Chr. Boeren en TuitidersM. Een fabel temde Litwinof. Gemengd Nieuws Leestafel. Radioprogramma. De zwerftochten van Kees. Onderwijs. HET JAARVERSLAG OVER 1938. Een dezer dagen verscheen het gedrukt jaarverslag van den Ghr. Boeren- en Tuinder should over het jaar 1938. Wij ontleenen daaraan het volgende: De Bond heeft 8 leden, n.l. de Pro vinciale Aid. Friesland, Groningen, Dren the, Overijssel, Gelderland, Utrecht, Hol land-Brabant en Zeeland. Op 1 Jan. 1939 bedroeg het aantal plaatselijke afdeelingen 386 en het aantal individueele leden 18155, waarvan in Zeeland 6 gewestelijke en 18 plaatselijke afdeelingen. Uit deze cijfers blijkt, dat het aantal le den van den Bond zich gestadig ui'hreidt. Dit is een verblijdend teeken. Steeds meer Ghr. boeren en tuinders komen tot de overtuiging, dat zijl zich behooren aan te sluiten bij de Ghr. maatschappelijke orga nisaties ten plattelande. In het afgeloopen jaar verscheen „O n a P1 a 11 e 1 a n d" regelmatig met een in- legblad. Thans verschijnen een zevental provinciale edities. Bij deze edities draagt gewoonlijk alleen de tweede en (of) derde pagina een meer provinciaal karakter. Het totaal aantal lezers breidt zich re gelmatig uit. In verschillende provincies lezen alle leden het blad. Ingevolge de gekozen werkwijze worden door het Hoofdbestuur in zijin ver gaderingen steeds uitsluitend organisato rische aangelegenheden behandeld, en ook die zaken, welke den Bond en de be langen van zijn leden, in zijin geheel be treffen. Door afzonderlijke permanente Commissies worden de zaken behan deld welke een bepaalden bedrijfstak of een bepaald gebied der werkzaamheden van de organisatie raken. Zoo bestaan er commissies voor akker bouw, veehouderijl, tuinbouw, pluimvee houderijl en arbeidszaken. De behartiging van de materieel e be langen der leden eisChte ook in het af geloopen jaar weer de ernstige aandacht van hoofdbestuur on oommissies voor zich op. De economische toestand der bedrijven. De algemeene opleving in 1937 heeft zich in 1938 niet kunnen handhaven. Het prijspeil der producten ver toonde een dalende tendenz. De export en betalingsmoeilijkheden zijn in het af geloopen jaar eer toe- dan afgenomen. De hoop, dat de hulp van de Overheid in belangrijke mate zou kunnen worden in gekrompen, is beschaamd. Steeds komt men, ook in landbouwkringen, tot de con clusie, dat maatregelen ten aanzien van productie, prijs en afzet binnen af- zienbaren tijld niet gemist zullen kunnen worden, doch een min of meer blijkend karakter zullen dragen. De graanprijzen zijn in> het jaar 1938 zeer belangrijk gedaald. Het gevolg was, dat de monopolie-heffingen aan de grens telkens moesten worden verhoogd. Voor rogge werd tevens weer een denaturatie-regeling in het leven ge roepen. Het -heeft de Regeering groote moeite gekost, om de prijzen op zoodanig niveau te brengen, als in het vooruit zicht was gesteld. Met betrekking tot de veehouderij kan ongeveer hetzelfde worden gezegd De prijs van de boter, welke van zoo be- teekenenden invloed is opi den melkprijs, was weliswaar in 1937 aanmerkelijk ge stegen, doch reeds spoedig sloeg deze weer om. Slechts door middel van een toeslag op de te exporteeren boter van 50, 60 of 70 ct. per kg kon de boterprijs in het binnenland op een niveau gebracht worden, waarbij de meest sober bereken de productieprijs kon worden vergoed. De k a a s p r ijl z e n ontwikkelden zich aanvankelijk gunstig. Het zelfde kan ge zegd worden van de overige melkproduc ten. Intusschen zijin de export-moeilijk heden ten aanzien van deze producten gedurende de laatste maanden belangrijk toegenomen. Telkens moet weer een ge deelte van den export worden prijsgege ven en naar andere afzetmogelijkheden worden uitgezien. De rundvleesch- en var- kensprij_zeiü hadden zich in 1938 aangetrokken. Dank zij de beperkende 1 maatregelen ten aanzien van de produc- 1 tie, kon men de verwachting koesteren, dat een min of meer juiste verhouding tusschen vraag en aanbod was gescba- pen. Ook deze verwachting is echter be schaamd. Door een kleine vergrooting van het aanbod, hetzij tengevolge van de mond- en klauwzeerepizoötie, hetzij van de iets ruimere toewijzing van de teeltver- gunningen, is het evenwicht weer ver stoord geworden. Wederom zag de Regeering zich ge noodzaakt, door het uit de markt nemen van rundvee en varkens, de prijzen 'e steunen. Vooral de varkensprijzen zijn ook thans nog te laag. Wel gaf de tuinbouw nu en dan hier en daar een verbetering te zien, doch deze verbeteringen werden veelal teniet ge daan door teleurstellingen ten aanzien van den iprijis en afzet van andere groe pen van producten. De exporthelemane- ringen namen toe en de betalingsmoeilijk heden werden weer grooter. Steeds zal gestreefd moeten worden naar handha ving van onzen agrarischen uitvoer. Chr. landbouwonderwijs. Hoewel het tot voldoening stemt, dat ook de Minister van Economische Zaken overtuigd is van de behoefte, welke er ten plattelande bestaat aan dergelijk onder wijs, is het ten zeerste te betreuren, dat van de 10 in 1938 toegestane nieuwe la gere land- of tuinbouwscholen er slechts 3 werden toegestaan aan den G.B T.B. Door een dergelijke toewijzing zal het onmogelijk blijven den sinds jaren be- staanden achterstand ten aanzien van ho' Christelijk land- en tuinbouwonderwijs in te halen, integendeel wordt deze hierdoor nog steeds grooter. H|et Hoofdbestuur van den G B.T.B. heeft dan ook den Minister zijn zeer groote teleurstelling over deze toewijzing kenbaar gemaakt. Daarbij weru er op ge wezen, dat er reeds verscheidene neutrale lagere landbouwscholen gevestigd zijn in streken waar deze niet behooren, wan neer gelet wordt op het karakter van de bevolking. Chr. landbouwhuishoudonderwijs. Hoewel in het vorig verslagjaar van de 12 aangevraagde cursussen er nog geen enkele was toegestaan, werd in nel af geloopen jaar door den Bond wederom subsidie aangevraagd voor een 14-tal Christelijke landbouwhuishoudcursussen, o.a. voor Axel en Oostburg. In den loop van dit verslagjaar werd tenslotte voor een 6-tal Chr. landbouw- huishoudcuTSUssen subsidie toegestaan, o.a. voor Axel. Deze cursus is inmiddels aangevangen. Overleg met andere instanties en organisaties. In het verslagjaar werd regelmatig overleg gepleegd met het College van Re- geerinigscommissarissen en den Direc teur-Generaal van den Landbouw. Eveneens werd samenwerking in het Comité van Samenwerking der drie Prot. Chr. Patroonscentrales in Nederland met het Ghr Werkgeversverbond en den Chr. Middenstandsbond. Dit Comité van Samenwerking houdt op haar beurt weer contact met het Chr. Nat. Vakverbond door middel van het Convent der Ghr. Sociale Bonden. Ook met de andere centrale land- en tuinbouworganisaties en de meer techni sche organisaties werden regelmatig be sprekingen gevoerd. In het verslag zijn tevens opgenomen de verkorte jaarverslagen der provinciale Bonden, voorzien van een volledige adreslijst der plaatselijke afdeelingen. Het geheel bevat een schat van gege vens. FLATWONINGEN VOOR GROOTE GEZINNEN. Wemeldinge. Voor het schriftelijk ge deelte van het examen gemeente-admini stratie A slaagde de heer Joh. Florusse. Het monument ter nagedachtenis aan Co- rentin Corre, den jongsten soldaat uit den wereldoorlog, die op 18-jarigen leef tijd sneuvelde, is op zijn geboortegrond te Faouet in Bretagne onthuld. REGELING VOOR DEN INVOER VAN PAARDEN. Door de Eerste Kamer goedgekeurd. In de gisteren gehouden vergadering dhr Eerste Kamer kwam aan de orde het wetsontwerp houdende bekrachtiging van het Kom. besluit van 27 October 1938 tot regeling van den invoer van paarden en slachtpaarden. De heer Maarsingh (N. S. B.) achtte het onjuist, dat duizenden paarden, vallende binnen de contingenteering, uit andere landen hier worden ingevoerd, terwijl daartegenover slechts honderden paarden worden uitgevoerd. Bovendien betreft de ze uitvoer nog slechts de koudbloedpaar- den en kraislingen. De warmbloedfokkerij in ons land wordt door deze bepalingen ongunstig beïnvloed. Zij betaalt aldus den tol voor andere belangengroepen. Spreker vroeg scherpere controle op de meting van de schofthoogte voor huiten de contingen teering vallende paarden. De heer Van Rappard (Lib.) De Duitsche regeering heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij de Duitsche huiseige naren voortaan genoodzaakt worden een aantal woningen in hun flatgebouwen beschik baar te houden voor gezinnen met veel kinderen. Tot dus verre toonden de huiseigena ren, vooral in de duurdere wijken van de groote steden, weinig bereidwilligheid om te verhuren aan groote ge zinnen, uit angst voor moei lijkheden met de andere huur ders, terwijl bovendien het argument aangevoerd werd, dat groote gezinnen meer kosten met zich brengen voor den eigenaar voor het onder houd van het huis. De nieu we regeling brengt hierin echter wijziging. 189. Het laatste bezoek van de twee reizi gers gold de bijzondere grotten. Ze lieten zich door een gids per bootje naar de beroemde kust brengen en stuurden den man daarna terug, om alleen de grotten te bezichtigen. 190. Na lang zoeken vonden ze de grot de la Sdragonate, 'n geweldige dom, bijna zui ver uitgeslepen. Telkens gingen ze weer in andere zijgangen, zich vastklemmend aan smalle rotswanden, en amper steun voor hun voeten vindend. Het was lang niet onge vaarlijk. Eindelijk besloten ze terug te kee- ren. meende, dat een vrij' groot aantal paar den, hooger dan 1.45 m in strijd met de contingenteeringsvoorwaarden wordt in gevoerd. Minister Steenberghe ant woordde, dat het niet mogelijk is handels politiek per artikel te voeren. De Regee ring is volkomen overtuigd van het belang van de uitvoermogelijkheid voor warm- bloedpaarden, doch hierop kan zij weinig of geen invloed uitoefenen. Tot stopzetting van den invoer van paarden kan niet wor den overgegaan. Wat de controle op de schofthoogte 'betreft, het is mogelijk, dat vergissingen worden begaan, maar van veel belang is het aantal, dat iets hooger dan 1.45 m zou zijn, toch zeker niet. Het wetsontwerp werd z. h. st. aange nomen. Verkiezing svaria. Tot vier uur Dinsodagmiddag was er ook in D'ordt gelegenheid ten stadhuize om can- didaten in te dienen voor de gemeente raadsverkiezingen. Enkele minuten vóór vier uur kwam de fotograaf J. v. G. het bureau binnen met een candidatenlijst van de „Neutrale Arbeiderspartij". Daar hij nogal treuzelde met zijn vragen om inlichtingen enz., werd hem er op gewe zen, dat het hoog tijd werd, de zaak af te wikkelen. Het mocht niet baten. Toen de klok vier wees had de indiening nog niet plaats gevonden en kon de fotograaf met zijn lijst met 75 handteekeningen onver- richterzake teruggaan. Afschuwelijk misdrijf ontdekt. Na ruim twee jaren is te Deil een afschuwelijk misdrijf aan het licht gekomen, in verband waarmede de politie aldaar is overgegaan tot de arres tatie van ©en 38-jarige weduwe uit dio gemeente, die inmiddels naar de gevan genis te Utrecht is overgebracht. Disdagmorgen vervoegde zich bij den burgemeester van Deil een zwager van de weduwe W. B. aldaar, die mededeel de in 1936 een pasgeboren kind van deze vrouw achter zijn woning in den grond te hebben begraven en een jaar later een tweede pasgeboren 'kind van haar, nadat het gedood was, in zijn schuur in een kist te hebben verborgen. Na deze ontstellende mededeeling waarschuwde de burgemeester terstond het parket te Utrecht en nog denzelfdcn middag stelde men een onderzoek in de schuur van den man in. Inderdaad von den zij daar het lijkje van 'het kind. Bij het uitgraven van den grond achter de woning van den zwager heeft men niets meer kunnen ontdekken van het kind, dat hier drie jaar geleden moet zijn be graven. Onmiddellijk werd overgegaan tot de arrestatie van de weduwe, die Dinsdag avond naar Utrecht werd overgebracht. Wielrijder door auto gegrepen. Nabij Ruurlo is gistermor gen de handelsreiziger D. bij het plotse ling per fiets oversteken van den weg, gegrepen door een auto. De man kreeg zeer ernstige verwondingen en is gister avond aan de gevolgen'overleden. Te Zevenhoven is de anti-revolutio naire lijst te laat ingediend en derhalve niet meer geaccepteerd. De anti-revolutionairen zullen hier dus in'de komende periode geen deel uitma ken van den gemeenteraad en hun eenige vertegenwoordiger, de heer Van Baren, die tevens wethouder is, zal moeten aftre den. Melkknecht in Duitse h- land vermoord. Een in Westfa- len (D.) werkzame melkknecht, de 38-ja- rige J. van Dam uit Gouderak, is het slachtoffer geworden van een roofmoord, door twee landgenooten gepleegd. Twee in een nabijgelegen plaats werk zame Nederlandsche landarbeiders had den Van Dam, dien zij kenden, op Zon dagavond 23 April uitgenoodigd naar hun kamer te komen om daar wat te praten, meldt de „Tel". Hier is het slachtoffer volgens een te voren opgesteld plan op beestachtige wijze met een bijl vermoord. De daders beroofden hun slachtoffer van de 22 Mark, die hij bij zich had, en wier pen het lichaam in een vijver. De motor van Van Dam hebben zij voor 200 Mark verkocht en dit geld hebben zij er door gejaagd. Toen het slachtoffer na enkele dagen vermist werd, leidde het spoor van zelf naar het tweetal, omdat de patroon van Van Dam wist, dat deze naar zijn landgenooten was gegaan. De patroon had zijn knecht nog gewaarschuwd tegen het tweetal, dat ongunstig bekend staat en hem aangeraden liever niet te gaan. De daders hebben het misdrijf bekend en zijn beiden in de gevangenis te Münster opgesloten. Het lichaam van den vermoor de is op hun aanwijzing op 5 Mei j.l., twaalf dagen na den moord, uit den vij ver opgehaald. Naar de politie aan de familieleden van het slachtoffer mededeelde, heeft het tweetal ook bekend, van plan te zijn ge weest nog twee Hollanders te vermoor den. „Maxie" Litwinof, de afgetreden Rus sische Volkscommissaris voor Buitenland- sche Zaken, zal worden gemist in de W.- Europeesche conferentiezalen, zoo schrijft een United Press-correspondent. Weinig diplomaten waren zoo gevreesd, gehaat, gerespecteerd en bewonderd als de bol- wangige volkscommissaris. Film en brid ge waren zijn groote liefhebberijen; ook als het hem politiek tegenliep (op den avond van Miinchen b.v.) zocht hij' aflei ding en ontspanning in een 'Geneefsche bioscoop. Bijzonder teleurgesteld was hij toen trouwens niet. Zoowei in het geval van Abessynië als in dat van Tsjecho Slowakije hield bij' tegenover iedereen vol, dat „Engeland en Frankrijk alleen maar bluften en niets zouden doen". Litwinof's redevoeringen waren altijd gekruid met een vinnigen, drogen humor; hij wond geen doekjes om wat hij' te zeg gen had, sprak met een vreeselijk Rus sisch accent, maar was geducht als een slagvaardig dëbater. De uitdrukkingen „collectieve veiligheid" en „ondeelbare vrede" zijn van hem afkomstig en werden grif door iedereen overgenomen. Slechts éénmaal heeft hij in een debat niét het laatste woord gehad en had zijn tegenstander de lachers op zijn hand. Dat was, toen hij' in 1928 te Genève zijn voorstel deed om tot algemeene ontwape ning over te gaan. De meeste staatslie den zaten, nadat Litwinof gesproken had, beteuterd te kijken. Maar de Spanjaard de Madariaga stond op en vertelde een fabel: „De dieren", zoo vertelde hij, „hielden eens een ontwapeningsconferentie. Do olifant zei: Laat ons de klauwen afschaf- i fen. De leeuw zei daarop: Laat ons de slagtanden afschaffen. Het hert zei: Laat one de giftanden afschaffen. De slang zei: Laat ons de hoeven afschaffen. Kortom elk dier stelde de afschaffing voor van de wapens, die het niet bezat. Toen kwam de beurt aan de beer, en die zei: Laat ons alles afschaffen behalve de groote alge meene omhelzing". Iedereen lacht, Litwinof incluis, maar ditmaal had hij niet direct een antwpord klaar. Op den Uitkijk. Na de reorganisatie bij het begin van dezen jaargang (Oct. 1938) doorgevoerd heeft het maandblad „Op den U i t k ij k" een geheel eigen ka rakter. We zouden het .zóó kunnen zeggen, dat de samenstellers voortdurend op den uit kijk staan naar belangrijke artikelen enz. uit alle deelen van de wereld, om die aan de lezers te kunnen voorleggen. En zij gaan daarbij' niet eenzijdig te werk. Uit den aard der zaak trekt vooral in dezen tijd het wereldgebeuren de aandacht, maar daarnaast zijn er ook allerlei on derwerpen van uiteer of minder weten- schappelijlken ,aard, die niet over het hoofd worden gezien. Daarbij komt dan no'g de goede tech nische verzorging, ook illustraties ont breken niet het aantrekkelijk uiterlijk en het handig formaat. Geen wonder dat deze uitgave van Gebr. Zomer en Keuning te Wageningen een „goede pers" heeft. Antirevolutionaire Staatkunde. In het jongste jaarverslag van .de Dr Abraham Kuyperstiehting werd er op gewezen dat het aantal abonnó's op „Antirevolutio naire Staatkunde" veel minder 'groot is dan men zou mogen verwachten. Dit wekt eenige bevreemding. Wijhebben hier toch een tijdschrift dat wel niet onmisbaar kan i worden genoemd, maar waarvan het be staan voor de A.R. partij toch van veel beteekenis is. Dit geldt zoowel van de vele en veler lei onderwerpen die in het algemeen ge deelte worden behandeld, als van de Ad- viezenrubriek door Mr Noteboom op zoo voortreffelijke wijze geredigeerd. Niet een ieder Ikan zich de weelde van een abonnement veroorloven. Maar onze raadsleden b.v. moeten het toch wel tot bun beschikking hebben. En als de be sturen van Kiesvereenigingen zich abon- neeren, dan is het daarvoor uitgegeven geld zeker niet slecht besteed. I Het April-nummer van .dit maandblad heeft den volgenden inhoud: Dr K. Sprey, M. Tulius Cicero over den Staat; Dr J. W. Noteboom, Par informatie op Prot. C'hristelijken grondslag; F. D. Fuykschot, Staatspensioen (Slot). Voorts. Adviezen- rubriek. Vrijdag 12 Mei 1939. HILVERSUM I. 1875 en 415,5 M. Alg. progr. verz, door de KRO. 8,009,15 Gram. Om ca. 8,15 Ber. 10,00 Gram. 11,30 Relig. causerie. 12,00 Ber. 12,15 'Het KRO-orkest. 1,00 Gram. 1,20 Verv. conc. 2,00 Orgel en gram. 3,00 Gram. 3,15 Het KRO-orkest. 4,00 Gram. 5,15 De KRO-Melod. en solist. 6,00 Land en tuinbouwcauserie. 6,20 Verv. de KRO^- Melod. Ca. 6,30 Ber. 7,00 Ber. 7,15 Luchtvaart-causerie. 7,35 Musica Catho- lica. 8,00 Ber. ANP. 8,15 Gram. 8,30 Het Aachener Domkoor en orgel. 9,15 Toespra ken en gram. 10,15 Reportage. 10,30 Ber. ANP. 10,40 'Het Yvonne- Georgi-ballet en het Concertgebouw-orkest. 11,4012,00 Gram. HILVERSUM II. 301,5 M. 8,00 VARA. 10,00'VPRO'. 10,20 ARA. 12,00 AVRO. 4,00 VARA. 7,30 VPRO. 9,00 VARA. 10,40 VPRO. 11,0012,00 VARA. 8,00 Gram. Ga. 8,16 Ber. 10,00 Morgenw. 10,20 Viool-en piano. 10,50 Declam. 11,10 Gram. 11,20 Orgel. 12,00 AVRO-Amuse- mentsorkest. 12,40 Ensemble Jetty Can tor. In de pauze. Gram. 2,00 Causerie „I afeadio Hearn". 2,30 Discovariété. 3,15 De Palladians. 4,00 Gram. 4,30 Zang, piano en gram. 5,00 Voor de kinderen. 5,30 Orgel en zang. 6,00 Gram. 6,28 Ber. 6,30 Letterk. overz. 6,506,55 Gram. 7,00 VARA-Kalender. 7,05 Cyclus „Reizen en trekken". 723 Ber. ANP. 7,30 Ber. 7,35 Cursus „De beginselverkl. van de Centr. Commissie voor het Vrijz protestant." 8,00 Cembalo. 8,50 Causerie „Vrijz. Protest, in Amerika". 9,00 Frag. uit de operette „Die Fledermaus". 10,10 Ned.-Amer. uitz. 10,30 Ber. ANP. 10,40 Avondw. 11,00 Klarinet en piano. 11,30 Jazzmuziek (gram). 11,5512,00 Gram. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur te Vlissingen: weer; zwaar be wolkt; wind: N. zwak; temperatuur 10; minimum hedennacht 7; neerslag afgeloo pen etmaal 0. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land: afwisselend be wolkt, waarschijnlijk droog weer, koude nacht met mogelijk plaatselijk een weinig nachtvorst, overdag iets kouder, zwakke tot matige N.O. tot N. wind. Stand van hedenmiddag 3 u.: Stand van gistermiddag 3 uur: 770. Licht op voor fietsers: Vrijdag 8 u. 4 min

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 6