MIDDENSTANDSBELANGEN Fabriek voor Houtbewerking MEDICINALE ZEEPEN Triplex Fijnhout en Boards Fa. GEBR. MULDER - GOES J. DE JONGE Middenstanders Kunst en Wetenschap Het Vrouwenhoekje Radioprogramma. Borgstellirtgsfonds voor kleine Middenstanders. Het jaarverslag over 1938. Weinig medewerking van gemeentebesturen en middenstandsorganisaties. Wat reeds bereikt werd Voor GOES. TEL. 9. Korte Kerkstraat 17. Tel. 415. KLOETINGE - GOES FONGERS- EN GAZELLE RIJWIELEN gebruikt KOENA'S PAPSOORTEN, Fabriek v. Melkproducten „KOENA" Denkt aan Uw Handelskennis. Gemeentebesturen, Architecten, Aannemers De zwerftochten van Kees. Tengevolge van de heerschende crisis hebben tal van middenstandsbedrijven met financieele moeilijkheden te kampen. De Regeering heeft getracht hierin de helpende hand te bieden, o.a. door de regeling van de credietverleening ten be hoeve van volwaardige middenstandsbe drijven die tengevolge van de crisisom standigheden in liquiditeitsmoeilijkheden verkeeren en door de instelling van de Borgstellingsfondsen voor kleine midden standers. Wij hebben hierbij reeds vroeger stilge staan, maar de verschijning van het Jaarverslag 1938 van de Stichting „Borgstellingsfonds voor de Zeeuwsche Eilanden" geeft ons gereede aanleiding op deze zaak nader de aandacht te vesti- gen. Sinds eenige jaren zijn op initiatief van de Kamers van Koophandel en Fa brieken allerwege Borgstellingsfondsen in het leven geroepen. EEN REUZENSORTEERING VINDT U BIJ: De hulp die deze Fondsen aan kleine middenstanders verleenen kan tweeërlei zijn, n.l. bemiddeling en voor lichting voor credietbehoevenden, wier zaak levensvatbaar is gebleken, doch die niet elders deze hulp hebben kunnen verkrijgen (saneering der bedrijfjes) en borgstelling voor dergelijke crediet behoevenden, die trots ernstige pogingen, elders niet slaagden in het vinden van voor credietverleening geëischte persoon lijke of zakelijke zekerheid. GARAGE PATIJNWEG Vertegenwoordiger van: Deze hulpverleening is wal betreft het verleenen van financieelen steun beperkt tot hen, die wonen in de gemeente welke het Fonds daadwerkelijk steunen, terwijl de hulp in den vorm van sanee ring ook plaats kan vinden daar, waar van andere zijden dan van gemeentowege daadwerkelijke medewerking wordt ver leend. Deze Fondsen geven zelf geen crediet, maar zij treden op als b o r g, waarom zij als drager van alle risico de zeggenschap hebben zoowel over de verleening als over de opzegging van het crediet. De inkomsten van de Fondsen worden gevormd door gemeentelijke bijdragen in den vorm van een bijdrage ineens van 10 cent per inwoner voor het kapitaal en ia cent per inwoner en per jaar, gedurende 6 jaar, voor het inkomen. Voorts uit bij dragen van Provinciale besturen, Kamers van Koophandel en Middenstandsorgani saties. De hulp van het Rijk is een aan vullende in den vorm van 40 pet. van de verliezen door de Fondsen op borgstellin gen geleden, met dien verstande, dat over eenig jaar nimmer meer dan 40 pet. van het inkomen van dat jaar vergoed wordt. Na deze inleiding komen wij tot het verslag van het Zeeuwsche Borg stellingsfonds, gevestigd te Mid delburg. Het Dagelijksch Bestuur is als volgt samengesteld: J. Onderdijk te Middelburg, voorzitter; Mr F. B. Evers te Middelburg, vice-voorzitter; A. Rorije te Vlissingen, le penningmeester; A. L. van Melle te Goes, 2e penningmeester en H. G. J. Gunning te Yerseke, A. A. Elonbaas te 's Heer Arendskerke en A. Menheere te 's Heern- hoek. Als secretaris fungeert de heer A. de Roo te Goes. Onder de inkomsten over 1938 komen voor een Provinciale subsidie van f 1000, een subsidie van de Kamer van Koop handel van f 750 en voorts bijdragen van 9 gemeenten tot 'n bedrag var» f 1461.27. Met dankbaarheid wordt van deze steun melding gemaakt, maar, aldus bet verslag: „Minder verheugend is de uiterst ge ringe daadwerkelijke steun van de toch nog wel dichter bij de in nood verkoe lende kleine middenstanders staande Middenstandsvereenigingen. Wij hopen, HUISMOEDERS, de beste. 12 cent per Literflesch. RIJSTPAP, H. O.-PAP, BLOEMPAP GORTPAP, GORTMOUTPAP (geplette gort). Depot GOES, Tel. 271. dat na bet bekend worden van de re sultaten van 1938 en de verzekering dat nog meer kan worden gedaan, een nieuw beroep op deze vereenigingen niet ver geefs zal zijn. De aansluiting van de gemeenten is te leurstellend gebleven. Verheugend is, dat de grootste plaatsen uit ons district zich vrijwel direct hebben aangesloten. De kleinere, vrijwel uitsluitend plattelandsge- Billijke en vlugge opleiding voor het Middenstandsdiploma bij I. O. M. Korte Kerkstraat 5, Goes, en voor privé-lessen bij H. M. SCHIPPERS, Leeraar Boekh. M.O., Kamperfoeliestraat 45, Goes. meenten, houden zich afzijdig. Dit is te bejammeren, want ook voor die gemeen ten kan de Stichting nuttig werk doen. Zelfs strikt uit financieel oogpunt be zien, is het niet wel begrijpelijk, dat ook de kleine gemeenten niet aansluiten. De jaarlijksche bijdrage is voor deze gemeen ten uiterst gering en wanneer er één af doend kan worden geholpen, moet dit voor direct en voor de toekomst een bate brengen, die voor lange jaren opweegt tegen de jaarlijksche exploitatie-bijdrage." Voor Luchtbeschermings-doeleinden is Sisalkraft voor afdichting van vensters bizonder geschiktvoor Gas-en Schuil kelders hebben wij Gewapend Asbest Isolatie boards en Triplex. Wij zijn telef. te bereiken onder no. 376 A. DE JAGER-TOLHOEK Goes Middelburg. Wij zouden zeggen laten de besturen van de niet aangesloten gemeenten in dit district, 57 met gezamenlijk 78.887 inwo ners, deze dingen eens ernstig overwegen. Omtrent de verleende credieten wordt in bet verslag o.m. bet volgende meege deeld. In 1937 waxen tot een bedrag van f4754.14 credieten verleend, waarvan het werkelijk risico op 31 Dec. van dat jaax nog bedroeg f4111.05. In 1937 werd een bedrag van f 5967.69 aan credieten ver strekt, terwijl per 31 Dec. 1938 het wer kelijk risico beliep f 7534.51. Op grond van de geldende bepalingen en de aanwezige middelen, mag het wer kelijk risico over 1939 stijgen tot f 17367.99, een bedrag, dat volgens het verslag vermoedelijk niet zal worden be reikt. Een volgend maal hierover meer. CONCERT TOONKUNST. „Das Alexanderfest". Woensdagavond is door de afd. Goes ran „Toonkunst", onder leiding van den heer Ótto Lleis in de „Prins van Oran je" het Mei-concert gegeven. Uitgevoerd werd „Das Alexanderfest", Kantate vaa G. F. Handel (16851759). Gecomponeerd in 1736 is dit werk later dcor Mozart van oen nieuwe instrumen tatie voorzien, zonder datl daarbij de oor spronkelijke Partituur is terzijde gesteld, of het eigenaardig karakter verzaakt. „Das Alexanderfest" is een werk, waar in elk nummer getuigenis aflegt van hel genie van zijn schepper. Tot de uitne- mendste gedeelten worden o.a. gerekend rrDö en&jss&uus© inle'ding, het melodische EEN EILAND VERDWIJNT IN DEN OCEAAN. Het eilandje Verde, dat een oppervlakte heeft van onge veer vijftien vierkante kilo meter, is op het punt geheel onder de oppervlakte van den Oceaan te verdwijnen. Het eiland ligt ongeveer 160 kilometer ten Zuiden van Manilla De gouverneur van de provincie Batanges heeft de regeering te Manilla mede gedeeld, dat de bevolking wordt verwijderd. Het eiland daalt snel en deze daling gaat gepaard met aardbevingen. 193. Gelukkig werd zijn val gebroken door een aantal struiken, en behoudens een flinke sohrik en enkele schrammen had de Engels man geen letsel bekomen. Maar wat was dat? Op de plaats waar het rotsblok los had gelaten zagen ze een wijde opening, waar door licht naar binnen scheen. Zoo vlug ze konden klauterden ze er heen en Ralph was de eerste die door het gat kroop. 194. En ja hoor, Kees, die zijn vriend was gevolgd en achter hem aan kroop zag het steeds lichter worden en eensklaps zagen ze, toen de gang wijder werd de open zee voor zich, of liever, onder zich. bruidskoor „Zalig, zalig paar". Niet min der het koor in E-dur „Zie den Perziër". Verder de door de solo-violoncel begeleide Ariosa voor Sopraan „Klink lieflijk". Het geweldige „Breekt de banden" en de op dit koor volgende bas-aria „Wraak" welker tweede motief in g-mol in aan grijpende tonen op de bleeke geesten- schaar der verslagen krijgers wijst. Laatst niet het minst het door zijtn opge wekte stemming meesleepende koor „Ti- motheüs, wijs af den prijs". De uitvoering van de genoemde Kan tate was voortreffelijk. De koren zijn ver tolkt op een haast1 onverbeterlijke manier. Aparte vermelding is bijna ondoenlijk. Wanneer wij het eene koor boven het an dere zouden stellen ligt dat meer aan de geaardheid ervan, dan aan het gehalte der weergave. Het koor heeft onder de geniale leiding van den beer Lies iets gepresteerd, dat de J naam „Toonkunst." alle eer aandoet. De medewerking van de verschillende solisten stond op hoog peil. De sopraan-soliste, Mevr. J. Stoop- Post te Leeuwarden is een kunstenares die technisch flink ontwikkeld bleek te zijn Door haar doorgevoerde stembeheersching zingt zij zonder merkbare inspanning ver schillende versieringen, daarbij is de voor. dracht goed doorvoeld en haar zang zeer zuiver. Ook de bas-solist, de heer W. v. Santé te Amsterdam heeft bijzonder goed vol daan. Zijn forsch stemgehalte en de uiting van diep doordachte opvatting maakt hem tot een zanger van wien te genieten valt. D'e heer Cor van Munster, tenor te Hil- legersberg, die zich geplaatst zag naast twee volwaardige medewerkers, is er niet temin in geslaagd om met zijn optreden den indruk te vestigen, dat hij eveneens een zanger met talent is. Mej. N. de Kok, Bergen op Zoom, aan den vleugel te zien geeft altijd voldoening. Zij staat bekend als een uitstekende pia niste. Dat de sopraan-soliste en pianiste met bloemen werden vereerd vond algemeene instemming. De werkzaamheid van het orkest, zoo wel zelfstandig als begeleidend, dient ge prezen te worden. Daargelaten een enkele vergissing, is er gespeeld met veel toewijding. Dat het Toonkunst-koor, onder zoo'n voortreffelijke directie ons deed kennis maken met „Das Alexanderfest" stemt tot dank. Merkbaar dacht het publiek er ook zoo over. BESCHERMING VAN UIEN TEGEN VORSTSCHADE. Uien zijn voor ons land in het bij zonder voor de Zuid-Hollandsohe eilan den en Zeeland een belangrijk ex port-artikel, en uien, die bevroren zijn geweest en daardoor zacht gewor den zijn, mogen niet worden uitgevoerd; terecht zien de controleurs van het Uitvoer-con- trole-bureau daar streng op toe. Het is derhalve een vraag van belang, hoe de landbouwers hun uien het best tegen vorstschade kunnen beschermen. De heer ir G. W. G. van Reakom, land bouwkundige der Nederlandsohe Uien- Federatie, te Middelharnis, behandelt in het jongste nummer van Hollandsoh Landbouwweekblad deze kwestie aau de hand van ervaringen, die men bij de strenge vorst in den afgeloopen winter heeft opgedaan. Allereerst wordt hierbij onderscheid gemaakt tusschen de bewaring in den kuil en, in de ren. De kuilen, die men op Goeree-Overflakkee algemeen kan aan treffen, werden extra voorzien met grond of met papier. Door onvoldoende slui ting van den veelal gebruikten stuggen kleigrond was de dekking onvoldoende en bleken de verliezen door de vorst aanzien lijk. Waar men over lichten zavelgrond of zandgrond kon beschikken, waren de re sultaten veelal beter. Papier bleek uitste kend te voldoen. De kuilen, die met pa pier ,<wareni beschermd, vertoonden bij het openimlaken een product, dat zich in een uitstekende conditie bevond, en be vatten weinig of geen door de vorst zacht geworden uien. Daarbij waren de (kosten niet boog; berekend wordt, dat de extra kosten ter bescherming van het product zelfs tegen een koude als van den winter van 11938 niet hooger komen dan één cent per mud. Bovendien leent zich deze werk wijze voor een snelle uitvoering; met een paaT main rolt men het papier langs den omtrek van den kuil en legt het vast met bossen stroo, die op korten afstand van elkaar geplaatst worden. Bijl invallende dooi kan het papier snel worden verwij derd. Het Ikan echter slechts éénmaal dienst doen; men zal dus, als er wederom een strenge vorstperiode op komst is, nieuwe rollen papier moeten gebruiken. De extra bescherming van den kuil door (middel van een scherm van drie- poots klaverruiters en bossen stroo heeft eveneens uitstekend voldaan. De heer Van Beekom merkt op, dat een combinatie van papier en scherm absolute zekerheid zal bieden. De ren, die in Zeeland veelal ter bewaring van de uien gebezigd wordt, is, zoo zegt de schrijver verder, altijd moeilijker tegen vorstschade te bescher men, dan de kuil. De in Zeeland toege paste maatregelen beperkten zich hoofd zakelijk tot het extra afdekken van den renwauid met stroo, of wel met een laag stroo, waarna papier, waartegen weder om een laag stroo. Ondanks de extra voorziening met stroo, was in vele geval len de schade aanzienlijk, in het bijkon- der wanneer de ligging der ren foutief gekozen was. Sommigen hadden tegen den renwand een barricade van stroo- pakken opgericht, doch dit werkte ook totaal onvoldoende; de kieren tusschen de pakken gaven juist aanleiding tot extra tocht en door het samenpersen verliest het stroo veel van zijn isoleerende wer king. De stroo-papier-stroo methode gaf veel gunstiger resultaten. Deze methode lijkt den heer Van Beekom voor de ren het meest aanbevelenswaardig. MaaT men bekleede dan de binnenzijde met een dun ne laag stroo alvorens de renruimte te vullen, waardoor tevens een meer afdoen de budtenlaag der uien tegen een al te heftige inwerking van den regen zal wor den bereikt. De verliezen door de vorst waren in den afgeloopen winter hij de ren-bewa- ring over het algemeen aanzienlijker dan bijl de bewaring in den kuil. De schrijver zou evenwel daarom nog niet willen ver klaren, dat laatstbedoelde methode de voorkeur verdient. Voor den winter van 1938 was het voordeel onbetwist aan de zijde van den kuil, doch het is de vraag, of dit eveneens het geval zou zijn in een zeer zachten winter. „Hollandsche Nieuwe" door MARTINE WITTOP KONING. Dezer dagen zal weer de eerste nieuwe Hollandsche haring aan H. M. de Konin gin worden aangeboden. Voor de echte liefhebbers gaat er niets boven de haring „puur": geen gekruide sausjes en geen pickles dus, die den haringsmaak overheerschen hoogstens een partje citroen, waarvan men zich al of niet kan bedienen en als omranding een paar schijfjes tomaat en wat frissche blaadjes sla. Op die manier presenteert de huisvrouw de „Hollandsche nieuwe" aan de lunch en geeft er dunne sneetjes casinobrood bij en een vlootje met geurige grasboter. Maar ze kan er ook een aantrekkelijke inleiding voor het middagmaal van ma ken, een hors-d'oeuvre. De nieuwe haring duldt geen andere hapjes naast zich. Ze wordt alleen vergezeld door een schaal tje toast en wat boterballetjes. Enkele recepten. Hangop (4 5 personen). 4 L. karne melk. Spreid langs den binnenkant van een vergiet een schoonen, in koud water uit gewrongen doek; zet de vergiet in een diepe schaal of bak en giet de karnemelk in den doek. Laat het dunne waterach tige gedeelte van de melk langzaam door den doek wegloopen in den bak er onder, en bewaar dus in den doek het dikke gedeelte. Schep, om het gerecht vlugger klaar te hebben, deze dikke massa af en toe met een lepel in de daarvoor bestem de schaal en ga zoo voort tot de doek leeg is; klop ten slotte met een vork alles goed door elkaar, zoodat geen klonterige massa, maar een roomachtig geheel ver kregen wordt. Meng er desverkiezende (als de hangop zeer dik is) onder het kloppen wat zoetemelk door. Presenteer dit gerecht met bruine suiker en beschuit, desverkiezende ook met wat fijne kaneel. Door de hangop reeds een dag van te voren weg te zetten, kan het telkens uit scheppen vermeden worden; gedurende den nacht zal geleidelijk al het overtol lige vocht zijn doorgelekt en men heeft even vóór het middagmaal alleen maar alles uit den doek in de schaal over te gieten en glad te kloppen. Kaas-drieiin-de-pan. pond zelfrijzend bakmeel, ongev. 3 d.L. melk, 1% ons geraspte belegen kaas, met peper, zout en notemuskaat Ongeveer 60 gr. (3 afgestreken eetlepels) boter. Maak van het meel met de melk een vrij dik beslag. Vermeng dit met de kaas en maak het op smaak af met peper, zout en noot muskaat. Bak van dit beslag kleine koek jes (3 tegelijk) in de koekenpan met de heete boter. Geef deze drie-in-de-pan als voorgerecht of als lunchgerecht Gebakken eieren met kaas. Laat in de koekenpan wat boter smelten; leg er dunne sneetjes brood in (één per persoon), laat die aan den onderkant goudbruin bakken, keer ze om en leg op elk sneetje een vrij dik plakje kaas; doe nog een klontje boter in de pan en breek dan de eieren over de belegde sneetjes brood (één ei per sneetje). Leg een dek sel over de pan en laat alles samen bakken, tot de eieren voldoende gestold zijn. V Het brood voorkomt in dit geval de aan raking van de gesmolten kaas met de koekenpan; het beste zal zijn de plakjes kaas kleiner te snijden dan de sneetjes brood, zoodat ze niet over het brood uit smelten. De juiste Inhoud van een blikje groenten. De algemeene groentenconservencom- missie heeft voorschriften vastgesteld in zake een verplichte uniforrfte kwantita tieve inhoudsaanduiding, in dier voege, dat de inhoud van een blik van uitge lekte groenten niet lager mag zijn dan de tegelijk vastgestelde minimum-gewich ten. Deze bedragen voor een heel blik spinazie of andijvie 750 gram, voor ge sneden boonen en gesneden wortelen 650 gram, voor enkele spercieboonen, tuin- boonen, capucijners, 600 gram en voor doperwten, dubbele spercieboonen en ge schrapte wortelen 550 gram. Ketelsteen. Om ketelsteen te verwijderen is in de huishoudelijke zaken een soort sponsje verkrijgbaar, de collector, die het verder aanzetten van steen voorkomt. Ook kan men in den ketel aardappe len koken; tot zij geheel moes zijn, het moes er uit nemen, er Is reeds een ge deelte losgeraakt, men neemt deze stuk ken er uit, doet de moes opnieuw in den ketel, opnieuw sterk koken, dan laten ook de overgebleven stukken los. Het is een goedkoop middel en de ketel lijdt er niet mede. Ook kan men den ketel met azijn vul len, doet er wat grof zout bij, laat dit doorkoken. Daarna met een kwastje den ketel goed schoon boenen en naspoelen. Iedere ketel, die eiken dag gebruikt wordt, moet minstens om de zes weken aldus gereinigd worden. Maandag 22 Mei 1939. HILVERSUM I. 1875 en 415,5 M. NCRV.-Uitz. 6.256.55 VARA. 8,00 Schriftl., medit. 8,15 Ber., gram. 9,309,45 Gelukw. 10,30 Morgend. 11,00 Chr. lectuur. 11,30 Gram. 12,00 Ber. 12,15 Gram. 12,30 Stichtsch Salon-orkest en gram. 2,00 Gram. 3,00 Causerie „Zomer- perkplanten". 3,40 Gram. 3,45 Bijbell. 4,45 Gram. 5,15 Voor de kinderen. 6,15 Gram. 6,256,55 Causerie ter herdenking van de oprichting van de Lib. Staatspartij. 7,00 Ber. 7,15 Vragenuurtje. 7,45 Ber. ANP, herh. SOS-Ber. 8,00 Enkrateia-uur. 9,00 Reportage. 9,40 Zie Droitwich. 10.50 Ber. ANP. 10,55 Gram. Ga. 11,50—12,00 Schriftl. HILVERSUM H. 301,5 M. Algem. progr., verz. door de VARA. 10.0010.20 vm. VPRO1. 8,00 Gram. Ca. 8,16 Ber. 10,00 Morgen wijding. 10,20 Leden van het Kon. Vlaamsch conservatorium „Consonant" (opn.). 10,40 Gram. 10,50 Declam. 11,10 Gram. 11,20 Orgel. 12,00 Gram. 12,15 Ber. 12,171,45 Het VARA-orkest. 1,00— 1,15 Gram. 2,00 Gram. 2,30 Zang met piano en gTam. 3,00 Declam. 3,30 Viool en piano. 4,00 Gram. 4,30 Voor de kinde ren. 5,00 Zang en orgel. 5,30 Gram. 6,00 „Esmeralda". 6,28 Ber. 6,307,00 Muzi kale causerie voor de Vereen, voor Vol kenbond en Vrede. 7,30 Cello en piano. 8,00 Herh. SOS-ber. 8,03 Ber. ANP. 8,10 Gemengde Arb.-Zangvereen. „Herleving", Arnhemsche orkestvereen. en solisten. 9,00 Declam. 9,20 De Ramblers. 10,00 Ber. ANP. 10,10 Het VARA-orkest. 11,00 —"12,00 Gram.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 6