van Lijst l Ho. I van Stemt a.s. Woensdag Gemengd Nieuws Radioprogramma. EERSTE Stemt 3.s. De Collectieve Arbeids overeenkomsten in 1938 dinsdag 53e jaarg; Een begin Partij er Volgens het jaaroverzicht 1938 der col lectieve arbeidsovereenkomsten, samen gesteld door het Centraal Bureau voor de statistiek, was het totale aantal dezer contracten in 1938 vrij wat grooter dan in het voorafgaande jaar. Naar verhou ding was echter het aantal ondernemin gen en arbeiders, dat aldus aan het door de collectieve arbeidsovereenkomsten be streken gebied werd toegevoegd, niet zoo groot als men op grond van de sterkte toeneming van het aantal contracten wel licht zou veronderstellen. Tegenover een stijging van het totale aantal con tracten met 40 pet. staat een uitbrei ding van het aantal daarbij be trokken ondernemingen met 10 pet. en van het aantal werknemers met slechts 4 pet. In het geheel bestonden op 1 Juni 1938 in ons land ruim 1700 collectieve arbeids overeenkomsten, waarbij een kleine 48.000 ondernemingen en ruim 293.000 werk nemers betrokken waren. Hiervan kwa men voor rekening van de industriëele bedrijfstakken ruim 1200 contracten met 21.000 ondernemingen en 184.000 arbei ders, van den landbouw ruim 300 con tracten met 26.000 ondernemingen en 79.000 arbeiders, terwijl de overige be drijf skiassen zooals visscherij, verkeer, handel enz., tezamen ongeveer 200 con tracten telden met 600 ondernemingen en 30.000 werknemers. De meeste overeenkomsten (98.5 pet.) der arbeiders waren hierbij betrokken) kwamen zonder arbeidsconflicten tot stand. Wel ging in een aantal gevallen, hoofdzakelijk in den landbouw en het veenbedrijf, bemiddeling van buiten de partijen staande personen aan de tot standkoming in 1938 vooraf. In den inhoud der collectieve arbeids overeenkomsten bracht 1938 geen groote wijzigingen. De stijgende beweging der contractloonen, welke na een lange pe riode van loondaling in 1937 inzette, had nog voortgang in de eerste helft van 1938, doch in de tweede helft van dat jaar bleef het bereikte niveau verder onver anderd. In een aantal bedrijfstakken boekten de arbeiders eenige verbetering der vacantieregelingen. In verband met het thans aan de orde zijnde wetsontwerp over kinderbijslag verzekering is het overzicht van de voor naamste kinderbijslagregelingen in con tracten enz. niet zonder belang. De para graaf over de contractueele vacantierege lingen bevat volledigheidshalve ook mededeelingen over enkele andere, bui ten de overeenkomsten staande, regelin gen welke op dit punt bestaan. Overzichten over de voor 1938 vastge stelde loonen, zoowel in industriëele be drijven als in den land- en tuinbouw, maken een belangrijk deel der publica tie uit. Verhooging Dijkgeschot voor het gebouwd. Herhaalde malen gaan zoo in de alge meens poldervergadering ais bij het dag. bestuur stemmen op, welke er op aan dringen de verhouding die er bestaat in de bedragen, welke de ongebouwde en de gebouwde eigendommen aan polderlasten betalen te wijzigen. Inderdaad zijn de lasten, welke de ongebouwde eigendom men dragen, in verhouding tot die 'van de gebouwde, wel zeer 'hoog, volgens het dag. bestuur. Uit de bedragen van het dijkgeschot van de ongebouwde eigendom men blijkt, dat in de jaren 1929 tot 1932 het dijkgeschot belangrijk hooger was voor deze eigendommen, dan in normale jaren. Dit vindt zijn oorzaak in dan storm van 1928, waarvan de kosten van herstelling der toegebrachte schade hun invl'oed gedurende al die jaren hebben doen voelen. Teneinde toch een meer ge- lijkmatigen druk van polderlasten te ver krijgen, is telkens een belangrijk bedrag aan uitgaven daarop betrekking 'hebben de, van het eene dienstjaar op het an dere overgeschreven. In de jaren 1928 tot 1932 is het dijkgeschot van de onge bouwde eigendommen tengevolge van ab normale stormschade met een bedrag van ongeveer f 7 per h.a. moeten verhoogd worden. Wel is waar kwam in 1936 eene wijzi ging van het betrekkelijke artikel 122 ivan het Bijzonder Reglement tot stand, ten gevolge waarvan van 1 Jan. 1936 af ais buitengewone werken worden aange merkt de ten laste van den polder ko mende kosten van aanleg en verbetering van de wegen, welke Voorkomen op het Prov. Wegenplan, doch van grooten in vloed is dit op het door de gebouwde eigendommen te betalen dijkgeschot niet, zooals reeds genoegzaam blijkt uit het over 1939 te betalen dijkgeschot ad f 1.40 per f 100 belastbare opbrengst, waarin Voor het eerst volledig deze uitgave tot uitdrukking komt. Het uit dien hoofde in dit geschot te verwerken bedrag bedroeg rond f 1600. Het dag. bestuur heeft gemeend, dat, in dien het mogelijk ware, het thans bij den polder geldende systeem volgende, de ge bouwde eigendommen te belasten met de helft van zekere uitgaven, welke thans geheel ten laste van de ongebouwde eigendommen k'omen, de kosten van 'her stel van stormschade wel het eerst in aanmerking zouden dienen te komen. De ze zijn, zelfs, wanneer geene bijzondere omstandigheden zich voordoen, zeer wis selend en geheel afhankelijk van toeval lige omstandigheden en vertoonen uit dien hoofde eenige overeenkomst met de buitengewone uitgaven. Bovendien heb ben bij het herstel van stormschaden de o'bnii, ile en de ongebouwde ei endom- in u ij belang. Deze uit ,aven oopon, ook als er geene bijzondere zware stor men optreden, zeer uiteen en van 1933 tot 1937 was dit van f 18207 tot f 55179 met een gemiddelde van ongeveer f 34250 per jaar. Ware hiervan de helft ten laste van de gebouwde eigendommen gebracht, dan had het te heffen geschot over die jaren met gemiddeld f 0.60 per f 100 be lastbare opbrengst moeten zijn verhoogd. Het dag. bestuur heeft dan ook overwo gen, in aanmerking nemende, dat het door de gebouwde eigendommen, te be talen dijkgeschot wel zeer aan den lagen kant is, gezien b.v. dat in 'het Wa terschap Schouwen over 1937 zelfs f 6.40 per f 100 werd geheven, of de tijd niet gekomen is bedoeld art. 122 te wijzigen en daaraan tioe te voegen, dat als bui tengewone uitgaven eveneens worden aangemerkt de kosten, van herstel van stormschaden. Nu het dag. bestuur gebleken is, dat Ged. Staten bereid zijn, tot deze wijzi ging hunne medewerking te verleenen, geeft het bestuur in olverwcging, dat de poldervergadering baar instemming er mede zal betuigen. Inscharing duin. De steeds voortschrijdende inscharing van het duin ten oosten, van strandhoofd no. 42 op het Noorderstrand der Noord watering heeft de aandacht getrokken van den Rijkswaterstaat. De hoofdinge nieur-directeur van dien dienst wijt deze inscharing aan het terugwijken van den kop van hoofd 42 naar mate van het op treden der normale inscharing achter dit hoofd. Inderdaad is dit hoofd sedert 1891 geleidelijk aan de zeezijde met 63 m. in lengte afgenomen, terwijl het duin- waarts is verlengd met 85 m. Bij de volgende hoofden doet zich hetzelfde ver schijnsel, zij het in mindere mate, ivoor. Deze afneming van het zeeëinde der hoof den kau slechts dan de oorzaak van de inscharing ten 'oosten dier 'hoofden zijn, indien de stroom ter plaatse niet lood recht op, maar evenwijdig aan de kust gericht is. Uit gehouden stroommetingen is gebleken, dat dit inderdaad het geval is. De hoofdingenieur-directeur acht het zelfs waarschijnlijk, dat door het verlen gen der hoofden 3942 tot hun oor spronkelijke 'lengte zeewaarts, maatrege len tot verdediging van 'het strand tus schen strandpalen 59 en 77 door aanleg van nieuwe hoofden achterwege zullen kunnen blijven, mits dan ook zorg gedra gen wordt, dat de uitgebouwde hoofden hnn oorspronkelijke afmetingen behou den. D'e hoofdingenieur van den Provin cialen waterstaat is minder optimistisch gestemd ten aanzien van de gevolgen eener verlenging der hoofden. Afdoende maatregelen, ter bescherming van hei thans onverdedigde gedeelte strand en duin zullen echter dermate kostbaar zijn, dat ook hij in overweging geeft te begin nen met de reconstructie der hoofden en eerst, bij uitblijven van de daarvan door den hoofdingenieur-directeur van den rijkswaterstaat verwachte gunstige gevol gen, verdere voorziening in overweging te nemen, Ged. Staten hebben de desbe treffende rapporten van genoemde hoofd ambtenaren ter kennisneming toegezon den en aanbevolen de reconstructie der hoofden 3942 ter hand te nemen. Bij de beoordeëling van een en ander is het van belang, dat de 'hoofdinge nieur-directeur blijkens zijn rapport van 12 Jan. 1938 ge vaar v oor het oogenblik en ook in de eerste toekomst niet aanwezig acht, welke meonin» door den ingenieur an den polder wordt g e - d eel d. Gevoeglijk kan dan ook naar de mee ning van het dag. bestuur een proef ge nomen worden met de minst kostbare oplbssing; zijn de resultaten daarvan niet bdvredigend, zoo zullen op den duur kost baarder maatregelen niet achterwege kunnen blijven. De ingenieur van den polder kan zich met het voorstel vereenigen en heeft een plan ontworpen voor den uitbouw van hoofd 42, waarvan de kosten op f 6000 geraamd zijn. De verlenging van de ove rige hoofden kan dan geleidelijk Volgen. Dit ontwerp is door Ged. Staten goed gekeurd. Aangezien het hier een werk be treft als bedoeld in art. 122 van het Bij zonder Reglement, zullen de gebouwde eigendommen ivoor de 'helft in de kosten moeten bijdragen. Centrale verwarming, Polderhuis. Het Dag. bestuur wijst er op, dat thans in het polderhuis en de conciërgewoning samen 6 'kolenlkachels branden en 'n deel van de vertrekken dan nog onverwarmd blijft. De verwarming op deze wijze is uit een oogpunt van brandgevaar niet zonder bedenking en de ligging van het polderhuis in het historische Abdij-com plex accentueert dit gevaar. Daarbij komt, dat de toestand van eenige der 'bestaande schoorsteenen, die grootendeels oud en in sommige vertrek ken van houten mantels ivoorzien zijn, slecht is en voorziening vordert. De kos ten van aanleg met de daarbij behooren- de breek-, timmer- en schilderwerken enz. worden geraamd op f 6200. D'e kos ten van de centrale verwarming, inbe grepen rente en aflossing, zijn hooger dan die voor de kachelverwarming. Het zijn dan ook niet financieele argumenten, waarmede het dag. bestuur het verleenen van een crediet voor den aanleg ivan cen trale verwarming bepleit. Hoofdzaak is de beveiliging tegen brandgevaar. Maar toch ook zal het werken in den winter in verschillende lokaliteiten en het ver blijf in het gebouw in het algemeen aan genamer worden dan het thans is Om trent do dekking der uitgaven zou het dag. bestuur zich willen beraden tot de resultaten van den dienst 1939 bekend zijn. Op de begrooting voor dit jaar is een ruime post voor onvoorziene uitga ven geraamd, zoodat het niet uitgesloten is, dat de kosten niet met geleend geld behoeven te worden gedekt, doch uit den gewonen dienst zullen kunnen worden bestreden. Ten slotte stelt bet dag. be stuur voor een crediet te verleenen van f6200. Rioleering. De streekplan-commissie Walcheren vraagt van den polder een bijdrage van f 400 in de kosten van bet maken van rioleeringsschema's voor de bebouwde kommen der gemeenten op Walcheren, welke van rioleering verstoken zijn en het aanbrengen ivan de meest geschikte plaatsen voor zuiveringsinrichtingen. Be vordering van dezen aanleg heeft voor den polder een zekere waarde, die naar de meening van het dag. bestuur het ver leenen van een bijdrage wettigt. De inge nieur acht echter het gevraagde bedrag te hoog en daarom stelt het dag. bestuur voor een bijdrage van f 200 toe te ken nen. Verbetering traverse Oostkapelle. Het dag. bestuur stelt ivoor een crediet te openen, van f 3825, later d'oor eene lee ning te dekken, voor bijdrage in de kosten van de verbetering van den Noord- weg traverse Oostkapelle, waarvoor de Raad dier gemeente reeds gelden gevo teerd heeft, Verbetering afwatering. Het dag. bestuur stelt voor f 4200 te besteden voor aankoop van grond van de trambaan der N.V. Stoomtram Walche ren en het graven van een afvoerieiding tusschen den B'lauwpoortschen weg en de Zbutelande-Meliskerksche sprink tenein de de laag gelegen gronden ten zuidwes ten van de trambaan in de gemeente Zoutelande spoediger van overtollig wa ter te ontlasten. Eigendommen. Het dagel. bestuur, stelt voor aan de gemeente Koudekerke 3205 c.a. zijkanten van den Lageweg, den Breeweg, de Tram straat, den Langeweg en den Braamweg te verkoopen voor 10 ct. per c.a., zulks in verband met de voortschrijdende be bouwing, het rioleeren van slooten en het verbreeden van straten. Verder om voor f 650' verschillende zij kanten van wegen, n.l. den Drieweeg- schen weg, den Padweg, den Smidsweg en het Koopmansipad te verkoopen aan de gemeente Souburg. Verharding weg. Het dagel. bestuur stelt voor aan C. de Visser te Serooskerke tot een maximum van f 495 toe te kennen voor bijdrage in de kosten vau verharding van den Buis- mansweg en een gedeelte van den Zoek weg III en zulks berekend tegen 20 pet. der totale kosten. Kasgeldleening. Het volgende voorstel is dat om het Dag. bestuur te machtigen tot een maxi- m(um van f 200.000 aan kasgeld op te ne men gedurende 1939. Begrooting 1939. Het ontwerp begrooting 1930 geeft als eindcijfer de gewone inkomsten en uitga ven f 403.490,18 met een post onvoorzien ad f23.014,67. Voor de buitengewone in komsten en uitgaven is het eindcijfer ge- i raamd op f 5633,48 en onvoorzien f 1633,48. Voor de straat- en zandwegen zijn de gewone inkomsten en uitgaven geraamd op f 17.998,28 en onvoorzien f3310,45; de buitengewone f 8500. Voor de gebouwde eigendommen zijn, de inkomsten op f44.752,38 en de uitgaven op f42.552,97 geraamd. Hevige brand te Breda. Kostbare bibliotheek ging verloren.' Een hevige brand heeft gisteravond laat het dubbele woon huis aan den D'elpratsingel 5 en 5a te Breda, in eigendom toebehoorende aan de Waalsche gemeente aldaar geheel in de asch gelegd. Het benedengedeelte van het pand werd bewoond door de familie van Twist, ter wijl het dubbele bovenhuis aan den Waal- schen predikant ds Allard tot pastorie diende. De brand brak om ongeveer kwart voor elf op de drie verdiepingen van het pand vrijwel gelijktijdig uit. Vermoedelijk is door een lek in den schoorsteen van de benedenwoning brand ontstaan in een licht'koker die door het geheele gebouw heenloopt. De bewoners hadden ternauwernood gelegenheid zich in veiligheid te stellen. D'oor de brandweer werd het vuur ener giek aangepakt, doch niet kon worden voorkomen, dat bet pand geheel af brandde. Van het meubilair der bewoners kon niets worden gered. Ook de kostbare bi bliotheek van ds Allard ging geheel in vlammen op. Vierjarig jongetje ver dronken. Zaterdagmorgen is in het Spaarne te Heemstede het lijkje gevonden van het 47i-jarig zoontje van de familie de Groot, wonende te Heemstede. Het jongetje w».s op 1 Ap*il j.l. spoor loos verdwenen en men vermoedde, dat het in het kanaal was gevallen en ver- drnken. i Oude vrouw in brand geraakt. Gistermiddag is de 79-ja- rige alleenwonende mej. G. te Deurne toen zij haar voeten op een stoof warmde, in brand geraakt, doordat haar kleeren met het vuur in aanraking kwam. Militairen, die op haar gegil kwamen toesnellen, wisten de vlammen spoedig te dooven. De vrouw, die niettemin ernstige brandwonden opliep, is in levensgevaar lijken toestand naar het ziekenhuis over gebracht. Verdronken. Te Hasselt is de 66-jarige landbouwer H. van der Steeg te water geraakt en verdronken. De man was onder een der afsluitboonen van de Nahuysbrug doorgeloopen die tijdelijk af gesloten is in verband met militaire werkzaamheden en heeft in het duister niet gemerkt, dat de brug opengedraaid was, zoodat hij in het water is gestort. Doodelijk mijnongeluk. Vrijdagavond is op de mijn „Willem So phie" to Spekholzerheide een ongeluk met doodelijken afloop geschied. Do 18-jarige arbeider L. was op de 400-meter-verdieping bezig met het lossen van z.g. kaprails, toen een stuk rails door onbekende oorzaak los schoot en hem in den nek raakte. Het slachtoffer is ter stond na het ongeval overleden. Motor botste tegen auto. Op den Rijksweg, bij De Klomp, is Zaterdagmiddag een ernstig verkeers ongeval gebeurd, tengevolge waarvan de dienstplichtige A. de J. van het 4e R.V.A., afkomstig uit Lekkerkerk, in zorgwek- kenden toestand naar bet militair hospi taal in Utrecht moest worden overge bracht. De J. reed met zijn kameraad, den dienstplichtige van het 8e R.V.A., M. de B. uit Rotterdam, op de duo over den rijksweg, toen plotseling een bestelauto uit een zandweg den rijweg opkwam. De motor botste met groote snelheid tegen den zijkant van de auto, waardoor de motorrijder door een zijruit vloog en he vig bloedende verwondingen aan voor- en achterhoofd opliep. Twee geneesheeren constateerden bij het slachtoffer tevens een schedelbasisfractuur en lieten hem met den meesten spoed per ziekenauto naar het hospitaal in Utrecht overbren gen. D'e duo-passagier kwam er wat be ter af, doch schijnt een ernstige geheu genstoornis te hebben opgeloopen. Hij1 is per auto naar de ouderlijke woning in Rotterdam overgebracht. De auto is door de politie in beslag ge nomen. Het motorrijwiel werd vrijwel ge heel vernield. De schuld is vermoedelijk te zoeken bij den autobestuurder, die geen ivoorrang aan het verkeer op "jen rijks weg heeft verleend. In een kelder verdron ken. Het 3-jarig zoontje van den heer T. te Boutigehage, dat aan het spelen was bij in aanbouw zijnde woningen, viel in een kelder, welke vol met water stond, en werd levenloos opgehaald. Door auto aangereden en gedood. Vrijdagavond .is de 60- jari'ge mevrouw B. uit D'oetinchem door een auto aangereden en doodelijk gewond. Het slachtoffer kwam uit het gebouw voor Christelijke belangen en wilde met haar fiets aan de hand den weg overste ken naar het rijwielpad. Zij werd gegrepen door een auto, be stuurd door G. M. uit Doetinchem. De dame werd eenige meters meegesleurd en in hoogst zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij des nachts is overleden. Het politie-onderzoek heeft uitgewezen, dat de chauffeur van de auto, welke de aanrijding veroorzaakte, geheel links heeft gehouden. Hij werd aangehouden, maar is weder op vrije voeten gesteld. Mijnen ontploft bij Ven- ra y. Een arbeider en een paard gedood. Onder de gemeente Venray is Zaterdag een ernstig ongeluk gebeurd. Terwijl militairen bezig waren met bet leggen van mijinen en zij' hierbij werden geholpen door werklooze arbei ders uit de gemeente D'eurne, trapte één van deze arbeiders op een mijto., tengevol ge waarvan dit projectiel explodeerde. De arbeider, de 35-jarige Linden uit Deurne, werd op slag gedood. Zijn mede-arbeiders en de militairen, die zich in de onmiddel lijke nabijheid bevonden, kregen geen noemenswaardig letsel. Tengevolge van de hevige ontploffing schrok een paard, dat gespannen was voor een boerenwa gen, welke wagen op een aangrenzen den weg naderde. Het paard sloeg op hol en trapte daarbij; op een tweede nruijtn. Ook dit projectiel ontplofte, waardoor het paard werd gedood en de kar vernield. D'e voerman kwam met den schrik vrij. markt in. een behoefte zou voorzien. Dor drecht ligt tusschen centra van fruitteelt in en deze fruitteelt hoeft voor de bestui- vlng van baar vruchtboomen de hulp van de bijen noodig. Te weinig nog is in die centra het groote belang van bijenvolken in boomgaarden doorgedrongen. De markt te Dordrecht belooft een stoot in de goede richting te zullen geven. Er werden niet minder dan 126 volken in kasten, markt kastjes, korven en boog korven aangevoerd, welke vrij belangrijke aanvoer evenwel niet aan de vraag kon voldoen. Vrijwel alles werd verkocht te gen prijzen voor korven tot ruim f 6 en voor kasten van f 12 tot f 15. De plaats van de markt en baar technische indee ling werd door deskundigen als zeer juist aangemerkt. Er was een drietal prijlzen ter beschik king gesteld. Den prijs voor den grootsten aanvoer verwierf de heer De Meza uit Santpoort, dien voor de mooiste kasten- bevolking de heer Van Putten uit Slikker veer, terwijl aan de heeren Kiep en Ep- pi'Dik» tuinlieden van bet landgoed Repe- laer te Dubbeldam, een prijs werd toege kend voor de mooiste korven. Behalve bijenvolken was ook veel iem- kermateriaal aangevoerd, waarin bevre digenden handel werd gedreven. Het staat vast, dat volgend jaar de markt opnieuw zal worden gehouden, waarvoor reeds belangrijke toezeggingen zijta. gedaan. De voorjaarsbijenmarkt te Amersfoort stond achter bij' vorige jaren, zoowel wat het bezoek als wat den aanvoer betreft. De prijzen waren echter goed en liepen voor de goede volken zelfs tot zes gulden. De oorzaak van den geringen aanvoer zoekt men in den slechten toestand der Drentsohe heide in 1938. Gelukkig dat hoe langer 'hoe meer fruit'kweekers voor de bestuiving in hun boomgaard goede bijlenvolken nemen, ten gevolge waarvan de handel vlot was. GOEDE VRAAG NAAR BIJENVOLKEN. De prijzen loepen op. Voor de eerste maal werd te Dor drecht een bij'enmarkt gehouden, die groote belangstelling uit alle deelen van ons land trok en in opzet zeker geslaagd mag heeten. De organisatoren van deze markt n.l. de afdeeling Dordrecht van de Ver. tot bevordering van de 'bijenoultuur in Ne derland en de heer E. G. Licht, directeur van het Marktwezen, meenden dat deze Dinsdag 18 April 1938. HILVERSUM I. 1875 en 415,5 M. KRO-uitzending. 4.00—6.10 HIRO. 8.009,15 Gram. (Oim 8,15 Ber.) 10.00 Giram. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.00 Ber. 12.15 Het KRlO-orkest. (1.00—1.20 Giram.) 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Modecur sus. 4.00 Gram. 4.05 Causerie „Wat is de waarde van de spiritistische overtui ging?" 4.30 Koorzang. 4.35 Ber. 4.40 Gram. 4.45 Gauserie „Geestelijke en mo reels herbewapening en de Bellamy-ge- dachte". 5,10 De KRO-Melod. en solisten. 5.45—6.05 Felicit. 6.10 De KRO-Melod. en solist. 6.35 Ber., sportpr. 7.00 Ber. 7,15 Cyclus „Naar de Nieuwe Gemeen schap". 7.45 Gram. 8.00 Ber. ANP, me- ded. 8.15 KRO-symphonie-ork. en solist. (9.009.20 Piano) 10.05 Gram. 10.30 Ber. ANP. 10.40 De KRO-Boys en solist (11.0011.10 Gram. 11.3012.00 Gram. HILVERSUM II. 301,5 M. AVRO-uitz. 11.00—11.30 vm. en 6.30—7.00 RVU. 8.00 Willem Hespe's kinderkoor (opn.) en orgel. 8.15 Ber., gram. 9.00 Omroep orkest en solist (opn.). 10.00 Morgenw. 10.15 Gew. imuz. (gr.pl.) 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Gram. 10.50 Voor de vrouw 11.00 'Causerie .„Voedingsleer en waren kennis (I)". 11.30 De Romancers, soliste, en gram. (ca. 12.15 Ber.) 1.00 Omroep- ork. 2.00 Zang en piano. 2,20 Piano. 2.45 Knipcursus. 3.45 AVRO-Amusements-or- kest (opn.) 4.30 Kinderkoor. 5.00 Kin derhalfuur. 5.30 Omroeporkest en solist. 6.28 Ber. 6.30 Een schoolmeester vertel', over school, geziim en mij. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 AVRO Band. 7.30 Eng. les. 8.00 Ber. ANP., Radiojournaal, me- ded. 8.20 Gram. 8.30 Bonte Dinsdag av.tr. 10.00 Radiotooneel. 10.20 Disco nieuws. 11.00 Ber. ANP, Dansmuz. (gr pi.) 11.40—12.00 Gram. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: weer; te Vlissingen voortdurend lichte regen; wind; krachtig W.-Z.W.; temperatuur 8; minimum hedennacht 8, neerslag afgeloopen etmaal 1. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Voor de kuststrook; nog wat kouder, regen of hagelbuien, krachtige tot storm achtige W. tot N. wind. Voor bet binnenland: nog wat kouder, regen- of hagelbuien en tijdelijke opkla ringen, matige tot krachtige, tijdelijk tijdelijk stormachtige W. tot N. wind. Stormwaarschuwlngsdienst. Hedenmorgen om 9.45 uur werd ge seind aan alle posten: Weest op uw boedei Stand van hedenmiddag 3 u.: Stand van Zaterdagmorgen 10 u. 763. Licht op voor fietsers: Dinsdag 7 u. 23 min. Uitgave: N. V. „Luctor et Emerg het blad Bureaux Lange V Postrekening 44455 Bijkantoor M ld de J. J. F A N O Y, Lai Directeur - Hoofdre: Dit nummer besta Wij kunnen en imioi voor de Provinciale zien dan als een begir Alléén zóó kunnen houden. Naar buiten zoowel Onder degenen die zelfde politieke stand velen die wij als per neh respecteeren en Wij erkennen hunne Wij waardeeren hi gen. Maar wij bestrijder! van beginselen die w: len en waarvan wij' veel mogelijk zoeken ti Het is waarlijk niet me en geschikte manr Anti-revolutionaire partij dan ook, worde: Mlaar het is wel zc len die iemand aanha: beteekenis zijln, voor ook op politiek gebaec En daarom traol Prov. Staten imanr staan oip den bodem die ook voor het staat den en die 'belijdenis Uw Woord is een lai en een lioht op mijim pf En daarom bestrijd' mensohelijke rede steil baring en diie, hoe vo tigd ze ooik mogen o laten leiden door de b lutie. Het gaat cwni de b e Dat moet ook in bet den voor de eigen can Bij de candidaatste Ierlei verschil van rr wij kunnen misschien Ik dat bepaalde ca/ndidat( niet op een verikiesb gesteld,, dit miag ons de gestelde candidaten wij ze zien als Anti r e candidaten. Wanneer we zoo d( zullen we het morj hebben. Dan valt al het ipier, raken alle kleine verse tergrond. Dan zien wi vervullen we met plicht in den strijd om Ook in eigen kring gedachte voor, dat de partij eigenlijk de part Gereformeerde Kerk is In eigen kring kan m wet en I Welke partij' van ree pieel de terreinen van 1 schappij scheiden als onze grondprincipes' teit in eigen kring. Daai eerst de princdpieele terreinen van staat en Antirevolutionairen ganda maken met bel nóch van de Gereformi Hervormde, nóch van reformeerde, nóch van Er is dan ook geen a toe zooveel leden van kerken behooren, als d< baar aanhangers telt. In dit verband mag worden op het feit, zes lijstaanvo' zeven central 7 i n c i es er vie Gereformeer h o o r e n. Er zijn di een lid van het Leger Zijn dat misschien d Gereformeerden?! Wie ze kent, vindt di zoo niet erger. Welke partij zou vooraan plaatsen, die derscheidings vermogen Neen, zij zijn overtui; van politiek en kerk den moeten blijv

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 6