DE ZEEUW Niet het geweld, maar het recht TWEEDE BLAD ZELFSTANDIG EN ONZIJDIG De voorzorgsmaatregelen der Regeering. Onderwijs. Uit de Provincie. Het is een teeken van den verwarden en onzekeren tijd, waarin we leven, dat de regeering van een zelfstandig en on zijdig klein land als het onze zich ge noopt ziet om permanente verscherp te veiligheidsmaatregelen te beramen, ten einde niet steeds weer bijzondere ge legenheids-acties te moeten ondernemen, welke onrust en misverstand kunnen wek ken. Maar wij zijn het niet, die de ver antwoordelijkheid dragen voor de span ningen in de wereld om ons heen. Wat wij doen, is een reactie daarop, die ons groote offers aan middelen en ener gie kost, en groote offers van velen onzer landgenooten vergt. Het aandeel van het Motorweg- verkeer In de kosten van den weg. j ZUID-BEVELAND VAN WOENSDAG 12 APRIL 1839, Nr 163. Over den overval van Italië in Albanië schrijft de Standaard: De Regeering van het Italiaansche im perium, wiens officiëel hoofd nog on langs sprak van vrede en vredesgezind heid, heeft het noodig geacht op Goeden Vrijdag een bommenregen los te laten over de open steden van een klein volk, dat reeds in hooge mate afhankelijk van Italië was. De motiveering van deze gewelddaden is van eenzelfden aard als reeds vroeger werd gehoord: Italianen zouden bedreigd worden, Italiaansche belangen eischen veiligstelling, recht en orde moesten ge handhaafd worden en zelfs dreigde er door Albanië gevaar voor de Italiaansche- Zuid-Slavische betrekkingen. Naar fascistische methode werden on derhandelingen, toen deze niet direct resultaat sorteerden, afgebroken en ge volgd door daden van gruwelijk geweld. En zoo zag de wereld zich opnieuw geplaatst voor een verrassing, die duide lijk toont wat haar in de toekomst te wachten staat. Ook nu zullen zij, die zich keerden tegen een politiek van agressie in Euro pa, het wel bij een protest laten. Ook dit offer zal nog wel lijdelijk gebracht wor den. Toezeggingen en accoorden blijken deze daden van geweld niet te kunnen verhinderen. Doch elke nieuwe gewelddaad brengt ons dichter bij een ontlading van de benauwende spanning. Eenmaal zal tegen het „voorwaarts marsch" van de naar-expansie-strevende machten het „halt" van de in hun vitale levensbelangen bedreigde naties worden gehoord. Dan barst een nieuwe wereldbrand los. Tenzij God de harten van vorsten en volken neigt. De heerschers dezer eeuw spreken soms van duizendjarige macht, misbruiken zelfs het woord eeuwig, Jezus Christus, Wiens triomf over zon de en dood wij mochten herdenken, heeft dit alles voorspeld. Het geweld en de dood mogen een tijdlang heerschen op aarde, het zal niet langer zijn dan Hij het toelaat. Als Zijn teeken op de wolken gezien zal worden, is het uit met de macht hebbers dezer aarde. Hij zal heerschen en alle geweld des menschen vernietigen. Zoo blijft een Christen, hoezeer de ge varen hem, zijn volk en zijn land om ringen, altijd het oog naar boven gericht houden. Want hij weet, dat niet het geweld, maar het recht, niet de dwang, maar de gerechtigheid zal triumpheeren. Wij lezen in het „Handelsblad": De korte en duidelijke radiorede van onzen minister-president is een boodschap aan ons volk, maar ook aan de wereld om ons heen, die voor geen dubbelzinnige uitlegging vatbaar is. Wij verdenken niemand tegen Nederland iets in het schild te voeren. Maar uit de internatio nale spanningen tusschen andere mo gendheden zouden conflicten kunnen voortkomen, waardoor ook ons land in een gevaarlijke stormzöne zou komen te liggen. Mocht dit onverhoopt gebeuren, dan weten al onze buren en ook de an deren, dat onze houding de volgende zal zijn: wij zullen onze zelfstandige h e i d bewaren en ook onze o n z ij d i g- heid, en elke poging van buiten om daarop inbreuk te maken, afwijzen en desnoods met geweld van wapenen ver dedigen. Tegen eiken aanrander, van welken kant ook. Dat wil zeggen, dat wij ons bij geen enkele front- of blok vorming zullen aansluiten, tenzij een aanvaller door schending van onze on zijdigheid of ons gebied ons daartoe zelf zou dwingen. Zoolang dit echter niet ge beurt, behoeft niemand te vreezen, dat wij ons als voorpost of doorgangsland van voor of tegen anderen zullen laten gebruiken. Zelfstandigheid en onzijdigheid! Duide lijker kan het niet gezegd worden. Wan neer er door ons lidmaatschap van het geen er nog van den Volkenbond over is (ook in het Albaneesche geval heeft niemand zich tot Genève gewend) zelf3 na Nederlands bekende voorbehoud ten aanzien van de sanctieplichten nog eeni- ge twijfel mocht hebben voortbestaan, dan is nu door de glasheldere radiorede van minister Colijn ook daaraan radicaal een einde gekomen. Zelfstandigheid en onzijdigheid, die twee factoren bepalen onze houding. Niemands aanrander, niemands volgeling. Die houding schept verplichtingen, na melijk om zulk een neutraliteitspositie ook in de practijk te kunnen hand haven. Daarom moet ons land tijdig en voortdurend paraat zijn, teneinde zich zelf en daardoor ook den anderen lan den, die in onzen wil tot zelfstandigheid en onzijdigheid gelooven, verrassingen te besparen. Het is dan ook volkomen begrijpelijk en verantwoord, dat er bij zondere maatregelen worden getroffen voor de verscherpte bewaking van al onze grenzen, en voor de veiligstelling van een eventueele algemeene mobilisa tie, indien en wanneer deze laatste nood zakelijk mocht worden, hetgeen nu nog niet het geval is. Wij twijfelen er evenwel niet aan, dat deze offers met volle overtuiging zullen worden gebracht en wij vertrouwen, dat zij, die nog niet rechtstreeks geroe pen worden om hun persoon in dezen vaderlandschen dienst in te zetten, op andere wijze het mogelijke zullen doen om de bijzondere lasten der anderen te verlichten. Het recht en de mogelijkheid om als volk en natie onszelf te zijn en te blijven, is een heilige zaak van iederen Nederlander, waarvan de lusten, maar ook de lasten zonder morren gemeen schappelijk zullen worden gedragen. WERKVERSCHAFFING EN VERKIEZING LEDEN PROVINCIALE STATEN EN GEMEENTERADEN. Wij brengen in 'herinnering de volgen de aanschrijving van het Ministerie van Sociale Zaken d.d. 22 Maart j.l. aan de rijks inspectie voor de werkverschaffing „Ten behoeve van de bij de werkver schaffing te werk gestelde arbeiders wordt voor de aanstaande verkiezingen van de Betaalt het wegverkeer 271 millioen te veel? De Alg. Ned. Verkeer sfederatie heeft een uitvoerige publicatie gewijd aan het rapport mn de oommiasie-De Vries in zake: „Het aandeel van het Motorweg- verkeeT in, de Kosten van den Weg". Ziiji (komt daarin tot de volgende couclur sies: a. Door het conto-finto der subcom missie te herzien volgens de laatst beken de gegevens is de conclusie gerechtvaar digd, dat de bijzondere opbrengst van het motoirwegverkeer de uit dit verkeer voort vloeiende kosten niet met f 100 millioen (13 pet.) doch met f 271 millioen (35 pet.) aal overschrijden, waarbij dan nog is aangenomen, dat de heffing van het bijl zonder invoerrecht op benzine in 1944 zal worden (beëindigd. b. Hjet rapport der subcommissie toont onomstootelijlk aan, dat het motorwegver- keer meer opbrengt dan zijn rechtmatig aandeel in de kosten van den weg, in ver band waarmede iedere verdere verhoo ging der op het tmotorwegverkeer druk kende lostorn ten eenenmale uitgesloten moet zdjh. o. Indien uit een oogpunt van alge meene belastingpolitiek zich ook maar eeüigszins een mogelijkheid voordoet om tot verlaging van belastingen over te gaan, komt het xnotorwegverkeor zeker in de allereerste pilaats voor verlaging van de thans zoo overtuigend gebleken overmatig hooge lasten in aanmerking. d. Aangezien bij een eventueels coördi natie van het verkeer de richtlijn dient te gelden, dat elk verkeersmiddel zijin eigen lasten behoort te dragen en daaraan bo vendien gelijkheid der concurrentievoor waarden voor de verschillende verkeers middelen ten grondslag moet worden ge- leg, cal het pp grond van het rapport der subcommissie tpoot do koetea van dsn weg aanbeveling verdienen de behande ling der thans aanhangige wetsvoorstel len tot regeling van het personen- en goe derenvervoer uit te stellen tot tijd en wijle (de toestand van 'sRijlks schatkist belang rijke verlaging der op het motorwegver- keer drukkende lasten mogelijk maakt. nale spanning het in 's lands belang ge- wenscht achtten hun uitstapje naar de Belgische Ardennen af te breken en naar Nederland terug te keeren, namen zij den terugweg over Brugge om zoo over Sluis ons land binnen te komen. In deze ge meente bestaat het éénrichtingsverkeer. Komende uit België is de weg over de kade, maar daar heerschte op Goeden Vrijdag reeds een zoo druk vreemdelin genverkeer, dat de ministerieele auto het veiliger achtte daar niet te rijden, maar links af te slaan over den nieuwen weg. Zij werden daar echter door de politie aangehouden die hen de order gaf te kee ren en over de kade te rijdenl (VI. G.) Landarbeidersloonen op Zuid-Beveland. In den kring van den L. T. B. (Lewe- dorp, Heinkenszand, 's Heerenhoek, Ove- zand en Kwadendamme) heeft prof. Koen- raad, die door de landbouwers en de land arbeiders als arbiter was benoemd, inzake de loonen uitspraak gedaan. Hij heeft zich aangesloten bij het contract te Nieuw- aorp, D'at is voor gewoon werk van 1 Maart 31 Aug. 24 cent per uur, met een min. dagloon van f2.15. Van 1 Sept.30 Nov. 24 cent per uur met een minimum dagloon van f2.15. Van 1 Dec.29 Febr. 24 cent per uur, met een minimum dagloonvan f 2'. Voor zwaar werk als hooi-oogsten, mestladen, delven met laarzen, maaien, kanten snijden (koren en gras), oogst bin nenhalen, werk bij de zelfhinders, ma- ohinedoraohen, sproeien en plukwerk, 27 oent per uur, met een minimum dagloon van f2.50 per dag. Vrouwenloonen 2/3 der mannenloonen. Terwijl arbeiders, die een week of kor ter bij één werkgever werkzaam zijn, f 0.25 per dag meer zullen ontvangen vanaf 1 Maart tot eind October. Verplichte arbitrage In den landbouw op 3 u! - S^vs! d Xi'L J| C hl V> V* l ft U, UCk 'i\it 'c\'y de Kamer, is door den Minister van Eco nomische Zaken aangewezen als arbiter in het conflict tusschen de landbouwers in Oostelijk Zuid-Beveland en een aantal landbouwers in West Zuid-Beveland eenerzijds en de organisaties der land arbeiders anderzijds. Bevoegdheden van den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht. Bij Kon. besluit van den lOen April 1939 houdende machtiging op den Opper bevelhebber van Land- en Zeemacht be doeld in artikel 33 van de wet van 14 September 1866 nopens bepalingen be treffende de inlkfwartieringen en het on derhoud van het krijgsvolk, en de trans porten en leverantiën voor leger® of ves tingen gevorderd, is het volgende be paald De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht wordt door ons gemachtigd voor zoover betreft de landstreek, waar zich afdeelingen van Zee- en Landmacht bevinden behoudens echter voor die afdeelingen, welke organiek zijn bestemd voor de bezetting van liniën, stellingen en sterkten om op zoodanige wijze in de behoeften van inkwartiering, onderhoud, transporten en leverantiën van allerlei aard (ook aan paarden, rund- en ander vee) te voorzien of door zijne onderge schikten te doen voorzien, als hem, op zijne verantwoordelijkheid, het meest ge raden voorkomt, hetzij1 door het benoodig- de, na oene voorafgaande vordering van zijnentwege, te doen verstrékken, of in dringende omstandigheden, zonder voor afgaande vordering door zijne onderge schikten in gebruik of in eigendom te doen nemen, hetzij1 door goedkeuring van hetgeen te dien opzichte, zonder zijn last, in het belang van den krijgsdienst is verricht. Gelijke machtiging als1 boven wordt ver leend aan den Commandant eener linie, vesting of sterkte, doch alleen voor zoo ver betreft het terrein in het gebied van de linie, steling of sterkte, waarover de staat van oorlog of van beleg rich zal hoewel aangenaam, is zeer schadelijk voor hoewl aangenaam, is zeer schadelijk voor de mosselverzending. De vraag uit België en Frankrijk is de helft minder dan vo rige week. Dë kwaliteit handhaaft zich tot heden goed. Hansweert. Gedetacheerd bij de brigade marechaussee alhier, de marechaussee A. v. d. Boom van de brigade Hontenisse. Kapelle. Benoemd tot voorzitter van de afd. der Ned. vereeniging Luchtbescher ming de heer M. Glas Jbz., tot secretaris de heer D. Ganseman en tot penning meester de heer P. Zegers. Voetbal. Kortgene. De v.v. D.V.O'. II, welke uit jongeren bestaat, heeft Dinsdagmiddag op „Houtrust" gespeeld tegen een club van de H.B.S. uit Goes. D.V.O. won met 50 Uitslag Examens voor Diploma Vak bekwaamheid voor Broodbakkers. Door de Stichting voor Vakopleiding en Examens in het Bakkersbedrijf is te Goes candidaten die na het examen Vakbe kwaamheid-A (Praktijk) tot het theore tisch gedeelte zijn toegelaten, het examen Vakbekwaamheid-B en G (Theorie en Al gemeen) afgenomen. Te Goes slaagden van de 37 candidaten do volgende heeren: A. -J. Blaauwkamer; M. G. Deurwaar der: H. Filius; A. Karman; A. Jasperse; J. M. Minnaar; P. A. Minnaard; G. M. Qua.-kelaar; J. A. v. d. Hooft; R. J. G. Verschoore; J. A. M. Weijnen; B. A. Buyck; G, J. v. Gadsand; J. Dtey; J. F. Spinnewijn; F. J. Faas; J. A. v. Hoeve; J. A. Ruytenburg; A. J. Wijffels; J. v. d. Maale; G. Nieuwdorp; P. P. Lampo; J. A. Lijbaart. leden der Provinciale Staten en van de gemeenteraden de volgende regeling ge troffen A. Voor zoover de werkverschaffing ligt in de gemeente, waar de te werk ge stelden hun stemplicht moeten vervullen vangen de werkzaamheden op den dag van de stemming aan uiterlijk om 10 uur v.m. Vergoed worden twee uren, berekend naar de voor die gemeente geldende loon- norm'(en). B. Indien de werkverschaffing buiten de gemeente ligt en de arbeiders eiken dag op en neer gaan, wordt door u in overleg met het gemeentebestuur in elk voorkomend geval vastgesteld, hoe laat de arbeiders op den dag der verkiezing uiterlijk op het werk moeten zijn. Slechts het aantal verzuim-uren, door u bepaald, mag worden vergoed en wel op de basis van de voor de gemeente geldende loon- nionm(en). MINISTERS ZONDIGEN TEGEN VERKEERSREGELS. Toen Vrijdag j.l. de minister-president dr Golijn en de minister van defensie dr van Dijk, tengevolge van de internatio Wolfaartsdijik. Maandagavond werd al hier van den arbeider D. Cyvat een rij wiel ontvreemd, dat stond binnen een af rastering tegen zijn woning. Dinsdag werd de ruim 80-jarige J. Goetheer, wonende alhier, die zich per rijwiel in de omgeving van Kloetinge be vond, aangereden door een motorrijder. Het ongeluk is nog tamelijk goed afge- loopen. Met eenige wonden aan het hoofd is de heer 'G., na verbonden te zijn, per auto naar zijn woning alhier gebracht. lerseke. Domeinveiling t.e G o e s. Dinsdagmiddag heeft de ontvanger der Registratie en Domeinen te Goes bij' in schrijving verkocht een perceel boom gaard, tuingrond en vergraven dijk onder KapeÉfe, groot 0.76.40 H.A., grenzende aan den nieuwen Rijksweg in den Evers- dijkschen grintweg, ged. tot roeven oogst 1938 in pacht 'geweest bij L. de Rijder. Inschrijvers: K. de Koeyer, Biezelinge f2727.27; W. Slabbekoorn, Biezelinge f2601; L. Verhulst, Biezelinge f2200; M. Verhulst, Biezelinge f2016; M. Dorre- paal, Biezelinge f 1910; Jac. Glerum, Bie zelinge f 1906; Jac. de Schipper, Bieze linge f 1651; Jac. van PuttenElenbaas, lerseke f 1414. 'Onkosten ploegen f 56, plus 5 pet. onraad. THEE DOETJE GOED! Een dubbele treinbotsing nabij Valenciennes kostte wonder boven wonder geen menschenlevens. De materiëele schade is echter zeer groot. Het opruimingswerk ging met groote moeilijkheden gepaard. Vluchtende Albaneezen vinden aan de grenzen van hun land strenge controle. Een snapschot aan de Montenegrijnsche grens, waar in de afgeloopen dagen velen passeerden op de vlucht voor de Italiaansche troepen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 5