MINISTER DE WILDE IS AFGETREDEN Ernstige incidenten bij Danzig. N.V. Fin.-Mij „Zeelandia", Goes Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. MAANDAG 22 MEI 1939 53e JAARGANG - No. 196 Het aftreden van Minister De Wilde. Buitenland. Bezwaren tegen nieuw aangevraagde gelden voor 1940 Duitschland doet slechts gewaagde dingen. Belangrijkste Nieuws. „International" Vrachtwagen 1938 aangeboden In dit blad van Zater- 20 Mel J.l. Is verkocht. Korte Berichten. Binnenland. Uit de Provincie 'Jitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 JJkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Abonnementsprijs f2410 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Het althans voor buitenstaanders on verwacht aftreden van Mr de "Wilde als Minister van Financiën, stelt ons voor tal van vragen, waarop eerst een ant woord gegeven zal kunnen worden, wan neer nadere bijzonderheden omtrent de oorzaken die tot dit besluit hebben ge leid, beikend zijn, Maar ook zonder dat nadere bijzonder heden bekend zijn, kan reeds worden vastgesteld, dat wij' bier te doen hebben met een ministers-crisis, die een zeer ern stig karakter draagt. Het betreft hier toch niet een conflict van een der ministers met de Volksver tegenwoordiging, maar er blijkt in den boezem van het Kabinet verschil van meening te zijn ontstaan en nog wel over een der meest belangrijke punten van staatsbeleid. Hiet „Vaderland" maakt melding van geruchten dat een meeningsversohil tus- schen de ministers De Wilde en Romme de directe aanleiding tot de ontslagaan vrage zou zijin geweest, Dat is mogelijk, maar dan toch alleen, als daarbijl de meerderheid van het Ka binet zich achter Minister Romimie heeft geschaard. Uit de bewoordingen van het officieele bericht omtrent de ontslag-aanvrage zou men kunnen afleiden, dat er ook verschil van gevoelen is tusschen den heer D'e Wilde en den minister-president, die be- zuiniigingsmogelijkheden schijnt te zien, die minister De Wilde niet mogelijk acht. Maar wat hiervan ook zij, vast staat, dat een hoogst bekwaam minister is heengegaan, die het vertrouwen had van een groot deel der Volksvertegenwoordi ging, van wien anien kon verwachten, dat hij Dr Colijn gaarne tot het uiterste had bijgestaan en die zeer goed beseft, dat zijin uittreden het Kabinet belangrijk moet verzwakken. Hierin ligt een aanwijzing voor den ernst van bet conflict. In een deel van de R.K. pers, wordt niet het aftreden van minister De Wilde betreurd, miaar wel (het feit, dat deze be windsman niet voor „nieuwe inzichten" kon worden 'gewonnen. „Minister D'e Wilde, aldu's b.v. het „Dagblad voor N".-Brabant en Zeeland", heeft blijkbaar niet begrepen, dat een rem aan een voorthollenden wagen een nut tige functie kam vervullen, maar dat de rem, die een stilstaand staats'karos belet in beweging te- komen, een schadelijk ele ment ikan zijin, waarvan de verwijdering door het gestrande reisgezelschap slechts tm| e t opluchting kon worden begroet." En het voegt er aan toe de opmerking lat ons land thans allereerst noodig heeft; „een minister van Financiën, die in (hooee mate de kunst verstaat om op verstandige wijze veel geld uit te geven Maar dat vele geld zal dan toch eerst gevonden moeten worden! Met belangstelling wachten wij den vp^prff], loon van deze zaken af. CRDOTE OFWINDING TE WARSCHAU, DANZIG EN BERLIJN. Nabij de vrije stad Ranzig hebben zich twee incidenten voorgedaan, die zoowel te Danzig, Warschau en Berlijn heel wat be roering hebben gewekt. Er zouden althans volgens Poolsohe lezing aanvallen op Poolsche douane posten hebben plaats gehad, waarbij een bewoner van Danzig is gedood. De lezingen zijn zeer verschillend, naar gelang zij afkomstig zijn uit Poolsche of anzigsche en Duitsche bron. De Danzigsche senaat en het Duitsche .Nieuwsbureau daarentegen schuiven het gebeurde op rekening der Poolsche auto riteiten. De Poolsche lezing is als volgt; Ie- Kalthof, tusschen Ranzig en Oost- 1 ruisen, bestormde gisteravond een in nazi-uniform gekleede groep personen het gebouw van de Poolsche douane, welke zich niet verzette. Om 11 uur verscheen de commissaris van politie van Ranzig, uie de douanebeambten verzocht het ge euw te verlaten, daar hij' er niet voor 'N® instaan wat er zou gebeuren, indien zy bleven. De beambten vertrokken onder politiebescherming. Op de hoogste gesteld Nan het incident, zond de Poolsche com- Geheel onverwacht kwam Zaterdag het bericht, dat bij Koninklijk besluit van 19 Mei 1939, op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend als Minister van Financiën aan den heer Mr J. A. de Wilde, met dank betuiging voor de vele en gewichtige diensten den lande in deze moeilijke tijden bewezen; en dat tijdens ontstentenis van een Minister van Financiën het beheer van het Departement van Financiën ad interim opgedragen is aan den Minister van Staat, Minister van Algemeene Zaken, voorzitter van den Raad van Ministers, den heer D r H. C o 1 ij n. Bij de samenstelling van de ontwerp-begrooting voor het jaar 1940 zijn van de zijde van den Minister van Financiën bezwaren gerezen. Deze bezwaren, die voornamelijk betrekking hadden op nieuw aange vraagde uitgaven, hebben den Minister van Financiën aanleiding gegeven aan Hare Majesteit ontheffing uit zijn ambt te verzoeken. De Minister van Algemeene Zaken, Dr H. Colijn, die ad interim is belast met het beheer van het Departement van Financiën, heeft op zich genomen door bezuinigingen de taak, die ook Mr de Wilde zich voor oogen had gesteld, namelijk om voor 1940 budgetair evenwicht te bereiken, tot een goed einde te brengen. missaris-generaal te Ranzig den commis saris Perkowski en twee ambtenaren naar Kalthof, na den senaat van Danzig te hebben verwittigd, welke hun geen politie- geleide verstrekte. In Kalthof aangeko men, werden Perkowski en de, 'heide amb tenaren aangevallen door vijf personen. De Poolsche chauffeur loste vier schoten om zich te verdedigen en doodde hierbij een der aanvallers. Vo-lgens deze mededeelingen stonden de aanvallers onder leiding van een zekeren Andraeaw, die doorgaat voor een natio- naal-socialist. Na het vertrek van den Poolschen com missaris der douane werd het douanege bouw geheel afgebroken. De banden van den auto werden door gesneden en de ruiten vernield. Het was dezen aanval, aldus het bericht, welke den chauffeur noopte gebruik te maiken van zijn wapenen. Het Poolsche telegraaf- agentschap voegt aan dit bericht toe, dat er sprake is van een uitdaging. Men weet nog niet aldus1 het agentschap of deze uitdaging kwam van den senaat, van de plaatselijke nationaal-socialistisChe partij of wel, dat zij door Berlijn werd ge last. Geheel afwijkend van bet bovenstaande schrijft het Duitsche Nieuwsbureau (D. N. B.) over het incident dat een staatsburger van Danzig, toen hij in een taxi door een verlaten dorp reed, met twee schoten, wel ke uit een auto in de onmiddellijke nabij heid werden gelost, is gedood. De auto zeu den bestuurder van de taxi met zijn schijnwerper verblind hebben. De auto is gevonden. Zij draagt een Poolsch num mer. Het persbureau van den Senaat van de Vrije Stad Danzig deelt officieel mede; In den nacht van 20 op 21 Mei is een onderdaan van Ranzig, Gruebner gehee- ten, door een Poolsch onderdaan, den chauffeur Murawski, zonder eenige aan leiding doodgeschoten. De president van den senaat, Greiser, heeft hierop Zondag den diplomatieken vertegenwoordiger der Poolsche republiek te Ranzig, verzocht hij hem te komen en hem bij deze ontvangst een nota overhan digd, waarin namens de reegering van de Vrije Stad Danzig ten schernste wordt ge protesteerd tegen het ontreden van ex territoriale Poolsche staatsbeambten op het gebied van Ranzig en dienovereenkom stig van Poolsche zijde stappen worden geëischt tot vergelding en opklaring van de aangelegenheid. Volgens de nota is het Zaterdagavond weeens het optreden van de Poolsche in specteurs der douane tegenover vrouwe lijke leden der Duitsch-Danziger volks gemeenschap tot betoogingen van de op gewonden volksmenigte gekomen voor het huis van de Poolsohe douane-inspecteurs te Kalthof. Er is vastgesteld, dat de doodelijke scho ten op den onderdaan van D'anzig zijn ge lost door een inzittende van de auto van Legatieraad Perkowski. Gruebner zelf bad in het geheel niefs> te doen met de vooraf gaande geëindigde incidenten te Kalthof. Fen Poo'scha nota. De Poolsche commissaris-generaal van zijn kant 'heeft twee nota's gezonden a°n den 'president van den Danzi-schen se naat. Daarin wordt bovengenoemde lezing 'van het geval weergegeven en erder wordt verklaard 1. De Poolsc'he regeering zal niet toe staan, dat langs den weg der voldongen feilen 'de Poolsche rechten, op 'douane gebied worden beperkt; 2. De Poolsche regeering eischt een 'on derzoek naar de schuldigen en mededee- ling, van de resultaten, van dit onder zoek; 3. De Poolsche regeering eischt scha deloosstelling voor de schade, 'die ver oorzaakt is; 4. Met 'het oog op de steeds veelvul- diger aanvallen op Poolsche functiona rissen en de Poolsche bevolking in de Vrije Stad is de Poolsohe regeering ver plicht een duidelijke en verplichtende verklaring te eischen, welke waarborgen de Senaat van 'de Vrije Stad de Poolsche regeering kan geven voor de verzekering van de orde en van de veiligheid der Poolsohe functionarissen en der Poolsche bevolking in de Vrije Stad Danzig. Vier arrestaties Havas meldt: Vier employé's der Pool sche spoorwegen, die te Kalthof woon achtig zijn, waren de eenige getuigen, van de incidenten, welke zich hebben voorge daan. Zij' zijn door de politie gearres^ teerd en overgebracht naar de gevange nis te Danzig. Nog een incident. Zondagmiddag om half vijf is in het plaatsje Piek el, gelegen op gebied der Vrije Stad Danzig, een appèl gehouden o, er de S. A. Om vijf uur deed een menigte, onder aanvoering van geüniformeerde leiders, een aanval op den post der Poolsche douane-inspecteurs, die 'om hulp vroegen. Na de energieke stappen van den Pool schen commissaris-generaal ten aanzien van den aanval op het 'huis, waar zich Poolsche douane-inspecteurs bevonden in 'het dorp Pieckel, den tweeden aanval in 24 uur, 'hebben de Danzigsche autoritei ten een detachement politie naar het be wuste plaatsje gezonden, hetwelk daar de menigte der betoogers en partijformaties uiteen joeg en de orde herstelde. Warschau zeer onder den indruk. Het incident van Kalthof heeft te I Warschau groote bewogenheid gewekt, alduis meldt Havas. Men is daar van op vatting, dat de verantwoordelijkheid voor deze betreurenswaardige gebeurtenis ge heel ter laste komt van „agents provo cateurs" der nat. soc. partij der Vrije Stad. Gezaghebbende kringen ver helen niet, dat zij' een bijzon- deren ernst toekennen aan dit incident. Afgezien van het feit, dat de bescherming van den Poolschen ver tegenwoordiger in de uitoefening 'van zijn I functies met geweld verzekerd moest I worden, wijzen zij er op, 'dat -de aanval I op den Poolschen douanepost van Kalt- 1 hof een flagrante schending vormt van I een der fundamenteele prerogatieven van Polen in Danzig; de controle op de d'ouane. De Duitscihe minister Goebbels heeft te Keulen een rede gehouden. Hij gaf een overzicht van 'den politieken toestand en zeide, dat het nieuwe, sterke en machtige Duitschland, in geloovig vertrouwen op den Fuehrer en in het zekere besef van de onverwinnelijke kracht van zijn strijd macht, de verdere ontwikkeling der din gen met kalmte tegemoet ziet. Wij zijin, aldus Goebbels, vastbesloten, ons recht als groote mogendheid te doen gelden. Goebbels sprak over het Duitsch-Ita- liaansoh verbond, en zeide, dat daarmede voor de oogen van het Eiuropeesche pu bliek een machtsblok zich manifesteert, zooals (de nieuwe geschiedenis van Eu ropa nog niet gezien heeft. „Wiji zijn thans, aldus zeide Goebbels onder luide toejuichingen, de sterkste militaire macht ter wereld geworden en de spil, die Row© en Berlijn verbindt, is onverbrekelijk. Bij' ons kan geen pa niek ontstaan. Het Duitsche volk wil geen oorlog. Het staat met het geweer bij den voet. Maar het is vastbesloten, zijn vitale rechten te beschermen en te verdedigen. De Fuehrer Is een vriend van den vre de. Hij wil werkelijk den vrede. De ophit sers tot den oorlog zouden echter een ver schrikkelijk lot over Europa brengen, wanneer zij Dudtschland zouden dwingen, zijn leven te verdedigen. Wij spreken zoo, omdat wij sedert drie jaar van boter en varkensvleesoh hebben afgezien en versterkingen hebben ge bouwd, die onze grenzen beschermen. Het heeft niemand kwaad gedaan, dat wij minder boter en kalfsgebraad hadden. Wiji hebben kanonnen ver vaardigd, opdat het mo ment zal Ikomen, waaroip wij ons zeer openhartig Wletde wereld zullen kun nen onderhouden.. „In September is de oor log zeer dicht langs oms heen gegaan. Het was zeer gewaagd, jwalt wij deden. In dien het niet gewaagd was geweest, zoolden wij 't niet ondernomen hebben. Wij doen slechts gewaagde din gen. N a t u u r 1 ij k hebben w ij iets geriskeerd, maar we kunnen op suoces wijzen. „In dit gevoel van veilig heid heeft de Fuehrer de kwestie -D'anzig aangesne- d e n." De minister betoogde, dat Duitschland rechten op deze vrije stad kan laten gel den en voegde hieraan toe: „Wij gelooven niet, dat de democrati sche staten op het beslissende moment meer adem zullen hebben dan wij. Re de mocratische staten hebben een zwakke borst. Wij daarentegen hebben geen re den om ongerust te zijn. Het Duitsche volk kan een blind vertrouwen in Hitler hebben." KOMEN LONDEN EN MOSKOU TOCH DICHTER BIJEEN Een nieuw Britsch plan. Er zijn volgenls Un. Press aanwijzin gen, dat de Britsche regeering haar ver zet tegen de Russische voorstellen zal laten varen. In semi-officieele kringen voorspelt men, dat Chamberlain en het Kabinet Woensdag hun goedkeuring zul len hechten aan een volledig militair bondgenootschap met de Sovjet-Unie, of een Engelsch-Russisch accoord zullen aangaan overeenkomstig het Fransc'he pact met de Sovjets. Het nieuwe Britsche plan zou onge veer op (het volgende neerkomen 1. Engeland, Frankrijk en Rusland zul len op de basis van volledige wederkee- righeid een militair bondgenootschap sluiten. Indien Rusland aangevallen mocht worden, 'zouden Engeland en Frankrijk te hulp komen. Rusland zou daartegenover 'bijstand verleenen aan Engeland en Frankrijk, indien één van beide landen bet slachtoffer van een aan val werd. 2. In plaats van nieuwe garanties te geven aan een bepaalde groep landen, zou het nieuwe drievoudige bondgenoot schap 'overeenkomen hulp te verleenen aan iederen Europeeschen staat, die aan gevallen zou worden, weerstand zou bie den en om hulp zou vragen. Die hulp zou dan gegeven worden met alle gewa pende krachten van de drie groote lan den gezamenlijk. TOKIO'S BESLISSING GEVALLEN. Vijf ministers van het politieke Ja- pansche kabinet zijn in een spoedvergade ring bijeen geweest om een definitieve be slissing te nemen betreffende Japans houding ten aanzien van de Europeesche politiek. Inderdaad is op deze conferen tie de beslissing gevallen. Bijzonderheden werden evenwel niet verstrekt. Na de conferentie 'heeft de minister president zich naar den keizer begeven, om verslag uit te brengen. Daarna is een kabinetsraad gehouden. Omtrent de besluiten, welke door den Japanschen ministerraad genomen zijn ten aanzien van de houding van Tokio tegenover de as-mogendheden is niets na ders bekend geworden. Slechts is na afloop van de zitting een Binnenland. Minister de Wilde treedt af. Buitenland. Ernstige incidenten bij Danzig. De Engelsch-Russische besprekingen. communiqué gepubliceerd, waarin gewe zen wordt op „de stabiliteit der Japan- sohe binnenlandache politiek". LUCHTDIENST OVER DEN ATLAN- T1SCHEN OCEAAN BEGONNEN, Zaterdag is de transatlantische lucht vaart geopend. Om 18 uur 20 is de Yankee Clipper met een lading post vertrokken voor het eer ste traject van New York naar de Azo- ren. De burgerlijke {luchtvaart-autoriteiten hebben definitief aan de Pan-American Airways vergunning verleend voor het vervoeren van passagiers en post over den Atlantischen Oceaan. Evenwel is de bepaling gemaakt, dat vijf vluchten heen en terug moeten woren gemaakt over de Zuidelijke route, alvorens passagiers mo gen wórden vervoerd. Er zullen spoedig in beide richtingen twee vluchten per week worden gemaakt. Te Valenciennes is een Duitseh on derofficier, lid der S.S., gearresteerd. De man werd in het bezit gevonden van do cumenten, plattegronden en kaarten. Het officieele bezoek van prins- regent Paul van Joegoslavië aan Berlijn is vastgesteld op 1 Juni. VERKIEZING GEDEPUTEERDEN IN FRIESLAND. Uit Leeuwarden wordt gemeld, dat een overeenkomst is tot stand gekomen tus schen de C.-H., de V.-B'. en de Soc.-Dem. Statenfracties D'e bedoeling is den R.-K. Gedeputeerde te vervangen door een Soc.- DemdFraat. Aan de A.-R. club is hier van mededeeling gedaan, onder toevoe ging dat zij weer twee Gedeputeerden kan aanwijzen. Deze fractie heeft echter voor de eer bedankt. DE ROTTERDAM OP DE REEDE VAN VLISSINGEN. Zaterdag heeft de „Rotterdam" van de H. A. L., op weg van Rotterdam naar New-York, eenige uren op de reede van Vlissingen voor anker gelegen, 'om een tachtigtal emigranten uit midden- Europa op te nemen, die oorspronkelijk te Antwerpen zouden scheep gaan. Met autobussen zijn de emigranten naar Vlils- singen vervoerd en vandaar, met de Prins Willem I van den provincialen bootdienst aan boord van de „Rotter dam" gebracht. OFFICIEELE PROEFTOCHT VAN DE „KONINGIN EMMA". Zaterdag had de officieel© proeftocht plaats 'van het nieuwe motormailschip „Koningin Emma", dat op 4 Juni a.s. zal gaan varen in den dienst Vlissingen Harwich. Tijdens de proeftocht van Rotterdam naar Vlissingen werd de vlag van „de Schelde", waar het schip werd gebouwd, ingehaald en ging de reederij-vlag in top, ten teeten, dat het nieuwe sChip door „de Zeeland" werd overgenomen. Aangezien men ons niet had uitgenoo- digd tot het hijwonen van deze plechtig heid, meenen wij met bovenstaande te moeten volstaan. DE ZIEKENHUISKWESTIE TE TERNEUZEN. Een meer bescheiden plan. Op 1 September 1938 besloot de Ter- neuzensche gemeenteraad tot 'het garan-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1