Douwe Egberts Chineezen naderen Kanton. loden in Palestina gewaarschuwd. fëkée FRIESCHE HEEREN BAAI Zomersproeten SPRUTOL Binnenland. Bit de Provincie MIDDELBURG. ZUID-BE VEL AND WALCHEREN. NOORD-BEVELAND. Colijnsplaat. In de gisteren gehouden Ingelandenvergadering van het water schap Oud- en Nieuw-Noordbeveland wa ren 49 van de 59 stembevoegde Inge landen tegenwoordig of vertegenwoor digd. THOLEN EN SINT PHILIPSLAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. De volgorde der candidatenlijsten voor de a.s. Raadsverkiezingen. Predikbeurten. Kerknieuws Onderwijs. Gemengd Nieuws. aan de Westgrens bezichtigd, die twee maal zoo diep zijn als die eigenlijke „muur van het Westen". Br werden oefeningen gehouden, waaruit moest blijken, dat deze verdedigingszone zoowel in de lucht als op de aarde voor een vijand onoverko melijk is. Later bezocht Hitier nog andere verdedigingswerken, o.a. tankvallen aan de Lotiharingsohe grens. Den avond braoht Hitier door te Karls ruhe in den kring van de rijks- en gouw leiders van de nationaal-socialistische Duitsche arbeidersbeweging, waarbij hij o.a. de beteelkenis van dezen muur in het Westen uiteenzette en gewaagde van zijn vertrouwen dn de onoverwinlijikheid des Rijks. verdwijnen spoedig door 'n pot Bij alla Drogisten Luitenant-generaal Haining, de opper bevelhebber 'er Britsche troepen in Pa lestina, heeft de Joodsdhe leiders, met in begrip van de vertegenwoordigers van het Joodsche agentschap en den Joodschen mationalen raad ontboden. Hjaining heeft bij 'die gelegenheid de door de Joodsche bevolking in het ver leden betoonde izel fbeheersching gepre zen, doch gezegd, dat hij het schieten op politiebeambten ais moord beschouwt. H ijl gaf te kennen, dat bijl ver dere ongeregeldheden zeer strenge tm| a a t r e gelen zul len genomen worden. De spanning in de Joodsche kringen blijft intuisschen aanhouden en er hebben zich nog enkele botsingen met de politie voorgedaan. Politie en militairen houden de strate gische punten bezet. EINDELIJK PARADE TE MADRID. Aan de groote overwinningsparade te Madrid namen ongeveer 155.000 Spaan- sche soldaten, 40.000 Italiaansche vrij willigers en 5000 Duitsche vrijwilligers deel. Zeshonderd vliegtuigen cirkelden boven de stad. Aan de parade ging een korte huldi ging vooraf. Ondanks het druilerige weer er viel een lichte motregen, is de overwinnings parade van Madrid een grandioos schouw spel geworden. Madrid bood een schitterenden aan blik. De straten waren versierd met het rood en geel van de nieuwe Spaansche vlag en op vele plaatsen zag men kost bare tapisserieën, terwijl de door den oor log aangerichte schade inderhaast her steld was. DUITSCHLAND, CHINA'S GROOTE WAPENLEVERANCIER. In antwoord oipi -een vraag in het lager huis, verklaarde de Engelsche onder staatssecretaris van buitenlandsche za ken, Butler, dat de door de Ghineesche xegeering geïmporteerde wapenen en am munitie niet alleen over Engelsch grond gebied zijn vervoerd, dat echter van het oorlogsmateriaal, dat sinds het begin der vijandelijkheden Engelsch gebied gepas seerd is, het materiaal van Duitsche herkomst in hoe veelheid dat van alle an dere ma) o g e bl d heden over trof. DE JAPANNERS VERLATEN KOE LANG SOE. Britsche en Fransche troefpen geland. Het grootste 'deel der Japansche lan dingstroepen van Koe Lang Soe is terug getrokken. De Japansche onderminister van bui tenlandsche zaken heeft den Britschen ambassadeur de verzekering gegeven, dat Koe Lang Soe geleidelijk heelemaal door de Japanneezen ontruimd zal worden. Tot de landing te Koe Lang Soe zou door Japan alleen besloten zijn bij wijze van noodmaatregel, daar men de aan stichters van nieuwe anti-Japansohe ter reurdaden wilde opsporen, verdere inci denten wilde voorkomen en de veiligheid van den commandant der Japansche vloot in de Zuid-C'hineesche wateren wilde ver zekeren. Het was steeds de bedoeling, al dus de autoriteiten te Tokio, dat de man schappen zouden worden terug getrokken, zoodra de toestand verbeterd was. Intnsschen zijn behalve Amerikaansohe troepen, ook Britsche en Fransche mari niers op Koe Lang Soe ontscheept. De Ghineesche strijdkrachten, die langs den spoorweg Kanton-Hankau, ten Noor den van den straatweg naar Kanton, ope- reeren, bedreigen, naar het Ghineesche persbureau meldt, opnieuw Kanton. Zij hebben bet op ongeveer 25 km ten Noor den van Kanton gelegen spoorwegstation Soon Kai heroverd en rukken thans op naar het station Kong Tsoen, dat 22 km ten Noorden van de stad is gelegen. Uit Tsoeng Hoea, dat ruim 50 km ten Noorden van Kanton is gelegen, rukken de Chineezen langs twee wegen op. Uit Tsjoeng Hing wordt van Ghineesche zijde gemeld, dat de Ghineesche strijd krachten in Noord Hoepel een tegenaan val hebben ondernomen en den Japanners te Tang-Ho, nabij de grens1 tusschen Hoe pel en Honan zware verliezen hebben toe gebracht. Volgens een hoogen Ghineeschen offi cier hebben de Japanners minstens 18.000 mat vgytaszsa. PRINSES EN PRINS TEN PALEIZE SOESTDIJK. Nadat Prinses Juliana te kwart over vier per auto uit Den Haag ten paleize Soestdijk was teruggekeerd, keerde een half uur later ook Prins Bernbard van zijn buitenlandsche reis te Soestdijk te rug. De Prins, die er goed uitzag en een leeren motorkap droeg, kwam zonder ge volg per auto aan. Hij kwam uit de rich ting Amersfoort. NEDERLANDSCH-BELGISCH HANDELSVERDRAG. Moeilijkheden uit den weg geruimd. De Brusselsche correspondent seint: De Belgisch-Nederlandsche handelsover eenkomst, waarover sinds eenigen tijd onderhandeld werd, zal eerstdaags wor den afgesloten. De besprekingen werden, gelijk men weet, onderbroken in verband met de Mendelssohn-leening, die ver nieuwd werd, maar waaraan de Neder- landsche regeering eerst nog haar goed keuring moest hechten. Het schijnt thans dat deze goedkeuring afhankelijk werd gemaakt van de Belgisch-Nederlandsche overeenkomst. De moeilijkheden schijnen thans uit den weg geruimd te zijn. NEDERL. JONGELINGS-VERBOND De eigenlijke Bondsdag van het N. J. V. werd Donderdag gehouden in een groote tent te Leeuwarden, die plaats bood voor plm. 5000 bezoekers. Deze vergadering werd gedeeltelijk bij gewoond door Minister Golijn, die zeer hartelijk werd verwelkomd en die dadelijk na de opening een toespraak hield. De voorzitter, D r G. P. van 111 e r - z o n hield in de morgenvergadering een rede over: „Het N. J. V. en de Kerk". Verder werd nog het woord gevoerd door Minister Slotemaker de Bruine, die de vergadering als gast bijwoonde. In de middagvergadering hield Prof. MrP. Lieftinok te Rotterdam een rede over: „Economische Uitzichten". Tenslotte werd nog het woord gevoerd door den heer Nilefl van Ceylon, wereldbondssecretaris. Tot bondsbestuurders werden herkozen Dr G. P. v. Itterzon en K. Schenk van Gro ningen. Gekozen werden de heeren Dr Chr. Maan te Ginneken, A. Jansen te Rotter dam, J. Kleiboer te Apeldoorn, H. F. C. Musdh te Klaaswaal en Ant. v. d. Berg te Muiderberg. Padvinders-districtswedstrijden. Woensdag en Donderdag zijn weer de jaarlij'ksehe districtswedstrijden van de Nederlandsche Padvinders, district Zee land te Walcheren gehouden, waaraan deelnamen groep Zierikzee, Vlissingen, groep I en gToep II van Goes. Het spel van Woensdagmiddag leidde naar het Loefkamp te Zoutelande, waar de tenten werden opgezet. Donderdagmorgen wer den allerlei vaardigheidsproeven gehou den. Ook werd de algemeene kampeer- vaardigheid beoordeeld. De uitslag is als volgt: No. 1, en dus kampioen van Zee land, groep Vlissingen, die nu aan het kampioenschap van Nederland mag deelnemen. Dé overige groepen eindig den alle drie op de tweede plaats met een gelijk aantal punten. Vlissingen is nu ook in het bezit van de zilveren lelie die hiervoor beschikbaar gesteld is en ieder jaar opnieuw ter beschikking wordt ge steld. Woensdag a.s. vergadert de gemeen teraad. De nieuwe burgemeester. Hedemniorgen half elf bracht de nieuw benoemde burgemeester, die reeds giste ren hier was aangekomen, een bezoek aan ihet Stadhuis, waar hijl o.m. een bespre king bad met de beide wethouders. Eervol ontslag. B. en W. stellen voor aan arts J. Broekhuisen op zijn verzoek eervol ont slag te verleenen als schoolarts, gemeen tearts en controleerend geneeskundige met ingang van 15 Augustus a.s. Samenvoeging gemeentediensten. B. en W. stellen in verband met de sa- tmlenvoeging van gemeentewerken en van den reiniigings- en ontsmettingsdienst voor, den heer P. J. Jansen, directeur van gemeentewerken ook te belasten met de leiding van den reinigings- en ont smettingsdienst en zajin salaris vast te stellen op f 5400 met aftrek van f 525 voor vrij wonen enz. B. en W. hebben zich ook bezig gehou den met de kwestie van het architect schap der Godshuizen, welke functie de heer Jansen ook bekleedt. 'Zij! ontraden den RaaJd deze functie op te heffen of den heer Jansen als zoodanig te ontslaan en geven er de voorkeur aan het Bestuur der Godshuizen te verzoeken de belooning zoowel voor onderhoud als nieuwbouw te fixeeren op een vast, jaarlijkach bedrag. Wolfaartsdiijki. De Gemeenteraad ver wierp met 4 tegen 3 stemmen een voorstel van B. en W. om deel te nemen aan de gemeenschappelijke regeling voor het bouw- en woningtoezicht. (Vóór toetre ding de heeren Boot, Luikenaar en Van Oeveren; tegen de overige leden.) Uitvoeriger verslag volgt Maandag. Kruiningen. De Gemeenteraad verga dert op Dinsdag 23 Mei des n.m. 6 uur (n.t.) Punten van behandeling zijn: Be- eediging van het nieuwbenoemde raads lid, dhr L. J. Kostense. Vaststelling van a. gem. bedrag per leerling kosten O.L. onderwijs 1937; b. het max. bedrag der vergoeding voor de bijz. scholen over '37; c. de drie (vier) jaarlijksChe «afrekening der vergoeding bijz. scholen 19341937. Beschikbaarstelling van gelden uit de gem. kas voor extra-hulp aan werkloo- zen. Rekening gemeenschappelijken keu ringsdienst van vee en vleesch over 1938. Voorstel tot vernieuwing van de dakbe dekking van de torenspits. Beschikbaar stelling van gelden uit de gem. kas voor de aanschaffing van extra-leermiddelen voor de O.L. school te Kruiningen. Vast stelling van een gemeenschappelijke rege ling tot centralisatie van het bouw- en woningtoezicht op Zuid-Beveland. Yerseke. Invoer van zaaioesters uit Frankrijk gedurende de maanden Janu ari—April 1939: 331.104 K.G. f96786—, dus ongeveer 29 ct. per K.G. Ruim 13.000.000 stuk. Uit Noorwegen 3781 K.G. af 8500, dat is duurder, n.l. f2',25 per K.G. (Alles volgens officiëele cijfers van het Centraal Bureau voor de statistiek.) Aan de mosselkweekers in Zeeland is ten tweede male een uitkeering ge daan vanwege het Centraal Verkoopkan toor van mosselen ten bedrage van 15 cent per ton. Tezamen is nu uitgekeerd voor iedere ton mosselen over de cam pagne 19381939 een bedrag van f 2, voor B en f2,30 voor A mosselen. De mosselkweekers zijn natuurlijk dankbaar voor deze uitkeering, die de kleinen onder hen verbazend goed kun nen gebruiken, maar daar van iedere ton van 100 K.G. mosselen, die van het Cen traal Bureau verkocht wordt, nu nog f0,30 in de kas is achtergebleven, vra gen ze zich af of er soms nog geen klei nigheid van den wagen kan afvallen. Er is nog een prachtige kas, die enkele tonnen moet bevattenl Wemeldinge. Gemeenteraad. Vrijdagnamiddag vergaderde de raad. Eerst had de beëediging plaats van het raadslid, den heer M. Florusse. Na het afleggen der vereischte eeden, wordt de heer Florusse door den Voorzitter met zijn benoeming gelukgewenscht. De heer Florusse is er zich van bewust, dat het hem moeilijk zal zijn de plaats, die hij thans inneemt, te vervullen op een wijze, zooals zijn voorganger dit deed, doch spr. wenscht hiernaar te streven. Daarna volgt de benoeming van een wethouder, ter voorziening in de vaca ture van wijlen den heer J. A. Dominicus. Bij eerste stemming worden uitgebracht 7 stemmen, waarvan 2 op den heer M. C. Lindenbergh, 1 op den heer Joh. Ruissen, 3 op den heer F. Wabeke Az. en 1 stem blanco. Bij de daarop volgende herstem ming, waarbij 3 leden zich van mede stemming moeten onthouden, worden 3 stemmen uitgebracht op den heer F. Wabeke Az. en 1 stem op den heer M. C. Lindenbergh, zoodat de heer F. Wabeke Az. wordt benoemd verklaard. Deze neemt zijn benoeming aan. De rekening van het Burg. Armbestuur dienst 1938, wordt goedgekeurd. Vervolgens wordt na breedvoerige be spreking besloten tot toetreding tot de gemeenschappelijke regeling voor het bouw- en woningtoezicht voor de ge meenten op Zuid-Beveland. Bij de rondvraag informeert de heer de Jonge naar de tewerkstelling van ar beiders aan de kabellegging voor de P.T.T. en naar het voor de gemeente ge stelde uurloon bij werkzaamheden aan openbare werken, waarmede spr. het niet eens is. De voorzitter geeft op het eerste punt de noodige toelichting en hoopt in een volgende vergadering mededeelingen te doen aangaande de toegepaste loon regeling. De heer Ruissen bespreekt de gevolgen van den militairen dienst voor een zaken man in deze gemeente, die daarmede ge heel gedupeerd wordt. De voorzitter zegt in dezen alle medewerking toe. Hiema sluiting. Souburg. De kerkeraad der Geref. Kerk heeft tot organist voor het nieuwe kerkorgel benoemd de heeren J. Steketee Mz. en Jac. Suurmond Jz. De organist dhr P. Suurmond heeft gemeend na een diensttijd van pl.m. 17 jaar zijn werk aan anderen te moeten overdragen. Koudekerke. Wegens ontslagaanvrage van den heer G. v. d. Voorde als agent der arbeidsbemiddeling bevelen B. en W. voor deze functie aan: 1. B. Blaasse; 2. G. Luteijn; 3. D. Wielemaker (alfabe tisch). De bestuursvoorstellen, inzake uit te breiden verdedigingswerken aan den Nieuw-Noordbevelandpolder tengevolge van edn dijkval van 22 October 1938, werden met algemeene stemmen aange nomen. Behoudens nadere goedkeuring werd besloten, zoo mogelijk in bet dienst jaar 1940'1941, tot vernieuwing van den Noordlangeweg en Katsche-Groene- weg over te gaan, mits de daarbij be trokken gemeenten de kosten van aanleg dier wegen in 25 achtereenvolgende ja ren aan het Waterschap terug betalen. De rekening over het dienstjaar 1938 1939 werd vastgesteld in ontvang op f 84.323.27 en in uitgaaf op f 58,514.99, derhalve met een goed slot van f 25.808.28. De begrooting voor het dienstjaar 1939 1940 werd in ontvang en uitgaaf vast gesteld op f91.811.52 met een post van onvoorziene uitgaven van f 14.401.92. Het te heffen dijkgeschot bedraagt f 28 per H.A. Tholen. Het gemiddelde van de bot- vanigst is deze week lager geweest dan vo rige week. De laagste besomming per vaartuig was 30 pond en de hoogste 240 pond. De weervisscheriji gaf ook weer slechte uitkomsten. Ansjovisvangst was zeer ge ring en geepen en haring kwamen spo radisch voor. Voor den ondernemer Ver- kannan, die deze vissoherij vorig jaar heeft overgenomen en veel kosten heeft gemaakt voor verbetering wordt dit een groote strop. De kreeftenvangsten waren ook deze week aan den zeer lagen kant. Een vis- scher, wellke met tweehonderd korven visoht, 'kon slechts gemiddeld 10 kreeften per dag vangen. Er blijft aam verdiensten bijna niets over. Uitslag schietwedstrijd door de schiet vereeniging „Koningin Wilhelmi- na": P. Blaas 380 punten; J. van Ela- aoker 380 p.; Joh. Quaak 379 p.; J. M. Schot 379 p.; Johs. Schot 377 p.; P. Rog geband 371 p.; 'D. Burgers 367 p.; H. Quaak 365 p.; H. Jansen 356 p.; K. v. d. Berg 355 p.; B. Kegge 354 p.; J. Jansen 346 p.; G. v. Poepelen 333 p. Breskens. Donderdagnacht is afge brand de boerderij' van den heer I. du Bois. Alleen het woonhuis bleef behou den. DO overige gebouwen brandden af. Driewegen. 1 Ghr.-Hist.; 2 A.-R.; 3 Vrijz. kiezers; 4 Arbeiderspartij; 5 R.-K. Ellewoutsdijk. 1 Vrije lijst C. van de Velde; 2 A.-R. lijst J. de Dreu; 3 Vrije lijst P. Dieleman. Vrouwenpolder. 1 Chr.-Hist. Unie afd. Vrouwenpolder; 2 Anti-Rev. afd. Gapin- ge; 3 Chr.-Hist. Unie afd. Gapinge; 4 Anti-Rev. afd. Vrouwenpolder. Ned. Herv. Kerk. Goes vm. ds Odé, av. ds Steinz. Wilhelmi nadorp vm. 'ds v. Dijik, nm. geen d. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Warffum, G. C. Postma te Ou'denbosch. Bedankt voor Hei- en Boeicop, J. de Lange te Wilsum. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Bruinisse en voor Waar de, J. D. Barth te Dordrecht. Oud Geref. Gem. Beroepen te Oostburg, C. v. d. Gruiter te Bruinisse. Wemeldinge. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk alhier in de vacature wijlen jj. A. Domini ejus, is (gekozen \de heer Aldr. de 'Schipper Az. Prov. Synode. Door de clas sis Zierikzee der Geref. Kerken werden gekozen tot afgevaardigden naar de Prov. Synode D's J. Meester en Ds J. B. Voge laar en de ouderlingen W. van Dijke en G. M. Bij de Vaate, Secundi Ds J. P. Ung_r en Ds A. J. van Sluijs en de ouderlingen W. Roggeband en J. Boot. Goes. Woensdag werd hier het exa men afgenomen voor stenografie en ma- chineschrijven, vanwege den Ned. Bond ter verspreiding van het systeem-I. Pit man, gevestigd te Arnhem. De examen commissie bestond uit de dames H. G. LinssenHooijer, Breda en A. Gunning, Apeldoorn en dhr J. W. Roeffen, 's-Her- togenbosch. Het diploma Machineschrijven (vaar digheid met min. snelheid van 500 woor den per half uur), kon worden uitgereikt aan: Mej. A. M. Allewijn, Krabbendijlce; mej. B. Berman, Kapelle-Biezelinge, met aan teek. voor D. proza; mej. M. Lokerse, id. met aanteek. voor Fr. en D. pr. Aan 3 candidaten kon het diploma niet worden uitgereikt. Het diploma steno-typist (130 lettergr. p/m) kon worden uitgereikt aan: Mej. C. Duijvewaardt, Goes; mej. P. W. Vingerling, Goes; dhr P. K. Snoep, Ka- pelle; mej. M. Smits, Kattendijke; dhr G. C. Taillie, Goessche Sas; dhr A. de Groene, Wemeldinge (voorwaardelijk). Voor diploma kantoorstenograaf slaag den: mej. J. de Pree en dhr A. Verburg, beiden te Goes. (Aan 2 candidaten kon het diploma niet worden uitgereikt.) Voor diploma A stenografie Pitman: dhr J. J. Visser te Goes en mej. B. Ber man te Kapelle-Biezelinge. Diploma B stenografie Pitman (130 let tergr. p. m.) werd uitgereikt aan: mej. S. Minderhoud, Wilhelminadorp. Allen leerlingen van de Pitmanschool te Goes, Directie: N. Crucq en G. J. Bliek. Jongeman ernstig mishan deld. Vechtpartij om een meis j e. Te Sittard heeft een hevige vechtpartij plaats gehad tusschen twee jongens, den zestienjarigen G. uit Neerbeek en den zeventienjarigen S. uit Daniken, waarbij eerstgenoemde ernstig werd toegetakeld. S. had eenigen tijd geleden kennis ge had met een meisje, dat nu niets meer van hem wilde weten en inmiddels reeds met een anderen jongen relaties had aan geknoopt, die een vriend was van G. S. bleek dit niet te kunnen verkrop pen, met het gevolg, dat hij zijn vroegere meisje lastig viel om de verkeering weer aan te knoopen. G. ergerde zich over de onaangenaamheden, welke zijn vriend ondervond door het optreden van S., wes halve hij besloot om dezen jongeman eens flink op zijn nummer te zetten. Hij gat dan ook S. eenige waarschuwingen, toen hij hem Woensdag aantrof. S. inviteerde hem om samen een eindje buiten de stad te gaan om de zaak uit te maken. Op een eenzamen weg ontving S. plot seling van zijn tegenstander een hevigen slag, waardoor hij van zijn rijwiel viel. S. greep hem vast en mishandelde hem zoo ernstig, dat de jongen bewusteloos en hevig bloedend op den weg bleef liggen. Omwonenden, die kwamen toeschieten, grepen S., doch deze wist zich te bevrij den en te vluchten. De gemeentepolitie werd onmiddellijk gewaarschuwd alsmede een dokter. Hoe wel de jongen ernstig mishandeld was, bleken zijn verwondingen toch niet van levensgevaarlijken aard te zijn. De dader werd door de politie aan gehouden. Militair motorrij der bij bot sing gedood. Op den grooten ver keersweg 's HertogenboschEindhoven is gisteren de 20-jarige militaire motorrij-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 2