IBIISHAG Gevaarlijke democratie. NlHeÉikse&F Bank Goes Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Nieuwe lasten voor het Fransche volt VERDEBIS1HSSVOORBEREIDIHG 1939. ogramma. ZATERDAG 22 APRIL 1939 53e JAARGANG - No.' 172 Buitenland. Ruime faciliteiten voor werkende dienstplichtigen. Belangrijkste Nieuws. verhuurt loketten In haar brand- an Inbraakvrlje Ups' Kluis- Inrichting vanaf f 5.per jaar. slen, die niet voor bin- mmptie of export ge ar denaturatietoesl&g in m komen, waardoor de rking der aardappelen tietoeslag voor aardap- m van het zand en voor groepen van rassen al teit verschillend te stel en hoogere teeltheffing zandaardappelen in te etengarantie. in schrijven dat de drie iding van een verzoek hen gericht tot het Col- scommissarissen, waar- e niet gebruikte suiker- 1938 te doen gelden 22 April 1939. 1875 en 4.15 M. KRCL Om 8,15 Ber. 10,00 halfuur. 12,00 Ber. lod. en solist. 1,00 foor de rijpere jeugd, aderuur. 4,00 De KRO- 4,30 KRO'-orkest. 5,15 zicht. 5,30 Gram. 5,45 altjes. 6,20 Journalis- 6,45 Ber., gram. 7,00 ie „Onfeilbaar leerge- herfl. 8,00 Ber. ANP., 'P. met muzikale oml. svar. progr. 10,30 Ber. Gram. 301,5 M. VARA-Uitz. m 7,30—8,00 VPRO. 16 Ber. 10,00 Morgen- arb. in de Continu um Ga. 12,15 Ber. 1,30 Filmpr. 2,15 Piano eportago. 3,35 Rcsid.- 30 Causerie „Een gp- 4,50 Resid.-orkest. 6,05 Uit de roode Ber. 6,30 Orgel 7,00 ,05 Felicit. 7,10 Po ll. 7,30 Uit Amerika: ziekenhuizen". 8,00 >3 Ber. ANP., VARA- ,8,30 Puzzle-uitz,. 8,45 meel. 9,15 „En nu fP'. 10,35 Gommunity- 0 VARA-orkest en so b-am. 1 April 1939. 1875 en 415,5 M. 8.30 2.15 KRO. 5.00 NCRV. 0 Gew. iriuz. (gram.). :d. Hierna: Orgel. 12.15 iram. 1.00 Boekbespr. zangvereen. „Semper ■odsd.onderricht voor 2.45 Het Lejeune- Gram.). 4.15 Gram. e. 4.55-5.00 Ber. 5.05 5.20 Geref. Kerkd. Ber. 7.50 Gram. 8.00 15 „Tatjana", operette, r. ANP. 10.40 Epiloog, .tolezing. 301.5 m. 8.55 VARA. VRO. 5.00 VARA. 8.00 Ier. 9.05 Tuinbouwpr. tserie „Van Staat en 0 Voor de kinderen. Kerkd. 11.50 Repor- ,Weg met de staket- ierna: „The Twilight Padvinderskoor. 1.30 VRO-Band. 5.00 De de kinderen. 6.00 Es- 30 Gram. 7.00 VARA- lig of onschuldig. 7.30 n solisten. 8.00 Ber. 1, meded. 8.25 Frag- „Otello". 9.25 Radio- 10.20 AVRO-amuse- er, ANP. 11.10 Orgel. WEERBERICHT. van hedenmorgen ïgen: weer: Ticht be- zwak; temperatuur icht 7; neerslag afge- van hedenavond tot er 19 uur: land zwaar bewolkt enige regen, matige, krachtige wind uit oeler. enmiddag 3 u.: a Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2,60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vüs3ingen f 0,20 Losse nummers 5 cent Directeur - Hoofdredacteur: R, ZU1DEMA Advertentfën 30 cer.t pev regel Ingezonden ried; d?n 30 per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdag» 10.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting liddag 3 u.: 777, >r fietsers: Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Wat zich in de afgeloopen dagen in België heeft afgespeeld bij de vorming van een Kabinet, is van genoegzaam be lang om het niet zonder meer te laten passeeren. Er wordt in onzen tijd veel gesproken over de gevaren, die onze democratische volksinstellingen bedreigen. Hierbij wordt dan gedacht aan het ge vaar van de zijde der communisten en der natlonaal-soclallsten. Metterdaad is het, bij het aan da macht komen van deze partijen met het con stitutioneel parlementaire stelsel, met al len gezonden volksinvloed gedaan. Niet elk middel in den strijd tegen deze bewegingen kan echter als deugdelijk en doelmatig worden aangemerkt. Wij denken hierbij aan een organisatie als „Eenheid door democratie", waarvan geen, blijvend voordeel is te verwachten, omdat deze beweging in zichzelf verdeeld is en allen principiëelen grondslag mist. Er is een gezonde en gezegende demo cratie en er is een democratie, die in haar uitwerking en doorwerking voor on9 parlementaire stelsel niet minder gevaar lijk is dan het optreden van communis ten en nationaal-socialisten. Dit is de democratie in den zin van volksregeering, waarbij de volksvertegen woordigers gezien worden als de gehoor zame dienaren van hunne lastgevers, de kiezers. Het is de democratie waarvan men eenige jaren geleden te Amsterdam een staaltje heeft gezien, toen enkele voor aanstaande sociaal-democratische leden van den gemeenteraad gedwongen wer den ontslag te nemen, omdat zij het be lang der gemeente stelden boven het partijbelang en zich niet wilden gedragen overeenkomstig den eisch van partij bestuurders. Van dit soort democratie hebben we deze week ook in België de uitwassen kunnen zien. Met veel moeite was het gelukt een Kabinet te vormen, waarin Liberalen, R.-Katholieken en Socialisten zouden samenwerken. Enkele uren later kwamen echter de socialistische ministers meedeelen, dat zij in de onmogelijkheid verkeerden aan de regeering deel te nemen. Wat was er gebeurd? De deelneming van socialistische mi nisters aan de regeering is afhankelijk gesteld van de opvattingen van het partijcongres. En dit congres heeft ondanks de ernstige tijdsomstandigheden met 310.000 tegen 248.000 stemmen en 15.000 onthoudingen een motie ten gun ste van deelname aan de regeering ver worpen. Oud-minister Spaak noemde dit besluit van zijn partijgenooten ongehoord. Hij was diep verontwaardigd. En geen wonder. Hij zal toch ook wel begrepen hebben, dat op deze wijze de weg ge baand wordt voor de dictatuur, voor fas cisme en socialisme. Koning Leopold die zichzelf veel in spanning heeft getroost om een sterk Ka binet te verkrijgen, heeft eenigen tijd ge leden niet ten onrechte de opmerking ge maakt dat het democratische stelsel in België lijdt aan uitwassen. En het zijn hoogst gevaarlijke uitwassen, waarvoor wij ook in ons land on onze hoede mogen zijn. ET begint wat dit betreft ook bij de S.D.A.P. naar het schijnt wel eenige ken tering te komen. Een der stellingen door Mr S. Mok bij zijn promotie aan de Stedelijke Universi teit te Amsterdam verdedigd luidt: „Het bindend mandaat van volksvertegen woordigers is niet alleen met den tekst van art. 89 jo art. 94, le lid Grondwet, van art. 72 Provinciale Wet en art. 51 - Gemeentewet, doch ook met het wezen van den democra- tischen bestuursvorm in strijd". De moeilijkheid is hier echter, dat de verkeerde opvattingen in sociaal-demo- cratischen kring een principieel karakter dragen en velband houden met de daar gehuldigde opvatting van de volkssou- vereiniteit. Aanhangers van deze revolutionaire leer vormen in den strijd tegen fascisme en nationaal-soeialisme een gevaarlijk element, omdat zij' een democratie verde digen waarvan de consequente toepas sing ondermijning beteekent van ons con stitutioneel parlementaire stelsel. D'aarom kunnen wij1 een actie als van „Eenheid door democratie" niet steunen. D'aarom keeren wij ons niet alleen te gen de openbaring van het revoiutiebegïn- sel bij communisten en nationaal-socia listen maar eveneens tegen de S.D.A.P, die met haar valsche democratie voor de democratie in den gezonden zin van volksinvloed een ernstig gevaar betee kent. EEN AANTAL INGRIJPENDE MAATREGELEN OP ECONOMISCH EN FINANCIEEL GEBIED. Na afloop van den ministerraad heeft de Fransche minister van binnenlandsche zaken gisteren een communiqué gepubli ceerd, waarin o.m. wordt gezegd: Op nieuwe Instem inn behoeve van de nationale verdedlgilng verelschon con nieuwe Inspanning van do natie, welke de roeioerlngi besloten heeft over alle groepen van burgers gelijk te verdoelen. De ministerraad heeft daarom de vol gende weitsdecreten goedgekeurd: Rubriek I: Nieuwe krachts inspanning voor de natio nale defensie. le. Decreten, houdende machtiging tot het aangaan van verplichtingen en de opening van credieten voor betalingen ten behoeve van de ministeries van oorlog, marine, luchtvaart en koloniën. 2e. Bespoediging van betalingen, in het bijzonder betrekking hebbend op de natio nale verdediging. 3e. Organisatie der voedselvoorziening der 'bevolking in tijd van oorlog. Rubriek Et: Maatregelen be trekking hebbend, op de krachtsinspanning voor de nationale verdediging. le. Medewerking van het kapitaal: Con trole op de inkomsten, ten einde belas tingfraude tegen te gaan; belasting tot een afgerond bedrag op bepaalde inkom sten, welke thans zijn vrijgesteld; beper king der winsten van ondernemingen, die voor de nationale verdediging werken; 2e. Heffing van een be lasting ten behoeve van de bewapening en vrij stellin gen: 'Instelling van een be lastingvoor de bewapening van lpct op de betalingen; vrijstelling van 20 pet op patentrechten; verzachting der belastingbepalingen ten behoeve van de pro ductie. Rubriek Ut: Verlichting van de lasten van den staat. Regime voor industrieelen alcohol; me dewerking van de schatkist voor het doen verminderen der graanoverschotten van 1938 en maatregelen, welke beoogen in het vervolg nieuwe overschotten te voor komen; inkrimping van de uitvoering van groote werken; verlaging van credieten voor wegenaanleg; herziening der finan- cieele deelneming in openbare onderne mingen enz. Rubriek IV; Medewerking van den arbeid. Decreet inzake den arbeid en de glij dende loonschaal; diereet inzake den ar beid bij de koopvaardij. Rubriek V: Economische maat regelen. Decreet, maatregelen bevattend ter sti muleering van de bouwnijverheid; decreet De aangekondigde regeling om dienst plichtigen, behoorende tot de grens- en kustbewaking in de gelegenheid te stellen weer met groot verlof te gaan, doordat zij vervangen worden door werklooze dienst plichtigen is nog niet tot in bijzonderhe den uitgewerkt. "Wel kan worden gezegd, dat zoo ruim mogelijk faciliteiten zullen worden ver leend. Elk verzoek om weder in het genot van groot verlof te worden gesteld zal op zichzelf worden onderzocht. Ieder die een dergelijk verzoek indient zal moeten kun nen aannemelijk maken, dat hij: in het maatschappelijk leven „noode kan worden gemist". Niet alleen werkgevers zullen „zukon,verlof' kunnen krijgen, doeh ook werknemers op verklaring van hun pa troon, en kleine zelfstandigen. In verband met de noodzakelijkheid, dat de overgang van den ouden naar den nieu wen toestand geschiedt zonder dat de grens- en kustbewaking in dien tusschon tijd verzwakt wordt, is een deugdelijke voorbereiding vanzelfsprekend noodzake lijk. Er wordt hieraan met voortvarend heid gewerkt, doch belanghebbenden zul len toch nog even geduld moeten hebben. Handschoenen en Kousen in de modetinten. Het Stoffenhuis, Goes. Opril MarktMagdalenastraat. Voordeelige prijzen. Altijd iets aparts. (Adv.) dat betrekking heeft op vrijwilligen steun aan de 'bewapening. De ministerraad heeft ten slotte een de creet goedgekeurd, waarbij bepaald wordt dat propaganda, gevoerd met uit het bui tenland afkomstige middelen, wordt ver boden. De minister van financiën, Paul Rey- naud, heeft gisteravond zijn aankondigde radiorede gehouden. De (minister zeide daarbij o.m.: „Ik richt mij tot u allen, Franschen, die den grooten ernst van deze uren be grijpt. Het is mijn harde plicht mieuwe offers yan u te vragen, omdat wij nieuwe feiten het hoofd moeten bieden. Of wij willen of niet, wijl zijn allen medespelers in het drama, dat zich tegenwoordig in Edropa afspeelt. I n het Westen leven bewon derenswaardige kleine, vrije volken, waarvan één klaar staat zoonoodigzijn land onder water te zet ten eneen ander verklaart dat het liever zal sterven dan het hoofd te buigen. Daarnaast ligt Frankrijk, dat groeit,, naarmate het ernstiger wordt bedreigd. Frankrijks1 kracht is nooit zoo noodig ge weest voor het land zelf en voor de we reld. Wat zou Engeland kunnen doen, in dien Frankrijk morgen verdween? Wat zou zelfs het groote Amerika kunnen doen? De laatste 14 imlaanden zijn in het hart van Europa groote overwinningen be haald en dit alleen dank zij! de opbrengst der wapenfabrieken en de versnelling van het tempo der bewapening. Frankrijk en zijln bondgenoot Engeland, hebben daar- De match met België kan 't allerbeste doorgaan, Alt Ik en Ibis weer, alt altijd, middenvoor staan. HSFHHF voorde pup Dobbetmannlekker, man I op geantwoord, door to besluiten tot een groote krachtsinspanning. Deze krachtsinspanning zal ons 15 milliard francs kosten. Hetopbren, gen van deze 15 milliard beteekent een krachtproef tusschen het totalitaire stelsel en het democratische regiem, zoo als het onze. Ons stelsel be schikt over tal van hulp bronnen en wij zullen deze krachtproef dan ook win nen I Als voorloopigen maatregel heeft de regeering vastgesteld, datdenormale werkweek 45 uur zou kunnen zijn. Zij heeft bovendien de m o- gelijkheid van overuren ge* schapen. Verlenging van den arbeids duur is nog noodzakelijker bij de open bare diensten en daarom heeft de re geering een 45-urige week ingesteld, die vermindering van het thans overtollige personeel in openbare bedrijven veroor looft Met ingang van 1 Mei zal van alle verkoopen een wapeningsbelasting van één procent worden geheven. Als g ij iets koopt, zal een honderdste deel van hetgeen ge betaalt, dienen voor de betaling van de vliegtuigen en kanonnen. Den kooplieden zal een compensatie worden gegeven door vermindering van de pa tentbelasting met 20 procent. Reynaud zeide hier te hebben gekozen tusschen een nieuwe belasting en valsch geld. De minister gaf vervolgens een over zicht van de maatregelen, die ten doel hebben het offer voor elk even groot te maken: de strikte beperking der winsten door ondernemingen, die voor de wape ning werken, de bestrijding van belasting bedrog. De thans genomen maatregelen zijn slechts een nieuwe stap op den weg naar Frankrijks herstel. Van een deflatie- politiek, aldus Reynaud, is geen sprake. Wij hebben slechts orde op de zaken te stellen. Wij hebben onze verantwoordelijkheid Op weg naar de Spaansche wateren voor het houden der aangekondigde manoeuvres passeerden de Duitsche vlooteenheden Donderdag de Straat van Dover. Een der oorlogsbodems gezien uit een vliegtuig. Binnenland. Drama te Uithuizen. Stand van de landbouwgewassen. Faciliteiten voor gemobiliseerden. Buitenland. Ingrijpende financiëele en economische maatregelen] in 'Frankrijk. De 'overwinningsparade te Madrid. aanvaard. Is dit de laatste krachtsinspan ning, die wij van u verlangen? Het laat ste offer? Ik weet het niet. Wij hebben onzen plicht gedaan. Aan u staat het thans den uwen te doen. In deze dagen wordt de vre de veroverd of verloren. Dat is de onmetelijke prijs van de inspanning, welke van u ge vraagd wordt. Verheft u boven uzelve. Denkt aan het lot van uw kinderen, uw vaderland, de vrijheid. Tezamen zullen wij den vrede redden." Deze rede is een zeer kloek stuk ge weest. Het ontbreekt dezen bewindsman niet aan moed, om het mes te gebruiken. De nieuwe crisis heeft weer zeer bij zondere eischen gesteld en de vijftien nieuwe milliarden zijn noodig voor de be wapening. De defensiewedloop is Frank rijk en Engeland opgedwongen. Het is een machtsproef tusschen de totalitaire landen en de democratieën. De minister heeft gewild, dat de offers gelijkelijk over alle categorieën zullen worden verdeeld en hij aarzelt niet, de groote bronnen van winst gevoelig te tref fen. NOG GEEN DATUM VOOR HET OVERWINNINGSDEFILE IN SPANJE. Officieel is nog geen enkele datum vast gesteld voor het overwinningsdefilé te Ma drid. Alleen dat te Burgos werd op 2 Mei bepaald. Het défilé te Valencia zal waarschijnlijk Zondag a.s. geschieden. DE EVANGELISCHE KERK SN DUITSCHLAND, Met goedkeuring van rijksminister Kerrl zijn de disciplinaire wetten voor de Duit sche Evangelische kerk herzien. Disciplinaire rechtbanken worden ge machtigd, weerspannige dominee's, die in gebreke blijven zich aan te passen bij' de orde van het derde rijk of die in hun plicht jegens de kerk of hun loyaliteit je gens den Führer, het volk of het rijk te kort schieten, te ontslaan. Predikanten worden op gelijken voet ge steld met de burgerambtenaren, d.w.z., dat de rassenwetgeving van Neurenberg ook op hen toepasselijk is. Van Cauwelaert benoemd tot voorzitter van dei Belgische Kamer. De katholieke staatsminister, Mr Dr Frans van Cauwelaert, werd na drie stem mingen gekozen tot voorzitter van de Belgische Kamer van volksvertegenwoor digers. Van Cauwelaert bekwam in laat ste instantie 78 stemmen tegen 73 aan den socialist Huysmans, die voorzitter was tot voor de parlementsontbinding. MEMORIE VAN ANTWOORD VERSCHENEN. Geen hanteering met beitrekkingi tot voorzieningen, verband houdende mefl de economische crisis Blijkens de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer op het wetsontwerp tot medewerking aan de verdedigingsvoorbe reiding-1939 stellen de ministers van Eco nomische 'Zaken, van Defensie en van Fi nanciën nadrukkelijk voorop, dat bij de sa menstelling van het ontwerp bepaaldelijk werd gedacht aan het stellen van regelen met betrekking tot de medewerking van het bedrijfsleven voor zoover deze nood zakelijk is teneinde te zijner tijd te kunnen komen tot maatregelen ten behoeve van de veiligheid des lands. Het ligt dan ook zeker niet in -de bedoeling dit ontwerp, wanneer het eenmaal kracht van wet zal hebben verkregen, tg hanteeren met be trekking tot voorzieningen, verband hou dende met een economische crisis.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1