hedehj&mcl l/etéfyt Noz één heel klein lepeltje!" 320000 Binnenland. ZUID-BE VELA-N D WALCHEREN SCHOUWEN-DUIVELAND SANOSTOL Kerknieuws Predikbeurten. GOES. Uit de Provincie. MIDDELBURG. fcoc&toeidedtQtngafaadil Postpiro OentHaag ten Dome «on ANTI-REVOLUTIONAIRE RAADS LEDEN. In een te Barendrecht gehouden rede over „Het Anti-revolutionair gemeente beleid", heeft Utr J. W. Noteboom, o.a. eenige kwaliteiten genoemd, welke raads leden moeten bezitten. „Van de Anti-revolutionaire Candida- ten, aldus D'r N., mogen we verwachten, dat ze kennis dragen van en vertrouwd zijn met de beginselen om deze in prac- tijk te brengen. Het moeten menschen zijn ter zake kundig en van stavast, die zich niet laten ompraten. Men moet staan voor gezag en vrijheid tegen het opdrin gend staats-socialisme." CENTRALE VOOR WERKLOOZEN- ZORG. Gift van het Prinselijk Paar. Het bestuur van de Centrale voor werk- loozenzorg, gesticht op initiatief van den raad van Nederlandsche Kerken Voor Fractisch Christendom, heeft van Prin ses Juliana en Prins Bernhard een be langrijke gift ontvangen voor haar kamp en internaatswerk. HET BEZOEK VAN DE KONINGIN AAN BELGIë. Brussel wordt versierd. Ter gelegenheid van het bezoek van Koningin Wilhelmina aan Brussel zal de stad worden versierd. De staat zal de kos ten dragen van de versieringen, welke worden aangebracht langs de Kruidtuin laan en De Koningsstraat. Overigens zal de vereeniging voor vreemdelingenverkeer te Bussel een deel van den weg, welken de Koninklijke stoet zal volgen om zich naar de Groote Markt te begeven versieren: n.l. Heuvelstraat, kruispunt bij1 de Groenmarkt, Bergstraat en het kruispunt aan het lage gedeelte van de St. Goedelstraat. De vereeniging voor vreemdelingenverkeer heeft zich me dewerking verzekerd van de winkeliers in de Oude Kleerkooperstraat en de Nieuw- straat, die tezamen met de bewoners deze straten zullen versieren. Men denkt over de straten koorden te spannen, waaraan de vlaggen van Neder land en België zullen worden bevestigd. 's-Heerenhoek. Tegen centra lisatie van bouw- en wo ningtoezicht. Ged. Staten deelden den Gemeenteraad mede, dat het raads besluit tot het bouwen van een raadhuis twee maanden is verdaagd. De Raad besprak de gemeenschappelijke regeling tot centralisatie van het bouw en woningtoezicht op Zuid-Beveland. De ze gemeenschappelijke regeling ontmoette bij de leden groote bezwaren. De leden voelden er niets voor om met handen en voeten gebonden te worden aan de ge meente Goes, die met de uitoefening van dit toezicht zou worden belast. Het voor stel werd met alg. st. verworpen. N.- en) SU Joost and. De collecte in deze gemeente, gehouden voor het reclassee- ringswerk heeft f 9.95 opgebracht. Bruinisse. Gemeenteraad. Maandagavond vergaderde de Gemeente raad in een spoedeischende vergadering. Alle leden waren tegenwoordig. Voórz. loco-burgemeester 'W. v. d. Berg Dz. Naar aanleiding van de notulen merkt de voorzitter op, dat bet aangekondigde bezoek van den Inspecteur der werkver schaffing nog niet heeft plaats gehad. Dezen morgen zijn negen personen ver trokken naar de Wïeringermeer, die daar waarschij|nlijfc langen ftijld werk zullen kunnen vinden. De voorz. deelt den Raad mede, dat B. en W. voornemens zijn, wanneer door het Gal. "Waterschap1 de Molenweg van een wegdek van asphalt wordt voorzien, te zijner tijd daarbij aan te sluiten de keibestrating van het hek van de Alg. Be graafplaats tot aan den Dorpsweg. Besloten wordt tot aansluiting bijl de afd. Zeeland van de Ned. Heide-Mij. Ingekomen was de mededeeling dat met ingang van 16 Mei 1939 dhr W. v. d. Berg benoemd is tot burgemeester van de gemeente Bruinisse. Thans komt aan de orde de wijziging in de begrooting ter aanschaffing van verschillende benoodigde materialen ter bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen. D'e voorz. stelt voor de begrooting hiervoor te wijzigen en f 500 af te schrij ven van den post onvoorzien. Aldus be sloten. Bij de rondvraag neemt wethouder Van Vessem in eenige hartelijke bewoordingen afscheid van zij® collega wethouder, nu deze met ingang van morgen benoemd is tot burgemeester dezer gemeente. Of schoon bij de officieele installatie, die Donderdag 25 Mei zal plaats hebben, uit den aard der zaak daarop nader zal wor den teruggekomen, wil bijl toch de gele genheid aangrijpen om wethouder v. d. Berg te danken voor de steeds betoonde collegialiteit. De voorz. dankt dhr Van Vessem voor het gesprokene en voor de prettige ver houding, die er steeds tusschen hem en zijn collega's Padmos en Van Vessem is geweest. Postduiven. Middellburgi P. V. „De Telegraaf", van uit Soignies (België) plm. 108 km. De duiven werden Zaterdag 13 Mei j.l. te 12 uur met kouden N.O. wind in vrijheid ge steld. In concours waren 111 duiven. Aankomst eerste duif om 13.51 uur te Middelburg, de laatste of 28e prijsduif om 14.12 uur te Veere. De prijzen werden als volgt behaald: R. Dirven 1, 5, 7, 9, 24, 27e prijs; J. La- main 2, 11; Gebr. Walraven 3, 8, 12, 22; A. J. Kuypers, Vlissingen 4, 13, 14, 15, 19, 23; H. A. Potvliet 6; G. Annot, Oost- kapelle 10, 18, 20, 21; S. Kodde, Veere 16; W. Hendriks 17; A. v. >d. Ouden 25; P. Krijger 26; H. Castel, Veere 28e prijs. Wedvlucht door de P.V. „De Gevleu gelde Ordonnans", van Breda. Afstand 8114 km. 1, 4, 6 C. Ringelberg; 2, 10 Gebr. Beek man, beiden te N.- en St Joosland; 3, 8, 14 P. Bakker; 5 P. Coppooise; 7, 9 C. Hendriks: 11, 12, 13 Gebr. Janse, allen te Middelburg. Lossing 12.30 nur, aankomst eerste duif 13.39.40 uur, laatste duif 13.56.39 uur. Maar Dokter heeft gezegd, dat 8 theelepeltjes per dag voldoende voor hem zjjn. Dus hoe heerlijk Sanostol ook smaakt, de kurk gaat erop! Sanostol is een volwaardig levertraan-product, smakelijk ge maakt met het sap van zonrijpe sinaasappelen en nóg waardevoller gemaakt door toevoeging van mout, dat veel diastase bevat. Een schat van vitaminen A, D, C en B is ln Sanostol vereenigd. Per flacon f. 1.40. In de extra-voordeelige „familieverpakking" (2'/, X zooveel) slechts f. 2.75. Sanostol Is óók voor volwassenen het aangenaamste, natuurlijke tonicum. „Het lekkere levertraan-productF BROCADES-STHEEMAN PHARMACIA Ned. Herv. Kerk.' Drietal te Hoogezand, W. A. Nell te Jorwerd (Fr.), F. Oort te Amersfoort er. P. Smits te Havelte. Beroepen te Papendrecht, J. Batelaan te Stavenisse. Aangenomen naar Nieuw-Buinen, S. P Nydam, cand, te Middenmeer. Geref. Kerken. Aangenomen naar Dordrecht (3e pr pl.), Dr P. Prins te Deventer. Geref. Gemeenten. Tweetal te Goes, J. Fra&nje te Barne- veld en A. v. Stuyvenberg te Benthuizen. Beroepen te Yerseke, A. van Stuyven berg te Benthuizen. Emeritaat. Wegens voortduren de ongesteldheid heeft Ds A. Buur man, Ned. Herv. predikant te Wijk bij Duurstede, eervol emeritaat aangevraagd. i Emeritaat Dr van Lonkhuyzen, D'oor de classis Zie- rikzee der Geref. Kerken is aan Dr J van Lonkhuyzen te Zierikzee, met in gang van 1 September eervol emeritaat verleend. Een derden missionai- renpredikent. Naar de bekende Zen dingsman der Geref. Kerken, ds W. Breu kelaar, em.-predikant te Santpoort, in het Noord-Holl. Kerkblad mededeelt zal de Geref. Kerk van Amsterdam binnen kort overgaan tot het beroepen van een derden missionairen predikant voor het ?endingsveld te Djokjakarta. Reeds ar beiden daar namens deze kerk de predi kanten ds D. J. B. Ailaart en ds G J- v. Reenen. De reis van het Engelsche Koningspaar naar Canada.. Koning George en Ko ningin Elizabeth aan boord van de „Eimpress of Australia", waarmede de over tocht wordt gemaakt. HEMELVAARTSDAG. In verband met den postdienst op'He melvaartsdag zal „De Zeeuw" morgen (Woensdag) vroeger verschijnen. Berichten en advertentiën voor dit nummer moeten uiterlijk half 10 voorm. in ons bezit zijn. DIRECTIE. te Vlissingen zal op 17 Juni een koffie- inlaultijd worden gehouden met als spre ker Prof. Dr J. Goudriaan, directeur der Nederl. Spoorwegen. Brand in een auto. Gevaar voor een der panden in de Langedelft. Hedenmorgen te ongeveer kwart voor elf kwam de groote vrachtauto van de firma (De Wijs uit Rotterdam als meer malen voor het filiaal van de firma Jamin in de Lange Delft om er volle blikken enz. af te leveren. Toen de jongste der chauffeurs benzine uit de meegevoerde bussen in de tank wil de doen sloeg plotseling een vlam naar buiten, waardoor de jonge man aan zijn oogharen brandwondjes bekwam en ook zijn jas schroeide. De vlammen sloegen verder naar buiten en in een oogwenk stond de cabine in brand en werd door omwonenden de brandweer opgebeld. Toen deze verscheen had de hevige hitte reeds een ruit van den winkel, waarin de firma Ronca haar zaken heeft gedreven, doen springen en was de verf van dit pand ook voor een deel gebladderd. 'Gelukkig is het hierbij gebleven, want toen de brandweer met een straal op de waterleiding het vuur aangreep, was zij in een paar minuten het geheel meester. Vrij spoedig kon het door de politie stop gezette verkeer weer voortgang hebben. Het bleek, dat onderweg meermalen ploffen zijn gehoord en dat door een ge brek de vloer onder den motor warm is geworden. Toen nu bij het vullen van de tank door het gat onder de zitting, mede door het niet gebruiken van een trechter, benzine gemorst werd, en dit op den gloei end heeten vloer kwam, moest wel ont vlammen volgen. Doordat de tank open was en dus lucht toevoer mogelijk bleef, is zij gelukkig niet tot springen gekomen, wat voor de om liggende perceelen zeker van groote be- teekenis moet worden geacht. Afd.. Zeeland van de Kon. Ned. M of orwi el rijders-V er een i flingi Zaterdagmiddag j.l. werd in hotel Cen traal alhier een 'buitengewone ledenverga dering gehouden van de provinciale af- deeling van de K. N. M. V. Een uitvoerig verslag werd uitgebracht omtrent het verhandelde op de algemeene vergadering te Utrecht. Er werd o.m. op gemerkt, dat er een niet te ontkennen streven valt te 'bespeuren, om de kleine provincies in een hoek te drukken. Na gehouden schriftelijke stemming bleek met groote meerderheid gekozen te zijn als voorzitter der Prov. afd. en tevens als lid van het hoofdbestuur, dhr S. Stoel te Stavenisse. Tot bestuurslid voor Zuid-Beveland werd gekozen dhr J. Spaans uit Nisse, die tevens het Prov. secretariaat zal waar nemen. Voor de districten Walcheren en Z. Vlaanderen werden resp. aangewezen de heeren G. Eykelenboom te Middelburg en J. van der Ree te Terneuzen. Het verkie zen van een bestuurslid voor Schouwen- Duiveland werd aangehouden. In principe werd besloten om op a.s. Koninginnedag een rit op Zuid-Beveland te organiseeren en wel zoo mogelijk met medewerking van het Oranje-Comité. Mede zal getracht xyorden een sterrit naar Vlissingen te organiseeren in ver band met de opening van den vergrooten boulevard. Gisteravond kwam de Chr. Hist. Jongerengroep „Goes e.o." in vergadering bijeen onder voorzitterschap van dhr H. J. Straub. In deze vergadering sprak Ds A. W. M. Odé over: „De Bijhei op de openbare school". Mej. L. van Dalen gaf een buitenlandsch politiek maandoverzicht. De vergadering was goed bezocht. Vier nieuwe leden werden ingeschreven. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cenl bij vooruitbetaling. Donderdag 18 Mei (Hemelvaartsdag). Geref. Gemeenten. Goes, nam. 2 u. Ds van Neerbos te Ril land-Ba th. Prins Paul van Joegoslavië werd ter gelegenheid van zijn bezoek aan Italië op het Vaticaan door Z.H. Paus Pius XII ontvangen, welke ontvangst met het ge bruikelijk ceremonieel gepaard ging voor vorstelijk© personen K. B. OMTRENT DE INRICHTING VAN STEMHOKJES. Staatsblad nr 346 bevat een Kon. be sluit van 27 April, waarbij ten aanzien van stemhokjes voor de verkiezingen van openbare lichamen wordt bepaald: „De lessenaar wordt aan de achterzijde dat wil zeggen de zijde waarheen het gelaat van den zich voor den lessenaar bevindenden kiezer is gericht 1 hetzij door plaatsing tegen den wand van het lokaal, hetzij door een schut of ander mid del op deugdelijke wijze afgescheiden." GEEN CONTROLE MEER VAN INGAANDE REIZIGERS. De Utrechtcche proef op alle stations toegepast. Gisteren kon imen voor de eerste maal de stations binnengaan en na zich te heb ben voorzien van een trein- of perron- kaartje, zoo maar het perron opstappen, zonder dat de kaartjes eerst werden ge knipt. De glazen huisjes waar anders de controleurs plegen te zitten voor het in gaande publiek dan altijd, waren verla ten. In' de buurt van deze huisjes bevond zich wel een spoorman, die een oogje in het zeil hield of de ingang niet voor uitgang werd gebruikt, maar daarbij bleef 't dan ook. De proef welke eerst in Utrecht is toe gepast is dus thans voor alle stations in den lande geldig. De spoorwegen sparen personeel uit en het publiek vindt er ongetwijfeld baat bij) want men heeft nu niet langer te wach ten op treuzelende Ipassagiers, die de controleurs 'dikwijls met vragen over alles en nog wat konden overstelpen. CONTROLE OP VETGEHALTE IN MELK Wordt op 1 September verplicht. De verplichte betaling van geleverde melk aan melkleveranciers volgens het ge wicht in kilogrammen en met inachtne ming van het vetgehalte zal met ingang van 1 September a.s. van kracht worden. Dit wil zeggen, dat van dien datum af geen steun zal worden uitgekeerd voor melk, verwerkt ia bedrijven, die zich aan dit voorschrift onttrekken door b.v. per liter of zonder geregelde nauwkeurige be paling van het vetgehalte' en verrekening daarvan, de melk te betalen. Aanvankelijk zal de controle op de na leving van dit voorschrift selchts worden toegepast voor fabriekmatig tot boter, kaas en melkproducten verwerkte melk. Het ligt evenwel in de bedoeling, binnen kort ook de consumptiemelk binnen dezen maatregel te betrekken. In vrijheid gesteld. Naar we vernemen is v. P., gemeente ontvanger te Hoek, die eenigen tijd gele den als verdacht van verduistering werd aangehouden, en ter beschikking van de Justitie te Middelburg gesteld, thans we derom in vrijheid gesteld, terwijl S., mon teur te Middelburg, die eenigen tijd gele den werd aangehouden als verdacht van diefstal, thans eveneens in vrijheid is ge steld. Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Onder voorzitterschap van den heer W. Berdenis van Berleikom had gisteravond de algemeene vergadering plaats van het departement Middelburg van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel. Uit het jaarverslag van den secretaris, jhr. F. Beelaerts van Blokland, bleek, dat het ledental steeds stijgende is. Inplaats van den vertrekkenden secre taris, wien dank werd gebracht voor alles wat hij voor het departement heeft ge daan, werd gekozen Ir A. A. Brevet. Tot afgevaardigde naar de te Maas tricht op 24 Juni te houden algemeene vergadering werd benoemd de heer A. H. S. Stemerdimg en tot zdjm plaatsvervanger mr J. A. BUmion Tak. i In de lokalen van de Mij. „De Schelde" De barbierswinkel in de openlucht bij de soldaten van de Nederlandsche grens bewaking. Het gaat er gemoedelijk toe.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 2