De Gemeenteraadsverkiezingen. GEZONDHEID NIET WAAG UW Binnenland. Dr. Colijn over den uitslag der Verkiezingen. Uit de Provincie ZUID-BEVELAND men vragen is nu gebleken, dat de nieuwe Wegenverkeersbeschikking in wijden kring ongerustheid heeft gewekt, door deze eischen voor de lichamelijke ge schiktheid. Voor zoover degenen 'betreft, die thans nog geen rijbewijs hebben, geldt dit voor al de eischen die aan het gehoor gesteld worden en waarbij verlangd wordt het hooren van een fluisterstem op vier meter afstand met beide ooren. De A. N. W. B. acht dezen eisch in strijd miet 't algemeen bekende en ook van medisch-wetenischappelijke zijde beves tigde verschijnsel, dat slechthoorenden of dooven dikwijls andere eigenschappen be zitten, waardoor het nadeel van het on voldoende gehoor meer dan gecompen seerd wordt. De Wegenverkeersbeschik king laat echter niet de gelegenheid open eventueele onrechtvaardigheden te vermijd den door een zelfstandige beoordeeling van elk geval apart. Het besturen van een motorrijtuig is in tal van phasen van het bedrijfsleven een onmisbaar onderdeel geworden, daarom acht de A. N. W. B. 'het dan ook uiterst noodzakelijk, dat 'bij dit ingrijpen in de individueele 'bestaansmogelijkheden de grootst mogelijke omzichtigheid wordt be tracht, opdat niet een letterlijke uitvoe ring van een in dit opzicht te starre wet telijke bepaling tot grove onbillijkheden zal kunnen leiden. Zoo mogelijk nog ernstiger kunnen ge vallen van afkeuring zijn voor aanvragers die reéds in het bezit zijn van een rijbe wijs. Hun bestaan kan reeds geheel op de mogelijkheid tot besturen van motorrijtui gen gegrondvest zijn. In de Wegenver keersbeschikking is met dit feit rekening gehouden ten aanzien van aan 't gezicht te stellen eischen. Ofschoon n.l. volgens de nieuwe bepalingen in het algemeen eenzijdige blindheid hen, die een vracht wagen, taxi of autobus willen besturen, daarvoor ongeschikt verklaart, is dit niet het geval, indien zij: raeds tevoren in het bezit waren van een rijbewijs. Voor hen, die andere motorrijtuigen dan hierboven bedoeld willen 'besturen, d.w.z. motorrijwielen en gewone personenauto's, worden niet alleen strengere eischen aan het gezicht gesteld, n.l. een tiende ge- ziohtssoherpte op het slechtste oog, maar wordt bovendien geen uitzondering ge- het geval, indien zij reeds tevoren in het bezit waren van een rijbewijs. Dte A. N. W. B. heeft zich tot den mi nister van Waterstaat gewend met het dringende verzoek vóór de inwerkingtred ding van de Wegenverkeersbeschikking deze zoodanig te wijzigen dat: 1. bij de keuring van nieuwe aanvragers van een rijbewijs deze meer in de gelegen heid worden gesteld toegelaten te worden tot een aanvullend psychotechnisch on derzoek, in het bijzonder ook voor wat betreft de keuring op het gehoor. 2. Niet meer uitsluitend voor wat be- treft eenzijdige blindheid en niet meer uitsluitend voor bestuurders van vracht auto's, taxi's en autobussen een uitzonde ring wordt gemaakt voor degenen, die bij hun aanvrage reeds in bet bezit zijn van een rijbewijs. HOE WORDEN DE ZETELS VERDEELD? Van enkele plaatsen bereikt ons de vraag boe op grond van de cijfers bij de Statenverkiezingen door de diverse par tijen behaald, de samenstelling van den Gemeenteraad zou zijn. Wij meenen op deze vragen het best te kunnen antwoorden, door hier een korte uiteenzetting te geven van de wijze waar op volgens de Kieswet de zetels worden verdeeld. Bij! het maken van berekeningen en het op grond daarvan doen van voorspellin gen, zal men er natuurlijk mee moeten rekenen, dat bij de raadsverkiezingen Verschillende partijen geen candidaten stellen. In sommige gemeenten b.v. stellen de Vrijz. Deim. geen eigen candidaten, ook zijn er gemeenten waar de S.G.P. geen eigen lijst indient, terwijl de N.S.B. tot nu toe heelemaal niet met eigen lijsten .uit kwam. De op dergelijke partijen uitge brachte stemmen zullen dus aan anderen ten goede moeten komen. Eh nu de vaststelling van de uitslagen I. De verdeeling der zetels. Nadat de verkiezing heeft plaats gevon den, begint men met voor de candidaten lijsten het stemcijfer te bepalen. Hier onder verstaat men het totaal aantal stemmen, dat op de diverse candidaten eener lijst is aangebracht. Komen er b.v. op lijst 1 vijf namen voor en heeft A 80 stemmen, B> 10, G 46, D 3 en E 1, dan bedraagt het stemlcijlfer 80 10 40 -j~ 3 -j- 1 140. Vervolgens berekent men den k i es- de e 1 e r. Men telt daartoe alle stemcij- fers bij elkaar en deelt dit door het aan tal te bezetten zetels. Zijn er 5 lijsten in gediend, en bedragen de respectievelijke stemcijfers 140, 80, 95, 26, en 79, dan zijn er 420 stemmen uitgebracht. Moeten c-r 7 raadsleden worden gekozen, dan be draagt de Ikies-deeler 420 7 60. Bijl de nu volgende eerste verdoe- 1 i ng der zetels wordt aan elke lijst toe gewezen even zoovele malen één zetel als de volle kiesdeeler is begrepen in het stemcij'fer der lijst. Lijst 1 van boven staand voorbeeld, 140 stemmen tellende, krijgt dus twee zetels toegewezen. De lijs ten 2, 3 en 5 krijgen er elk één en lijst 4 komt niet in aanmerking. Er schieten thans nog twee zetels over. Deze worden bij de t -w e e d e verdee ling toegekend aan die lijstern-, die de grootste overschotten hebben; echter met i dien verstande, dat na toewijzing van een j eventueelen zetel hij tweede verdeeling, elke zetel minstens driekwart van den kiesdeeler moet vertegenwoordigen. In ons voorbeeld hebben lij;st 3 en lijst 4 de grootste overschotten. Lijst 3 krijgt er nu één zetel bijl, mlaar lijst 4 krijgt ook nu geen zetel, omdat er niet tenminste 45 stemmen (driekwart van den kiesdeeler) op zijin uitgebracht. Voor den resteer en den zetel -komen nu in -aanmerking de Een militair watervliegtuig is Dinsdag nabij de vlieghaven Schellingwoude ver ongelukt en bleef met zijn neus in den modder steken. werd versneld, boden voldoende bescher ming voor de burgerlijke bevolking tegen boinsplinters en tegen instortingsgevaar en door hun beweeglijkheid waren zij verre te verkiezen boven -de diepere kel ders die wel is waar tegen iederen bom aanval bescherming boden, maar die niet oveTal aangelegd konden worden, zoodat de groote moeilijkheid was om de men sehen er bijtijds in te krijgen. In het rapport van deskundigen was het uit en aangaan van druk bezochte vergaderin gen bestudeerd en reeds daarbij had nu en dan ongewenscht gedrang plaats ge vonden. Bij open luchtbombardement zou de stad- in volslagen duisternis gehuld zijn en de menschen die dan hun weg naar de schuilkelders zouden moeten vin den, zouden panieken veroorzaken voor zij veilig opgeborgen waren. Een bijkom stige reden was de groote kosten, die er aan verbonden waren en het onttrekken van materiaal en werkkrachten, -die op het oogenblik beter aan de passieve ver dediging gewijd konden worden. Slechts op bepaalde sleutelposities was er aanleiding tot het bouwen ivan zulke kelders en -dat zou ook geschieden maar voor onderbrenging van een aanmerkelijk deel -der bevolking hadden zij geen doel. HITLER'S VIJFTIGSTE VERJAARDAG. Waarom geen gielukwenschen van Roosevelt? Onder groote belangstelling vierde Hit- Ier gisteravond zijn 50-sten verjaardag Tallooze geschenken uit alle lagen der bevolking werden aangeboden. Hitier dankte o.a. door tal van bevor deringen bij weermacht, partij1 en mini sterie, door het verleenen van titels enz. Hij zelf werd eereburger van Dantzig. Het hoofdmoment van den dag was de groote parade in de rijkshoofdstad. Deze parade is de grootste geworden, die sinds 1914 in Berlijn heeft plaats gehad. Het voorbijmarcheeren der troepen duurde 4^2 uur. De parade werd bijgewoond door een groot aantal diplomaten en 'buitenland- sche delegaties. Ziji werd geopend door een paradevlucht van een opleidingsdivi sie der luchtmacht, waarna het voorbij trekken van de troepen van land-, zee- en luchtmacht volgde. Voor het eerst defileerde thans ook een afdeeling van het regiment valschermja gers. De artillerie toonde bij deze parade alle kalibers. Langs den weg door den T'iergarten hadden zich reeds in den nacht zeker twee millioen toeschouwers opgesteld. Een functionaris van het departement van staat te 'Washington heeft verklaard, dat Roosevelt geen gelukwenschen zal zen den aan Hitier ter gelegenheid van diens verjaardag. Dit is in overeenstemming met de prac- tijfc, volgens welke alleen verjaringsgroe- ten worden gezonden aan regeerende mo narchen. Naar het „Hbld" meldt, is Hitier tegen de verwachting in gisteravond niet ver schenen bij de opvoering van de operette „Die Lustige Witwe", een voorstelling, die door rijksminister Vo-n Ritotoentrop ter eere -van de eeregasten van Hitler was georganiseerd. U'f voor deze wijziging in het programma politieke motieven aan wezig zijn, is niet bekend. HET OFFENSIEF ROND KANTON. Japanners werpen aanzienlijke versterkingen in den strijd. Door 'het in den strijd werpen van aan zienlijke versterkingen, schijnt het den Japanners gelukt te zijn, om het Chinee- sche offensief ten Oosten van Kanton tot staan te brengen. D'e Japannors gingen bij Tsjen Sjin, 25 km ten oosten van Kanton, tot den tegen aanval over, met het gevolg, dat buiten gewoon hevige gevechten ontbrandden, waarbij, volgens de Japansche berichten, de Japansche troepen Tsjeng Sjin her overd hébben. De C-hineezen van hun kant beweren, dat zij dit dorp nog bezet houden. D'e 'Ghineezen hebben 'hun stellingen, die in een halve cirkel ten Noorden van Kanton liggen, tot aan de monding van de Oostrivier vooruit geschoven. Sedert het begin van 'het offensief in de laatste weken hebben de Ghineezen volgens hun zeggen 5000 vierk. mijl in de provincie Kwantoeng heroverd. Volgens Ghineesche militaire berichten zon Koeling nog steeds in handen der Ghineezen zijn. Officieel© kringen te Londen spreken zekere in de Japansche pers gepubliceerde mededeelingen tegen, volgens welke Groot Brittannië zijn bemiddeling in het Ghi- neesch-Japansche conflict zou hebben aangeboden. Men zegt, dat deze berichten van allen grond ontbloot zijn. PAST OP MILITAIRE VERSPERRINGEN! Van militaire zijde wordt gemeld, dat in de grensgebieden bij verschillende hin dernissen en versperringen geen waar- schuwingsposten zijn geplaatst. Mitsdien wordt het publiek, rijdende in die gebie den, aangeraden, de noodige voorzichtig heid in acht te nemen. EEN AMERIKAAN WIL ONZE WEST KOOPENI Havas meldt uit Washington, dat de Amerikaansche senator Lundeen gisteren bij de commissie van buitenlandsche za ken een voorstel heeft ingediend om de regoering te machtigen tot het yoeren van onderhandelingen ovex den aankoop van STABILITEIT IN ONS POLITIEKE LEVEN. De Telegraaf heeft tot den minis ter-president de vraag gericht, welke zijn aanvankelijke indruk was van den uitslag der Woensdag gehouden verkie zingen voor de Provinciale Staten. Dr H. Colijn machtigde het blad daar omtrent de volgende verklaring te publi- ceeren: „De eerste gevolgtrekking uit den uit slag van de verkiezingen voor de Pro vinciale Staten wijst heen naar een vrij groote stabiliteit in ons politieke leven. De eenige uitzondering, het zetelverlies van de N.S.B., doet daaraan niet te kort. Daar de Provinciale verkiezingen dit maal iets meer dan gewoonlijk in het teeken van de algemeene regeerings- politiek hebben gestaan, is de uitslag er van voor de regeering zeer bevredigend. D'e drie het naast bij' het kabinet staan de volksgroepen verwierven samen 20 nieuwe zetels (R.K. 11, A.R. 6 7 en C.H. 3 2), terwijl van de andere par tijen de twee, welke gewoonlijk aan de kabinetspolitiek haar steun niet onthou den, samen 13 zetels wonnen (V.D. 11, liberalen 2)." Nederlandsche bezittingen in Midden- Amerika door de Vereenigde Staten. Lundeen wijst in zijn voorstel op hot strategisch belang van Curasao en Suri name voor de verdediging van het Pana makanaal. NOTARIAAT. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot nota ris te Mae r sen (vac. A. G. J. Danco); E. W. A. Schoenmaeckers, candidaat-no- taris te Oud-Valkenburg; te Utrecht (vac. D. E. Huender); mr A. A. Mulder, candidaat-notaris te Ede; te Utrecht (vac. mr J. G. B. Nijhoff): J. G. R. ter Horst, candidaat-notaris te Utrecht. PROTEST VAN BURGEMEESTERS AFGEWEZEN. Voor den 'Centralen Raad van Beroep werd drie weken geleden een merkwaar dige zaak behandeld, waarbij betrokken waren vijf burgemeesters. Het waren de magistraten van 'Oas, Noordwijk, Veld hoven, Beeanister en Rucphen. Deze ma gistraten konden zich niet vereenigen met de meening van den minister van Bin- nenlandsche Zaken, dat zij als eervol ont slagen inspecteur hij de Werkverschaf fing niet in aanmerking kwamen voor wachtgeld. Zij waren van deze beslissing in beroep gekomen. De Centrale Raad van Beroep, uitspraak doende, verklaar de het beroep ongegrond. DE STEUN AAN KLEINE BOEREN. Vragen van den heer Wijnkoop. B'e heer Wijnkoop heeft aan den minis ter van oeconomische zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat voor de kleine boeren, in het bijzonder in klas se B', de maatregelen, waarbij' de steun voor de drie groepen respectievelijk voor 20, 50 en 80 procent in natura wordt uit gekeerd, ten gevolge hebben, dat de ge zinnen slechts over zeer weinig geld (in enkele gevallen minder dan f 0.25 per week) beschikken, vooral ook nu de ko- lenbijslag opgehouden is of ophouden gaat, en is de minister bereid bet geheele steunbedrag voortaan weer in geld te doen uitkeeren? 2. Is de minister gelet op het feit, dat de regeeringscommissie voor hulp aan de kleine boeren in haar rapport van 1936 als richtlijn voor het bewerken van een klein bedrijf 3000 werkuren per jaar aan nam, hetgeen, gerekend naar een loon van 24 cent per uur, op een weekloon van pl.m. f 14 neerkomt, terwijl de steun van een werkloos landarbeider op f 12 per week wordt berekend niet van meening dat het uiterste bestaans-minimum van een kleinen boer niet beneden f 12' per week mag liggen en is de minister bereid den steun zoodanig te verhoogen, dat be doeld minimum in elk geval door den kleinen boer wordt bereikt? 3. Is de minister tevens bereid de be- drijfsmogelijkheden voor de kleine boe ren, in verband met den in bet algemeen nog steeds toenemenden nood in hun be drijven te verruimen door toekenning van meer kalverschetsen en verruiming van de mogelijkheden van varkensfokkerij' en -mesterij? DE A. N. W. B. VRAAGT MILDERE REGGELEN IN HET WEGENVERKEERSREGLEMENT. Keuringseischerv worden te streng gieacht. De nieuwe Wegenverkeersbeschikking die zal worden ingevoerd tegelijkertijd met de Wegenverkeerswet, bevat zeer zware eischen voor de medische keuring, waar aan aanvragers van rijbewijzen zich zul len moeten onderwerpen. Ook alle tegen woordige bezitters van rijbewijzen trou wens' zullen opnieuw gekeurd moeten worden. Voor bestuurders van openbare ver voermiddelen, zooals autobussen en taxi's zijn de eischen op sommige punten, zoo- als kleurenblindheid b.v., nog strenger dan voor andere rijders, op andere pun ten laten zij iets meer ruimte. Uit talrijke bij de A, N, W. B. ingeko K. Evertse f. In den ouderdom van 66 jaar is overle den de heer K. Evertse, oud-rijksontvan ger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, ridder in de orde van Oranje Nassau. De heer Evertse werd geboren te Kerkwerve op 28 October 1872. Op 1 December 1897 werd hij' aangesteld bij de belastingen. Op 1 November 1937 werd bij1 op verzoek eervol uit 's lands dienst ontslagen. Besmettelijke ziekten. In de week van 9 tot en met 15 April kwamen in onze provincie 2 gevallen van roodvonk voor, n.l. één in ieder der ge meenten 's Gravenpolder en St. Maartensdijk. Kloetinge. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente kwam Donderdag in openbare vergadering bijeen onder voor zitterschap van burgemeester Zandee. Op voorstel van B. en W. wordt beslo ten bij het B.A. een leening aan te gaan groot f 1400 tegen 3V2 pet. rente, af te los sen in 10 jaar. B. en W. stellen vervolgens voor een wijziging te brengen in de politie-veror- dening, waardoor het verboden zal zijn, in de gemeente wilde dieren te houden, tenzij met vergunning van B. en W. en met inachtneming der voorschriften. Een tweede wijziging zal B. en W. macht ge ven, herbergen en koffiehuizen te sluiten in tijden van mobilisatie of als buitenge wone dienstplichtigen onder de wapenen zijn. Na een nadere uiteenzetting van den voorzitter wordt als voorgesteld besloten. De voorzitter geeft dan een kort verslag van een conferentie onder leiding van den Commissaris der Koningin over de lucht bescherming door de gemeenten. Spr. zet uiteen, wat Kloetinge aan moest schaf fen: 24 gasmaskers, ïubberhandschoenen, lantaarns, chloorkalk, telefoonverbinding met den toren, gasverbandkist, enz. De kosten zijn begroot op f 500. Ook voor de officieele ontvangst bij1 het muziekcon cours, dat met Pinksteren te Kloetinge gehouden zal worden, wordt een bedrag beschikbaar gesteld. Bij' de rondvraag zegt de heer Buiten huis, dat in Lewestraat, een deel Patijn- weg en Buys (Ballotstraat, de verlichting bij tijden veel te wtenischen overliet. Spr. vraagt hierin te voorzien. De voorzitter zal de lantaarns na laten gaan. Oudelande. Gisterenavond hield de afd. van de vereen, tot Chr. verzorging van krankzinnigen in Zeeland haar jaarver gadering welke slecht bezocht was. De secretaris W. de Jager bracht het 35e jaarverslag uit. Al deze jaren nem hij deze functie waar. In deze 35 jaren werden aan contributiën ontvangen f 1507.60. Aan contributiën was in het boekjaar 1938 ontvangen f 50.10. De afd. telt 451eden. De aftredende bestuursleden D. Hoffius en W. de Jager werden berko en. Wismeldinge. Gemeenteraad. Donderdagmiddag vergaderde de Raad. Afwezig de heer Dekker. Een verzoek 'van de Buurtvereeniging „De Oranjeboom" onj. verbetering van den waterafvoer van de1 Oranjeboomstraat wordt gerenvoyeerd naar B. en W. In verband met een van 'Gedep. Staten ontvangen schrijven wordt voorgesteld de gemeente-begrooting 1938 in overeen stemming te brengen met de door de Coin- missie van advies inzake de gemeente- begrootingen gedane raming voor werk loosheidsuitgaven. Door de heeren Wa- beke en de Jonge wordt opgemerkt, dat het ©enigszins vreemd aandoet te moeten ondervinden, dat deze commissie deze uitgaven beter schijnt te kunnen ramen dan B. en W. en de Raad. De voorzitter DE NIEREN niet behoorlijk werken, kun- lijlsten 1 en 2, ieder met een overschot van 20 stemmien. Maar lijst 2 vervalt weer, oimidat deze voor 2 zetels minstens 2 X 45 90 stemmen moest tellen. Lijst 1 krijgt het buitenkansje, want deze telt meer dan 3 X 45 stemmen. Het geval kan zich intusschen voor doen, dat na de tweede verdeeling nog plaatsen zijin. toe te wijzen. Dan volgt een derde verdeeling. Dan zijn er geen lijsten, die niet in aanmerking zou den kunnen komen. De overblijvende plaatsen worden verdeeld in dier voege, dat aan de lijst, die na toekenning van nog een plaats het grootste aantal stam men per toegekende plaats aanwijst, een zetel wordt toegewezen. Mochten van, twee of meer lijsten de gemiddelden even groot zijn, dan beslist het lot. II. De aanwijzing der gekozen candidaten. Ten einde de gekozen candidaten te kunnen aanwijzen, gaat men nu over tot de vaststelling van, den lijsfkiesdee- 1 e r. Deze vindt men, door het stemcijfer der lijist te deelen door het aantal aan de lijist toegekende plaatsen. Voor lijst '1 van ons voorbeeld bedraagt dit dus het derde deel van 140 468/». Vervolgens worden nu alle stemmen op een candidaat uitgebracht boven den lijstkiesdeeier, overgebracht op de candidaten, wier stemmienaantal kleiner is dan den lijstkiesdeeier, en wc 'n de volgorde, waarin ze op de lijst voorko men. Lijst 1 luidt na de stemmenover- dracht als volgt: A. 462/3, B 431/a, C 46, D 3, E 1. Gekozen is A. Geen der anderen haalt den lijstkiesdeeier. Gekozen worden m,u verklaa/d de can didaten, die meer dan de helft van den kiesdeeler hebben, en wel in de volgorde van de op ben uitgebrachte stemmen. Zoo wordt eerst G, en daarna B gekozen ver klaard. Zouden er daarna nog plaatsen te ver vullen zijn, dan worden deze toegekend aan de in de volgorde van de lijst hoogst geplaatste nog niet gekozen candidaten, afgezien dus van hun stemmental. zegt, dat deze nieuwe raming geschiedt aan de hand van een op 10 Januari j.l. gehouden controle, toen B. 'en W. even eens in staat waren de juiste uitgaven over 1938 te bepalen. Overeenkomstig dit voorstel wordt be sloten. Vervolgens wordt voorgesteld een crediet te verleenen voor het aanschaffen van diverse benoodigdheden voor den luchtbeschermingsdienst en de brand weer, waarvan de kosten worden geraamd op f 675, die bestreden kunnen worden uit een meevaller op de rjjksuitkeering volgens de financieele verhoudingswet. Na breedvoerige bespreking en toelichting wordt dit crediet iverleend. De begroeting 1939 wordt gewijzigd op de posten steunverleening en werkver schaffing overeenkomstig het advies van Gedep. Staten. Bij de rondvraag bespreken de heeren de Jonge en Ruissen de wemsohelijkheid om met behulp van gratis beschikbaar gestelden grond de aangevangen sloot- demping en rioleering voort te zetten, terwijl de heer Lindenbergh B. en W. in overweging geeft eenige verzakte weg bermen te -doen herstellen en de heer Ruissen adviseert een tonnenstelsel in te ivo eren. De voorzitter zegt overweging toe. Hierna sluiting. non vorscnijneeien optreden ais rugpijn, spit, atljve on pijnlijke gewrichten, verstoorde nachtrust en verlies van kracht. En wol, doordat het bloed dan niet gezuiverd wordt van de erin voorkomende onzuiverheden door deze bloedflltreerende organen. Laat het zoo ver niet komenvoorkomen Is beter dan genezen. Gebruik tijdig Foster's Rugpijn Nieren Pillen, sinds Jaren bekend als het dluretlsch middel bij uitnemendheid. Zorg, dat uw bloed steeds zuiver, krachtig en leven gevend blijft.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 2