Oproep tot gehoorzaamheid IHIS SHAG O.Hendrikse& C21 Bank Goes Scherpe taal in Duitsche pers. Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. ZATERDAG 15 APRIL 1939 53e JAARGANG - No. 166 Buitenland. Redevoeringen van Roosevelt en minister Huil. Nog geen zakenverlof voor militairen. Belangrijkste Nieuws. verhuurt loketten In haar brand- en Inbraakvrije Lips' Kluis- inrichting vanaf f5.— per jaar. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorstgtrant 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs tZ,60 per kwerteal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Ylissingcn f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertent! ën SO cent per regel Ingezonden n-.ededcslir.gvr. t0 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. In het verkiezingsmanifest 1937 richtte het Centraal Comité van de Anti-revolu tionaire partij zich tot het Nederlandsche volk met een oproep tot gehoorzaamheid aan God en Zijn ordinantiën, en mits dien tot onderdanigheid aan de Overheid als Gods dienaresse en tot het weer vast zetten van de Christelijke grondslagen voor het Nederlandsche volk. Deze oproep was geheel in overeen stemming met de door de A.-R. partij beleden beginselen. Haar program begint toch met de be lijdenis, dat zij de bron van het souve- reine gezag niet zoekt in den volkswil, maar alleen in God. Zij belijdt ook voor het staatkundige leven de eeuwige be ginselen, die in Gods Woord geopenbaard zijn en zij eert de Overheid als diena resse Gods. In deze belijdenis komt de groote tegen stelling, die heel het leven en ook de staatkundige verhoudingen beheerscht tot uitdrukking. De groote vraag waarom het gaat in heel het leven, ook in den politieken strijd is deze, of het publieke leven zich heeft te gronden op den wil der men- schen of dat het zich heeft te richten naar de ordinantiën des Heeren. Hierbij worden de geesten openbaar. Hier is een punt van vereeniging, maar van scheiding tevens. Ook nu nog. De houding van de vrijzinnige partijen is in den loop der jaren sterk gewijzigd. De hoon en spot waarmee voorheen de belijders van den Christus met name in verkiezingsdagen werden bejegend, wor den althans in dien vorm niet meer ge hoord. Er is ook in vrijzinnige kringen waar deering voor den godsdienst. Men erkent ook daar, -dat het noodzakelijk is de Christelijke grondslagen van ons volks leven te handhaven. Men spreekt met instemming over de pogingen om te komen tot wat men genoemd heeft mo- reele en geestelijke herbewapening. Wij mogen ons daarover verheugen. Maar tegelijkertijd moeten wij er ook voor waken, dat wij ons door een schijnbare toenadering niet van de wijs laten brengen. De levensopenbaring, de levenshou ding van velen in vrijzinnigen kring is veranderd en dat mag ons tot blijd schap stemmen, maar het mag ons niet ontgaan, dat er wezenlijk, in den grond der zaak, toch niet zooveel veranderd is, omdat de levensbeschouwing dezelfde is gebleven. Dat blijkt duidelijk uit den sterken weerzin, die openbaar wordt als van positief Christelijke staatkunde wordt gesproken. Christendom, dat kan er nog mee door mits daarbij gedacht wordt aan een „Christendom boven geloofsverdeeldheid" een Christendom dus met verwerping van den Christus. Maar geen positief Christendom. Geen Christendom, dat zich bindt aan het Woord van God. Dat is het wat de toestand in onze dagen ook voor ons land zoo onzeker maakt. Want ontdaan van alle franje komt deze vrijzinnige belijdenis toch hierop neer, dat vastgehouden wordt aan de ongeloofstheorieën, die in heel Europa wortel hebben geschoten en die zich hier tot overheersching door den Staat en ginds tot overheersching door de straat hebben ontwikkeld. Het zijn die beginselen, waardoor in Rusland het communisme de overhand heeft gekregen, in Italië het fascisme tot de macht is gekomen en in Duitschland het nationaal-socialisme heel het leven beheerscht. Gelukkig is het in ons land zoover nog niet gekomen. De Anti-revolutionaire of Christelijk- historische beginselen hebben in ons land meer dan in andere landen toepassing gevonden. Hier zien wij de zegenrijke vruchten van een positief-Christendom, ook daarin, dat velen, hoewel van het essentiëele van het revolutie-beginsel niet afkeerig, toch van de consequente toe passing daarvan een innigen afkeer hebben. Het noodlottige hierbij is echter, dat zij geen innerlijke kracht hebben om weerstand te bieden, omdat zij staan op denzelfden gevaarlijken grondslag. Daarom blijft het noodig ons volk op te roepen tot gehoorzaamheid aan God en Zijne ordinantiën, om op dien grond slag mee te werken voor het behoud en de versterking van ons nationale leven. President Roosevelt heeft gisteren voor den raad van 'bestuur van de pan-Ameri- kaansche Unie een rede gehouden, waar in hij o.imi. zeide, „dat er niets is, dat de oude wereld mood- zakelijkerwijze tot een nieuwe ramp moet leide n". De president stelde de vraag, wat de bei de Amerika's behoedt voor de „tragische verwikkelingen,, die de oude wereld tlbans maken tot een nieuwe kampplaats voor worstelingen". Het antwoord, zeide bij), is spoedig ge vonden. Het is de pan-Amerikaansche groep, die in openbare oonferenties met openlijk overleg werkt. Het is noodzakelijk voor den vrede, dat ook elders in de wereld op die manier overleg wordt gepleegd en dat men dit overleg niet uitstelt totdat de in oorlogen opgestapelde rnïlnen, de volken samen- dwingen tot heropbouw van bun ver woeste landen. De Amerikaansche vrede draagt niet bet kenmerk van zwakheid. Wij; zijln be reid hemi met al onze kracht te handha ven en te verdedigen en kracht tegenover kracht te zetten, als een poging mocht worden gedaan, onze instellingen omver te Werpen of de 'onafhankelijkheid van eenig lid van de groep te beknotten. De Amerikaansche familie van naties beeft het recht, zich tot de rest der we reld te richten. De 'zuivere verdediging van den vrede in ons werelddeel, zoo besloot Roosevelt, moet altijd gelegen zijn in de hoop, dat onze zusternaties aan de overzijde der zeeën de 'boeien, die haar tot eeuwigdu rende oorlogvoering dwingen, zullen ver breken. Ook wijt hebben belang bij de we reldgebeurtenissen. Onze vredeswil zal meetellen bij het bepalen van de opvol ging der wereldgebeurtenissen. Dit is de levende boodschap, die de inieuwe wereld aan de oude kan zenden. Gezaghebbende politieke kringen geven uiting aan zeer groote voldoening over de redevoering van Roosevelt, die zijln stem gevoegd heeft en zijln gezag, bij de door Chamberlain en Daladier afgelegde ver klaringen tot 'handhaving van den vrede en tegenstand tegen ieder onketenen van een conflict. Men acht het uiterst belangrijk, dat Roosevelt er prijis op gesteld heeft, zijln onmiddellijke instemming te betuigen met het vredesstreven in Europa door te ver klaren, dat de vredeswil van Amerika even groot is als zijn wil tot onderlinge verdediging. De aankondiging, dat het Amerikaan sche volk zijn stem zal doen hooren, oim orde te brengen in de wereldzaken, wordt uitgelegd als een bevestiging, dat de Ver- eenigde Staten besloten zijn, alle verant woordelijkheden te aanvaarden, die op iedere groote natie rusten ten aanzien Van het beveiligen der vreedzame ontwik keling der menschheid, en dat de Ame rikaansche regeering zich door geen en kele overweging zal laten afbrengen van dien plicht. President Rosevelt heeft de volgende vier belangrijke verklaringen afgelegd: lo. Indien e enige repu bliek op het Amerikaan sche continent het doel wit mocht worden van een aanvalsmethode, die uit economiischen druk bestaat, zij'n de Ver eenig de Staten bereid, aan deze republiek ook eoonomisohen steun te verleenen. 2o. De reeds in den zomer van 1938 gegeven belofte, dat de Vereenigde Staten bereid zijn, Canada te ver dedigen, indien dat Domi nion door een overzeesch land mocht worden aange vallen, wordt gehandhaafd 3o. De volgende generatie in Amerika zal in weerwil van de Oceanen, die haar van 'het oude werelddeel scheiden, evenzeer het voorwerp van overzeesche luchtaan vallen kunnen worden, als de' mogendhe den in Europa, die thans van elkander te vreezen hebben. 4o. Amerika's vredeswil zal een stem in het kapittel hebben bij bet vaststellen van de orde van zaken in de wereld. Ook staatssecretaris Huil heeft ter ge legenheid van den Pan-American Day den uitvoerenden raad van de Pan-Ame rikaansche unie toegesproken. In deze rede, die via de radio naar.heel de we reld werd uitgezonden, legde Hul den na druk op de vastberadenheid en het ver mogen der Vereenigde Staten, om te vechten, indien zulks noodig mocht blij ken, teneinde Amerika's onafhankelijk heid te handhaven. Aan het departement van defensie is een groot aantal, deels telegrafische, ver zoeken ontvangen tot het bekomen van zakenverlof e.d. ten behoeve van militai ren, die, als gevolg van de onlangs geno men militaire maatregelen, in werkelij- ken dienst zijn gekomen. Aangezien de defensiebelangen vooralsnog niet toelaten dergelijk verlof te verleenen, kan aan deze verzoeken thans niet worden vol daan. Echter ligt het in het voornemen, wan neer de thans ingetreden toestand eenigs- zins zal zijn geconsolideerd, in zeer bij zonder gevallen welke op zichzelf zul len worden beoordeeld verlof te ver leenen. Gekleurde treksluitingen 3 cent per c.M. Het Stoffenhuis, Goes. Opril MarktMagdalenastraat. (Adv.) Huil eindigde zijn rede met te zeggen, dat de Amerikaansche republieken in duidelijke termen hun beslissing te ken nen hebben gegeven, dat zij den vrede in dit continent wilen verzekeren en dat zij de onafhankelijkheid van onze volken te gen elke bedreiging zuilen verdedigen en handhaven. TURKIJE ZOU ZICH AANSLUITEN BIJ DE WAARBORGING VAN GRIEKEN LAND EN ROEMENIË. Men verwacht, dat Chamberlain binnen de eerstvolgende dagen een verklaring zal afleggen betreffende de positie van Tur kije. Men acht b et waar- schijnlijk, dat Turkije zich zlal aanelUliltien bij dö Brit se he en Pranscho waarbor gen, die verstrekt zijn aan Roemenië en Griekenland. De onderhandelingen tusschen Londen en Ankara hebben thans grootendeels op deze laatste kwestie betrekking. Aan de kwestie van het oplossen der moeilijkheden, die tot dusverre een hin derpaal vormden voor B u 1 g a r ij e, om zich aan te sluiten bij de andere Bal- kanlanden, wordt thans ook zeer groote aandacht gewijd. TEEKENEN, DIE WIJZEN OP EENIGE ONTSPANNING. Chamberlain en zijn echtgenoote zijn naar Chequers vertrokken, waar zij het week-einde zullen doorbrengen. Zondag zullen zij een bezoek brengen aan Wind sor Castle, waar zij tot Maandag de gas ten zullen zijn van den koning en de koningin. Lord Halifax is naar Yorkshire ver trokken, om daar het week-einde door te brengen. DE VLOOTSTERKTE IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Indien de Duitsc'he schepen, die op 'het oogenbli'k op weg zijn naar de Spaansehe wateren, de Mid'dellandsche Zee binnen zijn zal de sterkte van beide kampen on geveer gelijk zijn. Als basis is daarbij 'genomen de vloot- sterkte van Engeland en die van Frank rijk voor zoover deze marinestrijdmach- ten zich, volgens de officieele opgaven, in de Mid'dellandsche Zee bevinden. Als eenmaal het Duitscbe contingent in de Spaansehe wateren is aangekomen, dan zou de strijdkracht van de as ver meerderd worden met twee zware krui sers (elk. bewapend met zes stukken van 10 inch) twee lichte kruisers, zes torpe dojagers en achttien duikbooten. Een vererelij'king van beide kampen wijst uit, dat Engeland en Frankrijk su perieur zijn in 'het zware zeewapen, doch dat Duitschland en Italië het winnen in de lichte schepen. Het overwicht dat Engeland en Frank rijk bovendien zouden hebben in bet zware wapen, Zou zeer worden vermin derd door de nabije aanwezigheid van Irele Italiaansc'he vliegtuigbases. Eén open vraag is 'hier nog, of de Rus sische schepen, die blijkens de berich ten de Middedlandsche Zee zijn binnen gevaren, 'de situatie beïnvloeden, doch in Duitschland is men niet geneigd, veel waarde te 'hechten aan de Russische marine. DE PARADE TE MADRID. Datum nog niet vastgesteld? Het bericht, dat het overwinnings- defilé t'e Madrid, d.w.z. de triomfale in trede van Franco in de hoofdstad op 2 Mei plaats zal vinden, wordt te Burghs niet bevestigd. De datum van het défilé, dat onmid dellijk gevblgd zal worden 'door het terug- trékken van de buitenlandsehe ivrijwilli- kets. i De schoonmaak van mijn huis, die is weer losgebroken, Dus loop ik in het Park mijn Ibis-pijp te rooken. M Kr VOOR DE PI JP Dobbelmann.lekker, man I gers, alsmede de demobilisatie van de nationale troepen, is nog niet definitief vastgesteld. 'Het is mogelijk, dat bet zal worden uitgesteld tot 15 Mei, den naamdag van St. I a i d o r u s, 'beschermheilige van Madrid. De aanleg van Britsche versterkingen langs den igrensweg te 'Gibraltar duurt voort. Spaansehe ambtenaren, die te Gibraltar vertoeven, wilden zich niet uit laten over de aanwezigheid van 'duizen den Spaansehe soldaten in de grensste den. Chamberlain's (verklaringen met be trekking tot Spanje hebben in officieele kringen te Burgos een sterken weerklank gevonden. Men merkt op, dat de terug trekking der Italiaansche strijdkrachten niet een zaa'k is, 'die alleen Rome en 'Lon den aangaat. Het is een beleeüiging van het Spaan sehe sentiment, wanneer men schijnt te vergeten, dat óók Franco, die altijd zijln woord heeft gehouden, zich verbonden heeft de buitenflandschle strijdkrachten, die weliswaar 'bevriend, maar na de over winning toch buitenlandsehe strijdkrach ten zijn uit Spanje te verwijderen. Spanje is onafhankelijk, het laat zich door niemand op sleeptouw nemen, het heeft niemand's bescherming n'oodig. Het heeft het recht en de macht Spaansehe politiek te voeren. BERLIJNSCHE ONTSTEMMING JEGENS POLEN. De Duitsche ambassadeur te War schau, Von Moltke, wordt 'dezer dagen te Warschau verwacht. Het gerucht doet de ronde, dat hij op het oogenbli'k te Berlijn is om instructies van zijn regee ring in ontvangst te nemen betreffende de Poolsch-Duitsche betrekkingen. Gisteren heeft 'Bec'k de ambassadeurs van Engeland, Amerika en Roemenië ont vangen. In Duitsehe kringen in Warschau handhaaft men het standpunt, dat het Poolsch-Britsohe acc'oord in strijd is met het Poolsch-Dhitsche pact van 1934. De Po'OÜsche ambassadeur, Pipski, is nog niet op zijn post te Berlijn terugge keerd en men toont zich in de Duitsche hoofdstad eenigszins ontstemd, wijl Po len zoo weinig haast maakt met het aan- knoopen van besprekingen over de „'be scheiden en 'eerlijke voorstellen" van Duitschland. De Duitsche pers geeft blijk, van een zekere ongerustheid en zij vraagt zich af, of Polen niet reeds 'gekozen heeft. Het bericht over een eventueele reis van Beek naar Parijs wordt door de bladen gepu bliceerd met opschriften als „welken weg zal Polen kiezen?", „Wordt Polen aan de entente overgeleverd?", „de ivazal van Engeland?" Verscheiden Poolsche bladen bevat ten opi'oepen tot de bevolking «n de pro ducten der Duitsche zeepfabriek te boy cotten, zulks naar aanleiding van de pu blicatie van een politieke propaganda- brochure door bedoelde firma, welke bro chure artikelen bevat welke 'beleedigend zijn voor Polen en de landen van het Oostelijk Donau-gebied. Mobilisatie der vrouwen in Duitschland. Naar uit Metz wordt vernomen, worden de vrouwen van de dienstplichtige DUit- schers gemobiliseerd voor de industrie. Gisteravond b.v. hebben tal van vrou wen een boodschap ontvangen, waar haar werd bevolen, zich aan te melden bij be paalde fabrieken voor den nationalen de- fensiedienst. Vrouwen uit het Saargebied' worden naar Ludwigshaven, Kaiserslautern, Mannheim en Stuttgart gezonden, om Binnenland. Bestrijding der jeugdwerkloosheid. Dienstplichtigen voor eerste oefening niet met groot verlof. Geen zakenverlof voor militairen. De luchtbescherming in onze provincie. Buitenland. Rede van Roosevelt. Bitse uitvallen van de Duitsche pers. De houding van Turkije. Neville Chamberlain bij het verlaten van Downingstroet op weg naar het Parlement voor het uitspreken der Engelsche regeeringsverklaring. daar te werken in munitiefabrieken, of in een fabriek voor de vervaardiging van gif gas (Badische Anilinfa'brik) te Ludwigs haven of Hoegscht-am-Main. Duitsche gemechaniseer de eenheden zijn uit Baden, Wiirttemberg en Westfalen naar het Saargebied, den Palts en het Rijnland ge zonden, om daar de grens verdediging te versterken. Het meerendjeel van deze eenheden is geconcentreerd in de dorpen, welke onge veer 25 mijlen van de F r a n- sche grens liggen. Fransche berichten uit het buitenland melden Duitsche troepenbewegingen in 't Oosten langs de Joego-Slavisohe grens. Ook zal de Siegfriedlinie, die nog steeds veel minder sterk is dan de Maginotlinie, versterkt worden. Men zou in Frankrijk ongeruster zijn over de troepenconcentraties in de nabij heid van Joe'go-Slavië en Polen dan om trent 'die langs den Rijn. „ENGELSCHE BLUF". 'Over de door Chamberlain in het la gerhuis afgelegde verklaring schrijft de „Deutsche D'ienst" o.m.: De redevoering van Chamberlain, wel ke een zoo groote sensatie zou brengen, kan slechts een heel groote bluf genoemd worden van de soort, zooals wijl in de ver klaringen van den Ehgelschen minister president in de laatste miaanden steeds hebben aangetroffen. De geheele jongste ontwikkeling, Waar in Engeland een zdb treurig beroemde rol speelde en welke een klaaglijk einde beeft gevonden door de redevoering van den minister-president in het lagerhuis be wijst opnieuw, dat Ehgeland paniek en oorlogsstemming noodig heeft om ten slotte op te treden in de rol van vrede stichter. In werkelijkheid evenwel om als lijfeenroover een buit binnen te halen, welke voor hem in rustige tijiden vol komen onbereikbaar zou zijn. Het is, zacht uitgedrukt, een ongege neerdheid, wanneer Engeland zich ver stout zijn twijfelachtige bescherming aan te bieden aan de Grieksche regeering, welke zoo juist door haar hartelijk ge stelde nota-wisseling met de Italiaansohe regeering heeft bewezen, dat zij zich niet bedreigd voelt. Hetzelfde geldt voor het Engelsche aanbod aan Roemenië. Ook Turkije en Zuid-Slavië, die in vriendschappelijke be trekkingen staan met de as-mogendhe- den, hebben niet den geringsten wensch geuit, garanties van de zijde van Enge land te verkrijgen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1