5GIDS eerste blad. GEL NI Fin. Mij. „Zeelandia" Goes Dagblad voor de Provincie Zeeland en Verpachtingen Duitschland krijgt een beleefde weigering ven de Noorsche Sleten. RG ame Timmermans- ht gevraagd. - Wolfaartsdljk. rtUop dit blad TE KAMPEN Het bezoek van Koningin Wilhelmina aan België. Buitenland. Engelsch Witboek inzake Palestina gepubliceerd. Da onderhandelingen van Engeland met Rusland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. beschikbaar voor den aankoop van een Automobiel Uit de Provincie irzonden de twee 5MA—THEMMEN ,90, Geb. ƒ2,40) NES—BOLDINGH ,90, Geb. ƒ2,45) largang drie boe- net een keur van FELAARSKROON 2R—VAN OORDT door J. W. OOMS !e van ƒ5,aan us. le van ƒ16,90 en ,50 per kwartaaL e van ƒ19,90 en 1,25 per kwartaaL geëvenaarde I van ƒ10,90 Boekhandel bare personen- n in de lucht ren Zeeuw on- onze abonné's, ;n tegen afgifte ler post, na in- rodrag in post- ie „De Zeeuw". en Bijkantoor itvangen 1 ex. per post 8 t). t is bijgesloten, ting Bouw- en Weil., Harst, uwl., Kram. stede, Klop. and, hofstede „De k, Landhuis enz., v. morgen 10 u.: VRIJDAG 19 MEI 1939 53e JAARGANG - No. 194 Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel j, J, F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 AbonnemeBtsprijs fSA9 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter ef motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Een proclamatie van burgemeester Max van Brussel. De heer Adolphe Max, burgemeester van Brussel, heeft de volgende proclama tie aan het volk doen aanplakken: Medeburgers, De Koningin der Nederlanden, de uit- noodiging van den Koning der Belgen beantwoordend, zal Dinsdag 23 Mei in onze hoofdstad aankomen en zal er tot den volgenden Vrijdag verblijven. De Brusselsche bevolking zal de ge ëerbiedigde Vorstin van een broedervolk hartelijk ontvangen. In de huidige om standigheden voelt België dat het meer dan ooit met dit volk vereenigd is door de handen van een nauwe en oprechte solidariteit. Bevlaggen wij de gevels onzer wonin gen tijdens die gelukkige dagen en dat, overal in de feestvierende stad, de Bel gische en de Nederlandsche kleuren vroo- lijk wapperen, ter eere van Koningin Wilhelmina. Belgische radio-uitzendingen. In verband met het officiëele bezoek van H. M. Koningin Wilhelmina aan het Belgische Hof, zal het Belgische radio instituut verschillende plechtigheden draadloos uitzenden. Op Maandag 23 Mei te 16.25 uur zal men een gesproken reportage kunnen hooren van de aankomst te Brussel van H. M. de Koningin en rond 21 uur zullen worden voorgelezen de redevoeringen, welke Koning Leopold en Koningin Wil helmina tijdens het gala-diner in het Ko ninklijk Paleis van Brussel zullen uit spreken. Den 24sten Mei wordt te 11.15 uur een gesproken reportage gegeven van H. M.'s bezoek aan het stadhuis van Brussel. Te 20.40 uur wordt een korte reportage ge wijd aan de aankomst van Hunne Maje steiten in den Muntschouwburg te Brus sel, voor het bijwonen van de gala-voor stelling. Zooals men weet, zal H. M. op 25 Mei een bezoek brengen aan de tentoonstel ling te Luik en het Nederlandsche pavil joen aldaar. Hiervan wordt eveneens een radio-montage gemaakt, die te 19.15 uur zal worden uitgezonden. Tenslotte zal ook een reportage gewijd worden aan het vertrek uit België van H. M. de Koningin, op 26 Mei. De radio reportage hiervan, zal men te 13 uur kunnen beluisteren. iddag 3 u.: 755. r fietsers: NA 5 JAAR STOPZETTING VAN IMMIGRATIE. De Engelsche regeering heeft een wit boek gepubliceerd, waarin haar plannen met Palestina worden bekend gemaakt. Binnen tien jaar moet een onafhanke lijke Palestijnsche staat geschapen wor den. Gedurende vijf jaar mogen in totaal nog 75.000 Joden zich in Palestina vesti gen; daarna wordt geen immigratie meer toegestaan zonder toestemming der Ara bieren. Dit zijn de belangrijkste twee verkla ringen van de Britsche regeering. Tusschen het onafhankelijke Palestina en het Vereenigd Koninkrijk zal een ver drag gesloten worden, ten einde op be vredigende wijze in de stralegische en commercieele behoeften van beide landen te kunnen voorzien. De onafhankelijke staat zal zoodanig worden ingericht, dat Arabieren en Jo uen deel hebben aan de regeering op een wijze, dat de levensbelangen van beide volken gegarandeerd worden. Arabische kringen in Londen zijn te leurgesteld over de overgangsperiode van tien jaar. Zij zijn van oordeel, dat de uiterste limiet drie jaar had moeten zijn. Het Joodsch agentschap voor Palestina deelt officieel mede: „De nieuwe politiek komt hierop neer, dat het Joodsohe volk het recht ontzegd wordt, wederom een na tionaal huis op te bouwen. Zij draagt het gezag in Palestina over aan de tegen woordige Arabische meerderheid, levert ue Joodsohe bevolking over aan de ge nade van deze meerderheid en stelt voor de Joden in hun eigen vaderland een ter ritoriaal ghetto in. Betoogingen te Jeruzalem en Haifa. Terroristen hebben de radio-voorlezing van het witboek in de drie officieele talen verstoord door alle vier de lijnen tusschen de studio te Jeruzalem en den zender te Ramallan door te snijden. Te Tel Aviv hebben 1500 Joodsche betoogers de bureaux van de districts- overheid bestormd. Zij verwoestten den inventaris en stichtten brand. Een Jood sche politie-agent is ernstig gewond, toen uit de menigte werd geschoten, nadat de politie een charge had gemaakt. In het centrum van Jeruzalem zijn verscheidene bommen ontploft. Gistermiddag trokken vijftienduizend Joden te Jeruzalem in een ordelijke be tooging door de hoofdstraten van de Joodsche wijk van Jeruzalem. In den stoet werden horden met de volgende op schriften meegedragen: „Wij willen geen minderheid vormen onder Arabische heerschappij". Toch ongeregeldheden. De massabetooging, waaraan door 15,000 Joden was deelgenomen, was juist uiteengegaan, toen eenige onverantwoor delijke Joodsche elementen zich bij' el kander aansloten en naar het bureau van den districtscommissaris gingen, waar zij zoo'n dreigende houding aannamen, dat de politie bevel kreeg zich op straat te begeven. D'e menigte schudde vuisten en wierp steenen naar de politie, die sta len helmen droeg en voorts o.m. van schilden was voorzien. Drie Joden wer den licht gewond. Gisteravond hebben de betoogingen in Jeruzalem ernstige afmetingen aangeno men. De massa der betoogers wilde zich naar de Joodsche wijken begeven, waar zij verzet bleef bieden aan de politie. Om negen uur gisteravond waren aan Engelsche zijde 10 gewonden gevallen en 85 aan den kant van de betoogers. Veer tig hunner liggen in het Joodsche zieken huis, waar zij als gearresteerden worden behandeld. Om tien uur waren gisteravond de Brit sche troepen en politie den toestand meester. Het aantal gewonden onder de betoogers bedroeg toen een honderdtal, al len opgenomen in het ziekenhuis. Bij de ordebewaarders waren tien ge wonden gevallen. De straten in het cen trum van de Joodsche wijk bieden een troosteloos schouwspel, alle ruiten der winkels in de hoofdstraat zijn stukgesla gen. De betoogers trachtten weer samen te scholen, doch dit wordt verhinderd. In geheel Palestina zijn verder demon straties door de Joden gehouden welke or delijk verliepen. ALLEEN DENEMARKEN WIL ONDERHANDELEN. Het Finsche antwoord op het Duit- sche voorstel strekkende tot de sluiting van tweezijdige niet-aanvalsverdragen is reeds Dinsdag te Berlijn aangekomen. Volgens welingelichte Finsche kringen is dit antwoord in 'hoofdzaak analoog aan die, welke Woensdag door Zweden en Noorwegen werden overhandigd. Het zou neerkomen op een beleefde weigering. Men zou doen» uitkomen, dat men een strikte onzijdigheid wenscht in acht te nemen, zoodat het onder deze omstandig heden niet noo-dig is te achten, een niet- aanvalspact te sluiten. Te Berlijn betoont men een zekere ge prikkeldheid, welke overigens vooraJl ge richt is jegens den Zweedschen minister van buitenlandsche zaken, Sandler, die als de promotor wordt beschouwd van deze beleefde weigering der Scandinavi sche landen.. Ook de houding van Finland heeft het rijk teleurgesteld, dat van de zijde van dit land meer „begrip" had verwacht. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat de Deensche regeering de Duitsche regee ring er van in kennis heeft gesteld, dat zij bereid is te onderhandelen over de af sluiting van een niet-aanvalsverdrag. HET ANTWOORD VAN DE BRITSCHE REGEERING NAAR MOSKOU GESEIND. Tegenstrijdige berichten doen in Londen de ronde betreffende de vordering der Britsdh-Russische besprekingen. De di plomatieke oorrespondent van Reuter ver neemt, dat Sovjet-kringen te Londen uit drukking hebben gegeven aan pessimisme. Deze kringen hadden den indruk, dat de laatste Britsche opmerkingen geen grond slag bieden voor een regeling. In Britsche kringen had men een hoop voller opvatting en achtte men de voor uitzichten geenszins zoo duister als dit door de Sovjet-critici wordt afgeschilderd De Franschen schijnen actief een rol te spelen bij! de pogingen om een compromis oplossing te zoeken, die de bestaande mee- ningsverschillen zou oplossen. De Sovjet-regeering blijft vasthouden aan gelijkheid en wederkeerigheid bij elk pact met Groot-Brittannië. Volgens gisteravond in welingelichte Fransche kringen verkregen inlichtingen heeft men te Londen gisteren de laatste hand gelegd aan het Britsche antwoord op de recente nota der Russische regee ring. Het antwoord zou nog denzelfden avond geseind worden aan den Britschen ambassadeur te Moskou. Men meent te weten, dat het nieuwe Britsche ontwerp- aanzienlijk in de rich ting der wederkeerigheid inzake den ou derlingen bijstand in geval van agressie gaat. Krachtens dit ontwerp zouden- En geland en Frankrijk zich verbinden bij stand te verleenen aan de U. R. S. S., wanneer deze1 het slachtoffer mocht wor den van agressie tengevolge van de ver plichtingen, die ziji zou hebben aangegaan jegens Polen, Roemenië en Turkije. In diplomatieke Fransche kringen toon de men zich vrij- optimistisch gisteravond ten aanzien van de ontwikkeling der on derhandelingen. Men had de hoop, dat de Russische regeering het standpunt der Fransche en Britsche kabinetten zou aan vaarden. ONGELUK AAN BOORD VAN EEN BRITSCHEN TORPEDOJAGER. Aan boord van den torpedojager „Es kimo", welk ©chip in de haven van Port land -ligt, heeft 'zich een ontploffing voor gedaan tengevolge waarvan een matroos werd gedood en drie matrozen ernstig gewond weiden. Het verluidt, dat een kanon, dat na schietoefeningen werd schoongemaakt, uit elkander is gesprogen. RANTSOENEERING IN SPANJE. In de S'paansche staatscourant is een decreet verschenen: van den Spaanschen minister voor de Industrie, waarbij1 de voedselvoorziening in geheel Spanje wordt gerantsoeneerd. Het hoofd van het gezin krijit op aanvrage twee rantsoen- kaarten, een voor vleesch en een voor andere levensmiddelen. MILLIARDEN TEKORT IN ITALIË. Volgens 'het rapport van de commissie van financiën zal het tekort op de Ita- liaanscbe begroeting voor den dienst 1939'40 5 milliard lires bedragen. Onder de middelen om dit tekort te -dekken stelt de rapporteur voor, een zekere verhooging van de belastingen en vermindering van de bestuursuitgaven. DE ENGELSCHE DIENSTPLICHT. Het Engelsche Lagerhuis heeft in der de lezing 'het wetsontwerp op de mili taire oefening aangenomen met 337 tegen 130 stemmen. SPANJE VIERT ZIJN OVER WINNINGSFEEST. De overwinningsfeesten in Spanje, die twee dagen zullen duren, zijn vannacht begonnen. Te middernacht werden, op aJlle bergtoppen des lands 'vreugdevuren ontstoken. D'e overwinningsparade had vanmorgen plaats. 200.000 manschappen namen er aan deel, onder wie 15.(X)0 Italianen en 2500 Duitschers. De diplomatieke plechtigheid werd vanmiddag gehouden. Men, weet nog niet of Franco de van hem verwachte rede voering zal uitspreken. WAT IS ER MET SCHUSCHNIGG GEBEURD? De Londensche vrienden van den vroe- geren 'Oosten rijkschen bondskanselier Schulsehnigg vragen zich thans angstig af, wat er met hem gebeurd is. Sdhusch- nigg werd 'onlags uit het Hotel Metropole, het hoofdkwartier van de Gestapo in Weenen, naar elders overgebracht. Men weet echter niet waarheen. HET BRITSCHE KONINGSPAAR IN CANADA. D'e beide eerste dagen van de tournée van 'het Britsche koningspaar door Ca nada zijn reeds een overstelpend succes gebleken. Nadat de „Empress of Austra lia" Woensdagmorgen, temidden van klokgebeier en sirenegeloei en begeleid door vliegbooten en torpedojagers aan de kade te Quebec was gemeerd, in aanwe zigheid van een menigte van 50.000 men- schen, begon een ononderbroken triomf tocht. In Quebec werd bet koningspaar toegesproken. Dertigduizend schoolkinde ren zongen het Britsche volkslied. Er waren naar schatting in Quebec twee milüoen menschen op de been. Ruim één milüoen menschen waren van buiten gekomen om de Engelsche koning en ko ningin te zien. PINKSTERVERLOF VOOR MILITAIREN. Voor het niet bij de „buitengewone op roeping uitwendige veiligheid" ingedeel de personeel is door den commandant van het Veldleger bepaald, dat ter gelegenheid van het Pinksterfeest van Zaterdagna middag na afloop van den dienst tot Maandagavond, dus van 2729 Mei, aan 50 pet. der aanwezige sterkte bewegings vrijheid kan worden verleend. De andere helft van het personeel kan een hiermede overeenkomende bewegings vrijheid genieten van Zaterdagmiddag 3 Juni tot en met Maandag 5 Juni. DE B0TERHEFFING. Het bedrag van de heffing en steun- uitkeering op boter, behoudens tusschen- tij'dlsche wijziging, is voor de week van 18 tot 25 Mei vastgesteld op 60 cent per kg. HET WEGGELD IN NOORD-BRABANT. Ged. Staten overwegen voorstel tot opheffing. Naar gemeld wordt, overwegen Ged. Staten van Noordbrabant, aan Provin ciale Staten voor te stellen, met ingang van 1 Mei 1940 over te gaan tot afschaf fing van de heffing van weggeld voor het gebruik van de Provinciale wegen. Het ligt in de bedoeling van het Pro vinciaal bestuur, in de behoefte aan mid delen voor den wegenbouw te voorzien, door een matige verhooging van de op centen op de rijksbelastingen. NEDERLANDSCH JONGELINGS VERBOND. Bondsdag te Leeuwarden. Het Nederlandsch Jongelingsverbond heeft te Leeuwarden, vergaderd, onder leiding van Dr G. P. van Itterzon te 's-Gravenhage. Woensdagmiddag werd eerst een huis houdelijke vergadering gehouden, waar in de jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden goedgekeurd. Hier kwam ook aan de orde een voor stel van de J. V. te R ij n s b u r g, het Bondsbestuur en gansch het N.J.V. uit- noodigend, haar houding, statuten en reglementen in dezen geest te herzien, dat de verbondenheid van het N.J.V. met de Vaderlandsche kerk duidelijk tot uit drukking komt. In zijn prae-advies werd er door het H.B. op gewezen, dat de aanneming van dit voorstel ontbinding van den Bond zou beteekenen, daar de artikelen 1 en 12 van de statuten onveranderlijk zijn. Na een breede discussie werd het voor stel met overgroote meerderheid ver worpen. In de daarna gehouden sectie-vergade ringen kwamen de volgende onderwerpen aan de orde: Moeilijkheden bij onze Bijbelbespreking; De bouw der C.J.M.V. in de groote stad; De verhouding van den leider tot zijn jongens; en (bij zen ding) Weenende maaiers. 's Avonds werd een feestvergadering gehouden, gevolgd door een bidstond onder leiding van Ds P. Veen te Utrecht NED, BOND VAN JQNGELINGSVEREENIGINGEN OP GEREF, GRONDSLAG. De 51e Bondsdagi. Gisteren werd te Utredht de 51e bonds dag gehouden van de Ned. Bond van Jon- gelingsvereenigingen op 'Geref. grondslag. Dte belangstelling was zóó groot, dat men in niet minder dan vier gebouwen bijeen kwam, n.l. in Tivoli, de Buurkerk, de Oos- ter- en de Westerkerk. Alan den bondsdag ging Woensdagavond in de Oosterkerk een huishoudelijke bijeen komst vooraf die gepresideerd werd door Prof. Dr K. Dijk van Zwolle. De verslagen van secr. en pennningm., de heeren J. Wijnbeek te Zwolle en A. van Rijin te Rotterdam werden na bespre king goedgekeurd. Besloten werd de bondsdag in 1940 te Groningen te houden. Op voorstel van het bondsbestuur werden in het 'bondsre-gle- ment verschillende wijzigingen aange bracht, rakend de verhouding van den bond tot de vereeniging 'Geref. Jonge- ling'Sbond. Voorts werden voorstellen van internen aard afgedaan. Gistermorgen om half elf ving in du vier gebouwen de eigenlijke bondsdag aan In Tivoli werd de 'bijeenkomst gepresi deerd door P r.of. Dr K. D ijk van Zwolle, die een openingsrede hield, geti teld: „Opvarenvoortvaren". Reeds lang voor den aanvang kortte men den tijd met het zingen van vaderlandsch© en an dere liederen. Na de openingsrede van den voorzitter werden telegrammen van hulde en trouw gezonden aan H. M. de Koningin en het Prinselijk gezin. Staande werd hierna het Wilhelmus gezongen. Binnenland. Het bezoek van H. Mi. de Koningin aan België. Denaturatie klei-aardappelen. Vreeselijke aanrijding te Lonneker. Drama te Amsterdam. Buitenland. D'e plannen van Engeland met Palestina. Het antwooord 'der Noorsche staten aan Duitschland. De onderhandelingen tusschen Engeland en Rusland. op gemakkelijke betalingsvoor waarden. Vraagt inlichtingen. Vervolgens hield Dr G. N. Impóta, Geref. predikant te Kampen en lid van' het bondsbestuur een causerie over: „Per soonlijk Bijbelonderzoek". Medegedeeld werd dat tot) lid van het bondsbestuur was herkozen de heer A. v. Rijn te Rotterdam-Zuid en tot raads man van den bond Mr J. A. de Wilde, minister van Financiën. In de middagvergadering trad als refe rent op Dr G. G. Berkouwer, Geref. predikant te Amsterdam-Oost met het on derwerp: „Is onze werkwijze intellectua listisch?" In de drie andere kerkgebouwen werd hetzelfde onderwerp behandeld door Dr A. de Bondt te 's-Gravenhage-West, Ds E. T. v. d. Born te Heemstede en Dr P. Prins te Deventer. Na bespreking van het referaat hield D s P. G h. v. d. V1 i e t, Geref. predikant te Utrecht en raadsman van den bond, een opwekkende rede, getiteld: „Wees sterk en doe het". De samenkomst in Tivoli werd bijge woond door Minister De Wilde en bet Kamerlid H. Botterweg, de laatste als vertegenwoordiger van het Gemeentebe stuur, terwijl ook later de Minister-presi dent Dr H. Golijn, die de Bondsdag van het N. J. V. te Leeuwarden had bijge woond, ter vergadering kwam. Minister de Wilde aan wien het diplo ma van het eere-lidmaatschap in lijst werd aangeboden, heeft daarvoor met en kele woorden dank gezegd en van zijn on verzwakte liefde voor den Bond getuigd. Nadat de beer Botterweg het woord had gevoerd, sprak Minister Golijn. Deze wees er op, dat tegenover de gemeen schappelijke gevaren, waaraan wij bloot staan, eenheid en samenwerking geboden is. Halven kunnen niet-samenwerken; zij, die een welgefundeerde overtuiging be zitten, wel. Daartoe is vooral noodig de kracht van het gebed, waarna Spr. ten besluite de vergadering in gebed voorging. Staande werd daarop Dr Golijn Plsalm 1343 toegezongen. In de andere bijeenkomsten werden op wekkende redevoeringen gehouden door Ds M. B. van 'tVeer te Groningen, Ds Qhr. W. J. Teeuwen te Heerde en Ds G. Veenhof te Haarlem. Na afloop vond in de Domkerk een or gelconcert plaats dat gegeven werd door den heer St. v. Viegen, orgelist der kerk. DE „KONINGIN EMMA". De proefvaarten met de „Koningin Emma" het nieuwe söhip van de Zee land zijn zoo goed verloopen, dat mor gen de officieele overname-proefvaart met vele genoodigden 'kan worden ge maakt van Rotterdam naar Vlissingen. Het schip vaart Maandag weer terug naar Rotterdam. Zaterdag 27 Mei wordt een vaartocht gemaakt met het personeel van de Zee land 'van Vlissingen uit. Hetzelfde 'heeft op 31 Mei te Rotter dam plaats met Nederlandsche en Duit sche journalisten. De tocht gaat dan naar Harwich. 2 Juni vaart de boot naar Vlissingen terug; men neemt dan leden van de En gelsche pers mee, waarmee men een toer door ons land maakt. Op 4 Juni zal het nieuwe söhip voor het eerst afvaren in den dagelijkschen dienst. Vijf en twintig jaar gemeentesecretaris. Dinsdag was het 25 jaar geleden, dat de heer F. Naerebout, commies-griffier ter secretaris van Zierikzee, geïnstalleerd werd als secretaris der gemeente Ouwer- kerk.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1