N.V. Hendrikse Bank Goes EERSTE BLAD. DE STATENVERKIEZINGEN. Buitenland. De reactie van Mussolini op Roosevelts boodschap. Steunt Rusland zonder voor- Mond West-Europa? Werklooze dienstplichtigen voor de grenstroepen. Belangrijkste Nieuws. VRIJDAG 21 APRIL 1939 53c JAARGANG - No. 171 verhuurt loketten In haar brand- en Inbraakvrlje Ups' Kluis- inrichting vanaf f5.- per jaar. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Dagblad voor de Provincie Zeeland Abonnementsprijs 13,<S9 pe? Hc&'artail Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 40 cent per rege! Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Enkele persstemmen. Aan de vele beschouwingen over de Statenverkiezingen in de verschillende bladen is het volgende ontleend: De „St a n d a a r d" schrijfL o.m.: „De beteekenis van het Stombusresul- taat voor de landspolitiek is, van anti revolutionair gezichtspunt gezien, gun stig, althans zeker niet ongunstig. De po gingen, om ons volk te brengen tot een veroordeeling van de politiek van het Ka- binet-Golijn, zijn mislukt. Daarover spre ken wü onze voldoening uit, omdat die mislukking naar onze meening in 's lands belang is." 'Het blad verheugt zich met voorstan ders van onze Staatsinstellingen, en alle aanhangers van eene Nederlandsehe staatkunde over den teruggang van de N.S.B, Daarin heeft ons volk het niet twijfolachtige antwoord gegeven op het anti-nationaal optreden van do N.S.B., op haar vreemde strijdmethoden, en op haar propaganda voor heillooze beginselen.. Het is een antwoord, dat deze beweging, met name na haar campagne van de laatste maanden, dubbel en dwars beeft ver diend." Wat betreft de liberalen: zij kunnen moeilijk verheugd zijn. „Wel is waar steeg bun stemmenaantal, vergeleken met dat van 1937, aanzienlijk, n.l. van 160.260 op 256.031, maar voor hen werd door ieder kenner van de electorale kaart van® ons land een belangrijke stij ging verwacht, en zij kwamen slechts twee Statenzetels boven hun getal van 1935, ,toen zij een g-eweldige duikeling hebben gemaakt (in 1931 bezetten zij' 58 zetels in de Staten der verschillende provinciën, in 1935 33 en thans zullen zij er 35 inne men). Hun felle anti-papistische actie, bun „grootsche" verkiezingscampagne, bun scherpe bestrijding van het regee- ringsbeleid, en in het bijzonder van de anti-revolutionairen, heeft hun weinig baat gebracht. Hun percentage van de geldige stemmen, dat in 1937 3.95 be droeg, steeg thans tot 6,23, doch dit is slechts 0,11 pet. hooger dan in 1935, het jaar van hun sterken achteruitgang." „De Rotterdammer" is tevreden over het bereikte resultaat. En de oor zaken van die tevredenheid hebben zoo wel een negatief als een positief karakter. „Wat is, summa summarum, de alge- meene tendens van deze verkiezing? De „democratische" oppositie-partijen in de Tweede Kamer hadden het in de eerste plaats op de N.S.B. gemunt. Die poging is geslaagd. Wie twee keer ach tereen gekraakt wordt, herstelt niet meer. Blijft nog wat sukkelen, totdat volledige invaliditeit optreedt. De tweede doelstelling was om het kabinet-Coiijn een brevet van onvermogen te bezorgen. Is deze opzet geslaagd? Wij gelooven niet, dat men zulks zichzelf zal wijsmaken. De drie partijen, waarop de regeering steunt, gingen vergeleken met 1937 in elk geval nog 14.450 stemmen vooruit en vergeleken met 1935 zelfs 358.100 stemmen. Daar tegenover staat, dat zoowel de S.D.A.P. als de communisten vergeleken met 1937 eenige duizenden stemmen verloren. Kan men nu zeggen, dat het regeeringsbeleid op smalle basis en ten aanzien van de bestrijding der werkloosheid veroordeeld is? Er is geen sprake van: eer het tegen deel. Uit het diepst van ons hart danken wij daar God voor, die de meerderheid der kiezers dit heldere inzicht schonk. Het oordeel van het kiezerscorps gaf blijk van nuchtere bezonnenheid, wees het onnationale af, maar bleek ook on gevoelig voor de lokstem van de valsche democratie." De „Nederlander" is verheugd, dat het verlies, hetwelk de C.-H. Unie 'wee jaar geleden leed, meer dan inge- aald werd. En dit blad constateert eveneens mef lyreugde, dat de beide extremistische roepen, de N.S.B. en de Communistische vartij, verlies hebben te boeken. „Geeft de uitslag van gisteren een "wijzing omtrent het oordeel der kie zers over de politiek van het zittende abinet?", vraagt het blad vervolgens. „Onze aanvankelijke indruk doet ons deze vraag ontkennend beantwoorden." „De grootste „regeeringspartij", waar van de ministers volgens de N.S.B.- en de liberale pers hun stempel op de ge- heele regeeringspolitiek drukken, hand haafde zich volstrekt." ■Sf „De C.-H. Unie ging bij 1937 sterk voor uit. De A. (R. Partij sterk achteruit". ■„Een critiek op de regeeringspolitiek, op het kabinet als geheel, kunnen wij hieruit dan ook niet distilleeren." De „Nieuwe R o 11. C r t. verheugt zich over de winst van de Liberale Staats partij „de grootste winst sedert 1937" en vervolgt: „Zoo liggen de Statenverkiezingen van 1939 weer achter ons. In de Provinciale Staten zijn de grootste winsten voor de R.K. Staatspartij en den V.-D. Bond (resp. 11 en 12 zetels), terwijl het zwaarste ver lies geleden, is door de N.S.B. (23 zetels). In de Eerste Kamer zal de veranderde samenstelling der Staten in 1940 aanlei ding geven tot enkele verschuivingen in do sterkte-verhoudingen der fracties. Belangrijker dan doze wijzigingen ach ten wiji het echter, dat er een her-oriën tatie is geweest onder de kiezers naar de liberale beginselen, welke in deze tijden van internationale en nationale benau wenis alleen iets voor de toekomst kun nen beloven," Het „Handelsblad" vergelijkt den stembusuitslag van nu met de Staten verkiezing in 1035 en de Kamerverkiezing van 1987 en zegt, dat de toestand over het geheel genomen sedert 1037 niet bij zonder sterk is veranderd. „De groote winst der liberalen, die hun stemmenaantal nu met 00 van dat van 1933 vermeerderden, is voor ons een bijl zonder verheugend toeken. Er is dus weer opgang te bespeuren voor het beginsel, dat juist in benarde tijden extra moed en uithoudingsvermogen vergt, omdat het in de eerste plaats op zelfwerkzaamheid en zelf-verantwoordelijkheid wil steunen, en niet dan in uiterste noodzaak de per soonlijke vrijheid en verantwoordelijkheid wil inperken en overhevelen naar de overheid. In dezen tijd van gespannen interna tionale verhoudingen is de buiten- landsche politiek van Neder land (behalve in de breinen der com munistische en fascistische partijen) geen oogenblik in het geding geweest. Want de zelfstandigheidspolitiek onzer regeering en haar vastberadenheid om ons rijk tegen eiken aanrander te verdedigen, vinden bij de waarlijk Nederlandsche volksgroepen overal weerklank en in stemming. Dat ons volk geen enkelen vreemden, hiel verkiest te likken, is een waarheid welke het buitenland, indien het nog noodig ware, ook door deze ver kiezingen en den gestuiten groei van onze aanbidders van buitenlandsche voorbeelden, stilzwijgend maar nadruk kelijk bevestigd mag achten." ,„D' e Maasbod e" merkt op, dat de N.S.B. een episode is gebleken, die men als afgesloten kan beschouwen, ondanks de stuiptrekkingen, waarop wij vermoe delijk nog wel vergast zullen worden. „Laten wij aannemen, dat zij in haar besten tijld, in haar beste figuren en in baar beste uitingen nog iets beeft weten te bereiken voor bet heil van ons vader land. „Wij betreuren, dat de andere onder Ibuitenlandschen invloed staande extre mistische partij, de Communisten, niet meer afdoende is teruggezet. Een verheu gend verschijnsel is intusschen, dat zij regelmatig in percentage achteruit gaan, in tijden, die bun juist winst zonden moe ten verschaffen." „O'ok de S. D. A. P. is haar werfkracht kwijt door gebrek aan fundamienteele be ginselen van blijvende en telkens opnieuw bezielende waarde. De Re-v. Soc. Partij verloor 2 zetels, dit bewijst wel, dat ons rustig landje in deze troebele tijden van bet linlksch extremisme niets te vreezen beeft." „Alles tezamen: een haast oveT de ge- heele linie tot groote bevrediging stem mende uitslag, die èn voor de christelijke partijen èn voor de christelijke regeering een groote steun en bemoediging betee- kent." „D e T ij d" (r.k.) acht bet allervoor naamste resultaat de méér-dan-halvee- ring der N.S.B., vergeleken bij 1935. „In dat jaar had het een oogenblik den schijn, alsof de N.S.B althans een kans maakte oral de vrijl stabiele verhoudingen der Ne derlandsche partijen te doorbreken en overhoop te werpen. Reeds bij' de Kamer verkiezingen van 1937 bleek intusschen dat het slechts schijn was. De 'helft van de stemmen, die een oogenblik door dit nieuwe en rookerige stroovuui varen aangetrokken, keerden Teeds twee jaar later naar hun vertrouwde haardsteden terug. Woensdag is de N.S.B. nog wat verder ingezakt, zij het niet meer in een zelfde tempo. Zij is min of meer gesta biliseerd, wat voor deze „beweging" een min of meer langzame, maar in elk geval zekere dood beteekent." „Het Nationale D' a g b 1 a d" tracht den uitslag voor de N. S. B. nog een weinig goed te praten en zegt ver der o m. „Twee jaren geleden kropen velen, die in den maalstroom verloren dreigden te gaan, op een voor hen geschikt droog plekje, naar zij althans meenden, doch het democratisch wrakhout beeft ben ook daar niet met rust gelaten. Im den niet gerechtvaardi'gden angst voor bet nieuwe, ingeprent door de leiders der politieke partijlen, die van den kant af de zooveel- ste opvoering van dit democratisch schouwt ooneel gadeslo egen, hebben de kiezers zich opnieuw vastgeklampt aan hetzelfde wrakhout, thans op een ander deel, dat der Cbr. Hist., der Liberalen en Vrij'z. Democraten. De politiek der A.R., S.D.A.P. en com munisten beeft ba de oogen dier kiezers geen aanhang meer gevonden en in hun angst voor het nieuwe, dat toch komen moet en komen zal, hebben zijl de kleur- looze middenstof gezocht, hun stem uit brengend op die partijen, wier program ma's weinig zeggend, wier leuzen ook weini'g houvast-gevend waren." „H et Volk" wijst er o.m, op, dat ook deze stembus met groote duidelijkheid leert, dat voor dictatoriaal extremisme, om het even of het zijln bevelen in Mos kou of in Berlijn «haalt, In Nederland geen plaats Is. De politieke geschooldheid van ons volk blijkt een taaie weerstands kracht te bezitten, waardoor aan deze ge wassen van uitheemsohen bodem het wor- telsohieten wordt belet." WELLICHT RUIMTE VOOR SAMEN WERKING? Een ambtenaar van het ministerie van buitenlandsche zaken te Washington heeft als zijn meening te kennen gegeven, 'dat de verklaring, waarin Mussolini de voorstel len van Roosevelt verwierp, hoewel zij te leurstellend is, toch wellicht ruimte heeft gelaten voor samenwerking. Men heeft in het bijlzonder opgemerkt, dat Mussolini bet denkbeeld van een con ferentie niet geheel en al heeft verwor pen, hoewel hij de waarde van uitgebrei de conferenties verkleinde. Roosevelt 'heeft niet gedacht aan een wereldconferentie over alle drie mogelijke onderwerpen: ontwapening, economische en politieke vraagstukken. Be grootste con ferentie zou 'zich met de economische vraagstukken moeten bezighouden de ont- wapeningsbesprekingen zouden beperkt worden tot de gewapende landen, terwijl een politieke conferentie slechts bedoeld zou zijn voor de Europeesohe landen, die daarbij onmiddellijk betrokken zijn. In welingelichte Berlijnscbe kringen zegt mefl, dat de rede van Mussolini een eerste en algemeen antwoord der spilmogendhe- den op de boodschap van Roosevelt betee kent. Men voegt hieraan toe, dat Hitler op 28 April de boodschap omstandig en punt voor punt zal beantwoorden. Volgens dezelfde inlich tingen zou de Buitscbe rijksregeiering do>«r tus- s c hen koms-t van baar di plomatieke vertegenwoor digers 'bij de ministeries van buitenlandsche zaken der kleine landen, door Roosevelt in z ij n boodschap opgesomd, hebben laten in- f o r m e e r e n, of z ij' hun onaf- hankelij' khei'd bedreigd achten door het r iji fc en of zij1 bij Roosevelt een beroep om interventie hadden ge daan. D'e rede van Mussolini is in Britsohe politieke kringen met een zekere voldoe ning ontvangen. Hoewel, zoo verklaart men, Mussolini niets gezegd heeft omtrent de wijz®, waarop de asmogendheden op de bood schap van Roosevelt willen antwoorden, kan toch opgemerkt worden, dat hij' er prijs, op stelde, nogmaals uiting te geven aan den vredeswil van Italië en Buitsch- land. Mussolini's rede wordt in sommige bui tenlandsche politieke kringen te Rome als van geruststellenden aard beschouwd. Be kalme en rustige toon, waarop de duoe sprak, en zijn opkomen tegen de pa- niekzaaiers, maakten grooten indruk in de stad, waar gedurende de laatste paar we ken een bedekte onrust zich verspreid had. Be „Baily Telegraph" weet mede te deelen, dat de Sovjet-regeering thans Ondubbelzinnig te kennen heeft gegeven, dat zij bereid is zich met Groot-Brittan- nië en Frankrijk aaneen te sluiten, ten einde, met inzet van al haar strijdkrach ten en hulpmiddelen, zonder restrictie of voorbehoud, agressie door de as-mo- gendheden in Europa tegen te gaan. Beze bereidwilligheid is vervat in be- Een regeling voor de vervanging van werkende opgeroepenen in voorbereiding. Namens den minister van defensie maakt de Regeeringspersdienst bekend, dat, daar onder de huidige omstandighe den aan vermindering van de tegenwoor dig sterkte der troepen, behoorende tot de grens- en kustbeveiliging, niet kan wor den gedacht, een regeling in voorberei ding is, om aan hen, die in de burger maatschappij' noode kunnen worden ge mist, groot verlof te verleenen en hen te doen vervangen door werklooze dienst plichtigen, Binnenkort zullen hieromtrent nadere mededeelingen worden gedaan. paalde voorstellen, welke aan de Britsche regeering zijn overgebracht en waarbij nog een aantal technische kwesties wordt opgeworpen, Deze voorstellen zullen onmiddellijk door hot Britsche kabinet moeten wor den overwogen. Het kabinet zal moeten nagaan, in hoever de voorstellen dor Sovjet-Unie de houding van verschillen de kleinere staten zullen beïnvloeden. Aangenomen kan worden, dat enkele dagen zullen verloopen, alvorens de Britsche opmerkingen over de voorstellen aan Moskou worden voorgelegd. De Britsche regeering, zoo zegt het blad, zal zich door bedreigingen uit Ber lijn, dat elke kans op vredelievende uit latingen van Hitler in zijn aanstaande Rijksdagrede verdwijnen zal, indien En geland met de Sovjet-Unie samengaat, niet laten weerhouden om de gedachten- wisselingen met Moskou tot een goed einde te brengen. DE ENGELSCH-TURKSCHE BESPREKINGEN. D'e diplomatieke correspondent van Reu ter schrijft, dat bet overleg tusscben Groot-Brittannië en Turkije wordt voort gezet. Het verlui'dt, dat een duidelijk begrip is verkregen van de houding van Turkije, in het bijzonder ten aanzien van zijn be langen op den Balkan. De besprekingen met Mo'Skou gaan voort. Het verluidt, dat het jongste contract van den Roemeenschen minister van bui tenlandsche 'zaken met Beek nuttige re sultaten heeft opgeleverd. Zuid-Slavië en Bulgarije schijnen niet geneigd te zijn zich bijl het kamp aan te sluiten. BIJZONDERE MAATREGELEN IN FRANKRIJK. Defensie maakt offers noodzakelijk. De Fransche ministerraad zal vanmid dag ivoor belangrijke besprekingen bijeen komen. In deze vergadering zullen tal rijke gewichtige decreten van den presi dent der repnhlie'k ter teekening worden voorgelegd. Men meent te weten, «dat de financieele en economische maatregelen, waartoe beslo ten zal worden, in 'strekking en doeltreffendheid alles zullen overtreffen, wat tot dusverre op dit gebied is on dernomen. In gezaghebbende 'kringen bewaart men «een volkomen stilzwijgen. Men weet echter wel, dat «de maatregelen den om vang zullen hebben, die door de nationale defensie gebiedend wordt opgelegd en bet land in staat zullen stellen, de door de omstandigheden geëisehte inspanning aan de wapening te wijden. In een radiorede zal Reynaud, naar men gelooft, met 'klem betoogen, dat de offers, die bet land zich voor zijn verde diging m'oet getroosten, onvermijdelijk zijn. Hij zal verder een beroep doen op de vaderlandsliefde en het plichtsbesef ivan alle Franse-hen. De nieuwe wetsdecreten zullen zonder twijfel reeds Zaterdag in het 'staatsblad verschijnen. HET „OVERWINNINGSDéFILé TE MADRID WORDT STEEDS UITGESTELD. Intusschen blijven de vreemde troepen. De Italiaansche bladen publiceeren een .bericht uit Burgos, volgens hetwelk de overwinningsparade, die'eerst tot 15 Mei was uitgesteld, thans tot 30 Mei zou wor den uitgesteld. Generaal Franco is op zijn officiëele reis te Malaga aangekomen. De stad was feestelijk versierd en wachtte met groote geestdrift het eerste bezoek van den staatschef. De generalissimus heeft van het balcon Binnenland. Het centrale vluchtelingenkamp. Buitenland. D'e vijftigste verjaardag van Hitler. Weer uitstel van het overwinningsdefilé te Madrid. Rusland steunt West-Europa. Bijzondere maatregelen in Frankrijk. Mussolini en. Roosevelts boodschap. van het raadhuis af een korte toespraak tot de bevolking gehouden, EEN MINISTERIE VAN BEVOOR RADING IN ENGELAND. Minister-president Chamberlain heeft gisteren in het Engelsche Lagerhuis medegedeeld, dat de regeering besloten had tot de instelling van een ministerie van bevoorrading over te gaan en dat Burgin, de minister van transportwezen, met de leiding belast zou worden. Voor- loopig zou het nieuwe departement zijn zorgen slechts bepalen tot de behoeften van het leger, de luchtbescherming en de passieve verdediging. ANTI-SEMIETISCHE UITSPATTINGEN IN SLOWAKIJE. Ter viering van Hitler's verjaardag. De verjaardag van Hitier heeft gediend tot sein voor anti-semietische uitspattin gen in geheel Slowakije. Te Bratislava waren opschriften aangebracht, zooals „leve Hitier", „weg met de Joden". De muren der synagoge waren bekalkt. Er stond opgeschreven „wij zijn Joden en wij zijn toch nog hier". Na het invallen van de duisternis reden manschappen van de Hlinka-garde in van Joden opgeëischte automobielen langs de koffiehuizen. Zij sommeerden de Joden deze inrichtingen direct te ver laten. Onder het voorwendsel, dat deze bevelen niet direct werden opgevolgd, werden verscheidene Joden door leden der Hlinkagarde geslagen. Verscheidene per sonen moesten naar het ziekenhuis wer den overgebracht. Te Trnava hebben leden der Hlinka garde chic gekleede dames gedwongen auto's schoon te maken, welke haar vroe ger toebehoorden. Oude mannen werden op een plein aan de bespottingen van voorbijgangers bloot gesteld. BRITSCHE OORLOGSBODEMS NAAR GIBRALTAR. (Het Britsche slagschip „Ramillies" is Woensdagavond met drie torpedojagers en een onderzeeboot naar Gibraltar ver trokken. Het, betreft bier, naar men verkla,art, een normale verplaatsing, waartoe reeds eenigen tijd geleden besloten was>l DUITSCH-POOLSCHE INCIDENTEN. D'e „D'anziger Vorposten" bericht uit Graudenz: Een groot aantal Poolsche jongelieden heeft des- nachts e'en overval gepleegd op de boerderij Dombrowken (district Graudenz) en bekogelde de- wo ning van den Duitschen eigenaar Boer ster m-et 'steenen. De inrichting van het buis werd ivernield. Toen de houding der Polen steeds drei gender werd er zou ook geschoten zijn dreigde de Duitsche grondeigenaar te zullen schieten, indien de P'o-len zich niet zouden verwijderen. Toen de Polen hierop aanstalten maak ten het huis te bestormen zag Foerster zich 'gedwongen te schieten. Zeven Polen werdien gewond en één gedood. Alle be woners van 't huis werden gearresteerd. Het is niet bekend, waarheen men den Duitschen grondeigenaar heeft overge bracht. PE NADEELEN VAN DIEPE BOMVRIJE SCHUILKELDERS. Minister Anderson heeft gisteren in het Engelsche Lagerhuis uiteen gezet waarom de regeering 'besloten had niet over te gaan tot d'en bouw van de diepe bomvrije schuilkelders zooals er in de Londensche gemeente FinsbuTy, een op proef geconstrueerd was. De schuilhut ten, van welke er thans reeds 30.000 wa ren afgeleverd voor lVs millioen perso nen en wier aanschaffing nog belangrijk

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1