DE ZEEDW TWEEDE BLAD Nieuwe omroepgolven voor Nederland. Uit de Provincie. Onze veehouderij en de crisismaatregelen. Opbrengst Rijksmiddelen. GOES. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. VAN DINSDAG 18 APRIL 1939, Nr 188. DE LANGE GOLF DEFINITIEF PRIJSGEGEVEN. Jaarsveld blijft, Hilversum II krijgt eon betere golf lengte. Zaterdag j.l. is na een conferentie, die plm. zeven weken jnspannenden arbeid heeft gevergd, te Montreux tot stand ge komen de „Convention européenne de ra- diodiffusion" en het daaraan verbonden „Plan de Montreux", ter toekenning aan de Europeesche staten van frequenties voor hun radio-omroepatationa, Op detze conferentie, die het gevolg is geweest van een door de Zwitsersche re geering op de conferentie te Cairo in 1938 aanvaarde uitnoodiging, waren alle Euro peesche landen vertegenwoordigd, De Ne- derlandsche delegatie heeft op de confe rentie de gedragslijn gevolgd, die vóór den aanvang daarvan met instemming van alle instanties, die bij den omroep in Nederland betrokken zijn, door de Neder- landsohe regeering was vastgesteld. Deze gedragslijn heeft er toe geleid, dat Nederland zich verworven heeft de vrije d.w.z, niet gedupliceerde golven van 413 en 356 m, waarmede een voor de behoef ten van den Nederlandschen omroep vol doening schenkend resultaat is verkregen. Dit beteekent, dat de golf van Jaarsveld practisch onveranderd blijft en de mid- delgolf van Hilversum ruim 150 K. H. is verbeterd. De conferentie hield zich niet alleen bezig met de verdeeling van de in Cairo aan den radio-omroep toegekende golfban den, maar tevens met het plaatsen van omroepstations in derogatie in banden, die aan andere diensten scheepvaart, luchtvaart en diensten niet voor het open baar verkeer bestemd zijn toegewezen. Ook omtrent dit laatste punt is met de vertegenwoordigers van die diensten ter conferentie volledige overeenstemming be reikt. Alle deelnemende staten hebben het ver drag onderteekend, met uitzondering van Griekenland, IJsland, Luxemburg, Tur kije en Rusland. Van de meeste van deze landen, waaronder Rusland, is te ver wachten, dat zij het plan, voor zoover mogelijk, de facto zullen toepassen. Het plan van Montreux wordt op vier Maart 1940 van kracht. Van de aanwezigheid ter conferentie van de experts op marinegebied is door de Nederlandsche gedelegeerden gebruik ge maakt om besprekingen te voeren ter ver krijging van een nieuwe indeeling van de kuststations in de voor 't mobiel verkeer beschikbare golfbanden. De conferentie in Cairo beeft n.l. wijziging gebracht in de golfbanden voor het mobiel verkeer en heeft op uitnoodiging van de Nederland sche delegatie de Nederlandsche admini stratie belast met de taak, tot nieuwe re gionale arrangementen voor de kuststati ons te komen. Tijdens het verblijf te Mon treux zijn deze nieuwe arrangementen tot stand gekomen voor den Atlantisohen Oceaan en de Noordkust van Afrika, voor de Noordzee en het Kanaal, voor de Mid- dellandsche Zee en voor de Oostzee. Tevens is aan de Nederlandsche admi nistratie de blijvende taak toebedeeld, op te treden als centraliseerende administra tie voor de in de toekomst gewensohte wijs ziginven, alsmede voor het geval, dat er nieuwe kuststations opgericht moeten worden. Deze taak is door de Nederland sche delegatie gaarne aanvaard. Uit het bovenstaande blijkt, dat Neder land de lange golf (1875 m), waarover sinds jaren met Roemenië een geschil be stond en waarop van den zender van ge noemd land veel storing werd ondervon den, heeft prijsgegeven. Nu wij daar te genover offioieele sanctie hebben gekre gen op het bezetten van de 413 m golf (thans 415.5 m), valt het te verwachten, dat, zoo mogelijk, met nog meer spoed zal worden gewerkt aan de totstandko ming van den definitieven Jaarsveldzen der, welke tegen het volgend jaar kan te gemoet worden gezien. Laten we hopen, dat men ons thans rustig èn ongestoord in het bezit zal laten van de beide nieuwe golven. Schoolvoetbalwedstrijden. De onder auspiciën van den Zeeuw- schen Voetbalbond gehouden schoolvoet balwedstrijden, zijtn gisteren op het ge meentelijke sportterrein te Middelburg voortgezet en hadden de volgende resul taten: Halve eindwedstrijden: H. B. S. Goes A H. B. S. Goes B 40; Mulo Vlissingen H. B. S. Oostburg 0—5; H. B. S. Oost- burgH. B. S. Goes A 11 (Oostburg wint na bet nemen van een strafschop); H. B. iS. Goes BiMuilo Vlissingen 03. Eindwedstrijld; H. B. S. Goes BMulo Vlissingen 03. Einduitslag: 1. H. B. S. Oostburg, 2. H. B. iS. Goes A; 3. Mulo Vlisingen. De voorzitter van den Z.V.B., ir J. Fh. van Dalsutmi, heeft de prijzen uitgereikt, n.l. een vereenigingsmedaille en elf per soonlijke inledailles. WANNEER DE REGEERING NIET HAD INGEGREPEN ZOU DE VEEHOUDERIJ TEN DODDE ZIJN OPGESCHREVEN. Radiolezing van deni Minister van Economische Zaken. Gisteravond hield Mr Steenherghe Minister van Economische Zaken, zijn derde radiorede over de Landbouwcrisis- maatregelen, welke was gewijld aan de veehouder ij, De belemmeringen voor den uitvoer, welke in 1931 begonnen op te treden, be troffen ook de veehouderij, al profiteerde deze aanvankelijk van den lagen prijs van het graan, dat als veevoeder wordt ge bruikt. Hierdoor werd het zelfs voordee- lig zich op de veeteelt toe te leggen, zoo dat de rundveestapel zich van 1930-1933 uitbreidde met 500.000 stuks of ruim 21 pet., de varkensstapel zelfs met 700.000 stuks of 35 pet. Deze uitbreiding was elvenwel oorzaak van een nog diepere in zinking, toen later de veeteeltproducten den algemeenen prijsval volgden. Wanneer de regeering toen niet had in gegrepen zou onze veehouderij, waarop wij nog steeds met recht trotsch kunnen zijn, aldus de Minister, ten doode zijn op geschreven. Hat rundvee. De regeering greep daarop in; zij beperk te den rundveestapel door afslachting en teeltregeling. De in 1934 vastgestelde teelt- regeling komt op het volgende neer: Jaar lijks stelt de Regeering het totaal aantal kalveren vast, dat de veehouders geza menlijk mogen bezitten. Voor '39 bedraagt dit 380.000, welk aantal voldoende wordt geacht voor het behouden van een nor malen veestapel. Naar gelang van den omvang van de veeteelt in de verschillen de provincies wordt dit aantal daarover verdeeld. Voor eiken veehouder bepaalt de provinciale landbouw-crisis-organisatie het aantal kalveren, dat hij mag houden en opfokken waarbij met den aard van het bedrijf, de oppervlakte grasland en het aantal melk- en kalfkoeien rekening ge houden wordt. Voor de controle wordt van elk kalf een schets gemaakt, waarop de voornaamste kenteekenen van het kalf zijn aangegeven; het hóuden van ongeso'hotste kalveren is verboden. Doel van de teelt regeling. Het doel van deze teeltregeling was tweeërlei; beperking van melk en dus ook van boter en kaas, en minder aanvoer van rundvee voor de vleesöhmarkt, zoodat de veeprijzen zouden stijgen. Inzake bet laatste heeft de regeling aan haar doel beantwoord. Indien men ziet, aldus spreker, dat in 1937 de prijs gemid deld f 0,73 en in 1938 f 0,74 per kg levend bedraagt, dan mag men zonder twijfel constateeren, dat de teeltregeliug voor de verbetering van de vleeschprijtzen haar uitwerking niet heeft gemist. De varkens. De varkensteelt, welke voor meer dan een derde van haar productie op den uit voer was aangewezen begon in 1931 de gevolgen v&n de prijsdaling te ondervin den. Het aantal slachtingen van bacon- varkens daalde van 20.000 tot 4 k 6000 per week. De boeren, die een gunstige wending verwachtten, weigerden n.l. aan vankelijk hun varkens tegen de lage prijr zen af te staan. In 1932 echter kwam het aanbod los en vielen de prijzen tot 8 9 cent per pond, dit is minder dan de helft van de productiekosten. Bovendien ging Engeland over tot beperking van den ba- ooninvoer en werd de uitvoer van var- kensvleesch naar andere landen vrijwel onmogelijk. Tienduizenden kleine boeren werden door deze debacle met den onder gang bedreigd, zoodat de Regeering wel moest ingrijpen. Zij paste een teeltregeling toe ongeveer gelijk aan die voor de kalve ren. Voor 1939 bedraagt het aantal biggen, die mogen worden opgefokt, 2.16 0. 00 0, terwijl er nog een extra toewijzingsmoge lijkheid is van 800.000 ten behoeve van kleine boeren en landarbeiders, die var kens voor gezinsverbruik telen. Boven dien wordt het aantal varkens vastgesteld, dat mag worden aangehouden; voor ge heel Nederland bedraagt dit in 1939: 1.5 millioen. De zuivel. Aam dó hand van enkels cijfers schetste spr. vervolgen» de beldeken is van de zui vel voor ons land. In 1928 bedroeg de uit voer van zuivelproducten f225 millioeni; dit was ongeveer een dórde van de waarde van. onzen geheelen uitvoer aan landbouw producten. Het was dus niet te verwonderen, dat door de belemmeringen van den uitvoer, die in 1930 tot 1931 optraden, het zuivel bedrijf hiervan een funesten invloed on derging. Ook hier was snelle hulp geboden. In 1932 kwam de Crisis Zuivelwet tot stand, welke steunmaatregelen voor de veehou derij bevatte. Deze wet werd in 1935 in getrokken toen deze steunmaatregelen, die thans nog van kracht zijn, op de Land- bouw-crisiswet werden gebaseerd. Om de boeren ten minste den kostprijs van de zuivel te verzekeren, werd de prijs van de boter, die tot plm. f 0,90 per kg was gedaald, door middel van een heffing tot plm. f 1,40 per kg verhoogd. Ook de binnenlandsche prijzen van kaas en zui velproducten werden verhoogd. ■Om bet groote overschot aan boter te verwerken, werd menging van boter in margarine voorgeschreven. Deze maatre gel is echter in Aug. 1937 ingetrokken. Dó maatregelen ten behoeve van de bo ter maakten bet noodzakelijk, dat ook de vervangingsproducten aan een regeling werden onderworpen. Zoo werd de mar garine door middel van een heffing in prijs verhoogd om een redelijke verhou ding tot den verhoogden boterprijs te krij gen, terwijl de productie van margarine werd beperkt. Gelijke regelingen werden getroffen voor spijsvetten en -oliën. Deze maatregelen hebben tot onderlinge rege lingen in de olie- en vetindustrie geleid, waardoor de z.g. spijsolie- en vetconventie tot stand zijn gekomen. Boterprijs in het buitenland. De minister deed nog uitkomen, hoe, wat onzen boteruitvoer betreft, Duitseh- land en Engeland in den loop van de cri sisjaren van plaats zijn verwisseld. Vóór de crisis was Duitschland ons belangrijk ste afzetgebied, thans gaat het grootste kwantum naar Engeland. De prijs dien de boter in het buitonland opbrengt (op de Engelsohe markt plm, f 0,80 per kg), is nog steeds lager dan de productiekosten hier te lande, welke in den winter plm. f 1,45, in den zomer plm. f 1,30 bedragen. De opbrengsten van de heffingen op margarine, spijsvetten en -oliën worden gebruikt om den boeren ook voor de uitgevoerde boter deze op brengst te kunnen verzekeren. Deze financiering van den boteruitvoer uit gel den door 'het minst draag krachtige deel der bevol king betaald, acht de Mi nister weliswaar in het geheel niet fraai, doch hij ziet geen anderen weg en ondanks alle critiek heeft nog niemand een beter voor stel gedaan. De noodige bedragen: plm. 30—35 millioen per jaar, zijn niet gemakkelijk op andere wijze te verschaf fen. Hoewel het er wegens de groóte concur rentie van andere landen voor onze zuivel niet zoo fraai uitziet, behoeft toch aan de toekomsit daarvan niet getwijfeld' te wor den, aldius de Minister, indien gestreefd wordt naar verbetering van het product em naar den hoogsten graad van samen werking van alle belanghebbende groepen. De nieuwe Constant Rebecque-kazerne te Eindhoven is Maandag officieel in gebruik genomen en overgedragen in tegen woordigheid van den heer V. C. H. J. baron de Constant Rebeoque en den oommandamit der Dórde Divisie, generaal- majooT A. A. van Nijnatten. De heer Van Dalsum wees er op, dat de wedstrijden beoogen propaganda voor de voetbalsport. Des morgens is een voorwedstrijd ge speeld tussohen de juniores van de H.B.S. te Middelburg en van de H.B.S. te Goes. Middelburg won met 41. Vreemdelingenverkeer. Aan het jaarverslag der Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer in Zuid- en Noord-Beveland, over het jaar 1938, is het volgende ontleend: Waar ons geen gegevens ten dienste staan over het verblijf van vreemdelingen, is het uit den aard der zaak moeilijk een beeld te vormen van de resultaten van het werk van V.V.V. Met medewerking der politie te Goes zullen wij voor 1930 in staat zijn hierover nauwkeurige cijfers te vermelden. Uit de vele aanvragen, die binnenkwa men, de gevoerde correspondentie en ook door de persoonlijke bezoeken aan ons bureau valt echter op te maken, dat de belangstelling voor ons rayon steeds groeiende is. Veel aanvragen voor reclame-materiaal kwamen er van Belgische garagehouders, welke Dinsdags speciaal op Goes werk ten. Een nieuwe suggestieve folder werd ontworpen en heeft er zeker toe bijgedra gen om de aandacht op de Bevelanden te vestigen. Eón 3000-tal werd in den breede verspreid. Hiermede werden ook de vreemde bussen en auto's, die op de Markt te Goes kwamen, bewerkt. In 1939 is tot herdruk van een 5000 exemplaren overgegaan. Op velerlei wijze konden wij advisee- rend of bemiddelend optreden in verband met bezoeken of excursies voor Goes en omgeving. Bemiddeling werd verleend voor ver schillende Landbouwexcursies, aan „Ex cursie de la Conference du Jeune Barreau Brussel, aan een bezoek van gymnasias ten uit Antwerpen. Medewerking werd verleend aan het uitreiken van stempelboekjes voor Zee land, waarvoor veel belangstelling be stond en waarmede in 1939 wordt voort gegaan. Bij het afstempelen der boekjes verleen de de politie te Goes haar medewerking. Op verzoek van de Z.L.M. ter gelegen heid van de door haar gehouden Land bouwtentoonstelling organiseerden wij eenige feestelijkheden in samenwerking met de Middenstandsvereenigingen. De samenwerking tusschen de drie ver- eenigingen was van zeer prettigen aard en heeft bewezen, dat een nauwer contact tusscben V.V.V. en de beide Midden standsvereenigingen zeer goed mogelijk is. In bet voorjaar van 1938 werd propa ganda gemaakt voor een bezoek aan de bloeiende boomgaarden en zochten wij hiervoor contact met de K. N. A. G., A. N. W. B en de Vlaamsche Toeristenbond Door het slechte weer was het bezoek teleurstellend Dit heeft ons echter niet weerhouden om ook in het komende sei zoen de aandacht te vestigen op de Beve landen in bloeitijd. Gisteravond kwam de Ghr.-Hist. Jongeren Groep „Goes e.o." in vergade ring bijeen, onder voorzitterschap van dhr K. J. Straub. Dhr L. v. d. Hiele sprak in deze vergadering over de a.s. Raads verkiezingen. Spreker behandelde de tot standkoming der candidatenlijsten etc. en wees op de taak der gemeenteraadsleden, in het bijzonder die der Chr.-Histori- scben. Na de pauze werden nog enkele vragen gesteld, waarna dhr I. P. Geen- sen een goed verzorgd politiek maand overzicht hield. Na het zingen van het eerste couplet van het "Wilhelmus volgde sluiting. Kloetinge. Tegen Donderdagavond 7 uur is een vergadering van den Raad de zer gemeente belegd. Op de agenda ko men de volgende punten voor: a. Voorstel om bij het Burgerlijk Arm bestuur alhier een geldleening groot f 1400 3V2 pet. aan te gaan, welke in 10 jaar wordt afgelost. b. Wijziging Algemeene Politieverorde ning. c. Wijziging gemeentebegrooting 1938 en 1939. 's Heer Arendskerke. Dhr A. K. Gelder blom, gemeente-geneesheer te Nieuwdorp, heeft met ingang van 16 Augustus a.s., na genoemde betrekking een veertigtal ja ren te hebben vervuld, als zoodanig ont slag gevraagd. Wemeldingie. Te water ge raakt. Gisternamiddag is een der opvarenden van het visschersvaartuig Fh. 88, een zekere Rammelo, welke vis- schende was in den „Dorsman", gelegen op de O'osterschelde, tengevolge van bet ruwe weer overboord geslagen. Door het toewerpen van een lijn, kon de drenke ling, die al half versuft was, met veel moeite aan boord worden gehaald. lerseke. Als een bijzonderheid kan ge meld worden dat de landbouwer van der Jagt Maandagmorgen in één val een INKOMSTENBELASTING GESTEGEN. „OVERIGE MIDDELEN" MINDER GUNSTIG. I Blijkens het overzicht van den stand der Rijksmiddelen op ultimo Maart heb ben de directe belastingen voor den dienst 1939 tot en met genoemde maand 146.191.814 opgeleverd, tegenover 146.080.187 tot en met dezellde maand van het vorige Jaar. De grondbelaating bracht op 15.182.309 (vorig jaar 19.543.240), de in komstenbelasting 129.449.950 (v.j. 124.694.439), de vermogensbelas ting 10.867.396 (v.j. 18.902.918), de ver dedigingsbelasting I 13.563.954 (v.j. 13.819.359) en de belasting van de doode hand 11.128.202 (v.j. 11.120.229). Wat de „overige middelen" aangaat, deze brachten over Maart j.l. 136.325.998 op, tegen 137,315.087 over Maart 1938, der halve bijna een millioen minder dan in dezellde maand van het vorige jaar, doch ruim een hall millioen meer dan 1/12 van de raming, welke op 136.810.000 was gesteld. Het eerste kwartaal is nu achter den rug. Een vergelijking met het eerste kwar taal 1938 leert, dat dit jaar föVfe millioen meer ontvangen werd, en dat de raming bijna (het scheelt op de ongeveer 1110 millioen 1 bereikt is. Het Verkeerslonds, dat over het heele jaar 132 millioen moet opbrengen, wil het aan de verwachtingen van den minister beantwoorden, bracht het in het eerste kwartaal tot 14.600.000. Het seizoen is echter nog niet begonnen. bunzing en een rat levend ving. Een en ander had veel bekijks, Oudelande. Gisteravond hield het ko- lenfonds vergadering. Aanwezig 47 van de 192 leden. Dó secr.-penningm. deed jaarverslag. Aangekocht zijn 280 ton eierkolen, 15 ton stukkolen en 10 ton nootjes. De ontvang sten bedroegen f 5073.25, de uitgaven f4539,06, een batig saldo met de nog in de bergplaats liggende kolen van f 812,74. Van de vanaf Augustus 1938 bij de leden bezorgde kolen zal 10 cent per H.L. wor den terugbetaald, zoodat bet batig saldo kleiner wordt. Biezelinge. Ook bier is opgericht een afd. van de Ned. Vereen, voor Luchtbe scherming met 196 leden: Het bestuur is als volgt samengesteld: Aug. Slabbe- koorn, voorzitter; P. Taal, secretaris; C. Traas, penningmeester; W. v. Liere, H. Zuidweg, K. de Koeijer, P. Scheele Pz. Kapelle. Gemeenteraad. De raad dezer gemeente kwam voltallig bij een. Besloten werd tot verbouw van de post kantoorwoning te Kapelle. Laagste in schrijver de heer D. Lansen voor f424,50, aan wien het werk werd gegund. De geloofsbrief van het nieuw gekozen raadslid, de heer Q. v. d. Vrie werd in orde bevonden. Tot toelating werd be sloten. Tot voteering van gelden voor aan schaffing van materialen voor de lucht bescherming tot een bedrag van f700, werd besloten. Alsnu volgde bespreking over de dem ping en rioleering van de sloot in het Jufferswegje te Biezelinge. De raming bedraagt f1150. Besloten werd nu reeds tot demping over te gaan aan de zijde van den bewoner M. op 'tHof. De voorz. las voor de gevoerde corres pondentie in 1928 inzake de erfafschei- ding Traas te Biezelinge. Hieruit bleek, dat alsnog een definitieve regeling zal volgen, waartoe nu werd besloten. De heer Traas dankte B. en W. en in zonderheid den gem.-secretaris voor dit nauwkeurige onderzoek en verklaarde ten allen tijde bereid te zijn tot volledige medewerking inzake wegverbetering. De voorz. verzocht machtiging tot ver- leenen van hulp aan zieken en gewonden, getroffen bij luchtaanvallen, verleening van eerste hulp en onderbrenging in ge bouwen tot een bedrag van 1 cent per inwoner. Als geschikt gebouw voor onderbrengen van getroffenen werd genoemd het lokaal „Obadja". Machtiging werd verleend. Bij de rondvraag vroeg de heer Balken ende met het oog ook op de werkverschaf fing om wegverbetering op enkele plaat sen. De heer de Neef informeerde naar de uitkeering van de steunbedragen. Spr. drong hier op aan. De voorz. wees op de langzame af werking en wilde gaarne aandringen bij de regeering op bespoediging, hoewel reeds eerder hierover was gesproken. De heer Zegers vroeg of het geen aan beveling verdiende een lantaarn aan den weg bij Eversdijk te plaatsen. Weth. v. d. Have zag gaarne een ver beterde bestrating bij den ingang Bal, Smokkelhoek en ingang Eversdijk de Koeijer. Onderzoek toegezegd. De heer Traas vroeg of het niet de bedoeling is ook den weg Eversdijk te teren. De voorz.: we hopen, dat het zal kun nen. De financiën zullen worden be keken. Meliskerke. Loop der bevolking over de maand Maart 1939. Ingekomen: Jan Cevaal en gezin, land- arb. B 43, uit Grijpskerke; Jacob Kome- jan, leerl. vit. m. K. M., B 30, uit Den Helder. Vertrokken: Jakobus Jakobsen, landb. knecht, A 17, naar Westkapelle.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 5