Binnenland. Kabelballons. Uit de Provincie Kerknieuws FIETSLICHT J. A. DOMINICUS. t GOES. VERSTOPPING FOSTER* MAAGPILLEN WALCHEREN. THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. ZEEH W SCH -VLAANDEREN Candidatenlijsten voor de Gemeen teraadsverkiezingen. N.V. WILLEM VAN RIJN remmen niet gewond werd, was echter zeer onder den indruk van het gebeurde. RUSSISCHE GEZANT WEER NAAR LONDEN. De Russische ambassadeur in Enge land, Maisky, is weer naar Londen te ruggekeerd, nadat hij het overleg met zijn regeering ten aanzien van het voor gestelde Engelsch-RussLsche verdrag be ëindigd had. Het verluidt, dat van Londen uit nog geen antwoord is gezonden op de voor stellen, door de Sovjet-regeering inge diend tijdens de Engelsch-Russisohe be sprekingen. OEFENINGEN DER BRITSCHE VLOOTESK ADERS. Officieel wordt meegedeeld, dat de eerste zomerkruistocht van de Britsche Middellandsche Zee-vloot, die 26 April zal beginnen, bezoeken van vlooteen- heden aan Grieksche havens, Cyprus, Pa lestina en Egypte zal omvatten. De vloot zal vervolgens waarschijnlijk oefeningen houden in het oosten van de Middelland sche Zee. De thuisvloot zal bovendien op 28 en 29 April te Portland bijeenkomen. Verscheidene van haar eenheden zullen deelnemen aan bet vertrek van het Ko ningspaar naar Canada aan boord van de slagkruiser „Repulse". De vloot zal daarna ter hoogte van Portland de ge wone seizoensoefeningen houden. REGEERING LAAT PROEVEN NEMEN MET BROOD. Reeds tijdens de spannende September dagen van het vorige jaar, zijn van re- geeringswege proeven genomen met de samenstelling van brood, dat in tijd van oorlog, als een van de dan te nemen dis tributiemaatregelen, het brood van nor male samenstelling dient te vervangen. Een aantal Haagscbe bakkerijen beeft se dertdien dergelijke proeven genomen en momenteel is, in opdracht van de regee ring, een der grootste Haagsche bak kerijen bezig met de vervaardiging van brood, dat in hoofdzaak tarwe bevat, maar rogge en aardappelmeel als aanvullende ingrediënten heeft. Het brood wordt afge leverd aan een aantal personen, die op vragenlijsten hun bevindingen dienen mede te deelen. RADIOTELEGRAAFVERKEER MET NED. SCHEPEN. Toelating radiobrieftelegrammen bestemd voor passagiers. Met ingang van 1 Mei a.s. zullen bij wijze van proef in bet radiotelegrafisch verkeer met Nederlandsche schepen op zee (via het Rijkskuststation Schevenin- gen radio) ook radiobrieftelegrammen, de zoogenaamde Slt-telegrammen, worden toegelaten bestemd voor passagiers van deze schepen. Hierop zijn dezelfde bepalingen van toepassing als op Slt-telegrammen be stemd voor leden der bemanning dezer schepen; echter vervalt de bepaling, dat deze laatste telegrammen uitsluitend be trekking mogen hebben op persoonlijke aangelegenheden der geadresseerden en dat het adres den rang of functie van den geadresseerde moet vermelden. DUITSCHE POSTZEGELS EN INTER NATIONALE ANTWOORDCOUPONS. De Nederlandsche Kamer van Koop handel voor Duitschland te 's Gravenhage deelt mede: 1. Nog geldige, ongebruikte Duitsohe postzegels moeten deviezenrechtelijk als binnenlandsche geldsoorten behandeld worden en mogen derhalve slechts met vergunning naar bet buitenland of van het buitenland naar het binnenland ver zonden of gebracht worden. Alle postzegels, die bier niet onder val len (gebruikte los of op enveloppen ongebruikte) moeten deviezenrechtelijk als goederen worden behandeld. Dit be- teekent b.v. dat de ontvangst van zulke postzegels van Nederland uit zonder ver gunning niet toegestaan is. Het bevoegde orgaan met betrekking tot den invoer van postzegels is de Ueber- waohungsstelle für Waren verschiedener Art. Ook voor den ruil van postzegels met buitenlanders is steeds vergunning ver- eiscbt. 2. Internationale antwoordcoupons mo gen niet worden gebruikt voor betalings doeleinden. COLLEGE VAN VISSCHERIJEN. Bij K. B, is voor den tijd van vijf jaar benoemd tot secretaris van bet college voor de visscberijen mr J. van Andel Gz. te 's Gravenhage. Het „Handelsblad" is een overtuigd voorstander van den kabelballon als af weermiddel tegen vijandelijke vliegtui gen en pleit opnieuw voor de invoering daarvan. De kosten daarvan (f 25.000 per ballon) acht het blad niet bijlzonder hoog: Miet tweehonderd van 'deze ballons zou den bijvoorbeeld de Amsterdammers er unieer dan verzekerd van kunnen zijn, dat geen vijandelijk vliegtuig boven onze stra ten en grachten kan komen. De kosten daarvan voor onze hoofd stad? Alles bijl elkaar genomen schatten deskundigen deze op vijf milloen gulden. Voor het gebeele land zou dif bedrag dan met ongeveer tien vermenigvuldigd moeten worden, om al onze meest-kwets- baro punten met lucbtschansen te (kunnen beschermen. Bij die uitgave zijn dan naast de geïmpregneerde natuurzijde voor het omhulsel, bet waterstofgas en de ka bels voor de ballons ook inbegrepen do aansohaffingskosten van de vrachtauto's en de lieren voor de kabelinstallatie en wat dies meer zij. De bediening van de ballons eischt echter weer nieuwe gelden, daar ieder apparaat toch altijd acht a tien manschappen vergt Het staat daarbij wel vast, dat onze regeering en de militaire deskundigen zeer groote belangstelling voor den kabel ballon koesteren; dat bleek nog bij het laatste defensie-debat in de Eerste Ka mer. Reeds lang is dit vraagstuk dan ook door de autoriteiten iin studie genomen, doch nog altijd schrikt men voor de kos ten terug. Men is namelijk van meening dat de luchtdoelartillerie en een groot aantal jagers primair dienen te zijn bij een goede luchtafweerorganisatie en deze twee vragen immers reeds zeer veel of fers van onze schatkist. Niettemin moeten wij! blijven hopen, dat de landsregeering alsnog middelen zal weten te vinden om deze, voor de burger bevolking zoo bijzonder geruststellend werkende, ballonversperringen in onze lage landen te laten verrijzen. Boe eer, boe liever. Groot was de ontroering, toen gisteren in den laten namiddag bekend werd, dat de beer J. A. Douniinicus te Wemel- dinge, toen hijl op weg was naar een ver gadering van bet instituut tot onderzoek van verwerking van groenten en fruit te Wageningen, aldaar plotseling was over leden. Een geneesheer constateerde den dood tengevolge van een hartverlamming. De heer Dominicus was niet alleen in zij!n woonplaats, maar ook in de gebeele provincie, ja ver daarbuiten een vooraan staande figuur. In tal van organisaties, besturen en colleges had hij zitting en met toewijding gaf hijl zich aan de be hartiging van allerlei belangen. Iin zijn woonplaats was hij o.a. wet houder, secretaris-kerkvoogd der Ned. Herv. kerk, secretaris der Chr. School- vereeniging en voorzitter der A. R. Kies- vereeniging. Verder was hij lid van de Prov. Staten van Zeeland, als hoedanig hiji vorige week nog werd herkozen, voorzitter van de centrale Goes en van het Prov. Comité van A.R. Kiesvereenigingen, secretaris van de afd. Zeeland en lid van het Hoofd bestuur van den Chr. Boeren- en Tuin- dersbond in Nederland, voorzitter van de Ned. Tuinbouwbeurs, bestuurslid der ver eeniging tot Gbr. verzorging van krank zinnigen in Zeeland, en hoofdbestuurslid van de Vereeniging van Kerkvoogdijen van de Ned. Herv. Kerk in Nederland. De heer Doimlinicua, die algemeen werd hooggeacht en gewaardeerd, zal in vele kringen inoode worden gemist. In al de colleges, waarin de overledene zitting had, zal men ongetwijfeld de her innering bewaren aan iemaind, die in alle bescheidenheid zijp weg ging, maar die zich gaf aan allerlei arbeid, als /hij daar toe geroepen werd en zich zóó in alles inwerkte, dat zijin adviezen en opmerkin gen op hoogen prijs werden gesteld, om dat zij bdijlk gaven van groote kennis van zaken. Zijn opvolger in de Prov. Staten is de heer A. de Lange te Goes. Gemeenteraadsverkiezing. De datum der verkiezing voor den ge meenteraad is door B. en W. bepaald op 21 Juni a.s., de candidaatstelling moet op 9 Mei plaats hebben. en slechte apijsverteiing veroorzaken hoofdpijn, lusteloosheid, gemelijkheid i hurtwaten maagpijn em Foster's Maagpllien zijn het probats laxeermiddel en dragen zorg voor een volkomen normale ontlasting, doordat zij zoo zacht waikan..Prijs J 0,65 Kind aangereden. Zaterdagmiddag werd het 12-jarige dochtertje van den heer De la R. op het punt VoorstadKamperfoeliestraat aan gereden door een bakfiets van de fa. P. D(r v. d. Berg, die de eerste hulp ver leende, constateerde beenbreuk en liet het meisje ter behandeling naar het Gasthuis I vervoeren. Jeugd zingt en voert sprookje op. Er was Zaterdagmiddag voor de open bare les van drie jeugdkoren („Melodia Jeugdklasse" te Goes, „Cloetings Jeugd koor" te Kloetinge en „Zanghrst" te Wil- belminadorp), alle onder leiding van den heer J. 'H. Tamminga, veel belangstel ling. Db zaal van bet Schuttershof was geheel bezst. Eerst zongen deze drie koren achtereenvolgens elk drie nummer tjes en daarna zongen ze er saam nog drie. Alleraardigst klonk deze kinder zang. De heer Tamminga weet werkelijk veel met deze jeugdige zangers en zange ressen te bereiken. Onder de debutantjes bleken er enkele te zijn, die inderdaad veel beloven. 'Onnoodig te zeggen, dat bet publiek de kinderen telkens met een hartelijk ap plaus beloonde. Een groot deel van den middag was gevuld met de opvoering van het sprook je Repelsteeltje door „Zangvogeltjes" uit Wolfaartedijk. Dit kwam werkelijk uit stekend tot zijn recht. Costumes, verlich ting, het goed ingestudeerde spel en de aardige zang, alle-s werkte daartoe mede. Hulde aan de Wolfaartsdijksohe „Zang vogeltjes". De kinderen en de directeur, de heer Tamminga, kunnen op een welgeslaagden middag terugzien. A.R. Kiesvereeniging. In de gisteravond gehouden druk be zochte vergadering der A.R. Kiesvereen. herdacht de voorzitter, alvorens met de vereenigingswerkzaamheden werd aange vangen, den heer J. A. Dominicus, voor zitter van de Centrale Goes en van het Prov. Comité, wiens plotseling overlijden kort tevoren was bericht. Spr. schetste hem als een man, die in alle bescheiden heid leiding had gegeven aan het A.R. parlijleven in deze omgeving en die veel daarvoor heeft gedaan. D'aarna werd overgegaan tot bet stel len van candidaten voor de a.s. gemeen teraadsverkiezing. De volgende lijst werd samengesteld: J, Lajport (aftr.); 'G. Ec'k- hardt (aftr.); R.; Zuidema; J. Steketee; A. de Lange; A. Vingerling; J. J. v. d. Berg; W. J. van Doeselaar; J. M. van Riet en A. Remjjinse. Nadat nog de actie bij deze verkiezing te voeren, was besproken, volgde sluiting. St. Laurens. Onder voorzitterschap van doikter H. A. de Boer bad Maandagavond de jaarvergadering plaats van de Lucbt- beschenmiiiHjgsvereeniging welke druk be zocht was. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging 240 leden telt en uit dat van den penningmeester dat het kassaldo f 88 bedraagt. Het hoofd van den Luchtbeschermings dienst Ir J. Volkers, hield vervolgens een causerie over de* verschillende aanvals middelen en soorten bommen, waarna hij het gemeentelijk luchtbeschermiingsplan besprak en de daarover gestelde vragen beantwoordde. De voorzitter gaf een overzicht van de taak der vereeniging en over bet zoo juist verschenen rapport van de commissie, waarvan de Commissaris der Koningin in Zeeland, voorzitter is. Voorts werden een 'tweetal gasmaskers ter bezichtiging gesteld, welke door tussohenkomst van de vereeniging kunnen Worden aangeschaft. E-nkele leden gingen over tot aankoop. Vervolgens werd nog een demonstratie gegeven met lichtgevende speldjes. Benige personen gaven zich op als vriji- williger voor den luchtbeschermings dienst. Besloten werd in den a.s. winter lezin gen over de luchtbescherming te houden. Poortvliet. Dhr E. v. d. Slikke, le wet houder, thans plaatsvervangend burge meester, wenscht voor de a.s. gemeente raadsverkiezing, niet meer voor een can- didatuur als Raadslid in aanmerking te komen. Dbr E. v. d. Slikke is 30 jaar Raadslid geweest, waarvan 17 jaar als wethouder. Zaamslag. De afdeeling van „Vrede rust" kwam Maandagavond in jaarverga dering bijeen onder leiding van Ds Ko- revaar. Aan contributie was ontvangen f 263,75. Het ledental is dalende en daar mee ook de contributies. De penningmees ter, dhr J. Scheele Wz., werd herbe noemd.. Besloten werd a.s. winter een spreker uit te noodigen om in het belang der stichting een rede te houden. Meliskerke. Herv. lijst; 1. Kr. Dekker aftr.; 2. Js. Koene. Koudekerks. Anti-Rev.: 1. J. de Kroo (aftr.); 2. J. Lorier (aftr.)3. J. de Buck; 4. G. Zandee; 5. Jacs. Simonse Jr.; 6. J. (Besuijen; 7. E. Looise; 8. A. A. M. Goote; 9. K. van Sparrentak; 10. G. van der Louw; 11. J. Maas Jz. ZEEUWSCHE OUDERLINGENCONFERENTIE. In de Geref. Kerk te Goes werd heden de 20ste conferentie gehouden van ouder lingen der Geref. Kerken in Zeeland. De conferentie was druk bezocht. Als adviseurs waren aanwezig Ds E. Beuke- ma en Ds W. H. v. d. Vegt. De voorzitter, de heer F. D. G. P r i n s te Vlissingen opende de vergadering met gebed en sprak vervolgens een openings woord, waarin hij allen welkom heette en zijn blijdschap uitsprak dat deze verga dering nog mogelijk is. Hij' wees er op, dat in den loop der jaren onder allerlei omstandigheden vergaderd is en dat steeds getracht is die onderwerpen te behande len, die in het kerkelijk leven de aandacht trekken. Dat geldt ook van de onderwer pen die vandaag aan de orde zijn. Spr. eindigde met de hoop uit te spreken, dat deze conferentie een rijk gezegende zal zijin. Het verslag van den penningmeester, den heer F.Kaan werd goedgekeurd. De heer E. T a n g e te Rilland werd als comitélid herkozen. Daarna was het woord aan den heer P. de Putter uit Tórneuzen, om te refereeren over: „K erk en Evan- gelisati e". Spr. begon met aan te geven wat wij onder Kerk hebben te verstaan, waarbij verwezen werd naar de schoone uitspraak in den Heidelb. Catechismus, De leden van de Gemeente van Christus zijn rijk be voorrecht; zij willen echter niet alleen ge nieten van wat zij bezitten, maar zij wen- sehen ook, gedreven door de liefde van Christus en in gehoorzaamheid aan het bevel van den Koning der Kerk, anderen eelgenooten maken van het heil in Chris tus, door zending en evangelisatie Sprekende over het werk der Evange- Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Opheusden, K. v. d. Pol te Wierden; te Serooskerke (W.), N. Vis ser, cand. te Utrecht. Geref. Kerken. Beroepen te Id.skenhuizen, J. Kleine, cand. te Groningen. Bedankt voor Slootdorp, H. Hazenberg te Ureterp. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te 's-Gravenhage (Centrum), N. Brandsma te Wildervank en M. W. Nieu- wenhuyze te Franeker; te Dokkum, J. C. Maris te Sneek en J. G. van Minnen te Huizen. Beroepen te Gouda, J. G. van Minnen te Huizen. Oud Geref. Gem. Bedankt voor Den Helder, B. Hennep hof te Scheveningen. Hr. Ms. onderzeeboot „O. 16", die bestemd is voor den dienst in Ned.-Indië, is Maandag naar de Oost vertrokken. De „O. 16" verlaat de haven van Nieuwediep. De BOSCH fietslamp - 'n juweel- t|e van hedendaagsche techniek- voldoet aan de hoogste elschen. Geen storingen, mooi helder, vèr- stralend licht. Steeds betrouwbaar. Prijzen 1 6 Volt, 1,8 Watt F. 6.25 6 Volt, 3 Watt met Alnl- magneetstaal F. 7.50. Let op het merk Rotodyn. Verkrijgbaar bij den Erkenden Rijwielhandel. AMSTERDAM (C.) KEIZERSGRACHT 171 TELEFOON 31308 (4 LIJNEN) lisatie wijst Spr. op de bekende geschie denis van de ontmoeting van Jezus met de Samaritaansche vrouw. Wij hebben hier in de eerste plaats een voorbeeld van Evangelisatie. De Heere begint het gesprek, Hij' sluit Zich aan bij de omstandigheden, bij' de dingen van het dagelijksche leven. Ook gedraagt Hij Zich niet als haar meer dere, maar als haar gelijke, waardoor het gemakkelijk wordt tot haar te spreken van het geestelijk leven, bet levende water. Spr. wijst verder op de teedere wijze, waarop Jezus deze vrouw aan haar zon den ontdekte en haar zonden blootlegde, om haar daarna geleidelijk verder te on derrichten en Zichzelf aan haar als den Messias te openbaren. Jezus geeft echter niet alleen een voor beeld, maar ook een bevel tot evange lisatie, n.l. in de bekende gelijkenis van de bruiloft, waar eerst de kinderen des Koninkrijks, maar daarna de 'buitenstaan ders, de armen, verminkten en kreupelen, de landloupers en vagebonden met den drang der liefde gedwongen werden in te komen. De vraag waarom het nu gaat is of bet voorbeeld en het bevel van den Heiland navolging vonden en nog vinden In verband hiermede werd gewezen op de verbreiding van het Evangelie eerst on der de Joden, dan onder de Samaritanen en vervolgens onder de heidenen tot aan het uiterste der aarde. Spr. eindigde met een opwekking om dit voorbeeld en bevel ook nu nog na te volgen en mee te werken tot verbreiding van de blijde boodschap desi heils en te doen des Heeren werk. Op dit referaat volgde een drukke be spreking. In de middagvergadering heeft D r E. K r a a n te Vlaardingen, gerefereerd over ..De moreele en geestelijke herbewapening". Spr. begon met te berinneren aan den oproep, die elf vooraanstaande Nederlan ders op 19 Sept. en 8 Oct. tot moreele en geestelijke herbewapening deden uitgaan, en waarin zij opwekten om angst en zelf zucht, wantrouwen en verdachtmaking die de diepste oorzaak van de huidige wereld crisis vormen af te leggen en voortaan de eenvoudige wapenen van eerlijkheid en onzelfzuchtigheid te dragen. D'eze oproep wordt zeer verschillend verklaard. Behalve dat H. M. de Konin gin in haar radiorede den heelen opzet veranderde, hebben o.a. Roomscben en re ligieus-socialisten bet manifest ieder naar eigen overtuiging uitgelegd. Hoewel deze nieuwe beweging zelf aan leiding heeft gegeven tot verschillende verklaringen, daar zij zich van woorden bedient, welke meer dan één beteekenis kunnen hebben, gebiedt nochtans de eer lijkheid, baar te beoordeelen naar haar officieele uitingen en niet naar wat an deren van haar maken. Terwijl zij1 niet iets volstrekt nieuws is, maar ook reeds voorloopers had, o.a. in de kruistochten van de Middeleeuwen en in de Heilige Alliantie van 1815, is zij toch vooral ontstaan door bet werkparool, dat Dr Frank Buchman ter gelegenheid van zijn zestigsten verjaardag uitvaar digde. Toch mag de moreele en geestelijke her bewapening niet beelemaal als Buch- mannianisme beschouwd. Enkele punten van verschil worden nader uitgewerkt. In haar vallen verschillende werkingen van Gods gemeene gratie op te merken. Maar reeds uit algemeen nationaal en cultureel oogpunt moet zij ondoelmatig en bedenkelijk geacht. Zij schiet tekort in practiscben zin; begaat de fout om het werk van een nieuwe wereld-opbouw tot een kwestie van naastenliefde te maken; ontwapent eigenlijk ons volk door haar valscbe synthese en verzwakking van principieelen paitijstrijd, die juist altijd de geestelijke kiacbt van ons volksleven is geweest en maakt zich bovendien schul dig aan een ongeoorloofd optimisme. Een socialistisch dagblad als „Het Volk" gaf

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 2