Het Kweekschool-ontwerp. Staat-van-dienstboekje NI Fin. Mij. „Zeelandia" Boes Dagblad voor de Provincie Zeeland ima. EERSTE BLAD. Buitenland. Joego-Slaviê's houding in geval van oorlog. Complot ontdekt in Z. - West- Afrika. Londens voorstellen aan Moskou. voor jeugdige mannelijke personen. Belangrijkste Nieuws. 4 [rbericht. Drang tot deelneming aan verschillende vormen van jeugdwerkloozenzorg. GPI r\ beschikbaar voor den aankoop van een Automobiel Binnenland. Vervanging opgeroepen militairen. ng en reserveo- ewend. Wij heb- louden met sm rvolge van eon e bij een onzer 'aarmede wij de j'a met f 150.000 merking nemen- leel der schade zal blijken te m gemaakte re- wegens vermin- ixeerde risico's, veering van het te kunnen vol- Iroeg f 1.283.100 kosten en sala- 00 (vorig jaar f164.700 ('V. j. f 11.300 (v. j. verd op inven- f21.800. Gere- sico'is f150.000. te bestemmen t. dividend aan andeelen, waar rekening res- and, Jonkers, awinventaris en Thiery. d. Harst, erke, Bouw- en :pan, Jonkers. Batten. Terpstra. „Lindenhoeve", Kram. Klop. hofstede „D'e andhuis enz., v. li 1939. In 415,5 M. 8.00 KRO. 2.00— 6.15 ber.) 9.00 L0.15 Morgend. Isd. halfuurtje. 12.30 Het KRO- jerv. conc. 2.00 lano en gram. lOO Handenarb. Imble „Marcan- per.) 6.406.55 3er. 7.15 Boek er. ANP., Herh. |t van het Leger IV-Salonorkest. Jlfuur. 10.30 De Inastiek. 11.00 Gram. Ca. I M, AYRO-uitz. er.) 10.00 Mor- (grjpl.). 10.30 Omroepstrijlk- 7oor de vrouw, liste. 12.15 Ber. lamusementsor- |l. 2.00 Voor de lursussen voor Voor zieken en 5.00 Voo-r de AVRO-Salon- Jrtpr. 7.00 Orgel iomnestelsel en I Radiojournaal, rkest, en soliste |0 Het Renova- ANP, 11.40— hedenmorgen Iweer: licht be- emperatuur 12; neerslag afge- Ihedenavond tot uur: ïden; licht tot koude nacht, meest matige zwaar bewolkt |n regen, koude eratuur, matige [id. 'dag 3 u.: DONDERDAG 11 MEI 1939 53c JAARGANG - No. 188 Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, does Postrekening 4445! Telefoon 11 bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnogr.-znts^vijs ff-ssf ïci*— Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlisslngen f 0.20 Losse nummers s cent Advertentijin aó cent per vegei Ingezonden medeo'eeiin^en «0 eent psr reg^i Kleine Advertenilëw Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting j 3 uur: 770. Isers: Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DE PARLEMENTAIRE AANRIJDING. De parlementaire redacteur van „D e Tijd" spreekt er zijn verbazing over uit dat het lot van het kweekschool-wetje is opgehangen aan oen vrij onbeteekenend amendement „De Maasbode" merkt hierbij op: „Wij zijn bet met deze zienswijze ge heel eens. Maar dan rijst de vraag, of niet alles gedaan moet worden om een ontwerp, dat, zooals mr Truyen o.a. aantoonde, zooveel goeds bevat, dat vastliep op een „kie zelsteentje" („Handelsblad"), wederom op gang te brengen naar het Staatsblad. D'it lijkt ons niet alleen wenschelijk, maar, bij- goeden wil wederzijds, ook mo gelijk. De heer Suring, die tot veler voldoe ning, zijn werkzaamheid in de Kamer mocht hervatten, plaatste tegenover de kostenberekening van den minister reeds de opmerking, dat hij geen bepaald be drag gevraagd of genoemd bad. Het is dan ook zeer goed mogelijk, dat kan worden volstaan met een kleiner be drag, dan de minister berekende, waarte gen geen overwegend bezwaar zou behoe ven te bestaan. Bij zóó ontzettende financieele offers voor defensie is het geen goed beleid zelfs tegen de kleinste uitgaven op ander ge bied „bet been stijf te houden". Vooral omdat het princiep, waarop de voorstellers van het amendement zich ba seerden: voor extra werk ook extra-toe lage geheel gezond is en als zoodanig door de groote meerderheid der Kamer misschien zelfs door de geheele Ka mer ook werd aangevoeld. Waar een wil is, is een weg" Deze uitspraken van R.-K. organen doen ons denken aan bet rijmpje van Van Alphen: „Jantje had een glas gebroken Voor aan de straat, Schoon hij de stukken had verstoken, Hij wist geen raad." Ook het „Handelsblad" is met de „par lementaire aanrijding" weinig ingenomen. D'it blad spreekt van een onfortuinlijk moment van „een meerderheid in de Tweede Kamer", en oordeelt dat een werk van jaren, dat bovendien een zeer bepaalde verbetering in de opleiding van onderwijzers zou brengen toch meer con sideratie waard is. „In dit geval kunnen wij inderdaad de schuld alleen bij de Kamer vinden. De minister had, en natuurlijk namens het geheele Kabinet, ver klaard, dat het geld voor de door sommi gen gewenschte toelage aan onderwijzers die kweekelingen instrueeren, er niet af kon, en men wist dus dat stemmen voor het amendement-Suring c.s. het ontwerp in gevaar bracht. Desondanks werd het met groote meerderheid aangenomen, zoo dat er nu weer een vacuum is. De ver lenging van de kweekschoolopleiding, d.w.z. van de opvoeding der opvoeders van drie tot vier jaar gaat nu misschien voor langen tijd weer niet door. Toch is een betere onderwijzersopleiding een volksbelang. De Kamer had dat moeten inzien, en het zwaarst laten wegen wat het zwaarste is, nu de overheid niet ruim in den zak kan tasten, en nu zoovelen, on der den druk der tijden, in hun werk, zonder extra belooning, een beetje harder moeten aanpakken. Waarlijk niet alleen de onderwijzers I In de motieven van de uiteenloopende groepen die vóór het amendement stem den, zullen wij ons nu maar niet ver meer verdiepen. De Roomsche fracties zijn van ouds op minister Slotemaker de Bruine gebeten, al voert ook deze minister ten slotte de politiek van een Kabinet met o.a. vijf Roomsche leden. D'e liberale Ka merleden hadden een o.i. goed amende ment op het godsdienstonderwijs inge diend, dat echter (na een inderdaad starre afwijzing door den minister) geen meerderheid kon verwerven. Maar wij zouden het betreuren, wanneer een zekere spijtigheid daarover de liberale fractie in het kamp van de voorstemmers voor het tot de hoofdzaken in geen enkele be langrijke verhouding staande amende ment-Suring dat het geheele wetsont werp in gevaar bracht zou hebben ge lokt. Hoe dit ook zij, het feit is geschied: de Kamer heeft zelf den wagen, die een zoo nuttige lading droeg, in het moeras gere den, en wij moeten nu afwachten wie er hem nog eens uit zal halen en wanneer." PRINS PAUL IN ROME. Prins Paul, de regent van Joego Slavië en zijn gemalin, prinses Olga, zijn in Rome aangekomen. Zij' werden op het feestelijk versierde perron verwelkomd door het Italiaansche koningspaar, door Mussolini, de leden der regeering en het diplomatieke corps. De minister van buitenlandsche zaken van Joego Slavië, Markowitsj, is door den koning in particuliere audiëntie ontvan gen. Prins Paul van Joego Slavië en Mus solini hebben een conferentie gehouden over de houding van Joego Slavië ten op zichte van de as Rome-Berlijn. „United Press" verneemt hieromtrent uit zeer be trouwbare 'bron, dat Prins Paul de Italiaansche re geering heeft te verstaan gegeven, dat Joego-Slavië ingeval van een conflict tusschen de tegenover el kaar staande groepen van mogendheden in Europa, neutraal wenscht te b 1 ij - ven. Wel heeft Joego Slavië de bedoeling, vriendschappelijke betrekkingen met Italië en Duitschland te behouden en te ontwik kelen, maar uit hoofde van het nationale karakter van dat land wenscht Joego- Slavië zijn neutraliteit in de Europeesche verwikkelingen te bewaren. Het is waarschijnlijk, dat prins Paul Italië beeft verzekerd, dat Joego Slavië in geval van oorlog bereid is, Italië en Duitschland van vele producten te voor zien, maar dat bet niet verder wenscht te gaan dan deze welwillende neutraliteit. Prins Paul zou zich er tegen verzet hebben, dat Joego Slavië zich zou aan sluiten bij bet anti-kominternpact. Te Belgrado wijst men er op, dat de openbare meening in Joego Slavië niet gedoogt, dat het land zich bij1 de as aan sluit, terwijl strategische en commercieele overwegingen niet toelaten, dat het zich tegen de as verklaart. Wel heeft de uitbreiding van de Itali aansche grens tot Macedonië als gevolg van de bezetting van Albanië en de aan wezigheid van Duitschland aan de Noor delijke grens de strategische positie van Joego Slavië verzwakt. Ook wat den buitenlandschen handel betreft, valt Joego Slavië steeds meer in de handen van Duitschland en Italië, die thans aanzienlijke goederencredieten aan bieden. 60 pet. van den handel van Joego Slavië passeert de clearing met deze beide lan den. Volgens een verklaring, die Burke, een vooraanstaand lid van de wetgevende ver gadering, in een openbare vergadering te Swakopmund heeft afgelegd, heeft de Britsche inlichtingendienst een wijdver takt complot tot het in bezit nemen van de sleutelposities in Zuid-West-Afrika ontdekt. De Zuid-Afrikaansohe politie, die kort geleden naar Zuid-West-Afrika was ge zonden, was nog net op tijd aangekomen om het gebied te behoeden voor strijd en bloedvergieten. VERKLARING VAN CHAMBERLAIN EN HALIFAX. Chamberlain en Halifax hebben ge poogd respectievelijk in bet Lagerhuis en in een onderhoud imiet den Russiseben ge zant, Mjaiski, den Russischen twijfel om trent de Britsche bedoelingen weg te ne men. Op één pulnt althans waren deze verklaringen van Mo-skoui afdoende: Het ligt niet in de bedoeling van Londen en Parijs, dat de 'S o v j e t-U nie eventueel al'leen zal vee'h ten. Haar waar borgen zouden pas gaan werken, wanneer ook Engeland en Frankrijk in het con flict betrokken zouden zijn. De Russen blijven echter aandringen op garanties ook voor de Baltische landen. Zij wen- sohen tevens besprekingen tusschen de generale staven en bezitten nog steeds een voorkeur voor een drievoudig mili tair verbond. Maiski is wederom bij Lord Halifax geweest teneinde „misver standen" op te helderen. Het antwoord Minister Romme heeft de Tweede Ka mer een tweetal wetsontwerpen aangebo den, die beoogen een belangrijke uitbrei ding te geven aan het kampwerk voor jeugdige werkloozen ,en tegelijkertijd den prikkel voor de jongens en meisjes om aan dit werk deel te nemen te verhoogen door de invoering van een „staat-van- dienst-boekje". Het staat-van-dienst-boekje zal op hun verzoek worden uitgereikt aan manne lijke personen beneden de 21 jaar. Daar naast geeft bet ontwerp aan de Kroon de bevoegdheid, om de regeling ook toe te passen op personen van ouderen leeftijd tot ten hoogste 25 jaar. Aan lederen werkgever wordt verboden een werkkracht beneden de 21 jaar in dienst te nemen, die n i e t in ,het bezit is van een staat-van-dienst-boekje. Hierin worden niet alleen vermeld de betrekkingen, die de jeugdige persoon heeft vervuld, imiaar ook in welke mate hij heeft deelgenomen aan het kampwerk. Aanteelkening.en omtrent verdiende loo- nen en de gedragingen van den 'betrok kene mogen niet in het boekje voorko men. Het staat-van-dienst-boekje beeft deze beteekenis, dat .dit niet slechts een over zicht zal .geven van den arbeid, welken die jeugdige persoon in dienst van een werkgever heeft verricht, doch tevens om trent zijjn activiteit met betrekking tot deelneming aan voorzieningen, welke mo gelijk is tijdens een periode van. werkloos heid. In het wetsontwerp is de invoering van een staat-van-dienst-boekje voorge steld voor alle niet-leerplichtige, binnen het rijk wonende mannelijke personen be neden den leeftijd van 21 jaar. Daarnaast echter ware aan de Kroon de bevoegd heid te geven om hetgeen ten aanzien van dit boekje is voorgeschreven, mede van toepassing te verklaren ten aanzien van de binnen het rijk wonende, manne lijke personen van een ouderen leeftijd tot ten hoogste 25 jaar. De aan de voorgestelde wettelijke re geling, met betrekking tot den jeugdigen persoon, ten grondslag gelegde gedachte is geheel op het vrijiwillige gebaseerd. Vandaar dat niet de jeugdige ipersoon verplicht wordt om in het bezit te zijn van 'n staat-van-dienst-boekje. Het wordt hem uitgereikt op zijn verzoek. Slechts zal het den werkgever verboden zijln een jeugdigen persoon in dienst te hebben, zonder dat hij in het bezit is van een der gelijk, dien jeugdigen persoon betreffend boekje. Olm redenen van praotischen aard is tijdens het dienstverband niet de jeugdige persoon, doch de werkgever houder van het staat-van-dienst-boekje. De bij het boekje behoorende kaart dient om bij con trole aan te toonen, dat het boekje aan den jeugdigen persoon, wien het betreft, is teruggegeven, b.v. omdat deze de daar in gestelde aanteekeningen wil doen overbrengen op de omtrent dien jeugdi gen persoon door de bedoelde instantie aangehouden persoonskaart. Blijkens de wettelijke regeling wordt in het staat-van-dienst-boekje slechts aan- teekeninig gehouden van objectieve gege vens omtrent datgene, wat van belang is met betrekking tot den staat van dienst van denigene, Wien bet betreft. der Sovjet-Unie op de Britsche voorstel len wordt binnen enkele dagen verwacht. 'Chamberlain verklaarde, dat het .Sov jet-Russische communiqué, volgens het welk de Britsche voorstellen niets zeggen over den bijstand van Groot-Brittannië en Frankrijk aan de Sovjet-Unie, indien dit land a'ls gevolg van de garanties in een gewapend conflict betrokken mocht wor den, op. een misverstand beru'st. De Brit sche regeeri'Dg heeft aan den Sovjet-Rus- sischen ambassadeur te Londen de ver zekering gegeven, dat het niet in haar bedoeling ligt, de Sovjet-regeering in be paalde omstandigheden tot interventie te verplichten zonder den steun van Enge land en Frankrijk. Ook beeft de Britsche regeering er geen bezwaar tegen, dat Sov jet-Rusland zijn interventie afhankelijk maakt van die van Engeland en Frank rijk. ITALIANEN MOGEN GEEN KOFFIE DRINKEN. In het fascistisch staatsblad roept minister Starace alle partijleden op, geen koffie te drinken of het verbruik tot een minimum te beperken, '„ten einde aldus die landen er in te laten loopen, die voor 'hun ,koffie niet met Italiaansche goederen mlaar imiet goud betaald willen worden." MINDER VACANTIEGANGERS UIT AMERIKA NAAR EUROPA. Naar de bevoegde instanties op het departement van Binnenlandsche Zaken te Washington verklaren, is het aantal .Amerikaansche toeristen, dat tot dusver paspoorten heeft aangevraagd .voor toch ten naar den anderen kant van den Oce aan, belangrijk minder dan vorige jaren. 'Deze vermindering wordt voor een groot deel toegeschreven aan den onzeker en toestand in 'Europa. HEDEN VERKLARING VAN DALADIER. Daladier heeft gisteren Bonnet ontvan gen en hem inzage gegeven van den tekst der verklaring, welke hij heden in de ka mer zal voorlezen. In die verklaring zal Daladier de hou ding van Frankrijk uiteenzetten ten aan zien van de internationale problemen. Alle Poolsche radiostations zullen de rede van Daladier in de Poolsche taal heruitzenden. DE DIENSTPLICHTWET IN ENGELAND. Motie tot spoedbehandeling aangenomen. Het lagerhuis heeft een door minister president Chamberlain ingediende motie, waarin spoedbehandeling van de dienst plichtwetten werd gevraagd met 283 tegen 133 stemmen aangenomen. „Het is algemeen bekend, aldus de eer ste minister, dat alles, wat wij in deze aangelegenheid doen, elders met de groot ste aandacht wordt gadegeslagen en alles, wat zweemt naar talmen, zou ongetwijfeld zeer ontmoedigend werken op onze vrien den in Europa. Ieder, of hij' het met de wet eens is of niet, zal mij moeten toegeven, dat, als wij tot een maatregel van dezen aard beslui ten, hoe eerder wij. tot toepassing er van overgaan, hoe beter het is". Namens de labour-partij protesteerde Greenwood met nadruk tegen de voorge stelde procedure. Hij zeide, dat het een misdaad tegenover de vakbeweging zou zijn, als de regeering bij haar voornemen zou blijven, het wetsontwerp door bet la gerhuis te jagen, alvorens vrede te sluiten met hen, van wier medewerking zij ten slotte afhankelijk is. De liberaal Sinclair erkende, dat spoed geboden was, doch zeide het niet juist te achten, als het huis niet de noodige tijd werd gelaten, om amendementen betref fende principieele punten te bespreken. DUITSCHE PLANNEN MET SPANJE. Franco naar Berlijn genoodigd? Uit zeer betrouwbare bronnen meldt „Un. Press", dat Duitschland en Spanje overeen zijn gekomen, om over een belang rijk handelsverdrag te onderhandelen. Dit nieuwe handelsver drag zou, zoo wordt in Duitschland gehoopt, dit land een overwegende po sitie in Spanje verschaf fen. "Wbhltat, die het Duitsch-Spaansche handelsverdrag heeft voorbereid, zou bin nenkort naar Burgos, en Madrid vertrek ken, om daar de onderhandelingen met Spanje te ledden. 'De correspondent van de „Excelsior" te Berlijn 'bericht, dat Goering generaal Franco zal verzoeken begin Juni naar Berlijn te komen, teneinde tegenwoordig te zijin bij de parade van de Duitsche troe pen, die in Spanje hebben gestreden. De correspondent voegt hieraan toe, dat men van deze gelegenheid gebruik zou willen maken om de politiek-militaire overeen komst van Milaan te parafeeren. ITALIE'S ZEEMACHT WORDT WEER UITGEBREID. De onderstaatssecretaris van marine, Cavagnari, heeft in de kamer van fasces en corporaties een uiteenzetting gegeven over de sterkte van Italië's vloot. Hij' zei de, dat Italië weldra zal beschikken over een vloot, bestaande uit vier slagschepen van 35.000 ton, 4 gemoderniseerde slag schepen van 26.000 ton, 19 zware krui sers, 12 snelle lichte kruisers, ongeveer 60 groote torpedojagers, ongeveer 70 tor- Binnenland. De bestrijding der jeugdwerkloosheid. De invoering van den zomertijd. De pensioenen der spoorwegambtenaren. Buitenland. De behandeling der dienstplichtwet in Eimgeland. Complot in Zuid-West-Afrika ontdekt. JoegoJSlavië wil neutraal blijven. Do Russisch-E'ngelsehe besprekingen. op gemakkelijke betalingsvoor waarden, Vraagt inlichtingen. De minister van Justitie, mr C. M. J. F. Goseling, arriveert met zijn echtgenoote aan het nieuwe gebouw van den Hoogen Raad te Den Haag, ter bijwoning van de officieele opening, welke Dinsdag plaats had. pedobooten, meer dan 100 duikbooten en eenige flottieljes motortorpedobooten. De Dtice heeft echter reeds besloten tot een nieuwe uitbreiding en nog dit jaar zal worden begonnen met een bouwprogram ma voor zware kruisers, eenige escaders torpedobootjagers, een aanzienlijke groep duikbooten en hulpschepen. ENGELSCH KONINGSPAAR IN NOVEMBER NAAR BELGIE? Volgens een bericht uit Londen zou het E'ngelsche koningspaar in November een officieel bezoek aan België brengen. Ministerieel antwoord op de vragen van het Kamerlid Albarda. Op vragen van het Tweede Kamerlid Albarda .betreffende de vervanging van onder de wapenen geroepen dienstplich tigen, die voor ontheffing van den bui tengewonen werkelijken dienst in aanmer king komen door werklooze dienstplichti gen 'heeft de heer Van Dijk, Minister van Defensie, als volgt geantwoord: De gronden zijn geen andere dan deze, dat ter vervanging van onder de wapenen geroepen dienstplichtigen, die voor ont heffing in aanmerking komen en derhalve niet werkloos zijn, dienstplichtigen wor den opgeroepen bij voorkeur na vrij willige aanmelding die werkloos zijnde tot nuttigen arbeid worden bestemd. D'e minister acht door den getroffen maatregel de werkloozen allerminst zwaar getroffen. Indien de onder de wapenen zijnde dienstplichtigen, die voor ontheffing in aanmerking komen, weer tot hun arbeid kunnen terugkeeren, komen uit dien hoof de geen plaatsen in het bedrijfsleven be-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1