popen mloopen IDS DE ZEEUW tweede blad met zilveren randen. 16 0 Het bezoek van Koningin Wilhelmina aan België. De K.L.M. in 1938. Uit de Provincie Gemengd Nieuws Iroste ;s! Die a I t ij d smaak. altijd i! HIEME iiaal Hatwee. FEUILLETON MIDDELBURG. VLISSINGEN. ZUID-BE VELA"ND WALCHEREN Souburg. (Slot Gemeenteraadsverslag.) NOORD-BEVELAND. tXïïxn Iter op"l papier, door- liddel. |welke 6 kleding- tr een vos-bont langen if 0.75. |en, zoals kinder- shawls enz. kledingstukken personen- de lucht Zeeuw on- abonné's, sgen afgifte post, na in- |ag in post je Zeeuw". Bijkantoor igen 1 ex. post a 8 iij gesloten, VAN MAANDAG 15 MEI 1939, Nr 191. Een Belgische persstem. In het Brusselsche blad „Het Laatste Nieuws" van Zaterdagavond werd naar aanleiding van het aanstaande bezoek van Koningin Wilhelmina aan België, o.a. het volgende geschreven: „Het oogenblik, waarop Koningin Wil helmina naar België komt, is er een van internationale spanning, welke thans wel eenigszins verminderd is, maar die meer dan ooit de overtuiging heeft bevestigd, dat België en Nederland gelijkloop ende belangen hebben. Gevoel en redeneering wijzen aldus den weg. In deze atmosfeer zal de ontvangst, die aan de Nederlandsehe Vorstinne hier te beurt zal vallen), een bijizondere beteeke- nis hebben. Iedereen in ons land weet, welke waarde 't Oranjehuis voor Neder land heeft, boe bet met de geschiedenis van Nederland innig is verbonden. Men weet ook, dat Koningin Wilhelmina een begaafde vrouw is 'met een hooge ontwik keling, die de traditie van het Oranjehuis heeft weten te 'bewaren en het regeermgs- jubileum van de Vorstin is ook bij ons een gelegenheid geweest, om te wijzen op de beteekenis van Haar bewind van veer tig jaren voor het Nederlandsehe volk. De Vorstin komt bier als vertegenwoor digster van een volk, dat dezelfde taal spreekt als een groot deel van de Belgi sche bevolking, de Vlamingen, en waar mede talrijke cultureele banden ons ver binden." In verband met bet aanstaande bezoek van de Koningin is in het Noordstation van Brussel een aanvang gemaakt met het opknappen vaim de groote hal, waar de koninklijke trein zal arriveeren. Zooals we reeds eerder hebben gemeld, zal Hare Majesteit zich in de salons van het Nederlandsehe gezantsohapsgebouw vooraanstaande leden van de Nederland sehe kolonie, alsmede de Nederlandsehe consuls in België met bun dames laten voorstellen. De uitnoodigingen voor deze receptie werden zoo juist verzonden en bij de betreffende documenten bevindt zich ook een kaart, waarop het volgende wordt gezegd: „Op grond van geneeskun dig advies meent H. M. de Koningin U te (moeten verzoeken, indien U de laatste veertien dagen in aanraking mocht zijn geweest met iemand, lijldenide aan maze len of een andere besmettelijke ziekte, daarvan mededeeling te willen doen aan Harer Majesteits gezant. In dat geval zal H. M. U tot Hoogstderzelver leedwezen geen audiëntie kunnen verleenen". Spreekt hieruit niet op waarlijk, tref fende wijze de voortdurende bezorgdheid van de Doorluchtige Moeder en Groot moeder voor Haar dochter en haar klein kind? Passagiersverkeer en vrachtverkeer sterk gestegen. Het jaar 1938 kenmerkte zich voor de KL.M. aldüs het jaaroverzicht door een consolideering van de positie, welke zij op grond van haar arbeid in vooraf gaande jaren had weten in te nemen. De bedrijfsresultaten, welke over het geheele jaar 1938 werden ver kregen, vertoonen een gunstig beeld. In vergelijking met 1937 nam het passagiers vervoer aanmerkelijk toe: de stijging be droeg 43.143 passagiers. Het vrachtvervoer steeg met 695.382 kg, het postvervoer steeg met 195.467 kg. De vervoersresultaten op de Amster- dam Batavia-route stemmen tot Naar het Engelsch van EMMA JANE WORBOISE 17) _0_^ Het huis scheen mij toe, groot en ruim gebouwd te zijn; en niettegenstaande het schemerlicht, kon ik toch onderscheiden, dat de schilderijen van mr Perren, in alle kamers tot versiering waren aangebracht. Wij gingen naar de eetkamer en bleven daar eenigen tijd zitten, ons zeiven be klagende; zelfs werden daar eenige scher pe woorden over en weer gewisseld, na melijk door de oudere familieleden. Ik stond stilzwijgend bij bet vuur en verborg mijn innerlijke knorrigheid zuo> goed mo gelijk. Plotseling stond miss Judith op, tiok aan de schel en gaf aan het binnen tredende meisje bevel, om mij bij Dobbs te brengen, ten einde van kleeding te ver wisselen en mijn toilet in orde te bren gen voor het theeuur. Vroolijk en vlug liep ik bet jonge dienst meisje achterna. Zij scheen mij toe een goedhartig, vriendelijk schepseltje te zijn, met helder blozende wangen en mooie, bruine oogen, die zeer levendig en zelfs eenigszins schalks keken. Toen wij boven aan de trap op het portaal gekomen wa ren, dat natuurlijk weder vol hing met de onvermijdelijke schilderijen, zeide ik tol naar: „Och breng mij toch niet bij Dobbs, groote voldoening. Het passagiersvervoer vertoonde een groote stijging; ten opzich te van 1937 was de toeneming 47 het postvervoer steeg met 22 terwijl de stijging in het vrachtvervoer 61 be droeg. In 1938 bereikte het passagiersverkeer reeds bijna het peil, waarop exploitatie met grooter materiëel gerechtvaardigd zal zijn. Vele teekenen wijzen er op, dat in 1939 dit peil reeds zal worden gepasseerd. Voor bet b i n mi e n 1 a n d was 1988, uit een oogpunt van vervoersontwikkeling, wel een zeer gunstig jaar; het aantal passagiers bedroeg 37.104, hetgeen in ver gelijking met het vorige jaar bijna een verdubbeling beteekent. De vloot der K.L.M. bestond in den aanvang van 1938 uit 44 vliegtuigen, in 'den loop van het jaar werd dit aantal uitgebreid tot 53 vliegtuigen. Toegevoegd werden 5 Douglas DC-3 vliegtuigen, 6 Lockheed Super Electra's en 2 Koolho ven FK 43's. Op 31 December 1938 had de K.L.M. 69 vliegtuigbestuurders in vasten dienst, terwijl 1 vliegtuigbestuurder gedetacheerd was bij de K.N.I.L.M. Verder 41 boord werktuigkundigen, 43 radiotelegrafisten, 17 air-hostesses en 20 stewards. De K.L.M. telt nu onder haar vliegers 23 luchtmillionnairs, terwijl verscheidene gezagvoerders op de AmsterdamBata via-route reeds meer dan 30 vluchten heb ben gemaakt. De ontvangsten van dit verslagjaar be droegen rond f 11.000.000, hetgeen onge veer f2.000.000 meer beteekent dan in het jaar 1937, terwijl het verlies, gedekt door de subsidie, ongeveer even groot bleef als in 1937. Een sportieve Zaterdagmiddag. Het was Zaterdagmiddag op het ge meentelijke sportterrein een bij zonderen aanblik, toen daar niet alleen een com petitie-korfbalwedstrijd plaats vond, maar ook de Middelburgsche H.B.S. Bond er een sportfestijn had georganiseerd en met een korfbal- en voetbalteam ten velde trok tegen resp. D.V.V. en de Handels school, die J)eide de reis van Amsterdam hadden ondernomen om de Zeeuwen te weerstaan. De korfbal wedstrijd bracht een eind stand van. 54 in het voordeel der gas ten, die al hun punten na de rust maak ten zooals Middelburg het voordien had gedaan. Bij den voetbalwedstrijd was de rust stand 11. Daarna had Middelburg de overhand al duurde het nog wel eenigen tijd alvorens de beide tot de overwinning leidende doelpunten volgden. Maar ook aan de athletiek was deze middag voor een belangrijk deel gewijd. Leden van de Sprinkhanen te Middel burg en van Marathon te Vlissingen be- kampten elkaar. De resultaten waren als volgt: 100 M. dualmeet: 1. T.' van Roon (S.) 12.2 sec.; 2. J. Klaver (S.) 12.5 sec.; 3. Verhoef (M.) 13.3 sec.; H. Höfer (M.). 100 M. aanmoedigingswedstrijd: le serie: 1. P. Ludikhuize (S.) 13 s.; 2. J. Heyden (M.) 13.3 sec.; 2e serie: 1. A. Bastiaanse (S.) 13.2 sec.; 2. J. v. Hoek (M.) 13.9 sec. Finale: 1. J. Heyden 12.9 sec.; 2. P. Ludikhuize 13 sec.; 3. A. Bastiaanse 13.1 sec.; 4. V. Hoek. 80 M. juniores le serie: 1. P. van Rose- velt (M.) 11 sec.; 2. P. Zandee (S.) 13 sec.; 2e serie: 1. L. de Jong (M.) 11.8 sec.; 2. W. Maas (S.) 12.3 sec. Finale: 1. P. van Rosevelt 11.3 sec.; 2. L. de Jong 11.5 sec.; 2. P. Zandee 13 sec.; 4. Maas. 80 M. meisjes: 1. Mimi de Kat (Gym.) 12.4 sec.; 2. Herma Kuipers (Gymn.) 12.9 sec.; 3. Riet Bakker (S.) 13 sec.; 4. Jo Timmerman (S.). Kastiebalwerpen meisjes: 1. Paula v. d. Linden (Gymn.) 34.60 M.; 2. Titi Verhey- den (S.) 34 M.; 3. Ali van Aalst (S.) 27.95 M.; 4. Len Pel (Gymn.) 24.80 M. Vèrspringen meisjes: 1. Mimi de Kat (Gymn.) 4.35 M.; 2. Riet Bakker (S.) 4.17 ik kan mij1 zelve heel goed alleen helpen!" „D'at mag ik niet doen, miss, anders deed ik het met pleizier", antwoordde Jenny, haar hoofd schuddende. „Wij moeten hier in huis de bevelen, die men ons geeft, precies ten uitvoer brengen Lieve tijd, indien wij geen acht geven op hetgeen miss Judith zegt, ik weet waar lijk niet, wat er dan wel zou gebeuren Neen, neen, ik moet u nu bij juffrouw Dobbs brengen, en dan vervolgens bet theegoed binnenbrengen. Ik ben het ka mermeisje, weet ul" Ik moest er dus wel in toestemmen, bij juffrouw Dobbs gebracht te worden, en een oogenblik later bevond ik mij in haar tegenwoordigheid. Juffrouw D'obbs was iemand van iets meer dan middelbaren leeftijd; lang en stijf van figuur. Zij richtte dadelijk haar scherpe blik ken op mij', en nam mij: van het hoofd tot de voeten op. Mijn wangen gloeiden van toorn over haar brutale handelwijze; want ik gevoelde, dat het haar bedoeling was om onbescheiden te zijn. Jenny zweeg eenige oogenbiikken, want de onderzoekende blik van juffrouw Dobbs maakte haar eenigszins bedeesd; toen zei- de zij; „Ik heb u de jongejuffrouw ge bracht, omdat miss Judith zegt, dat gij haar aan haar toilet moet helpen." „O, zoo", lispelde juffrouw Dobbs half luid. Zij siste letterlijk, spreken kon ik het niet noemen, en ik vergeleek haar dade lijk bij een slang. Zooveel was zeker, dat M.; 3. Len Pel (Gymn.) 3.91 M.; 4. Emmy Zandstra (S.) 3.57 M. Discuswerpen dualmeet: 1. J. Vaane (S.) 34.55 M.; 2. A. Bastiaanse (S.) 33.49 M.; 3. T. Jansen (M.) 24.46 M. Hoogspringen dualmeet: 1. J. van Nop pen (M.) 1.50 M.; 2. C. van Noppen (M.) I.50 M.; 3. A. van Niel (S.) 1.50 M.; 4. M. Lameyn (S.) 1.40 M. Vèrspringen dualmeet: 1. T. van Roon (S.) 6.38 M.; 2. J. Klaver (S.) 5.70 M.; 3. J. Schipper (M.) 5.61 M.; 4. J. van Noppen (M.) 4.42 M. Kogelstooten dualmeet: 1. J. Vaane (S.) II.60 M.; 2. v. d. Hooft (M.) 10.37 M.; 3. van Duin (M.) 9.85 M.; 4. A. Lamain (S.) 9.70 M. 800 M. dualmeet: 1. G. Dobbelaere (M.) 2 min. 13.3 sec.; 2. C. Barentsen (S.) 2 min. 18.1 sec.; 3. P. v. d. Hooft (M.) 2 min. 24.9 sec.; 4. J. van Aalst. 4 X 100 M. estafette: 1. Sprinkhanen 48.5 sec.; 2. Marathon 50 sec. Olympische estafette: 1. Marathon 4 min. 8.9 sec.; 2. Sprinkhanen 4 min. 10 sec. Puntentotaal: 1. Sprinkhanen 40 pun ten; 2. Marathon 32 punten. Vlissingscha Speeltuinvereemging. Zaterdagavond hield de Vlissingsohe Speeltuinvereemging alhier een propa- gandavergadering, waarin de voorzitter, dhr D. Heijboer, het nut van een derge lijke vereeniging uiteenzette en er op wees dat de bestaande kinderspeeltuin aan ge heel Vlissingen behoort en niet aan een afzonderlijke buurt, al zal het bij uitbrei ding noodzakelijk zijn ook in anders doe len der stad speeltuinen in te richten. De voorzitter van de Ned. Unie van Speeltuinvereeniging-organisaties, dhr J. du Bois, hield vervolgeus een propagau- darede. In Zeeland zijn nog maar weinig speel tuinen. In Vlissingen hestaat de speeltuin vereemging haast 20 jaar. Ook in St Lau rens bestaat thans een dergelijke vereen.- ging. De gevaren van het verkeer, de balda digheid der jeugd, eischen dat ook in Zee land meerdere speeltuinen worden opge richt. Kattendijke. Een goed voor beeld. iH'et is een merkwaardig ver schijnsel, dit in kleine gemeenten dikwijls een zeer groote belangstelling voor de zelfbescherming tegen luchtgevaar be staat. Een typeerend voorbeeld hiervan levert Kattendijke, waar in elk gezin min stens één persoon deel uitmaakt van de plaatselijke afdeeling der Ned. Ver. voor Luchtbescherming. Yerseik®. Rijwi eldiefstallen. Van den winkelier B. is des avonds van voor zijn woning een rijwiel ontvreemd. Dihr N. V., 'die zijn rijwiel voor een win kel aan de Damstraat had geplaatst, kwam Zaterdagavond eveneens tot de on aangename ontdekking, dat zijn rijwiel was verdwenen. i Eén tweetal mosselsohippers van hier zijin met hun schepen naar de Wadden zee geweest, teneinde te trachten een la ding mosselzaad of halfwassen te vis- schen. Dagenlang 'hebben ze gezocht, maar weinig kunnen vinden. Zaad is nergens gevonden. De voorraden van deze ge- wenschte soort is door stormweer wegge slagen of door de strenge vorst van den afgeloopen winter doodgevroren. Alleen op enkele plaatsen staan wat halfwas mosselen, die laag staan en dientengevol ge moeilijk te vissohen zijn; bovendien zijn er veel doode in. Alles bij eikaar genomen ziet de toekomst voor de zaadbalende vis- sohers van Zeeland er niet erg schitterend uit. Het is dan ook gewenseht, dat weer een ander terrein voor de Zeeuwen wordt beschikbaar gesteld, waartoe pogingen in het werk worden gesteld. Op de groote kweekerij van mosselen in Wijck auf Föhr (Duitschland) doet men zijn uiterste best om de productie van mosselen zoo hoog mogelijk op te voe ren. De gronden, geschikt voor mosselcul tuur en de noodige halfwas mosselen en mosselzaad zijn in voldoende mate aan wezig. Geheel anders is dit met de noo- juffrouw Dobbs mij hoegenaamd niet har telijk welkom heette in de familie. Jenny knikte mij even vaarwel en verliet de ka mer; ik hoorde haar haastig de trappen afgaan. Toen bemerkende, dat juffrouw Dobbs niet afliet om mij aan te staren, besloot ik betzelfde te doen; mijn groote zwarte oogen en haar kleine lichtbruine, zagen elkaar onafgebroken aan, totdat zij haar oogleden nedersloeg. „Ik kan mij zelf zeer goed alleen kleeden", zeide ik koeltjes, „wijs mij dus mijn kamer aan." „Uw kamer aanwijzen?" „Ja, zeker, en dadelijk ook, want zij hebben mij gezegd, dat ik mij haasten moest, omdat de thee spoedig klaar zou zijn." „Dat is geen manier om zoo te spreken, kind, dat trotsche kopje zal gebogen moe ten worden, zie ik wel. Kom, ga medel" en zij' vatte op ruwe wijze mij bij de hand. Ik gevoelde groote begeerte om tegen te stribbelen, want zelfs Mantie had mij nooit op zoodanige wijze aangevat, en nu behandelde deze vreemde vrouw mij1, als of ik een gevangene ware, die in boeien geklonken moest worden. Doch ik begon eenige zelfbeheersching te leeren en volg de baar dus zonder tegenstand, ofschoon zeer onwillig. Zij geleidde mij door een langen gang, en nog een trap op, naar een andere ver dieping, waar zij een deur opende, en ik bevond mij in een ruime kamer, die zeer netjes, hoewel schaars gemeubileerd was. Het geheel gaf mij een indruk van koude dige werkkrachten. De eigenaar van dit bedrijf is dan ook bezig zijn vloot uit te breiden, waarvoor hij geschikte visschers- schepen alhier koopt, maar ook geschool de arbeiders tracht te bewegen in vasten dienst te treden. Enkele werklooze schip pers zullen van deze gemeente naar Wijck auf Föhr verhuizen. Westkapelle. Dank zij de bemoeiing van ds Reus en het op zijn initiatief opgericht comité is ook alhier voor de militairen een plaats van samenkomst bereid in de consistoriekamer van de Ned. Herv. Kerk. Dezer dagen werd de consistoriekamer voor dat doel door ds Reus geopend met een toepasselijk woord naar aanleiding van den tekst „Vergeet de herbergzaam heid niet", waarbij o.a. tegenwoordig wa ren de burgemeester en officieren. De militairen kunnen in hun vrijen tijd zich hier onledig houden met lectuur en aller hande spelen. Teneinde in de noodige kosten te kunnen voorzien is een collec te langs de huizen gehouden, welke een bedrag van f109 opleverde. Voorstel tot verpachting gemeentegrond aan ed Noordstraat voor één jaar, wordt z.'h.st. aangenomen, B. en W. stellen voor deel te nemen aan de verbetering MiddelburgscheVlis singsohe rijweg. De kosten voor deze ge meente voor onderhoud zijn f 398.25 per jaar. Dhr v. d. Putte vraagt hoe deze ver betering zal zijn. Dhr de Priester is wat huiverig wat de opbrengst betreft voor de gemeente van het recht van heffing van aanpalenden. De voorzitter: De rechtsgrond voor deze heffing is niet vast te stellen en zal in een nieuwe verordening vastgelegd moeten worden. Het ligt in de bedoeling den weg te beklinkeren. Het voorstel wordt aangenomen. Adres der bewoners van den Bermweg voor demping Bermsloot. Dhr Leenhouts vraagt hoe ver deze zaak is gevorderd. Komt de verbetering nu spoedig. De voorzitter: Er wordt geregeld door B. en W. aan gewerkt. Het gaat in de goede richting. Rondvraag. Dhr Jansen vraagt naar de wateraf.voering Oude Vlissingsc'he weg. De voorzitter: De gemeenteopzichter zal deze zaak bezien. Dhr de Pagter wijst lop de slechte af werking in de Braamstraat. Spr. gelooft dat er te weinig toezicht is. De voorzitter: Hiermede had u eerder moeten komen. Nu is het werk af. B. en W. zullen 'hieraan aandacht schenken. Dhr v. d. Putte vraagt de aandacht van B. en W. voor de waterafvoer in de Kanaalstraat. Dhr de Priester bespreekt het werk,- wat thans geschiedt in werkverschaffing en wat niet in de raad is geweest. De voorzitter: 'Het kloppen van keien wordt betaald uit de daarvoor uitgetrok ken posten. Dhr Jacques vraagt de aandacht van B. en W. voor den waterafvoer in de Paspoortstraat en Ritthemschestraat. Arnemuiden. De garnalenvis- scherij. De Visschersvereeniging Arne muidenVeere vergaderde Zaterdagmid dag onder leiding van den heer J. van Belzen. In zijn openingsrede bracht de voor zitter verslag uit over 1938. Hieruit bleek dat dit jaar voor de garnalenvisscherij wederom een slecht jaar geweest was, zoowel door de slechte vangsten als door te weinig afzetgebied, vooral wat betreft voor de visschers welke te Veere gesta tioneerd zijn. Daar moesten verschillende malen mooie garnalen als puf verwei-Kt worden. De visschers welke op Breskens zijn aangewezen, waren wel in een iets gunstiger positie, doch niet zoodanig, dat het bedrijf daar loonend genoemd kan worden. Ook het jaar 1939 zag de voorzitter zeer donker in, daar er tot op heden nog zeer weinig verdiend werd. Wel heeft een gedeelte van de vloot dit jaar eenigen en ongezelligheid; want de wind huilde door den schoorsteen en de regen kletter de tegen de ramen. Geheel Stanbridge kwam mij op dat oogenblik hatelijk voor, evenals het denkbeeld, om mijn leven daar te moeten doorbrengen. Juffrouw Dobbs ging op haar ruwe manier voort met mijn hoed en mantel los te maken en ik was genoodzaakt haar te laten begaan, want Mona Louise had mij in haar ijver inge pakt, alsof ik een zeereis moest beginnen; ik moest letterlijk losgewikkeld worden. Wat handenwa^schen en haarborstelen betrof, dat verkoos ik zelf te doen; ik kon niet verdragen, dat de beenige, ma gere banden mijn ggzicht of mijn krullen zouden aanraken. Ondertusscben bleven de lichtbruine oogen mij' voortdurend aanstaren'. „Hoe is uw naam?" vroeg juffrouw Dobbs plotseling. „Tyndale ik ben Chrystabel Tyn- dale." „Ghrystabel I Wie heeft ooit zulk een buitenlandschen naam meer gehoord? Ghrystabel I Natuurlijk wordt ge Bell ge- heeten?" „Men noemt mij Ghrystabel of miss Tyndale." „Zult gij hier langen tijd vertoeven?" „Ik zal hier altijd, blijven, veronderstel ik", en ik verhaalde haar bijna, dat ik als kind was aangenomen; toen in eens de gedachte bij mij opkwam, dat het niet noodzakelijk en zelfs niet betamelijk was, om in nadere bijzonderheden te treden met een dienstbode. tijd te Hoek van Holland gevischt, waar de vangsten loonender waren dan in Veere, Vlissingen of Breskens. Nu de geheele vloot weer hier is, is het jammer, dat er op deze kust zoo wei- nog garnalen zijn en dat de pellerijen nog te weinig afnemen. Ook de verkoop te Breskens is niet gunstig, daar deze hoofdzakelijk op het buitenland is aan gewezen, dat nog te weinig afneemt. Besloten werd nog niet toe te treden tot den Landenlijken Bond. De rekening wees een batig saldo aan. Bij de rondvraag vroeg het lid P. Minnebo te Veere of er een schrijven gericht kon worden aan den Inspecteur van het Loodswezen om den sector van het licht in het Krabbegat naar den Westkant te doen verplaatsen, daar thans gevreesd wordt, met het bestaande licht, dat de vaartuigen aan den grond zullen varen. Dit werd toegezegd. Verder werd nog gesproken over de onkostenvergoeding, welke te laag wordt geacht. Zondagmorgen overleed alhier plot seling aan hartverlamming, toen hij op weg was naar de kerk, de heer P. van Belzen C z„ in leven ouderling der Geref. Kerk, bestuurslid der Chr. school, voorzitter van het schoolbestuur, be stuurslid der A.-R. kiesvereen. en van de afdeeling Vrederust. Wissenkerke. Vrijdagavond hield de af deeling Wissenkerke van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming een propaganda- avond te Geersdijk. Nadat de eere-voor- zitter, burgemeester Geuze, een openings- en propagandawoord had gesproken, hield dhr Den Boer een causerie over: „Lucht- gevaren en de daartegen te nemen maat regelen". Hierna gaf de burgemeester een uiteen zetting van het luohtbeschermingsplan en wat daarmede in verband staat. Het was een welgeslaagde avond. Resultaat; 32 nieuwe leden. Autobus verongelukt. Twintig arbeiders gewond. Zaterdagavond is nabij Oldenzaal een autobus welke arbeiders, die in Duitsch land werken,, naar huis vervoerde, ten gevolge van het breken van de stuur stang tegen een boom gereden. De bus werd totaal vernield. Van de inzittende arbeiders, werd een twintigtal min of meer ernstig gewond. D'e chauffeur van de bus bleef onge deerd. De meest ernstig gewonde arbei ders werden naar het ziekenhuis te Ol denzaal vervoerd, waarna allen op twee na, later met een andere bus naar hun woonplaatsen zijn vervoerd. De twee per sonen, die in bet ziekenhuis moesten blijven, liepen een zware hersenschud ding op. Eén hunner was Zondagmorgen nog buiten bewustzijn. De arbeiders zijn allen afkomstig uit Losser en Overdinkel. Verloren tienduizend gulden grootendeels te recht. D'e recherche te Amsterdam is er Zaterdagavond in geslaagd een groot deel van het bedrag van tienduizend gul den, dat een jongste bediende van een ef fectenkantoor Vrijdagmiddag tusscben bet hoofdpostkantoor en zijn bureau had ver loren, terug te vinden. Vrijdagavond laat werd aan het bureau Warmoesstraat een man binnengebracht en ingesloten, die zeer diep in het glaasje had gekeken en dientengevolge verre van nuchter was. Den man werd een cel aan gewezen, waar hij zijn roes kon uitsla pen en toen hij Zaterdagochtend, nadat procesverbaal was opgemaakt, ontslagen zou worden, werd hem, zooals te doen gebruikelijk is, een verhoor afgenomen. De inspecteur die met dit verhoor belast was, vroeg den man, hoe het kwam, dat hij in deze moeilijke tijden kans had ge zien, zich een dergelijke hoeveelheid drank te veroorlooven, dat hij ver hoven zijn „theewater" was gekomen. De man ver klaarde hierop, dat al zijn borrels hem „Altijd blijven!" riep zij verschrikt uit. „Geen kind is hier ooit gebleven; wat meent gij daarmede?" „Niets anders dan wat ik u gezegd heb. Vraag er miss Judith slechts naar. Ik ben nu gereed om naar beneden te gaan." Behalve het theegoed, stond er een heer lijk souper klaar, op de groote mahonie houten tafel in de eetkamer. Thee en kof fie, gebakken ham met eieren, koud vleesch, allerlei soorten van brood en be schuit, benevens vruchtentaartjes en an dere gebakjes, koek, geleien en confitu ren; en voor mr Perren lamscoteletten, warm brood en een flesch sherry. D'e fa milie Perren scheen zeer gesteld te zijn op krachtig voedsel, en wat ook gebeuren mocht, ik zou zeker nimmer bij hen hon ger behoeven te lijden. Nooit had ik een dergelijke theetafel gezien; slechts één ding miste ik, en dat was een tafelkleed. Die gladde, gewreven mahoniehouten op pervlakte, waar onze gelaatstrekken zich in weerspiegelden, zag er koud en onge zellig uit; en ik was in voortdurenden angst, mijn thee te morsen, of taartkrui- mels, of wel vruchtengelei te laten vallen op die glinsterende tafel, die zeker bij zonder veel moeite en werk vereischt had, alvorens zoo fraai te zijn. Mona Louise herleefde geheel, toen zij' iets gegeten had; en gebruikte vervolgens al hare op lettendheid, om mij goed te voorzien van alles wat de tafel opleverde, totdat miss Judith zeide: (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 5