WIJZIGING VAK DE DIENSTPLICHTWET. Chamberlain voor het Lagerhuis N.V. Hendrikse C° Bank Goes Dagblad voor de Provincie Zeeland VERLENGING VAN DEN EERSTEN OEFENTIJD. Buitenland. T.FABERY DE JONGE Belangrijkste Nieuws. WOENSDAG 19 APRIL 1939 53e JAARGANG - No. 169 MAXIMUM TWEE JAAR. MEER EN LANGERE HERHALINGSOEFENINGEN. AAAAAAAAAAAAAA verhuurt loketten In haar brand- en inbraakvrije Lips' Kluls- Inrlchting vanaf f5.— per jaar. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux LangeVorststrant7 0, Goes Postrekening 44435 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs fkAO per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummer? 5 cent Advertentiën 20 cent per regel Ingezonden medsdeeüngen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Verschenen is een ontwerp van wet hou dende wijziging van de Dienstplichtwet. Doel van dit wetsvoorstel is: 1. Voorzieningen te treffen omtrent de sterkte van in werkelijken dienst zijnde dienstplichtigen, door de mogelijkheid te scheppen den eerste oefentijd tot twee jaar te verlengen; 2. Den duur der eerste oefening van de dienstplichtigen, bestemd voor den dienst bij de marine-kustwacht, te verlengen; 3. Den totalen duur van de herhalings oefeningen te verlengen; 4. Een aanvullende bepaling vast te stellen met betrekking tot dienstplichti gen, die in opleiding zijn genomen tot re serve-officier biji de zeemacht. Ofschoon de verhooging van do lich tingssterkte en de verlenging van den duur der eerste oefening een niet onbe langrijke vergrooting hebben gebracht van de geregeld aanwezige sterkte, is de re geering tot de overtuiging gekomen, dat de maatregelen, welke onder bepaalde om standigheden voor een doeltreffende grens- en kustbeveiliging noodig zijn, een thoogere vTedessterkte kunnen vereiscben dan thans mogelijk is. Een wettelijke be paling, als in het voorgestelde tweede lid van art. 30 der dienstplichtwet is be lichaamd, zal de gelegenheid openen om de daarvoor noodi'ge voorzieningen te treffen. Dit tweede lid luidt: „Voor elk der in het eerste lid be doelde groepen van dienstplichtigen kan de duur der eerste oefening tot ten hoogste twee jaar worden verlengd. De dienstplichtigen, voor wie de duur der eerste oefening niet is verlengd, kunnen onverminderd de uit andere bepalingen voortvloeiende verplichtingen, worden verplicht, alsnog werkelijken dienst te vervullen uiterlijk tot het tijdstip, tot hetwelk de eerste oefening had kunnen worden verlengd." Wordt de bevoegdheid geschapen om de eerste oefening tot twee jaar te ver lengen, dan zal dit niet steeds tot het volle maximum behoeven te geschieden en zal het ook tot bepaalde onderdeelen der weermacht beperkt kunnen worden. D'e mogelijkheid zal zelfs bestaan om naar gelang van omstandigheden de verlenging geheel achterwege'te laten. Be voorgestelde maatregel zal het mo gelijk maken de vredessterkte zoodanig op te voeren, dat met grootere gerustheid in tijden van spanning de ontwikkeling van de gebeurtenissen kan worden afgewacht, zonder telkens voor de vraag te staan, of tot een buitengewone oproeping van niet in werkelijken dienst zijnde dienstplichti gen moet worden overgegaan. Het vei dient de aandacht, dat verlen ging van de eerste oefening in het alge meen de voorkeur verdient boven buiten gewone oproeping van dienstplichtigen van oudere lichtingen, daar zoodanige Op roeping veel dieper in het volksleven in grijpt. De tweede volzin van het nieuwe tweede lid van art. 30 heeft de strekking om het langere verblijf in werkelijken dienst ook nog te kunnen toepassen ten aanzien van dienstplichtigen, die reeds na volbrachte eerste oefening in het genot van groot ver lof zijn getreden. EERSTE OEFENING KUSTWACHTERS D'e taak van de marine'-kustwaoht in het defensiestelsel bestaat in het snel ont dekken, het voortgezet waarnemen en het deskundig beoordeelen van de 'bewegingen en andere verrichtingen van schepen, die zich aan de kust, en vliegtuigen, die zich boven het zeegebied vertoonen. Om deze taak naar be'hooren te kunnen volhrengen, is een langdurige ervaring on ontbeerlijk. Bij gehouden oefeningen is gebleken, dat de dienstplichtigen, bestemd voor de kustwacht, de noodige ervaring niet bezitten. Het gevolg hiervan is, dat de zee-mili ciens-kustwachter biji den bestaanden toe stand niet voldoen en niet kunnen vol doen aan de hoogs, doch noodzakelijke eischen, die hun oorlogstaak hun stelt. Om hierin verbetering te brengen, dient aan de opleiding tot kustwachter, welke tot dusver nagenoeg geheel theoretisch is, een practische leergang te worden gekop peld. Deze zal dan bestaan uit plaatsing aan boord van een varend schip en deta cheering bij een vredesseinpost. Ook valt nog in aanmerking te nemen, dat de bemanning van een kustwachtpost die vaak in het open duin, onbeschut en eenzaam is opgesteld, in staat zal moeten zijn zich met succes tegen een aanvallend vliegtuig te verdedigen en dat een deel van de opleiding hieraan gewijld zal moe ten worden. Alles te zamen genomen, zal de eerste- oefeningstijd van den zee-milicien-kust- wachter, wil hij voor zijn taak berekend zijn, belangrijk moeten worden verlengd. Of voor de opleiding de volle 21 maan den i 'hoogste duur van de eerste oefe ning voor de overige dienstplichtigen der zeemacht noodig zullen zijn, is een vraag, die door de ervaring zal moeten worden beantwoord. H er hal i ngsoef en i npien ini totaal 85 dagen. Nadat de dienstplichtigen de eerste oefening hebben volbracht, volgt er een lange reeks van jaren, gedurende welke zij beschikbaar moeten blijven voor op komst bij' mobilisatie. Al dien tijd moet hun geoefendheid op peil blijven. Maar dit is niet genoeg. Ook moeten zij, wanneer nieuwe wapenen, verdedigingsmiddelen, enz. zijn ingevoerd of belangrijke wijzigin gen in de organisatie zijn aangebracht, zoo spoedig mogelijk daarmede vertrouwd ge maakt worden. Heel langer hoe meer vestig! zich de overtuigingi, dat daartoe meer* en voor een deel langere herhalingsoefeningen! noodig zijn dan het bestaande maximum van 40 dagen voor de dienstplichtigen, die den rang van onderofficier niet' bdkleeden toeiaatL Is dit in het algemeen het geval, hoe veel te meer moet dit dan niet gelden voor de dienstplichtigen van de lichtingen van 1937 en vroegere jaren, die een eerste oefening van slechts 51/a maand of als voorgeoefende van nog korteren duur hebben doorloopen. In verlenging van den duur der 'her halingsoefeningen zal het middel gevon den moeten worden, om hieraan zooveel mogelijk tegemoet te komen. Het ligt voor de hand, dat de verdee ling van den totalen duur der herhalings oefeningen over de onderscheidene dienstjaren zeer verschillend zal kunnen en moeten zijn, ook wat betreft den aard der oefeningen. In verband met een en ander kan slechts een zeer globaal overzicht worden gegeven van de regeling, welke de minis ter van Defensie zich na bestudeering van de daaromtrent ontvangen adviezen heeft gedacht ten aanzien van de verdee ling van den voorgestelden duur van ten 'hoogste 85 dagen. Deze duur zou in het algemeen verdeeld behooren te worden over verschillende perioden van 17 tot 20 dagen. Voor degenen, die bestemld zijln om reeds bijl de eerste der buitengewone op roepingen op te komen, welke bestem ming samenhangt met hun taaik biji den grens- en kuistdienst, zouden de laatste twee perioden vervingen moeten worden door 4 perioden van een korteren duur. OFFICIERSOPLEIDING ZEEMACHT. De behoefte is aan den dag getreden om het getal reserve-officieren bij de zee macht belangrijk uit te breiden. Tot dus ver kwam deze categorie van reserve-of ficieren uitsluitend voort uit personen, die zich vrijwillig verbonden bij de Ko ninklijke imiarinereserve. Daar het niet zeker is, dat ook het bij uitbreiding noo dig geoordeelde getal reserve-officieren langs dezen weg zal worden bereikt, ligt het in het voornemen zoo noodig ook dienstplichtigen, die daartoe de geschikt heid bezitten, voor opleiding tot reser ve-officier bij de zeemacht aan te wijlzen, al hebben zij zich daarvoor niet opgege ven. ALS NEDERLAND, ZWITSERLAND OF DENEMARKEN EENS ZOUDEN WORDEN AANGEVALLEN? In het Lagerhuis werd gisteren aan Chamberlain de vraag gesteld, of voor Engeland de verplichting bestaat, Ne derland, Zwitserland of Denemarken te hulp te komen, ingeval deze landen mochten worden aangevallen. De premier antwoordde, dat de regee ring geen nader omschreven verplichtin gen tegenover deze landen had aange gaan. Hij voegde hieraan toe: „Ik be hoef niet te wijzen op het belang, dat de Briteche regeering heeftbij de handhaving van hun on- afhankelijkhei d". Op de vraag, af stafbesprekingen wor den overwogen met de landen, waarmede militaire verbintenissen zijn aangegaan, antwoordde Chamberlain, dat „de regee ring met de betrokken, landen elk nood zakelijk contact, zoowel in militair als in alle andere opzichten, zal onderhouden". Mander zeide, het van het grootste be lang te achten, dat besprekingen zullen worden gevoerd met Polen, Roemenië en Griekenland, waarop Chamberlain ant woordde: „Mander moet tevreden zijn met de door mij1 gegeven verzekering". Op de vraag, of 'hij kon mededeelen, of nieuwe maatregelen zijn genomen „tot vergrooting van ons vermogen, ons van onze nieuwe militaire verplichtingen te kwijten", antwoordde Chamberlain, dat „naast een aantal gedetailleerde maatre gelen, die hier niet opgesomd kunnen worden, stappen worden ondernomen om de productie te versnellen en de basis er van te verbreeden, mot het doel, te zorgen voor een verhoogd oorlogspotentieel, reke ning houdend met de grootere eischen, die in verband met de jongste ontwikke lingen aan onze hulpbronnen worden ge steld". Voorts heeft Chamberlain verklaard, dat de regeering 'het nauwe overleg met de andere betrokken regeeringen, o.a. die der sovjet-unie, heeft voortgezet. Ik kan, zeide hij, niets toevoegen aan de verklaring, die ik op 13 dezer namens de regeering heb afgelegd. Ik zou het Huis in kennis willen stel len van de groote voldoening, waarmede de regeering het jongste initiatief van Roosevelt heeft ontvangen. Diplomatieke activiteit. Terwijl 'het aan de buitenkant zoo stil is i 'berichten over belangrijke stappen of acties ontbreken en alles zich hult in een waas van geheimzinnigheid en men afwacht wat Hitier op 28 dezer aan Roo sevelt zal antwoorden, gaat de diplomatie ke activiteit onverminderd door Vooral in Moskou en in Ankara (Tur kije) wordt druk gewerkt. Tal van veron derstellingen zijn geopperd over de voor stellen, die Engeland aan Moskou zou hebben voorgelegd. Maar officieel is niets bekend. Turkije, aldus het „Vad.", moet trach ten (en is daar druk mee bezig) de Bal- kanstaten, Griekenland, Bulgarije, Roe menië en zoo mogelijk ook Zuid-Slavië, in een gesloten blok aaneen te sluiten. Lukt dit, dan zal Turkije in een of ande ren vorm zijn steun aan dit blok geven, waarbij het dan gesterkt kan worden in de wetenschap, dat het op zijn beurt op den vollen steun van Engeland en Frank rijk kan rekenen. Hitier heeft Von Papen benoemd tot ambassadeur te Ankara. Ongerustheid in Frankrijk. De ongerustheid over de houding van Spanje neemt in Frankrijk toe. De Parij- sche Soir zegt te weten, dat er in Spanje in veel uitstallingen uit Italië ingevoerde kaarten, getiteld: „Wat in de Middelland- sehe Zee moet veranderen", aanduiden, dat Tanger en Gibraltar aan Spanje moeten terug komen en Tunis Corsica en Malta aan Italië. Aan de Fransche over- heersching in Marokko zou eveneens een einde dienen t© komen. De weinige toeristen, die in Spanje toe gelaten worden, verbazen zich over de troepen- en materiaalbewegingen Zuid waarts. De correspondent in de Oostelijke Py reneeën van de .Petit Parisien heeft een onderzoek ingesteld naar de geruchten, volgens welke duizenden Italiaansc'he sol- daten naar die streek gedirigeerd zouden zijn, welke aan de Fransc'he grens loop graven zouden aanleggen en machinege weernesten inrichten, ten einde de grens stad Cerbère te bedreigen, Er komen in die streek echter, zooals hij' meldt, zoo min Spaansche als Italiaansche verster kingen voor, er worden geen schansen ge graven, Italiaansche soldaten zijn er niet opgemerkt, de Spaansche detachementen geven zich aan de onschuldige vermaken, die overal niets om handen hebbende sol daten bezig houden en de anders luiden de geruchten steunden op door reizigers verkeerd uitgelegde aflossingsbewegingen. De troepenbewegingen in Marokko. Uit Tanger en omgeving komen berichten over aan- zienlij'ke troepenbewegin gen in Marokko'. Het schijnt, dat de Moorsche troelen uit Spanje in ver sneld tempo via Tetoean, Ceuta en Lara- che terugvloeien. D'e Spaansche autoriteiten te Tetoean hebben den consul-generaal van Engeland te Tanger de verzekering gegeven, dat de tT rookt graag? WRIGLEY'S P.K. na elke pUp, sigaar Ol sigaret, verdubbelt bet rookgenot. Bet verfrlaeht de adem en houdt de tandon schoon en sterk. Kauw de verkwikkende P.K. na eiken maaltUd, het sterkt Uw ze nuwen en bevordert de spUsverterlng. Koopt vandaag nog enkele pakjes en houdt er steeds een paar btl de hand. H.r.a. Veel genot voor weinig geldt S cent, geruchten, volgens welke een bezetting van Tanger door Spanje voor de deur zou staan van allen grond ontbloot zijn. Deze geruchten worden „sensationeel en volkomen leugenachtig" genoemd. Roemeensche Minister op reis. De Roemeensche minister van buiten- landsche zaken, Gafenco, is te Berlijn aangekomen. Hij werd o.m. ontvangen door zijn Duitschen collega, von Rihben- trop. Zaterdag a.s. wordt Gafenco te Londen verwacht, waar hij waarschijnlijk tot Dinsdag 25 April zal blijven. Hij zal besprekingen hebben met Hali fax en waarschijnlijk met Chamberlain over de Britsche garantie jegens Roeme nië, zoomede over de organisatie van de veiligheid in Oost-Europa. Het bericht, volgens hetwelk Roemenië bereid zou zijn den doormarsch van sovjet-Russische troepen toe te staan, heeft te Boekarest verbazing gewekt. D'e vertegenwoordiger van het „D.N.B." is van bevoegde zijde uitdrukkelijk ge machtigd, deze bewering als volkomen on waar te kwalificeeren. Mussolini walgt van het telegram van Roosevelt. Naar in zeer bevoegde fascistische kringen wordt vernomen zal Mussolini Roosevelt's boodschap negeeren. Mussolini zou het aan Hitier overlaten, om uit naam van de twee dictatoren mon deling het antwoord daarop te geven, wanneer de Führer voor den rijksdag spreekt. Ook onthulden genoemde kringen dat de duce „walging" gevoelt voor den toon en den inhoud van Roosevelt's boodschap. JUWELIER - HORLOGER LANGE KERKSTRAAT 30 GOES DE KLOOF TUSSCHEN FRANKRIJK EN ITALIË. Nogmaals: Tunis, Djiboeti en Sueiz. De Senaat te Rome heeft 'het adres van antwoord op de troonrede goedgekeurd. Ten aanzien van de Fransch-Italiaan- sche betrekkingen zegt het adres woorde lijk: „Wat Frankrijk betreft, blijven er, nu de overeenkomsten van 1935 op 17 De cember door Italië zijn opgezegd wegens niet nakomen van de zijde van Frankrijk, belangrijke koloniale vraagstukken te re gelen, die de duce heeft gepreciseerd door hun de namen Tunis, Djiboeti en Suez te geven. Het eerste antwoord van Frankrijk was negatief. De duce heeft reeds1 de gedrags lijn aangegeven, die ons land zou volgen, indien deze' -houding niet zou worden ge wijzigd. De kloof tusisohen beide landen zal bree der worden en onherstelbaar kunnen wor den. Wij zullen daarvoor niet verant woordelijk zijn. In afwachting van de voldoening, waar op het recht heeft, weigert Italië elke in ternationale verplichting tot beperking der bewapening te onderteekenen". „BAARDKWEEKERIJ" in Z.-AFRIKA. Het voornemen, om de 250-jarige her denking van de aankomst der Fransche Hugenoten in Zuid-Afrika op een waar dige wijze te vieren, heeft reeds tal van Afrikaners in Johannesburg doen hes-lui ten, den heken-den Franschen baard te laten groeien, evenals dit het geval is geweest ter gelegenheid van de viering der Voortrekkerseeuwfeesten, toen vele Afrikaners ter eere van hun stoere voor vaderen hun baard hebben laten staan. Binnenland. Verlenging van den diensttijd tot twee jaar. Herhalingsoefeningen gewijzigd. Buitenland. Verklaring van Chamberlain. Diplomatieke actie. Brand aan boord van de Paris. Het nieuwe Belgische kabinet. De strijd om Kanton. NIEUW KABINET IN BELGIE. Een twee-partijen' ropering. Pierlot is er in geslaagd, een nieuwe, twee partijen-regeering te formuleeren, welke er als volgt uitziet: Katholieken: Pierlot: premier en buitenlandsche za^ ken; ■Sap: economische zaken en midden stand; Marck: verkeer; De Vleeschauwer: koloniën; Graaf d'Aspremont-Lynden: landbouw; D'elfosse: arbeid en sociale voorzorg, [Liberalen: Janson: justitie; Dvèze: binnenlandsche zaken; Van der Poorten: openbare werken; Jaspar: openbare gezondheid; Duesberg: onderwijs. Deskundigen: Gutt: financiën; Generaal Denis: nationale verdediging. Een zwak kabinet In verband met de vorming van een twee-partijienregeering in België door den beer Pierlot is bet interessant te weten, dat de katholieke en de liberale fracties in de Kamer 73 plus 33 of 106 zetels verte genwoordigen op een totaal van 202 ze tels. Deze meerderheid is dus bijzonder gering. De Vlamingen hebben van deze regee ring niets, absoluut niets te verwachten: slechts vier Vlamingen tegen negen Wa- len en anti-Vlaamsche Brusselaars. De invloed der liberalen in deze regee ring heperkt zich niet tot dien der minis ters, want in werkelijkheid staan ook de deskundigen door hun persoonlijke op vattingen dichter bij de liberalen dan bij de katholieken. De beer Pierlot zelf is een zeer hoog staande persoonlijkheid, maar niemand heeft van hem ooit gedacht, dat hiji de noodige capaciteit zou bezitten om aan het hoofd te staan van het departement van buitenlandsche zaken, vooral niet in de troebele tijden, welke we thans bele ven. De nieuwe regeering zal Donderdag voor de Kamer komen. De bladen zijn al lesbehalve ingenomen met Pierlot's vier de combinatie in 48 uur en één er van schrijft met groote letter, dat het katho liek-liberaal experiment reeds van 'het begin af ten doode is opgeschreven. Pierlot heeft in een vergadering der rechterzijde van de Kamer medegedeeld, dat hij zich voorstelt, de Kamer een wets ontwerp- voor te leggen, waarbij de regee ring speciale volmachten vraagt. ZEELIEDENSTAKING TE NEW-YORK. Bijna 5000 zeelieden, de bemanningen van 168 tankschepen, behoorende tot de vijf grootste maatschappijen, zijn te New- York in staking gegaan. D'e nationale vakvereeniging van zee lieden had hen hiertoe opgeroepen, na dat de maatschappijen de eischen van de werknemers hadden afgewezen. DE STRIJD ROND KANTON. Chineesch offensief onfiwikkelt zich op gunstige wijze. Volgens uit Kanton ontvangen berich ten ontwikkelt zich bij- deze stad het te genoffensief der Chineezen op gunstige wijze. D'e Ghineesche voorhoede zou op 20 km ten Noorden van de stad zijn aan gekomen ondanks het intensieve vuur der Japansohe artillerie. In officieele Japansche kringen wordt beweerd, dat Russische kanonniers deel nemen aan het Ghineesche offensief in Zuid-Sjansi. Volgens den Japanschen zegsman wor den de Russische tactiek en methoden van vuren toegepast door de 'Ghineesche artil lerie. Men gelooft dat Russen het geschut be dienen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1