van Lijst 2. EEN TELEGRAM VAR PRESIDENT ROOSEVELT (AM HITLER ER MUSSOLINI. N.V. Hendrikse C— Bank Qoes Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Blijvende tegenstelling. Ongegronde beschuldiging. Stemt a.s.'Woensdag EEN DUIDELIJKE VRAAG AAN BEIDE DICTATORS. Verzwaring dienstplicht Belangrijkste Nieuws. De reactie in Duitschland en Italië. MAANDAG 17 APRIL 1939 53e JAARGANG - No. 167 verhuurt loketten in haar brand- en Inbraakvrlje Lips' Kluis- Inrichting vanaf f5.— per jaar. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Yorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44^55 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur. Hoofdredacteur: R, ZUIDEMA Abonnementsprijs tZM per kwsrtes! Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Viissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent AdvcrtORtlfo 22 cent per rrgol Ingezonden mededeeiingen oö cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f 0.78 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motte 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. "Wij hebben er de vorige week op gewe zen, dat de levenshouding van vele vrijzinnigen, in verhand met den godsdienst, een andere ia geworden. En wij' hebben dat met blijdschap ge daan. Maar daarbij kon niet worden verzwe gen, dat er in den grond der zaak toch niet zooveel veranderd is, omdat de levensbeschouwing dezelfde is gebleven. Dat blijkt ook nu weer duidelijk in de thans bijna geëindigde verkiezingscam pagne, waarbij vooral de „smalle basis" van het Kabinet-Golijn, de positief chris telijke basis, het moet ontgelden. Nog altijd vindt bij de vrijzinnige par tijen instemming een ultspraaik van Fruin: „Voor de geloovigen is de Bij bel een kracht tot zaligheid, maar voor den wetende geen gezag, en evenmin een leeraar van staatsrecht als van na tuurkunde. Alleen omdat de historische wetenschappen tot nog toe zulke zuivere uitkomsten niet hebben opgeleverd als de natuurkundige, sohijlnt het minder vreemd, dat men haar onder curateele van Bijbelteksten plaatsen wil." Hier is duidelijk aangegeven de groote tegenstelling, die ook het staatkundige leven beheerscht, en die ook baar invloed laat gelden bij de Woensdag te houden Statenverkiezingen. De heer G. Hoos, een der leiders van de Liberale Staatspartij, die niet ophoudt de kiezers op te roepen zich door middel van hun stembiljet uit te spreken tegen het Kabinet-Galijn, heeft tegen dit ka binet nogeens een tweetal bezwaren ge formuleerd. De eerste luidt aldus: „De regeering is thans ook gekomen van de breede basis op de smalle van het positief christelijke, waanmiee aan bepaal de partijlen het etiket van negatief chris telijk is opgelegd, wat door de liberalen niet kan' worden getolereerd en wat voorts de tegenstellingen in ons volk gevaarlijk verscherpt." De zaak staat natuurlijk een weinig anders. De heer Golijn heeft getracht een Ka binet te formeeren op positief-Christelij- ken grondslag,. De liberalen wenschten op grond van hun levensbeschouwing daaraan niet mee te werken. Juat was hun zaak. Maar het geeft hun toch niet het recht om te zeggen dat de regeering, bedoeld zal zijn het Kabinet, daarmee bepaalde partijen het etiket „negatief-Christelijk"1 heeft opgelegd. En evenmin is er grond voor de uit spraak dat het Kabinet door deze basis te kiezen en de liberalen door deze basis af te wijzen, de tegenstellingen hebben verscherpt. Juist is, als gezegd wordt,, dat bijl deze Kabinetsformatie de bestaande prin- cipieele tegenstelling weer voor ieder duidelijk is gebleken. De tweede beschuldiging is deze: ,,,D'e thans door de regeering gevolgde weg ligt in dezelfde lijn als die van de totalitaire staten, welke zich wel moeten mengen in het geestelijk leven." Het is niet heelemaal duidelijk, wat met deze uitspraak ontleend aan een verslag in het liberale „Vaderland", be doeld wordt. De meest voor de band liggende ver klaring is, dat er bij bet Kabinet een po gen zopl 'zijln, om de vrijheid van gods dienst en geweten aan te tasten. Gelukkig is het niet noodig de onjuistheid van deze beschuldiging aan te toonen. De heer Roos besloot met de kiezers op te roepen zich over het optreden van het Kabinet-Golijn uit te spreken. D'eaen oproep willen wij ondersteunen. Het gaat bij deze verkiezingen in de eerste plaats om de Provinciale Staten. Miaar dat behoeft geen bezwaar te zijn voor de kiezers om tevens uit te spreken hun vertrouwen m en hun waardeering voor het Rahinet-Colijn. President Roosevelt heeft Zaterdag avond het volgende telegram verzouden aan den Duitschen Rijkskanselier en den chef deT Italiaansche regeering: „Ge beseft, daar ben ik zeker van, dat in de gehee- le wereld millioenen men- schelijke wezens leven ln een constante vrees voor een nieuwen oorlog, ofzelfa voor een reeks van oorlo gen. Allen weten, dat een groote oorlog, zelfs indien hij tot andere continenten blijft beperkt, zoolang hij- duurt, zwaar op1 hen zou wegen, en ook op de komende ge slachten van invloed zou zijn. Na de he vige spanning, waarin de wereld de laat ste weken verkeerd heeft, is dit oogen- blik wellicht geschikt om deze boodschap tot U te richten. Indien die bedreiging aanhoudt, schijnt het onvermijdelijk, dat een groot deel der wereld gemeenschappelijk zijn ondergang tegemoet gaat. De geheele wereld zal daar onder te lijden hebben: de overwinnende landen, de verliezende landen en de neu trale landen. Ik weiger te gelooven, dat de wereld noodzakelijkerwijze tot zulk een lot be stemd is. Integendeel, het is duidelijk, dat de leiders der groote landen de macht hebben hun volkeren te verlossen van de dreigende ramp. Ook is het duidelijk, dat de volkeren zelf wenscihen, dat aan hun vrees een einde komt. Men moet zich echter rekenschap ge ven van de jongste feiten. Drie landen in Europa, en een in Afrika, zagen hun on afhankelijkheid verdwijnen; een uitgebreid gebied in een ander onafhankelijk land in het Verre Oosten werd door een naburig land bezet. Volgens 'hardnek kige geruchten, welke wij ongegrond h o pen tez ij n, zou den andere daden van agressie overwogen wor den tegen andere onafhan- kelijke landen. Het oogen- blik nadert, waarop die toestand moet eindigen in een catastrofe, tenzij een meer rationeel middel gevonden wordt om de gebeurtenissen in goede banen te leiden. Gij hebt herbaalde malen betoogd, dat Gij, noch het Italiaansche ('Duitsche) volk, den oorlog wenscht. Indien dat waar is behoeft er geen oorlog te z ij1 n. Ik ben er nog steeds van overtuigd, dat de interna tionale problemen rond een tafel kunnen worden opgelost. Ik ben er van overtuigd, dat de zaak van den wereldvrede een groeten stap zou vooruit gaan, indien alle naties een open hartige verklaring zouden krijgen van de tegenwoordige en toekomstige politiek der regeeringen. Omdat de Vereenigde Staten een der naties van 'het Westelijk halfrond zijn, zijn zij niet 'gewikkeld in de tegenwoor dige geschillen, welke zich in Europa voordoen. Ik denk, dat het voor U gepast kan zijn mij' deze verklaring te doen in mijn hoedanigheid van hoofd van een ver van Europa liggende natie, opdat ik, slechts optredende met de verantwoorde lijkheid en verplichtingen van een vriend schappelijk bemiddelaar, deze verklaring kan mededeelen aan andere naties, welke thans ongerust zijn over den loop, welken de politiek van uw regeering kan volgen. Zïjf gij bereid de verzekering te geven, dat Uw gewapende strijdkrachten: het ge bied of de bezittingen van een der volgen- di onafhankelijke naties niet zullen aan vallen of overweldigen: Finland, Estland, Letland, Litauen, Zweden, Noorwegen, Denemarken, N e- d e r I a n d, België, Groot Brittannië, Eire, Frankrijk, Portugal, Zwitserland, Lich te nstein, Luxemburg, Polen, Hongarije^ Roemenië, Zuid-Slavië, Rusland, Bulga rije, Griekenland, Turkije, de Arabische staten, Syrië, Egypte en Iran? Een dergelijke verzekering moet klaar blijkelijk niet alleen gelden voor den te- genwoordigen tijd, doch voor een genoeg- zaam langdurige toekomst om alle mo gelijkheden te verzekeren, dat met vreed zame methoden gewerkt kan worden aan een vrede van een meer duurzamen aard. Ik stel dus voor, dat Gijl het woord „toekomst" zult beschouwen ale van toe passing van een periode van gegarandeerde non agressie van ten minste tien jaar, een kwart eeuw, indien wij den moed heb ben zoo'n langen tijd voor uit te zien. Indien een dergelijke verzekering door Uw regeering wordt gegeven, zal ik haar onmiddellijk ter kennis 'brengen van de regeeringen der naties, welke ik heb ge noemd en zal ik tezelfdertijd viagen of, hetgeen redelijkerwijze zeker is, elk der bovengenoemde naties op haar beurt er in toestemt eenzelfde verzekering te ge ven, opdat ik U deze kan overbrengen. Wederzijdsohe verzekeringen, zooals ik deze heb aangegeven, zullen de geheele wereld een directe opluchting geven. Een ontwapening»- en grond- stoffenconferentie. Ik stel voor, indien er in wordt toe gestemd, dat twee essentieele vraagstuk ken prompt in de vreedzame atmosfeer welke er het gevolg van zal zijn, in dis cussie zullen worden gebracht en de re geering der Vereenigde Staten zal gaar ne deel nemen aan de beraadslagingen. De gedachten wisselingen, welke ik op het oog heb, hebben betrekking op een doel matiger en sneller wijze, waardoor de vol ken 'der wereld een geleidelijke verlichting kunnen verkrijgen van den verpletteren den last der bewapening, welke hun da gelijks nader 'brengt tot een economische ramp. Tegelijkertijd zou de regeering der Ver. Staten bereid zijn deel te nemen aan be raadslagingen, die er toe zouden strekken een practischer wijze te vinden om den weg te openen voor den internationalen handel, opdat alle naties in staat zullen zijn op de wereldmarkt op voet van ge lijkheid te 'koopen en te verkoopen en de verzekering te hebben grondstoffen en producten te verkrijgen, welke noodig zijn voor een vreedzaam economisch leven. Terzelfder tijd zouden de regeeringen, die er direct bij geïnteresseerd zijn, zooda- nige politieke besprekingen kunnen be ginnen, welke zij noodig op wenschelijk zouden oordeelen. Ik denk, dat Gij U niet zult vergissen in den geest van openhartigheid, waarin ik U deze boodschap zend. De leiders der groote regeeringen 'zijn in dit uur letter lijk verantwoordelijk voor het lot der mensebheid in de volgende jaren; zij kun nen niet doof zijn voor de verzoeken van hun volken, die vragen beschermd te wor den tegen een chaos. De geschiedenis zal hen verantwoordelijk stellen voor het le ven en het geluk van allen. Ik hoop, dat Uw antwoord voor de menschheid de verwachting zal inhouden, dat haar vrees zal eindigen en dat zij zich voor lange jaren veilig zal gevoelen. Dte prijs spreekt ook een woordje mee. U koopt bij ons beslist véél voordeeliger. Nergens zult u beter slagen dan in Het Stoffenhuis, Goes. Opril MarktMagdalenastraat. (Adv.) FELLE ARTIKELEN VAN DE DUITSCHE PERS. „De Deutsche Dienst" schrijft: „Eerst ophitsen en dan den vredesapos tel spelen, dat is een politiek, die wij 'bij den president der Vereenigde Staten niet voor 'hot eerst ontmoeten. Roosevelt speelt de rol van den nieu wen Wilson oonsekwent verder. Met een domme afleidingsmanoeuvre poogt Roosevelt zijn omsingelingspolitiek en die van de democratieën to vermom men en te verdoezelen. Wiji moeten het als een geraffineerde manoeuvre beschouwen als men van ons verlangt, in een niet door ons, doch door de anderen tot oorlog opgehitste wereld, den oer-vrede te zweren op een oogen- blik, waarop de staatslieden der groote democratieën verklaren, dat zij, geen ideo logisch© tegenstellingen tussoben zichzelf en het de volkeren vernietigende bolsje wisme zien. Dat zou beteekenen het bols jewisme voor zijn misdadige plannen en acDes de deur te openen. De heer Roosevelt heeft zijn boodschap aan het verkeerde adres gericht. OEFENINGSDUUR VAN EEN OP TWEE JAAR. Het (Maandagochtendblad" meldt, dat binnenkort een wetsontwerp zal worden ingediend tot wijziging van de dienst plichtwet, waarbij de eerste cefeningsduur tot twee jaren zal worden verlengd. Op deze wijze zed voor de toekomst de per manente voorziening verkregen worden, welke de regeering reeds in het vooruit zicht heeft gesteld, toen zij de grenstroe pen opriep. Een fel artikel. De „Berliner Morgenpost" stelt presi dent Roosevelt de volgende vragen: 1. Wilt Gij door uw ophitsende redevoe ringen en openlijke inmenging in Euro- peesche aangelegenheden een oorlog te gen 'de volken van Duitschland en Italië met alle geweld ontketenen? 2. Wilt gij het argelooze Amerikaan- sohe volk over den Oceaan ophitsen om de sterkste pijlers der Europeesche orde ning, Duitschland en Italië, te vernieti gen? 3. Wilt gij door uw agitatie Europee sche staten ophitsen tot een oorlog tegen de volken der orde met de bedoeling, dat gij door leveringen van wapenen en gif gassen zaken kunt doen en daarmede uw binnenlandscb-politieke mislukkingen ver doezelen? 4. Wanneer gij dat niet wilt, waarom hitst gij dan sedert 1933 op de meest schaamtelooze wijze tegen het Duitsche volk en vernietigt gij daardoor geweten loos de vreedzame betrekkingen tusschen Duitschland en Amerika? 5. Waarom hebt gij sinds 1933 door passieve en tenslotte' actieve steunverlee- ning aan den Joodsc'hen boycott den het gemeenschappelijk welzijn bevorderenden handel tusschen onze beide volken onder mijnd? 6. Waarom hebt gij door uw weigering den uitvoer van helium voor Duitsche luchtschepen een bestaande brug van overeenstemming tot bevordering der vreedzame betrekkingen tusschen onze beide naties bewust vernietigd? 7. Waarom hebt gij door uw weigering van landingsterreinen ten behoeve van het Duitsche luchtverkeer onze 'bemoeiingen tot de vorming van een verdere brug tus sohen onze beide volken moedwillig weer streefd? 8. Wanneer gij, mijnbeer Roosevelt, ve r wacht, dat uw opschepperig beroep als ernst wordt genomen en niet als plompe propaganda-zwendel moet gelden, dan moet U allereerst het bewijs van uw goe den wil leveren. 'Dit bewijs kunt gij leveren, door in Uw eigen land de geheele hysterisch© oorlogs- op'hitsing tegen het Duitsche volk te sta ken en in pers, radio en film den weg van den vrede en eerlijke overeenstemming in te slaan. Pas wanneer gij ons dit bewijs van uw geloofwaardigheid hebt gebracht, kunnen wij verder met u spreken. Hier volgen nog enkele fraaie beschou wingen uit de Duitsche pers: „Schandelijke misleidings-manoeuvre in den stijl van Wilson; onbeschaamd verlangen van den oorlogsophitser aan Hitler en Mussolini; doorzichtige achter grond: Roosevelt behartigt de zaken van de Wallstreet-Joden; oorlogsdrijver en vre- deshuichelaar in één persoon; de markt schreeuwer van de democratie" (Völki- sohe Beobaohter). „Reclame-trick van Roosevelt; huichel achtig spel; volslagen onbenullige inmen ging in vreemde politiek; Londen huichelt verrassing; ge zijt doorzien, mijnheer Roo sevelt". (Lokal-Anzeiger). „Roosevelt doet Wilson na; handlangersi- dienst voor de omsingelingspolitiek; poli tiek of naieveteit?" (Deutsche Allgemeine Zeitung). „Plompe afleidingsmanoeuvre van Roo sevelt; 'de Amerikaansohe president als wolf in schaapsvacht; een merkwaardige boodschap aan den Fü'hrer; politiek in het voetspoor van Wilson; aan het ver keerde adres". (Morgenpost). Deze titels doen duidelijk zien', dat de pers een wenk heeft gekregen om de bood schap zoo scherp mogelijk van de hand te wijzen1. Wanneer zal Hitier antwoorden? Naar in officieele Duitsche kringen wordt medegedeeld, zal het Dditsche ant woord op de nota van president Roo sevelt niet voor een dag of twee worden verzonden en mogelijk zelfs niet voor Hit ler's verjaardag op 20 April. Het Duitsche ministerie van buitenland- sche zaken is nog niet gereed gekomen Binnenland. De 'dienstplichtigen en de Statenverkie zingen. Een zichtbaar belaatingplaatjo voor auto's? Een eerste oefeningsduur van twee jaar? Buitenland. Persoonlijk telegram ivan Roosevelt tot 'Hitier en Mussolini. Felle critiek te 'Berlijn en Rome. De Duitsche Rijksdag bijeengeroepen. met de bestudeering van de boodschap. Overigens deden officieele woordvoer ders moeite den indruk te wekken, dat Roosevelt's nota in Duitschland als een kwestie van weinig belang werd be schouwd. Algemeen doet men opmerken, dat Roosevelt niets minder vraagt dan dat Duitschland afstand zal doen van de eenige wapenen, wel'ke doeltreffend zijn gebleken tot herziening van het verdrag van Versailles. Eén communiqué zal pas uitgegeven worden, nadat tusschen Hitler en Musso lini algeheels overeenstemming is bereikt. Hitier heeft gistermiddag een bespre king van bijna 2 uur met von Ribbentrop gehad. Hitier staat in nauw contact met Mussolini en heeft langdurig met Göring getelefoneerd. DE INDRUK TE ROME. Ook daar weinig hoop op resultaat Zelfs in gematigde politieke kringen te Rome, die Zaterdag geneigd waren Roosevelts tele gram met ingenomenheid te ontvangen, bestaat thans wei nig hoop, dat het hei door den president gewenschte resul taat zal opleveren. Het document wordt gequalificeerd als plomp plomp van argumenteering, plomp van ontwerp en plomp in de manier, waarop het de wereld is voorgelegd. In sommige buitenlandsche kringen te Rome gelooft men, dat het Italiaansche standpunt in zooverre van het Duitsche zal afwijken, dat niet de bruggen met Amerika worden afgebroken, doch in tegendeel de mogelijkheid tot latere be sprekingen blijft bestaan. De boodschap van Roosevelt heeft op het Italiaansche ministerie van buiten landsche zaken verrassing gewekt. De eerste indruk was, dat dit het werk is van Engeland en Frankrijk tegen de to talitaire staten met behulp van Ame rika. In betrouwbare kringen vertelt men, dat Mussolini met Hitier confereert over het antwoord. In politieke kringen is men niet zeer te spreken over Roosevelt's boodschap, waarvan men den toon niet diplomatiek acht: Mussolini en Hitier hebben „een standje gekregen als twee ondeugende schooljongens". Ingenomenheid In Engeland en Frankrijk. Hoe warm het initiatief van Roosevelt in Engeland wordt toegejuicht, blijkt uit den spoed, waarmede Chamberlain en Halifax hun oprechten steun hebben toe gezegd en uit de aandacht, welke de pers aan den oproep wijdt. De hoop, die aanvankelijk gewekt was, is wat getemperd door de koele ontvangst in de Duitsche pers. Niettemin blijft men hopen, dat de Duitsche en Italiaansche leiders niet de verantwoordelijkheid op zich zullen willen nemen voor een negee- ren of een verwerpen van den oproep tot vrede. Reuters diplomatieke redacteur zegt, dat de oproep in Engeland een goede uitwerking heeft, omdat hij, zooals men zegt, een frissche, gezondheidbrengende wind in den koortsachtigen internatio nalen toestand beteekent. Chamberlain zoowel als Halifax hebben namens de Engelsche regeering hun warme belangstelling betuigd met de actie van den Amerikaanschen president en hebben machtiging gegeven tot de publicatie van de volgende verklaring; „De regeering van Zijne Majesteit heeft met hartelijke instemming kennis geno men van de boodschap, welke den afge- loopen nacht door den president der Ver eenigde Staten is gezonden aan den kan selier van het Duitsche rijk en aan het hoofd van de Italiaansche regeering en welke thans aan de pers is gegeven. De regeering van Zijne Majesteit onder schrijft volkomen de meening van den

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1