De Nederlandsche Weermacht Rechtszaken Gemengd Nieuvtr. Land- en Tuinbouw Radioprogramma. THOLEN EN SINT PHILIPSLAND. De zwerftochten van Kees. Een Amerikaansch oordeel. Het bekende Amerikaansche weekblad „Ken" bevat een artikel over de 'Neder landsche weerkracht, René AlacColl be spreekt er in de wijze waarop Nederland weerstand zou kunnen bieden aan een le ger dat zijn grondgebied zou willen be treden. Hij gewaagt van de inundatiemo gelijkheden en noemt het complex van water en kazematten „een zeer sterk ver- dedigingstelsel". Het Nederlandsche leger op oorlogsvoet telt 500.000 man, zegt hij, maar dit cijfer is tot 1.680.000 te verhoo- gen. Het aantal Nederlandsche oorlogs vliegtuigen schat hij op 600. Zijn conclusie is: „Nederland zou geen gemakkelijk hapje voor een vreemd leger zijn. Zijn bevolking zou bezield door groo- ten moed, wanneer zij vecht voor haar eigen grond, gewapend met moderne mid delen en beschermd door zee en rivieren, zich krachtig doen gelden tegen iederen indringer. E 3 van Middelburg; W. Terwoert, op zichter Heide Maatschappij, A 72 van Arnhem; J, C. Carol, schilder, E 39 van Middelburg; G. van der Weele, fabrieks arbeider, E 99 van Middelburg. Vertrokken: P. G. van der Leek, zonder beroep, A 130 naar Vlissingen; A. Bassi, zonder beroep, D 127 naar Middelburg; H. van Putten, reiziger, Dl 272 naar Prin- cenhage; F. Huvers, zonder beroep, B 141 naar Vlissingen; H. de Roode, Off. v. d. M.S.D., B 429 naar Den Helder; C. J. Ve- nema, E 385 naar Oost- en West-Sou burg. (V. C.) Oostkapelle. Vrijdagavond werd alhier het op initiatief van het gevormde co mité opgericht Militair Tehuis op de hof stede van den heer Jasp. de Kam Pz. ge opend. De opening geschiedde door den voor zitter van het Comité den heer P. Cor- nelisse. Hij: heette allen welkom en her innerde aan de vorige mobilisatie, toen de militaire tehuizen zoo nuttig hebben gewerkt. Dit tehuis zal een Christelijk te huis zijn, hoewel ieder er welkom is. De militairen kunnen er gezellig samenzijn, Ghr. lectuur lezen, terwijl elk der avonden met dankgebed besloten wordt. De le luitenant Zonneweil zegde dank aan het comité en den voorzitter voor het initiatief, en hoopte dat er een goed ge bruik van zal worden gemaakt. 'a Zondags zal aan de militairen gra tis koffie en thee worden verstrekt, ter wijl op de andere dagen de aanwezige consumpties tegen kostenden prijis zullen worden verstrekt. Domburg» Maandagavond trad voor de vereeniging „Domburgsch Handelsbelang" op als spreker dhr F. L. van der Leeuw, directeur van het bureau van den Kon. Ned. Middenstandsbond met het onder werp: „De noodzakelijkheid van midden standsorganisatie in dezen tijd". Spreker drong aan op organisatie in landelijk verband en aansluiting bij den K. N. M. B. In een volgende vergadering zal een voorstel tot aansluiting worden behan deld. Arnemuiden. Auto-aanrijding. Zondagmorgen kwam een auto door de Langstraat gereden. Een zoontje van den winkelier K. stak plotseling de straat over precies voor de auto. Het knaapje werd door de auto geschept en kwam terecht op den bumper. Door den schok sloeg hij met zijn hoofd tegen het glas van een der koplichten, waardoor dit brak. Door de glasscherven liep het knaapje eenige verwondingen op aan zijn hoofd, hoewel niet van ernstigen aard. Tholen. Gemeenteraad. Gis teren vergaderde de Raad. Afwezig met kennisgeving de heer Moelker. De heer Klompe wordt geïnstalleerd als raadslid en legt in handen van den voorz. de vereischte eeden af. Van de vereeniging voor ziekenhuis- verpleging op het Eiland is bericht in gekomen, dat zij de verleende subsidie iniet kan aanvaarden. Voor aanschaffing leermiddelen enz. wordt aan de school- vereeniging op Geref. grondslag een be drag toegekend van f 109. Wijzigingen worden aangebracht in de verordening op de precario-belasting. Parkeergelden gullen niet meer worden geheven en de PZEM moet geen rechten betalen voor opgraven straten enz. De be strating van de gegraven gleuven zal de gemeente op kosten van hen die dit ver oorzaken laten geschieden. Ingekomen is een verzoek van de hee- ren Goedegebuure en v. d. Zande om een abonnement voor de brug, tegen gewij zigd tarief. De voorz. stelt voor, dit af te wijzen. Wel is waar is hun in 1935 een en ander toegezegd, doch onder voor waarde dat zijl zouden aantoonen dat zij schade leden in hun bedrijven door de brug. Tot nog toe hebben zij; hieraan niet voldaan. D© heer OVerbeelke acht het wel billijk, gezien dat de B.B.A. voor een krats over gaat, dat deze twee vrachtrijders reduc tie krijgen. Zoolang zij niet aan ons rede lijk verzoek hebben voldaan, aldus de voorzitter, kan hun verzoek niet worden ingewilligd, terwijl v. d Sande, omdat Goedegebuure door de nieuwe tarieven ook verlaagd is voor zijn auto, ook voor zijn vrachtwagen een dergelijke extra re ductie is toegekend. Hiervan geniet hij eiken dag. De heer Klompe is er voor, als de be- -che den binnen zijn gekomen, dit zaakje nog eens te behandelen. De voorz. acht het geen bezwaar dat de Raad op de hoogte wordt gehouden, doch de beslis- sing hiervan berust volgens verordening bij B. en W. Met alg. st. wordt hierna afwijzend op het verzoek beschikt. B. en W. stellen hierna voor, van den heer Lindhout een stukje grond aan de Dalemschestraat aan te koopen voor f 1 en de bestrating voor gemeenterekening te nemen, omdat de straat daar ter plaatse dan kon worden verbreed. Met alg. st. besluit de Raad tot aan koop. De voorz. memoreert hierna de laatst gehouden vergadering in het gemeente huis voor de belangen der luchtbescher ming, waar de Commissaris der Konin gin heeft aangedrongen dat binnen 14 da gen raadsvergadering zal worden gehou den voor een crediet voor voormelde be scherming. Bijl onderzoek naar de prij zen der benoodigde artikelen bleken deze erg duur te zijn terwiji ook de schuilkel der kosten oplevert voor installatie. Tn verband hiermede stelt hij voor B. en W. een crediet toe te kennen van f 1700. Dit wordt met alg. st verleend. ERGERLIJKE DIERENMISHANDELING. Konijn levend gevild. Het Gerechtshof te 's-Hertogenbosoh behandelde in hooger beroep de strafzaak tegen een koopman, wonende te Tilburg, die terecht stond als verdacht van het feit, dat hij op 11 November van het vorige jaar te Tilburg een konijn levend heeft gevild en zich dus. aan dierenmis handeling heeft schuldig gemaakt. Door den politierechter te Breda is; hij deswege veroordeeld tot f 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. Tegen dit vonnis hoeft hij" hooger be roep aangeteekend. Ofschoon verdachte ontkende 'hot ko- niin levend te hebben gevild, verklaarde een der getuigen die in deze zaak werden gehoord, dat het konijn erg te keer ging. toen verdachte aan het slachten was. Na het getuigenverhoor eischte de Ad vocaat-Generaal, die de opgelegde straf niet in overeenstemming achtte met het gepleegde misdrijf, een gevangenisstraf van 4 weken. Het Hof zal over 14 dagen arrest wij zen in deze zaak. Een groot bedrag verloren. De heer M. te Alphen a. d. Rijn deed Zaterdagmiddag aangifte bij de politie, dat hij zijn portefeuille, waarin o.m. een groot bedrag aan bank papier, was verloren, Daar hij zelf niet precies kon mee- deelen, waar hij zijn eigen dom was kwijt geraakt, leek de kans niet bijster groot, dat hij het zou terugkrijgen, maar nauwelijks eenige uren later vervoegde zich een jon geman, zekere J., bij de poli tie, die meedeelde, dat hij op het postkantoor in het bezit was gekomen van een portefeuille met een belang rijk bedrag aan geld. Toen hij thuis kwam en z'n tasch uitpakte, vond hij daar in een niet hem toebehoorende portefeuille met een groot aantal bankbiljetten. Dienzelf den avond werd de gelukkige verliezer in het bezit gesteld van zijn eigendom. 175. Het werd een zeer moeilijke en ge vaarlijke klimpartij, en het begon al aardig donker te worden ook. Gelukkig echter schoen de maan vrij helder, zoodat ze einde lijk hun pogen beloond zagen en te EVisa aankwamen, ongeveer het allerhoogste punt van Corsica, waar zij in een hotel over nachtten. 176. Den volgenden morgen wilden ze een tocht in de prachtige omgeving ondernemen. Het eenige vehikel dat te 'krijgen was, was een aftandsch autotje bestuurd door een Laardig individu, met een ongunstig uiter lijk. Burgemeester heeft bezoeker met stokslagen ontvangen. Gisteravond is ten huize 'van den bur gemeester van Heesch (N.-Br.), de heer J. W. Offermans, een voorloopig nog zeer duistere gebeurtenis voorgevallen, waar bij de gemeente-ontvanger van Halfweg' bij; Amsterdam, de 34-jarige heer J. van i Zuylen, gehuwd en vader van vijf kinde- I ren, zwaar werd gewond. De heer Van Zuylen is tot ongeveer i zeven jaren geleden gemeente-ontvanger I van Heesch geweest, waarna hij in de zelfde functie te Halfweg werd benoemd. Men zal zich wellicht herinneren, dat het 'n dien tijd in de gemeenteraadsvergade- rin en van Heesch vaak zeer heftig toe in en tal van grove beschuldigingen werden geuit aan het adres van onder scheidene gemeer telijke functionarissen, o.a oo't van den bur -emeester. Ook de verhouding tussehen len burgemeester en den ontvanger 'iet eer ve l t w"- schar over. De laatste jaren was het intusschen In de gemeenti wat rustiger geworden. Eerlgen tijd geleden nu werd de heer Van Zuylen te Ilalfwog opgebeld door burgemeester Offermans, die hem zeide, dat hij wel eens een bespreking met hem wilde hebben. De heer Van Zuylen zegde toen toe, dat hij, indien 'hij in Noord- Brabant 'kwam, den burgemeester zou be zoeken. 'Gisteren bevond hij zich op be- j zoek bij zijn ouders te Nuland en telefo nisch stelde hij zich in verbinding met burgemeester Offermans. Er werd afge sproken, dat de heer van Zuylen zich des avonds naar den woning van den burge meester zou begeven. Dit geschiedde in derdaad; maar na geruimen tijd' is de heer Van Zuylen hevig bloedend en zwaar gewond, bij zijn ouders teruggekeerd, waar hij vertelde, dat bij door burge meester Offermans met een stok zwaar was mishandeld. Volgens de lezing, die de 'familie Van Zuylen van het voorgevallene geeft, zou de 'burgemeester, toen de ontvanger bin nen was gekomen, hem hebben beschul digd van het plegen van malversaties tij dens zijn ontvangerssohap van Heesch. De heer Van Zuylen zou daarop veront waardigd hebben geantwoord, dat hij niet gekomen was, om dergelijko ongerijmde beschuldigingen aan te hooren, waarop hij' den burgemeester had verzocht, hem le laten gaan. De burgemeester zou dat hebben geweigerd zeggende: „Je bent mijn arrestant." Toen de heer Van Zuylen daartegen protesteerde en trachtte de woning te verlaten, zou do burgemeester hem met een stok hevig hebben afgeran seld, waarbiji bloedende wonden en tal van kneuzingen zijn ontstaan. Ten slotte slaagde de heer Van Zuylen er toch in, te ontkomen, waarna hij zich heeft laten verbinden door Dr Bouman uit Ni'stel- rode, die het aanvankelijk ongewenscht ond, dat hij; naar Halfweg werd ver voerd, omdat hij. den toestand van den gewonde vrij bedenkëlijk achtte. Heden-» middag echter had de geneesheer daar geen bezwaar meer tegen; daarna is de heer Van Zuylen naar Halfweg, gebracht, waar hij thans thuis verpleegd wordt. Giistera\ond nog heeft de heer Van Zuylen een klacht over het gebeurde bij de Kon. Marechaussee te Geffen inge diend, die thans de zaak in onderzoek heeft. De burgemeester van 'Heesch, naar de toedracht van het gebeurde gevraagd, verklaarde daaromtrent geen mede- deelingen te kunnen doen. De heer 'Of fermans gaf toe, dat hij. den heer Van Zuylen met een stok heeft geslagen. Dit motiveerde hij met te zeggen, dat de ont vanger zich tegen hem verzette. De bur gemeester merkte nog op, dat de gemeen te Heesch nog steeds met een tekort zit dateerende 'uit den tijd van het ontvan gerschap van den heer Van Zuylen. Ove rigens wenschte do burgemeester zich over hetgeen aan de slagen vooraf ge gaan is, niet uit te laten. Het voorge vallene, dat gisteren algemeen in de streek bekend geworden is, heeft grocte beroering teweeg gebracht. (Hdbl.) Diefstal te Amsterdam. D'e politie te Amsterdam heeft een 20-jarigen jongeman gearresteerd, die in dienst is van een wolhandel, kantoorhoudende in het gebouw Felix Meritis aan de Keizers gracht wegens een diefstal in het kan toorgebouw, waar hij werkzaam is. Hij had duizend gulden aan binnen- en bui- teniandsch geld en een groot aantal post en plalkzegels buit gemaakt. Zaterdag had de jongeman zich, na de kantooruren, in het gebouw laten inslui ten. Later op den dag werd hij' echter ontdekt door den portier van het gebouw, die hem kende en die er zijn bevreem ding over te kennen gaf, dat bij nog zoo laat in het kantoor aanwezig was. De jongen wist een aannemelijk verhaal te vertellen en zonder vorder eenig argwaan te hebben, liet de portier hem gaan. 'Gisteren ontdekte men echter, dat de beide brandkasten waren geopend. IJit de eene brandkast, staande in het kantoor lokaal op do tweede verdieping, werd duizend gulden aan binnen- en buiten- landsoh geld vermist en ook op de derde verdieping was door den jeugdigen kan toorbediende een brandkast geopend waaruit plak- en postzegels waren ge lstolen. Intusschen was een zonderlingen brief van den jongeman binnengekomen. Hij schreef aan den portier, dat deze mis schien zou ontdekken, dat er diefstal van een belangrijk bedrag aan geld had plaats gehad, maar dat 'hij niet moest denken, dat 'hij', de kantoorbediende, de schul dige was. De politie, die onmiddellijk werd ge waarschuwd, toog direct op onderzoek uit en bij een huiszoeking in de woning van den jongeman, werd in een 'kist 'op zolder het geheöle bedrag en de post- en plakzegels teruggevonden. S p e 1 e in d e den dood in. Te Groningen is gistermiddag een vierja rig dochtertje van den heer "W. dat spe lende den rijweg overstak door een vrachtauto aangereden. Het kincl werd op slag gedood. Den chauffeur treft geen schuld. Wclphaartsdijk. Maandag had alhier de jaarlijiksche veekeuring plaats, Aange voerd waren in totaal 54 stuks. De uitslag is als volgt: Oudere stieren: Heros van J. Driedijk le pr. 77,9 p.; 2, Cesar van J. L. Goet- heer 2e pr. 76,6 p.; 3. Deter van A. van Strien, 74 p.; Jonge stieren: 1. J. Driedijk, 2. J. v. D'amme, 3. J. Driedijk, 4. J. van Damme. Vaarzen beneden 1 jaar: 1. J. Driedijlk, 2. D. P. Goetheer, 3. J. Driedijk,4. J. v. Damme; 'daarenboven werden in deze klasse inog 4 kalveren aangevoerd. Vaarzen van 1 tot 2 jaar: 1. A. van Strien, 2. idem, 3. J. Sinke, 4. D. G. Goetheer, '5. J. Remijmse, 6. A. van Strien, 7. idem. Vaarzen 2 tot 3 jaar: 1. J. Driedijk, 2. P. Blok, 3. A. vain Strien, 4. J. M. Klompe, 5. J. Reimiijnse, 6. J. van der Bliek. Koeien 1 maal gekalfd: 1. Nora van J. L. Goetheer 82 p.; 2. Dora van Jan Sinke 80 p.; 3. Lena van A. van Strien 79 p.; 4. Emma van D. Sandee 76 p.; 5. Santa, Jan Goetheer 75 ip. Koeien 2 maal gekalfd: 1. Mina van J. van Damlme 78 p.; 2. Jannie van J. Sinke 77,5 p.; 3. Anna van P. Blolk. 77 p.; 4. Mlartha van J. Remijlnse 76 p.; 5. Ber tha van J. van Damme 75,5 p. Koeien 3 maal gekalfd: Nora van A. v Striem 82 p.; 1. Mina van D. P. Goetheer 81 p.; 2. Bontje van J. v. d. Bliek 79 p. p.; 3. Bles van J. Remijlnse 78,5 p.; 4. Bortiha, J. Katsman 77,5 p.; 5. Nellie, J Driedijk 76,5 p.; 6. Marie, J. van Damme 76 p.; 7. Aagje, J. Dribdijk 75 p. Koeien 4 maal en meer gekalfd: 1. Starre van Jan Goetheer 82 p.; 2. Elza, J. L. Goetheer 84,5 p.; 3. Marie, J. Sinke 81 p.; 4. Bertha, J, Driedijlk 80,5 p.; 5. Starre, D. P. Goetheer 80 p.; 6. Santa, J. Remijlnse 79 p.; 7. Martha, J. van Baimlmo 78,5 p.; 8. Elza.D. Sandee 76 ip. Woensdag 26 April 1939. HULViERiSIUM I, 1875 en 415,5 M NQRV-uitz. 6.307.00 Onderwijsf. voor de Scheepv. 8.00 Sohriftl. en medit. 8.15 Ber., Gram. (9.30'9.45 Gelukiw.). 10.30 Mor- gend. 11.00 Gram. 11.15 Ensemble v. d. Horst. 12.00 Ber. 12.15 Gram. 12.30 En semble v. d. Horst en gram. 1.30 Orgel. 2.30 Giram. 3.00 Ghr. Lectuur. 3.30 Piano kwartet „Die Haghe" en gram. 4.45 Fe- licit. 5.00 Voor de jeugd. 5.455.55 Gram. 6.00 Land- en tuinb.pr. Hierna: Ber. 6.30 Taalles en causerie over het B:in,nenaanv.- regl. 7.00 Ber. 7.15 Sportpr. 7,30 Gram. 7.40 Causerie namens het Nederl. Bijbel genootschap. 8.00 Ber. ANP., herh. SOS- ber. 8,15 Chr. Zangvereen, kerkkoor „Ex Animo", solisten en het Rott. Philharm. orkest. (9.309.55 Boekbespr. 9.55 10.00 Ber. ANP.) 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Gram. ca. 11.5012.00 Schriftl. HILVERSUM II 301,5 M. VARA-uitz. 10.00—10.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gram. (Olm 8.16 Ber.). 9.30 Cause rie „Onze keuken". 10.00 Morgenw. 10.20 Voor arb. in de Continubedr. 11.40 Voor de werkloozen. 12.00 Gram. 12.15 Ber. I 12.17 VARA-orkest. 12.45 Gram. 1.00— l 1.45 VARA-orkest. 2.00 Voor de vrouw. 3.15 Voor de kinderen. 5.30 Orgel. 6.05 Gram. 6.18 Ber. 6,20 De Ramblers. 6.50 Gausprie „Markante figuren uit de Bel gische Arbeidersbew." 7.05 VAR A-Kalen der. 7 06 Felicit. 7.10 Vocaal concert. 7.30 Bijbelvertell. 8.00 Herh. SOiS-Ber. 8.03 Ber. ANP, VARA-Varia. 8.20 VARA-or kest en soliste. 9.00 Radiotooneel met muziek. 10.00 Ber. ANP. 10.10 Causerie „Schuldig of onschuldig". 10.15 VARA- orkest. 11.00 Esmeralda. 11.3012.00 Gram. TELEGRAFISCH WEERBERICHT De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur te Vlissingen: weer: licht be wolkt; wind: matig W.-Z.W.; tempera tuur 7; minimum hedennacht 4; neerslag afgeloopen etmaal 5. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land: wisselende be wolking, geen regen van beteekenis, meest matige wind uit N. richtingen, weinig verandering in temperatuur. Stand van hedenmiddag 3 u.: De toegangswegen tot de bruggen over de groote rivieren in Nederland zijn met z.g. „asperges" bezet, welke palen een onoverkomenlijke hinderpaal voor gemotoriseerde legerafdeelmgen heteekenen. Stand van gistermiddag 3 uur: 752. Licht op voor fietsers: Woensdag 7 u. 35 min. r9yv'

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 6