DrDushkind Binnenland. Wankel bestaan van het Belgische Kabinet. Kerknieuws Onderwijs. Gemengd Nieuws. Rechtszaken Uit de Provincie. Candidatenlijsten voor de Gemeen teraadsverkiezingen. AMERICAN CIGARETTE Britsche reddingboot gekapseisd. VOORZITTER VAN DEN VOLKSRAAD. Mr J. A. Jonkman benoemd. Bij Kon. besluit ia tot voorzitter van den Volksraad in Ned. Oost-Indië be noemd Mr J. A. Jonkman, Officier van Justitie bij den Raad van Justitie te Se- marang. De beer Jonkman is 13 September 1891 te Utrecht geboren. Hij promoveerde te Leiden in 1918 en deed het aanvullings examen Indisch recht in 1919. In dat jaar werd hij uitgezonden als rechterlijk amb tenaar. Van 1927-1931 was de heer Jonk man lid van den Volksraad. Mr Jonkman had zich al vroeg doen kennen als warm vriend van de vooruit strevende Inlandsche gemeenschap. In Leiden was> hij een der oprichters en eer ste voorzitter van het Indonesisohe Ver band van Studeerenden en van deze ge zindheid gaf hij ook blijk als lid van den Volksraad. Ofschoon hij niet bij een. partij was aan gesloten, behoorde hij in politieken zin tot de vooruitstrevenden. ONS HANDELSVERKEER MET BELGIë. Besprekingen te Brussel. In het kabinet van den minister-presi dent is Zaterdag te Brussel een bijeen komst gehouden, bijgewoond door den mi nister van landbouw, graaf d'Aspremont Lynden, den minister van oeconomische zaken Sap, den minister van financiën Gutt, en verschillende hooge ambtenaren. Doel van de bijeenkomst was het regelen van eenige moeilijkheden betreffend h e t handelsverkeer met Ne derland, welke moeilijkheden naar het oordeel van de Belgische bewindslie den voortspruiten uit het feit, dat Neder land zelf de toepassing regelt van de con- tingenteering van den invoer van land bouwproducten in België. Deze invoer is vaak het aanzienlijkst op het oogenblik dat de Belgische productie zelf haar hoogtepunt bereikt. Voorts zijn met het oog op de voortzet ting der Belgisch-Nederlandsche handels besprekingen ook nog de andere oecono mische problemen die daarbij te pas ko men, behandeld. VERBOND VAN PROTESTANTSCH- CHRISTELIJKE WERKGEVERS. Verbond van Sigarenfabrikanten in Nederland sluit zich aan bij het Chr. Werkgeversverbond. Het Verbond van Sigarenfabrikanten in Nederland, waarvan een aantal vooraan staande leden reeds jarenlang rechtstreeks als individueels leden bij het Christelijk Werkgeversverbond stonden ingeschreven, heeft besloten zich als lid-vereeniging bij het Verbond als Protestantsch-Ghristelijke Werkgevers in Nederland aan te sluiten, teneinde mede door deze centrale werkge versorganisatie zijn belangen behartigd te zien. Deze aansluiting ligt geheel in de lijn van de sinds de re-organisatie van de Christelijke Werkgeversvereniging in 1936 tot Christelijk Werkgeversverbond bewust gevolgde gedragslijn, dat zooveel mogelijk vakorganisaties zich bij het Ver bond als centraal toporgaan dienen te or- ganiseeren. Daarbij wordt uiteraard in de eerste plaats gedacht aan vakorganisaties, die zelf op principieel christelijken gTond- slag staan doch ook aan die, waarbij splitsing in afzonderlijke christelijke or ganisaties, om welke reden ook, niet wel mogelijk is, terwijl niettemin die organi satie in meerderheid begeert zich mede door een Protestantsch-Ghristelijke Werk geverscentrale ter verdediging van haar belangen te doen bijstaan. GEEN VERKOOP VAN DEELEN VAN HET RIJK AAN VREEMDE MOGENDHEDEN. De Amerikaansche senator Lundeen, heeft een voorstel ingediend, opdat de re geering der V. S. onderhandelingen zou gaan aanknoopen met de Nederlandsche regeering om tot aankoop te geraken van, gelijk het desbetreffende telegram het uit drukt, de Nederlandsche bezittingen, die aan de Atlantische kust van Zuid-Ame- rika zijn gelegen, zulks in verband met de beweerde strategische beteekenis van Guragao en Suriname voor de verdediging van het Panamakanaal. D'e „Tel." teekent hierbij aan: De Amerikaansche gezant zal wellicht geen overbodig werk doen, door zijn re geering nog eens mede te deelen, dat Ne derland geen overzeesche bezittingen heeft, doch een ondeelbaar koninkrijk is, waarvan het grondgebied, behalve dat in Eüropa bestaat uit Indië, Suriname en Guragao. Bij die gelegenheid zou dan tevens her innerd kunnen worden aan herhaalde on dubbelzinnige verklaringen van de zijde der Nederlandsche regeering. Zoo heeft laatstelijk minister Welter in de Tweede Kamer nog weer eens met nadruk ge zegd, dat de Nederlandsche regeering er niet aan denkt gedeelten van ons grond gebied af te staan, waarop immers Ne derland sinds eeuwen onvervreemdbare rechten bezit. DE STATENVERKIEZINGEN. De uitslag In Zuid-Holland gewijzigd. Nu de gedetailleerde uitslagen van de kieskringen in de provincie Zuid-Holland door de ihoofdstembureaux zijn vastge steld, kan worden medegedeeld, dat de Liberale Staatspartij in deze provin cie niet zes doch zeven zetels zal krij gen. Ze blijft dus gelijk. De Anti-Revo lutionaire Partij krijgt 13 zetels en wint er dus 2 en geen 3, zooals uit den voor- loopigen uitslag was berekend. ZOETWARENINDUSTRIE VRAAGT VERLAGING SUIKERHEFFING. Door de Federatie der Nederlandsche Zoetwareninidustrieën is het volgende *s- legram gezonden aan den Minister van Economische Zaen: Aangezien de suikerprijs thans in één jaar tijds met bijna f 3 gestegen is en nog voortdurend stijgt, zulks zeer ten nadeele van industrie en consumptie en op de sui ker op heden nog aan totaal lasten drukt een bedrag van f 33,90 per 100 'kg samen gesteld uit f 6,75 crisisheffing plus f 24,75 accijns en opcenten, plus f2,40 compen- seerend imvoerreeoht, verzoekt het Be stuur der Federatie der Nederlandsche Zoetwarenindustrieën Uwe Excellentie nogmaals dringend de crisisheffing te verlagen. Naar een breeder regeering van nationale eenheid In de omgeving van minister-president Pierlot bleek men Zaterdag vrij bezorgd te zijn over de oneenigheid, die Vrijdag bij de presidentsverkiezing iu de Kamer ontstaan was tusschen' de katholieke en liberale fractie. Aangezien de liberale fractie den katholieken candidaat mr Van Cauwelaert hun steun ontzegden, zouden de. katholieke senatoren geneigd zijn Dinsdag bij de verkiezing van den president van de Eerste Kamer blanco te stemmen en zoodoende de 'verkiezing van den Brusselschen socialist Vinok inplaats van den liberalen candidaat mr Gillon mogelijk-maken. Van liberale zijde is hierop geantwoord dat indien! mr Gillon een nederlaag mocht lijden, de liberale ministers nog denzelf den dag hun portefeuille ter beschikking van den premier zouden stellen. Hedenmiddag komt het blok van Bel gisch© katholieken bijeen om over den toestand te beraadslagen. De liberale ka merleden en senatoren zullen Dinsdag middag eveneens hun houding bepalen. In verband met het voorgaande acht men het waarschijnlijk, dat de voorlezing van de regeeringsverklaring die het pro gramma bevat van het nieuwe Kabinet zoowel in de kamer als in den senaat tot Woensdag zal worden uitgesteld. Van doorgaans zeer goed ingelichte zijde werd nog gemeld, dat een nieuwe minister-president en als gevolg daarvan het tot stand komen van een ruimer opge vat kabinet van nationale unie^ vrij spoe dig te verwachten zou zijn. Souburg. Chr.-Hist.: 1. S. de Pagter; 2. N. Gysouw; 3. M Arendse Mzn; 4. P. Geljon; 5. G. Janse; 6. J. W. v. Koge- lenberg; 7. P. Roelse; 8. M. J, Holle- stelle. Arnemuiden: Chr.-Hist.: 1. Jan van Belzen Jz.; 2. G. dun Hollander; 3. J. Schroevers Jzn.; 4. A. A. van de Perel; 5. L. Eppen. Ritthem. Chr.-Hist.: 1. W. Boogaard (aftr.); 2. Joh. de Visser (aftr.); 3. J. Gevaal Wz. (aftr.); 4. P. J. de Pagter (aftr.); 5. W. Ovaa Jr.; 6. A. Poelman; 7. W. Gevaal Az.; 8. K. de Visser; 9. L. van E'enennaam. Borssele. Anti-Rev.: 1. M. de Regt Jozs.; 2. Jacobus v. Westen; 3. M. de Meij; 4. Joh. Zandee. Hock«y. Zaterdagmiddag speelde het tweede elf tal van de Goesche Hockey-club tegen Middelburg Dl. De ruststand was 11, de eindstand 21 voor Middelburg. BURGEMEESTER GRIJPSKERKE. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Mei benoemd tot burgemeester der ge meente Grijpskerke de beer U. Bouw- m a n te Heemse. De nieuw benoemde burgemeester, een zoon van wijlen Prof. Bouwman te Kaïn- pen, is 37 jaar oud. Hij is lid van de Geref. Kerk en behoort tot de A.R. partij!. Da heer Bouwman, die aanvankelijk theologie studeerde, ging later over tot de gemeente-administratie. Hij was volon tair ter secretarie te öt. Laurens en is thans werkzaam als administrateur van het Gtem. El. bedrijf te Ambt-Hardenberg. Van zijn hand verscheen eenigen tijd ge leden een boekje: „De afscheiding te Heetm&e". MELISKERKE KRIJGT EIGEN BURGEMEESTER. Tot burgemeester van Meliskerke is benoemd met ingang van 1 Mei a.is. de heer A. J. Huisman. De heer Huisman is 46 jaar oud, be hoort tot de A.R, partij en is lid van de Geref. Kerk. De nieuwe burgemeester is in Melis kerke geen onbekende. Sinds 1927 maakt hij deel uit van den Gemeenteraad. Hij is voorts bestuurslid van de Boerenleen bank, lid van bet 'Schoolbestuur, com missaris van de Coöp Melkfabriek „Wal cheren", diaken van de Geref. Kerk. Het is 80 jaar geleden, dat Meliskerke voor het laatst een eigen burgemeester beeft gehad, waarom door vele ingeze tenen een adres was gericht tot den Minister van Binnenl. Zaken en den Commissaris der Koningin om hierin verandering te brengen. WALCHEREN. O.- en W .-Souburg. 2 5-jarig be staan Boerenleenbank. Don derdagavond werd de jaarlijks-che reke ning en verantwoording gedaan van de Boerenleenbank. Tegelijkertijd werd het 25-jarig bestaan der bank herdacht. Bij afwezigheid van dhr W. Louwerse, die se dert 14 Nov. 1919 de functie van voorzit ter bekleedt en die van de oprichting der bank in het bestuur zitting heeft, nam de hr J. Kodde, voorzitter van den raad' van toezicht, de leiding van den avond op zich. Hij las een door dhr Louwerse opgesteld uitvoerig verslag voor van hetgeen in de 25 jaren van de oprichting der bank tot op heden is voorgevallen voor zoover het op de bank betrekking heeft. In den winter van 1913-'14 hebben de heeren K. Wiele- maker en W. Louwerse met eenige andere personen op de inmiddels door de Centrale Bank opgestelde statuten de Koninklijke goedkeuring aangevraagd, welke op 20 April 1914 werd verkregen. Op 20 Mei daarop volgende bad de eerste algemeene vergadering plaats. Tot bestuurslid wer den benoemd dhrn K. Wielemaker en W. De zgn. „Regeeringsklok", bestemd voor het Neder landsche Paviljoen op de Wereldtentoonstelling te New- York, volgens ontwerp van prof. Rosse en waarvoor de beelhouwer Etienne meer dan 50 beeldjes vervaardigde, is gemonteerd en inmiddels naar Amerika gezonden. Louwerse en A, J, de Visser, terwijl tot leden van den raad van toezicht werden gekozen dhrn Dr C. E. Plugge, A. v. Veen en G. van Weele. Tot kassier werd be noemd dhr S. Frelier. Verder geeft het verslag een beeld van de belangrijkste voorvallen op financieel gebied, waaruit de groei der bank en het groote belang van baar bestaan naar vo ren komt. Vervolgens sprak dhr Kodde een per soonlijk woord. Hij wees op het pioniers werk der oprichters, dat gepaard ging met veel moeilijkheden. Spreker bracht hulde aan de personen die dit werk hebben ver richt. In deze hulde betrok dhr Kodde speciaal den heer W. Louwerse, die van de oprichting tot op beden een der groot ste stuwkrachten is geweest. Verder hul digde spreker den heer J. G. de Hamer, die twee jaar na de oprichting der bank tot kassier werd benoemd, welke functie bij tot op heden met ijver en nauwgezet heid vervult. Voorts dhr N. Cijsouw, die van het 3e jaar na de oprichting af tot op heden de functie van secretaris be kleedt. Hierna werd nog door verschillende sprekers het woord gevoerd. Uit het jaarverslag, dat hierop werd uitgebracht, blijkt, dat bet ledental thans 187 bedraagt. Herbenoemd werd het be stuurslid, dhr P. J. Arendse; eveneens tot lid van den raad van toezicht dhr A. Pou- wer. D'e rekening sloot in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 1.473.565,31 en de 'balans met f 213.054,18. Het saldo winst werd bij de reserve gevoegd. (VI. Crt.) THOLEN EN SINT PHILIPSLAND. Sint Maartensdijk. Onder voorzitter schap van den heer C. G. Hage vergader de Zaterdagavond de Bond van Muziek gezelschappen op het eiland Tholen. In behandeling kwamen een tweetal aanvragen om in 1939 met medewerking van den Bond een festival te mogen or- ganiseeren en wel te St. Maartensdijk, naar aanleiding van het 20-jarig bestaan van het corps en te Poortvliet, naar aan leiding van het 15-jarig bestaan. Beide aanvragen werden ingewilligd. De festi vals zullen gehouden worden in de maan den Juli en September, een en ander be houdens toestemming van de betrokken autoriteiten. De jaarlijksche muziekavond zal gehou den worden op het eind van de maand September te Tholen. Betreffende het optreden van de deel nemende gezelschappen werd de vol gende regeling vastgesteld, lo. Het ont vangende corps; 2o. dan in volgorde vol gens den afstand; 3o. Het concerteeren werd vastgesteld op 20 minuten; 4o. Het terrein niet te ver van het dorp. Een uitvoerige discussie werd gevoerd over het marcheeren in den optocht. Al gemeen was men van oordeel dat ge tracht moet worden hierin meer regel maat te verkrijgen, waardoor het geheel een degelijken Indruk zal maken. Beslo ten werd de navolgende regels in acht te nemen: le. Tusschen de deelnemende corpsen een afstand van 20 meter; 2e. Het uniforme marschtempo werd be paald op 120 passen in de minuut. Als ensemble marsch werd voor dit jaar vastgesteld de Prins Bernhard- marsch van den componist A. M. van Leest. Na vaststelling van de plaats-, waar in 1940 -de Bondsvergadering ge houden. zal worden werd de vergadering gesloten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Dussen J. Schipper te Kockengen. Geref. Kerken. Aangenomen naar W'ormerveer, J. van Bruggen te Tweede Exloërmond. - Bevestiging en intrede. Na des morgens bevestigd te zijn door zijn vader met een predikatie over 1 Pe trus 4:11, deed Ds Ph. A. Warners, over gekomen van Serooskerke, Zondagmiddag zijn intrede bij de Ned. Herv. Gem. te Koudekerk e, met als tekst Rom. 10: 17. Aan het einde van den dienst werd de nieuwe leeraar toegesproken door den consulent Ds de Ru van Biggekerke, door burgemeester Dtregmans en ouderling J. Roelse. Daarna zong de gemeente hem toe Gez. 216:1 en 2. Emeritaat. Aan Ds P. G IJsseling, Ned. Herv. pred. te Loenen a.d. Vecht, is tegen 1 Mei eervol emeritaat verleend. Fröbelonderwijs. Onder leiding van Mej. Mooij van Wemeldinge vergaderde Zaterdagmiddag te Goes de afdeeling „Zeeland" van den Bond der Chr. Fröbelonderwijzeressen. Op de inlei ding der presidente „De eerste school dag" volgde 'n goede bespreking evenals op. de boetseerles van mej. v. Willigen te Kapelle en het verdere praktijkwerk. -Benoemd tot tijdelijk onderwijzeres te Hendrik Ido Ambacht mej. K. Goet- heer van Wolfaartsdijk,, thans kweeke- linge met akte te Wissekerke. Bruinisse. Vrijdag j.l. slaagde aan de Rijkskweekschool te Rotterdam voor Vroedvrouw onze vroegere dorpsgenoot» mej. J. Otte Jaad. ONS FEUILLETON. Wij hopen morgen te beginnen met de plaatsing van een nieuw boeiend feuille ton, getiteld: „W olken met zil veren rande n". c mr - czw ta tg 'cmrvmtu m sociale zo Ad Binnenkort zullen wederom nieuwe zomerpostzegels worden uitgegeven, waar van hierboven een der afbeeldingen. ZEVEN VAN DE OPVARENDEN OMGEKOMEN. De motor-reddingboot van Culler- coats, ten Noorden van Tynemouth (Northumberland) is Zaterdag tijdens een oefentocht, ter hoogte van de monding van de Tyne op een blinde klip gestooten en gekapseisd. De tien opvarenden sloegen over boord. Dtie van hen wisten zich nog aan den rand van de boot vast te grijpen en kon den later, zij het met groote moeite, daar er een sterke Noord-Oosten wind stond, worden gered. Van de overigen zijn er zes verdronken, terwijl de zevende wordt vermist. De ramp geschiedde op slechts enkele honderden meters afstand van de kust. De reddingboot is later aangespoeld. Nader wordt hieromtrent nog gemeld: De van ontzetting sprakelooze toe schouwers zagen vijf leden der beman ning, die zich nog aan de boot hadden kunnen vastgrijpen, stuk voor stuik in de golven -verdwijnen, zonder dat zij, iets konden -do-en oimi hen te hulp te komen. D'e reddingboot van Tynemouth kon weinig doen om de tragedie te verhinde ren, daar zij ongeveer twee kilometer van de plaats van de ram-p gestatio-nneerd is. Mannen, v-oorzien van touwen, probeer den van -de -kust af het omgeslagen vaar tuig te bereiken. Deze pogingen leverden echter niet -veel resultaten op. Slechts één lid -dftr bemanning werd op deze wijze gered. De jonge politieagent Carr slaagde er n.l. in naar de boot je zwemimen en een der ongelukkigen naar den wal te bren gen. Drie kwartier na het ongeval slaagde men er in zeven leden van de bemanning naar de Ikust te brengen, waar kunstma tige ademhaling op de slachtoffers werd toegepast. De kapitein van de boot, Bla- keny Scott, en zijn zeventienjarige stief zoon Keenneth Biggar, die zijn vacantie bij hem doorbracht, behoorden tot de slachtoffers. De gez-agvoerder was bewus teloos toen men hem aan den wal bracht. Hoewel men nog urenlang kunstmatige ademhaling op hem toepaste, slaagde slaagde men er niet in -de levensgeesten op te wekken. De andere slachtoffers wa ren al dood, toen zij op de kust werden gebracht. Een lid der bemanning, James Car- michael, slaagde er in op eigen kracht de kust te bereiken. In een naburig -ho tel werd hij ondergebracht en verleende men hem eerste hulp, waarna hij naar huis kon wandelen. De twee andere geredden waren er niet zoo gunstig aan toe. Hun toestand is op het oo-genblik echter bevredigend en men hoopt hen in het leven te Ikunnen houden. De reddingboot spoelde later in den avond aan in -de Kings Edwardsbaai tus schen Tynemouth en Gullercoats. Het was een -der best geoutilleerde booten van de Noordoostkust en zij was pas een jaar in gebruik. Het slechte weer bracht een heele vis- schersvloot nabijl Flamborough in moei lijkbeden en de reddingboot van laatst genoemde plaats trok er o-p uit om as sistentie te verleenen. De plotseling op stekende storm verraste d© vissohers, die niet ver van -de kust aan het visschen waren. Gelukkig waren hier echter geen menschenlevens te betreureh. Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: Overtreding Motor- en Rijwielwet en/of Motor- en Rijwielreglement en andere verkeersbepalingen J. G. S. te Goes vrijspraak; M. v. d. P. te Kruiningen f 2 b. of 2 d. h.M. C. P te Wissenkerke f0.50 b. of 1 d. h.; P G. K. te "Wissenkerke f 0.50 b. of 1 d.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 2