Rotterdamsche Lloyd. N.V. Hendrikse C— Bank Goes Dagblad voor de Provincie Zeeland De Tweede Kamer. Buitenland. De dienstplicht in Engeland. ENGELANDS BEGROOTING. De Koningin bij de Marine.Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Agentschap: Uit de Provincie Provinciale Zeeuwsche Schoonheidscommissie. WOENSDAG 26 APRIL 1939 53e JAARGANG - No. 175 T.FABERY DE JONGE Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA A b o n n e «n ei e pi ji 460 per Swsrkal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vüssingen f 0.20 Losse nummers F cent Advertenttën 33 cent per ?eg«! Ingezonden mededeeüngen 60 cent psr regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting DE HEER DROP HERDACHT. AFWE ZIGE N.S.B.ERS, NAASTING SPOOR WEGEN. DE W.A.P. IN DE PLAATS VAN HET R.A.P. Bij den aanvang van de gisteren geihou- den vergadering heeft de voorzitter waardeerende woorden gewijd aan de na gedachtenis van het overleden lid, de heer W. Drop. Namens de Regeering sloot Minis ter de Wilde zich hierbij aan. De opvolger van den heer Drop, D r H. Brugmams, werd beëeddgd en toege laten. Ingekomen, was het initiatief- v o o r s t e 1-d'A nsembourg c. s. tot het tegengaan van politieke vergade ringen e.d. op Zondag. De voorzitter vroeg of één der voorstellers het voorstel wilde toelichten, doch miem|and van de N.S.B.-fractie bleek aanwezig (hilariteit). H'et voorstel zal naar de afdeelingen worden gezonden. Zonder stemming heeft de Kamer zich vereenigd met een tweetal wetsontwer pen, waarvan de strekking is de Regee ring te mlachtigen voor 7 ton deel te ne men in een uitgifte van preferente aan deel en van de Konink- lijke Nederland sc he Hoog ovens en Staalfabrieken te IJmuiden ten behoeve van de uitbrei ding van dit bedrijf met een walserij bij de uit eigen middelen te bouwen staal fabriek. De vervaardiging van staal en de ver werking daarvan tot walsproducten acht de Regeeiring van bet grootste belang, zoowel voor de rendabiliteit van het be drijf, als in het belang der industrialisa- tiepolitiek. Eh misschien ook wel, al noemde de Regeering dit niet, om onze defensie minder afhankelijk te maken vain het buitenland. Aan de orde kwam vervolgens het wetsontwerp tot naasting van een tweetal sipoorwegen (SauwerdRoodeschool en Graningen-'Slodh teren-Weiwerd) en van den tramweg AlkmaarWarmenhuizen, Bdj deze naastingen, de laatste van een serie, zit voor: ontlasting van financieel bezwarende contracten en het verkrijgen van vrijheid van handelen. Verschillende leden hadden bezwaar. De bezwaren riohtten zich minder te gen de naastiiDlg op zichzelve dan tegen de als gevolg daarvan gevreesde stop zetting der exploitatie op korten termijba1. De beer Bi er erna stelde, voor de naasting van de lijn SauwerdRoode school uit het ontwerp te lichten. Dit amendement werd verworpen met 45 tegen 28 stemmen; het wetsontwerp werd daarna z.h.st. aangenomen. Vervolgens werd een aanvang gemaakt met de „Wet Autovervoer Personen", in de wandeling de W.A.P. géheeten, welke in de plaats zal komen van het befaamde R.A.P. (Reglement Autovervoer Perso nen), waarmee de bekende moeilijkheden ontstonden, doordat men er niet in slaag de een formuleering te vinden, welke al gemeen erkend werd als te zijh in over eenstemming met de wet tot verlaging van de openbare uitgaven, van welke wet het R.A.P. een uitvloeisel was. Tevens worden in de W.A.P. feilen weggenomen, welke het R.A.P. aankleefden. Het gaat, zooals men weet, om coördi natie van het vervoer, om een vervoerpo- litiek, gericht op „regeling der onderlinge verhoudingen, bevordering van samen werking en het stellen van die voorwaar den, welke door het algemeen belang wor den geëischt". Een vergunningstelsel zal het imliddel zijn om „de uitbreiding en de onderlinge concurrentie der vervoermid- middelen te regelen, voorzoover dat ter verwezenlijking van de nagestreefde doel einden noodig is." INDIENING WETSONTWERP IS SPOEDIG TE WACHTEN. Het wordt thans als zeker beschouwd, dat in Groot-Brittannië dienstplicht zal worden ingevoerd. De gisteravond gehouden kabinetszit ting was, naar Reuter verneemt, bijeenge roepen om te beraadslagen over den dienstplicht. In welingelichte parlementaire krin gen verklaart men volgens Havas, dat het Kabinet heeft besloten tot invoering van een verplichte militaire opleiding van jongemannen van 18 tot 21 jaar, die een eerste oefening van vier maanden zullen krijgen en daarna voor vier jaar bij het territoriale leger zullen worden ingedeeld. D'e „Daily Herald" meldt, dat het kabi net gisteravond tot het invoeren van den algemeenen dienstplicht reeds besloten heeft en dat om te beginnen de jonge mannen van 18 en 20 jaar zullen worden opgeroepen. Volgens de „News Chronicle" zouden eerst de jonge mannon van 19 jaar opge roepen worden, waardoor het territoriale leger met 800.000 man versterkt zou wor den. Dé nationale raad van arbeid, welke bestaat uit de labour-partij, de parle- mentsfractie van labour en het vakver- eenigingscongres, heeft een motie aange nomen, waarbij de dienstplicht van de band wordt gewezen. Het Ehgelsche dreigement, den alge meenen dienstplicht in te stellen, wordt door de Berlijnsche bladen weinig effec tief geacht. Wat men ook beslissen zal in E'nge- land, zoo schrijft de „D'eutsch Allgemeine Zeitung" het zou in ieder geval dwaas zijn te meenen, dat de Britten daarmede de Duitsche regeering een verrassing zouden kunnen bereiden, of haar van den inge slagen weg afbrengen. Dé „Angriff" schrijft, dat het den Duitschers volkomen onverschillig is, hoe Engeland zijn landsverdediging organi seert. „Wij Duitschers, zorgen er voor, dat onze eigen landsverdediging zoo hoog mogelijk wordt opgevoerd. Dat is onze eenige zorg." 630 MILLIOEN POND VOOR DE DEFENSIE. Voor een tot in de uiterste 'hoeken be zet lagerhuis iheeft Sir Jobn Simom, de minister van financiën, gistermiddag zijn met spanning verwaobte begrootkigsrede gehouden. Het totaal der ontvangsten wordt ge raamd op 942.600.000 pond, dat der uit gaven op 942.444.000 pond, betgeen een begrootingsoverschot oplevert van 156000 ponld. Het oorspronkelijke c ij - f e r van 580 millioen pond voor de defensie is geste gen 'tot circa 630 millioen en dit bedrag zou zelfs nog hooger kunnen worden. „Do openbare financiën worden, aldus merkte Sir John Simon, In het verloop van zijh rede iniog op, momenteel geheel beheerscht door de uitgaven voor de landsverdediging". Uit de inkomsten werden het afgeloo- pen jaar de uitgaven voor de landsverde diging gedekt tot een bedrag van 254V2 millioen, een totaal derhalve van) 38234 millioen. Tengevolge vami de vorming van levens- middelenvoorraden en de luchtbesciher- mingsmaatregelen waren de defensieuit gaven in bet afgeloopen jaar op 400 mil lioen gebracht. „AIzoo tezamen, aldus Simon, zullen de belastingbetalers 942 millioen pond moe ten opbrengen, terwijl 380 millioen pond uit leeningen moeten worden gevonden. De regeering beeft echter besloten, niet over te gaan tot een verbooging van de inkomstenbelasting." De mededeeling, dat de inkomstenbe lasting niet zou worden verhoogd, ver wekte luide toejuichingen bij' de lager huisleden, maar het applaus verstomde, toen de minister mededeelde, dat de auto belasting met ingang van 1 Jan. j.l. met tien shilling tot 25 shilling per P.K. was verhoogd De .surtaxe op de inkomstenbelasting zal worden verhoogd. Eveneens de ta baksbelasting, de suikerbelasting en de successiebelasting op groote onroerende I goederen. ENGELSCHE EN FRANSCHE GEZANTEN TE BERLIJN TERUG. Men acht het te Berlijn twijfelachtig, dat von Ribbentrop den Britschen am bassadeur Henderson nog vóór de rijks dagzitting van Vrijdag zal ontvangen. I Ofschoon vernomen werd, dat Hender son dadelijk den wensch te kennen bad gegeven, von Ribbentrop te ontmoeten, is er van Duitsche zijde geen aanwijzing ge geven, dat men aan dezen wensch gehoor zou geven. Volgens Havas zou echter vanmiddag het gevraagde onderhoud worden toege staan. Het is nog niet bekend, wat de Britsche gezant aan von Ribbentrop zou willen me- dedeelen. In welingelichte kringen gelooft men echter, dat de Duitsche regeering geen mededeeling wenscht te ontvangen, die beoogt eenigen druk uit te oefenen op Hitier vóór de rijksdagzitting. Dé Engelsche ochtendpers bericht bijna eenstemmig, dat Henderson opdracht heeft, om nog vóór de rede van Hitier in Berlijn „belangrijke voorstellen" te doen. De Britsche ambassadeur zou zelfs, zoo heet het, moeite doen, Hitier per soonlijk te spreken, teneinde hem mede te deelen, dat de Ehgelsche regeering volko men met de boodschap van Roosevelt in stemt. Ten tweede zou bij verklaren, dat het verwerpen van het „Internationale vre desplan van 25 jaar" tot gevolg zou heb ben, dat de internationale spanning sterk zou toenemen, Ten derde zou Henderson de verklaring afleggen, dat de spanning in Europa zou verminderen, indien Duitschland zijn troe pen uit Spanje zou terugtrekken en ook de mobilisatiemaatregelen in Duitschland zou intrekken. Ten vierde zou Henderson er op wijzen, dat ingeval Duitschland de voorstellen van Roosevelt zou verwerpen, Engeland den algemeenen dienstplicht zal invoe ren. Goulondre, de Fransche ambassadeur bij de Duitsche regeering, is naar Berlijn vertrokken. DUITSCHE SOLDATEN MET ZOUT ZUUR OVERGOTEN. Naar thans bekend wordt, zijn Zondag j.l. 20 Duitsche soldaten in Pilsen door aanslagen gewond. Door onbekenden werden de soldaten, die of in zeer drukke straten wandelden of met de tram reisden, met zoutzuur overgoten, waardoor zij zware brandwon den opliepen. Daar de aanslagen op verschillende punten van de stad plaats grepen, moeten zij door een groot aantal daders gepleegd zijn. Van deze daders ontbreekt tot nu toe elk spoor. Naar Reuter nog meldt, hebben de autoriteitei te Pilsen vijftig Joden en vijf tig „Marxisten" gearresteerd als „vergel dingsmaatregel". Gemeld wordt, dat de vroegere burge meester van Pilsen en een van de direc teuren der Skoda-fabrieken zich onder de arrestanten bevinden. JAPANS POLITIEK VASTGESTELD. Het Japansche kabinet beeft, naar de „United Press" verneemt, in zijn de laat ste dagen gevoerde besprekingen een prin- cipieele politiek vastgesteld, volgens welke Japan zal vermijden, deel te nemen aan bet algemeen front tegen de democratieën, tenzij- de democratische landen samenwer ken met de sovjets, waardoor gevaar zou ontstaan voor Japans positie in het Verre O'osten. Vernomen wordt, dat eerst na een stormachtige kabinetszitting overeenstem ming werd bereikt over de volgende pun ten: 1. Het sluiten van een militair verbond met Duitschland en Italië, uitsluitend ge richt tegen de sovjet-unie. 2. Het treffen van voorzieningen, op dat deze verbintenis kan worden uitge breid voor het geval andere landen in een actief verbond met Rusland een be dreiging gaan vormen voor Japan. 3. Samenwerking in het anti-komin ternpact, bestaande uit de uitwisseling van militaire informaties en het verleenen van steun, waarvoor de details echter nog niet vastgesteld zijn. Deze besluiten werden genomen in het zoogenaamde „kern"-kabinet, dat uit 5 le den bestaat. Als de verdere bijzonderheden zijn vast gesteld, zal bet besluit aan het volledige kabinet worden voorgelegd. LEVENSMIDDELENTEKORT IN B0HEMEN EN MQRAVIë. Sinds enkele weken doen zich in Bo- hemen, Moravië en ook Slowakije moei lijkbeden voor in de levensmiddelenvoor ziening. Vleescb, eieren, vet en boter worden scbaarsch. De huisvrouwen be ginnen moeilijkheden te ondervinden bij het inslaan van haar benoodigdheden. Eir komt gebrek aan koffie en thee is er niet meer. De voorraden der kleedingmagazij- nen zijn uitgeput. In Bratislava kan men geen zakdoek meer koopen. In den mooi- sten winkel van Praag waren slechts drie heerenjassen te koop. De beste schoenwin kels hebben geen schoenen meer. In sommige steden hebben de autoritei ten aanplakbiljetten doen aanbrengen, waarin aan de bevolking de raad gege ven wordt, zich van brood te voorzien, aangezien binnenkort militaire convooien zullen passeeren. IN VIER DAGEN VAN BATAVIA NAAR AMSTERDAM. Een bijzondere prestatie van gezagvoerder Kooper met de „Buizerd". De gezagvoerder Kooper,diegistermid- dag om vijf uur met het Indië-vliegtuig „Buizerd" op Schiphol landde, heeft op deze reis een bijzondere prestatie verricht. Zooals bekend, heeft de „Buizerd" Zater dagochtend van Batavia den terugtocht aanvaard en in Rangoon passagiers en post van de gestrande „Nandoe" over genomen. Hoewel dus twee dagen later H,. M. zal een oefentocht van het smaldeel medemaken. Het ligt in het voornemen van de Ko ningin, om Vrijdag een oefentocht mee te maken van het smaldeel der Nederland- sche marine, dat in den namiddag te Rot terdam zal aankomen. H. M, zal zich des morgens omstreeks negen uur te IJmui den aan boord van den flotieljeleider Hr Ms Tromp begeven, welke bodem onmid dellijk daarna zee zal kiezen. Ook de kruiser Hr Ms Sumatra zal daar naar zee gaan en in den loop van den dag naar het smaldeel worden geformeerd, dat zal zijn samengesteld, behalve de Tromp en de Sumatra, uit: de divisie mijnenve gers Abraham van der Hulst, de Jan van Gelder, de Pieter Florisz en de Willem van Ewyck; de torpedobooten Z 6 en Z 8; de kanonneerboot Brinio en de duikboot O 12. Op de Noordzee zullen enkele oefenin gen worden gehouden. Zoo zal er o.a. een nevelscherm worden gelegd. Zeer waar schijnlijk zullen ook enkele vliegtuigen van den marinevliegdienst aan de oefenin gen deelnemen. Des middags zal het amaldeel den Rot- terdamschen Waterweg binnenvallen en naar de stad opstoomen. Omstreeks vier uur worden de oorlogsschepen ter hoogte van de Willemskade verwacht. De Tromp en dei Sumatra zullen daar op speciaal voor deze gelegenheid uitgelegde boeien meren; de overige schepen krijgen lig plaats tegenover de Boompjes, eveneens op speciale boeien. De Koningin zal te Rotterdam, kort na aankomst van de oorlogsbodems, debar- keeren, om per auto naar Den Haag te rug te keeren. Bij het verlaten van de Tromp zullen deze flotieljeleider en de kruiser Sumatra elk 51 saluutschoten los sen. vertrokken, is Kooper er toch in geslaagd het toestel op wijwei hetzelfde tijdstip op Schiphol neer te zetten, als waarop de „Nandoe" zou zijn gearriveerd, indien de machine geen pech bad gehad. DE NIEUWE WERKVERRUIMINGSDIENST. Ir Westhoff leider? In aansluiting op betgeen reeds is me degedeeld omtrent de wijziging in de organisatie van de werkverruimingsaan gelegenheden wordt nog gemeld, dat het de bedoeling is, dat de heer M. de Vries, tot dusver hoofdinspecteur voor de werk verschaffing, regeeringiscommissaris zal JUWELIER - HORLOGER LANGE KERKSTRAAT 30 - GOES Binnenland. i H, M. de Koningin bij' de Marine. De Tweede Kamer vergadert weer. Vergadering Prov. Schoonheidscomm. Buitenland. Dienstplicht in Engeland? De Engelsche defensie-uitgaven. worden voor de werkverruiming. Hij' zal de schakel vormen tusschen den minister van Sociale Zaken en de te benoemen technische directeuren van den nieuw in- gestelden rijksdienst, welke over eenigen tijd zal worden omgezet in een staatsbe drijf. Verder zou voor een benoeming tot di recteur van den werkverniimingsdienst onder meer voorbestemd zijn Ir J. Th. Westhoff tot dusverre rijkslandbouwcon- sulent en rijksinspecteur voor de werk verschaffing te Zwolle, opsteller van het bekende rapport van cultuurtechnische werken, die geschikt geacht worden om bij wijze van werkverruiming ter hand genomen te worden. BURGEMEESTER VAN KATTENDIJKE PLOTSELING OVERLEDEN. Vannacht is plotseling op 62-jarigen leeftijd aan hartve lamming overleden de beer D. de Graaff, burgemeester en secretaris der gemeente Kattendijke. De heer de Graaff werd in 1903 be noemd tot secretaris en bekleedde het burgemeestersambt vanaf 1917. JAARVERGADERING TE HULST. De Provinciale 'Schoonheidscommissie hield, onder leiding van den beer A. D'. F. van der W'art, lid van Gedep. Staten van Zeeland, haar jaarvergadering in Hulst. De mededeeling, dat een vereeniging „Stad en Land van Schouwen" werd op gericht, terwijl Sohouwen-Duiveland toch evenzeer als de overige deelen van ons gewest behoort tot het arbeidsveld van de Prov. Zeeuwsche Schoonheidscommissie, heeft bevreemding gewekt. De voorz. beeft aan die bevreemding uiting gegeven. Als er tekort aan belangstelling bestond aan de zijde der commissie, zou de oprichting van deze nieuwe vereeniging voor Sohou wen-Duiveland misschien te billijken zijln; doch dit is niet zoo. De gemeentebesturen dienen te beseffen dat de schoonheid van stad en land er ten zeerste 'bij gebaat is, als bouwplannen aan de Prov. Schoon heidscommissie worden voorgelegd. Mededeeling werd gedaan van het plan tot bet houden van de jaarlijksohe bijeen komst van de federatie van organisaties werkzaam in het belang van de schoon heid van stad en land, op 8 en 9 Sept. in onze provincie. D'hr G. Ouwehand, directeur van ge meentewerken te Vlissingen, was van oor deel, dat het werk der Schoonheidscom missie in Zeeland nog niet in veel resul taten zal kunnen worden getoond. De voorzitter meent, -dat dezelfde opmerking ook voor andere provincies geldt, maar dat er toch heel wat getoond kan worden dat ruimschoots de moeite waard is. Daardoor kan een excursie stellig leer- za.am worden. Besloten wordt ten spoe digste een programma voor de bij gele genheid van het bezoek aan Zeeland te houden excursie samen te stellen. Aan het jaarverslag, uitgebracht door den secretaris-penningmeester, ir A. Rot huizen, kam worden ontleend dat op 13 aanvragen om ontheffing overeenkomstig de bepalingen der Prov. verordening tot wering van inbreuk op bet natuurschoon In Zeeland advies aan Ged. Staten werd uitgebracht. Als men nagaat dat er in >1937 en 1936 resp. 25 en 51 aanvragen binnenkwamen, bewijst dat men op den goeden weg geraakt. De massale woningbouw welke zich te Vlissingen openbaart, moest in dit jaar verslag wel ter sprake komen. Er is door de oommissie met klem op gewezen, dat bet verkrijgen van een harmonisch ge heel hier van groot belang moet geacht werden. Het is stellig belangrijk, dat een gemeente groeit; maar het is nóg belang rijker, h o e zij 'groeit. De plannen die de commissie 'bestudeerde, geven haar de overtuiging dat Vlissingen door den bouw van deze wijken wel grooter, maar niet grootsober zal worden. In 1938 werden 250 bouwplannen on derworpen aan bet oordeel der commissie die biervoor is ingesteld. Het percentage der direct goedgekeurde plannen is niet groot; in de plattelandsgemeenten is het peil der bouwplannen niet hoog te noe men. De jaarrekening over 1938 sloot met een totaal van f 2452,92; de begrooting voor 1939 geeft een raming van f 2092 voor de uitgaven. Bijl de rondvraag heeft burgemeester B. A. Th. M. Truffino dank gezegd voor dit bezoek aan zijln stad. Na 'bezichtiging van het stadhuis en de R.K. kerk heeft het gezelschap dat zich in „de Graanbeurs" aan een koffie- maaltijifl vereenigde een autotocht ge maakt door een deel van oostelijk Z.- Vlaan'deren. Men reed van Hulst naar Climge, Vogelwaarde, Axel en Terneuzen: de tocht 'bood gelegenheid tot bet be zichtigen van enkele gebouwen. Te Ter- neuzen ging het gezelschap uiteen en ver trokken de deelnemers uit Walcheren en Zuid-Beveland via Vlissingen per boot.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1