Het onderzoek naar de zaak Oss. Hoofdpijn, Kiespijn. De volgorde der candidatenlijsten voor de a.s. Raadsverkiezingen. Laatste Berichten. Telegrammen. Burgerlijke Stand. Finantiëele Bericnten. Marktberichten Advertentiën ,69). Het ledental idraagt 590. Het ancieele resultaten gunstig jaar. rekening over het istgesteld. had een nadeelig koelhuisexploita- de eierveiling van van f 1579,34. Af- die op koelhuis oegen: gebouwen Veiling f 1297,80, materiaal-exploi- leelig saldo van et nazien der re- nstig rapport uit. zeer veel lof. "Wel de gebouwen wei- maar in het ma- eserve. Gezien de ling door het Gen- de commissie, in lere veilingen, het tueel tijdelijk te is er voor om zoo eilen, maar mocht dan zal contact mdere veilingen, er de percentages merkte op, dat in ïu-isexploitatie een iSOO, die door het 3ht. evestigde dit. Het >g een hoogere af- .stgesteld. te betalen pro-vi- rastgesteld: groote ,sten 4 ipct., kleine .stem 6 pot. ongewijzigd, rsleden de heeren J. v. d. Linde en ,t werden als be- njl in de vacature rerd de heer H. B. nkte den heer Ro- betrekking over- vele, dat hiji voor «.oningin. it. Op tal angs de beide zij- en achter den (jen zitplaatsen de plattegrond uit Itijd aan, aan wie Iren. Wij vinden tesschen naam, die lewaardes, Lecoin- linicussen, van de pe's Vervenne's. ingenomen met Laas, dat zij voor- llte predikatie met In gemeen te ma rzoeken dezelve in fun Ed. Achtb. te stadsbibliotheek is zij nu nog in in fraai lederen Ds Kaas had n.l. |bel te zijn wegen van H.E. Acht- dog dat hij nooit pen verkrygen om met den druk ge- lelijk bedankte om Irukken. Toen hij stadsbibliotheek ^i 1773, werd hem „de Vaderlandse werk 't geen Zijn zoude wesen' aderlandse Histo- 7ordt vervolgd.) Toch nog een parlementaire enquête? jje Kamercommissie, belast met het onderzoek van minister Goseling's nota over de zaak-Oss, heeft een poging ge daan, buiten den minister om een aantal ambtenaren te verhoeren en aldus een ge weigerde enquête om te zetten in een een- quête, aldus schrijft „de Tijd". 'Onder deze ambtenaren bevonden er zich niet meer dan twee, die rechtstreeks aan den mi nister van Justitie ondergeschikt waren; de overige, meerendeels behoorend tot het corps der maréchaussee, ressorteerden onder den minister van Defensie. Minister Geseling heeft, ter vermijding van de zonderlinge figuur dat ambtena ren achter den rug van den minister om, feitelijk tegen den minister in, ais zou het woord van den bewindsman niet te vertrouwen zijn, door een commissie, die niet over het recht van een enquête be schikt, worden verhoord, het oproepen der ambténaren in het ikabimet ter sprake gebracht. Ingevolge de door den minis terraad dienaangaande getroffen beslis sing heeft minister Van Dijk aan zijn ambtenaren verboden voor de Kamer commissie te verschijnen. Naar „Het Volk" verneemt, is hierdoor onder de Kamerleden van uiteenloopende richting niet slecbts verwondering, doch vooral verontwaardiging gewekt. Het ligt voor de hand, dat men overweegt, of het aanbeveling zou verdienen, ter overwin ning van de opgeworpen hindernissen en om volledige opheldering inzake Oss te verkrijgen, alsnog te besluiten tot 't in stellen van een parlementaire enquête. de veiling deed. Rondvraag. Dhr Smit informeer de naar den loop van zaken met het Cen traal Bureau. De secretaris antwoordde, dat in de vergadering te Rotterdam de voorstel len van de meerderheid van het Bestuur zijn aangenomen. De fruitlkweekers heb ben echter daar te veel gezwegen. De voorzitter deelde mede, dat bij reeds vele malen in het bestuur heeft ge pleit voor de fruitkweekers, maar telkens werd hij door de meerderheid overstemd. Hij had daarom geen behoefte nog eens in Rotterdam met den heer Valstar te gaan vechten. Deze is toch overtuigd van zijn macht. Het moet komen tot een scheiding t-usschen de groente- en fruit- cultuiur. Dhr Smit: Dus er moet 1 pet. van den omzet aan het Centraal Bureau worden afgedragen? De voorzitter: Ja. Maar over de verdeeling is oog geen beslissing geno men. De v o o r z i 11 e r deelde mede, dat een voorstel bij hem is ingekomen om aan het Bestuur f1000 toe te kennen als hono rarium voor het vele werk, dat het ver richt. De verdeeling dient aan bet Be stuur overgelaten te worden. Dit voorstel werd met alg. st. aange nomen. Dhr J. H. Klooster drukte er zijn bevreemding over uit, dat slechts 7 pet. van de peren op de elite-veiling is ge veild. Dhr M. R ij k antwoordde, dat gebleken is dat verscheidene Ikweekers niet met zooveel zorg sorteeren als het p-akstation, zoodat niet altijid alles elite is, wat dp de elite-veiling wordt aangevoerd. De voorzitter beval de elite-veiling in de belangstelling der leden aan. We ■mloeten vooruit! Dhr deKeyzer (Kapelle) braoht en kele klachten over de veiling van groente en fruit ter sprake. Spr. keurt het af, dat geveilde partijen niet werden geaccep teerd, maar later weer werden geveild. De voorzitter zegde onderzoek toe. Hierna sluiting. altijd een poeder of cachet van Mljnhardt. Mljnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos '(5 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" 2 st. lOct. Doos 50 ct. Minister-president dr H. Colijn begeeft zich naar Z.Fx. minister De Wilde, om van 'hem de portefeuille van Financiën over te nemen. Schore. 1 lijst W. Karelse (links); 2 lijst J. Mieras (arb.); 3 lijst L. Verdur- men (R.K.); 4 lijst A. Bierens (rechts). Wemeldinge. 1 lijst P. J. J. Dekker (Vrijzinnig); 2 lijst D'. M. de Jonge (S.D.A.P.); 3 lijst F. Wabeke Az (A.-R.); 4 lijst Adr. D'ominicus (vrije kiezers); 5 Joh. Ruissen (Chr.-Hist.). Axel. 1 Anti-Rev. Partij; 2 S.DAP.; 3 lijst Van 't Hoff; 4 R.-K. Staatspartij; 5 Staatk. Geref, Partij; 6 Ghr.-Hist. Unie; 7 lijst 't Gilde. Aagtekerke. 1 C.-H.; 2 Gemeentebe lang; 3 S.G.P.; 4 A.-R.; 5 Vrije lijst. Kattendijke. 1 lijst M. Wisse; 2 lijst G. Lindenbergh. Politierechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 23 Mei 1939. De volgende personen werden gedag vaard; a.. G. R„ 26 j., landbouwerskneobt te Zierikzee, wegens het op 28 Febr. 1939 te Dreischor wederrechtelijk dooden van een bond, welke aan een ander dan hem toebehoorde. Eisch f 30 b. of 15 d.h. Uitspraak f 25 b. of 15 d.h. G. J. V., huisvrouw van E. J. B., 35 j. te Hulst, wegens heleediging van P. M. de Witte. Eisch en uitspraak f 10 of 5 d.h. G. H. R., 39 j„ landbouwer te Biervliet, wegens het op 18 April '1039 bedreigen van R. H. Baeclke met ©enig misdrijf te gen diens leven gericht. Ersob 14 d. gev. str. Uitspraak 14 d. gev. straf, voorw. proeftijd 3 jaar en f 25 b. of 15 d.h. L. S., 30 j., zonder beroep, ,te Wol- faartsdij-k, wegens diefstal van een pakje met 5 el wit linnen, welk pakje zij heeft weggenomen van een kraam op de Markt te Goes. Eisch f 25 'b. of 10 d. Uitspraak f 20 b. of 10 d.h. J. M., 40 jaar, schipper te Bruinisse, wegens vernieling van eenige draden der plaatselijke radiodistributie. Eisch f 7.50 b. of 5 d.h. Uitspraak f 5 b. of 2 d. b. M. J. v. d. W., 42 j., arbeider te Zie rikzee, wegens poging tot het wederrech telijk dooden van eenige eenden, to-ebe- hoorende aan A. J. F-likweert. door op Gendarmes in hun nieuwe parade-uniform, waarmede zij bij het bezoek van M- de Koningin aan België den koninklijken stoet luister zullen bijzetten. 8 April 1939 te Zierikzee qp een plaats waar die eenden plachten te verblijven een hoeveelheid jnais, vermengd -miet ver gif te strooien. Eisch f 30 b. of 15 d.h. Uitspraak f 25 b. of 15 d.h. C. v. d. B., 23 j., chauffeur te Hans- weert, wegens mishandeling van A. D. Nelis te Hansweert. Eisch f 10 b. of 5 d.h. Uitspraak f 7.50 b. of 3 d.h. iS. H,, 36 j., schipper te Zwartsluis, we gens verduistering van f 15 ten nadeele van de N.V. Kallkfahriek voorheen Van Dijk Co., gepleegd te Zierikzee. Eisch 1 week gev. str. voorw. proeftijd 2 jaar en f 40 b. of 20 d.h. Uitspraak 1 week gev. str. voorw. proeftijd 2 jaar en f 25 b. of 15 d.h. Rechtbank te Middelburg. Hooger beroep. Door J. P., 51 jaar, werkman te Yer- seke, is hooger beroep aangeteekend te gen het vonnis van den Politierechter te Middelburg van 9 Mei 1939, waarbij bij wegens ^verduistering" is veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Gecoupeerde paarden. De rechtbank te Middelburg heeft den dieren-arts W. J. L. de G. uit Kruiningen die een veulen den staart heeft ingekort, vrijgesproken van dierenmishandeling, nadat de officier van justitie een geld boete van f 1 bad geëischt. De officier had, om de zaak principieel uit te maken ook alpipèl aangeteekend. Maandag kwam de zaak voor het Hof te 's-Gravenhage. D'e heer De G. heeft in bijzijn van getui gen bij twee veulens de operatie verricht. Hij heeft, zoo deelde hij voor het hof me de, de beesten eerst verdoofd, daarna den staart ingekort en de wond dichtgebrand. De veulens hebben, volgens verdachte, bier niets van gevoeld. De veearts S. J. Hoogstra, die bij het coupeeren aanwezig is geweest, -deelde mede, dat 99 pet. van de landbouwpaar- den gecoupeerd zijn. Er is wel een bezwaar tegen bet cou- peeren, n.l. dat de paarden een afweer middel tegen vliegen missen. Men kan dit ondervangen door half te coupeeren, zoo dat de staartharen gedeeltelijk aangroeien De paardenfokker P. Dekker Fzn zeide, dat voor export het coupeeren noodzake lijk is. Wanneer deze kwestie niet inter nationaal geregeld is en hier te lande het coupeeren verboden wordt, dan is on ze export ten doode opgeschreven. De advocaat-generaal, Mr J. H. Pol man, zei-de, dat het 'doel van verdachte, een proefproces uit te lokken welhaast niet verwezenlijkt kan worden. Ieder ge val moet op zichzelf beoordeeld worden. Maar ook in deze- zaak kwam s-pr. tot de zelfde conclusie, n.l. dat hier vrijspraak moest volgen. De verdediger, Mr J. Goert te Rotter dam, voegde aan -dit requisitoir nog toe, dat overal landbouwpaarden worden ge coupeerd. Volgens den Hoogen Raad is het ver- hoogen van de handelswaarde als een re delijk -doel op- te vatten, zoodat hier vrij spraak moet volgen. Uitspraak in beide zaken 5 Juni. MIDDELBURG De brand van Zondag. Naar wij van de politie vernemen is thans uitgemaakt, dat de oorzaak van den brand, die Zondagmiddag in een pand aan de Pottenmarkt woedde, ge legen is in het onder stroom blijven staan van een electrisch strijkijzer, dat do vrouw des huizes vóór het verlaten van de woning had gebruikt. De Schipbrugu Hedenmorgen is men begonnen met het wegnemen van de Schipbrug. Het losse gedeelte is reeds naar Vlissingen vervoerd. Morgen volgt weer een gedeel te. Men hoopt vóór 1 Juni de brug weer te Vlissingen te hebben gemonteerd. De luchtbeschermingstentoonstelling:. Hedenavond te 8 uur zal in -de Bogard- zaal de opening plaats hebben van de Luohtbeslchermings-tentoonst-elling, -die morgen, Donderdag en Vrijdag voor ieder belangstellende gratis toegankelijk zal zijn. Ieder zal natuurlijk in dit belaas zoo boog noo-dige werk belang stellen. Wij achten het -dan ook overbodig tot een be zoek op te wekken. Hedenmorgen hebben wij er een kijkje genomen. 'Wij willen beginnen met 'te wijzen op het vele, dat de luohtbescher- minsdienst alhier onder leiding van deD commandant-luchtbescher-miing, den -heer J. H. Voorthuijzen, tot haar beschikking heeft -gekregen. Op het podium is dit alles bijeen gebradht. Wij denken o.a. aan de verschillende koffers met hulpmiddelen voor verzorging van gaszieken en andere getroffenen, aan de kleeding voor hen, die bij een gasaanval hun werk verrich ten enz. Wat de -keurig ingerichte tentoonstel ling betreft, kan worden gemeld, dat de-ze in vij-f groepen verdeeld is. Groep I geeft o.a. een voorstelling van het luchtgevaar en een van de luchtge- vaarlijkheid van Nederland; groep II -doet de gevolgen zien van -gas-, brand- en brisantbommen; groep III geeft een sche ma van -den luchtwachtdienst, van het werk van den gas- en ontsmieftingsdienst van den geneeskundigen dienst, van hulp ploegen, van de brandweer e.d.; groep IV behandelt de zelfbescherming en in groep V toont de Nederlandsche vereeniging voor luchtbescherming "wat zij doet en reeds gedaan heeft om de bevolking in te lichten. Tal van artikelen die met de luchtbe scherming direct of indirect verband hou den kan men hier zien. Ook kan men in gelicht worden over de kasten van per soonlijk of gezamenlijk te nemen voor zorgsmaatregelen. GOES. R. H. B. S Bij Kon. Besluit van 22 Mei is met ingang van 1 Sept. 1939 benoemd tot leeraar in vasten dienst aan de R.H.B.S. te Zwolle dr J. Smit, onder gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als leeraar aan de R.H.B.S., alhier. MINISTER VAN BOEYEN 50 JAAR. DEN HAAG. Onder zeer veel blijken van sympathie heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer H. van Boeyen, vandaag zijn 50aten verjaardag gevierd. Minister van Boeyen heeft vanmorgen zijn gewone ambtsbezigheden ten depar- temente verricht, waar bij tal van geluk- wenschen onfving. Den middag heeft de Minister ten zijnen huize doorgebracht. MOORDAANSLAG. AMSTERDAM. Vanmiddag kwam een ongeveer 30-jarige man zijn vrouw, van wie hij sinds korten tijd gescheiden leeft, in -de stad tegen. Hij stelde haar voor naar zijn woning te gaan, om de oneenig- heid bij te leggen. De vrouw ging mee en in het huis heeft de man haar met een nijptang op het hoofd geslagen en bloedend aan den pols verwond. Ook bracht hij zichzelf een wond aan den pols toe. Na een kort verhoor werd het echtpaar naar het Binnengasthuis overgebracht DOODELIJK ONGEVAL. EINDHOVEN. Gisteravond keerde de 78-jarige weduwe v. d. Broek met een autobus naar huis.. Toen zij uitstapte wil de zij zonder acht te slaan op het verkeer den weg oversteken, juist toen een auto passeerde. D'e bestuurder kon een aanrij ding niet meer voorkomen. De vrouw werd met zulk een kracht over den weg geslingerd, dat zij dood werd opgenomen. ERNSTIGE AANRIJDING. NIJMEGEN. Op den Weertschen weg alhier is gisteren de 4-jarige A. B. door een motorrijder aangereden, toen het knaapje plotseling den weg overstak. In hoogst zorgwekkonden toestand werd hij naar een ziekenhuis overgebracht. AUTO MET MILITAIREN TEGEN EEN BOOM GEBOTST. Eén doode. OPLOO. Gisteravond is te St. Antonis, gemeente Oploo, een ernstig auto-ongeluk gebeurd. De chauffeur H. uit Boksmeer kwam met zijn auto waarin militairen za ten van de kermis te Oploo. Hij reed met vrij groote snelheid en de wagen vloog in volle vaart tegen een boom. De militair P. uit Geldrop, vader van 5 kin deren, was op slag gedood, terwijl een der andere inzittenden, S. uit Nijmegen zeer ernstig werd gewond. Van 1320 Mei. IERSEKE. Huw. afk.: Johannes Jan de Wee, 25 j. jm. en Jannetje Maria de Laat, 25 j. j-d. te Klo-etinge; Johannes Gornelis Snoep, 2'6 j. jm. en Leuntje Schrijver, 22 j. j-d. te Krahhendijke. Geboren: Pieter Jozias, z. van Pieter Dijkwe-1 en Susanna Maria Kloosterman; Willem Jozias, z. van Willem van der Endt en Dirkje 'Gornelia de Koeijer. Overleden: Gatbarina Joo-ssen, 65 j., ongehuwd. G.) Van 1420 Mei. VROUWENPOLDER. Bevallen: M. de Nooijer geb. Baas z. Getrouwd: L. J. Gevaal 33 j. m. en P. Osté 26 j. jd. Overleden: J. W. Willemse man van J. Lf ngebeeke 63 j. (M. G.) Over de maand April STAVENISSE. Geboren: Maria d. v. Adr. Wielaard en G. Riedijk; Jan Adri- aan z. v. D. J. Dorst en P. Oudesluijs; Ja cob z v. J. Geluk en N. Priem. Getrouwd: M. G. de Braber 29 j. en G. G. Moerland 23 j. Overleden: W, Brouw 81 j„ man van H. Kouwenberg. (Th. C.) BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Co. N.V. te Goes. vorige koers beden H. V. A. 411 412 i\ed. Ind. Handelsbank 121V» 121 Philips 184 185/0 Unilever 128 129 A. K. U. 35% 36% Amsterdam Rubber 181% 182 Kon. Olie 296Va-7 298% Kon. Boot 106 106 Scbeepv. Unie 113% 113 Deli Mij. 180% f81 Nederland 1937 94 93% Nederland 1938 97% 97Vs U. S. Steel 335/« 34% Anaconda 177/a 186/s Bethl. Steel S91/» 40'/a Cities Serv. 16 15% North. American 35s/s 357/s Cont. Oü 161/» 168/a Shell 8Vs 8% Kennecott 23 23s/« Radio 5 5 Am. Enka 23% 23Vi Gar Foundry 15% 16% Tidewater 9s/s 9®/« Midpetco 10 10 Rep. Steel ll1/» 11% Waterworks 7 7 Gen. Motors 32Vs 33% De beurs was prijshoudend en hier en daar iets beter, maar ook heden bleef de handel zeer beperkt en waren de koersverschillen klein. Kon. Petroleum, H.V.A. en Amsterdam Rubber waren lVa2 pet. hooger. Deli Batavia Rubber was vast op 127% pet., omdat alhoewel uit bet jaarverslag bleek, dat de winst minder was, het verslag toch niet tegen viel. Van de Industrieele waar den waren Fokkers vast op circa 332 pet. en ook Aku's beter op circa 36% pet. met iets meer vraag. Senembah's liepen terug tot 157 pet. wegens het tegen vallende dividend. Amerikanen waren iets beter in over eenstemming met het slot van New-York. Op de Beleggingsafdeeling waren de En- gelsche en Deensche obligaties wat hoo ger; de Nederlandsche ongeveer gelijk aan gisteren. Wisselkoersen. Amsterdam, 23 Mei, 2.30 u. Berlijn 74.6074.80. Londen 8.70V2—8.72. Parijs 4.934.94. Brussel 31.68—31.73. New-York 1.85%—1.86%. Goes, 23 Mei-1939. Voorloopig geen noteering van de gra nen, omreden er geen aanvoer is Boter per kg. 1.35, per halve kg. 0 67Va, winkelprijs 0.77%, 2e soort 0.62%, Fa- brieksboter 0.80, afwijkende boter 0.50 Eieren per 100 stuks 3325, por 25 stuks 0.85, winkelprijs 4.30, Eendeneieren 2.903, Ganseieren 7, Kalkoeneieren 4.56, Parelhoeneieren 350, Kleine eieren 2.80—3. Noteering van Boter- en Eierhandela- ren: Boter 60 ct. per pond, Kipeieren 2.75, Eendeieren 2.50 per 100 stuks. GOES. Veilingsvereen. ZuidBeveland. Afd. Centrale Eierveiling. Veiling van Dinsdag 23 Mei 1939 Kippeneieren (groote) 33.52, id. klei ne 2.803, Eendeneieren 2.90—3, Gan- zeneiren 7, Kalkoeneieren 4.56, Parel hoeneieren 3.50 per 100 stuks. Aanvoer 120.000 stuks UITLOTING 4 LEENING 1908, Vereeniging tot Christelijke verzor ging van Krankzinnigen in Zeeland, a ƒ1000,Serie A nos 1, 54. 500,Serie B nos 24, 119, 121. A 100,— Serie C nos 24, 112, 168, 243, 270, 342, 345, 406. A 50,Serie D nos 20, 26, losbaar: 1 Juni 1939 A pari, restanten: 4 Leening 1908 A ƒ50,Serie D 27 (losbaar 1 Juni 1933). 4 Leening 1910 A ƒ100,Serie C nos 178, 253, resp. losbaar 2 Jan. 1935 en 2 Jan. 1939, te Middelburg bij het Bijkantoor der AMSTERDAMSCHE BANK N.V. Graaf Ciano, de Italiaansche minister van Buiten- landsche Zaken, in gezelschap van zijn collega Von Ribbentrop bij zijn aankomst te Berlijn.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 3