Afkeurenswaardige propaganda. NI HENDRIKSE Go.'s BANK WERK MAAKT STERK Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. De strijd in China. HONDERDDUIZEND GULDEN Heden Avond Werk maakt sterk. Minister Slotemaker de Brnïne 70 jaar. MAANDAG 8 MEI 1939 53e JAARGANG - No. 185 Buitenland. Belangrijke besprekingen te Milaan. Voor de vijfde maal vraagt de Centrale voor Werkloozenzorg, gesticht op initiatief van den Raad van Nederiandsohe Kerken voor praotlsoh Christendom voor haar KAMP- en INTERNAATSWERK. Giro Nr. 234919 - C. v. W., Utreoht. Radio Uitzending Centrale voor Werkloozenzorg. Belangrijkste Nieuws. GOES. Binnenland. Uitgave: N. V. Uitgever*-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening <44455 Telefoon 11 Ajkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA AboBBOBsasSsp'lii "'-M «57 3ci"wtafiJ Weekabonnementen voor Miduclburg Goes en Vlissingen i 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentlën 35 "ent per vcgs! Ingezon^vii vG per Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 cent extra Bi] contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Naar aanleiding van wat wij in ons nummer van j.l. Zaterdag schreven over een te "Wissenkerke en omgeving ver spreid verkiezingspamflet, ontvingen wij van D's P. J. Steinz te Goes het vol gende schrijven: Goes, 8 Mei 1989. Mijnheer de Redacteur, Met verwondering over en afkeuring van het terecht door U gewraakte pro- paganda-biljet las ik Uw artikel dienaan gaande in „De Zeeuw". Uw veronderstel ling, dat de leiding der Unie in Zeeland van dergelijk pamflet niets afweet, is juist, Mij kwam het onder de oogen door Uw artikel. Ik aarzel dan ook niet er mijn sterke afkeuring over uit te spreken en ik doe dat namens het gansche Ka- merkringbestuur, dat de propaganda in Zeeland regelde, en buiten welks voorken nis niets had behoor en gepubliceerd te worden. D'e voorzitter van de Kamerkring Zeeland der G.-H. U., P. J. STEINZ. Met dankbaarheid en waardeering mak ken wij van deze officieele, niet voor tweeërlei uitleg vatbare uitspraken mel ding. Van den heer G. Philipse ont vingen wij voorts nog het volgende schrij ven: Geachte Redactie, Gaarne naar aanleiding betreffende Uw artikel in „De Zeeuw" van 6 Mei 1939, nr 184, onder het hoofd „Minderwaardig" eenige ruimte; om zoo mogelijk de inhoud van bedoeld artikel in het juiste daglicht te plaatsen. Met voldoening constateer ik, dat de verkiezingsstrijd voor zoover ook m ij be kend onder de rechtsche partijen op waar dige wijze is gestreden Wat de propaganda voor de Chr.-Hist. Unie in deze provincie betreft kan ik U mededeelen, dat deze in één hand berustte, met de vrijheid dat iedere plaat selijke kiesvereeniging naar eigen inzicht (en verantwoording) meerdere propagan da kon voeren als door de algemeene lei ding werd verstrekt. Met des te meer verwondering nam ik kennis van het geval te Kamperland Wissenkerke; tot op heden was m ij niets békend van het voeren dezer propa ganda, daarom ook nu pas een „ingezon den" antwoord hierop. De verantwoording voor deze daad komt dan ook (zooals U reeds meldde) niet voor rekening van de Unie, maar de volle verantwoording komt enkel en a 1- 1 n voor diegenen, die deze actie heb ben gevoerd. Wat den inhoud van het pamflet zelve betreft deze laat ik aan de beoordeeling van het publiek over. De bedoeling is en blijft van de leiden de figuren der Chr.-Hist. Unie in Zeeland om (indien noodig) met open vizier elkan der te bestrijden. G. PHILIPSE, w.n. Secr. Kamerkringver. Middelburg. ITALIE'S ROL IN DE POOLSCHE KWESTIE. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Milaan Von Ribbentrop en Ciano de ministers van buitenlandsche zaken van Duitsch- land en Italië, hebben bij hun besprekin gen te Milaan op 6 en 7 Mei den be- staanden politieken toestand aan een zorgvuldig onderzoek onderworpen. Zij hebben opnieuw de volledige overeen stemming van de opvattingen der beide regeeringen in elk opzicht geconstateerd en besloten, aan de nauwe verbonden heid der beide volken uiting te geven door een veelomvattend politiek en militair verbond. De beide mogendheden van de spil hebben de overtuiging daardoor op doel treffende wijze 'bij te dragen tot de ver zekering van den vrede in Europa. 'Ciano en von Ribbentrop, aldus Ste- fani, 'hebben niet, zooals oorspronkelijk in de bedoeling lag, gisterochtend een tweede bespreking gehad, daar in het onderhoud van Zaterdag alle vraagstuk ken zijn besproken. De Duitsche minister beeft gistermor gen een rondrit gemaakt door de volks wijken van Milaan, waar hij luide werd toegejuicht. Von Ribbentrop en Ciano zijn gister avond te half zes naar Gomo vertrokken. BEMIDDELT DE DUCE IN HET DUITSCH-POOLSCH GESCHIL? De indruk blijft heerschen in de 'krin gen der te Berlijn gevestigde buitenlan der», dat Duitschland Mussolini zal uit- noodlgen, om bemiddelend op te treden in het geschil met Polen. Een officieele bevestiging van deze zienswijze is natuurlijk niet te verkrijgen. Polen zou bemiddeling door Italië thanc niet aanvaarden. De Poolache pers is van uiteret links tot uiterst rechts eenstemmig in haar oor deel, dat het thans Duitsc'hlands beurt is om te spreken. Het bericht dat Duitschland en Italië zijn overeengekomen een militair bond genootschap te sluiten, heeft weinig in druk gemaakt, daar het niet onverwacht kwam. Er is te Warschau bericht ontvangen, dat de Itaiiaansc'he regeering heeft aan geboden te bemiddelen tusschen Duitsoh land en Polen. Er is niets offi cieel medegedeeld, maar men gelooft dat de Poolse'he regee ring het aanbod niet zal aan vaarden, daar het onmiddel- lijk na de aankondiging van het Duitseh-Italiaansch pact komt. Zulk een aanbod zou hier eerder misschien zijn verwelkomd, maar op 'het oogenblik ziet Polen geen reden waarom deze kwestie niet rechtstreeks door de gewone diplomatieke kanalen zou kunnen worden geregeld. Een vredesactie van het Vaticaan? Uit Vaticaanstad deelde Havas 'het vol gende bericht mede: 'Het onderhoud van den nuntius te Berlijn met Hitler in Beröhtesgaden wekt hier zeer levendige belangstelling, vooral door de bijzondere omstandigheden, waar onder het plaats 'had. Men laat niet na op het feit te wijzen, dat mgr. Orsenigo zioh per 'vliegtuig naar Beröhtesgaden 'heeft begeven juist op den dag, dat Hitier zijn laatsto instructies gaf aan von Ribbentrop betreffende de Ita- liaansch-'Duitsche conferentie te Milaan. Dit geeft recht tot het opstellen der hypo these, dat de ontmoeting van Berchtes- gaden bepaald is kunnen worden door urgente redenen, die niet uitsluitend in verband behoeven te staan met 'het pro bleem der betrekkingen tusschen het Va ticaan en 'Duitschland. Zou dan het 'be zoek van mgr. Orsenigo aan Hitier, dat men vergelijkt met het bezoek aan Bonnet van mgr. Valeri, den apostolischen nun tius te Parijs, een aanwijzing zijn voor een actie van 'het Vaticaan ten gunste van den vrede? 'Het is niet onwaarschijn lijk. „VERVOLGING" VAN DUITSCHERS IN POLEN. De Duitsche bladen maken op de front pagina melding van de vervolging van Duitsc'hers in Polen. Het Duitsche Nieuwsbureau merkt hierbij op, dat dit de eerste keer is, dat dit op zoo algemeene wijze door de Duit sche pers geschiedt. Zoolang het Duitsch- Poolsche verdrag nog van kracht was, hebben de Duitsche bladen, 'hoewel de toestand van de Duitsche minderheid in Polen steeds zeer slecht was, zich zeer terughoudend getoond. Volgens het Duitsche nieuwsbureau valt tengevolge van de toenemende Pool ache actie tegen in Polen wonende Duit sc'hers, sedert eind April een stroom van vluchtelingen uit de Poolsc'he grensstre ken naar Oost-Pruisen waar te nemen. In Mariënwerder zijn in April 201 vluchtelingen aangekomen. Ook in het district Stuhm zijn vluchtende Duitschers over de grens gekomen. Uit sommige Duitsche dorpen in Pom- merellen is de laatste dagen bijna de geheele Duitsche bevolking gevlucht. Na een verblijf in tijdelijke kampen, krijgen de vluchtelingen betrekkingen in Oost-Pruisen. KANTON ERNSTIG BEDREIGD? Volgens berichten uit Ghineesche bron hebben de Ghineesche troepen zich. mees ter gemaakt van het station der spoorwe gen in de buitenwijken van Kanton. De Japanners zouden meer dan 100 dooden hebben achtergelaten. Te Kanton is de staat van beleg afge kondigd. Onverwijld zijn Japansche ver sterkingen en tanks naar de bedreigde zone gezonden. Het schijnt, dat de positie dor Japanners kritiek zou kunnen wor den, als de versterkingen, die van Formo- Da D. DEN BREEMS, Secretaris van de Algemeene Synode der Neder- landsche Hervormde Kerk; Prof. Dr K. DIJK, Hoogleeraar aan de Theol. Hoogeschool van de Gere formeerde Kerken, Voorzitter van den Bond van Jongelingsvereenigin- gen op Geref. Grondslag; Ds H. JANSSEN, Predikant Christ. Gsrsformssrds Ksrk, Lsgsr- sn Vloot- predikant i.a.d.; Ds L. SCHUTTE, Voorzittsr Synodals Commissis Evang. Luthsrsche Kerk; Prof. Dr J. C. V. VAN BEMMEL, Kerkelijk Hoogleeraar Herat. Evang. Luthereche Kerkgenootschap; Prof. Dr C. G. VAN RIEL, Oud-Kath. pastoor en Hooglceraar aan het Oud-Katholiek Seminarium; Ds A. H. VAN DROOGE, Voorzitter Algemeene Doopsgezinde Sociëteit; Ds N. BLOKKER, Secretaris Commissie tot de zaken der Remonstrant- RroörtfiFflrhflD' Dr J. G. GEELKERKEN, Predikant Geref. Kerken (i. H. V.); Ds L. DE HAAN, Secretaris Unie van Baptistengemeenten in Neder land. Golflengte 1875 M. en 415,5 M. Ned. Chr. Radiovereeniging. Sprekers: Dr H. COUJN, Jhr. Mr. Dr H. A. VAN KARNEBEEK, Dr W. DE VLUGT, W. J. HEMMES. sa onderweg zijn, niet op tijd zouden aan komen. ZateTdag hebben 80 Japansche vlieg tuigen ongeveer 300 'bommen laten vallen boven verschillende deelen van China. Swatau heeft zeer geleden. Te Tsjoeng- king zijn 100 mensohen om het leven ge komen of gewond. Ook Nantsjeng in Zuid- Sjensi is hevig gebombardeerd. De woordvoerder van de Japansche marine heeft verklaard, dat de Japansche luchtmacht nooit terug zal schrikken voor het bombardeeren van Tsjoen King en an dere Ohineesiehe militaire objecten. Deze aanvallen zullen toenemen, tot het bewind van Tsjang Kai Sjek ineen gestort zal zijn. De in verschillende deelen van Tsjoeng King uitgebroken branden als gevolg van de Japansche luchtaanvallen zijn nu ge- bluscht. De electriciteits- en watervoorziening is hersteld, alsook de telefoonleiding. Som mige straten in de stad zijn nog geblok keerd door ingevallen muren en buizen. Het aantal slachtoffers bedraagt min stens 3000, het hoogste getal bij een lucht aanval in den oorlog. De stad biedt een naargeestigen aanblik. Er heersüht een nijpende schaarschte aan voedsel. BRITSCH-TURKSCH PACT VAN BIJSTAiND. Basis voor overeenkomst gelegd. Naar vernomen wordt, is een basis van overeenkomst bereikt door een Britsch- Turksch pact van wederkeerigen bijstand ter waarborging van de veiligheid in de Middellandsche Zee. De bepalingen dezer overeenkomst zou den gelijktijdig in Engeland en Turkije, ofwel in een communiqué, of door een verklaring in het parlement bekend ge maakt worden. De Sovjetunie zou van het geheele ver loop der besprekingen op de hoogte zijn gehouden. Reuter verneemt, dat de juistheid van bovenvermeld telegram te Londen niet in twijfel wordt getrokken. EVenwel wijst men er op, dat de besprekingen tusschen Engeland en Turkije nog gaande zijn, evenals die tusschen Londen en Moskou. Minister Slotemaker de Bruïne heeft Zaterdag zijn 70sten jaardag mogen vie ren. De jubilaris heeft als predikant, hoog leeraar, publicist, volksvertegenwoordiger, Minister, meer dan gewone verdiensten. Hij is een veelzijdig en zeer begaafd man, die vooral ook op sociaal gebied veel heeft gedaan. Hier is een rijk en vruchtbaar leven. Prof. Slotemaker de Bruïne is geweest en is nog een trouw dienaar van Konin gin en Vaderland maar in de eerste plaats begeert hij' toch te zijn een dienaar van Christus, Wiens Koningschap hij op zoo overtuigende wijze op velerlei terrein be leden heeft. Ten huize van den Minister werd Zater dag een zeer druk bezochte receptie ge houden. Met alle ambtgenooteu-van den jarigen Minister waren verscheidene hoogleera- ren, predikanten en andere belangstellen den, o.w. vertegenwoordigers van organi saties op verschillend gebied, aanwezig. Bloemstukken waren in zeer grooten ge tale toegezonden, evenals telegrammen van gelukwensoh uit binnen- en buiten land. Het Wereld verbond voor het Protestan tisme vereerde den 70-jarige met een voor deze gebeurtenis uitgegeven boekwerk, waarin de bijdragen van 19 auteurs (the ologen en staatslieden) uit 12 landen over de beteekenis van het Protestantisme zijn opgenomen. „Protestantismus" is de titel van deze eere-uitgave. In het „Hbld" zagen wij den jubileeren den staatsman aldus geteekend: „Minister Slotemaker de Bruïne in de Kamer is het toonbeeld van een levendige en bewegelijke aandacht, welke tijdens een redevoering van opponenten of medestan ders blijkbaar geen oogenblik verslapt. Neemt echter de minister zelf het woord, dan gevoelt men, dat Zijne Excellentie met al zijn geestesspanning en met alle be reidwilligheid om op netelige detailvragen in te gaan, in wezen niet uit zijn lood is te slaan. Wie voor 'teerst die zware, ge scandeerde volzinnen, en die breed©, soms breed uitgesponnen zinsperioden te hoo- ren krijgt, ervaart al dadelijk, dat men hier te maken heeft met een geheel per soonlijk soort welsprekendheid. Maar wat gedurende de eerste ©ogenblikken een en kele maal wat ingewikkeld en ondoorzich tig schijnt, blijkt later nauwkeurig afge wogen en scherp-overdacht te zijn. En 'a ministers grondige parlementaire Ka- merroutine maakt, dat hij in het debat waarlijk geen tegenstander is, dien men licht moet achten. Goedmoedigheid, eerlijkheid en loyali teit zijn eigenschappen, welke bij dezen minister vanzelfsprekend zijn. Maar als men hem soms uit een bepaalden hoek Binnenland. Het wetsontwerp inzake echtscheiding. Wijziging van. de Onteigeningswet. Minister Slotemaker de Bruine. Groot werkobject te Krabbendijke. Vergadering A.R. Gemeentebestuurders. Buitenland. Militaire alliantie Duitschland-—Italië. Het Engelsche Koningspaar op reis. Kanton door de Chineezen bedreigd? wolke per I Mei 1939 vervallen worden aangenomen door in de Kamer het vuur na aan de schenen legt, ontpopt deze strijdbare Excellentie zich tot een debater van een formaat, dat enkele andere leden van het kabinet hem in het diepst van hun hart sterk moeten benijden. Want ten slotte weet de minister van Onderwijs zeer wel met de Kamer oin te gaan. Men kan het hem lastig maken trouwens welk ander departement dan het zijne vindt in 'n Nederlandsche volks vertegenwoordiging ooit deze belangstel ling men kan hem bekogelen met klach ten en bezwaren, als de Kamerleden het al te bont dreigen te maken, staat minisi- ter Slotemaker de Bruïne zijn man. Met de oudere leden van het kabinet heeft hij stellig de goedmoedige bezonnenheid ge meen. En met hen deelt hij ook een on verzwakte veerkracht, welke op een 70sten verjaardag een bijzondere gelukwensch waard is". Tule in 90 en 140 c M. Breed effen en geborduurd voor Blouses en Japonnen ook in wit voor Bruidssluiers. Het Stoffenhuis, Goes. Opril MarktMagdalenastraat. Op initiatief van den Baad van Neder landsche Kerken voor practisch Chris tendom werd gesticht de Centrale voor W erkloozenzorg. Naast de zeven kerken, die dezen Raad vormen, wordt de „Centrale" ook daad werkelijk gesteund door de Gereformeer de Kerken in Nederland en de Christe lijk Gereformeerde Kerken. Van deze „Centrale" gaan sinds 1935 een negental werkkampen en drie inter naten uit. Het aantal deelnemers bedroeg sedert de oprichting <van het eerste kamp 15173. Aan het internaatswerk namen 300 meisjes deel. Voorts wordt ook het plaatselijk werk voor de volwassenen door haar verzorgd en worden de vacantiekampen voor vrou wen van werkloozen en de werklooze mannen gesubsidieerd. De Protestantsche Christenheid bracht voor dezen arbeid reeds vier ton bijeen. Voor de vijfde maal vraagt de „Centrale" honderdduizend gulden. De personen, genoemd in de in dit blad opgenomen advertentie, uit de ach ter him namen vermelde kerken, bevelen bet werk der „Centrale" aan en wekken de Protestantsche 'Christenheid met groo ten nadruk op deze collecte door haar gebed en gave te steunen. DE NEDERLANDSCH-DUITSCHE RE ISGVEREEN KOMST. Voor één jaar verlengd. De tusschen de Nederlandsche en Duit sche regeering bestaande reisovereen- komst werd dezer 'dagen voor een jaar verlengd. 'Opnieuw werd daarbij een be drag beschikbaar gesteld voor miet-zake- lijke reizen van Duitschland naar Neder land. In de bestaande regeling werd geen an dere wïjlziging aangebracht dan die welke de mogelijkheid opent, reeds gedurende de Pinksterdagen daarvan gebruik te ma ken. NOTARIS-TARIEVEN. In de vergadering van het bestuur der Friesche Mij. van Landbouw werd mede gedeeld, dat een landelijk onderzoek wordt ingesteld naar de notaris-tarieven. In verband daarmede zullen op dit ge bied bestaande wenschen ter kennis van het Kon. Ned. Landbouw Comité worden gebracht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1