DE GRENSBATALJONS OPGEROEPEN. De spanning in Europa. lil fin. Ij. „ZeelaoÉ" Pees Dagblad voor de Provincie Zeeland Ter verzekering van onze politek van zelfstandigheid. Radiorede van IVHnister Colijn. T)t IN VXÏ? EERSTE BLAD. Belangrijkste Nieuws. DINSDAG 11 APRIL 1939 53c JAARGANG - No. 162 >mÊLE 'wo'or|i tot u richten1, om de beteekenis van dezen ifiiÈÊêW maatregel in het juiste licht te stellen. Besprekingen te Londen en Parijs. Militaire Maatregelen. Ongerustheid gisteren wat minder dan Zondag. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Gei f\ beschikbaar voor E. Lm SLr (jen aankop van een Automobiel Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoei Postrekening 444» Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers S cent Adverteniiün 30 cent per regel Ingezonden mededeeiingsn 60 cent per regel Kleine Aavertentiën Dinsdags en Vrijdag» f 0.78 bij vooruitbetaling Advertentiën onder ietter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting De Regeeringsdienst meldt: Bij Koninklijk besluit van 10 April is bepaald, dat de tegenwoordige buiten gewone omstandigheden inhouden oorlogsgevaar in den zin waarin dat woord in 's lands wetten voorkomt. Krachtens dit besluit is gisteren opgeroepen het personeel van de bataljons voor de grensbeveiling. Deze verklaring en oproeping zijn niet te beschouwen als een rechtstreeksch gevolg van de gebeurtenissen der laatste dagen. De algemeene toestand in Europa heeft de Regeering de wenschelijkheid doen gevoelen, dat onze grenzen beter dan tot dusver beveiligd worden, ter verzekering van onze politiek van zelf standigheid. De verdere ontwikkeling van de gebeurtenissen zal dientengevolge met meer gerustheid kunnen worden afgewacht. Dr. H. Colijn Hedenmorgen heeft Minister 'Golijin, ter toelichting van de genomen militaire maatregelen, vloer de radio de volgende rede gehouden In verhand met de buitengewone tijdsomstandig heden heeft de regeering zich andermaal verplicht gezien in het belang van het vaderland, bijzondere maatregelen te treffen. In den afgeloopen nacht is n.l. overgegaan tot het onder de wapenen roepen van het personeel, beboerende tot de bataljons', die bestemd zijn voor de zoogenaamde grensheveiliging. Teneinde onnoodige bezorgdheid bij de bevolking te voorkomen, wil ik thans door de radio een kort Ik begin dan met te zeggen wat men er n i e t in moet zien. Men moet er niet uit lezen, dat de regee ring beducht is voor een 'directe bedreiging van ons land. Voor zulk een opvatting is geen enkele aanleiding aanwezig. Onze betrekkingen met 'het buitenland laten niets te wenschen over. Met alle mogendheden is de verhouding goed. Daarom kan i'k zeggen, dat de regeering niet beducht is voor een directe 'bedreiging van 's lands veiligheid en 'dat de genomen maatregel dus niet in dat licht mag worden gezien. Nu komt echter vanzelf de vraag naar voren, wat er dan wel in te zien is. Men moet er een zuivere voorzorgsmaatregel in zien in verband met den alge- meenen toestand in Europa. Ons werelddeel verkeert in een toestand van latente internationale spannin gen, die ons verplichten er relkenig mede te houden, dat die spanningen zich kunnen ontladen in vijandelijkheden. En als dat geval zich miocht gaan voordoen, dan moeten wij niet slechts in woorden, dOch metterdaad in staat 'zijn op afdoende wijze blijk te geven van onzen vasten wil onze zelfstandigheid en onzijdigheid te handhaven. Të handhaven onder alle omstandigheden en naar alle zijden. Om dat effectief te kunnen doen, wanneer de noodzaak er van zou blijken, moet onze geheele weermacht ten: slotte gemiobiliseerd worden. Maar in ons huidig le-gerstelsel en het zeer isnelle verloop, dat dei krijgs handelingen in onzen tijd kenmerkt, is de normale sterkte van ons leger op vredesvoet ongenoegzaam om de zekerheid te scheppen, dat die mobilisatie onge stoord Zou verloopen. Daarom is het een eisc'h van voorzichtig beleid de voorwaarden te scheppen, die het ongestoord verloop eener mobilisatie kunnen waarborgen. De maatregelen worden voorbereid ona zoolang de rust in Europa niet is weergekeerd in deze leemte op doeltreffende wijze te voorzien. Maar daarmee is eenige tijd gemoeid. En daarom heeft de regeering ter overbrugging van die periode besloten het personeel van de afzonderlijke grensbataljons, evenals in September onder de wapenen te roepen, ter versterking van de reeds aanwezige bataljons van de onder de wapenen zijnd© lichting. De normale toestand is volstrekt onbevredigend voor regeering en volk. Tel kens als de internationale spanningen een acuut karakter krijgen, staat de regee ring voor de moeilijke vraag: moeten we bijzondere maatregelen treffen of kunnen we ze nog achterwege laten En telkens wanneer zulke omstandigheden zich voordoen rijst ook onder ons volk soortgelijke vraag, waarmede dan 'ongerustheid pleegt gepaard te gaan. Daar om is het noo'dig voorzieningen te treffen, die een meer permanent karakter dragen en van zoodanigen aard zijn, dat niet telkenmale tot het treffen van bijzondere maatregelen behoeft te worden overgegaan en men de ontwikkeling der gebeurte nissen dus met meer gerustheid kan afwachten, dan thans het geval is. De nu genomen maatregel is zooals ik reeds zeide te zien als een overbrugging van den tijd, die noodzakelijk verloopen moet tot aan het oogenblik dat de meer permanente maatregel effectief kan werken. Ik herhaal nog eens wat ik in de beginne reeds gezegd heb: wij duchten van niemand eenige vijandelijke houding tegen Nederland. Maar wij zullen tegenover ieder onzen duidelijken wil toonen, dat wij onze beproefde zel'fstandigheidspolitiek en onze onzijdigheid met alle ons ten dienste staande middelen willen hand'ha en. Dat en dat alleen is de strekking van de genomen maatregelen. Maar omdat dit zoo is, mag ik aan wat ilk gezegd heb nu ook een raad vast- knoopen. Deze n.l., dat er geen enkele reden aanwezig is voor bijzondere ongerust heid. Natuurlijk houdt de toestand in de wereld ook onze- aandacht gespannen. Maar dat is heel wat anders dan beduchtheid voor onze eigen onmiddellijke veilig heid. Yoor zulk een beduchtheid, ik herhaal het, acht ik geen enkele 'grond aan wezig. Hoe kalmer we den toestand onder de oogen zien, hoe rustiger we ons dagelijksche werk blijven verrichten, hoe 'beter dat is voor ons zelf en hoe gunsti ger indruk naar buiten dit zal maken. En voorts belijden we ook als volk in diepen ernst, dat het lot ook van ons land uiteindelijk niet in handen van menschen ligt en niet van den wil eens menschen afhankelijk is, maar dat God Almachtig de wereld regeert. In dat geloof schuilt kracht, het schept vastheid van wil aan 's menschen zijde en het voorkomt dat men als een riet door den wind ginds en weer bewogen wordt. Het was wel te vreezen, dat na het ge beurde met Albanië, de spanning in ons werelddeel tijdens de Paasohdagen zou toenemen. Vooral Zondag schijnt het ge vaar van verdere verwikkelingen groot geweest te zijn. Te Londen was het met Paschen druk in diplomatieke kringen. De onzekerheid over Italië's verdere voornemens heeft de Engelsche en Fran- sohe staatslieden de beide Paasohdagen ten zeerste bezig gehouden. Zoowel te Londen als te Parijs zijn menigvuldige be- hesprekingen gehouden, waaraan ook de hoogste autoriteiten van leger en vloot hebben deelgenomen. De spanning, welks Zondagmorgen zeer girooil was, is geleide lijk wat geminderd. 'Chamberlain is Zondagmorgen half 8 uit Schotland te Londen terug gekeerd. De premier zag er vermoeid uit# Lord Halifax kwam om elf uur op het Foreign Office aan. Een half uur later begaf hij zich met een pakje documenten naar Chamberlain. Op het Foreign Office had Halifax een onderhoud met den Griekschen gezant gehad. Na met Cham berlain overleg te hebben gepleegd, keerde Lord Halifax een half uur later weer naar het departement van buitenlandsche zaken terug. Bekend werd, dat het kabinet Maandag morgen bijeen zou komen. Terzelfder tijd heeft de Britsehe admiraliteit medege deeld, dat geen Britsehe troepen op Kor foe aan land zijn gezet, zooals te Rome en te Berlijn verluidde. Lord Halifax heeft Zondag verder den Italiaansohen zaakgelastigde te Londen niet minder dan drie malen ontvangen. Bij deze besprekingen liet Lord Halifax den Italiaansohen diplomaat er niet over in twijfel, dat de Engelsohe re geering de Italiaansche actie in Albanië zeer ern stig opvat. De Italiaansche zaakgelastigde gaf den minister in krachtige en categorische be woordingen verzekeringen ten aanzien van den streng beperkten aard van de Ita liaansche actie in Albanië. Zondagnacht meldde Reu ter uit Londen, dat de on gerustheid over den inter nationalen toestand des avonds eenigszins minder was dan Zondagmorgen. Engelsche maatregelen. De kust- en luchtverdediging van Mal ta waren gisteren bij: wijze van voorzorgs maatregel bemand. Naar Havas uit Sanremo meldt, zijn het 31.000 ton groote linieschip Warspit© en de flottieljeleider Aberdeen, die op de ree- de van San Remo lagen en daar tot Dins dag zouden 'blijven, met onbekende be stemming vertrokken. Het 31.000 ton metende Britsehe linie schip Malaya, dat op de reede van Men ton lag, en Maandagochtend zou deelne men aan een Fransch-Britsche plechtig heid, is in den loop van Zondagnacht met onbekende bestemming vertrokken. Maandagochtend te elf uur is het Brit sehe kabinet bijeen gekomen, om een vol ledig verslag van Halifax over alle ge beurtenissen sinds Donderdag en in het bijzonder over de bezetting van Albanië aan te hooren. Attlee, de leider van de .arbeiderspartij, heeft den toestand met Chamberlain be sproken. Hoewel nog geen besluit geno men is, heeft men aanwijzingen, dat beide Huizen vóór Donderdagmiddag bijeen ge roepen zullen worden, terwijl het kabinet weer Donderdagochtend zou bijeen komen. Te Londen verneemt Reu ter, dat op 8 April alleeen- heden van de Middelland se h e zeevloo't, welke een bezoek brachten aan Itali aansche havens, deze ha vens verlaten hebben. Er wordt officieel niets meegedeeld om trent de bestemming van de oorlogssche pen. De hoogste autoriteiten van leger, vloot en luchtmacht in Frankrijk bijeen. Even intensief als te Londen zijn de besprekingen te Parijs geweest. De permanente commissie der lands verdediging is Zondagmiddag vijf nur te Parijs op het ministerie vani landsver dediging, onder voorzitterschap van mi nister-president D'aladier bijeengekomen. Havas meldt uit Parijs, dat het kabi net vandaag, vier uiur, bijeenkomt; de mi nisterraad Woensdag om tien uur. KONING ZOG OP WEG NAAR TURKIJE. Koning Zog en Koningin Geraldine zijn Zondag te 'Saloniki aangekomen met hun gevolg. Volgens oncontroleerbare in lichtingen zou de vorst, na een zeer kort oponthoud te Saloniki, ©enigen tijd te Fortaria (een zo-merverblijlfplaats bij Vole) hebben doorgebracht, totdat de toe stand van de koningin verder reizen ver oorloofde. De Alhanoesche ministers, die teza men met den Koning waren aangekomen, zouden Griekenland onmiddellijk verlaten unlet nog onbekende bestemming. Eten nader bericht van Havas meldt, dat Koning Zog en zojiru gevolg naar La- rina zijn dooi gereisd, alwaar zij in den nacht vian Zondag op Maandag zijn ge passeerd. Volgens zekere geruchten, aldus Havas, zou de Koning zich naar Turkije begeven. Naar 'Stefani uit Athene meldt, heeft Koning Zog de Grieksche autoriteiten medegedeeld, dat hij voornemens is bin nenkort Griekenland te verlaten. In de Italiaansche pens insinueert men, dat Koning Zog een „ledepop van de Britsehe Intelligence Service" was en hij „zijn volk bedroog" op bevel van Elnge- land. MAAR»" Het drama over Albanië voltrokken. Gedurende de Paasohdagen heeft zich het drama, dat op Goeden Vrijdag door Italië werd ingezet, verder over Albanië voltrokken. De Albaneezen moesten wijken voor de overweldigende overmacht. Spoedig waren de belangrijkste steden in handen der Ita lianen. O.a. was dat het geval met de steden Durazzo, Valona, Skoetari en de hoofdstad Tirani. Volgens Italiaansche mededeeling zijn de verliezen bij deze veroveringsexpeditie slechts zeer gering geweest. Men zegt, dat er 12 dooden en eenige tientallen ge wonden zijn te betreuren. De verliezen van Albaneesche zijde zijn niet bekend. Bij de verovering heeft de luchtmacht een groote rol gespeeld. E'en regiment be staande uit 3000 Italiaansche grenadiers is o.a. door de lucht van Italië naar Ti rana vervoerd. In Italiaansche kringen beweert men, dat koning Victor Emanuel een nieuwen titel zal krijgen met betrekking tot Al banië, waardoor dit land in feite tot een deel van het Italiaansche rijk zou worden gemaakt. Naar van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, zal koning Zogoe verboden wor den zijn land weer te betreden daar dit aanleiding zou kunnen geven tot ordever storingen. Naar alle waarschijnlijkheid zal Mus solini een bezoek aan Tirana brengen, doch een datum is nog niet vastgesteld. MEER ITALIANEN ONDER DE WAPENEN. Reuter meldt uit Rome: 'Manschappen van verschillende lich tingen, doch voor het meerendeel van de lichting .1912, zijln 'gisteren, naar gemeld wordt, onder de wapenen geroepen voor een korten tijd, teneinde de plaats in te nemlen van de naar Albanië gezonden troepen. Officieele kringen weigeren het opge roepen aantal nader aan te geven, doch volgens de geruchten gaat het om onge veer 200.000 man. ONGERUSTHEID OVER GRIEKENLAND. De Britsehe regeering schijnt zich aan vankelijk vooral ongerust te hebben ge maakt over de positie van Grieken land. Er deden te Londen dan ook ge ruchten de ronde omtrent het op handen zijln van een Engelsche garantie ia.an Grie kenland en men achtte het zelfs mogelijk, dat de Ehgelsohen, met toestemming van Griekenland, op het eiland Korfoe, dat Binnenland. De grensbataljons opgeroepen. Radiorede van Minister Colijn. Prins Bernhard bezoekt de grenstroepen. Buitenland. Na de bezetting van Albanië door Italië. Bezorgdheid om Griekenland. Spanning te Londen en Parijs. De Poolsch-Duitsche betrekkingen. op gemakkelijke betalingsvoor waarden. Vraagt inlichtingen. van zoo groot strategisch belang is, aan land zouden gaan. La de kabinetszitting van gistermiddag is echter geen beslis sing omtrent een garantie aan Grieken land gevallen. Wel schijnen de ministers stappen in overweging te hebben genomen om zich er van te verzekeren, dat de positie van Griekenland en het eiland Korfoe als ge volg van de Italiaansche bezetting van Albanië in geen enkel opzicht in de waag schaal zou worden gesteld. D'e ministers nemen het standpunt in, dat in den tegenwoordige»» toestand in het 'Oostelijk deel van de Middelland sohe Zee e e n i m g r ijl p e n d e w ij z i g i n- gen gebracht mogen wor den. Mooie Handschoenen en prachtige Sjaals koopt U in Het Stoffenhuis, Goes, Opril MarktMagdalenastraat. (Adv.) Italië is niet in het onzekere gelaten, dat Engeland een verdere agressie in het Oosten van de 'Middellandsche Zee niet kan dulden. Bijl wijze van voorzorgsmaatregel is het vliegtuigafweer- en fcustgeschut op Malta bemland. Zondagavond werden de offi cieren van de oorlogsschepen op Malta en de Royal Airforce opgeroepen. Sinds Zondag zijln in Egypte alle verloven der Engelsche militairen ingetrokken. Vernomen wordt, dat de Italiaansche zaakgelastig de G'rolla den Engelschen minister van Buitenland sche Zaken, lord Halifax, de stellige verzekering ge geven heeft, dat de Itali aansche actie zich strikt tot Albanië zou beperken en dat er geen sprake was van een verder optreden jegens Griekenland en het Grieksche eiland Korfoe. Volgens Havas meent men te Rome te weten, dat de Italiaansche Minister Giano ook aan lord Perth de formeels verzeke ring heeft gegeven, dat Italië geen enkele actie tegen Korfoe in den zin heeft. Een speciale correspondent van'Havas te Athene deelt eveneens mede, vernomen te hebben, dat de Grieksche bladen een nota zullen publiceeren volgens welke de Italiaansche regeering de regeering van Griekenland 'formeele verzekeringen heeft gegeven ten aanzien van de volkomen on schendbaarheid van Griekenland. De radiozender te Athene heeft het vol gende communiqué tot het Grieksche volk gericht met het doel de openbare meening gerust te stellen: „De regeering verklaart, dat :z ij in sta a tis het Grieksche volk te verzeke ren, dat de onafhankelijk- heid en de integriteit van het land volkomen verze kerd z y n". Eem United Press bericht uil' Athene meldt, dat' Enigeland Italië zou hebben me degedeeld, dat het in bezit nemen van Grieksch grondgebied, een Grieksche ha ven of een eiland oorlog zou beteeken en. DUITSCHLAND WIL, DAT POLEN ZIJN RESERVISTEN DEMOBILISEERT Volgens de „D'aily Express" zou de Dditsche minister van buitenlandsche za ken Von Ribbentrop, tegenover Lipsky, den Poolsche ambassadeur, verklaard hebben, dat de Diuitsch-Poolsche betrek kingen niet eerder normaal zouden kun-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1