Binnenland. Gemengd Nieuws. Marktberichten THOLEN EN SINT PHILIPSLAND. NOORD-BEVELAND. Candldatenlijsten voor de Gemeen teraadsverkiezingen. mgen en Hierna wordt de waarnemend secre taris beëedigd In verband met een vraag van den heer Molhoek zegt de voorzitter, dat de secretarie voorloopig voor het pu bliek zal geopend ziin op Dinsdag-, Don derdag- en Zaterdagmorgen van half ne gen tot twaalf uur. De heer Wisse zegt, dat het uurwerk in den toren te Katten- dijike niet slaat en dat op het dak der school eenige pammen verschoven zijn. De voorzitter zegt hieraan aandacht te zullen schenken. Hierna sluiting. Tholen. Met ingang van 1 Mei is aan gesteld aan de Landbouwhuishoudsohool alhier om onderwijs te geven in de vak ken gewoon lager onderwijs, mej. K. Boon, Ikweekeling met akte aan de school „Met den Bijbel" alhier. IDe botvangst is deze week beter ge wéést dan vorige weken. De besomming per vaartuig beliep van 40 tot ruim 120 pond. De vangst der florellen was niets. Deze week is nog een klein kwan tum consumptie-oesters voor het buiten land verzonden. Het seizoen is nu afge- loopem. Over het algemeen is de kwali teit der oesters in dit seizoen best ge weest. De omzet was ook vrij goed, doch de prijzen konden beter geweest zijn. De finantieele uitkomsten lieten door de vele isterfte onder de geïmporteerde Fransche oesters, wel te wenschen over. De kreeftenvangsten waren ook deze wéék niet groot, terwijl de weervisscherij zoo goed als niets heeft opgeleverd. Doordat er nog geen bliek wordt gevangen op de weervisscherij, heeft men ook tot op he den nog geen korven in de Eendracht kunnen plaatsen voor het vangen van paling, daar deze bliek in de korven wordt gedaan als lokmiddel voor de paling. Wlssenkerke. Het Harmoniegezelschap „Apollo" bestaat 50 jaar. A.s. Donderdag 4 Mei, des avonds half acht, hoopt het muziekgezelschap een concert te geven ter herinnering aan het feit, dat „Apollo" op dien datum voor vijftig jaar werd op gericht onder leiding van den heer L. Haarman. Indien de tijdsomstandigheden zulks toelaten, zal dit jubileum in de tweede helft van 1939 eenigszins feeste lijk worden gevierd. DE BENOEMING VAN EEN OPPERBEVELHEBBER. Tegenspraak van onjuiste berichten. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zijn de berichten, volgens welke de chef van den generalen staf, luitenant-generaal Reynders, binnenkort zal worden benoemd tot opperbevelhebber onjuist, alleen reeds op grond van het feit, dat een opperbevel hebber eerst zal worden benoemd, wan neer het leger op voet van oorlog is ge bracht. In verhand daarmede zijn uiteraard ook de andere in de berichten genoemde mu taties zonder grond. ONDERBRENGING VAN KUNST SCHATTEN BIJ LUCHTGEVAAR. Overeenstemming bereikt. Naar gemeld wordt, is er overeenstem ming bereikt tusschen de verschillende directeuren van inrichtingen op het ge bied van kunst en wetenschap, ten aan zien van de imiet de verzamelingen te ne men maatregelen in geval van luchtge- vaar voor ons land. Er is een algemeen plan opgemaakt en volgens dit plan wor den regelmatig oefeningen gehouden, ten einde in het geval, dat de nood aan den man komt, paraat te zijn. SCHEVENINGEN GEEN HINDER VAN MILITAIRE MAATREGELEN. Naar wij vernemen zal Scheveningen, in tegenstelling imiet de loopende geruch ten, geen hinder ondervinden van de al daar genomen militaire maatregelen. De Mijl. „Zeebad Scheveningen" heeft gisteren de toestemming ontvangen voor den opbouw van het buitenhad en reeds hebben de werklieden met de voorberei dende werkzaamheden een aanvang ge maakt. Ook de tenten op het strand mo gen thans worden opgebouwd en hetzelf de geldt voor het Volksbad. DE INVOER VAN PAARDEN EN SLACHTPAARDEN. Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot bekrachtiging van het Kon. besluit tot regeling van den invoer van paarden en slachtpaarden is het volgende ont leend: Naar aanleiding van den door enkele leden tot uitdrukking gebrachten wensch, den invoer van paarden een zoo groot mogelijke beperking op te leggen, zulks in verband met de grootte van. den paar- denstapel, de lage prijzen en den zeer geringen uitvoer, geeft de Minister als zijn oordeel te kennen, dat ten deze al het mogelijke is gedaan, waarbij in aan merking dient te worden genomen, dat de onderhavige contingenteering mede aan de bevordering van den export in het algemeen is dienstbaar gemaakt. Met betrekking tot den invoer van slachtpaarden deelt de Minister mede, dat na een periode van vrijen invoer onder vigeur van het midden 1937 inge stelde systeem van het ongeacht den stand der contingenten verleenen van alle gevraagde toewijzingen, hetwelk ook na het afloopen der Oslo-overeenkomst werd bestendigd, deze invoer sedert 1 Januari 1939 weer aan vaste grenzen is gebonden. Een algeheel invoerverbod kan niet worden gebaseerd op de bepalingen van de Crisisinvoerwet en zou bovendien om handelspolitieke redenen niet moge lijk zijn. RIJKSBUREAU MONUMENTENZORG. Benoeming directeur. Bij Kon. besluit van 20 April 1938 i's, met ingang van 1 Mei 1939, benoemd tot directeur van het Rijksbureau voor de monumentenzorg te 'sJGravenhage, jhr dr E. 0. M. van Nispen te Sevenaer, thans hoofdcommies bij dat bureau. CRISISHEFFING OP SUIKER. Het verbond van Nederlandsc'he werk gevers heeft zich tot den minister van economische zalken gewend in verband met den suikerprijs. De prijs van witte kristalsuiker loco Rotterdam-Amsterdam was per 100 kg. gemiddeld in 1938 f 5.20 eni thans f 7.875. De prijzen voor levering op latere ter mijnen zijn weliswaar lager, maar bewe gen zich toch nog steeds op een hooger niveau dan de noteering in 1938. In ver band hiermede wijst het verbond op den zeer hoogen accijns, welke nog steeds op het suikerverbruik drukt. Immers, voor fiscale doeleinden wordt de suiker be last met een bedrag van f 24.75 per 100 kg., maar bovendien moet in verband met den steun aan de suikerbietenverbouwers nog een crisisheffing worden betaald van I f6.75 per 100 'kg. Het verbond meent, dat er, gezien het prijsverloop van de suiker, alle aanlei ding bestaat deze zeer hooge lasten thans aanzienlijk te verlagen en wel ten minste zoodanig, dat de Nederlandsche verbrui ker daardoor compensatie verkrijgt voor de prijsstijging op de wereldmarkt. Voor een dergelijke verlaging komt de crisis heffing op suiker in de eerste plaats in aanmerking NED. BOND VAN J. V. OP GEREF. GRONDSLAG De komende bondsdag. De bondsdag van den Ned. Bond van Jongelingsvereenigingen oip1 Geref. grond slag aal inet Hemelvaartsdag a.s. te Utrecht worden gehouden. Teneinde de duizenden bezoekers te kunnen bergen heeft men de beschikking verkregen over Tivoli, de Herv Buurtkerk en de Geref. Oosterkenk. Thans blijkt dat deze drie ge bouwen niet voldoende zijn, aoodat een vierde veirgadergeleigenheid zal worden 'gezocht. BOND VAN M. V. OP GEREF. GRONDSLAG. Bondsdag in acht gebouwen. De Bond van Meisjesvereenigingen op Geref. grondslag in Nederland zal dit jaar in de hinksterweek te Groningen worden gehouden. Teneinde de vele be zoeksters te kunnen hergen heeft men op niet minder dan acht .gebouwen beslag moeten leggen. Als sprekers zullen op de zen bondsdag optreden in de morgenver- gaderingen de dames mevr. G. Kraan v. d. Burg van Vlaardingen, mevr. E. G. SpekVersluys van Nijeveen, mevr. W. J. StreekstraKlaarhamer van Dokkum, en de beeren L. v. d. Zweep, inspecteur L. O. te Leeuwarden,, Ds P. K. Keizer, Geref. predikant te Voorburg, Dr K. Sietsma, idem te Amsterdam-Zuid en Ds 0. Veen- hof idem te Haarlem. In de middagvergaderingen zullen het woord voeren de heeren Prof. dr J, Wa- tennlk, hoogleeraar aan de V.U., Prof. dr K. Schilder, idem aan de Theol. School te Kampen, Mr G. A. Diepenhorst, lid van Ged. Staten te Zeist, N. Algra, van Hui zen, Ad. Kuyper van Utrecht, De R. E. v. Arkel, Geref. predikaat te Utrecht, Dr P. G. Kunst, idem te Amsterdam en Ds J. Kapteyn idem te IJmuiden. CANDIDAAT-INDISCHE AMBTE NAREN. Dit jaar 37 plaatsen voor Nederland. Blijkens mededeeling in de St.or. kun nen dit jaar hier te lande 37 jongelieden worden aangewezen als candidaat-In- disoh ambtenaar, imiet bestemming om, na aan -een der rijksuniversiteiten te Leiden of Utrecht met gunstigen uitslag een der Indologische doctorale examens te heb ben afgelegd, van regeeringswege te wor den uitgezonden maar Indië, om daar te lande te worden benoemd tot adspirant- oontroleur bij het binnenlandsch bestuur. Aan deze aanwijzing is verbonden een studietoelage van f 300 's jaars. FRANSCH—NEDERLANDSCH HANDELSCONTRACT. Gisteravond is te Parijs een Fransoh- Nederlandsche handelsovereenkomst ge parafeerd. lerseke. Vrijz.-Dem.:: G. de Jager (aftr.), J. Ph. Bom, Li. van Boven, M. Ver- gchuure, P. Simonse, A. Goeman. Aaptekerke. Kiesvereeniging Gemeen tebelang: 1. W. Kodde, 2. J. Boogaard, 3. L. J. Moljers en 4. L. Bakker. Biggekerke. Chr.Hist.: 1. P. Janse Az. (aftredend), 2. G. Schout, 3 J. Moens (aftredend), 4. S. Leijnse, 5. M. Galjé, 6. P. de Lange, 7. P. Wijkhuijs. Een fiksohe marsoh houdt lijf en leden fit van de bewakinigsmanschappen aan .de Nederlandsche grens. Een kranig troepje. Huiszoekingen in de hoofdstad. De justitie te Amster dam heeft gisteren huiszoekingen op groote schaal verricht. Op niet minder dan tien plaatsen in de oude, zoowel als in de nieuwe stad zijn invallen gedaan om een uitgebreid en nauwkeurig onderzoek in te stellen naar den vervaardiger en drukker van een plaat, die beleedigend is voor het hoofd van den bevrienden staat, Duitschland. Bij den inval in het kantoor van de R.S.A.P. aan de Jacob van Lennepkade zijn eenige clicbé's in beslag genomen. Men zoekt echter nog naar den drukker, verspreider en teekenaar van de plaat. D'e plaat is eenige dagen geleden ver spreid. Gister zijn ook huiszoekingen gedaan te Haarlem, in Den Haag en te Rotter dam. Inbraak in het raadhuis te Weert. Gisternacht is in het raadhuis te Weert ingebroken. Aan deze inbraak ging een andere vooraf in den nacht van Woensdag op Donderdag in de smederij van den heer F. Hendrikx. Daar werden ontvreemd een electrisch boorapparaat en een gummihamer. De gemeentepolitie on derzocht deze zaak, welke de aanleiding zou geven tot oplossing van de eerstge noemde inbraak. Toen namelijk gister ochtend het personeel, dat belast is met het schoonhouden van het gemeentehuis zag, dat de steeds gesloten deur van het bureau van sociale zaken open stond, werd de gemeentepolitie gewaarschuwd, die haar post eveneens in het stadhuis heeft. Onder leiding van inspecteur Horck werd een onderzoek ingesteld. Men kwam tot de ontdekking, dat in het bureau van sociale zaken was ingebroken. Verderop in een der gangen bij de trap, welke naar de secretarie en de ontvangerskamer leidt, vond de politie een electrisch boor apparaat en een gummi hamer, dezelfde voorwerpen, welke bij de inbraak van den vorigen nacht waren ontvreemd. Uit het onderzoek bleek verder, dat de inbreker zich toegang had verschaft langs de ach terzijde van het stadhuis via een smal steegje. Door het uitsnijden van een ruit was de dader in het bureau van sociale zaken gekomen. De aldaar staande brand kast was echter onberoerd gelaten. De deur, welke toegang geeft naar de gang, was met verschillende steekbeitels ge opend. Zeer waarschijnlijk is de inbreker toen* in zijn werkzaamheden gestoord, want verdere pogingen tot braak of dief stal kon men nergens constateeren. De politie vond echter achter het ge bouw een rijwiel. Toen zij zoover met het onderzoek gevorderd was, werd de politie hondgeleider der gemeente Heesch ont boden. Door verschillende uitlatingen van zakenlieden kon de politie al vrij spoe dig de hand leggen op een verdachte, zekeren 25-jarigen H. H. P. A. uit Weert. Bij de sorteeringsproef met den politie hond kwam het dier telkens weer bij den verdachte terecht. Ook bleek het rijwiel den verdachte toe te behooren. Zijn klee- ren vertoonden bovendien de sporen van de klimpartij naar het hooggelegen raam van het raadhuis. A. blijft echter ontkennen. Het onbewaakte oogen- b 1 i k. Te Kampen is gistermorgen het 3-jarig zoontje van de familie S. in een onbewaakt oogenblik in de Burgei geval len. Voorbijgangers, die Let knaapje op het water zagen drijven, hebben het ter stond op het droge gebracht, doch hoewel het kereltje hoogstens 10 minuten in het water kan hebben gelegen, bleken de le vensgeesten geweken. Auto met zes militairen verongelukt. Drie der inzit- t enden gewond. 'Gisternamiddag is op den weg tusschen Balkbrug en De- dem'svaart een militaire auto, wellite een snelheid had van 70 km. en waarin vijf onder-officieren en een dienstplichtig soldaat, die de auto bestuurde, waren gezeten, in een bocht van den weg komen te kantelen. De auto schoof vervolgens door, waar door bet voertuig in het langs den weg loopende water, de Lange Wijk, terecht kwam. Nog voordat de wagen het water bereikt had, wisten alle inzittenden, be halve de chauffeur, de auto te verlaten. Twee van hen, de sergeant Kousbroek en de adjudant-onderofficier David liepen hierbij wonden op. Kousbroek was er het ernstigst aan toe. Hij kreeg inwendige kneuzingen; zijn kameraad werd door glasscherven gewond. Een der niet ge blesseerde onderofficieren begaf zich on middellijk te water om den bestuurder uit de cabine te bevrijden, waarin hij mocht slagen. De chauffeur, de dienst plichtige Bac'hers, had slechts enkele snijwonden opgeloopen en werd met de beide andere gewonden naar het Sophia- ziekenhuis te 'Zwolle 'overgebracht en al daar ter verpleging opgenomen. Alle militairen zijn afkomstig van het garni zoen te Zwolle. De auto, welke zwaar be schadigd was, is later met behulp van een kraanwagen opgehaald. Motorfiets veronge lukt. Een doode en een zwaar gewonde. Gisteravond is op den nieuwen rijksweg onder Leimui- den een motorfiets, tengevolge van 't leeg- loopen van den achterband verongelukt. Het voertuig sloeg om, waarbij de duo rijdster vrijwel op slag gedood werd. D'e bestuurder, een ongeveer 35-jarige heer uit Baarn, bleef bewusteloos met zware wonden aan het hoofd liggen. Nadat dok ters de eerste hulp verleend hadden, is het slachtoffer in zorgwekkenden' toe stand naar het Wilhelminagasthuis te Amsterdam vervoerd. Het stoffelijk over schot van de vrouw is naar de begraaf plaats te Hoofddorp overgebracht. D'e slachtoffers van het motorfiets- ongeluk zijn de 32-jarige heer Hoksber- gen en zijn echtgenoote uit Baarn. D'e heer II. bekwam een schedelbasis- fractuur; zijn toestand was gisteravond zeer ernstig. De broodprijsoorlog te 's Graven'h age duurt voort. D'e pogingen van de Haagsohe Bakkerijoomjmlissie, beoogende een einde te maken aan den broodprijsoorlog moe ten als mislukt worden beschouwd. Het ontwerp-coimtract heeft n.l. onvoldoende instemming verworven. Ongeveer 70 bakkers, voornamelijk be- hoorende tot de bedrijven met den klein sten omzet, hebben geweigerd het con tract te onderteekenen. De Haagsohe Bakkerijlcoimmissie heeft onder de gegeven omstandigheden beslo ten, haar actie ter verkrijging van een overeenkomst stop te zetten. Dit beteekent dus dat de broodprijsoorlog welke nu reeds meer dan twee maanden in de re sidentie bestaat, voortduurt. GOE'S. Veiling van 28'April. Lamsooren 4.509; Prei 17; Postelein 10—12; Snih sla 4; Spinazie 2.505.50; Uien 1.504; Witlof 6.5027; Bevelanders 2.503; Drielingen 1.70, alles per 100 kg. Rabar ber 1.506; Raapstelen 0.501; Radijs 12.50; Rammenas 4; Selderij 0.50— 2.50; Wortelen 11, alles per 100 bos. Kropsla 1.207.50 per 100 stuks. Bloe men; Narcissen flf2.50 per 100 bos; Violen f 1.80 per 100 stuks; Asterplanten f 0.40 per 100 stuks. MjlDBiELBURG. Veiling van 28 April. Andijvie 5'11, snijisla 516, slavellen 2'13, veldsla 17, spinazie 2,5'5, poste lein 1521, witlof 1930, koolrapen 2,5 4, nieuwe aardappels 1636, uien 1,5 3, prei 612 ot. p. kg., Peen 1119, raapstelen 0,51,5, selderie 13, rabar ber 1,54, radijls 0,5'1,5 ct. p. bos; bloemkool 2632, kropsla 1,55,5, kom kommers lö ct. p. stuk. De eerste komkommers werden aange voerd door A. Leer te Koudekerke. WILLEM DE ZWIJGER-STICHTING. Prijsvraag. Het bestuur van de Willem üe Zwijger- Stichting, welke stichting o.m, beoogt verdieping en versterking der reformato rische beginselen in ons volksleven, deelt mede, dat zij een prijsvraag heeft uitge schreven 'pver het volgende onderwerp: Kunnen de richtsnoeren, die van Roomsch-iKatholieke zijde worden gepro pageerd op het gebied van de inrichting der maatschappij en, in verband daar mede, op het gebied van het economische handelen, worden aanvaard door dia Protestanten, die willen leven uit de be ginselen der Kerkhervorming aangaande den inhoud van het christelijk geloof, zooals die in de 16e eeuw met betrekking tot de hoofdzaken daarvoor zijn vastge steld? 'Gedacht wordt 'hierbij aan de betref fende pauselijke encyclieken als Rerum Novarum en Quadragesimo Anno, zoo mede aan de gedachten en de litteratuur, die in aansluiting daarvan ter concreti seering en ter voorbereiding van een nieuwe maatschappelijke orde worden voorgedragen. D'e te 'leveren beschouwing dragt zoo wel een principieel als historisch karak ter; zij stelle zoo zuiver mogelijk, welke maatschappelijke consequenties voort vloeien resp. uit de 'Reformatorische en Roomsch-Katholieke houding tegenover de aardsche werkelijkheid en hoe de on derscheiden zienswijzen omtrent die con sequenties, welke in den loop der tijden I van weerskanten zijn ontwikkeld, ten op zichte van elkander 'hebben gestaan en ten opzichte van elkander moeten worden begrepen en gewaardeerd. Als leden 'der jury zullen optreden Prof. 'Mr P. S. Gerbrandy te Amster dam, Dr J. 'C. H. de Pater te 's-Graven- hage en Mr J. J. Schokking te Wasse naar. Voor het bekroonde manuscript, waar van het auteursrecht aan de Stichting komt, wordt f 500 uitgeloofd. De manuscripten ondor vermelding van motto worden ingewacht vóór 1 April 1941, aan het bureau der Stichting: Pan- sierstraat 3 te 's-'Gravenhage. 'De inzenders gelieven hun naam in een gesloten enveloppe te vermelden, welke enveloppe niet zal geopend worden alvorens de jury uitspraak heeft gedaan. Goe®. Vrijdag werd alhier door de No tarissen P. Schaberg te Schiedam en H. Jonkers, alhier, publiek verkocht; 1. He hofstede „Boomdijk" te Krabben- dijke, bestaande uit woonhuis, landbouw- schuur, veestal en wagenhuis, met arbei derswoning, erf, tuin, boomgaard, bouw en weiland, groot 18.51.30 ha aan dhrn P. C'hamuleau c.s. q.q. te Goes, voor f43.875,81; 1 2. Bouwland, aldaar, aan den Boomdijk groot 1.40.63 ha, aan d'hr P. Lous c.s. te Krabbendijke, voor f 3798,42; 3. Bouwland, aldaar, groot 1.46.05 ha, aan dhr Mars. de Jonge c.s. te Krabben- dijke, voor f 3965,26; 4. Bouwland, aldaar, groot 2.86.72 ha, aan dhr J. G. Meyboom c.s. q.q. te Mid delburg. voor f 7397,38; 5. Bouwland, aldaar, nabij' den Boom dijk, groot 3.96.50 ha, aan dhr Jan Zan- dijk te Krabbendijke, voor f 9912,50. Stand van Zaterdagmorgen 10 uur: Stand van gistermiddag 3 uur; 772. Licht op voor fietsers: Zondag 7 u. 41 min. Maandag 7 u. 42 min. De toebereidselen v:oor het diner van de (manschappen 'der bewakingsposten aan de Nederlandsche grens. Aardappelen jassen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 10