DE ZEEUW TWEEDE BLAD Afbraak zonder tumult Nieuwe wettelijke regeling ran het binnenraartreeht. Uit de Provincie. ZUID-BEVELAND Sommige leden der oommlaal© vreeaden, dat de beide definities, die van zeesche pen en die van binnenschepen, niet geheel zullen blijken aan te sluiten. WALCHEREN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Jaarverslag 1938. VAN MAANDAG 17 APRIL 1939, Nr 167. Van verschillende kanten, ook in ons blad, is reeds herhaaldelijk gewaar schuwd tegen de gevaren van de zijde van het Barthianisme, ook voor het maatschappelijke en het politieke leven. Dit kwam,, zoo hebben aanhangers van dezen iZwitsersohen theoloog beweerd, omdat mien Barth niet voldoende kende. Br was verkeerd inzicht en daarom was ook de critiek niet steekhoudend. Maar nu heeft Barth zelf gesproken. In verschillende plaatsen in ons land •heeft hij kort geleden lezingen gehouden. NaaT aanleiding daarvan schreef het Fr. Dagblad. o.m.: „Hij was even consequent als altijd. Zonder aarzeling of reserve zei hijl, waar het op stond. Met name kwam dit uit in zijn be handeling van den Kinderdoop. Barth verwerpt den Kinderdoop als onschrif tuurlijk. Hij vindt den kinderdoop een terugvallen in theologisch Judaïsme. Heel goed heeft hij verband gezien tus- sdhen het spreken over een C h r i s t e- 1 ijl 'k e natie en over een gedoopte natie. Hi ij verwerpt belde. Het is niets dan een mooie fictie. Het is duidelijk, dat van zijln standipunt uit er niet meer gesproken kan worden over de lijn des verbonds. De weg ligt bijl hem open naar hetzelfde radicale indivi dualisme, waardoor de 'Wederdoopers de kerk vernielden. De weg ligt open. Maar Barth gaat dien weg niet. Hij zegt: geen tumlultl Laat het voorloopig allemaal imaar zoo blijven. De traditie van eeuwen kan men too mlaar niet 'breken. Alles moet dus voorloopig maar hij het oude blijven, al leen met dit verschil, dat de predikanten die volgelingen zijn van Barth, voortaan zullen doopen met de gedachte: dit is een eerbiedwaardige handeling, waarover zeer veel schoons valt te zeggen, maar zij heeft geen steun in de Schrift. Het fundament ontbreekt. Alles staat wrak. Is deze houding van Barth niet in consequent? Deden de wederdoo pers het niet beter dan. bij1? Van zijln standpunt klopt dit advies van „geen tumult" volkomen. Want het Barthianisme is juist daar door het meest gekenmerkt, dat bet de „zekerheden" ontneemt. Het leven van den Christus is bij1 de BartManen geen wandelen aan Gods hand langs een vei- ligen weg, maar een springen van schots op schots. En daarom is er in die gedachtenwe- reld juist zeer goed plaats voor een fun- damentloozen doop. Dat ligt in de lijn. Maar het wordt nu toch voot Prof. Haitjema en de zijnen wel bittere ironie, dat de a.r. vreesden voor bun „zeker heden". De zekerheden, die hier in het gedrang komen, zijn waarlijk geen neo- calvinistisohe uitingen. Hie" wordt gebroken aan de funda menten der kerk. En de „volkskerk", en „Heel de kerk en heel het volk" en gansdh de Hoedema- keriaansche wijsheid, wordt ook een fic tie, „waarvan, veel schoons te zeggen valt". Maar het gaat „zonder tumult", deze afbraak." Zonder tumult, ja. Maar toch afbraak. ZONSVERDUISTERING OP WOENSDAG A.S. Woensdag 19 April a.s. zal er bijl on- bewolkten hemel een ringvormige zons verduistering 'zichtbaar zijn, wat slechts zelden voorkomt. Dan zien we de donkere maanschijf zich langzaam voor de zon schuiven, waardoor de zon verduisterd wordt, om dat ze door de maanschijf wordt hedekt voor ons oog. Om 17,47 uur begint de verduistering, wanneer aan den rechterkant der zon de maan er voor komt te staan. Dan wordt van den rechterkant geleidelijk een groo- ter deel 'bedekt, tot dat om 18.37 uur de maan geheel voor de zon staat. Dan is van de zon alleen het buitenste randje (van den bovenkant) te zien; daarom heet deze verduistering een ringvormige zon eclips. De maan gaat dan verder naar links, zoodat om 19.02 de maan de ge- heele zonneschijf is gepasseerd en de zon weer geheel zichtbaar is. Op dat oogen- blik gaat de zon juist onder. Men wordt er uitdrukkelijk voor ge waarschuwd, dat imen alleen naar de zon- mag kijiken door een beroet stukje glas, dat men eenige oogenbliken boven een brandende kaars, een petroleum- of een benzane-vlammetje 'heeft gehouden, an ders loopt men gevaar de oogen te beder ven. ZEEUWSCHE PERSVEREENIGING. Ingrijpende statutenwijziging. Zaterdagmiddag heeft te G o e e in Ho tel Centraal een goedbezochte vergade ring plaats gevonden van de onderlinge vereenigdng de Zeeuwsche pers. Bij den aanvang der vergadering heeft de voor zitter, de heer >S. S. Smeding, te Middel burg het onlangs gestorven lid der ver- eeniging, de heer J. C. Vink, redacteur- uitgever van de Azeleche Courant, her dacht. Vervolgens la, sa ampele bespreking, Moten tot een principieel© en ingrijpende wijziging der statuten wa de vorennlglng, Tot dusverre omvatte rij enkel de uitge vers van dagbladen, nieuwsbladen en ad vertentiebladen (de gratis-bladen uitge zonderd), die in Zeeland verschijnen. Herhaaldelijk was echter de wenaohe- lijlkheid gebleken, ook de journalisten van professie binnen den kring der vereenl- ging te betrekken. De voor de hand lig gende bezwaren, directeuren-uitgevers en schrijvende journalisten in een organisa tie onder te brengen, heeft het 'bestuur, daarin terzijde gestaan door een journa- listencommdssie, getracht te overwinnen door de vorming van een vereeniging met twee afdeelingen, zoo min of meer naar den trant der Kamers van Koophandel. De rechtskundige raadsman der vereeni ging, mir A. J. van der Weel te Middel burg, heeft dezen opzet in een ontwerp statuten vastgelegd en deze zijn Zaterdag door de ledenvergadering vastgesteld. De Koninklijke goedkeuring zal op deze sta tuten worden aangevraagd. Als gevolg dezer tot stand gebrachte wijziging zullen voortaan lid der vereeni ging kunnen rijn: „in Zeeland woonplaats hebbende uitgevers, directeuren, hoofd redacteuren en redacteuren van in Zee land uitgegeven dag-, nieulws- en adver tentiebladen, geen gratis-advertentiebla den zijhde, zoomede aldaar wonende ver slaggevers en ndeuwsbladooTrespondenten die de journalistiek bona-fide, beroeps matig en als hoofdberoep uitoefenen". De leden worden ingedeeld in een af- deeling A, omvattende de direoteuren, uitgevers, en een afdeeling B, omvat tende de journalisten. De afdeelingen hebben eigen besturen; de afdelingsbe sturen (gezamenlijk vormen, met den ver- eenigingsvoorzitter, die ook belde afdee lingen presideert, en die direoteur-Jouir- nalisf moet zijn, het algemeen bestuur der vereeniging; afdeelingsbesluiten, die de vereeniging in baar geheel zullen binden, bebben daartoe de eenstemmige goedkeu ring van dit algemeen bestuur noodig. Om redenen van practisohen aard is de naam gewijzigd in Zeeuiwsche Persver- eeniging; de nieuWe organisatie houdt de behartiging van persoonlijke belangen ba rer leden-journalisten buiten den kring harer bemoeienissen, zoodat de afdeeling B geen vakvereeniging in den engeren zin van' het woord zal zijln. Wolfaartsdijk. Door B. en W. is de stemming voor leden van den Gemeente raad vastgesteld op 14 Juni a.s. De Gemeenteraad kwam Vrijdag avond in epoedeischende vergadering bij een. De Voorzitter stelde voor de post op de 'begrooting 1939 voor luchtbescher ming te verhoogen en te brengen van f 400 op f 600, daar gebleken is, dat som mige artikelen ontbreken en andere uit breiding behoeven. Dit werd aangenomen. Rllland-Bath. Afscheid Dr Mor- r e e. Zaterdagmiddag om 5 uur werd in een vergadering van den Raad en van de gemeente-ambtenaren officieel afscheid genomen' van Dr W. M. Morree, wien met ingang van 10 April j.l. op zijn iverzoek eervol ontslag was verleend als gemeente arts, welke functie hij 40 jaar alhier heeft vervuld. De burgemeester, de heer P. J. Domi- nicus, richtte zich in een toespraak tot den scheidenden arts en zijn echtgenoote, en bracht hem dank voor alles wat hij in het belang der gemeente 'had gedaan, en hoe hij de lijdende mensehheid tot steun en troost is geweest. In zijn 40- jarige ambtsperiode zijn ongeveer 2100 kinderen geboren, 900 personen zijn in die jaren overleden aan wien hij korter of langeren tijd medieohe hulp heeft ver leend. Na afloop van deze vergadering werd een défilé gehouden van de verschillende vereenigingen, begeleid door de 'beide muziekgezelschappen en de schoolkinde ren, waarbp aan Dr en Mevrouw 'Morree een bloemstuk werd aangeboden. •Hierop ging het gezelschap naar de concertzaal van Mej, van Baaien, waar Dr Morree werd gehuldigd door den heer J. Dansen, 2e voorzitter van het Groene Kruis, Hem werd dank gebracht namens deze vereeniging en de geheele burgerij. Deze vereen, was door hem opgelicht en hij heeft haar tot aan zijn vertrek als voorzitter gediend. Namens deze vereeni ging en de burgerij werd aan Dr Morree een electrisc'he lichtkroon en een rust stoel aangeboden. Dr Morree dankte ivoor de geschenken en voor de belangstelling. Deze vergadering, waarin nog vele spre kers 'het woord voerden, stond onder lei ding van den heer J. A. Boot, voorzitter van de Oranjevereeniging. '«Heer Abiakerke. Plotseling sterfgeval. Zaterdagavond ontving de familie KorstanijeIJzerman, bericht, dat de 'heer IJzerman, die bij hen in woont, dood gevonden was op een bin nenweg onder de gemeente Kloetlnge. Op den terugweg van een familiebe zoek te Krabbendijke, schijnt bij plotse ling onwel te zijn geworden. Toen men heen vond waren de levensgeesten reeds geweken. Driewegen. Gemeenteraad. Za terdagmorgen vergaderde de gemeente raad in spoedeischende vergadering. De voorzitter deelde mede, dat in verband met den internationalen toestand, de bouw van het nieuwe gemeentehuis is uitgesteld. Hij hoopt echter dat van uit stel geen afstel zal komen. De zekerheidsstelling van den gemeen teontvanger werd opgeheven. In verband met een bespreking met den Commissaris der Koningin en an dere autoriteiten, van de luchtbescher ming werd een wijziging der begrooting ingediend welke werd goedgekeurd. De post luchtbescherming dient te worden verhoogd. De burgerwacht kwam in jaarverga dering bijteen,, ander leiding van den voor-, zatter J. v. Oosten Ma. De penningm. mocht een batig saldo boeken. De com mandant J. van Oosten Man., bracht ver slag uit van de schietresultaten over het afgeloopen jaar. Besloten werd om a.s. zomer een on- derlingen schietwedstrijd te houden. Door wijziging der statuten en het huis- Overleg tusschen Kamercommissie en de Regeering. Nadat de vaste oommissie voor privaat- en strafrecht uit de Tweede Kamer de Memorie van Antwoord en het gewijzigde ontwerp van wet betreffende de nieuwe wettelijke regeling van het binnenraart reeht had bestudeerd, trad zij omtrent een aantal punten mondeling met de regeering in overleg. Na afloop van het overleg deed de Regeering aan de commissie een twee de nota van wijzigingen en een nader ge wijzigd ontwerp van wet toekomen. De minister was bereid de mogelijkheid te openen om de bepalingen, welke op den vervoerder in de binnenvaart (in tegen stelling tot den vervoerder te land!) een dwingende aansprakelijkheid leggen, en tevens de daarmede in nauw verband staande bepalingen, welke de aansprake lijkheid van den vervoerder in de binnen vaart beperken, afzonderlijk in te voeren. Vervolgens werd de vraag gesteld of de minister wellicht nadere mededeelingen kon doen omtrent den stand der voorbe reiding van de ratificatie der ter goed keuring aangeboden verdragen in die/lan den, welke deze verdragen hebben getee- kend. Blijkens 's ministers antwoord is in den stand van zaken op dit punt nog ge i nerlei verandering gekomen. De regeering kan evenwel niet de oogen sluiten voor het feit, dat de bekrachtigin gen van vele staten, die de verdragen hebben onderteekend, vermoedelijk nog lang op zich zullen doen wachten. Zou Nederland, terstond nadat de ontwerpen tot wet waren verheven, tot 'bekrachtiging overgaan, dan zou het kunnen gebeuren, dat de verdragen in werking zouden tre den, terwijl de landen, bij welker deelno ming Nederland overwegend belang heeft, zich afzijdig 'zouden houden. Met het oog hierop bestaat het voornemen, nadat de goedkeuringswetten zullen zijn aangeno men, de bekrachtiging door Nederland voorloopig. nog uit te stellen. Na rijpe overweging is de regeering tot de slotsom gekomen, dat het met het oog op 't nieuwe binnenvaartrecht niet nood zakelijk zal zijn, dat de bestaande te boek- stellingen of inschrijvingen in het scheeps register geschiedt overeenkomstig het K. B. van 28 December 1925, gelijk dit nader is gewijzigd, opnieuw worden bewerkstel ligd. Deze teboekstellingen en inschrijvin gen zullen ongewijzigd gehandhaafd kun nen blijven. De nieuwe regeling van het scheeps register, waarvan de uitwerking zal geschieden bij algemeenen maatregel van bestuur, zal geheel in overeenstemming zijn met de bepalingen van het verdrag nopens de teboekstelling van binnensche pen enz. Wordt tot bekrachtiging van het ver drag overgegaan, dan zal opnieuw moeten worden nagegaan, of de boekingen in het scheepsregister, verricht vóór de inwer kingtreding van het nieuwe binnenvaart recht, dienen te worden gewijzigd of aan gevuld. Het valt thans ©venwel nog niet te zeggen, of dit noodzakelijk zal zijn, Blnnanschepan em zeeachapan. Be minister verklaarde deze vrees niet te deelen. Binnenschepen zijn volgens het ontwerp alleen die schepen, welke niet al leen voor de vaart op de binnenwateren be stemd zijn, doch, voor zoover zij in ge bruik zijn, ook uitsluitend daartoe wor den gebruikt. Alle andere schepen zijn zeeschepen. Naar aanleiding van eenige vragen, merkte de minister op, dat het risico van de ondeugdelijkheid van het schip behoort te worden gelegd op hem, wiens eerste verplichting bestaat in het ter beschikking stellen van een deugdelijk schip, dus op den vervrachter. Er is zeker geen reden den bevrachter met dit risico te belasten. Ook werd ter sprake gebracht, of het geen aanbeveling zou verdienen in het binnenvaartrecht als in het zeerecht in overeenstemming met het tractaat van Brussel inzake de aansprakelijkheid van den reeder alsnog de aansprakelijkheid van den vervoerder te beperken tot de waarde van het schip. Voor een wijziging van dezen aard ver klaarde de minister niet te gevoelen. Opnieuw is ter sprake gebracht, of op den beurtvaarde r, die tarieven en voorwaarden publiceert een vervoersplicht dient te worden gelegd. Mocht de minister hieraan willen vasthouden, dan zou het toch in ieder geval, zoo werd uit de com missie betoogd, een voorbehoud gemaakt kunnen worden (ongeveer: tenzij er ge gronde redenen zijn, goederen niet aan boord te nemen), zulks met het oog op gevaarlijke op smerige goederen. De Minister verklaarde geen bezwaar te hebben tegen 'n toevoeging, zooals door de oommissie werd geopperd; hij was be reid een wijziging van dezen aard aan te brengen. houdelijk reglement trad het 'bestuur, voor den goeden gang van. zaken, in zijln geheel af, daar commandant en plaats vervangend commandant 'geen zitting mo gen hebben in het 'bestuur. Bij de gehouden stemming werden als bestuursleden gekozen J. v. Oosten Gan. (voorz.),, P. Verburg (secr.-penn.), A. Simallegange, J. Bosman en P. Slaakwag. Daarna sprak de burgemeester over den nationalen en den internationalen toestand en over het luchtbeschermings plan. Verschillende leden van de B."W. zijn aangewezen om bij de luchtbescher ming) politiediensten te verrichten. Vrouwepolder. Vrijdagavond werd al hier door eenige landbouwers een verga dering gehouden, teneinde tot oprichting YM&fe doetje qoed! van een controlevereeniging te komen. Dhr M. Kleinepier was uitgenoodigd om een en ander toe te lichten. Na breedvoe rige bespreking werd een vereeniging op gericht. Zes landbouwers gaven zich op met een totaal van 35 koeien. Oostburg. Een gevaarlijke hond. Vrijdagavond werd de 14-jarige M. Bertou alhier door een hond aange vallen toebehoorende aan A. v. d. H. De broek van B. werd opengereten, terwijl de jongen een vleeschwond opliep, welke door den geneesheer werd verhonden. Van een en ander is aangifte bij de politie gedaan. (V. G.) Vereeniging Eigen Erf. Zaterdag werd te G o e s de algemeene vergadering gehouden van de Vereeni ging Eigen Erf, onder voorzitterschap van den heer J. Q. G. Lenshoek te Kloe- tinge. In zijn openingswoord memoreerde deze het vertrek van Ir Ovinge uit Zeeland waardoor hij genoodzaakt werd om als voorzitter van Eigen Erf te bedanken. Het bestuur heeft daarop gemeend aan Spr. het voorzitterschap te moeten aanbieden, hetgeen deze in het belang der vereeni ging heeft aanvaard. Aan het door den secretaris, den heer M. de Looze te Goes uitgebrachte jaarver slag ontleenen we, dat de vereeniging telt 57 aandeelhouders en 105 leden. In het verslagjaar is één plaatsje ge- executeerd wegens te grooten achterstand in de betaling der annuïteiten. Hierop werd een verlies geleden van f 337. Nieuwe plaatsjes werden in het ver slagjaar niet gesticht. De achterstand in de betaling der annuïteiten en pachtsom men is nog steeds onbevredigend. Dte balans wijst aan een bedrag van f217672,55; de exploitatierekening sluit met een bedrag van f 7915.92. Het verlies in het afgeloopen jaar bedraagt f 302. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. Q. G. Lenshoek te Kloetinge; Ant'h. de Vos Pz. te Wemeldinge; P. Kraak, Wolfaartsdijk en G. G. Verhulst te 's Gravenpolder. De secretaris deelde daarop een en an der mede aangaande de herschatting der plaatsjes die vóór 1 Januari 1932 zijn ge sticht. Enkele der aanwezigen deelden daarop mede, dat de Controleur der Grondbelas ting reeds een aanvang had gemaakt met deze herschatting. Aan het bestuur is daarvan niets bekend. Geen enkele mede- deeling daaromtrent werd ontvangen. De Amerikaansche torpedojager „Jouett" bracht een officieel bezoek aan Engeland. Een snapshot na aankomst in de haven van Chatham. POLDER WALCHEREN. In de op 29 April te houden vergade ring van het polderbestuur van Walche ren komt o.a. aan de orde het jaarver- sa Hieraan ontken-er wij, dat de be- ïii'üin'gsinridhtin te Veere 'gereed kwam er p .1 Sei tembor in bedrijf is gesteld. j i.i de 'beproeving b 1 e e 'k, 'dat dinrichting niet ge heel voldeed aan de con tractueel© garanties; hel overleg hieromtrent met de leveran cierster der (machine- en electrische in richting, Werkspoor N.V. te Amsterdam, duurt nog voort. Nadat in 1931 de over- groote meerderheid van de achterliggende polders geweigerd had om mede te wer ken tot eene door het Dag. Bestuur ge vraagde verhooging der suatiegelden in verband met de stichting van een gexnaal te Ritthem, heeft het dag. bestuur, nu dit gemaal tot stand is gekomen en een vol jaar heeft gewerkt, zich andermaal met de 'besturen van deze polders in verbin ding gestéld, teneinde tot herziening der suatieregeling te komen. Het aan de hand van de beschikbare cijfers berekende be drag van f 1.30 per h.a. is aanzienlijk lager dan het bedrag, dat in 1931 op de basis ivan de raming der exploitatiekosten was gevraagd. 'Het dag. bestuur verwacht dan ook niet, dat de medewerking ander maal zal worden geweigerd, hetgeen tot gevolg zou moeten hebben, dat de tus- schenkomst van Ged. Staten zou zijn in te roepen. Op de kohieren van gewoon geschot •kwamen 7866 aangeslagenen ter zake wan ongebouwd en 9512 aangeslagenen ter zake van gebouwd voor. Totaal voor •een; bedrag van f 364.588.58 tegen f 378.011.12 in 1937. De schuldenlast daalde van f 1414647.21 tot f 1338646.12, rentende van 3V2 tot 4V2 'Het hoofdstuk „Stormen en Rampen" gewaagt niet van bijzonder ernstige schadeherokkingen aan 'dijken of zeewe- ringen. De voornaamste herstellings- en verzwaringswerken werden uitgevoerd aan de Zuidwatering. Er werden werken tot bedragen tvan f 98025 en f 40725.50 uitgevoerd. De totale regenhoogte was vrij belang rijk onder de normale. In Januari en Oc tober viel veel regen. Overigens viel voor al in het najaar, weinig regen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 5