van Lijst l. I. W. VAN 'T HOFF. 1.A. P. I. GEUZE. H. VAN MAZIJK. I.1. Vjll DEK EHDE. Iti&zecs! Onderwijs Stemt a.s. Woensdag Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw Ingezonden Stukken. Rechtszaken Telegrammen. Laatste Berichten. Burgerlijke Stand. Bestuur Prov. Comité A.-R. Kiesverenigingen Briefwisseling. Marktberichten Finantiëele Berichten CandidatenlIJsten voor de Gemeen teraadsverkiezingen. brengt a.s. Woensdag bij de verkiezing voor leden van de Provinciale Staten in alle Kieskringen Uw stem uit op de Anti-Revolutionaire Candidaten Men stemt deze candidaten door alleen de witte stip voor den naam van den eersten candidaat ou Lijst No. 2 rood te maken Alle verdere aanwijzingen mak'n het stembiljet ongeldig. Domburg. Stk. Geref.: 1. J. de Pagter Lzn (aftredend), 2. P. Wisse, 3. C. Brou wer, 4. Joh. de Visser, 5. Adr. Labruyère. Oudelande. Vrijz.-dem: I. de Bakker (aftr.),, A. J. Mol (aftr.), A. J. Brugge- mUan; C. Meyaard Pb.; Corn. Lous; Jac. de Jager; M. vaan Schaii; M. Meijaard en J, de Beste. Rijkslandbouwwinterschool te Goes. Het diploma as alsnog uitgereikt aan E. L. de Koeyer te Ierseke, die wegens ongesteldheid niet aan het eindexamen had 'kunnen deelnemen. Zierikzee. De Ghr. Scholenbond „Zierik- zee en omstreken" hoopt in zijn vergade ring van Woensdag 26 April a.s. het 25-jarig bestaan te gedenken. Smok keidrama aan de Nederlands ch-Belgische grens. Aan de Nederlandsch-Belgische grens heeft zich, aldus de „Msb.", een drama afgespeeld, waarbij de Hongaar- sche vrouw Nelly Schwarcz, door een Ne- derlandsche grenswacht werd neergescho ten. Dit drama is het gevolg van de men- schensmokkelarij van Duitschland naar België, welke door een georganiseerde bende wordt uitgeoefend. Mevr. Schwarcz, wier echtgenoot en twee kinderen sinds enkele maanden in Antwerpen wonen, was Donderdag in ge zelschap van haar moeder en twee andere, tot nu toe onbekende vrouwen, uit Keu len gevlucht. Dies nachts ontmoetten zij dicht bij de Dhitsch-Nederlandsche grens een „gids, lid der bende, die de vluchte lingen over zou brengen. Meer dan drie uren werd door de velden gezworven, waarbij de moeder haar handtasch met al haar bezittingen verloor. Vuil en geheel beslijkt, konden zij ten slotte Nederlandsch gebied bereiken, waar de gids haar in een onbekend huis onder bracht. Vrijdagmiddag kwam de man met een auto, waarin de vier vrouwen plaats na men om de vlucht naar België voort te zetten. Te 10 uur des avonds werd de grens bereikt. Nederlandsche wachten gaven bevel tot stoppen, maar de auto reed met verhoogde snelheid voort, zoodat de grens wachters het vuur openden. Mevr. Schwarcz zakte in een zonder een kreet te uiten en men meende, dat zij tengevolge van den angst slechts in be zwijming gevallen was. Eerst toen men op een onbekende plaats van auto verwisselde, bemerkte men, dat de vrouw ernstig gewond was. Te middernacht arriveerde de auto aan het huis van den echtgenoot Lange Kie vitstraat en men bracht hem het lijk van zijn vrouw. De auto en de andere inzittenden zijn spoorloos verdwenen. VLASCURSUSSEN TE SCHOONDIJKE EN BIERVLIET. De diploma's uitgereikt. Zaterdagmiddag werden de vlascursus sen te Schoondijke en Biervliet gesloten. De burgemeester van SchoondJke, de heer F. A. van Rosevelt, heette in de eerste plaats den heer ir L. J. A. de Jonge, rijkslandbouwconsulent voor vlas teelt en vlasbewerking in Nederland te Groningen, van harte welkom, benevens de verschillende gemeentebesturen, de vlascommissie en de werkloozencommis- sie. Hij constateerde, dat er goed gewerkt is door den leeraar en de leerlingen tot lof van den leeraar den heer van den Bulck uit Gulleghem bij Kortrijk (België). Schoondijke telt 250 H.A. vlas met een opbrengst van lVa millioen kg. Daarvan moet een groot deel daar bewerkt leunnen worden. Dat kan zijn tqt voordeel van de werkgevers en tot tevredenheid van de werknemers in materieel en moreel oog punt. Ir de Jonge zeide, het te hebben toe gejuicht, dat hier het initiatief genomen is tot het vormen van vakbekwame vlas bewerkers. Er is in Nederland veel en goed vlas. Er is een hoogstaande vlascul tuur, maar wat de vlasbewerking betreft, komen we verre achter België. 60 pet. van het vlasstroo, het z.g. ruw vla:;, wordt uitgevoerd. Bat beteekent een loon lerving van ongeveer twee millioen gulden. Bij de zorg voor de vermindering der werkloos- beid kan dus de uitbreiding van de vlas industrie van groot belang zijn. Hier staan we aan het begin van dit werk, dat de zorg heeft van de regeering, het ge west en de gemeenten om de werkloosheid weg te werken. 3500 tot 4000 man vinden werk in de vlasindustrie. Werd alles in Nederland verwerkt, dan was dat 272 keer zooveel. Aan het slot van zijn toespraak reikte spr. de diploma's uit aan de deelnemers uit Schoondijke en IJzendijke, nJ: uit Schoondijke: Ahr. J. Seen, Anth. A. Triou, P. Blaakman, P. F. Pijcke, Fl. P. Ocke, P. Anth. Verhage, Iz. van de Walle, H. Dekker; uit IJzendijke: J. A. Triou, Joh. J. van Hee, Anth. K. de Pooter, Ed. Hamelinck, D. de Pooter, E. Ch. van Leeuwe, A. G. van Vooren, Ph. A. du Pon. De burgemeester van IJzendijke bracht dank voor de medewerking van Schoon dijke en van ir de Jonge. In IJzendijke zoo zeide hij zullen een paar vlas molens worden aangeschaft en enkele werkgevers hebben reeds toegezegd enkele gediplomeerden in hun bedrijf op te ne men. Ds Stegenga uit Zuidzande bracht na mens de commissie voor werkloozenzorg, in het bijzonder dank aan de drie genoem de burgemeesters. Te Biervliet sprak burgemeester Kos- tense woorden van welkom en dank. Ir de Jonge sprak daarna de gediplo meerden toe en reikte aan 7 geslaagden het diploma uit, n.l. I. A. Michielsen, J. P. Wisse, A .A. de Boevere, H. J. Ruijs- scher, J. J. Kornelis, P. Bogte en J. C. de Ruysscher. DE EERSTE ROODE BESSEN EN NIEUWE AARDAPPELEN GEVEILD. Gisteren werden op de groenten- en vruchtenveiling „Utrecht en omstreken" de eerste roode bessen aangevoerd door de kweekerij „De Wingerd", eigenaar de heer D. Formeijne te Tiel. De bessen brachten een prijs op van f 2.40 per pondl Op dezelfde veiling werden ook de eerste nieuwe aardappelen aangeboden door de firma Matthijssen Stubenitsky te Har- melen, waarvoor f0.38 per kg. werd be steed. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Verkeerde strijdwijze. Het is natuurlijk niet mogelijk alle ver- IkiezingslectuuT waarmee onze brieven bussen de laatste dagen worden volge propt, aandachtig te lezen. Veel miimder nog is er nu nog gelegen heid allerlei onzin te ontzenuwen of ver keerde voorstellingen recht te zetten. Eén uitzondering dient evenwel ige- maakt te worden en wel voor wat betreft een pamflet verspreid door de S.G.P. Dit stuk is zoo laag-bij'-de-grondsch en zoo met de waarheid im strijd, dat het niet 'Ziin vergiftig werk mag doen zonder dat er nog tegen gewaarschuwd is. Dat 'het druipt van haat tegen al wat Roomsoh is, is van die zijde begrijpelijk, imiaar dat de C.H.U. wordt aangeduid als een partij, die het Roomsche gevaar ver groot is wel ergerlijk, maar is nog kin derspel met wat er verder nog te lezen staat Na gewezen te hebben on de werkloos heid, allerlei lasten en belastingen, heet het: „Stemt de candidaten der S.G.P. Zie eens in uw orovinoie? Tonnen gouds wor den naar Rome gedragen." Nu tart ik ieder om die tonnen gouds on onze provinciale begrooting aan te wijzen. Zoo zou men kunnen voortgaan. Het imteest weerzinwekkende voor ons G.H. is wel dat er geschreven wordt, dat in de laatste 4-jarige periode de C.H. hebben meegewerkt om een vrijzinnige innlaats van den heer Kodde te verkiezen tot buitengewoon lid van Ged. Staten. Terwijl de zittende S G.P.-ers deksels goed weten en trouwens alle andere Sta tenleden dat de C.H. steeds den heer Kodde gestemd hebben, iets wat ons nu verder wel erg moeilijk wordt gemaakt. Wat zij verder aam ons adres meenen te mogen schrijven zijl voorbij' gegaan. Het vorenstaande i.s al meer dan genoeg oim aan te toonen dat zij, juist zijl, die sCher- m'en met Gods Woord alsof het niets is, zich niet ontzien de grofste leugens te ge bruiken om 'kiezers te lokkrn. Goes. ML DE LOOZE. Politierechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 18 April 1939. L'e volgende personen waren gedag vaard: 1. N. K., 26 jaar, electricien te Vlissin- gen; 2. L. K., 28 jaar, kellner te Vlissin- gen, wegens wederspannigheid gepleegd tegen den agent van politie W. J. Petiet en mishandeling van dien agent. 'Eisch en uitspraak: N. K. 14 d. gev. str. Eisch tegen L. K. 14 d. gev. str. Uit- spr. 14 d. gev. str.' voorw. proeft. 3 jaar en f 25 b. of 15 d. h. F. de B., huisvr. van A. L., 28 jaar, wonende te Middelburg, wegens aantas ting van de eer en goeden naam van P. Luitwieler. Ki« h 1 maand gev.&traf voorw. proeftijd 3 j. en f25 b. of 20 d. h. Uitspr. 1 mnd gev. str. voorw. proeft. 3 jaar en f 15 b. of 10 d. h. F. J. P., 31 jaar, koopman te Middel burg, wegens: 1ste verduistering van een bedrag van f 5 ten nadeele van W. Leu vens; 2de wegens verzet tegen de politie en beleediging van de politie. Eisch en uitspr. 2 mnd. gev. str. met aftr. voorarrest. J. B., 29 jaar, werkman te Ylissingen, wegens diefstal van een rijwielbelasting- merk, toebehoorende aan R. V. van Ital- lie. Eisch en uitspr. 1 mnd. gev. str. voorw. proeft. 2 j. en f 15 b. of 10 d. h. G. P., 50 jaar, pensionhouder te Zou- telande, wegens diefstal van subsidiair verduistering van eenige houten ribben, toebehoorende aan G. de Graaf. Eisoh f 25 b. of 20 d. h. Uitspr. f 20 b. of 10 d. h. J. v, R„ 29 jaar, schipper, en J. G., 25 jaar, schippersknecht, beiden te Yer- seke, wegens diefstal, subsidiair verduis tering van twee zakken mosselen te Hansweert. Eisch ieder 1 mnd. gev. str. Uitspraak ieder 14 d. gev. straf. J. J. V., 31 jaar, winkelbediende te Zierikzee, was in verzet gekomen tegen het vonnis van den Politierechter te Mid delburg van 4 April 1939, waarbij hij we gens huisvredebreuk, gepleegd in het Ho tel Bom te Haamstede in den nacht van 31 Januari op 1 Februari 1939, is veroor deeld tot f 20 boete of 10 dagen hechtenis. Eisch en uitspr. bekrachtiging vonnis. VERMISTE ƒ45.000 TERUGGEVONDEN AMSTFRDAM. Na intensief speuren van gemeente- en rijkspolitie zijn de f 45.000 die een vrouw uit Groningen een oude heer in de hoofdstad heeft weten afhandig te maken, teruggevonden in een steeg te Oude Pekela. De vrouw en haar vriend zijn ingeslo ten in het Huis van Bewaring te Amster dam, waar zij zich omtrent de plaats waar het geld verborgen was, tot nu toe in een diep stilzwijgen hulden. DENATURATIE CONSUMPTIE AARDAPPELEN. DEIN HAAG. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft de Minister van Economische Zaken besloten de denatu- ratie van de consumptieaardappelen van den kleigrond te beëindigen. BRAND. GELDEiRiMiALSIENVannacht heeft een zware brand de kapitale boerderij, bene vens schuren en hooibergen van den j landbouwer J, de Goei geheel in de asch gelegd. Het vee kon worden gered. De schade bedraagt vele duizenden guldens en wordt slechts gedeeltelijk door verze kering gedekt. Aan brandwonden overleden DEURNE. Gisteravond is alhier in het St Joseph ziekenhuis overleden Mej. G„ die Zondag bij een brand verwondingen had opgeloopen. TROEPENCONCENTRATIE BIJ GIBRALTAR. GIBRALTAR. De Spaaasche troepen, welke uit La Linia waren vertrokken om deel te nemen aan de overwinningsparade te Sevilla zijn terug gekeerd. Verder wordt gemeld, dat een detache ment cavallerie te San Roque, 8 km ten Noorden van La Linia, is aangekomen. HONGAARSCHE MINISTERS TE ROME AANGEKOMEN. ROME. Vanmorgen zijn de Hongaar- sche ministers in Rome, waar zij tot Don derdagavond zullen blijven, aangekomen. JAPANSCH SUCCES. TOKIO. Japamsche strijdkrachten heb ben Koeling, het bekende vacantieoord in de bergen bij de Jangtsje, bezet. De Chineesche troepen rond Koeling zijn verstrooid. Gedurende 12 maanden is Koeling een Ohineesoh eiland achter de Japansche linies geweest. HET BEZOEK VAN HONGAARSCHE MINISTERS AAN ITALIË. ROME. In officieele kringen hecht men veel waarde aan het bezoek van de Hon- gaarsche ministers en men rekent er op de banden tusschen beide landen nauwer aan te snoeren. Men hoopt onder toezicht van Rome en binnen het raam van de as een bond te vormen, welke de Balkan-entente ver nieuwt. Men verwacht te Rome, dat de geschillen tusschen Hongarije en Zuid- Slavië uit den weg geruimd zullen wor den en men rekent hierbij op de komende besprekingen tusschen Italië en Zuid- Slavië. Aangehouden. Door de marechaussee te Sluiskil is aangehouden zekere M. H., 34 jaar, mamiufacturier aldaar, als verdacht van schaking. De man is ter beschikking van de 'Justitie te Middelburg gesteld. MIDDELBURG. Ondertrouwd: A. Ver hage, 39 j. jm. en W. Schot, 29 j. jd. Bevallen: J. Davidse, geb. Antheunisse, z.; T. Paauwe, geb. Coppoolse, d. (M. C.) Van 13—17 April. VLISSINGEN. Ondertrouwd: J. P. L. de Voogd 28 j. en M. Leijnse 24 j.; A. H. L. Desitter 31 j. en A. A de Kanter 32 j. Getrouwd: J. Hoogesteger 22 j. en A. van der Burgh 18 j. Bevallen: M. W. Legemaate geb. Groen d., L. M. van Riet geb. Sanderse z.; J van Zweden geb Steindl z. Overleden: J. Roelse 66 j., man van J. Bijleveld; D. G. van der Linden 4 mnd. (V. C.) Van 815 April. OOSTKAPELLE. Bevallen: M. Maljaars, geb. Huijsman, z. (M. C.) Over de maand Maart. KATS. Overleden: 6. Maria Fieman, 73 j. echtgen. van Jacobus Post; 12. Adri- aan Eckhardt, 72 j. wedn. van Adriana Versluijs. (N.-B.) UITSLAG STATENVERKIEZINGEN. H.H. Correspondenten, U gelieve ons van den uitslag der Prov. Statenverkiezing in Uw' gemeente nóch telefonisch, nóch schriftelijk bericht te zenden, daar wij dien van andere zijde ontvangen. Goes, 18 April 1939. Haver 77,50, kookerwten 10,50 11,75, Schokkers 13.5014.25 gld. Aan voer klein. Aardappelen: Zeeuwsche bonte f 2,00 f 2,75, Zeeuwsche blauwe f 2,90f 3, Be velanders f 1,90, Rood Ster f2,45. Eieren p. 100 f 3,15f 3,80, middenpr. p. 25 f 0,87,, part. prijs f 4,50, kleine eie ren f 3,07f 3,15, eendeieren f 2,79 f 2,90, ganseieren f 7,50'f 9, kalkoeneie ren f4,01. Boter p. kg f 1,40, middenpr. p. pond f 0,70, part. prijs f 0„80, 2e soort boeren- boter f 0,65, afwijkende boter f 0.50, fa- brieksboter verkocht ad f 0,82 Noteering van boter- en Bierhandela ren: boter 60 ct. p. pond, eieren f 3,00 p. 100 stuks, ganseieren 7 ct. p. stuk. Veiliimgsvereen. Zuid-Bevèland, Goes, afd. Centrale Eïerveiling: veiling van Dinsdag 18 April 1930. Kipeieren groote f3.15f 3,80, kleine f3,07f3,15, gans eieren f 7,50f 9, eendeieren f 2,79 f2,90, kalikoemeieren f4,01. Aanvoer 110.000 stuks. GOES. Veilingsvereen. Zuid-Beveland. Veiling van Maandag 17 April 1939. Groenten: Breekpeen 2.503, Gele Sa- voyekool 79, Lamsooren 12, Prei 16 18, Snijsla 2124, Stoofsla 18, Spinazie 8.50—11, Uien 2, Witlof 11—26, Bevelan ders 2.50, Drielingen 1.50, alles per 100 kg.; Rabarber 15.50, Radijs 24, Ram menas 33.50, Selderij 22.50, alles per 100 bos; Kropsla 5.1011, Koolplanten 0.150.16 per 100 stuks. Bloemen: Vergeet mij niet 1.10 per 100 stuks. MIDDELBURG, 17 April. Groentenvei- ling. Andijvie 10—23, Snijsla 743, Sla- vellen 1128, Spinazie 24, Postelein 3.137, Witlof 1828, Koolrapen 1.5 3.5, Peen 2—4, Uien 2—4.5, Kroten 2.5 4, Roodekool 910, Prei 718 ct., alles per kg., Peen 19, Raapstelen 1.52.5, Selderie 15, Rabarber 2.55, Radijs 2 4.5, alles per bos; Kropsla 310 ct. per stuk. (BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel' Go. N.V. te Goes. vorige koers heden H. V. A. 385 380Vs-l Ned. Ind. Handelsbank 107 107% Philips 176 176 Unilever 1177»-8 116%-7 A. K. U 30 313^ Amsterd. Rubber 179 175-0 Kon. Olie 285 281%-2 Kon, Boot 9672 97% Scheepv. Unie 94 95 Deli Mij. 1807s 181/» Nederland 1937 91% 91H Nederland 1938 967s 967a U. S. Steel 353/s 35/«-7a Anaconda 17 177a Bethl. Steel 41ls/i» 42 North American 157/a 157a Int. Nickel 34 347e Cont. Oil 17 17/» Shell 83/a 87a Kennecott 227a 227a Radio 4% 4% Am. Enka 20 207a Car Foundry 15% 15% Tidewater 9 87/a Midpetco 97a 9% Rep. Steel 117a ll7e Waterworks 7% 7 Gen. Motors 30% 30% De beurs was weer zeer stil, en bleef de ontwikkeling van de internationale toe stand afwachten. Zoolang men niet wat meer houvast heeft is men niet geneigd iets te ondernemen. Trouwens ook in de goederenhandel zijn de omzetten tot een minimum beperkt. Toch zijn 'hier en daar enkele aanwijzingen voor wat meer ver trouwen, wat ook blijkt uit de prolongatie- koers die 2 pet. noteerde. De koersverschillen waren klein en ver liezen van 23 pet. voor-fondsen als, Kon. Olie en HVA zijn toch niet van belang. De Scheepvaartafdeeling was iets aange namer gestemd op' het meevallend divi dend der Japanlijn. Amerikanen waren iets beter dan gis teren, maar nog onder pariteit. De beleggingsafdeeling was prijshou dend. Wisselkoersen. Amsterdam, 18 April, 2.30 u. Berlijn 75.30—75.50. Londen 8.80%—8.82%. Parijs 4.97724.99%. Brussel 31.6331.68. New-York 1.87%—1.88%.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 3