DE UITSLAG. DE UITSLAG IN ZEELAND. Uitslag Prov. Statenverkiezing Provincie Zeeland. N.V. Hendrikso C— Bank Goes Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. De uitslagen in de andere Provincies. DONDERDAG 20 APRIL 1939 53c JAARGANG - No. 170 Twee jaar dienst in drie étappes. Belangrijkste Nieuws. verhuurt loketten In haar brand- en Inbraakvrlje Ups' Kluis- Inrichting vanaf f6,— per Jaar. Buitenland. Halifax zet de Britsche politiek uiteen. Duitsch vliegtuig boven Luiksche vestingen. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Voritstraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Teiefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F a n O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs f-AO per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vllssingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentie 30 cent per regel Ingezonden mededelingen 60 cent per rege! Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Op het oogenblik, dat in 1937 de uit slag van de verkiezingen bekend was, stond het ook reeds vast, dat de Antirevo lutionaire partij bij de Statenverkiezingen in 1036 belangrijke achteruitgang zou hebben te boeken. En zoo is bet ook gebeurd. In vergelijking met 1937 is er sterke achteruitgang, Nemen wij echter, zooals voor een goede vergelijking noodig is, als uitgangspunt de Statenverkiezingen van 1935, dan kunnen wij over 't geheel genomen met dankbaar heid op den gevoerden strijd terug zien. Er was toch niet alleen een, flinke stem menwinst, maar het aantal zetels is in totaal geklommen van 75 tot 82, Trouwens voor de rechtsehe partijen in het algemeen is er reden tot tevredenheid. De G. H. Unie ging met 2 en do R. K. Staatspartij met 11 zetels vooruit. In to taal was er dus voor de „regeeringspar- tijen" een winst van 20 zotels. Voor de Liberale Staatspartij, die met zooveel nadruk van de kiezers een oor deel had gevraagd over het Kabinet-Co- lijn, moet de uitslag wel teleurstellend ge weest zijn. Zij had n.l. slechts een winst te boeken van 2 zetels. De Vrijz. Dem. Bond heeft een zeer goe de beurt gemaakt. Hij kwam van 28 op 39 zetels en heeft daarmee de Liberale Staats partij achter zich gelaten. Voor de extremistische partijen was het met uitzondering van de G. D. U., die nog 2 zetels won, een kwade dag. De N.S.B. moest van de 44 zetels die zij bezet hield, niet minder dan 23, dat is méér dan de helft, afstaan. Volgens de verslagen zou onlangs één der leiders van deze beweging 'hebben gezegd, dat een ne derlaag van de N. S. B. het einde van deze beweging zou beteekenen. Als zoo inderdaad de stemming in het hoofdkwar tier is', dan kan men thans wel beginnen liquidatie-maatregelen te treffen. Ook voor de S. G. P., die op de meest felle wijze de Regeering bestookte, is het een slechte dag geweest. De nederlaag van 1937, toen een Kamerzetel verloren ging, heeft zich voortgezet. Het aantal Staten- zetels daalde van 13 op 10. Ook van die zijde is, evenals door de S. D. A. P., die aan een disfeidente groep twee zetels moest afstaan, van de kiezers gevraagd gericht te houden over het Ka- binet-Golijn en de partijen waarop het ge acht wordt, in 't bijzonder te steunen. Welnu, de uitspraak van de kiezers is niet voor tweeërlei uitleg vatbaar. Ons volk heeft verklaard rechts te willen houden. Wij constateeren het met dank baarheid. De uitslag in Zeeland is niet geheel zooals wij die gewenscht hadden. De hoop dat de a.R. partij de achtste zetel, waarop zij in 1935 krachtens haar stemcijfer recht had terug zou winnen, is niet verwezenlijkt. Er was wel een niet onbelangrijke ver hooging van het stemcijfer, maar per centsgewijze was er achteruitgang, met het gevolg, dat de A.R. partij zich ook thans met 7 zetels tevreden imioet stellen. Zien we de zaak wat 'breeder,, dan is er reden tot tevredenheid. De rechtsehe meerderheid bleef behou den. De Chr. Historischen gingen met een kleine 4000 stemmen vooruit- en konden daardoor hun achtsten zetel behouden en de R.K. partij Ikwam, dank zijl de meer dere eenheid in dien kring, eveneens op 8 zetels. De Liberale Staatspartij zag kans baar percentage te verbeteren. Echter niet in die mate, als de eerste uitslagen deden verwachten, zoodat het aantal zetels ge lijk bleef. Dit in tegenstelling met de Vrijk. Democraten die thans een drietal zetels gaan bezetten. Deze winst werd bebaald ten koste van de N.S.B.die haar stemcijfer met 3869 stemmen achteruit zag gaan. De heer Dekker, die zich nog onlangs als „leider van de NjS.B.-fraotie" aandiende, zal geen moeite hebben straks zijn volgelin gen aan den band te houden. Hij kan nu zeggen: de fractie ben ik. De S.G.P. is blijkbaar ook hier over het hoogtepunt heen. Het stemcijfer liep in vergelijking met 1935 terug en het per centage daalde van 9.40 tot 8.58. Als we het geheel overzien, dan is voor de A.R. partij ook in Zeeland nog veel reden tot dankbaarheid. Toch past hier een niet voldaan. 9 Stemmen Stemmen per per 1939 1935 cent. cent. Gekozen: 1939 1935 1939 1935 Totaal geldig: 123.782 Chr.-Hist 23.580 19.783 19.04 17.04 8 8 Anti-Rev 20.951 20.294 10.93 17.48 7 7 R.-Kath 23.419 19.228 18.92 16.56 8 7 winst 1 S.D.A.P 18.345 16.908 14.82 14.57 0 6 12.408 11.02 10.69 5 5 10.900 8.58 9.40 4 4 N.S.B 6556 2.17 5.65 1 2 verlies 1 0182 0.89 5.33 8 2 winst 1 Lijst Bauwens 1410 3410 1.14 2.94 1 verlies 1 392 0.49 0.34 Gekozen zijn: 7 A.-R.: Mr P. D'ieleman, J. W, van 'tEoff, J. Bosselaar, EL v, Mazijk, J. A. Dominicus, J, J. v, d. Ends, J. Geuze. 8 C.-H,; A, D, F. 'v. d. Wart, Mr W. F. EL baron van der Feltz, A. H. S. Ste- merding, C. Philipse, A, de Feijter, G. van Duin, M. de Loom, HL M. de Looff. 8 R.-K.: R, A. J. den Boer, Mr J. H. M. Stieger, Mr A J. J. M. Mes, A. H. de Milliano, G, J. L. Goosens, A, L. 8. Lockefeer, J. A. v Rompu, J, W. Vienings, 4 8, G, P.: D, Kodde, G. Boender, J, J. van Klinken, A, 8, Wisse. 5 Lib. Staatspartij: J. M, van Bommel van Vloten, G. J. M. Boogerd, P. Erasmus, L. J. Geelhoedt, Jhr Mr A. F. G. de Gasembroot. 5 V.-D.: Mr J. Adriaanse, Dr A. S'taverman, C. Ouwehand. 6 8. D. A. P.: L. Onderdijk, A. C. de Baare, A. G. de Pauw, C. Hamelink, A. Rjorije, J. de Priester. 1 N. 8. B.: J. Dekker. Nieuwe leden zijn: J. J. v. d, Eïnde (A.-R.), J. Geuze (A.-R.), A. H. S. Stomer- ding (G.-H.), H. M. de Looff (C.-H.), R. A. J. den Boer (R.-K.), A. L. S. Loeke feer (R.-K.), A. 8. Wisse (8. G. P.), C. J. M. Boogerd (Lib.), G. Ouwehand (V.-D.), Jhr Mr A. F. G. de Gasembroot (Lib.). In de Staten keeren niet terug: G. P. Vogelaar (A.-R.), C. J. Sonie (A.-R.), W. de Ridder (G.-H.), P. Bauwens (wild R.-K.), W. P. Ede-lman (R.-K.), W. F. van Gorsel (N. S. B.), J. A. Meertens (S. G. P.), W. Moelker (Lib.), M. M. Schip pers (G.-H.), H. G. v. d. Zande (Lib.). ZUID-HOLLAND. Gekozen zijn: S.D.A.P.: 24 leden. R.-K. Staatspartij: 16 leden. Anti-Rev. Partij14 leden. Christ.-Hist. Unie: 8 leden. N.S.B.3 leden. Liberale Staatspartij: 6 leden. Comm. Partij Nederland: 2 leden. Vrijz.-Dem. Bond: 5 leden. Rev. Soc. Arb. Partij: 1 lid. Staatk. Geref. Partij: 3 leden. De Vrijz. - Dem. Bond en de An ti-Rev. Part ij winnen elk 3 ze tels, de R.-K. Staatspartij wint 2 zetels en de S. D. A. P. 1 zetel. De N. S. B. verliest 4 zetels en de G b r i s t.- H i s t. Unie, de Lib. Staatspartij, de Staatk. Geref. Partij, de Herv. Geref. Staats partij en de Kath. Dem. Part ij verliezen ieder 1 zetel. De beide laatstgenoemden verdwijnen uit de Staten. NOORD-HQLLAND. Uitslag in de provincie Noord-Holland: Gekozen zijn: S.D.A.P.: 22 leden. R.K. Staatspartij: 18 leden. Liberale Staatspartij: 5 leden. N.S.B.: 4 leden. Comm. Partij Nederland: 6 leden. Anti-Rev. Partij: 8 leden. Christ.-Hist. Unie: 5 leden. Vrijz.-Dem. Bond: 7 leden. Rev. Soc. Arb. Partij: 1 lid. Christ.-Dem. Unie: 1 lid. De R. K. Staatspartij, de Anti- Rev. Part ij en deVrijz. - Dem. Bond winnen elk 2 zetels. De N. S. B. verliest 3 zetels, de Lib. Staatspartij, de R. S. A. P. en de Kath. Dem. Partij, verliezen elk l zetel. DRENTHE. In de provincie Drenthe zijn gekozen: S.D.A.P.: 9 leden. Anti-Rev. Partij: 7 leden. N.S.B.: 3 leden. Vrijz.-Dem. Bond: 4 leden. Christ.-Hist. Unie: 5 leden. Liberale Staatspartij: 5 leden. R.-K. Staatspartij: 1 lid. Chr. Dem. Unie: 1 lid. De Liberale Staatspartij wint 2 zetels en de Christ. - Hist. Unie 1 zetel. De S. D. A. P. en de N. S. B. verlie zen elk 1 zetel. De Neutrale Part ij, die in deze provincie 1 ze'el had, zal in de nieuwe Staten niet meet vertegenwoordigd zijn. NOORD-BRABANT. De uitslag in de provincie Noord-Bra bant. Gekozen zijn: R.-K. Staatspartij: 53 leden. S.D.A.P.: 5 leden. N.S.B.: 1 lid. Anti-Rev. Partij: 2 leden. Combinatie Liberale Staatspartij/Vrijz. Dem. Bond: 1 lid. Christ.-Hist. Unie: 2 leden. De R.K. Staatspartij wint 2 zetels en de Combinatie Lib. Staatspartij/Vrijz. Dem. Bond wint 1 zetel, zulks ten koste van de Kath. Dem. Partij, die in de huidige Staten 2 zetels heeft, doch thans wegens ver- eeniging met de R. K. Staats- partij aan deze verkiezing niet heeft deelgenomen en van de N.S.B., die van 2 zetels terug gaat naar 1 zetel. FRIESLAND. Uitslag in de provincie Friesland: Gekozen zijn: S. 'D. A. P.: 10 leden. Anti-Rev. Partij: 12 leden. Christ.-Hist. Unie: 9 leden Vrijiz.-Dem. Bond: 8 leden. Christ.-Dem. Unie: 3 leden. R. K. Staatspartij: 3 leden. Liberale Staatspartij: 2 leden. Comm. Partij' Nederland: 1 lid. Troel'stra-beweging: 2 leden. De S. D. A. P. verliest 3 ze tels en. de N. S. B. verdwijnt met haar eenen zetel uit de Staten. De Vrijz. - Dem. Bond wint 2 zetels en de Troelstra- beweging(Kiès) doet met 2 leden haar intrede. UTRECHT. De uitslag in de provincie Utrecht: Gekozen zijn: R. K. Staatspartij': 12 leden. S. D. A. P.: 10 leden. Anti-Rev. Partij: 8 leden. N. S. B.: 1 lid. Lib. Staatspartij: 2 leden. Vrijz.-Dem. Bond: 2 leden. Christ-Hist. Unie: 5 leden. Staatk. Geref. Partij.: 1 lid. D' e R. K, Staatspartij, de S. D. A. P., de Anti-Revolu tionaire Part ij1 en de Vrijz. Dem. Bond winnen ieder 1 zetel. De N. S. B. verliest 3 van haar 4 zetels en kom.t dus slechts met 1 zetel in de Staten terug; de Staatk. Geref. Partij wordt gehal veerd van 2 zetels op 1. GELDERLAND. De uitslag in de provincie Gelderland: Gekozen zijn: R. K. Staatsparty: 20 leden. S. D. A. P.: 12 leden. Christ.-Hist. Unie: 11 leden. Anti-Rev. Partij1: 8 leden. N. S. B.: 2 leden. Liberale Staatspartij: 4 leden. Vrijz.-D:em. Bond: 3 leden. Staatk. Geref. Partij: 1 lid. Aotie-Bouman: 1 lid. RESERVE GRENSWACHT. o In verband met de voorstellen der re geering tot verhooging van de presente sterkte bij; de weermacht, verneemt de Te- legr. nader, dat het in de bedoeling ligt, dat de dienstplichtigen de eerste 8 maan den voor eerste oefening opkomen in de zelfde garnizoenen waar thans de eerste bataljons gelegen zijn. Vervolgens doen zij als tweede bataljon zes maanden dienst aan de grens en ontvangen daar een ver dere opleiding, waarna deze eenheden ge durende een Jaar als derde bataljon meer achterwaarts geconcentreerd worden ge legerd en daar steeds beschikbaar zijn voor oogenblikkelijke versterking van de eigenlijke grens- en kustwacht, zonder dat hiervoor dienstplichtigen van oudere lich tingen uit het maatschappelijk leven be hoeven te worden gehaald. In overweging is nog, om, wanneer rus tiger tijden zijn aangebroken, de eerste diensttijd terug te brengen tot achttien maanden, hetgeen de regeorlng zal kun nen uitvoeren aangezien krachtens de voorgestelde wijziging van den dienst plicht de termijn van twee jaar als maxi mum is gesteld, waarvan echter mag af geweken worden. Op het oogenblik is de regeling voor de concentratie der dienstplichtigen gedu rende 'het tweede jaar in voorbereiding. Hieraan zit vanzelfsprekend het een en ander vast, doch deze regeling en de nieuw te treffen voorzieningen moeten gereed zijn voor 6 October, den datum waarop de lichting 1938 anders zou af zwaaien. De Christ.- Hist. Unie wint 2 zetels, de Anti-Rev. Par- tijwint 1 zetel, de Vrijz.- Dem. Bond wint ook 1 zetel en de Aotie-Bouman zal met 1 lid haar intrede in de Staten doen. De N.S.B. verliest 3 zetels de R. K. Staatspartij en de Staatk. Geref. Partij ver liezen elk 1 zetel. OVERIJSEL. De uitslag in de provincie Overijsel: Gekozen zijn: R. K. Staatspartij: 13 leden. S. D. A. P.: 10 leden. Christ.-Hist. Unie: 7 leden. N. S. B.: 2 leden. Vrijz.-Dem. Bond: 3 leden. Liberale Staatspartij: 2 leden. Comm. Partij Nederland: 1 lid. Anti-Rev. Partij: 6 leden. Christ.-Dem. Unie: 2 leden. Staatk. Geref. Partij: 1 lid. De R. K. Staatspartij en de Chris t.-H ist. Unie winnen elk 1 zetel ten koste van r e s p. de N. S. B. en de Kath. Dem. P a r t ij. GRONINGEN. De uitslag in de provincie Groningen luidt: Gekozen zijn: S. D. A. P.: 13 leden. Ainti-Rev.: '10 leden. Vrijz.-Dem. Bond: 4 leden. N. S. B.: 2 leden. Christ.-Hist. Unie: 3 leden. Christ.-Dem. Unie: 5 leden. Liberale Staatspartij: 3 leden. Comm. Partij Nederland: 2' leden. R. K. Staatspartij': 2 leden. Recht en Vrijheid: 1 lid. De Chris t.-D e m. Unie wint 2 zetels en de Liberale Staatspartij 1 zetel. De N. S. B. verliest 2 zetels en de Christ.- Hist. Unie verliest 1 zetel. LIMBURG. De uitslag van de verkiezing in Lim burg luidt als volgt: R. K. Staatspartij: 40 leden. S. D. A. P.: 3 leden. N. S. B.: 2 leden. De R.K. Staatspartij wint 3 zetels ten koste van de N. S. B., die van 5 zetels op 2 terug gaat. DE BALANS OVER HET GEHEELE LAND. A. R. 82 zetels, wins! 7 zetels. Chr. Dem. Unie 12 zetels, winst 2 zetels. Com. parilij 12 zetels^ gelijk gebleven. Chr. Hist. Unie 63 zetels, winst 2 zetels. Lib. Staatspartij 35 zetels, winst 2 zetels N. S, B. 21 zetels, verlies 23 zetels. R. K. 186 zetels, winst 11 zetels. S. D. A. P. 124 zetels, verlies 2 zetels. Stk. Ger. partij 10 zetels, verlies 3 zetels Vrijz, D. Bond 39 zetels, winst 11 zetels Overige partijen 6 zetels, verlies 7 zetels Binnenland. De uitslag der 'Statenverkiezingen. Groote verliezen voor de N.S.B. Verlies voor 'Stk. Geref. Partij en S.D.A.P. Winst voor A.R., Ghr. Hist.., R.K. en V.D. Buitenland. Minister Halifax over de BritsOhe poli tiek. •Duitsch vliegtuig boven Luiksche ves tingen. Hongarije trekt zijn tToepen van de Roe- imoeinisohe grens terug, De brand aan boord van de Paris. De opmerkingen van verschillende sprekers in 'het E'ngelsche Hoogerhuis zijn door minister Halifax beantwoord. Ten aanzien van de geruchten over troepenbewegingen in Spanje zeide de mi nister, dat men te doen heeft met een de mobilisatie van het Spaansche leger, zoo dat een groot deel der troepenbewegin gen natuurlijk zijn. Eir behoeft geen on gerustheid te bestaan. Op grond van de ontvangen inlichtingen behoeft niet al te veel geloof te worden gehecht aan de ge ruchten over den aanleg van versterkin gen door Duitschers bij de Fransche grens in Spanje. De hoop, dat na September 1938 door onderhandelingen een algeheele regeling tot stand zou komen, is teleurgesteld. Het is een van de moeilijkheden, dat de re geering, wanneer zij besprekingen voor stelt, van zwakheid beschuldigd wordt, en wanneer zij zich besloten toont de Brit sche belangen en de beginselen, waarop de maatschappij rust, te verdedigen, het verwijt van agressieve bedoelingen te hoo- ren krijgt. Desniettemin zette de regeering haar streven voort, tot het door de Duitsche militair» actie tegen Tsjecho-Slowakije duidelijk werd, dat de basis van weder- keerigheid voor een dergelijke politiek op dit oogenblik blijkbaar niet bestaat. Wij zullen nooit eenige poging opge ven, die eenigerlei hoop op succes zou hebben, wanneer zulk een poging van de andere zijde beantwoord zou worden en een wederkeerig karakter zou dragen. Halifax verklaarde ver- de r, dat de Britsche am bassadeur Henderson, na afloop van zijn verlof, op normale wijze naar zijn post te Berlijn terug zal keeren. De Britsche regeering iheeft niet het verlangen de nationale welvaart van wel ken anderen staat ook, te bedreigen. Zij hoopt, dat de thans aanvaarde politiek van weerstand tegen verdere agressie op den duur zal leiden tot den terugkeer van agressie tot vriendschappelijke bespre king. Ten aanzien van Rus land zeide Halifax, niet meer te kunnen mededee- len dan dat de onderhan delingen met dien staat worden voortgezet. Halifax betuigde nogmaals zijn in stemming met de boodschap van Roose velt en zeide, dat de Britsche politiek steunt op het beginsel, dat de rechten van kleinere landen niet door sterkere terzijde worden geschoven, dat het 'geweld niet de beslissende factor in het verkeer tusschen de volken zal zijn. Door Belgische vliegers gesommeerd !e dalem. Een D'uit.sch vliegtuig dat gistermorgen a'bnormaal lang boven Esneux vloog en over de streek der Luiksche vestingwer ken, werd door de Belgische militaire vliegers gesommeerd te dalen. Het was een vliegtuig van de lijn Keu len-Parijs, van de Deutsche Lufthansa. Drie jachtvliegtuigen stegen op en twee hiervan dwongen het Duitsche toestel te rug te keeren en op het vliegveld Haren bij Brussel te landen. Sedert eenigen tijd had men opgemerkt, dat de voorgeschreven doorgangsroutes niet altijd door de vliegtuigen geëerbiedigd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1