Om het recht Gods! Heeft Dr Colijn gelogen Stamt Ho. I van liist l Middelburg:]. W. v 'tHoff Viissingen: H. van Mazijk Zierikzea: J. J. v. d. Ende Tholen: J. Geuze Goes: J. A. Dominicus. Sluis: H. van Mazijk Hulst: Mr P. Dieleman Greb of bouwen? „Het Calvinisme is met den oorsprong en den bloei van den Nederlandschen Staat op het nauwst verbonden geweest. Het bevorderen van de staatkun dige tendenzen, die in dit Calvinisme verscholen liggen, is dusvoeren van nationale politiek." (Dr H. Colijn.) Verkiezingsnummer van de Staten-Centraie Viissingen der A.-R. Partij - April 193 Dagblad voor de Provincie Zeeland De heteekenis der Provinciale Staten-verkiezing. „In de Calvinistische Reformatie naar de H. Schrift ligt oorsprong en waarborg der zegeningen, waarvan 1789 de bedriegelijke belofte en de jammerlijke caricatuur gaf." (Groen v. Prinsterer.) Leidt de toepassing van de Antirevolutionaire beginselen tot beper king der geestelijke vrijheid door alléén '4 hokje vóór den naam van den eersten candldaat dicht (rood) te maken. De eerste candidaten van de Anti-Revolutionaire lijs ten zijn Uitgave: N, V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emerge" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorstotrsat 7 0, Qoca Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnememtpprljs fS.C-0 per kwartaal We9k*honnet»ente«i voor Middelburg does gr? ViiSRingep: f 0.?O 1 ct)?ï4, Advertentie» 30 cent per regtï Ingezonden snededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags fOJ5 bij vooruitbetaling Advertentiën onder ietter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Over enkele dagen gaan we stemmen. Woensdag 19 April iheeft de verkiezing van leden der Provinciale Staten plaats. Is het nog noodig U op- te wekken tot trouw aan Uw beginselen, tot trouw in het vervullen van Uw plicht? Zooals bij elke verkiezing staan er groo- te belangen op het spel, belangen, welke elders in dit blad worden besproken. Het is een voorrecht aan de verkiezingen te mogen deelnemen, want het gaat om hoo- ge geestelijke goederen, om de vraag in welken geest en volgens welke beginselen wij ons gewest en ons land 'bestuurd wil len zien. D'e stembus sohehkt ons de ge legenheid om te getuigen van hoedanigen geest wij zijn. Het stemmen is een belij denis! Immers is bet een uiting geven aan wat artikel 3 van ons Program van be ginselen zegt: Ook op staatkundig terrein belijdt zij (d.i. de Antirevolutionaire Par tij) de eeuwige beginselen, die ons in Gods Woord geopenbaard zijn. Daarom is een Christen geroepen om dié mannen te kiezen, die zich buigen willen voor het Woord van God, die dat Woord aanvaarden als richtsnoer voor hun handelen, oók op het politieke ter rein van het leven. Als onze mannen ge roepen worden de belangen van ons ge- west, van ons land te behartigen, aan vaarden zij een norm, waarnaar ziji hun houding tegenover allerlei vraagstukken bepalen. -Onze Antirevolutionaire verte genwoordigers in de Staten onzer Provin cie willen als norm slechts doen gelden Gods Woord. Bij elk probleem willen zij1 vóór alles vragen naar de ordinantiën van God Almachtig, die neergelegd zijn in Zijn Woord. Vóórop het beginsel, dat is: HET RECHT GODS. Daarom gaat het. Niet om persoonlij ken invloed of eer, doch om den triomf van de heerschappij van Gods ordinan tiën, om de erkenning van Gods souverei- niteit. Stemt daarom ANTI REVOLUTIONAIR. „Slechts twee rigtingen zijn er. Van boven of van beneden is de oorsprong van het gezag." (Groen van Prinsterer.) Op 19 April a.s. wordt over het geheele land de stemming gehouden voor de leden der Prov. Staten. Het is voor de eerste keer, dat deze verkiezingen in het geheele land zullen gehouden worden, op den- zelfden datum, want voorheen was het niet op denzelfden dag, maar waren de data wat uiteenloopend. Er wordt wel eens gezegd, dat de betee- kenis der Statenverkiezing veel minder belangrijk is, dan die van de Tweede Ka mer. Toch is dit geheel onjuist en wel om de volgende reden. De leden van de Prov. Staten worden geroepen, om Eerste Kamerleden te kie zen, en de Eerste Kamerleden beslissen over alle wetten welke de Tweede Kamer heeft aangenomen; ook zij moeten die goedkeuren. Zij hebben bij de wetgeving in ons land het beslissende of laatste woord. Het is meermalen voorgekomen, dat zij een wet die de Tweede Kamer had aan genomen, hebben afgestemd; ik herinner slechts aan de Hooger Onderwijswet, en aan de wet op de afschaffing van den zomertijd. Het is dan ook van groot belang, om onze A. R. Statenleden in aantal sterk te doen zijn in de verschillende Provinciën, om al onze A. R. Eerste Kamerleden te behouden. En voor ons gewest is het onze roeping, de A. R. Statenleden te behou den, om alzoo onzen vertegenwoordiger, Jhr van Asoh van Wijk, die op uitnemen de wijze' daar onze A. R. beginselen ver dedigt, in de Eerste Kamer te hand haven. 'In de tweede plaats worden de leden van Gedeputeerde Staten gekozen door de Prov. Statenleden. Wij moeten ook nu weer alles doen wat in ons vermogen is om onze invloed op de keuze van de leden van het College van Gedeputeerde Staten zoo groot mogelijk te doen zijn, want dit College regelt de dagelijksche werkzaam heden der Provincie, welke in den laat- sten tijd nog steeds meer worden uitge breid; reden om ook daar onze beginse len uit te dragen. Deze twee zaken, waarover de Prov. Staten hebben te beslissen, zijn reeds ruim voldoende, om ons te overtuigen van de noodzakelijkheid om de A. R. partij zoo sterk mogelijk uit de Staten stembus te doen komen; en om dat te bereiken, moe ten wij' alle krachten inspannen en op richten de trage handen en slappe knieën om zoo mogelijk nog zetels te winnen. Want zooals u ziet, neemt het College van Gedeputeerde Staten een zeer belang rijke plaats in, in het bestuur van de Pro vincie. Zeeland mag met vertrouwen zijn be langen aan het tegenwoordige College toe vertrouwen, en dankbaar zijn voor den arbeid welke tot stand is gebracht. Ook met het oog op de Zondagsrust en Zondagsheiliging is het gewenscht om onze A. R. Statenclub zoo sterk mogelijk te maken, want meerdere malen zijn hier over in onze Statenzaal belangrijke de batten gevoerd. Nog altijd leeft in onze Provincie een groot deel der bevolking volgens de be ginselen, die God heeft, gesteld in Zijn Woord, en dit wenscht ook in het Bestuur der Provincie rekening te houden met de historie; en de A. R. in het bijzonder wen- schen voort te bouwen op de oude, be proefde beginselen, omdat daardoor de gezonde democratische ontwikkeling en de volksvrijheden gewaarborgd zijn. Want er i zijn bijna geen zaken, waarin niet óf de verhouding tot God, óf de verhouding tot de Overheid, óf de verhouding tot den naaste 'op de een of andere wijze met die beginselen samenhangen. Daarom, kiezers, bedenkt, dat de tijden ernstig en donker zijn. Het ongeloof neemt hand over hand toe. Zie naar Rusland. Zie naar Duitsch- land. Gevoele ieder zijn groote verantwoorde lijkheid. Wiji zijn nog bevoorrecht boven zoovelen in andere landen. Stemt daarom antirevolutionair; bij die partij zijn uw belangen voor huisgezin, kerk, staat en maatschappij: veilig. Laten wij bidden en werken, en de uit komst overgeven in Gods hand. Stemt op 19 April op nummer 1 van lijst 2, den heer H. van Mazijk, notaris te Sluis en aftredend lid der Provinciale Staten. „Maar nu we weten, dat ook in ons vaderland alle strijd der geesten ten finale moet uitloopen op een voor of tegen den Christus; en het voor ons vaststaat, dat het anti-Chris telijk beginsel wel reeds sterk gist, maar toch de consciëntie der natie nog niet heeft toegeschroeid; nu moet al wie in Christus, als Gebieder en Be schikker ook over ons vaderland ge looft, zoo hij zijn vaderland waarach- tiglijk liefheeft, voor de eere van Christus ook in onze staatkunde op komen; en is mits we dit volstandig, mits we dit met beleid en met een- parigen schouder doen, de mogelijk heid nog niet uitgesloten, dat de geest van den afval bij ons wordt gestuit." (Dr Kuyper.) Een verkiezingsredenaar te Leiden moet gezegd hebben, dat zoowel de R.-K. als de Protestantsch-Christelijke partijen streven naar de totalitaire partij. Volgens 't verband, waarin het gezegd werd, en volgens de letterlijke beteekenis der woorden, beteeken.de dit, dat die partijen eigenlijk geen andere partijen kunnen dulden; haar partij moet de eenige zijn! Dat loopt uit op beperking der staatkundige, d.i. geestelijke vrijheid! Welk een onkunde! Art. IV van ons program zegt: „De Overheid, zoo leert ze (de partij), behoort (als dienaresse Gods) alle kerken of gods dienstige vereenigingen en voorts alle burgers, onverschillig welke hun belij de- aangaande de eeuwige dingen zij, te be handelen op voet van gelijkheid". Art. VIII luidt: „Zij verlangt daartoe bevestiging van den rechtmatigen volks invloed, die, krachtens den geestelijken band tusschen kiezers en gekozenen, door de Staten-Generaal, naar eisch van onze historie, op het staatsgezag wordt uit geoefend". Art. IX zegt o.m.: „De politieke vertegenwoordiging komt tot stand door middel van een kiesrecht uit te oefenen door gezinshoofden en daarmede gelijk te stellen personen; de maatschap pelijke door de medewerking van al len, die in of buiten gezinsinvloed levend, zelfstandig werkzaam zijn in ambt, be diening of waardigheid of zich in eenig beroep of bedrijf verbonden hebben". Waar is hier de beperking tot eigen kring of partij, wat invloed op de regee ring of vrijheid van beginselen betreft? En art. XXIII stelt vast: „En ten slotte verklaart zij, dat ze, om deze beginselen ingang te doen vinden, de zelfstandigheid van hare partij handhaaft; zich bij geen andere partij laat indeelen; en slechts dan samenwerking met andere partijen aanvaardt, indien die door een vooraf wel omschreven accoord, met ongekrenkt behoud van hare onafhankelijkheid, kan worden verkregen". Hier wordt het bestaan van andere partijen erkend! Wat wil men meer? De A.-R. beginselen zijn ruim, willen ruimte van geestelijke vrijheid, omdat ze Calvinistisch zijn, omdat ze naar Gods Woord zijn; het Woord, waarin de Heere Jezus zegt: „Laat ze beide (onkruid en tarwe, ongeloovigen en geloovigen) te zamen opwassen". Nergens is de geestelijke vrijheid, ook in het politieke, boter gewaarborgd den bij een partij, welke het handhaven van die geestelijke vrijheid een gebod van God geloolt te zijn; dan bij een partij, die geen andere wijsheid kent, dan die van Gods Woord. Laat de feiten spreken! Wie reepen het hardst om beteugeling der persvrijheid t.o.v. de N.S.B.? Niet de A.-R., maar link- sche partij eni „Nu ja, gelogenWie zegt dat nu?" In bedekte termen kan men het hier en daar lezen. In verband met de tariefmachtigings- wet beeft Dr Colijn gezegd, dat Hij reeds in 1933 en 1937 de mogelijkheid van ver andering in onze handelspolitiek heeft aangekondigd. Van liberale zijlde heeft men dit, laten We 't zacht zeggen, in twijfel getrokken. Oók van liberale zijde (gelukkig!) heeft imien Dir Colijba verdedigd. Dit kunnen we dus laten rusten. In verhand met de ouderdomszorg heeft Dr Golijln. in zijin verkiezingsrede voeringen (1937) iets gezegd, waarover de meeningen uiteenloopen. In het Voorloopi'g Verslag van de Tweede Kamer is hem toegeschreven de belofte, dat er uitbreiding zou komen voor ouden, die nu nog van de voordeelen der ouderdomsverzekering verstoken zijin; waarbij natuurlijk het verwijlt behoort: En gij deed niets! Dr Golijn heeft daarop geantwoord: „Dan moet ik een paar legenden uit de weTeld helpen. Dat wil zeggen: ik wil een poging daartoe doen, hoewel ik overtuigd ben, dat het wel met zal gelukken.Er is nu iniet gezegd, dat een toezegging van dien aard gedaan is, er is gezegd, dat de indruk gewekt is. Het is moeilijk, verant woordelijk te zijin voor indrukken oirm- trent hetgeen m enzegt, die anderen zich vormen, maar ik mag zeggen, dat ik bijl elke gelegenheid.altijd vooropgesteld heb: dat defensie de voorkeur heeft en dat, wanneer in de uitgaven voor defen sie voorzien is, en er dan geld beschik baar is, de uitbreiding van de ouder domszorg een van de onderwerpen is, 'die het eerst voor overweging in aanmerking kuinuen komen. Dit is precies wat in de verkiezingscampagne door mij als anti revolutionair is gezegd geworden." Dr Colijn eenleugenaar?! Een man, die de kiezers „lekker" wil maken door bepaalde toespelingen op toekomstige bui tenkansjes?! Laten wij op 19 April toonen, dat wij niets liever willen dan dat DR COLIJNI BLIJFT eerste raadsman van de Kroon! „Gezind ben ik te belijden dat, in hetgeen ik deed, telkens onheilig vuur gemengd was; maar, noch belijdenis, noch berouw zal mij de uitnemend heid, zal mij de heiligheid der taak doen vergeten waaraan ik mijn leven heb gewijd." (Groen van Prinsterer.) Op 119 April wordt het Nederlaudsche volk weer ter stembus geroepen. De kie zers mogen dan weer meehelpen aan de samenstelling van de Provinciale Staten en daardoor aan de vorming vam een nieuwe Eerste Kamer. Van de A.R. kie zers en kiezeresseu. mogen we natuurlijk verwachten, dat ze niet alleen opi num- iroler 1 van de A.R. lijst zullen stemmen, maar dat ze ook zullen tracliten anderen, die nog weifelen, te bewerken, opdat bet stemmencijfer voor onze lijtst zoo hoog mogelijk wordt opgevoerd. Ein dat is dit jaar wel zeer noodig. We zullen trouw moeten stemmen en hard moeten werken, oraj de 8 zetels in 'de Prov. 'Staten, die we vóór 1935 hadden, weer te kunnen bezet ten. 'Ein dat is niet alleen wensohelijfc, maar ook beslist mogeüjk. Mogelijk, als we even trouw op onzen post zijn, als we in 1937 waren. Toen heeft onze Pro vincie en ook de Staten-Gentrale Middel burg meegeholpen, om het stemmencijfer der A.R. partij een nooit gekende hoogte te doen bereiken. Toen hebben we mogen meewerken, om Dr Clolijn Minister-pre sident te maken. Mede door onze stern- mlen is het mogelijk geworden, dat 3 onzer emdnentste mannen: Golijn, Van Dijk en D'e Wilde, geroepen werden, als dienaren der Kroon op te treden. Nu, in 1939 gaan we onder andere om standigheden naar de stembus dan in 1937. Nu prijkt de naam Dr Golijln niet op nummer 1 van de A.R. lijist. Etn toch, al zijin de omstandigheden anders, de strijld is dezelfde. De worsteling is nu niet van minder belang dan toen. In 1937 heb ben we mogen helpen bouwen, in 1939 hebben we dezelfde roeping. Wanneer we allen, mannen en vrouwen, ons laten lei den door onze beginselen en door den nood van ons Vaderland op velerlei ter rein, dan zullen we nu wéér willen bou wen. Dan zullen we door onze stemmen, waardoor het uitzicht geopend wordt o-p

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 5