Berlijn zegt verdragen op. Kerknieuws Predikbeurten. Leestafel. Laatste Berichten. Prinses Juliana. Telegrammen. Gemengd Nieuws Land- en Tuinbouw MIDDELBURG. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. onder het oog, aldus meldt de Un. Press. Men geeft nog steeds de hoop niet op, dat een overeenstemming met Duitsch- land mogelijk is op de basis van enkele passages in de rede, waarin de recht vaardigheid van zekere Poolsche eischen werd erkend en van dat deel van de Duit- schc nota aan Polen, waarin verklaard werd, dat Duitsehland nog altijd bereid is te onderhandelen. Van officieele Poolsche zijde werd ge zegd, dat de Duitsche voorstellen met den grootsten ernst en welwillendheid in be schouwing genomen zullen worden. Aan den anderen kant echter werd officieel ver klaard, dat iedere poging om dwang uit te oefenen voor een eenzijdige oplos sing van het probleem, met de grootste stelligheid zal worden verworpen. In welingelichte kringen meent men, dat de mogelijkheded voor succesrijke on derhandelingen tusschen Polen en Duitsehland geenszins verdwenen zijn. De „Express Poranny" schrijft, dat Duitsehland tot twee keer toe belachelijke voorstellen inzake Danzig heeft gedaan. Sedert twee jaar is Polen bereid, het sta tuut van de Vrije Stad te wijzigen en aan te passen aan de nieuwe omstandigheden. Polen begreep zeer goed, dat de huidige toestand, welke gegrondvest was op den volkenbond, in sommige opzichten geen rekening hield met de werkelijkheid. De voorstellen van Duitsehland waren even wel door vorm en door inhoud misplaatst. Deze voorstellen werden dan ook catego risch verworpen. Indien Duitsehland zonder rekening te houden met het verdrag van 1934, waar bij wordt bepaald, dat geen toevlucht tot geweld zal worden genomen, een wijziging zou willen brengen in het statuut van Danzig, welke niet in overeensteming is met het Poolsche belang, dan moet het wèl weten, dat de Pool- so'he houding onwrikbaar is en b 1 ij f t. In Poolsche politieke kringen verwacht men niet, dat Polen nieuwe voorstellen zal doen inzake de regeling van Poolsch- Duitsche vraagstukken en in het bijzon der van het probleem Danzig. Men her innert er aan, dat de Poolsche pers de laatste dagen duidelijk het standpunt der Poolsche regeering over deze kwesties te verstaan heeft gegeven. De verklaringen van Hitler ten aanzien van Danzig zijn te Danzig door d menigte langdurig toegejuicht en de indruk, dien zij in nationaal-socialistische kringen daar hebben gewekt is, dat de terugkeer van de Vrije Stad naar het rijk nog slechts een kwestie van tijd is. Teleurstelling te Parijs. Te Parijs is de publieke opinie door de rede van Hitier teleurgesteld, zulks on danks het feit, dat men bij voorbaat aan die rede geen al te groot belang heeft toe gekend. Algemeen wordt erkend, dat de rede voering niet de deur sluit voor diploma tieke besprekingen en dat uit dien hoofde de toestand niet als verslechterd moet be schouwd worden, maar van den anderen kant acht men ook geen aanleiding aan wezig, dien als verbeterd te beschouwen, aangezien elk constructief element ont breekt. Men merkt op, dat het antwoord, aan Roosevelt gegeven, veel meer voor binnen- landsc'h gebruik schijnt bestemd, om Hit- Ier gelegenheid te geven in de oogen van zijn eigen volk zijn politiek te rechtvaar digen. Wat de opzegging van het vlootaccoord met Engeland betreft ook daaraan schenkt men minder aandacht, rustig afwachtend wat in dezen het standpunt van Londen zal zijn. Het onmiddellijk belang van die opzegging wordt problematisch geacht, daar Duitsehland zelf niet bij machte is geweest, het tot de 35 pet. van de sterkte der Engelsche vloot te brengen, waartoe het gerechtigd was en verre beneden dat percentage is gebleven.. Het eenige wat Duitsehland na de op zegging zou kunnen doen, is onderzeeërs bouwen, maar die zijn niet onmiddellijk gereed. Geheel anders staat het echter met de opzegging van het Poolsch-Duitsche ac- ooord van 1934. Men meent, dat de demon stratieve aankondiging dier opzegging een feit is, dat tot de grootste waakzaamheid moet leiden en in staat is de spanning te doen voortduren. Bij die opzegging zijn zoowel Engeland als Frankrijk betrokken. STEMMINGEN TE BERLIJN. De Duitsche pers verwelkomt de rede van Hitler met groote en eenstemmige geestdrift. D'e bladen schrijven, dat „de situatie opgehelderd is". In buitenlandaehe politieke kringen te Berlijn is men daarentegen pessimistisch. Een diplomaat zeide tot Reuter: „De vraag is niet, óf er oorlog zal kom en, maar wannéó r". In b roeden kring ziet men in de rede de aankondiging dat Hitier het besluit ge nomen heeft, de kwestie Danzig op zijn eigen wijze te regelen, ofschoon 'hij weet, dat het lotvanEuro- pa afhangt van de manier, waarop hij dat doet. DE OPINIE TE ROME. De rede van Hitier wordt te Rome ge kenmerkt als een stuk werk van een staatsman. De Italianen beseffen echter, dat de rede geen verandering in den internatio nalen toestand brengt. „Het is thans aan de rijke democratische staten", aldus zegt men, „te bewijzen, wat zij prediken, n.l. dat de kwalen van Duitsehland en Italië langs vreedzamen weg genezen kunnen worden." In fascistische kringen is men het vol komen eens imiet de opzegging van het vlootverdrag en het Dudtsch-Poolsche niet-aanvalsverdrag. Iin goedingelichte fascistische kringen beschouwt men de rede van Hitier als een flink en energiek antwoord op de politiek van Roosevelt en op de Engelsche „amsingelingspolitiek". Men is van meening, dat Hitier door zijn aanbod, omi te onderhandelen met alle staten, die zich bedreigd gevoelen, Roosevelt's boodschap overbodig beeft ge maakt. Ir J. Th. Westboff, rijikslandbouwconsu- ient en rijksinspecteur voor de werkver schaffing te Zwolle, zal benoemd worden tot directeur van het op te riobten Staats bedrijf voor "Werkverruiming. De Duitsche regeering heeft Vrijdag middag door haar zaakgelastigden te Lon den en Warschau memoranda laten over handigen, te Londen over de opzegging van het vlootaccoord, te Warschau no pens de beindiging van het verdrag van 1934. In bet Duitsche memorandum aan de Britscbe regeering wordt o.m. het volgen de verklaard: Toen de Duitsche regeering in 1935 aan de Britsche regeering het aanbod heeft gedaan, door een verdrag de sterkte der Duitsche vloot in een be paalde verhouding te brengen tot de sterkte der zeestrijdkrachten van het Britsche rijk, heeft zij dat gedaan op grond van de vaste overtuiging, dat een gewapend conflict tusschen Duitsehland en Groot-Brittannië voor altijd uitgeslo ten is. De Duitsche regeering heeft steeds vastgehouden aan dien wensch en is er ook nog heden van vervuld. Daarentegen moet zij tot haar leedwe zen vaststellen, dat de Britsche politiek zich onlangs steeds verder heeft verwij derd van de lijn van een overeenkomstige politiek tegenover Duitsehland. Met de nieuwe politiek van omsinge ling heeft de Britsche regeering eenzijdig aan de vlootovereenkomst van 18 Juni 1935 den grondslag ontnomen en daar door dit verdrag zoomede de tot aanvul ling daarvan overeengekomen „verkla ring" van 17 Juni 1937 buiten werking gesteld. Hetzelfde geldt ook voor deel 3 van het Duitsch-Engelsche vlootverdrag van 17 Juli 1937, waarin de verplichting is vast gelegd voor een tweezijdige Duitsch- Engelsche uitwisseling van mededeelin- gen. Door deze aan de Duitsche regeering te gen haar wil opgedwongen constateerin gen bleven de kwalitatieve bepalingen van het jaar 1937 onberoerd. De Duitsche regeering zal deze bepa lingen ook in de toekomst in acht nemen en aldus haar deel er toe bijdragen, dat een algemeene onbeperkte wedloop in de maritieme wapeningen der naties wordt vermeden. Daarenboven zal de Duitsche regeering, ingeval de Britsche regeering er prijs op ptelt, met Duitsehland opnieuw in onder- hadnleing te treden over de hiervoor in aanmerking komende problemen, daartoe gaarne bereid zijn. FABRIEK, WELKE 100 BOMMEN WERPERS PER MAAND ZAL BOUWEN, IN ZES WEKEN GEREED. Zes welken geleden is men in den staat Maryland begonnen met den houw van een fabriekscomplex, waarvan de kosten 1.800.000 dollars bedragen en een opper vlakte beslaat van twee hectaren en reeds vandaag is men met den bouw gereed ge komen. De fabrieken, welke maandelijks hon derd bombardementsvliegtuigen zullen af leveren, worden Maandag a.s. in bedrijf gesteld. Allereerst zullen de door de Aroe- rikaansche en Fransche regeering gedane hestellingen worden uitgevoerd. Korte Berichten. Het ministerie van luchtvaart te Rome heeft voor een oefentijd van 60 da gen de subalterne officieren van het hulp- oorps en de onderofficieren-vliegers, die gedurende 1937, 1938 en 1939 geen oefe ningen hebben medegemaakt, opgeroepen. De oproeping geldt niet voor personen boven de 45 jaar. EEN BURGEMEESTER NAM ONTSLAG Onprettige verhoudingen in Vrietzenveen. Bij Kon. besluit van 25 dezer is met in gang van 30 April a.s. aan den heer A. Albarda op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van Vriezen- veen. Donderdagmiddag kwam de gemeente raad voor het laatst onder zijn leiding bijeen. Nadat de gewone werkzaamheden wa ren afgedaan, las de voorzitter een korte uiteenzetting voor omtrent zijn ontslag aanvrage. Hij zeide daarin ontslag te hebben ge vraagd uit zijn ambt, omdat hij onder de gegeven plaatselijke omstandigheden do verantwoordelijkheid niet langer wenscü- te te dragen. Voor velen, zoo zeide hij, zal dit een teleurstelling beteekenen, doch voor enkele anderen een groote voldoening. Onwille keurig brengt een en ander het heengaan van mijn voorganger, burgemeester Nij- lant in herinnering, die hier in 1872 met behulp van hooivorken werd weggejaagd, bij mij 'heeft men andere middelen ge bruikt. Het zou spr. te ver voeren, hier staande de vergadering een uiteenzetting ie geven van de beweegredenen, welke tot zijn ont slagaanvrage hebben gevoerd, doch hij had deze samengevat in een rapport, het welk hij1 aan de vergadering overlegde. Debat over het K. B. van zijn ontslag liet spr. niet toe. Al de gedachten, waarvan hij thans vervuld was, waren terug te vinden in het rapport. De burgemeester besloot met den wensch uit te spreken, dat voor de ge meente, waarvoor hij- gedurende vijf en een half jaar zijn kracht gaf, 'n vreedza me en welvarende toekomst zal zijn weg gelegd. Zij, die naar aanleiding van zijn ver trek behoefte hadden een woord van af scheid tot hem te richten, konden zulks doen tijdens een ten gemeentehuize te houden afscheidsreceptie. Hierna nam de burgemeester afscheid van de vergadering. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor St. Oedenrode, J. K. v. d. Brink te Steenbergen. Voor Voorthui zen, K. van de Pol te Wierden. Geref. Kerken. Drietal te Dordrecht, (3e pred. pl.) J. W. de Jager te Zutphen, Dir. P. Prins te (Deventer en H. J. Ripfaagen,, te Sohoone- beek. Beroepen te HÜÜegersberg-Terbregge, Dr. N. H. Ridderbos, cand. te Kampen. Ghr. Geref. Kerk. Beroepen te Alphen a. d. Rijn, J. G. van M/innen, te Huizen. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds Odé, av. da van Griethuy- sen te Brussel. Wilhekninadorp, vm. ds de Vries, nm. ds Odé. Geref. Kerken. Wissenkerlkie, vm. leesd., nm. ds Veem- stra van Golijnsplaat. WIJZIGING L.O.-WET. Amendementen van den heer Van Dijken. Op het wetsontwerp tot wijziging van de 'Lager Onderwijswet en van daarmede verband houdende bepalingen der Pen sioenwet 1922, der Middelbaar-Onder wijswet en der wet van 11 Juni 1921, heeft de heer Van Dijken (A.R.) een aan tal amendementen voorgesteld. De strekking van een dezer is de toe zegging van den minister, dat het aantal uren der voorgestelde 4-jarige kweek school niet noemenswaard zal uitgaan boven dat der huidige 3-jarige kweek school, in de wet vast te leggen. Een tweede amendement beoogt gelijk heid wan behandeling van openbare en bijzondere kweekscholen te waarborgen. Een volgend amendement-Van Dijken beoogt in de eerste plaats bij den grond slag van het gemiddeld getal lessen der Rijkskweekscholen onderscheid te maken tusschen kweekscholen met en zonder B- afdeeling en kweekscholen met en zonder het valk handenarbeid. In de tweede plaats wordt het maxi mum getal lessen voor godsdienstonder wijs, dat voor vergoeding in aanmerking komt, in de wet vastgelegd. Ten derde wordt voor thans bekleede bijbetrekkingen niet de eisch van minis- terieele goedkeuring gesteld. Ten slotte 'heeft de heer Van Dijken een amendement ingediend Om billijkheidshalve bij de schatting niet uit te gaan van de vermoedelijke lage waarde op 31 December 1939, maar van de waarde op de tijdstippen, die ook ar tikel 205 der lager-Onderwijswet aan wijst voor de schattingen van bijzondere scholen voor lager onderwijs, ook in de Lager-Onderwijswet 1920 werd bij arti kel 214 voor de kweekscholen, die later zouden worden „aangewezen", in 1920 dezelfde regeling vastgesteld. Een diagnose van de hedendaag- sche schoolziekte, door L. van Klin ken. i J. H. Kok N.V., Kampen. De schrijver wil niet weten van de oppervlakkige gedachte als zou „onder wijsvernieuwing" enkel maar het onder wijs wat meer practisch willen maken. Hij acht vernieuwing noodig, omdat de Nederlandsche school in wezen, althans in veel opzichten, nog niet los is van de achttiende eeuwsche opvoedings- en on derwij sideeën, van de Aufklarung. Die vernieuwing zal dus niet oppervlakkig moeten zijn, niet enkel de praktische kant van het onderwijs moeten betref fen, maar het beginsel. D&t deugt niet. Wat dat beginsel is, toont de schrij ver eerst aan. M.i. helder en logisch. Een enkelen keer komt een vraag op. Dekt de titel van de paragraaf, die op pag. 17 begint, den inhoud? Waarom moet de Aufklarung haar leerstof bij voorkeur kiezen uit het heden? (pag. 22.) Het had duidelijker gemaakt kunnen worden. In het tweede hoofdstuk wordt ge schetst, hoe die Aufkl&rungspaedagogiek in de Nederlandsche school is gekomen en hoe Kuyper, Bavinck en Lankamp er tegen streden. Het is een mooi stuk werk! Ook hier een paar kleine aanteekenin- gen. Is de aard van den schoolstrijd vóór Kuyper t.o.v. die nè, Kuyper juist getee- kend? Op pag. 61 staat een fout: Kuyper heeft niet gezegd, dat de staat geen onderwijs kan en mag geven, omdat de toen heerschende staatstheorie valsch was. Hij zei: „Het christelijk-historisch beginsel brengt mede, dat de staat, en vooral zulk een staat, geen onderwijs mag geven, ja, dat de staat, als hij mo dern is, geheel perse onmogelijk onder wijs kan geven". „Christelijke Vrien den" is niet opgericht in '44 maar in '45. Het oorzakelijk verband tusschen Herbartianisme en klassikaal onderwijs had m.i. duidelijker moeten worden ge maakt. In het derde hoofdstuk behandelt de schrijver de tegenstelling van Aufkla- rungs-paedagogiek (die tot dusver ook in de Christelijke scholen te veel invloed had) en de Christelijke. Hier komt prach tig uit de groote waarde van de Calvi nistische beginselen (gegrond op Gods Woord), vooral in verband met de staats macht, die in onze dagen zoo naar voren komt en zelfs in Christelijke kringen te veel wordt gehuldigd: de schrijver dis- cussiëert hier met Dr Philips J. Idenburg. Alles saamgenomen een mooi boek, ook om den stijl en de helderheid van voorstelling. De diagnose is duidelijk gesteld. (Wat de schrijver op pag. 9, onderaan, zegt over de wenschelijkheid van „een", niet van „de" diagnose is m.i. niet juist.) H. OUWEHAND'S DIERENPARK. DIEREN IN DE NATUUR. Ouwehand's Dierenpark te Rhenen mag zich nog steeds in een groeiende popu lariteit verheugen. Het is nog geen zeven jaren geleden, dat het park geopend werd en reeds nu behoort hét tot de mooiste en meest moderne dierenparken van Europa. Wij ontvingen een nummer van het tijdschrift, dat door Ouwehand's Dieren park wordt uitga-gegeven. „Dieren vragen uw aandacht" heet het en de prachtige illustraties met den goed verzorgden tekst geven een uitstekenden indruk van de rijke dierencollectie en van de na tuurgetrouwe huisvesting. Er is een vakkundig verzorgd Aqua rium in Ouwehand's Dierenpark, een Krokodillen-show met meer dan 1000 kro kodillen en daarnaast bieden een groot café-restaurant, een speeltuin, een baby dierentuin, een uitzichttoren en diverse andere attracties de grootst mogelijke afwisseling. Ouwehand's Dierenpark is iets, dat elk rechtgeaard Nederlander gezien moet hebben. De tijd voor uitstapjes is weer aangebroken. Ga ook eens naar Rhenen. U zult er geen spijt van hebben. Vrijdagmiddag werd onder voorzitter schap van dhr L. Maas ledenvergadering gehouden in het Militair Tehuis van de assurantievereen. „Helpt Elkander", ge vestigd te Seroosikerke. Uit de rekening van den penningmees ter bleek, dat het jaar 1938 voor de ver- eeniging een zeer gunstig jaar is geweest. Niettegenstaande een premieheffing van 50 cent per f 1000 verzekerd kapitaal, kon deze rekening afgesloten worden met een gunstig slot van f 5087, welk bedrag bij de reserve werd gevoegd, zoodat deze tot f85.501,92 steeg. Aan brandschade werd uitbetaald f 1125,05. Uit het jaarverslag bleek, dat ultimo December de vereeniging 2114 leden tel de met een verzekerd kapitaal van f 13.038.766. Aangenomen werd, dat de schattings- kosten voor nieuwe leden en herschattin gen zullen bedragen f 1. Eveneens werd aangenomen, dat goede- A.s. Zondag amag D.V. onze geliefde Prinses Juliana een kroonjaar vieren. Dan wordt Zij dertig jaar. Gansoh ons volk is met Haar op dezen dag dank baar en verheugd, dat wederom een le vensjaar werd geschonken. Wij bezitten in 'het Oranjehuis een rijike gave van onzen God. Toen de vrees de harten innaiml, dat het wel eens ten einde kon loopen met de dyinastie, be schaamde God deze vreeze. In Prins Bernhard ontving Prinses Juliana een beminden gemaal en ons volk eerai Prins die stormenderhand de harten veroverde. Ook bij de geboorte van Prinses Bea trix bleek (het, hoe in-gelukkig ons volk was met de verheugde Koninklijke fami lie over deze gebeurtenis. Bni de foto's doen ons het prinselijk gezin kennen als met jong geluk omstraald. Weer (mogen wij hopen op een vors tentelg, in de maand Augustus. Spare God onze beminde Kroonprinses en geve Hij in dit nieuwe levensjaar groote blijd schap in het Koninklijk gezin en in ons volkslevein. ren, welke zich tijdelijk buiten het platte land van Walcheren begeven, kunnen worden vergoed. Terneuzen. Een Militair Tehuis. Vanaf Woensdag 1.1. is bet catechisatie- lokaal der Nederl. Hervormde gemeente opengesteld voor de militairen. Elke avond, behalve des Dinsdag, is dit lokaal geopend. RADIOREDE VAN CHURCHILL AAN AMERIKA. Churchill acht het opzeggen van het non-agressieverdrag door Hitier een reden tot nieuwe ongerustheid. LONDEN. Churchill heeft een tot Ame rika gerichte radiorede over de rede van Hitier gehouden, waarin hijl o.a. zegt, dat deze rede aantoonde, dat Hitier Polen wens ebt te isoleeren en dat 't opzeggen van het non-agressie-verdrag inoet wor den beschouwd als het belangrijkste van de geheele rede en als een reden tot nieu we ongerustheid. Daarom is het van het grootste belang dat geen verslapping treedt in de waak zaamheid en voorbereiding varni de vrede lievende staten in Europa en geen ver mindering van den invloed ten goede van de Vereen. 'Staten. OVEREENKOMST TUSSCHEN ENGELAND EN ROEMENIE Engeland verleent credieten aan Roemenië LON1DEIN. Vanmorgen is een overeen komst tot stand gekomen tusschen Groot- Brittannië en Roemenië, waarbij Enge land een orediet van 5 millioen pond st. verleent voor het bouwen van radio-sta tions in Roetmienië voor een geregelde ver binding met West-E'uropa, alsmede het financieren van militaire uitgaven, welke tmiet bestemd zijn voor wapenen en mu nitie. Dit bedrag is slechts een eerste begin. Het is waarschijnlijk dat ook Polen door de Britsche regeering gegarandeer de credieten zal krijgen. De varkenspest te Pijn acker. Wij maakten gisteren melding van het voorkomen van varkens pest te Pijnacker. De ziekte blijft hier echter, naar ons van bevoegde zijde wordt verzekerd, niet zulk een omvang te heb ben aangenomen, als in bedoeld bericht werd gezegd. Zij is namelijk slechts ge constateerd op één enkele boerderij. Van den uit zeventig stuks bestaanden var kensstapel zijn daar bij vijftien biggen verschijnselen ontdekt van de ziekte, waarom zij uit voorzorg terstond zijn af gemaakt. Alle overige bedrijven in deze gemeente zijn volkomen gezond. DE OVERNEMING DER LANDBOUW CRISISMAATREGELEN DOOR DE BEDRIJFSGENOOTEN. Adres van de K. v. K. te Rottterdam aan den Minister. D'e Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Rotterdam heeft aan den minister van Economische Zaken een adres ge richt betreffende het rapport inzake de overneming der landbouwcrisismaatrege- len door de bedrijfsgenooten. Hierin wordt bezwaar gemaakt tegen de wijze van totstandkoming van het rapport, waaraan, afgezien van een 'klei ne ambtelijke minderheid, uitsluitend is meegewerkt door vertegenwoordigers van agrarische organisaties, voorts tegen de vaagheid der in uitzicht gestelde rege lingen, de groote eenzijdigheid van het rapport, waardoor de agrarische elemen ten feitelijk het heft in handen zullen krijgen, wat het evenwicht in den strijd tusschen coöperaties en vrijen handel en nijverheid ten gunste der eersten zou kunnen verstoren. Adressante is van meening, dat het geldende stelsel zoo spoedig mogelijk

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 2