Het verkiezingsresultaat. Een onderhoud mei Middelburgs nieuwen Burgemeester. GELD N.lf. Fin. Mij. „Zeelandia" Goes De uitbreiding van de Klooi. Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. pINSDAG 16 MEI 19 3 9 53e JAARGANG No. 192 Buitenland. Russisch antwoord is te Londen ontvangen. Belangrijkste Nieuws. een beschikbaar voor den aankoop van Automobiel Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Voritstraat 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 11 jijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abccvozxt'ctspi-Elt 5L& ur_- twcjtus) Weekabonnementen voor /Widdsïburg Goes en Vllssingen t 0.20 Losse nummers 5 cent Aavs;tentië9 é5 f-rs Ingezonden medeceeungen ot> cent pet *«£«5» Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Ons artikel van Woensdag 3 Mei j.l. over den uitslag van de Statenverkiezing en den achteruitgang van de A.-R. partij in Zeeland heeft eenige reacties uitgelokt. In het nummer van heden geeft de heer Meliefste te Middelburg een be schouwing van meer algemeenen aard, terwijl de heer B. te K. in het gisteren verschenen nummer meer spe ciaal handelt over den uitslag in den Kieskring Goes. De zaak is belangrijk genoeg om er eenige aandacht aan te schenken en daarom hebben wij dan ook met belang stelling zij het niet met onverdeelde instemming van wat deze heeren schre ven, kennis genomen. De heer Meliefste ziet als oorzaak van den betrekkelijken achteruitgang twee punten, De eerste oorzaak door hem aangewe zen, is, dat geen of te weinig arbeiders op de candidatenlijsten werden geplaatst en de tweede, de houding van een deel der land- en tuinbouwers, aangenomen bij de afsluiting van arbeidscontracten. Of deze opvatting geheel juist is, mee- nen wij te mogen betwijfelen. Als anti-revolutionairen gaan wij uit van de gedachte, dat onze afgevaardig den in Staten en Raden, de belangen van alle volksgroepen hebben te behartigen en dat zij dat ook zullen doen. Daarvooi zijn zij anti-revolutionair en onderschrij ven zij het program der Anti-revolutio naire partij. In de geschiedenis is dit trouwens ook afdoende gebleken. Wanneer wij de geschiedenis van de sociale wetgeving nagaan en met name in deze dagen met dankbaarheid geden ken wat er op dit gebied in ons land is tot stand gekomen, dan blijkt (om ons nu tot den anti-revolutionairen kring te beperken), dat mannen als Kuyper en Talma daarbij een leidende positie heb ben ingenomen. En met hen hebben ook vele anderen als Kamerlid of als Minister, getoond een open oog te hebben voor de belangen van de „arbeidersklasse". Het is gelukkig niet zoo, dat alleen een boer de belangen van de boeren, een mid denstander die van de middenstanders, een arbeider die van de arbeiders, enz. kan behartigen. Wel mag worden verwacht, dat zij, die gekozen worden tot lid van den Raad, van de Kamer of van de Staten, daar de belangen van deze verschillende volks groepen, het algemeen belang, in het oog zullen houden. Doen zij dat niet, blijkt dat zij eenzijdig voor de belangen van een der volksgroepen, met verwaar- loozing van die der anderen, opkomen, dan, toonen zij daarmee geen goede ver tegenwoordigers van de Anti-revolutio naire partij en van het anti-revolutionaire volksdeel te zijn en hebben de kiezers het recht en den plicht hun het vertrou wen op te zeggen. Maar nu hebben wij dergelijke klachten over onze Statenleden niet gehoord, even min als over de gestelde candidaten. Trouwens, de heer Meliefste wijst er op, dat het meerendeel der kiezers tot den arbeidenden stand moet worden ge rekend. Uit den aard der zaak zal zich dit afspiegelen in onze Kiesvereenigin- gen, zoodat deze groep alle gelegenheid heeft bij de candidaatstelling zijn wen- schen kenbaar te maken en dit ongetwij feld ook gedaan heeft. Overigens zal het den heer Meliefste bekend zijn, dat in den kieskring Goes, speciaal voor een der candidaten, die door de Kiesvereenigingen op een kans- biedende plaats was gesteld, propaganda werd gemaakt als „de man van de ar beiders". De uitslag was echter, dat, terwijl ons percentage in de provincie met 0,55 pet. daalde, de kieskring Goes een achteruit gang te zien gaf van 1.34 pet. Goes werd hierin slechts overtroffen door Sluis (1.36 pet.), waar echter gelijk bekend, factoren van zeer bijzonderen aard werkten. Hieruit blijkt in elk geval dit, dat met het aanwijzen van vermoedelijke oor zaken in elk geval de noodige voorzich tigheid moet worden betracht. Over het tweede door den heer Meliefste genoemde punt in een volgend artikel. HET TE LEEUWARDEN GELANDE DUITSCHE VLIEGTUIG. Het beslag op bet gister op het vliegveld te Leeuwarden gelandeDuitsche militair vliegtuig is opgeheven. Het toestel is van ochtend vertrokken en werd tot aan de grens begeleid door militaire vliegtuigen uit Soesterberg. Zijn levensloop. Waarom hij het werk bij den Volkenbond neerlegde Meer eenheid is noodig. „Middelburg een mooie stad". Het gezin van den burgemeester. (Van onzen specialen verslaggever.) Midd-elbUr-g's bevolking stelt belang in haar nieuwen Burgemeester. Ém daarom hebben wijl een onderhoud aangevraagd met Mr Dr J. van Walré de Bordes, te Utrecht en o>p onze vraag om ons een in terview toe te staan, was hij| onmiddellijk bereid. Hij begreep1, dat de Zeeuwen we ten willen wie in de hoofdstad van hun gewest hoofd van het gemeentebestuur zal worden. Mr Dr J. van "Walré de Bordes is een ■geboren Utrechtenaar. Hij is op 6 Juni 1899 geboren. Zijn vader was de bekende Utrecbtsohe bankier C. E. J. de Bordes. Op 4 Juni 1919 trad hij in bet huwelijk met 'S. M. Grothe van Schellach. Na het Christelijk Gymnasium te Utrecht te hebben bezocht, studeerde de heer van Walré de Bordes rechtsweten schappen. In 1918 promoveerde hij aan de Rijksuniversiteit te Utrecht tot meester in de rechten en in 1924 promoveerde hij tot doctor in de Staatswetenschappen op het proefschrift: „The Austrian Crown, its depreciation and stabilisation". Na werkzaam te zijn geweest aan bet departement van buitenlandscbe zaken, was Middelburg's nieuwe burgemeester van 1921 tot 1937 verbonden aan het Secretariaat--Generaal van den Volken bond te Genève als membre de section in de Economische en Financieele Sectie. Hij was Mr Zimmerman o-.m. behulpzaam bij[ diens saneering van de financiën van Weenen. Op zijn verzoek werd aan Mr Dr van Walré de Bordes in 1937 pensioen ver leend. Na zijn ipensionneering vestigde hij zich weer metterwoon te Utrecht. vermelden we voorts nog, dat de nieuwbenoemde Burgemeester drager is van het Mobilisatie-kruis en van de zilve ren Reddingsmedaille, dat bijl oud-reserve eeTste luitenant is van het Eerste Reg. Huzaren en honorair Senator van het Utre-chts-oh -Studentencorps. Mr D-r van Wal-ré de Bordes werd vroeger aange zocht om een hoogleeraarschap in de Staatswetenschappen t-e Leiden en te Lausanne te willen aanvaarden, maar voor beide leerstoelen heeft hij bedankt. Het onderhoud. In de ruime studeerkamer van het woonhuis iu de Komingslaan te Utrecht heeft de nieuwe Burgemeester van Mid delburg ons ontvangen. 'Op onze vraag of hij altijd het Burge meestersambt -heeft geambieerd, ze-ide onze gastheer, dat zulks niet het geval was geweest. Maar nu- hij anderhalf jaar lang als ambteloos burger geleefd had, gevoelde hij weer het verlangen om ons vaderland in een meer concrete betrek king te dienen. Vandaar zijn sollicitatie naar Middelburg. Ik ben erg blij, dat ik het gekregen -heb, zoo zeide -hij, ik vind Middelburg een mooie stad en Zee-land een mooie provincie. In mijn jeugd heb ik herhaal delijk im Domburg gelogeerd en vanzelf sprekend kwam ik dan ook in Middel burg Ook tijdens den oorlog ben ik twee maal in Middelburg geweest. Ik vind Mid delburg prachtig, met haar vele karakte ristiek oud stedenschoon. Het juweeltje van een Raadhuis, de prachtige Abdij, de mooie toren, het trekt me allemaal zeer aan. Waarom hebt U het werk bij den Volkenhond neergelegd? zoo vragen we. -- Ik voelde, dat ik daar niet meer met volle overgave kon werken. Ik hen er in 1-921 heengegaan vol idealen. Ik dacht, dat toen -de heele wereld openstond, dat de slagbo-omen waren weggevallen en een nieuwe tijd. was aangebroken. Maar -het is niet anders dan het bouwen van een koe pel, waaraan de steunpilaren ontbreken. Zoolang in -de volkeren -de verdeeldheid niet is weggenomen, zal men er niet in slagen om -onder -de volkeren in hun ver houding -tot elkander eensgezindheid te brengen. -En daarom heb ik mijln werk daar neer-gelegd. - To-t welke -partij- behoort U? Ik ben niet aangesloten, maaT ik vo-el me het meest aangetrokken tot de G-hristelijk-His'torische Unie. Nu, bij de Statenverkiezingen-, heb ik voor bet eerst in ons land gestemd. En toen moest ik mijln -richting bepalen. Ein -die heb ik ge- Iko-zen -in de Qhi.-Historische lijn. Maar ik ben geen partijman. Ik betreur het dat er in ons land zooveel verdeeldheid is. Ik hen van oor-deel, dat er veel meer eenheid moest komlen. Ei, zeker tuss-ohen de Chris- telij-k-iHisto-rische Unie en de Anti-Rev. Partij, di-e toch om het zoo te zeggen, zus ters zijn. Er moet een veel hechtere sa menwerking komen. -En zooals ik reeds gezegd heb, zoolang er in de volkeren niet meer eensgezindheid -komt, zal die ook niet verwacht mogen worden tus- schen -de volkeren. Hoe kan men ver wachten, dat Enge-lschen en F-ranschen en Duitsdhers met elkaar in harmonie kun nen samenleven, wanneer in het eigen land er geen eenheid is? En zoo zie ik mijln taak ook om te trachten in ons land -de eenheid te bevorderen. Mogen we ui nu- nog een vraag stel len over uw gezin? U begrijlpt, dat de Middelburgers graag willen weten, boe bet Burgemeestersgezin is. -Over een paar weken zullen ze dat zien, lacht -de Burgemeester. Maar ik be grijp het wel, dat mien nu al wat er van weten wil. Wij hebben vier kinderen, twee meisjes van negentien en vijftien jaar, en twee jongens van elf en zeven jaar. Een meisje' van zestien jaar hebben we ver loren kort nadat we in bet land terug waren Hier valt een stilte. Dan vragen we of Mevrouw het prettig vindt naar Middel burg te gaan. - Zoowel mijln v-rouw als mijin kinde ren vinden bet erg prettig, dat we naar Middelburg gaan; u -begrijpt, voor -den jongste geldt nog alleen het avontuurlijke van het verhuizen U vindt -Middelburg dus niet wat ver uit bet centrum van bet land gelegen? - -Otah, als je altijd in het buitenland hebt gezeten! Het is maar twee en een half uur weg en in Zwitserland waren we vier en twintig uulr van Utrecht -verwij derd. De afstand telt -dus voor ons niet. Eh het merkwaardige is, dat zoowel mijn vrouw als ik, veel meer van ons vader land zijn -gaan houden sinds we in den vreemde geweest zijn. Je denkt dan, dat het in het buitenland zooveel beter is, maar gaandeweg leer je zien hoe veel goeds er in ons kleine land is. En Zeeland vor-mlt wel een zeer karakteris tiek stukje Nederland, zooals Middelburg ook een zeer NedeTlandsche stad is. - Wanneer denkt U in Middelburg te gaan wonen? De benoeming is -geschied met in gang van 1 Juni,, zooals U weet. Ik zal er van dien tijd dus geregeld zijn, want dat is wel noodig. Maar ik denk, -dat we na de groote vacantie er gaan wonen. Want -dan kunnen -de kinderen eerst nog dit schooljaar hier afmaken, De vacantie-s beginnen op 10 Juli, dus -daarna zullen we wel in Middelburg gaan wonen. Is er -geen ambtswoning? - Neen, -die is er niet. Misschien ko men we wel in bet huis van den vorigen Burgemeester. D-at zo-u wel gemakkelijk zijn voor veel dingen. Maar ja, weten doe ik dat nog niet. Ik ken het huis niet en weet du-s niet of het gesch-ikt zal -zijn. Maar ik heb een alleraardigst telegram ontvangen van bet ooilege van B. en W. Daar was ik erg blij mee. Met -deze woorden reikt de nieuwe Bur gemeester ons een telegram uit den sta pel die voot hem ligt. Het is een -draad- bericht van het dageüjksdh bestuur van Middelburg, onderteekend door -den heer Onderdijk, den loco-burgemeester, waarin -de -hoop wordt uitgesproken van een ze-er hartelijke samenwerking. Hiet begin is dus -goed. En als we dan ons -gesprek besluiten met -den Burgerva der van Middelburg -Gods z-egen toe te wens-chen o-p zijn arbeid, -dan bemerken we o-pnieuw, zooals verschillende m-alen tijden-s -ons gesprek, -dat hij zijn werk, in afwachting van dien zegen wil beg-in- -n-en en voortzetten. Met een woord van -dank voor de spon tane en prettige wijze, waarop -hij ons in lichtingen heeft willen verschaffen, ver laten we Mr van W-alré -de Bordes. We -geloov-en, dat Middelburg -gelukgewenscht imjag worden met dezen Burgemeester die een waar-dig opvolger zal blijken t-e zij-n van -Burgemeester Fernhout, -die blijkens zijn afscheidsreceptie bij de gansche bur gerij van Middelburg zoozeer ge-zien was Britsche voorstellen te Moskoui onbevredigend geacht. Het antwoord van -de S-o-vjet-Unie o-p de ■Britsche tegenvoorstellen is te Londen aangekomen. Men verwacht, dat het mor gen o-p de bijleenkomst van bet kabinet be sproken zal worden. De diplomatieke correspondent van Reuter verklaart, dat alle veronderstel lingen o-ver den inhoud van het antwoord als voortijdig moeten worden beschouwd. In Sovjetkringen ver luidt echter dat het ant woord van -Moskou op -de Britsche voorstelle u zou inhouden, dat -deze onbe vredigend -z ijl n, -daar z ij niet v e or- genoeg gaan. Uit eengezet zo-ul worden, -dat de voorstellen het Sovjetgebied zelfs niet indirect -garan- deeren, en bovendien een breede open-ing laten tusschen Polen en Finland, waar de randstraten niet worden gedekt. Met de -mogelijkheid van een -rechtstreekschen aanval op- 'Sovjetgebied is voorts ook geen rekening -gehouden. Imi het antwoord der Sov- j e t-U nie wordt -daarom, naar men verklaart, aangedron gen op een pact van weder- zijdsohen b ijl stand, -dat zoowel directe als indirecte aanvallen zal dek ken, niet slechts op de gebieden van de gegarandeerde staten, -doch ook o-p -die van -de verdragspartijen. Een gunstig te-eken voor de Engelsch- Russisohe onderhandelingen -is het hoofd artikel van -de „Izwestia", waarin dit re- geeringso-rgaan in warme bewoordingen bet tot stand komen vami het Britsoh- Turksohe pact goedkeu-rt. FRANSCHE „VREDESLEENING" QVERTEEKEND. De inschrijving op de Fransche „vre- desleening", rentende 5 pet., is gisteroch tend geopend en gisteravond gesloten, aangezien de leening ver was overteekend. Dit snelle slagen wordt in de Lo-nden- sche politieke en financieele kringen gun stig beoordeeld. ANTI-DUITSCHE RELLETJES BIJ LODZ. Het Duitsche nieuwsbureau meldt, dat zich in het stadje Tomasjow, 40 km ten Oosten van Lodz gelegen, waar ongeveer duizend Duitsche families wonen, Zater dag en Zondag ernstige anti-Duitscbe rel letjes hebben voorgedaan, in den loop waarvan een aantal winkels vernield en een groot aantal Duitsohers gewond zijn. Vo-o-r zoover men tot dusver beeft kunnen constateeren zij-n twee personen aan de gevolgen der mishandeling overleden. HET ENGELSCH-TURKSCH VERDRAG Ontstemming in Duitsche kringen. Volgens een „Un. Press"-bericht zou Von Papen binnenkort uit Ankara terug geroepen worden om rapport uit te bren gen over de sluiting van het Engelsch— Turksche verdrag, dat de Duitsche regee ring in hooge mate verontrust heeft. Het is te verwachten, dat Duitschland een, zij het weinig scherpen tegenmaat regel zal nemen. De vorm, waarin dit zal geschieden is nog niet precies bekend. Sommigen zeg gen, dat als uiterste maatregel Duitsch land de diplomatieke betrekkingen met Engeland en Turkije zou verbreken. DE OVERWINNINGSPARADE TE MADRID. Wordt a.s. Vrijdag gehouden. De reeds vaak aangekondigde overwin ningsparade te Madrid zal a.s. Vrijdag worden gehouden. Gedurende vele weken zijn generaal Franco's adviseurs bezig geweest met de voorbereiding van een demonstratie van militaire kracht, zoo als Spanje nog nooit heeft gezien. Men gelooft, dat meer dan 100.000 man aan de parade zullen deelnemen. Volgens de officiëele verklaringen valt hiermede het gordijn na den burgeroorlog en houdt het den terugkeer van de bui- tenlandsche vrijwilligers in. Men verwacht dat de parade ook eenige vermindering zal brengen in de internationale span ning, welke was veroorzaakt door het blijven van de buitenlandsche troepen in Spanje. Binnenland. Uitbreiding van de vloot. De financieele en economische toestand van Ned.-Indië. Militaire luchtvaart wordt zelfstandig wapen. Buitenland. -Het Russische antwoord te Londen ont vangen. Het Engelsch-Turksche verdrag. op gemakkelijke betalingsvoor waarden. Vraagt inlichtingen. Voorbereiding der plannen voltooid. In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake de Indische begroo ting 1939 deelt de minister van Koloniën mede, dat de maritieme instanties, ressor- teerende onder het departement van De fensie, welke opdracht hadden ontvan gen plannen uit te werken en gegevens te verzamelen, teneinde gereed te zijn, indien de regeering zich door de om standigheden genoopt zou zien to-t plan nen van verder strekkenden aard dan die, welke reeds bekend zijn, thans met dezen arbeid gereed zijn gekomen, zoodat een beslissing eerlang kan worden tege moet gezien. De Britsche ondersecretaris van buiten landsche zaken Butler heeft in het Lager huis medegedeeld, dat de Britsche regee ring de uitnoodiging van de Spaansche regeering heeft aangenomen de overwin ningsparade te Madrid bij te wonen. Butler heeft vernomen, dat ook andere vertegenwoordigers van vreemde mogend heden zijn uitgenoodigd. Butler had van de Italiaansche regee ring de mededeeling ontvangen, dat de Italiaansche troepen na de parade Spanje zullen verlaten. HET ACCOORD BERLIJN—ROME. Het bezoek van Ciano aan Berlijn voor de onderteekening der Italiaansch-Duit- sche overeenkomst zou zijn bepaald op 25, 26 en 27 Mei. AMERIKA BEREID TOT MEDE WERKING AAN INTERNATIONALE ECONOMISCHE CONFERENTIE. Mits Europa een einde maakt aan de oorlogsdreiging. In regeeringskringen te Washington geeft men uiting aan de verwachting, dat de Vereenigde Staten bereid zouden zijn, deel te nemen aan een internationale economische conferentie, echter alleen op voorwaarde dat Europa eerst een einde zal maken aan de oorlogsdreiging door een niet aanvalsbelofte voor tien jaren, zooals door president Roosevelt in zijn boodschap aan Mussolini en Hitler is voorgesteld. De Europeesche staten zouden eerst de louter E-uropeescbe problemen moeten op lossen en dan plaats nemen aan de con ferentietafel, waar de economische we reldproblemen besproken zouden worden. De autoriteiten in Amerika weigeren nog steeds, voorstellen voor een econo mische wereldconferentie in overweging te nemen, als niet tegelijkertijd pogin gen gedaan worden, om de militaire en po litieke vraagstukken uit den weg te rui men, meldt „Un. Press". Korte Berichten. In Wurtemberg, miet name in bet Neckardal, is -door overat roomingen ernstige schade aangericht; twee men sehen -zajini om het leven -gekomen. - Tengevolge van het zen-den van Tsje chische arbeiders naar Duitschland heb ben talrijke industrieele- ondernemingen in Bohemen en Moravië gebrek aan ge schoolde arbeiders. Tot -dusver zijn 20.000 geschoolde Tsjechische arbeiders naar Duitschland gezonden. De „Völkisoher Beobachter" meldt -dat van de 180.000 Joden, die in 12 Maart 1938 in 'Oostenrijk- woonachtig wa ren, er op- 30 April 1.1 9-9.672 waren ge- emigreerd. Er wo-nen dus nog ca. 80.000 Joden in -0-ostenrijk.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1