Y jéd&i patye {a6ak uli Douwe Egberts Ook Uw steun! :ht Verdediqinqs Fonds Uit de Provincie wet /uzttmüV.EmPiA! fatvéZ. FRIESCHE HEEREN BAAI Kerknieuws Predikbeurten. Onderwijs. Gemengd Nieuws HetLuchtverdedigings* fonds stelt jongelui financieel in staat tot vliegei opgeleid te worden. Een versterking van de vlieger-reserve is ver sterking van onze Neu traliteit Zendt Uw bijdrage aan het GOES. ZUID-BEVELAND WALCHEREN Een kat zoogt jonge konijnen. fs gelijk aan het voorgaande - Is dus zacht, geurig en goed brandend en verschaft „Wolken van genot". En daarbijtabak uit Joure verdient de naam van Echte Friesche Heeren-Baai THOLEN EN SINT PHILIPSLAND. SCHOUWEN-DUIVEXAND y «y Postgiro 320000, Den Haag, ten name van de Vereeniging voor Nationale Veiligheid. CRITIEK OP VLISSINGENS WONINGBOUW. Gold niet èlle bouwplannen. In de jaarvergadering van de Prov. Zeeuwsche Schoonheidscommissie te Hulst is o.m. het jaarverslag voorgelezen en goedgekeurd, doch voor de sluiting dier vergadering zijn aan de passage omtrent den massalen woningbouw in V 1 i s s i n- g e n nog enkele woorden toegevoegd, zoo dat deze in extenso als volgt luidt: „Een woord over de plotseling opgeko men massale woningbouw te Vlissingen mag hier niet ontbreken. Onzerzijds is met ernst er op gewezen, dat bij een om vang als de woningbouw daar verkreeg, het van groot belang was te 'bevorderen, dat door de leiding van een deskundige hand een harmonisch geheel werd verkregen, en dat het wel belangrijk was, dat een ge meente flink groeide, van nog grooter belang, hoe zij groeide. De grondslag daarvoor was in een groot deel der voorgelegde plannen niet aanwezig, integendeel, deze gaven der commissie de overtuiging, dat de stad met deze woon wijken wel grooter, maar zeker niet groot- seher zou worden". De gespatieerde woorden: „in een groot deel der plannen" zijn aan deze zinsnede toegevoegd, omdat de cri- tiefc inderdaad niet alle voorgelegde Vlissinger bouwplannen mocht gelden; zoo vallen de buurtvereeniging „Goed Wonen" en de „Vereeniging tot verbetering der Volkshuisvesting" hier buiten, eensdeels omdat zij reeds bouwden vóór de Prov. Schoonheidscommissie haar werkzaam heden aanving, anderdeels omdat ook na dien deze vereenigingen geen op- of aan merkingen op door haar ingediende bouw plannen van de Prov. Zeeuwsche Schoon heidscommissie ontvingen. Monumentendag te Middelburg. Dó veertiende monumentendag zal Za terdag 24 Juni in Middelburg worden ge houden. Dón dag te voren wordt een excursie georganiseerd naar Goes, Veere en V 1 i s s i n g e n, die besloten wordt met een officieel diner, waarbij prof. Dó Vleeschauer uit Gent, een tafelrede zal uitspreken, meldt het Hbld. De monumentedag zal geopend worden met een redevoering van den eerevoorzit ter, jhr mr J. W. Quarles van Ufford, commissaris der Koningin in Zeeland. Daarna zullen de heeren J. H. Froger, lei der van den Limburgschen streekplannen- dienst te Maastricht spreken over: „Het algemeen aspect van het streekplanwerk", ir J. de Ranitz, inspecteur van de Volks gezondheid te Middelburg over „Het streekplan van Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen en het nog vast te stellen streekplan van Walcheren", en S. S. Smeding, te Middelburg, over „Het Zeeuwsche Landschap". MIDDELBURG. Veilig verkeer. Gisteravond werd de jaarvergadering gehouden van de Vereen, voor Veilig Ver keer „Middelburg en Omstreken". D'e voorzitter j'hr F. Beelaerts v. Blokland, wees er allereerst op, dat een schrijlven was ingekomen van den oud-eerevoorzitter der vereeniging, den heer Fernhout, die als zoodanig ontslag nam wegens zijln vertrek. 'Spr. wees er op, dat de burgemeester steeds (met groote belangstelling het .werk der vereeniging heeft gevolgd en men hem daarvoor dan ook dankbaar is. Spr. herinnerde aan den affictoe-wed- strijid met, daaraan vertoonden tentoon stelling en deelde mede, dat dit een suc ces geworden .ts. G'ok herinnerde s,pr. aan de succesvolle verzwaarde bestuurders- cursus en aan de jeugdverkeersexamens, waaraan ditmaal 170 kinderen deelne men, tegen verleden jaar 235. De seor, de heer R. A. Avink, bracht vervolgens het jaarverslag over 1938 uit, waarin hij het eerst herinnerde aan de op 11 en 15 Januari gehouden speciale keuringen van de remmen en verlichtin gen van motorrijtuigen en rijwielen, waarbij op 69 motorijtuigen en op '119 rijlwielen aanmerkingen waren te maken. Van 238 leerlingen werd schriftelijk en pr. icikch vorkeors^'tamien afgenomen en aan 213 leerlingen kon op 21 Juli ten slotte een diploma worden uitgereikt. In het verkeerslokaal is aan ruim, 84 personen onderricht in de verkeersvoor- sChriften of werden inlichtingen over technische quaesties gegeven. De penningmeester, de heer J. Dron- kers Jt., meldde een goed slot van f 175,70. Het ledental steeg van 316 tot 324 en dank zij vooral het werken van den heer P. A. Wondergem, steeg het nu reeds weer tot tegen de 400. Bij de nu volgende bestuursverkiezing zeide de voorzitter, dat het hem spijt we gens vertrek uit de gemeente als voorzit ter te moeten heengaan. Spr. bracht de leden der vereeniging en speciaal zijn medebestuursleden dank voor de prettige samenwerking. Tot voorzitter werd bij acclamatie ge kozen imtr B. J. Besier, thans vioe-voor- zitter. Tot bestuurslid werd gekozen de 'heer M. J. Louws. Herkozen werden de heeren J. A. van Overheeke, S. S. Sme ding en E. Vissöher. In de plaats van den heer P. Dreg- mans, burgemeester van Serooskerke, die zich niet meer 'beschikbaar stelde, werd het bestuur gemachtigd te trachten een der andere burgemeesters van een omlig gende gemeente aan te zoeken. Na de pauze was aan de orde de be- kendimlakmg van den uitslag van het ver zwaard bestuurdersexamen. De voorz. bracht dank voor het fraaie bouquet tulpen in de mooie Middelburg- sche kleuren, dat de cursisten op de tafel van het bestuur hadden doen plaatsen. Er hebben 18 personen examen gedaan, van wie er 16 slaagden, n.l. de heeren H. de Nooier, A. Jacobse, J. Kampman, A. M. Wondergem, G. Hovestadt, A. Lou- werse, J. Bliek, A. C. de Witte, J. Bal- jeu, L. C. v. d. Weel, L. H. H. Parren, L. Jotose, P. Ph. Paul, H. v. d. Welle, C. Hondsmerk en W H. Segboer. Mr Besier wensehte allen geluk met het diploma. De heer Parren bracht namens de cur sisten dauk aan het bestuur, de examen commissie en de leeraren. Namens de cursisten ontvingen de leeraren een rook- offer. Hierna nam mr Besier het woord en richtte zich tot den scheidenden voorzit ter. Uit naam van de vereeniging bracht spr. J'hr Beelaerts 'hartelijk dan-k voor alles, wat hij! voor de vereeniging heeft gedaan, veelal op zijn eigen initiatief. Spr. roept als Ipdeuwe Voorzitter de medewerking in van de bestuursleden, maar in de eerste plaats van den heer Avink, want deze is ais secretaris de ziel deT vereeniging. D'e heer Avink bracht Jhr Beelaerts eveneens hartelijk dank en wensehte hem het allerbeste toe in zijn nieuwe woon plaats. Het kerkplein. Naar wij vernemen is in de gisteravond gehouden vergadering van stemgerechtig de leden der Ned. Herv. Gemeente alhier een zoodanige vraag tot behoud van het kerkplein in zijn tegenwoordigen toestand opgekomen, dat door kerkvoogden beslo ten is de eindstemming uit te stellen. Zij zullen een rondschrijven aan de gemeente richten met de vraag of deze bereid is de uit de parkeergelegenheid voort vloeiende revonuen op andere wijze op te brengen, o.a. door verhooging der vrij willige bijdragen. Wemeldinge. Vrijdagmorgen had de oliehandelaar J. W. het ongeluk om in de Oostsluis te vallen. D'oor ijlings toe geschoten hulp kon W., die geheel kopje onder geweest was, op het droge ge bracht worden, zoodat hij er met een nat pak en den schrik af kwam. Yerseke. Donderdagavond vergaderde de afdeeling Yerseke van de Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging in Zuid- en Noord-Beveland, onder leiding van haar voorzitter, den heer I. Willemsen. De heer Willemsen vond het jammer, dat de op komst zoo gering, was. De heer M. Mieras, secretaris, bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat de afdeeling zich in een toenemend leden tal mag verheugen, n.l. 2102. Het percen tage der opname in 't ziekenhuis is dit jaar ±3 De penningmeester, de heer C. W. van Oeveren, bracht zijn financiëel verslag uit. Er is dit jaar een tekort van f 63,11. De aftredende bestuursleden, de hee ren I. Willemsen, G. de Jager, M. Mieras en J. Ph. Bom werden herkozen. Tot lid der controlecommissie werd in de vacture-G. van Gorsel (niet herkies baar) benoemd de heer L. Stoel. Op het gemeentehuis staat ter de monstratie een bak met schop en zand (in papieren zakken), die bij oorlogstoe standen ieder burger in zijn woning moest hebben ter bestrijding van brand bommen (eventueels branden op zolder). Een interessant geval zagen wij dezer dagen bij den heer G. A. Murk in den Lageweg te Koudekerks. Tien jonge konijntjes waren tien dagen oud toen de moeder dood bij haar kroost werd gevonden. Dó konijntjes waren dus nog te jong om in leven te kunnen blijven zonder de moeder. Ebhter juist was ook de kat moeder geworden, doch haar kroost werd niet in leven gehouden. Mevr. Murk kwam toen op het idee de kat de zorgen voor de tien jonge konijntjes toe te vertrouwen. Ein de poes doet zulks nu bijna een week uitstekend. Dó konij nen groeien goed; slechts twee zijn dood gegaan. Wanneer men probeert een der diertjes op te pakken, dan is het uitkijken voor de uitschietende poot van de kat. (M. G.) 't Zandt. B azaar voor Chr. School voor B. L. O. De afdee ling 't Zandt van den Ned. Ghr. Vrou wenbond heeft een bazar georganiseerd ten bate van de Chr. school voor B.L.O. in de Singelstraat, die Vrijdag en Zater dag gehouden wordt in het Verenigings gebouw op 't Zandt. Onder de velen, die de opening bij woonden, bevonden zich de heeren D's J. W. Dippel, J. Terpstra en J. L. Dreg- mans namens het bestuur der school en 't hoofd, de heer R. Nonnekes. Dó presidente der afdeeling, mevrouw Bakker, wees er op, dat bestuur en leden na voorlichting door den heer R. van der Welle begrepen steun te moeten verleenn aan het misdeelde kind. Daarna herinnerde de heer J. L. Dreg- mans, burgemeester, aan de vele moeilijk heden, die de N.G.V.B. heeft moeten overwinnen. Spr. dankte de dames namens 't be stuur der Ghr. school voor B.V.L. en na mens B. en W. voor wat hier voor 't misdeelde kind wordt gedaau en eindig de met de hoop, dat de bazaar zal slagen. Er heerschte een gezellige drukte in de met groen en vlaggetjes versierde zaal. De kussens, kleedjes en kinderkleertjes en de verdere nuttige en mooie artikelen von den gretig aftrek bij de dames. Er kan geraden worden, gesjoeld, gegrabbeld en wat niet al. Spreien en schilderijen wor den verloot. O'ok is er voor muziek ge zorgd en voor een gezellig zitje met een theeschenkerij. Veere. Gemeenteraad. Gisteren vergaderde de Raad. Een dankbetuiging is ontvangen voor den gelukwensch aan H. K. 'H. Prinses Juliana op haar ver jaardag gezonden. De prijsopgaaf voor de gerooide hoornen bij de Fontein ach ten B. en W. te laag. Zij stellen voor 'ze voor dien prijs niet te geven. Aldus be sloten. De afrekening tusschen Rijk en gemeente was ingekomen. Veere zal nog f 161.'64 ontvangen over 'het jaar '37 en "38. Bericht is ingekomen van 't 'bestuur van 'het Godshuis, dat dit bestuur tot voorzitter heeft benoemd d'hr W. Kasse. Ingekomen is een verzoek van dhr S. v. d. Hoofd om de boomen, die dicht bij zijn land staan zooveel mogelijk te snoei en. Dhr Gideonse stelt voor om ze te kan delaren. Dit werd aangenomen. Ingekomen is een missieve van den minister van Binnenl. Zaken over onder steuning van kunstenaars. B. en W. stel len voor hier niet op in te gaan. Aldus ■besloten. Besproken werd gelden te votee- ren voor 'de inrichting van een 'hulp zie kenhuis óp Walcheren in verband met den Luchtbeschermingsdienst. De kosten voor Veere zouden zijn f 29.40. Toege staan. Besloten werd tot het voteeren van gelden voor den B-steun (per werk- looze is het f 5.78, waarvoor het Rijk f 2 geeft). Dó heer D. Kasse vroeg of de goederen, die worden beschikbaar gesteld zooveel mogelijk bij eigen burgers worden gekocht. B. en W. zullen 'hier zooveel mogelijk rekening mee 'houden. De voorzitter stelt nu voor namens B. en W. 190 vierk. M. grond te verkoopen aan den Gapingschen weg aan de ge meente Vrouwenpolder ter verbreeding van dien weg, a 30 ct. per vierk. M. Hiertoe werd besloten. Daar Ged. Staten de begrooting 1939 hebben teruggezonden om enkele wijzi gingen aan te brengen, werd hieraan voldaan. Besloten werd de gemeentege bouwen aan te sluiten aan de waterlei ding. Souburg. Alhier slaagden voor help ster 3e klasse bij' het Ned. Roode Kruis de dames; M. Dik-Groenhoff, W. E. D'ie- leman, A. E. van Noord, S. Buuiman, L. J. Deurwaarder, M. Bosselaar, G. Kop- pejan, P. Huson, M. Weststrate-Jobse, A. M. Boone, P. A. Dingemanse, M. E. Vis ser en L Contant. Souburg. Gemeenteraad. Gister middag vergaderde de raad. Ingekomen: bericht van Ged. Staten over de verda gingen van de begrooting 1939, met de mededeeling, dat de helft der genoemde posten kan worden uitgevoerd. Tevens de goedkeuring van de geldleening groot f 7000 voor de meubileering gemeente huis. Wijziging der Verordening op het' Beheer van het Gemeentelijk Waterlei dingbedrijf wordt z.h.st. aangenomen. B. en W. stellen voor een verzekering aan te gaan tegen ongevallen voor dienst- doenden bij: Je luchtbescherming voor 1 jaar bij de verzekeringsmaatschappij „Fa tum". Dhr v. d. Putte (a.r.) gelooft, dat er nog dingen zijn die de aandacht van B. en W. vragen. Er 'zullen menschen zijn die zeer geringe vergoeding zullen krij gen. Zijn de oefeningen lonbeperkt of beperkt? Dhr de Priester (s.d.a.p.) vraagt: is de vergoeding van f 2 per 'dag niet veel te weinig. Tevens' maakt hij bezwaar dat van een uitkeering alle vergoeding in ge val van een ongeval genoten uit andere bron, wordt afgetrokken. De voorzitter: 'Ook bij' B. en W. zijn deze bezwaren gerezen. Allereerst wil spr. opmerken, dat in .oorlogstijd of bij mobilisatie deze verzekering komt te ver vallen. Wij leven in een overgangstijd. Het Rijk zal 'hierin een wettelijke rege ling geven, wellicht zeer spoedig. Dhr de Priester doet een voorstel de uitkeering te bepalen op f 4 per dag. En f2 voor geneeskundige behandeling. Dhr v. d. Putte acht hei wenschelijk, dat B, en W. nog eens bij een andere maat schappij informeeren, gezien de verschil lende bezwaren. I DE De voorzitter: Dit aanbod is 'geldig tot 17 Mei. D'an wordt het herzien en zeer zeker nog verzwaard. Wij moeten dus nu besluiten. Gebleken is dat de Fatum nog de beste is. Weth. Suurmond (a.r.) heeft bezwaar tegen de Opvoering tot f2 per dag voor geneeskundige behandeling. De vePhoo- ging tot f 4 per dag als uitkeering bij ongeval wordt door B. en W. overgeno men. 'Het voorstel verhooging tot f 2 voor geneeskundige behandeling wordt aan genomen met 8 tegen 3 stemmen. Nieuwe straatnamen n.l. de Juliana- straat en Bó'atrixstraat. Z.h.st. aange nomen. B. en W. stellen voor grond in ge bruik te geven aan de Petroleum Mij. Purfina Sinclair Sinfina in de Kanaal straat voor het plaatsen van een Benzine pomp. Dhr de Priester wel een bepaling, dat deze pomp 's avonds wordt verlicht. Dhr Arendse (a.r.) vraagt of deze ver gunning voor een jaar is. De voorzitter zegt toe, dat B. en W. de kwestie van verlichting zullen bespre ken. Deze vergunning is terecht voor 1 jaar. Hiervoor wordt f 10 heffing gehe ven. Na 1 jaar mioet opnieuw worden aangevraagd. (Wordt vervolgd.) Stavenisse. In de Vrijdag gehouden raadsvergadering deelde de voorzitter mede, dat de restauratiekosten aan de woning van schoolhoofd in totaal hebben bedragen f 1570 of ongeveer f 300 meer dan de raming. De huur werd vastgesteld op f 300 per jaar. Waterpenningen voor rekening der gemeente. Betreffende het verwijderen van een zeer gevaarlijke bocht in den Oudeland- schen Dijk werd medegedeeld, dat aan die vei betering voor 40 man gedurende 10 weken werk zal zijn. Er zijn twee plan nen opgemaakt. Het eene plan komt op f 6000; het tweede op f 7500. Er zal 8000 M3. zand verwerkt worden. De be slissing werd aangehouden tot een vol gende zitting. Naar aanleiding van het afwijzende standpunt van het Waterschap om de kade op den Stoofdijk door een beton- muur te vervangen, zal alsnog getracht worden tot een oplossing te komen. Besloten werd aan de provincie over te geven het beheer en onderhoud van den nieuw aangelegden weg. Het afkoop- bedrag is vastgesteld op f 11593. Bruinisse. D'e nieuwe burge meester. De gisteren benoemde burge meester, dhr W. van den Berg D'zn., werd in 1919 voor de A.R. partij lid van den Raad en is sinds 1935 wethouder dezer gemeente. Hij; is voorzitter van de A.R. Kiesvereeni'ging. Enkele zijner functies noemden wij gisteren reeds. Ook is hij lid van de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Middelburg en Hid van den Dijkraad van het Calamiteuze Water schap Bruinisse. Vanaf de oprichting tot voor korten tijd was 'hij lid van 'het bestuur van het Centraal Verkoopkantoor van mosselen te Bergen op Zoom. Voorts is hij voorzitter van de School met den Bijhei en diaken en kerkmeester van de Geref. Kerk alhier. Donderdagavond werd in een ver gadering onder leiding van D's Marsman het definitieve besluit genomen, om een kleuterschool op te richten óp zoo breed mogelijke religieuze basis. 26 personen werden lid van deze vereeniging. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Tjamsweer, F. Offringa cand. te Wijk aan Zee. Aangenomen naar Groenlo, D. J. Has pels te Wamel en D'reumel. Naar 's Her togenbosch, G. H. Mol van Charante, voorg. Vrijz. Herv. te Haarlem. Bedankt voor D'ussen, I. Schipper te Kockengen. D s D. M. B 1 a n k h a r t f. Te Hillegersberg is, 55 jaar oud, over leden ds D. M. Blankhart, Ned. Herv. predikant aldaar. Ds Blankhart diende de gemeente Babyloniënhoek, Nijverdal en van 1928 af Hillegersberg. Emeritaat. De classis Winscho ten der Geref. Kerken heeft met ingang van il Aug. aan ds J. D. Heersink te Oude Pekela, die 40 jaren predikant is geweest, emeritaat verleend. Prov. Synode. Naar de Prov. Synode der Geref. Kerken werden afge vaardigd: door de classis Middelburg: Ds Hey en Ds Vreugdenhil en de ouderlingen A. Geschiere, Meliskerke en G. Polder man, Bdggekerke. Secundi; Ds A. Koning en D's G. Smeenk en de ouderlingen P. Boon, St. Laurens en D. Huimink, Veere; door de classis Tholen: Ds le Coin- tre en Ds Spoelstra en de ouderlingen J. van Strien en G. P. Vogelaar; secundi, Dr Veltman en Ds Vreugendhil en de ouder lingen G. Haverhoek en E. Tange. Ned. Herv. Kerk. Goes, 9.30 u. dis Steinz, 6 u. ds de Vries. Donderdag 9.30 u. ds Odé. Wilhelminadorp, 9.30 u. ds Odé, 2 u. 'ds Steinz. Donderdag, av. 6 u. ds Odé. Geref. Kerken. Wissenkerke, vm. leesd., nm. ds F. J. v. d. Ende. Donderdag, av. 6.30 u. 'ds Oostenbrink. Wolphaartsdijk. Te Rotterdam slaagde voor Costumière, mej. E. J. van Iwaarden te Kruiningen. Brand in hotel te Om men. Gisteravond om ruim half 9 ont dekte een voorbijganger een lichtschijnsel in het midden van de tweede verdieping van hotel Stegeman te Ommen. Hij waarschuwde de brandweer, die in korten tijd aanwezig was. Inmiddels had den de vlammen zich over de verdieping verspreid en weldra sloegen zij het dak uit. De brandweer werd krachtdadig ge holpen door de in Ommen gelegerde mili tairen, voor wie alarm was geblazen. Een inwonende dienstbode, die op de bovenverdieping ziek te bed lag, kon bij tij'ds in veiligheid worden gebracht. Men heeft den brand kunnen beperken tot de tweede verdieping. Bij het blusschingswerk kreeg een mon teur van een radio-centrale een vallende dakman op het hoofd, waardoor hij een bloedende 'hoofdwond opliep. De fraude bij de Boerenleen bank te Roswinkel. De rechtbank te Assen zal op Vrijdag 26 Mei de zaak behandelen tegen den landbouwer K. G. uit Roswinckel, vroeger kassier van de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 2