Jet pact van Milaan". f15.75 Alle COUPONS en LOSSINGEN NI HENDRIKSE Co.'s BANK SWAGGERS Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Buitenland. De strijd in China. Zeeuwsche Vereeniging van A.-R. Gemeentebestuurders S. Wiener &Co, Belangrijkste Nieuws. f DINSDAG 9 MEI 1939 53e JAARGANG - No. 186 Koningin Wilhelmina naar België. Binnenland. n Ideaal Laxeermiddel FOSTERs MAAGPILLEN Middelburg GOES. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorititraat 7 0, doei Postrekening 44451 Telefoon 11 bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 DirecteurHoofdredacteur: R. ZU1DEMA AbosnaraiBtspri;. JC 1 «"bsS Weekabonnementen voor Middelburg Qoes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Aavm-tent'ën Jö ..üi per .-sëj! Ingebonden mededeei'ngsn o« csni por f-jgs? Kleine Adv§rtentiën Dinsdags eH Vrijdags f 0.73 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Het offlcleele programma thans vastgesteld. Het officieels programma van het be zoek 'van H. M. de Koningin aan 'België is thans vastgesteld. Ben eersten dag, Dinsdag 23 Mei, zal de Nederlandsche koninklijke trein, waarmee de Koningin de reis maakt, te 15.20 uur te Esschen aankomen. Bij aankomst van den trein zullen daar aan wezig zijn de commandant van het twee de militaire district en een eerewacht van het zesde regiment linietroepen, bestaan de uit vier detachementen, met vaandel, muziek en hoornblazers, onder bevel van den regimentscommandant. De troepen, die op het perron zullen staan opgesteld, zullen het geweer presenteeren, de trom petters zullen het „geeft acht" blazen en de muziék zal 'het Wilhelmus spelen. De koninklijke trein komt te Brus sel-Noord aan te 16.30 uur. De com mandant van het eerste militaire district bevindt zich -op 'het perron van aan komst, evenals 'vier detachementen van het 9de regiment linietroepen met vaan del, muziek en hoornblazers, onder bevel van den regimentscommandant. Een batterij 75 m.m. stukken zal 51 saluutschoten afgeven, het eerste schot op het moment, dat de koninklijke trein 'het station binnenkomt. Het koninklijk eere-escorte, in groot tenue met standaard, onder bevel van den commandant van 'het le regiment mo biele troepen, staat opgesteld voor het station op de Place Rogier. Het zal be staan uit vier peletons. De koninklijke stoet rijdt naar bet koninklijk paleis via den Boulevard Bo- tanique, de Schaerbeeksche Poort, de Koninklijke 'Straat, en het Paleisplein. Langs den gebeelen te volgen weg zullen troepen een afzetting vormen, bestaande uit infanterie en eenbeden van rijwiel- en motortroepen, zonder hun voertuigen, als mede de muziekkorpsen van 'het Brussel- sche garnizoen. Het plein voor 'het paleis zal geheel vrij blijven en omgeven door troepen. Bij het passeeren van den koninklijken stoet zullen de geweren gepresenteerd worden, de trompetten 'het geeft acht-signaal bla zen en de muziekcorpsen 'het Wilhelmus spelen. Een eerewacht van leerlingen der Ko ninklijke Militaire School, bestaande uit vier detachementen met vaandel, onder bevel van den ondercommandant der school, zal de eerbewijzen brengen bij de aankomst der vorsten aan het paleis. Den volgenden dag, Woensdag 24 Mei, zal H. M. de Koningin te 11.15 u. ontvangen worden ten stadhuize van Brussel. Des avonds te 21.15 uur zal de Konin gin een gala-voorstelling bijwonen in den Koninklijken Muntschouwburg. Op D o n d e r d a g 25 M e i zal H. M. de Koningin te 10.15 uur uit Brussel vertrekken om zich per trein naar Luik te begeven, waar zij te 11.30 aankomt. Bij aankomst te Luik zal een batterij', stukken 'van 75 m.m. met tussc'henpoozen van een minuut 51 saluutschoten afge ven. Vier detachementen van het 12e regi ment linietroepen, met vaandel, 'hoorn blazers en muziek zullen op het perron de eerbewijzen brengen. De Koningin beaeeft zic'h van het sta tion naar de tentoonstelling, wélke zij: zal bezoeken en waar zij' het middagmaal zal gebruiken. Zij vertrekt te 16 uur uit Luik. Op V r ij d a g 26 M e i, des morgens te 11 uur, zullen dezelfde eerbewijzen als bij aankomst van de Koningin, gebracht worden bij het vertrek van H. M. Konin gin Wilhelmina, op het station Brussel- Noord, evenals omstreeks 12 uur op1 het station te Esschen. IN JUNIONDERTEEKENING TE BERLIJN. Men verwacht dat in Juni a.s. Ciano tydens zijin bezoek aan Duitschland na mens de Italiaansche regeering het pacl ^an Milaan zal kunnen onderteekenen. in hun commentaren op het pact van «Liaan, schrijven de Romieinsche bladen, dat „deze alliantie de permanente vor ming beteekent van een blok van volke ren, dat zich uitstrekt van de Oostzee tot de kunsten van Noord-Afrika, bestaande uit 13Ö millioen menschen, waarbij men nog Ikan voegen de '10 millioen burgers van Hongarije en de tien millioen van het Italiaansche koloniale rijk, tezamen tdus 150 mlillioen menschen." Met dit formidabele blok moeten de mogendheden, die het hebben uitgelokt, rekening houden, zoowel in vredes- als dn oorlogstijd. Hitlers plannen met Polen. De Duitsche regeering gaat zich voor bereiden om Polen's tegenstand te bre ken. In welingelichte kringen zeido men, <dat de Flihrer thans besloten is, een po litiek van uitputting tegen Polen te gaan voeren. Duitschland hoopt, dat Polen niet in staat zal zijn, een voortdurende financieele inspanning voor zijn kostbare mobilisatie te dragen. Hitier schijlnt van plan te zijn, de kwes ties van Danzig, de Poolsohe Corridor en de Duitsche minderheden in één regeling op te lossen. 'De Führer zal, naar mén gelooft, trachten Polen tenslotte los te m|aken van het Engelsch-Fransche ver bond en in te schakelen in het anti-ko- minternpaot. Volgens goéd-ingelichte kringen is geen onmdddelijke dramatische Duitsche actie tegen Polen te verwachten. Zeker niet voor von Ribfoentrop uit Italië is terug gekeerd. De minister van buitenlandsche zaken zal waarschijnlijk eerst naar Berohtesgaden gaan, om aam Hitier rap port uit te brengen. In Duitsche regeeringskrlngen schat men de kosten voor de Poolsche mobi lisatie op minstens IK millioen dollar per dag. GEVECHTEN IN KANTON. De posiitie derJapanners in Kanton is kritiek. Ha- vas meldt, dat volgens berich ten uit Chineesche bron de gere gelde Chineesche troepen Sankai veroverd hebben. Sankai is een belangrijk spoorweg- knooppunt aan de lijn naar Haakau, op slechts 5 km afstand van de stadsgrens. Terwijl het geregelde leger zoo zijn op- marsoh voortzet, zijn, naar de correspon dent van de .Daily Telegraph" uit Hong kong meldt, guerrilla-troepen Zaterdag reeds in de stad zelf doorgedrongen. Zij vielen Kanton van uit het Noorden bin nen en gedurende eenige uren werd ei verwoed gevochten in de straten van het Saitsoenstation. Den heelen Zaterdag spoedden verster kingen, tanks en pantserwagens zich naar het bedreigde punt, terwijl overal in de stad versperringen van zandzakken wer den opgeworpen. VREDESOPROEP VAN HET SLAGVELD Fadiorede van den Hertog van Windsor. De hertog van Windsor (de gewezen Engelsche koning) heeft gisteravond van Verdun uit een radio-Tede gehouden tot de Vereenigde Staten. „Op dit aldus begon spreker en op andere slagvelden door heel de wereld hébben millioenen mannen geleden en zijn er gestorven en nu ik van deze historische plaats tot u spreek, ben ik mij' diep- be wust van de tegenwoordigheid van het groote gezelschap dooden en ik ben er van overtuigd, dat zij1, zoo zij' hun stem zou den laten hooren, met mij zouden zijn in wat ik ga zeggen. Ik spreek alleen maar als soldaat uit den laatsten oorlog, wiens vurigste bede is, dat zulk een wreede en vernietigende waanzin zich nooit meer van de mensch- heid zal meester maken. Ik verbreek mijn vrijwillig stilzwijgen thans alleen in verband met het duidelijk aanwezige gevaar, dat wij allen nader komen tot een herhaling van de gruwe lijke gebeurtenissen, die zich een kwart eeuw geleden hebben voorgedaan. Uit naam van hen, die in den laatsten oorlog vielen, doe ik een dringend beroep op alle politieke leiders, zich vastberaden van de vredestaak te kwijten". WEER EEN SOVJET-AMBASSADEUR TE WARSCHAU. Toenadering tusschen Rusland en Polen? Tot ambassadeur der sovjet-unie te Warschau is de vroegere gezant in Athe ne, Oiaronoffl benoemd, waarmede de sinds het najaar van 1937 leegstaande post weer bezet is geworden. Men gelooft dat Moskou een levendiger contact met Warschau wil en dat dit denkbeeld een gnnstigen weerklank bij de Poolsche regeerders zal vinden Voorspeld wordt, dat een toenadering tusschen Polen en Rusland de volgende stap zal zijn in Oost-Europa, om het hoofd te bieden aan een mogelijke herle ving van Hitler's .Drang nach Osten". De jongste kleindochter van Z.Ekc. minister Slotemaker de Bruine, kwam haar grootvader Zaterdag gelukwenschen met zijn zeventigsten verjaardag. MINISTER SLOTEMAKER DE BRUïNE 70 JAAR. Een maaltijd aangeboden. Ter gelegenheid van den 70sten ver jaardag van prof. dr J. R. Slotemaker de Bruine is den jubilaris in hotel de Wittehrug te 's Gravenhage door vrienden en medewerkers een maaltijd aangeboden. Tot de aanzittenden behoorden de mi nisters Colijn, die van mevrouw Golijln vergezeld was, Van Boeyen en Goseling, de oud-ministers Beelaerts van Blokland, vice-president van dén Raad van State, •D'onner en Schokking. Oud-minister De Geer, die mede behoort tot hen, die het initiatief namien tot deze samenkomst, was verhinderd tegenwoordig te zijn. Ginder de in totaal ongeveer 70 gasten waren voorts Kamerleden, hoogleeraren, predikanten, ambtenaren, sociale wer kers op de vele terreinen, waarop prof. Slotemaker zich heeft bewogen, en per soonlijke vrienden. Gedurende den disoh werd het woord gevoerd door een tien tal sprekers, die verschillende aspecten van den levensarbeid van prof. Slotema ker naar voren brachten. Na afloop bleef het gezelschap geruimien tijd bijeen. OPNIEUW AMER1KAANSCHE VLIEGERS VOOR K.L.M. Thans negen buitenlanders in dienst. Gistermiddag zijn op Schiphol twee Amerikaansche vliegtuigbestuurders aan gekomen, die deze week in dienst zullen treden van de K.L.M.zulks in verband met het tekort aan vliegers bij deze maatschappij. Het zijn de heeren August H. J. Rose, van de T.W.A., en Richard A. McMakin, van de United Airlines, die ieder ruim 1000 vlieguren op de D'ouglas-vliegtuigen hebben. In totaal heeft de K.L.M. thans zes Amerikanen, een Zweed, een Duitscher en een Deen in dienst, waarmede, naar men mededeelt, althans voorloopig een leemte ih de personeelssterkte is aangevuld. vormen Foster's Maagpillen, doordat zij zoo zacht en toch zoo afdoend werken. Geen, 'last meer van verstopping en slechte spijs* vertering, oJ van dé- eruit voortkomende hoofdpijn, humeurigheid, lusteloosheid, maag stoornissen, enz. Alom verkrijgbaar f 0.65 DE GEMEENTE-FINANCIëN. Nadat was gepauzeerd, sprak de heer W. Wa g e n a a r, lid der Tweede Kamer over de gemieente-finainciën. Eerst wees 'Spr. er op, dat Rijk en ge meente ieder een eigen taak hebben. Bei de hebben daarvoor geld noodig en moe ten daarin in hoofdzaak door belastingen voorzien Bovendien hebben de gemeenten de beschikking over geldmiddelen die haar toevloeien door middel van Rijksuitkee- ringen en -toeslagen. Er is een nauwe verbondenheid tusschen de financien van Rijk en gemeente. Die verbondenheid is er altijd geweest. In de nieuwe kleuren grlje, beige en marine vanaf Maar we moeten hier onderscheid maken tusschen: vóór en na de crisis (vóór en na 1931). Ook voor 1031 waren er moeilijkheden bij de gemeente-finianoiën: voortvloeiende luit een onjuist gemeentebeleid èn uit een onjuiste financieele verhouding tusschen Rijk en gemeente. De eerste groep betrof een gemeente op zichzelf, de tweede groep was van meer algemeen karakter. I Vóór 1931 voldeed het Rijk in 't alge meen wel aan Billijke verlangens van de gemeenten om verbetering van de finan cieele verhouding. Maar na 1931 werd dat anders door de financieele depressie. De moeilijkheden waren bijl het Rijlk minstens even groot als biji de gemeenten. Toch zijn door het Rijk tal van Maatregelen getroffen om in den financieelen nood der gemeenten te voorzien. Ten voordeele van de gemeenten .kwamen; een subsidie in de kosten van de werkloozenzorg(igewoinie bijdrage u|t werkloosheidssubsidiefonds), de extra .bijdrage en de belast imgbijdrage uit dit fonds en de rijksonderstand aan noodlijdende gemeenten. Ten nadeele van de gemeenten kwamen, dat de gemeentelijke belasting- capaciteit verminderd werd ten bate van het werkloosheidssubsidiefonds en dat er in 1935 kwam een wijlziging in de finan cieele verhouding tusschen Rijk en ge meenten. Het geheel overziende, Ikomt Spr. tot de conclusie, dat het resultaat nog weinig bevredigend is. In 19311932 was er in 30 gemeenten een maximum-belasting druk dat de wet toela.at. Thans 1938 '30 is het 700 (dat is 2/3 van de Neder landsche gemeenten). 'In 1931'32. waren er 317 gemeenten, die geen opcenten hieven op de gemeente fondsbelasting. Thans (1938'39) zijn het er nog 15. In 1031'32 waren er 17 gemeenten, die met eigen middelen niet konden rond komen en die 7 ton steun kregen. Thans 11938'39 zijn het er 350 gemeenten en is het steunbedrag f 32 miljoen. Daar onder bevinden zich de grootste steden en bijna alle provinciale hoofdsteden. Deze toestand kan niet zoo blijven. Het gevolg is een uitgebreid rijkstoezicht en de eene gemeente na de andere probeert al meer van het Rijk los te krijgen. De si tuatie is deprimeerend voor serieuze ge meentebestuurders en kweekt gemakzucht bij niet-serieuze gemeentebestuurders. De gedachte aan een eigen gemeente lijke inkomstenbelasting is in 1938 weer opgekomen en wordt door Spr. nader toe gelicht. Ook behandelt Spr. de plannen de? re geering neergelegd in de miljoenen-nota in Sept. 1938 ten opzichte van den finan cieelen steun aan de gemeenten. Spr voor ziet, 'dat het niet mogelijk zal zijn langs den voorgestelden weg (een uitkeering van f 35 miljoen) de moeilijkheid op te lossen. Hét zal volgens Spr. noodig zijn aan de gemeenten het recht van belastingheffing te geven. Dat is ook veel meer opvoedend. Dan gevoelen de Raadsleden weer meer hun verantwoordelijkheid tegenover de kiezers (belastingbetalers). Vervolgens behandelt Spr. de voorge stelde verhooging van het crediet aan het werkfonds met f 30 miljoen. Deze is ook van groote beteekenis voor de gemeente besturen. Immers bet zal komen tot uit voering van een deel van het plan-West- hoff. Het loon 'bij1 de werkverschaffingen zal verhoogd worden en komen op een peil tusschen land- en industrie-arbeid. De gemeenten zullen daarin ook een deel hebben 'bij te dragen. O'ok kan er komen een steun aan particuliere ondernemingen ter vermindering vap de werkloosheid. Het bespaarde bedrag aan werklozen steun zal komen uit 'het werkloosheidssub sidiefonds. Daarbij' hebben de gemeenten dus ook belang. Spr. komt er vervolgens tegen op, dat bij het verleenen van bijdragen aan ge meenten voor particuliere objecten van algemeen maatschappelijk nut, naar uit- eenloopende normen zal worden te werk gegaan. Ook dreigt er een onbillijkheid Binnenland, Inkrimping stounverleoning en werkvor- schaf fing. I Vergadering van Zeeuwsche A.R. Ge- I meentebestuurders. Buitenland, Hot pact van Milaan. Oderteekening in Juni. Successen der Chineezen. welke per 1 Mei 1939 vervallen worden aangenomen door ten opzichte van gemeenten, die openbare werken hebben uitgevoerd met voorschot ten van het Rijk. Wo moeten hior heel voorzichtig zijn en aan do consekwenties denken. Tenslotte behandelt spr. het ingedien de wetsontwerp op de nationale winst en inkomstenbelasting en de gevolgen, voor de gemeenten hieruit voortvloeiend. Voor de personeele belasting zullen de grondslagen paarden, motorrijtuigen, ple zierjachten en biljarten vervallen, terwijl de grondslagen huurwaarde en meubilair voor logementen, koffiehuizen worden opgeheven of verminderd. Ook de grond slag voor de eerste dienstbode wordt op geheven. -Dit zal op het budget der ge meenten invloed uitoefenen. De regeering berekent, dat de gemeenten samen f 16 miljoen schade zullen lijden. Ze wil de gemeenten schadeloos stellen door ze be lastingbronnen terug te geven. Aan de gemeenten komt 'n deel der grond belasting en der belasting op de gebouw de eigendommen terug, terwijl ze 10 op centen mogen heffen op de gemeente fondsbelasting, waartegenover de regee ring de rijksbelasting verlaagt, zoodat er geen verschil voor de belastingbetalers ontstaat Er is echter reden voor de vraag of hier voor sommige gemeenten geen on billijkheden ontstaan. Aan de bereke ningen wordt nog gewerkt. De gemeenten hebben er nu geen be lang bij de uitgaven voor werkloozenzorg te drukken. Men moet echter de conse quenties van eigen daden aandurven. Men moet hier komen tot verbreeding van subsidiebasis en behalve de kosten van werkloozenzorg ook de kosten van armenzorg hierin betrekken. Dan kan de subsidie voor werkloozenzorg wellicht worden verlaagd. Wanneer men weet, dat men van elke f 100 er f 50 zelf moet bij eenbrengen, heeft dit wel invloed op de besluiten. Het onnoodig brengen van uitgaven ten laste van het Rijk is tegen onze A.-R. beginselen. We zijn tegen centralisatie en komen op voor autonomie van gewesten en ge meenten. We zijn voor vrije, zelfstandige gemeenten met verantwoordelijke bestu ren. Dan komt het er op aan in eigen kring maatregelen te treffen, die zeker in groote gemeenten wel zijn te nemen. Dit zal ons menschengunst kosten, maar dan zijn we trouw aan ons A.-R. beginsel. Op de rede van den heer Wagenaar volgde een geanimeerde bespreking, waaraan verschillende aanwezigen deel namen. Bij de beantwoording der vele vragen wékte de heer Wagenaar de gemeentebe stuurders op, izoo spoedig mogelijk een berekening te maken van de gevolgen van de nieuwe belastingvoorstellen voor hun gemeente en, wanneer deze daarvan scha de zou ondervinden, dit tijdig ter bevoeg- der plaatse te berichten. De gemeentelijke inkomsten- en foren- senbelastingen staan geheel los van de nieuwe belastingvoorstellen, hebben daar- m|ee niets te maken en kunnen dus ook niet als eventueels compensatie voor te lijden madeelen worden beschouwd. Spr. erkent, dat een forensenbelasting niet helpt voor renteniers, enz., die ge makkelijk van woonplaats kunnen veran deren. In dit verband wijst Spr. er op, dat over de gemeentelijke inkomsten- en fo rensenbelasting een zeer ongunstig voor loopig verslag door de Tweede Kamer is uitgebracht, zoodat het niet is uitgesloten, dat er van invoering niets komt. Naar aanleiding van een genoemd voorbeeld onderstreept 'Spr., dat bet in derdaad juist is, dat een noodlijdende ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1