Stelsel van distributie iu oorlogstijd. Rotterdamsche Lloyd. In strijd niet de waarheid K.V. Hendrikse Bank Soes Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. MAANDAG 24 APRIL 1939 53c JAARGANG - No. 173 In tegenstelling met den opzet van 1916 voor het geheele land centraal gedaoht. - Taak van de ge meenten in hoofdzaak van administratieven aard. Stamkaarten voor de bevolking. Buitenland. Luxemburg viert het eeuwfeest van zijn onafhankelijkheid Hevige gevechten in China. Vervanging van dienst plichtigen door werkloozen. Belangrijkste Nieuws. Agentschap: Uitgave: N. V- Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 jijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 i m Directeur»Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA AboseerseatspfTjg pe? kwsrtsaS Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Viissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advtrtentlën "ent per '•egel Ingezcn-c.i laedcdeclizg.,;; cc.it per regel Kleine Arivertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over het ontwerp Distri- butiewet-1939 heelt de regeering uiteen gezet hoe 'zij zich een eventueel in te voe ren stelsel van -distributie denkt. De distributieregeling zal in algemeene trekken voor alle te distribueeren artike len voor huishoudelijk gebruik gelijk zijn, doch uiteraard zullen de details voor ver schillende artikelen onderling kunnen ver schillen. In het algemeen wordt uitgegaan van de navolgende richtlijnen: a. Indien een tekort aan een bepaald artikel dreigt te ontstaan, zullen de be schikbare hoeveelheden daarvan zooveel mogelijk gelijk over alle consumenten ver deeld worden, met inachtneming van be paalde behoeften en seizoeninvloeden. 'b. Daarbij zullen de bestaande organ- nen van handel en verkeer zooveel moge lijk worden ingeschakeld. De distributieregeling voorziet ter uit voering dezer richtlijnen in de uitgifte aan alle consumenten, tot de burgerbevolking behoorende, van een op naam gestelde dis tributiestamkaart, welke recht geeft op de verkrijging van distributiebonboekjes, waarvan de inhoud bestaat uit genum merde bonnen. Op gezette tijden zal door de regeering bekend gemaakt worden, dat in een bepaald tijdvak hij de winkeliers een zekere hoeveelheid van een aangewe zen artikel gekocht zal kunnen worden te gen afgifte van een bon. Ten einde te bewerkstelligen, dat de winkeliers tot den verkoop van het be trokken artikel kunnen overgaan, zullen dezen eenigen tijd te voren in de gelegen heid gesteld worden bestellingen hij den groothandel te doen. D'e in iedere gemeente in te stellen distri- butiedienst -heeft tot taak de uitreiking der distributiestamkaarten en bonboekjes aan de consumenten, het instellen van een enquête bij alle winkeliers naar den om zetten voorraad) van de te distribueeren artikelen, de afteekening der bestellingen, welke de winkeliers bij den groothandel zullen kunnen plaatsen. Hij heeft als regel geen 'bemoeienis met den opslag, het ver voer en de daadwerkelijke uitgifte van het artikel zelf. Tevens zal worden zorg gedragen, dat alle formulieren, boekjes en kaarten, noo- dig voor de uitvoering van de ontworpen regeling, door den Minister van Economi sche Zaken aan de distributiediensten der gemeenten worden verstrekt, terwijl ten slotte een samenstel van maatregelen ont worpen is ter verzekering van het noodige contact tusschen de verschillende distri butiediensten en het bij -het departement van Economische Zaken bestaande cen trale distributiekantoor, dat to-t taak heeft de gemeentelijke diensten te voorzien van de noodige gegevens ter uitvoering van de distributieregeling. Zooals uit hef vorenstaande blijkt, is de regeling der distributie, in tegenstelling met den opzeil van 1916, voor het geheele land centraal gedacht. Hoezeer ook thans de gemeenten een uiterst belangrijke scha kel in de gedachteorganisatie vormen, zoo is de haar toegedachte taak in hoofd zaak van administratieven aard. TAAK VAN DEN BURGEMEESTER In de uitzonderlijke omstandigheden, waarin de wet zal worden toegepast, is snelheid van handelen onontbeerlijk. Is het ©en wonder, dat het wetsontwerp ten dezen den burgemeester tot uitvoering roept? Daarom wordt thans voorgesteld met zooveel woorden in het wetsontwerp vast te leggen, dat in den regel in eiken kring een distributiedienst is, dat de burge meester der betrokken gemeente daarvan het hoofd is, doch dat deze- een ander kan aanwijzen, die namens hem met de dagelijfcsohe leiding van zaken is heiast. Aan één bezwaar, dat bij verscheidene weede Kamerleden tegen de ontworpen regeling bleek te bestaan de mogelijk- eiij' dat distributie-kringen worden inge steld, welke Mvee of meer gemeenten om vatten en aan welker hoofd de burgemees- Ia\één der £emeeilten zou staan wordt thans ook tegemoet gekomen. De door de betrokken burgemeesters te treffen gemeenschappelijke regeling zal de inrichting van den -distributiedienst in den kring moe-ten regelen. De re-geering is voorts van oordeel, dat op grond van het wetsontwerp ook een distributieregeling dient te worden ge- I troffen voor tal van goederen, welke noch i voor huishoudelijk gebruik bestemd zijn, noch als grondstoffen of als halffabrika ten zijn te beschouwen. Daarom achte de regeering een wijzi ging van het wetsontwerp noodzakelijk. Bij' n-o-ta van wijzigingen zijin dus ook eeni- ge systematische wijzigingen in het ont werp aangebracht, waardoor aan de re- geering voldoende bevoegdheden zullen toekomen, om ten aanzien van alle daarvoor in aanmer king komende goederen een distributieregeling vast te stellen. Daarnaast wordt ook de organisatie van de distri'butiediensten toe passelijk voor andere goederen, dan die bestemd zijn voor huishoudelijk gebruik. De 'bevoegdheid van een ieder, die dis tributiegoederen voorhanden 'heeft, gege vens te vorderen, onverschillig of dip goe deren al dan niet voor huishoudelijk ge bruik bestemd zijn, acht de regeering on misbaar. De nota van wijzigingen opent daartoe de mogelijkheid. Voorts zegt de regeeriDg in de Memo rie van Antwoord de opvatting, dat de kosten aan de uitvoering van deze wet verbonden integraal ten laste van het Rijk behooren te worden gebracht, in haar al gemeenheid niet te onderschrijven. Ten slofte doel! de regiöering,- ten einde dè organisatie der distributieregieling vóór de inwerkingtreding zoo goed: mogelijk voor te bereiden, het voorstel, de artikelen nopens de organisatie der distributiedien sten in de kringen den dag na de afkon diging der wet in werking te doen treden. Deze artikelen treden dus blijvend in werking. Zoolang geen buitengewone om standigheden aanwezig zijn, acht de re geering geen aanleiding aanwezig de an dere artikelen in werking te doen treden. SPAANSCHE VERZEKERINGEN AAN FRANKRIJK. De „Matin" berichtte hedenmorgen, -dat de Daily Mail uit Hendaye heeft 'ver nomen, dat de Fransohe ambassadeur te Parijs de volgen-de verzekering heeft ont vangen Ie. De overwinningsparade zal op 15 Mei te Madrid worden gehouden. 2e. Voor einde Mei zullen alle It-ali- aansohe en Duitische vrijwilligers Spanje hebben veriaten. 3e. 'Generaal Franco hecht het grootste belang aan het handhaven van -de vriend schappelijke betrekkingen met Frankrijk en acht zich in geval van een aanval niet gebonden aan de mogendheden van de as. Een rede van de grqoothertogin. Het groothertogdom Luxemburg heeft Zaterdag zijn honderdjarige onafhanke lijkheid gevierd met een plechtige bijeen komst in -de kamer van afgevaardigden, waarin groothertogin Charlotte een rede voering heeft uitgesproken. De groothertogin begon met er op te wijzen, dat -het groothertogdom het bewijs van zijn persoonlijke vitaliteit en van zijn recht op een onafhankelijk Voortbestaan heeft geleverd, waarna zij al-dus ver volgde In deze gelukkige ontwikkeling van -de welvaart des lands, hebben wij' een schuld van dankbaarheid op ons- -geladen, waar van wij' ons van-daag moeten kwijten, en wel jegens de nagedachtenis -der konin gen/groothertogen van het huis Oranje- Nassau, jegens mijn verheven' grootvader, mijn geliefden va-der, mij-n beminde zus ter, wien -het aller ter harte is gegaan, ■de rechten van het land te bewaren, en zijn vooruit-gang met alle te hunner -be schikking staande middelen! te bevorde ren. Na herinnerd te hebben aan -de be scherming, welke het groothertogdom in talrijke moeilijke omstandigheden ge-noten heeft van de zijde 'dier mogendheden, Ook in het orgaan van da Staatk. Geref partiji „De Banier", werden beschouwin gen gewijd -aan den uitslag der Statenver kiezingen. Aan een daarvan is het volgende ont leend. Nadat eerst gewezen is op de groote be langstelling voor de vergaderingen lei S. G. P., zulk® in tegenstelling met andere ipartijlen, wat als een moedgevend ver schijnsel wordt aangemerkt, heet het: „Met dat al hebben wij in drie Provin cies een zetel verloren. De hang naar de partij van -den Minister President was ve len te machtig. In -den schrik van 'n drei genden -oorlog is veler hoop op de regee ring gevestigd, alsof Colijn ons helpen kon en bewaren voor oorlog, voor neer vallende bommen! De Re-geering kan alles weer gedaan krijgen, zelfs de Soc. democraten hangen aan Goljjn's jasje van wege de vrees voor Hitler. Wat het kos ten moet do-et er niet toe, als er toch maar geen oorlog op ons grondgebied komt. Het zou echter beter zijn als men eens hooger opzag tot God, Die den vrede zoowel als den oorlog schept. Maar daarvan is wei nig of niets- te bespeuren. En wie met den mensch op pad gaat, zal ook met den mensch uitkomen. Wij hebben dat gezi.m aan de dwaze vergoding van Chamberlain, wien van ons land uit presentjes werden thuis gezonden omdat hij den vrede gered had. Maar de Heere is jaloers op Zijn eere, dat is reeds goed openbaar gewor den". Wij hebben geen behoefte deze insinui- eerende 'beschouwingen te oommenta- rieeren. Maar wij kunmen niet nalaten hier nog even te laten volgen, het slot van de op Dinsdag 11 April door Minister Colijn gehouden radiorede: „Hoe kalmer we den toestand onder de oogen zien, hoe rustiger we ons dagelijk- eche werk blijven verrichten, hoe beter dat is voor ons zelf en hoe gunstiger indruk naar buiten dit zal maken. En voorts belijden we ook als volk in diepen ernst, dat het lot van ons land uiteindelijk niet in'handen van menschen ligt en niet van denwil eens menschen afhankelijbis, maar dat God' Almachtig de wereld regeert. In dat geloof schuilt kracht, het schept vast heid van wil aan 's men sch en zijde en het voor komt dat men als een riet door den wind ginds en weer bewogen word t". Wie -deze zinnen nogeens rustig leest zal erkennen, -dat er ook bij de Regeering is een opzien tot God en een ootmoedig erkennen, -dat God -de weTeld regeert. Etn het zo-u „De Banier" eer-en wanneer zij dit openlijk erkende, inplaats van een voorstelling te wekken, -die iini strijd is mot de waarheid. welke garant staan voor zijn onafhanke lijkheid, 'vernieuwde de -groot-hertogin haar eed -om haar leven te wijlden aam het waarborgen van -de onafhankelijkheid en van de instellingen des lands. Zij ver klaarde zich te zullen laten leiden door -de beginselenl van de 'grondwet, -en door de voorbeelden van baar voorgangers. De groothertogin besloot haar rede aldus-: Sterk in de vaderlandslievende eenheid, en in den onverzettelijkenl wil van al zijn kinderen, zal Luxemburg, met Gods hulp, nooit verloren gaan. De groothertogin droeg overdwars het groote lint -der 'orde van 'Oranje-Nassau. Zij' was vergezeld van prins Pelix en van -den 'kroonprins, groothertog Jan, 'die eveneens, behalve het lint van de Eiken kroon, het groote lint droegen der orde van -Oranje-Nassau. De Japanners zenden in allerijl verster kingen uit het Noorden. Voor de derde maal in twee weken hebben de Ohineezen, volgens een bericht van het Chineesche telegraaf agent schap uit Loya ri»g, in den ochtend van den 2 O s t e n -de zer een aanval op Kaifeng ondernomen. Hoewel het Japan'sc-be garnizoen in middels aanzienlijk versterkt was, hebben de 'Ohineezen na gevechten, -die verschei dene uren duurden, en in den loop waar van meer dan 200 Japanners werdenl ge dood, het aan -de westelijke poort van Kaifeng -ge-legen spoorwegstation her overd. Nadat de Ohineezen de in het Zooals gemeld, worden van regeerings- wege momenteel maatregelen voorbereid, om dienstplichtigen, die onlangs in ver band met den politieken toestand in wer- kelijken dienst zijn opgeroepen, doch in hun maatsohappelijken werkkring moeilijk kunnen worden gemist, in het genot te stellen van groot verlof en hen te vervan gen door op te roepen werklooze dienst plichtigen. Naar nader gemeld wordt, komen voor deze laatste oproeping in -aanmerking de dienstplichtigen van de lichting 1924 en jongere lichtingen. De burgemeesters zijin bereids uitgenoo- digd het noodige te verrichten, waardoor een en ander vlot van stapel zal kunnen loopen. Kragen, Ruche en Galon in de modetinten. Eenige garneeringen. Het Stoffenhuis, Goes. Opril MarktMagdalenastraat. (Adv.) station aanwezige legervoorraden in brand hadden gestoken, trokken zij zich terug. Uit Kweilin meldt het Chineesche pers bureau, dat de laatste drie dagen bij ver woede 'gevechten om Tsjengsjing, 60 km. ten oosten! van Kanton, meer dan 2000 Japanners gedood zijn. Tlsen-gisjing is vol gens dit bericht nlotg steeds in handen der Ohineezen. Uit iLoyang wordt gemeld, dat de Tsjengtai-spoorweg in de provincie 'Sjansi enl 'de spoorweg PekingHankou in de provincie Hopei op last van de Japan sche militaire autoriteiten voor den tijd van 'drie weken voor passagiers- en vrachtvervoer gesloten zijn, in verband met groote verplaatsingen van troepen uit Noord-China naar Kaifeng en Tai- joean. Dit wijst er volgens het Chineesche persbureau op, dat de tegenwoordige sterkte -der Japansche troepen niet lan ger voldoende is om het 'hoofd te bieden aan -den toestand, die door de jongste successen der Ohineezen aan het front is ontstaan. Tsjdlhkian-g is West-Boen an is, naar een Chineesch bericht meldt, op 21 dezer voor de helft verwoest bij een luchtaan val door 18 Japansche vliegtuigen, tenl- gevolge waarvan 400 burgers gedood werden. TOCH DIENSTPLICHT IN ENGELAND? De „D'aily Telegraph" bericht, dat het vraagstuk van de vergrooting van het personeel van het leger thans zoo drin gend is geworden, dat de minister-presi dent besloten heeft in de eerstvolgende vergadering van den ministerraad de eventueele invoering van den militairen dienstplicht ter sprake te brengen. In militaire kringen is men van mee ning, dat het invoeren van een dienst plicht voor jongelieden van 18 tot 20 jaar het mogelijk zou maken een opleiding van een jeugdig leger van 500.000 man krach tig ter hand te nemen. D'eze jonge mannen zouden verdeeld kunnen worden over verschillende gar nizoenen, waar zij samen zouden zijn met geoefende troependeelen en bovendien de modernste wapens voor hun opleiding ter beschikking zouden hebben. PER ZWEEFVLIEGTUIG OVER HET KANAAL. D'e Ehgelsche zweefvlieger Stephenson, lid van de Londensche zweegvliegclub, is Zaterdag om 1 u. 50 uit Dunstable in een zweefvliegtuig opgestegen. Eén half uur later is hij op Franschen bodem in de buurt van Boulogne-sur-Mer gedaald. Dit is voor de eerste maal in de ge schiedenis der luchtvaart, dat een zweef vliegtuig over het Kanaal is gezweefd. GEBREK AAN GROENTE EN FRUIT IN DUITSCHLAND. Walther Darré, de minister van land bouw, heeft bij- de opening eener natio nale 'landbouwtentoonstelling te Stuttgart gewezen o-p het tekort aan groenten en fruit, waaronder D-uitschland thans te lijder' heeft. Het is o-p den duur niet mo gelijk, zoo s;-ra'k hij, te verduren, dat Duitschland elk jaar verscheidene maan den lang verstoken is van fruit en ver- sche groenten, en zich tevreden! moet stel len met busgroenten. De voortbrenging van deze producten, aldus de minister, kan en moet verhoogd worden. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Distributie-maatregelen in oorlogstijd. Gratis vervoer grens- en kusttroepen. Extra hulp aan werkloozen. Vervanging dienstplichtigen door werk loozen, Buitenland, De boodschap van Roosevelt en de kleine mogendheden. Overeenkomst tusschen Italië en Zuid- Slavië. Hevige gevechten in China. Bonnet, de Fransche minister van Bui- tenlandsche Zaken, tijdens zijn jongste rede voor de Amerikaansche Club te Parijs, waarin hij hulde bracht aan het initiatief van Roosevelt. TWEE MILITAIRE VLIEGTUIGEN IN FRANKRIJK NEERGESTORT. In totaa! veertien dood en. 'Gisternacht is in de buurt van Ti'lle, op 500 meter van het vliegveld Beauvais, een bombardementsvliegtuig neergestort. Vijf inzittenden werden gedood: twee officieren, een adjudant-onderofficier en twee manschappen. Uit Tours meldt H-avas, dat Zaterdag ochtend om 11.30 uur twee bombarde mentsvliegtuigen boven bet vliegveld bij Tours bij ihet 'dalen in botsing zijn ge komen, op den grond te pletter zijn ge vallen en in brand zijn geraakt. De negen) inzittenden kwamen in de vlammen om, HENDERSON NAAR BERLIJN TERUG. Sir Neville Henderson, de Britsche am bassadeur te Berlijn, die na de bezetting van B-ohemen en Moravië -door Duitsche troepen en de -afkondiging van het Duit sche protectoraat over deze -gebieden, naar Londen) -ontboden was om verslag uit te brengen over -den toestand, is thans weder op weg naar Berlijn. ITALIAANSCHE GERUSTSTELLING AAN EGYPTE? Het Egyptische weekblad „Akr :Saa" schrijft dat de Italiaansche ambassadeur te Cairo een mededeeling' van zijn regee ring over zal brengen, volgens welke Italië ten aanzien van Egypte geen oog merken koestert, doch van meening is, -dat de aanwezigheid van een onafharike- lijfcen staat aan de Middellandsche Zee kust een (belangrijke factor in het machtsevenwicht is. HET BRITSCHE OVERLEG MET RUSLAND. D'e Russische ambassadeur in Londen, Maisky, zou waarschijnlijk vandaag naar zijn post terugkeeren, hetgeen er op wijst, dat -de Britsch-Russische besprekingen haar einde naderen. Maisky heeft aan de Russische regee ring rapport uitgebracht over de Brit sche opvattingen ten aanzien van nau were samenwerking ter verdediging van -den vrede. Van-daag heeft Maisky -een onderhoud -gehad met den Britse-hen am bassadeur in Moskon, Seeds.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1