Alle COUPONS en LOSSINGEN NI HENDRIKSE Co.'s BANK De Statenverkiezing. Dagblad voor de Provincie Zeeland De rede van Beek wordt met spanning tegemoet gezien. EERSTE BLAD. Buitenland. De thans geldende regeling inzake persdelicten onbevredigend. Nadere voorziening ter bescherming van de openbare orde. T. FABERY DE JONGE Belangrijkste Nieuws. GOES. WOENSDAG 3 MEI 1939 53e JAARGANG - No. 181 Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststrant 7 0, Goes Postrekening 44435 Telefoon 11 bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J, F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZU1DEMA Abonne&entaprlj* f par Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Viissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent AeËvertentlën Ju cont por regel Ingezonden mededseüngen 60 eerst per rege! Kleine AdvertentlSr. Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De uitslag van de Statenverkiezingen is voor de Antirevolutionaire partij in Zeeland niet bevredigend. Er was wel in vergelijking met 1935 een kleine vooruitgang in bet stemmen- cijfer, maar percentsgewijze was er een zoodanige achteruitgang, dat de achtste zetel verloren ging. ■Hadden we hetzelfde percentage be haald als in 1935 (17,48 tegen 16,93 in 1939) dan zou de Antirevolutionaire par tij opnieuw 8 zetels hebben bezet, en zo-u de N.S.B. niet in de Staten zijn terugge keerd. Sinds jaren, wijl hebben er voor de ver kiezingen op gewezen, stond de Antirevo lutionaire partij in Zeeland op de eerste plaats. Zijl behaalde het grootste aantal stemmen en vormide de grootste Staten fractie. Dat is nu anders geworden. De Ghr. Hist. Uinie maakte door een aanwas van een kleine 4000 stemmen een zoodanige sprong naar boven, dat zdji thans de eerste plaats inneemt. De R.K. Staatspartij had het voordeel, dat de oppositiegroep zoo goed als ver dween, met het gevolg dat zijl op de twee de plaats kwam. Zoo is er, hij de dankbaarheid dat het aantal A.iR. stemmen steeg van 20.294 tot 20.951, toch geen voldaanheid, vooral nu de te weinige aanwas van stemmen het gevolg had, diat de zetel die in 1935 door bijzondere omstandigheden verloren ging, ook nu onbezet moest blijven. Voor ons Provinciaal Comité, dat op zoo tragische wijze geheel onverwacht zijln voorzitter imtoest verliezen, zal het zaak zijn nauwkeurig na te gaan wat mn deze achteruitgang de oorzaak is en wat gedaan kan worden om het gele den verlies zoo mogelijk te herstellen. Daarbij zal o.a. aandacht moeten wor den geschonken aan de schriftelijke pro paganda, )die 'ditmaal anders dan ge woonlijk gevoerd werd. Deze verande ring bleek echter geen verbetering. Wat voortreffelijk kan werken bij de Kamer verkiezingen is nog niet doeltreffend bij de verkiezingen voor de Staten. Dan was er de niet gunstige omstan digheid, dat wiji in niet minder dan vier kieskringen met nieuwe lijsttrekkers voor het voetlicht kwamien. In den kieskring Viissingen werd de heer H. van Mazijk nr 1 geplaatst. Eien voortreffelijk candidaat, maar in Viissingen minder bekend, wat waar schijnlijk niet zonder invloed is gebleven. Iin den kieskring Goes werd de heer C. P. Vogelaar, die hier tal van jaren lijstaanvoerder was, bij de stemming in de Kiesvereenigingen op weinig elegante wijlze terzijde geschoven, een feit dat on getwijfeld miede van invloed is geweest op den betrekkelijk slechten uitslag in dit district. In den kieskring Z i e r i k z e e moest, doordat de heer Den Boer zich niet meer beschikbaar stelde, mede een nieu we lijsttrekker worden aangewezen. Onze mhnnen hebben zich in dezen kring dap per geweerd, maar het gelukte toch niet het peil van 1935 geheel te handhaven, En dan was er nog de kieskring T h o - 1 e n, waar men door het bedanken van den heer Soaks eveneens met een nieu wen man moest uitkomen. Ini hoeverre dit van invloed is geweest op den uitslag der stemming valt niet met zekerheid' te zeggen. Hier zijn ook andere aanwijsbare oorzaken. Maar het feit blijft, dat ons percentage in dezen kring niet onbelang rijk terugliep. De kringen Middelburg en Hulst hebben zich uitnemend gehouden. O'ofc hier was naar verhouding eenige terug gang, maar toch niet van heteekenis. En eindelijk is er inog de kieskring Sluis, waar de uitkomst in vergelijking miet 4035 teleurstellend was, maar ove rigens toch nog in hooge mate verras send. Overzien wij het geheel, dan is er voor wat de Antirevolutionaire partij betreft allerminst reden tot voldaanheid. In de komende jaren zullen dan ook over heel de linie alle krachten moeten worden ingespannen, niet alleen om ver deren teruggang te voorkoimien, maar vooral ook, om indien mogelijk, het verlo ren terrein te herwinnen. FELLE PERSARTIKELEN. Het antwoord van de Poolsche regee ring op het Duitshhe memorandum inzake de opzegging van het DuitschPoolsche verdrag zal in tweevoudigen vorm gege ven worden. Vrijdagmorgen om elf uur wordt n.l. aan de regeering te Berlijn het schriftelijke antwoord overhandigd, ter wijl de minister van Binnenlandsche Za ken, kolonel Beek, op hetzelfde oogenblik zijn aangekondigde rede in het parlement houdt. Evenals de Duitsc'he zaakgelastigde te Warschau Vrijdag j.l. vijf minuten vóór het begin van Hitler's rede den tekst van het Duitsohe memorandum aan de Pool sche departement overhandigde, zal ook het antwoord van Beek precies vijf minu ten voor zijn rede aan Van Ribbentrop's departement worden afgegeven. De verklaring van Beek zal per radio uitgezonden worden en waarschijnlijk door buitenlandsc'he zenders worden ge- relayeerd. 'Gisteren zou de Duitsche ambassadeur in Polen, Von Moltke, terugkeeren. Hij zou door Beek ontvangen willen worden vóór de bijeenkomst van den Landdag, maar de pers veronderstelt, dat die ontvangst eerst n a de bijeenkomst zal kunnen geschieden. Beek en zijn medewerkers zijn n.l. bezet door de uitwerking van de redevoering. Duitsche pers waarschuwt Polen. De „Nachttausgabe" schrijft, dat het doel der Engelsehe en Fransche pers in haar houding ten aanzien van 't Duitseh- Poolsche vraagstuk is, de spanning tus- schen Berlijn en Warschau te verscherpen Het „Hamburger Fremdenblatt" meent, dat de uitvallen der Poolsche pers tégen den machtigen buur van Polen, de kwes- tie-Danzig en daarmede het geheele vraag stuk der Duits'c'h-Poolsc'he betrekkingen, op den voorgrond der internationale be sprekingen geplaatst hebben. Duitschland heeft geen enkel dreige ment geuit, integendeel, de deur voor on derhandelingen staat den Polen nog open. Maar de doldriestheid, die altijd in de Poolsche geschiedenis een nameloos on geluk over liet land heeft gebracht, komt ook ditmaal op onbegrijpelijke wijze naar voren. Als het Poolsche chauvinisme eenmaal op gang gebracht is, dan mist het ieder gevoel voor maat en handigheid. Wellicht zullen de nieu we Britse 'he recruten de eer hebben hun huid voor een Poolschen aanslag op het Duitsche D'anzig te verkoopen. Te laat laat de Times doorschemeren, dat Polen alleen de verantwoordelijkheid voor de afwijzing der Duitsohe voorstellen heeft te dragen, daar het Poolsche ant woord gegeven is zonder overleg met de Britsche regeering. De- kennis van de ge matigde houding der Duitsche regeering in de kwestie Danzig had Engeland er van moeten terughouden, Polen een blan co volmacht te geven. Verder spreekt „De Angriff" van „woes te Poolsche uitvallen tegen Duitschland" en schrijft: „met een brutaliteit die even verbazingwekkend als gevaarlijk is, is een groot deel der Poolsche pers er sedert eenige dagen mee begonnen de onzinnig ste politieke beweringen te lanceeren. Alle haat, dien men in de Poolsche redactie kamers bijeen kan schrapen, moet ertoe dienen het Duitsche volk te 'beleedigen en te toonen, dat Polen reddeloos op sleep touw is genomen door de oorlogsophit ser®". Berlijn in afwachting. Uiterlijk is in Duitschland alles rustig, schrijft het Alg. Hbld. Hitler is naar Z.- Duitschland vertrokken. Maar men verklaart in Ingediend is een wetsontwerp houdende nadere voorzieningen ter bescher ming van de openbare orde. Ter toelichting schrijft de minister van Justitie o.a.: D'e herhaalde persexcessen van den laatsten tijd, gecombineerd met een reeks van ontoelaatbare mondelinge uitingen in het openbaar, nopen er toe nadere voorzieningen te overwegen ter bescherming van de openbare orde. Het thans ingediende ontwerp stelt nieuwe voorschriften voor in tweeërlei richting A. Vooreerst bevat het een aantal aanvullingen van de bestaande bepalin gen betreffende beleediging van het openbaar gezag, openbare lichamen en instellingen, en van groepen van de bevolking, of ten deele tot de bevolking behoorende groepen van personen; B. Daarnaast wordt een nog belangrijker materie de mogelijkheid geopend van een rechterlijk verbod van verschijning van dagbladen en andere periodieke geschriften, waarmede bij herhaling misdrijven worden gepleegd tegen de veiligheid van den Staat, de openbare orde of het openbaar gezag. (Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar het tweede blad.) JUWELIER HORLOGER LANGE KERKSTRAAT 30 - GOES politiek goed geïnformeer de kringen, dat men den zomer met zorg tegemoet ziet en voorloopig niet den indruk 'heeft, dat de maanden Juli en Augustus Europa nu bepaald in een stemming van nationale verbroedering zullen aan treffen. Als verklaring van deze niet zeer roos- kleurigen kijk op den loop der dingen in de eerstvolgende maanden, geeft men de overtuiging ten beste, dat de regeering in Moskou er blijkbaar in schijnt te slagen het kabinet Chamberlain de machtspositie die zij in 'Genève had verloren, langs den weg van een grootsch opgezette actie te gen de autoritaire staten te 'herwinnen. Voorts kan men in Berlijn hooren ver tellen, dat president Roosevelt, ter aflei ding van binnenlandsche moeilijkheden, „een oorlog zeer noodig heeft". „Chamberlain is in Moskou's hand", schrijft „D'er Angrif'; het blad verkondigt de meening, „dat men in Londen zijn ze nuwen niet meer meester is", en de Sov jet-Russen daarom de leiding der omsin- gelingspolitiek volkomen in handen heb ben gekregen. Weliswaar is het niet ge lukt Joego-Sflavië, Bulgarije, België, Ne derland' en de Scandinavische Sta ten over te halen tot deelneming, maar Turkije wordt thans met kracht bewerkt en het is van groot belang, voor de dezer dagen tot stand komende militaire allian tie tusschen Londen, Parijs en Moskou, dat de Engelsc'he en de Fransche vloten ook de Grieksche havens van den Pelepo- nesus al® basis ter beschikking krijgen. De „Berliner Naohtausgabe" laat zic'h uit Londen melden, dat Moskou blijkbaar niet alleen dit militaire bondgenootschap heeft geëischt, maar daarnaast nog een Sovjet-Russische garantie heeft voorge steld voor N ederland, België en Zwitserland. Mem is er1 zich in Berlijn wel vam bei- wust, dat de periode van. onbloedige expe rimenten tof het verleden behoort en War schau anders zal reageeren dan Praag. Het Vad. merkt in dit verband nog op, dat Danzig volgens den tegenwoordigen status een zelfstandige staat is. Het be hoort niet aan Polen. Het zou dus om een conflict gaan tusschen Polen en Danzig. Het is dus zieer de vraag of Engeland zijn voor Polen gegeven garantie op dit geval toepasselijk zou achten, omdat noch de onafhankelijkheid, noch de integriteit van den Poolschen staat wordt geraakt. Uit een en ander blijkt, dat men de redevoering van minister Beck met span ning tegemoet mag zien. DUITSCHE TROEPEN AAN DE GRENS? Reizigers, die van de stre ken aan de Poolsche grens komen, verklaren, dat de groote steden vol troepen z ij n. Officieel wordt gezegd, dat langs de grens, die altijd streng bewaakt wordt, geen buitengewone troepenbewegingen zijn geschied. Reuter verneemt, dat eenige afdeelin- gen, die uit Bohemen en Moravië terug kwamen en met verlof zouden gaan, naar de grens gezonden zijn. POOLSCHE REGEERING VRAAGT VOLMACHTEN. De Poolsche regeering zal vermoedelijk Vrijdag bij den Landdag een wetsont werp indienen, strekkende tot het mach tigen van den 'president der republiek om tot de volgende gewone zitting van het parlement, d.w.z. tot de a.s. herfst, wets- decreten uit te vaardigen, betreffende economische en financieele zaken en de landsverdediging. Tot den eersten November 1939 zou de president dus het recht krijgen om alle economische, financieele en militaire aangelegenheden zonder parlement door verordeningen te regelen. De eenige uitzondering hierop is de Binnenland. De Tweede Kamer weigert gelden voor een reeds aangevangen bouw, Wetsontwerp tegen misbruik van het recht van vrije meeningsuiting. Buitenland. De rede van den Poolschen Minister Beek op Vrijidag a.s. De terreur in Palestina. De uitvoer van Engelsehe grondstoffen naar Duitschland. welke per 1 Mei 1939 vervallen worden aangenomen door De noodlanding der Russische vlieger® Gordjenko en Kokkinaki met hun vliegtuig „Moskwa" op het eiland Miscou. Eten draadloos overgebrachte foto van het toestel na de noodlanding, welke meesterlijk werd volbracht. De groote onderaardsche gangen en ge welven van 'kasteel Dillenburg, de geboor teplaats van Willem den Zwijger, zijn in hun oorspronkelijken staat hersteld. Een der gewelven, die thans electrisch ver licht zijn en waarin paarden en wagens zich kunnen voortbewegen. verandering van het muntstelsel, hetgeen niet door een verordening kan geschie den. ENGELANDS OVERLEG MET RUSLAND. Men is nog even ver. Ini het lagerhuis heeft Chamberlain verklaard, dat de besprekingen met Sov jet-Rusland en andere betrokken regee ringen al eenige weken voortduurden. In dien tijd zijln verschillende voorstellen en tegenvoorstellen naar voren gebracht van beide kanten. Hangende de onder handelingen is het niet juist eenigerlei bijzonderheden bekend te maken. Attlee wees er op, dat velen verontrulst zijn over den langzamen voortgang dezer besprókingen en den indruk hadden, dat de Britsche regeering de onderhandelin gen niet zoo snel als mogelijk afhandelt. Chamberlain sprak daarop de hoop' uit, dat Attlee dergelijke op vattingen niet zou aanmoedigen. Wij voeren de besprekingen op een vol strekt vriendschappelijke wijze. Vele bij zonderheden moeten worden overwogen en met andere regeeringen axuoet rekening gehouden worden. 'Ofschoon er een zekere mate van om geduid kan 'bestaan, kan ik het huis de verzekering geven, dat er geen gebrek aan goeden wil bestaat aan den kant van de Britsche regeering. Ik zal een verkla ring afleggen, zoodra er iets mede te dea len is." DE GRENSBEVEILIGING IN BELGIë. Aangezien de internationale toestand de handhaving eisoht van de reeds eeni ge weken geleden genomen minimum-vei ligheidsmaatregelen, heeft de minister van landsverdediging in België besloten, bij de betrokken eenheden al naar de mo gelijkheden, een rouleering te organisee- ren, teneinde een derde deel der opgeroe pen troepen een week op de drie welken met verlof te kunnen zenden, dan wel de opgeroepen manschappen door anderen te vervangen. Dit besluit heeft het oproepen noodig gemaakt van een zeker aantal militairen, dat met groot verlof was.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1