^BATTERIJEN^ Kerknieuws De kleine of Gasthuiskerk te Goes. De ontvangst van H.M. de Koningin te Biussel. Onderwijs. Land- en Tuinbouw NV. WILLEM VAN RIJN Vlug starten, lange levensduur, onder alle omstandigheden be trouwbaar, een BOSCH product. Wanneer U een werkelijk eco nomische krachtbron voor de electrische installatie van Uw auto wenscht, vraagt dan een Bosch batterij. Verkrl|gbaar bij alle Bosch-Diensten, automobielhandelaren en garage houders In Nederland. AMSTERDAM (C.) KEIZERSGRACHT 171 ^7/1 TELEFOON 31308 [4LUNENJ VLISSINGEN. Nog meer woningbouw. Het bestuur van de R.-K. Bouwvereen. St. Willibrordus" heeft B. en W. meege deeld, dat het gaarne zou overgaan tot het bouwen van 'n 130-tal woningen'waar van 122 normale woningen en 8 woningen voor groote geizinnen - benevens een kan toortje met bergruimte, op een terrein, ge legen beoosten de Marechaussee-kazerne en verzoekt derhalve den benoodigden grond te verkoopen en de gemeente borg te stellen voor de richtige betaling van rente en aflossing van de door de vereeni- ging ten behoeve van dezen bouw aan te gane geldlesning. Be grond- en bouwkosten van deze wo ningen worden in totaal geraamd op 462 duizend gulden. Het bestuur van het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds te 's Gra- venhage heeft zich bereid verklaard het benoodigde kapitaal ter leen te verstrek ken tegen een rente van 3.5 pot. 'sjaars. De woningen zullen worden verhuurd tegen f 4 per week. B. en W. hebben zich de vraag gesteld, of er na het gereedkomen dor woningen van „Goed "Wonen" en „Gemeenschappe lijk Belang" nog gebrek aan goedkoopere arbeiderswoningen bestaat. "Waar het hun gebleken is, dat nog 1000 personen, die te Vlissingen werken, elders wonen, beantwoorden zij die vraag bevestigend en stellen voor de gevraagde medewerking te verleenen. Hun verzoek aan de „Schelde" om iets van het risico te dragen, is niet ingewil- ZUID-BEVELAND. Wilhelminadorp. Maandagmorgen tij dens het laden van een wagen vlas in den Wilhelminapolder, is de bedrijfsboer G. Verburg door het kantelen van een valluik in den zolder van een hoogte van ongeveer 3.5 Meter naar beneden ge stort op den betonnen vloer van den daar onder gelegen voedergang. Zwaar gewond en met een gebroken arm is het clachtoffer naar het Zieken huis te Goes vervoerd. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Gouderak en te Goedereede P. v. d. Berg, cand. te Amersfoort. Aangenomen naar Ameide-Tienhoven, J. J. Poot te Bunschoten. Geref. Kerken. Beroepen te 2e Exloërmond, Br N. H. Ridderbos, cand. te Kam/pen. Oud Geref. Gemeenten. Beroepen te Oostburg, G. v. d. Gruyter, thans voorganger aldaar. ii. Die andere kerk was de Gasthuiskerk. Zij werd voor den. dienst in orde gebracht en er werden geen kosten gespaard. Toch schijnt het alsof de kerk niet zooveel ge bruikt werd als men verwacht had, want reeds op 18 December 1644 drong burge meester Mesouck er in do raadsvergade ring op aan „oft men de predicanten niet en behoorde aen te manen om op do aen- staende Kersdach en de soo vervolgens alle Sondagen ten minsten desi namid- dachs by beurten aldaer dienst te doen". Ook zou de magistraat met predikanten en kerkeraad moeten spreken en „de sake sien daertoa te brengen, dat de stadt becomen mocht de gewenschte vruchten van grooto oncosten tot het opmaken van het voors. kercxsken albereyts gedragen". Dé conferentie met predikanten en ker keraad den volgenden dag gehouden, had een gunstig resultaat: de predikanten na men aan om op de beide Kerstdagen, op alle andere hoogtijden en op Zondagna middagen in de Kleine Kerk te predi ken en nu blijkt tegelijk, dat aan het ge ringe aantal predikanten het weinige ge bruik van do Kleine Kerk te wijten was. Hoewol men al in 1643 had aangedron gen op het beroepen van een vierden pro- BELGIë'S HOOFDSTAD IN VLAGGENTOOI. Uit Brussel ^ordt gemeld, dat van de versiering van de stad in verband met het bezoek van H. M. de Koningin Wilhel- rnina zeer veel werk wordt gemaakt, niet het minst van partiouliere zijde. Een groot deel van Brussel is vol op in feesttooi. Op de Groote Markt, dit prachtige plein, met zijn ongeschonden afsluiting van gothielke gevels,, zullen heden van de gildehuizen de wapendoeken der corpo raties wapperen. Afzonderlijk vermelding verdient de versiering van de Noordstatie, waarvan bijzonder veel werk is gemaakt. Daar de eerste aanblik van de stad voor Koningin Wilhelmina een zeer fees telijke moet zijn, heeft mien het station Brussel Noord, waar de koninklijke trein heden zal binnenkomen, iru 'n waren tuin van bloemen en planten herschapen. Jje storende reclameborden langs de wanden worden aan het oog onttrokken door wijd neerhangende draperieën in grijze en karmijnroode tinten. De koninklijke trein zal stil houden op het middelste perron; daartoe zijn spe ciale stootblokken vervaardigd, welke oranje geschilderd zijn. Naar den uitgang toe is één lange eerepoort opgericht: de vorsten zullen voortschrijden onder een dak van vlaggen in Nederlandsche en Belgische kleuren, terwijl er als het ware tuinperken zijln aangelegd met le vende bloemen, m|et gras en lage, in bloei staande struiken, waardoor men aller minst den indruk beeft op een station te zijn. In de hall van de Noordstatie sieren bloeiende rhododendrons de wanden te midden van hooge palmen. Het fiere Ne derlandsche wapen is hier en daar op op vallende wijlze aangebracht. Reoht tegenover den stationsingang ontvangt Brussel onze Koningin met een einorme eerepoort, waarop in oranje let ters het ééne, veelzeggende woord: wel kom. Bijeengebundeld glanzen ook hier de Belgische en Nederlandsche vlaggen in de zon. 'Veldpredikers. Biji Kon. besluit van 17 Mei zijn benoemd tot reser ve-veldpredikers voor den tijd van oorlog bij het leger te velde, de predikanten B. A. Bos te Assen, dr A. de Bondt te 's Gra- venhage; A. J. Boss te Nijmiegen, W. M. Ie Gointre te Bergen op Zoom; J. C. Brus- saard te Bloemendaal; N. J. A. van E'xel te Beekbergen; A. B. C. Hofland te O'ost- kapelle (Z.); J. W. de Jager te Zutphen; J. F. van Hulsteyn te Slikkerveer; J. M. Kroes te Dalfsen; G. Laarman te Hilver sum; G. Luchtigheid te Zeist; J. van Herksen te E'rmelo; J. Oussoren te Olde- broek en P. Veonhuizen te Den Helder. Geslaagd voor bet examen make laar-taxateur dhr M. Boogaard te N.- en St. Joosland. Premiekeuring voor merries te Goes. Gisteren had te Goes een drukbezochte keuring van merries plaats, welke keu ring uitging van de Z.L.M. en de Prov. regelingscommissie voor de paardenfoik- kerij in Zeeland. 75 merries werden voor de jury geleid. De uitslag was als volgt: 2-jarige mer ries, geboren 1937: 1. Eva van Bieze- linge, van P. Scheelede Putter, Bieze- linge; 2. Corrie van Eindewege, van wed. D. Wisse, Ka.pelle; 3. Juliana van wed. J. Mie ras, Kloetinge; 4. Gerda van P. Nieuwenhuize, Kattendijke; 5. Nellie van wed. J. Mieras; 6. Ka van Jac. Boon man Pz., 'Ovezande; 7. Ajola van A. v. Strien, Wolf.dijk; 8. Vera van J. Lens hoek van Kloetinge; 9. Nellie van M. No- teboom, Kloetinge; 10 Gertine van Lewe- dorp, van M. Vermue, LewedorP'; 11. Ma- dik'ant, was Let aantal nog steeds bij' drie gebleven. De predikanten verzochten ook nu weer dat een vierde benoemd zou wor den, zij voerden aan, „dat andersints de dienst, alsoo deselve1) out ende swack werden, beswaerlijck by haer soude con- nen werden uuytgevoert". Hoewel eerst in 1650 de laak van de predikanten ver licht zou worden door de beroeping van een vierden leeraar, bleef toch de tweede predikatie in bet Gasthuiskerkje gehand haafd en het gebouw in gebruik. Zelfs kwam er in Februari 1646 een verzoek binnen „dat bet Gasthuiskerkje mocht gebruikt worden tot oen publieke plaats, waar Zondags na de 2e predikatie ieder zou mogen komen om met den predikant over diens gehouden preek te discussiee ren, hetgeen tot nu toe gedaan werd ten huize van de weduwe van Jacob Pz. Grijnssen ende nu, mits den grooten toe loop, als ooc d' ongelegentheyt van deselve huysinge niet bequamelijck aldaer meer conde vallen". Van het gebouw werd dus nu goed ge bruikt, de onkosten waren niet voor niets gemaakt. Tien jaren later zou er zelfs om de veertien dagen een predikatie in de Fransche taal gehouden worden des Zon dagsmorgens om elf uren, waarop de na- midöagsdienst om half twee zou aanvan gen. (Hiertoe had de magistraat besloten „uyt goede ende Ghriotelyke insighten dame van L. Boonman, Ovezande; 12. Ju liana van A. Wagenaar, Kloetinge; 13. Mina van Brunswijk, van gebr. Verdonk, Nieuwdorp. B'riejarige merries, kleine maat: 1. Nellie van Eindewege, van G. Nijsse, 't H. Arendskerke; 2. Lady van J. van 't West eindeVermue, Lewedorp; 3. Erna van Jac. Boonman Pz., Ovezande; 4. Uline van Laboreur van A. van Strien, Wol- faartsdijk; 5. Mini van Laboureur van A. van Strien, Wolfaartsdijk; 6. Ulpita van Lenshoek, Kloetinge. Driejarige, groote maat: 1. Mirza van M. van 't Westeinde, Ovezande; 2. Soli- viine van P. Vermue Jacz., 's Gravenpol der. VEILINGSVER EEN. ZUID-BEVELAND TE GOES. Algemeene vergadering. Onder voorzitterschap van den heer H. A. Ranken hield heden de Veilingsver- een. Zuid-Beveiand te Goes in het Schut tershof een niet druk bezochte algemeene vergadering. Lte voorzitter verwelkomde speciaal den heer Van Asperen "Vervenne, rijks- pluinjvetXeeltconsuleniti. laaini iwiens toe doen het te danken is, dat met de eier- veiling aanvankelijk succes is bereikt. Wat de vooruitzichten voor de fruit teelt betreft, deze zijn niet ongunstig. Veel vait hierover echter nog niet te zeggen. Nadat de notulen zijn vastgesteld, deel de de voorzitter mede, dat hij een uitnoo- ■digiing ontvangen heeft tot bijwoning van een vergadering op Donderdag a.s., waar de vorming van een fruit- en groenten- raad aan de orde zal komen. Het is Spr. gebleken, dat niet alle provinciale com missies zijn uitgenoodigd. De regeerings- commissaris beeft er blijkbaar enkele „vergeten". Spr. heeft al hooren verlui den, dat de voorzitter en de secretaris van den fruitraad en de chef van de fruitteelt reeds zouden zijn aangewezen. Spr. heeft de bekwaamheid van laatstbe- doelden persoon reeds in twijfel hooren trekken. Spr., is echter nog niet bereid in dezen een bepaalde toezegging te doen. Deze veiling en Spr. weet, dat er vele vei lingen achter haar staan wil afzonder lijke, zelfstandige afdeelingen groente- en fruitteelt. Spr. wil eens zien of we ons mioeten laten dwingen. Wil men dit, dan zal Spr. maar weer de stoute schoenen aantrekken en een vergadering in Den Bosch bijeenroepen. We zijh wel lid, maar geen onderge schikte van het Centraal Bureau. 'Spr. vroeg machtiging van de vergade ring om in dezen geest te spreken. Deze machtiging werd met algemeene stemmen verleend. Jaarverslag. Hierna bracht de secretaris de heer v d. Poest Clement te Nisse het jaarverslag uit, waaraan wij: het volgende ontleenen: De nachtvorsten van April en Mei 1938 hebben bier en daar nogal vrij veel schade aangericht. Toch heeft Zeeland geprofi teerd van zijn zeeklimaat, zoodat de op brengst, behoudons enkele ongunstige uit zonderingen mee viel. De oogsten waren zeer uiteenloopend, zoowel van de appels, peren als besvruchten. Ook de groentecul tuur onderging den invloed van de on gunstige weersomstandigheden in bet voorjaar. De omzet op de veiling bedroeg f 1.171.129,91 tegen f801.199,77 in 1937. Deze hoogere omzet is meer een gevolg van de voel hoogere prijzen dan wel van de geveilde hoeveelheden. Kersen en prui men gaven een betrekkelijk goeden oogst, doch de appeloogst en vooral de peren- oogst was vrij: gering. Er werden geveild ruim 4 miljoen K.G. appels tegen 6,2 mil joen K.G. in 1937. Middenprijs f 13,59 te gen f 6,55 in 193-7. Peren 730.000 K.G. te gen bijna 2 miljoen in 1937 (middenprijs resp. f 21 en f 10). Pruimen 434.000 K.G., middenprijs bijna 22% cent (v. j. 13%). Kersen 770.000 K.G., middenprijs 34Vs ct. Kruisbessen 429.000 K.G., ongeveer gelijk aan vorig jaar Er werd geveild tegen „ouderwetsche" prijzen van gemiddeld boven de 16 cent, wat sinds 1922 niet meer had plaats gevonden. Aardbeien 211.000 K.G. tegen een door- sneeprijs van 17 cent. 1) de predikanten. ende tot meerder accommodement van haie gemeynte omtrent derselver oeffe- nijnghe in den heyligen godtsdyenst" en daartoe aangezocht Ds Joan van Dordt, van wiens „goede gaven en gerequireerde qualiteyten tot soodanigen heylighen werek" zij overtuigd waren. Ds van Dordt stemde toe „dat by seer geerne die ge- rijngbe gaven, welcke God ende de nature hem gesubministreert haddenbeste den wilde". Voor deze predikatiën werd aan dezen predikant over het jaar 1657 een som van ongeveer 16 ponden toege dacht, doch alleen bij provisie „ende dat sonder eenige verdere consequentie". Tot het einde van 1658 werd de Kleine Kerk voor deze predikatiën gebruikt. Toen werd besloten dat de diensten „tot meerder ende beter gevoegblijckheyt ende commoditeit soo van den dienaer als toehoorderen, de voorn, franco predikatiën frequente- 1 rende, in de Groote Kercke des Sondaghs ten vijf uyren in den avontstont werden gehouden". Behalvo moeilijkheden over het on rechtmatig gebruik der zitplaatsen door onbevoegden valt er dan in tal van jaren niets bijzonders over de Kleine Kerk te vermelden. In het jaar 1763 werd het belendende kostershuis afgebroken en overnieuw ge bouwd; ook werden de scheuren in de muren van de kerk hersteld. Op verzoek van de kosterin werd in dat zelfde jaar een doofpot van „convenabele" grootte Zwarte bessen, waarvan de aanvoeren de vorige jaren geregeld achteruit gin gen, gaven weer een vermeerdering te zien. Geveild werden 78.560 K.G. tegen 55.584 K.G. in 1937. Middenprijs 81 cent. Fngeland kocht dit jaar weer van dit product. Roode bessen waren goed, ook de prijzen. D'e frambozenopbrengst was zeer matig, minder dan de helft van 1937. Doorsnee- prijs 28 cent. De aflevering van druiven is in betere banen geleid. Aanvoer 44.584 K.G., doorsneeprijs f 27.57. Aan groenten werd voor f 39.000 ge veild. Vele partijen tomaten werden door gedraaid. Met vroege aardappelen zou meer te bereiken zijn, als alle partijen ge veild werden en niet buiten de veiling om werden verkocht. Een nieuw product waren de eieren. Hierin zit wel eenige toekomst al zulleD de overschotten vermoedelijk gering blij ven. De pluimveehouders zijn er echter mee gebaat. Geveild werden 1.600.000 eieren tegen een doorsneeprijs van f 3,75 per 100. De bramencultuur wordt ook van betee- kenis. Geveild werden 10.000 K.G., door sneeprijs 30 cent. Veel gebruik is weer gemaakt van het pakstation. Goede resultaten werden be reikt met het in overleg met de elite commissie gecombineerd veilen van het gesorteerde product. De bedongen prijzen waren hooger indien centraal gesorteerd was. In 1937 werd aan het pakstation ge sorteerd 38 pet. en in 1938 42 pet. van den geheelen aanvoer. Gezien de hooge prijzen en vlugge han del is er minder gebruik gemaakt van bet koelhuis dan vorig jaar. D'e handel dacht er echter anders over en vroeg reeds in de tweede helft van Augustus een groote koelhuisruimte aan. De finan- cieele resultaten van het koelen vielen niet mee, gezien de groote invoer van buitenlandsch fruit. Op het koelhuis werd een verlies geleden van f 6979,53. De meerdere veilingomzet werkt dit echter weg. In dit verband wordt melding ge maakt van de koelproeven door de regee ring genomen met fruit naar de overzee- sche gewesten. D'e emballageloods werd uitgebreid. Voor afschrijving is dit jaar bestemd f 15319,05 (v.j. f 16960,69). Het ledental bleef stationnair en bedraagt 590. Het Bestuur is over de financieele resultaten tevreden. 1938 was een gunstig jaar. Vervolgens werd de rekening over het dienstjaar 1938'39 vastgesteld. De transportrekening bad een nadeelig saldo van f 4642,17, de koelhuisexploita tie idemi van f 6969,53, de eierveiling van f 145,87, het pakstation van f 1579,34. Af schrijvingen (hehouidens die op koelhuis en pakstation) bedroegen: gebouwen f 1803,27, inventaris veiling f 1297,80, materiaal f4840,58. De materiaal-exploi tatie had een voordeelig saldo van f 8518,56. De commissie tot het nazien der re kening bracht een gunstig rapport uit. Voor het beheer had ze zeer veel lof. "Wel werd opgemerkt, dat op de gebouwen wei nig werd afgeschreven, maar in het ma teriaal zit voldoende reserve. Gezien de voorgenomen extra-heffing door het Cen traal Bureau adviseerde de commissie, in samenwerking met andere veilingen, het veilingpercentage eventueel tijdelijk te verhoogen. De voorzitter was er voor om zoo goedkoop mogelijk te veilen, maar mocht verhoogiiig noodig zijn, dan zal contact gezocht worden met andere veilingen. Kapelle verandert echter de percentages niet. Dhr A. v. d. H a v e merkte op, dat in het nadeelig saldo koelhuisexploitatie een afschrijving zit van f 5300, die door het Werikfonds wordt geëischt. De voorzitter bevestigde dit. Het Werkfonds zou zelfs nog een hoogere af schrijving willen. D'e rekening werd vastgesteld. De percentages voor te betalen provi sie werden als volgt vastgesteld: groote veiling: leden 2 pet., gasten 4 pet., kleine 1 veiling: leden 4 pet., gasten 6 pet. De contributie bleef ongewijzigd. De aftredende bestuursleden de heeren J. J. Lindenbergh, A. J. v. d. Linde en A. v. d Poest Clemient werden als be stuurslid herkozen, terwijl in de vacature W. J. Robijn gekozen werd de heer H. B. Pilaar te Goes. De voorzitter dankte den heer Ro bijn (die in een andere betrekking over ging) hartelijk voor het vele, dat hij voor Brussel maakt zich gereed voor de ontvangst van H. M. de Koningin. Op tal van plaatsen worden versieringen aangebracht. aangeschaft. Het is niet onwaarschijnlijk dat dit dezelfde groote koperen doofpot is, die nu nog in de gangen van het zieken huis als sieraad te pronk staat. Eenige jaren later werden nog enkele zitplaatsen bijgemaakt, maar ten slotte bleek de Kleine Kerk toch te klein ge worden te zijn voor het aantal bezoekers. In April 1771 besloot de magistraat de kerk te doen repareeren, waarvoor een som van 270 werd beraamd. Zij werd tegelijkertijd vergroot en op 17 Januari 1773 nam D's Dirk Kaas de nieuw ver- groote kerk wederom in gebruik met een redevoering, die behalve een predikatie naar aanleiding van Psalm 122 vers 1 en 2, ook een kort overzicht bevatte van de oudste geschiedenis der Goescbe kerkge bouwen. Uit deze redevoering blijkt ook, dat de kapel bij haar ingebruikneming tot kerk vergroot werd door het wegbreken van den Westelijken Zijmuur. D'e sporen van dezen muur werden bij de tweede vergrooting van 1773 verwijderd. De kerk bood nu wel veel meer ruimte, maar had door het vergrooten in één enkele richting een buitengewoon langge- rekten vorm gekregen. Zij was viermaal zoo lang als breed. De preekstoel stond aan den Westkant, daarvóór naar den Oostkant toe, waren 25 banken ieder van ongeveer 10 zitplaatsen aangebracht. In den halven zeshoek aan den O'ostkant, het I koor van de vroegere kapel, stonden de banken voor baljuw, burgemeesters, sche penen en weesheeren. Langs de beide zij kanten één rij zitplaatsen en achter den preekstoel nog eenige rijen zitplaatsen de „gemeene banken". Een plattegrond uit dien tijd geeft tegelijkertijd aan, aan wie die zitplaatsen toebehooren. Wij' vinden er menigen bekenden Goesschen naam, die van de Eversdijken, Ossewaardes, Lecoin- tre's, Keetlaars, Dominicussen, van de Putte's, Pemans, Trimpe's Vervenne's. Dë magistraat was zoo ingenomen met de redevoering van Ds Kaas, dat zij voor stelde „öf om meergemelte predikatie met den druk op stadskosten gemeen te ma ken of Zijn Eerw. te verzoeken dezelve in 't net geschreven aan Hun Ed. Achtb. te overhandigen om in de stadsbibliotheek te worden bewaard. Daar is zij nu nog in bandschrift te vinden, in fraai lederen band met goud versierd. Ds Kaas had n.I. verklaard „zeer sensibel te zijn wegen d'eer, die hem uit naam van H.E. Acht bare wierd aangedaan, dog dat hij nooit van zig hebbende kunnen verkrygen om iets van zijn eige werk met den druk ge meen te maken" beleefdelijk bedankte om de predikatie te doen drukken. Toen hij het handschrift aan de stadsbibliotheek had afgedragen op 1 Mei 1773, werd hem als attentie aangeboden „de Vaderlandse Historie of een ander werk 'tgeen Zijn Weleerwaarde aangenaam zoude wesen", waarop D's Kaas „de Vaderlandse Histo rie" koos. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 2