Bestrijding der jeugdwerkloosheid. No. I vin Lijst 2. No. I van Lijst 2. Binnenland. Stemt a.s. Woensdag Den gör sig bra Stemt a.s. Woensdag Geen Jonge meisjes in ondernemingen, Arbeidsverbod voor gehuwde vrouwen? Uit de Provincie. ZUID-BEVELAND WALCHEREN. De Minister van Sociale Zaken heeft bij den 'Hoogen Raad van Arbeid inge diend een drietal voorontwerpen, resp. betrekking hebbende op den arbeid van 14- en 15-jarige meisjes, den arbeid van 14-jarige meisjes en den arbeid van 14- jarige jongens. In de toelichting op het eerste voor ontwerp betreffende den arbeid van 14- jarige meisjes zegt de minister o.m., dat dit ontwerp een voorloopige regeling be^ 'helst, in afwachting van de invoering kajx het ontwerp betreffende de 14- en 15-jarige meisjes. De voorloopige rege ling beoogt een spoedige bevordering eener betere arbeidsverdeeling. Inwerkingtreding van een arbeids verbod met betrekking tot 14- jarige mieisjes, voordat een gelijk soortige regeling voor 15-jarige meisjes wordt ingevoerd, biedt het voordeel dat de ondernemers zich nu gemakkelijker aan den nieuwen toestand kunnen aan passen. D'e uitwerking der voorziening is in hoofdzaak ontleend aan de Arbeidswet 1919. Twee op één. In de toelichting op' de regeling betref fende de veertienjarige jongens merkt de minister op, dat hij vertrouwt, dat een verbod van ondernemingsarbeid van 14- jari'ge jongens voor 'het bedrijfsleven in het algemeen weinig bezwaren met zich zal brengen. Niettemin blijft het noodig, dat de wet telijke regeling met de eischen der prac- tijk rekening houdt. Dit kan op verschil lende wijzen geschieden. In de eerste plaats door met betrekking tot die be drijfstakken, ten aanzien waarvan het verbod op onevenredig groote moeilijkhe den mocht stuiten, bij algemeenen maat regel van bestuur afwijking van dat ver bod toe te staan. Vervolgens door te bevorderen, dat met betrekking tot alle bedrijfstakken eveneens bij algemeenen maatregel van bestuur wordt toegestaan, dat 14-jarige jongens onder zekere voorwaarden ge durende ongeveer de helft van den nor malen werktijd, namelijk des morgens of des middags arbeid verrichten. Door zoodanige regeling wordt het mogelijk gemaakt, dat de ondernemer de beschikking over 14-jarige jongens be houdt, mits de plaats, die een zoodanige jongen thans in het bedrijf inneemt, voortaan door twee van die jongens om beurten zal worden bezet. Aan deze methode van het zoogenaam de twee-op-één-stelsel zal de voorwaarde woiden verbonden, dat 'de jongens op dat gedeelte van den dag, waarop zij niet ar beiden, deelnemen aan het in samenwer king met het particuliere initiatief voor 'hen te ©rganiseeren en door het depar tement van den minister erkende ont wikkelingswerk, dat zoowel lichamelijke opvoeding als geestelijke vorming ten doel heeft. Door dit werk, dat zooveel mogelijk op de practijk moet zijn gericht, zullen deze jongens in het algemeen meer geschikt worden gemaakt voor hun toekomstige bedrijfstaak. Er zijn daarnaast eenige bedrijven, waarvan reeds thans vaststaat, dat het verbod er niet op van toepassing dient te zijn. Tot die bedrijven behoort in de eerste plaats de landbouw, waarvoor nog 'geenerlei werktijdregeling geldt. Voorts moeten in dit verband de zee- en id© bjlnnen via art, imet Inbegrip van.de visscherij genoemd worden. Voorts moeten ook 14-jarige jongens, die in opleiding zijn voor een geschoold beroep, in 'het belang van die opleiding zoowel des morgens als des middags den arbeid kunnen verrichten, die daarvoor noodig is. Ook dient de mogelijkheid te worden opengehouden, 'om in bijzondere gevallen vergunning tot afwijzing daarvan te ver- leenen. Dit kan gewenscht blijken, wan neer een 14-jarige jongen een bepaalde bekwaamheid bezit. 14- en 15-jarige meisjes. De minister zegt ter toelichting van 'het voorontwerp betreffende den arbei'd van 14- en 15-jarige meisjes o.m. het volgende Het is voor het meisje, dat zich tot vrouw begint te ontwikkelen', voor 'haar ge'heele verdere leven van belang, dat die ontwikkeling niet door nadeelige invloe den van buiten wordt gestoord. Omstan digheden nu, welke die ontwikkeling lichamelijk of geestelijk ongunstig beïn vloeden, vloeien in dikwijls niet geringe mate voort uit 'het verband met 'het on dernemingsmilieu. Deze overwegingen moeten tot de over tuiging brengen, dat het jeugdige meisje in het algemeen in het ondernemings- milieu minder op haar plaats is. Niet alleen in fabrieken of werkplaat sen, ook in andere soorten van onder nemingen, als koffiehuizen en hotels, Deze EngelsOhe gebruiken, izdjn in wer kelijkheid een voogdij1 over de kleine sta ten. Beziet men de redevoering van Cham berlain op de keper, dan brengt zij iniets nieuws. Zij laat slechts zien, dat Enge land niets heeft geleerd. Dat de verklaring van den Franschen premier, Dialadier, precies gelijkt op 'die van Chamberlain en dezelfde onverstan dige opvattingen weergeeft, zal niemand teir wereld verwonderen. NIEUW HUIS VOOR HITLER. Dicht bdji Hitiers ambtswoning de Berg hof op den Obersalzberg bij! Berchtesga- den is, volgens een bijzonderen medewer ker van de „Daily Telegraph", een ge heim nieuw buis voor den Führer ge bouwd. Gelegen op een beboschte helling, met een prachtig uitzicht aan drie kan ten, wordt het aan den vierden 'kant be schermd door een vooruitspringend deel van den berg waarop bet is gebouwd, waardoor een natuurlijke bescherming te gen luchtaanvallen wordt gevormd. Slechts één weg, iin den rotswand aan gelegd, leidt naar dit huis, dat een berg vesting vormt, sterk als een middel- eeuwscb kasteel! H)et zon op 20 Apiftl, den 50sten ver jaardag van Hitier, worden geopend. De nieuwe woning van den Führer ligt op den Hohen Göll, waar hij zich in 1923, toen hij door de politie werd gezocht, ver scheidene weken schuil heeft gehouden met Baldur von Schirach en Hermann Esser. Er Wordt een tandradspoorweg aange legd voor het geval do nieuwe weg door sneeuw onbegaanbaar zou zijn. De geweldige kosten worden door den Führer zelf bestreden uit de opbrengst van ,,,Mein Kampf". Ook het onderhoud is voor zijn rekening, in tegenstelling met zijn ambtswoning de Berghof, die door den staat bekostigd wordt. NEDERLAND EN DE INTERNATIONALE TOESTAND. Dlenstplichtigleix voor1 eerste oefening! niet met groot verlof* De Staatscourant van gisteravond be vat het volgende Koninklijk besluit, dat gedagteekend ia van 14 April: De voor eerste oefening in werkelijken dienst zijnde dienstplichtigen, die na de dagteekening van dit besluit in aanmer king zouden komen voor 'groot verlof, blij ven tot nader order in werkelijken dienst. Dit geldt niet voor de groepen van de dienstplichtigen, ten aanzien van welke de Minister van Defensie bepaalt, dat de daarin gelegen maatregel niet op baar zai worden toegepast. Dit besluit, is genomen in de overweging dat de politieke spanning tussehen som mige staten in Europa het noodzakelijk maakt om maatregelen te treffen ter be veiliging van de landsgrenzen en om bo vendien te beschikken over een grooter aantal geoefende troepen. Op' het oo'genbiik zijn er geen belang rijke onderdooien van het leger, die bin nenkort met groot verlof zouden gaan. Zoo is b.v. voor de infanterie, welke op 24 October 1938 voor eerste oefening in dienst is gekomen, op 1 September 1939 eerst de tijd van vertrek gekomen. Wel zouden beden enkele militairen vertrekken als een deel der genie, der rijdende artil lerie en de onderofficieren van den mo- tordienst. Bovengenoemd besluit ia dan ook te be schouwen als een algemeene voorzorgs maatregel om, eventueel, geoefende troe pen onder de wapenen te kunnen houden. STEUN KLEINE BOEREN BIJ ZIEKTE Volgens de bepalingen van de steunre geling voor werklooze arbeiders mag in geval van ziekte geen uitkeering worden verstrekt. Na overleg met zijn ambtgenoot van Sociale Zaken heeft de Minister van Eoo- Daladier verlaat piet de overige ministers van zijn kabinet het Elysée te P'arijs na de besprekingen over de officieel© Ver klaring, welke door den Franschen pre mier werd afgelegd- winkels en 'kantoren, staat haar ontvan kelijke kinderziel bloot aan indrukken, die zij beter nog niet kon ontvangen. Het is daarom de meening van den minister, dat arbeid in ondernemingen ten aanzien van 14- en 15-jarige meisjes in het algemeen dient te worden verbo den. Deze maatregel zal bovendien dit gunstige gevolg hebben, dat hij deze meis jes richt op arbeid in en voor bet ge- z i n. Niet alleen zullen zich verscheidene meisjes van 14 of 15 jaar wegens het verbod van ondernemingsarbeid in de huishouding begeven, verwacht mag ook worden, dat vélen van haar na het berei ken van den 16-jarigen leeftijd daarin werkzaam zullen blijven. Dit acht de minister van niet geringe beteekenis. Dit doel echter zou illusoir worden, indien de 14- en 15-jarige meisjes zouden worden vervangen door gehuwde vrou- weni. Daar nu vooral met betrekking tot de 15-jarige meisjes .deze mogelijkheid in het geheel niet denkbeeldig is, over weegt de minister te bevorderen, dat de invoering der onderhavige regeling ge paard zal gaan met een arbeidsverbod voor de gehuwde vrouw, dat terzelfder- tijd in werking zou moeten treden. In 'de toelichting van de afzonderlijke artikelen woddt nog gezegd, dat het ver bod van arbeid door 14- en 15-jarige meisjes niet van toepassing is op werk zaamheden in een 'onderneming van landbouw, tuinbouw, bosch- b o u w of in een veehouder ij. Ten aanzien van bepaalde soorten van arbeid kunnen' zich bijzondere omstan digheden voordoen van technisc'hen of economischen aard, ten gevolge waarivan het Voorgestelde verbod van onderne mingsarbeid van 14- en 15-jarige meis jes in de betrokken bedrijven groote be zwaren kan opleveren. Voor 'sommige werkzaamheden bijvoorbeeld kan een vingervlugheid noodig zijn, die vrijwel al leen door jeugdige meisjes kan worden verkregen, terwijl er /voorts arbeid is, die een zoo langdurige vooropleiding ver- eisebt, dat in verband met bet afvloeien van vrouwelijke arbeidskrachten do-or huwelijk de tijd, gedurende welken de ondernemer van haar scholing voordeel kan hebben, door het uitschakelen ook van 15-jarige meisjes te kort wordt, om die vooropleiding loonend te doen zijn. In verband hiermede wordt voorge steld, ten aanzien van deze 15-jarige meisjes de mogelijkheid te openen, om bij algemeenen maatregel van bestuur be paalde soorten van arbeid van het onder havige verbod uit te zonderen, alsook om in daarvoor in aanmerking komende ge vallen vergunning tot afwijzing van dat verbod te Iverleenen. nomisohe Zaken termen aanwezig geacht, deze bepaling in geval van ziekte van kleine grondgebruikers, welke over eenkomstig de bepalingen van de klei ne b'oerenregeling op eigen bedrijf te werk worden gesteld, alleen te doen toepassen, voor zoover het de uitkeering in geld be treft. De uitkeering in natura daarente gen kan dan op de gewone wijze doorgaan. DE LUCHTBESCHERMING IN ONZE PROVINCIE. Deze week heeft op initiatief van den minister van binnenlandsche zaken in de provincie Zeeland overleg plaats gehad inzake de bescherming van de burger bevolking tegen luchtaanvallen. De commissaris der Koningin, de sec retaris-generaal van binnenlandsche iza- ken en de inspecteur voor de luchtbe scherming hebben daartoe besprekingeü gevoerd miet de burgemeesters, de hoof den van luchtbescherming en de gemeen te-geneesheer en van alle 37 gemeenten in Zuid- en Noord-Beveland, Tiholen en /St. PhiliipBland. In aansluiting daaraan hebben de bur gemeesters terstond het noodig geachte materiaal, voorzoover no'g niet aanwezig, besteld. Verwacht mag worden, dat bin nen enkele dagen deze gemeenten vol doende toegerust zullen zijn om een eer sten stoot op te vangen. Bijzondere aandacht werd ook hier ge geven aan de intercommunale samenwer king. Voor de heide Bevelenden heeft de bur gemeester van Heinkeniszand, mx dr Mes en op het eiland Tholen de burgemeester van Tholen mr van der Hoeven op zich genomen de samienspreking terzake met zijn ambtgenooten nog deze week te voe ren. O'p het eiland Walcheren is een zoo danige onderlinge hulpverleening van de gemeenten reeds geregeld, Aan een intercommunale verzorging van het medische vraagstuk van het ge heels eiland wordt de laatste hand ge legd. Besmettelijke ziekten. In de week van 2 tot en met 8 April kwamen in onze provincie 2 gevallen van roodvonk voor, n.l. één in ieder der ge meenten St. Jansteen en St. Maartens dijk. Kapelle. De vereeniging „Liefdadigheid naar Vermogen" kwam in algemeene ledenvergadering bijeen onder voorzit terschap van Dr J. D. Schmidt. In zijn openingswoord werden in het bizonder welkom geheeten de Wijkzuster A. Kuyper en Dr Risseeuw. De eerevoorz. Dr W. F. Pheiffer was verhinderd de ver gadering bij te wonen, Mevr. A. G. van der HaveLucieer stelde zich niet meer herkiesbaar als bestuurslid. De voorz. zegt de reden te moeten billijken. Hij heeft wel de zekerheid, dat de noodige adviezen en medewerking niet zullen ontbreken. De vereeniging is dankbaar voor al hetgeen Mevr. van der Have— Lucieer voor haar is geweest. In zijn jaarverslag deelde de secretaris de heer P. M. Keim mee, dat het leden tal klom tot 310. Van het verplegingsmateriaal, dat zich in goeden staat bevindt, werd weder druk gebruik gemaakt. Enkele nieuwe artikelen werden aangeschaft. Met dank werden ook enkele artikelen, door leden geschonken, aanvaard. De penningm., de heer Jn. de Jager Bz., deed rekening en verantwoording. Aan giften en entree was ontvangen f 16, aan contributie's f 232,50. 812 L. melk was verstrekt aan zieken en herstellenden. Voor het verplegingsmateriaal werd f 29,73 uitgegeven. Meer was uitgegeven dan ontvangen f38. Het aftredend bestuurslid, Dr J. D. Schmidt, werd herkozen. In de ontstane vacature werd gekozen de heer P. Boste laar. Besloten werd weder voor de vereeni ging Wijkverpleging f50 te voteeren voor 1939. Als afgevaardigde daarheen werd be noemd de heer J. van Wingen. Krabhendijkb. Donderdag vergaderde de Coöp. Boerenleenbank onder voorzitter schap van dhr C. P. Vogelaar. Dhr G. Dees werd als bestuurslid herkozen. Dhr C. Mol te Waarde werd gekozen als lid van den Raad van Toezicht in de plaats van den heer M. van Weele, die bedankte wegens gezondheidsredenen. De winst van 1938 werd bij de reserve gevoegd, die daardoor stijgt tot f84.471,24. lerseke. Gemeenteraad. De gemeenteraad kwam in spoedeischende vergadering voltallig bijeen. De voorzitter stelde voor om de post op de begrooting 1939 voor luchtbescherming te verhoogen en te brengen van f-200' op f 750. Met des kundigen was overleg gepleegd vertelde de voorzitter en het was op die conferen tie gebleken, dat alle tot beden gekochte artikelen en genomen voorzorgsmaatre gelen absoluut onvoldoende waren. jD'e verbooging met f 550 is dan ook mini- mum-eiscb. Benoodigd zijn: telefoonaan sluiting, 36 gasmaskers, hrandbluschmid- delen, chloor enz. enz. D'e raad ging ge heel hiermee accoord en wilde desnoods de post nog meer verhoogen. D'e heer Gor- nelisse vroeg of Ged. Staten zulks zouden goedkeuren. De voorzitter merkte op, dat dit natuurlijk zou goedgekeurd worden. Het voorstel van B. en W. werd met alg. st. aangenomen. Het voorstel om de subsidie auto-bus dienst op het station op f 500 te brengen werd ook met alg. st. aangenomen. De heer Bom wees op den mooien grooten kelder van den heer Boon, die voor vluchtkelder zeer gunstig gelegen is. Daarna sluiting. i Het zomerweer, dat ons deze week aangenaam veraste heeft de oester- en mosselverzending in de war gestuurd. Donderdag was de vraag naar Enge land en België veel minder. Vrijdag gin gen naar Engeland slechts 1500 oesters tegen 25.000 a 30.000 per dag normaal. Parijs heeft de mosselverzending bijna geheel stop doen leggen en vele afbe stellingen gedaan. Voor het eerst sedert de O'ctoberdagen reed geen auto met ge schoonde mosselen naar de grens. Mocht het weer koeler worden, dan komt wel eenige vraag, maar de groote drukte is toch voorbij. Over het algemeen heeft noch kweeker noch handel dit seizoen te klagen gehad. De omzet is ongeveer 5 pet. boven de raming gegaan. 's Gravenpolder. D'oor B. en W. is de stemming voor den gemeenteraad bepaald hp 14 Juni a.s. Aagtekerke. B. en W. hebben de datum voor verkiezing van leden van den ge meenteraad vastgesteld op Dinsdag 13 Juni a.s. Oosfkaipeillei. Gemeenteraad. Vrijdag vergaderde de Gemeenteraad. De voorzitter spreekt er zijn blijdschap over uit, dat dhr Brand weer in zooverre her steld is, dat hij de vergaderingen van den Raad kan bijwonen. Hij wenscht hem een volledig herstel toe. Dhr Brand dankt voor deze hartelijke woorden en voor alle blijken van mede leven door hem tijdens zijn ziekte onder vonden. ■Ingekomen is: a. Schrijven van de Ver. Ned. Gemeenten betreffende gemeenschap pelijke regeling voor radiodienst. Voor kennisgeving aangenomen. b. Request van J. Sturm inzake 't naar zijn meaning ten onrechte werkzaam zijn in de werkverschaffing van een zijner col- lega's-kolenhandelaren. B. en W. zijn van meening, dat 't hoofd beroep van bedoelden persoon landarbei der is, en hij derhalve bij' werkloosheid recht heeft om in de werkverschaffing te worden te werk gesteld ongeacht de 'bij verdiensten uit handel enz. verkregen. Voor kennisgeving aangenomen. o. Verzoek van Mej. Walraven-Roose zóó spreekt de Zweedsche win kelier over Linobèi, de ideale vloerbedekking: „Het ziet er prachtig uit en is ook practisch". om verhooging van de jaarwedde met f 50 als concierge van het gemeentehuis. B. en W. zijn van meening, dat dit ver zoek billijk is gezien de meerdere werk zaamheden, ontstaan door het in gebruik nemen van de nieuwe secretarie. Z.h.st. werd het verzoek ingewilligd. De voorzitter deelt mede, dat door B. en W. namens den Raad een krans is ge legd op het graf van wijlen Dr Bal, oud- gemeentegeneesheer. Van Mevr. Bal-Groe- neveld is een schrijven ingekomen, inhou dende dankbetuiging voor de betoonde deelneming. Door den Ghr. Besturenbond is verzocht om aan de werkloozen een verhooging van den kolentoeslag van vijf weken toe te staan, aangezien eenigen tijd in Rijks- werkverschaffing is gewerkt en het Rijk ook kolentoeslag doorbetaalt. Dhr Brand geeft in overweging de toeslag in natura te doen vertrekken. Besloten werd om aan het verzoek te voldoen. Van den heer H, Zwemer is bericht in gekomen, dat hiji zich wegens voortduren de ongesteldheid genoodzaakt ziet om ont slag te nemen als lid van den Raad. Besloten werd om hem schriftelijk dank te zeggen voor het vele werk in het belang der gemeente verricht en voor de aange name samenwerking. De geloofsbrieven van het nieuw be noemde Raadslid, dhr S. Louwerse, wer den onderzocht. Tot zijn toelating werd besloten. De algemeene politieverordening werd gewijzigd betreffende het houden van wilde dieren en het dienstnemen bij' de brandweer. De kernploeg van de brandweer zal worden uitgebreid wegens de uitbreiding van het aantal brandkranen en zal wor den aangevuld met enkele personen bui ten de kom, doch wonende in de omgeving van de aangelegde brandkranen. Vastgesteld werd de rekening 1938 van den Vleeechkeuringsdienst. Het batig sal do van het vorig jaar is gedaald van f 628 tot f 136. Vastgesteld werd een exploitatiever or dening op het bouwen in het complex Duinweg van het uitbreidingsplan. D'e heffing ineens werd vastgesteld voor eiken M2. te bebouwen oppervlakte en bedraagt f 1,74 per M2. aan bet wegje van S. Wondergem aangezien hier slechts aan een zijde gebouwd mag worden en f 0.87 per M2. aan de overige wegen. Het is de bedoeling dat van eventueel ontvan gen gelden een fonds gevormd wordt waaruit stratenaanleg enz. kan geschiv den. Aan het Bestuur der bijz. school werd een voorschot voor 1939 verstrekt van f 1141,55. Vastgesteld werd de eindvergoeding aan de bijz. school bedragende f 908,73V2. Ook is van bet bestuur der bijz. school een verzoek ingekomen om op grond van Art. 72' der L.O.-wet gelden beschikbaar te stellen voor verandering van inrichting der lokalen bestaande uit het bouwen van een steenen muur tussehen twee lokalen en bet aanbrengen van plafonds in twee lokalen. De begrooting bedraagt f 457. B. en W. zijn van meening, dat het nood zakelijk is wat bier gevraagd wordt en stellen voor om deze gelden beschikbaar te stellen. Aldus werd besloten. Bij de rondvraag vraagt Jbr van Adri- chem Boogaart of het niet in het belang van het veilig verkeer zou zijn dat de bussen vaste stopplaatsen kregen. B'e voorzitter zegt, dat er wel vaste stopplaatsen zijn, doch dat er ten gerieve /van de reizigers niet altijd de hand aan wordt gehouden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 2