DE ZEEUW OVEREENKOMST INZAKE HET RIJNVERKEER. Levenswijding. ABDIJSIROOP TWEEDE BLAD Dertig millioen voor werk verruiming. Thans versterkt door Codeïne Wat er deze week voorviel. Rotterdam en Antwerpen in eerlijken onderlingen wedijver. FEUILLETON Bescherming burgerbevolking tegen luchtaanvallen. VAN ZATERDAG 8 APRIL 1930, Nr 161. Werkloosheid in de groote steden het hardnekkigst. Wetsontwerp ingediend. Ingediend is een wetsontwerp tot ver hooging van het crediet voor werkverrui ming met 30 millioen gulden. In de Me morie van Toelichting lezen wij: Uit het statistische materiaal betreffen de het verloop der werkloosheid eener- zijds in het geheele land, anderzijds in de stedelijke centra, blijkt, dat in de laatste jaren de daling in de stedelijke centra ge ringer is dan in het overige deel des lands, terwijl ook het verschil tusschen zomer- en winterwerkloosheid in de ste den minder te beteokenen heeft. In vergelijking tot de overige werkloos heid is die in de steden derhalve zoowel hardnekkiger van aard als vooral ook constanter van omvang, Het is vooral met 'het oog op dit ver schijnsel, dat voortzetting van de werk zaamheden van het Werkfonds 1034 voorshands noodzakelijk blijft. Hierin ligt dan ook de rechtvaardi ging van het voorstel, om het ten behoeve van het Werkfonds toegestane crediet, dat inmiddels geheel geblokkeerd is, wederom met f 30 millioen te verhoogen. Hierbij zij aangeteekend, dat het in het voornemen der regeering ligt, om, gelijk reeds werd medegedeeld, voor de verwe zenlijking van de Amsterdamsche IJ-tun- nelplannen, wanneer daarover volledige overeenstemming zal zijn bereikt, een cre- dietverleening van ten hoogste f 17.6 mil lioen te bevorderen, en om te dien einde te zijner tijd een afzonderlijke credietaan- vrage in te dienen, zoodat de thans aan gevraagde gelden niet ten deele voor dat doel zullen worden besteed. Hetzelfde geldt voor het nog niet ten laste van het Werkfonds-crediet geblokkeerde bedrag van f 4 millioen voor het nieuwe raadhuis in Amsterdam, zijnde het nog aan de ge meente Amsterdam uit te betalen restant der te dier zake toegezegde f 10 millioon. i MOGELIJKHEID HERZIENING VAN NEDERLANDSCH-BELGISCH VER DRAG VAN 1839 VERGROOT. Minister Mr J. A. N. Patijn heeft giste ren een toelichting gegeven op de overeen komst, welke Maandag op de Fraiische ambassade te Brussel is gesloten, inzake regeling van vraagstukken betreffende de Rijnvaart. Drie hoofdfactoren treden in deze over eenkomst op den voorgrond. In de eerste plaats1 beteekent de thans gesloten overeenkomst: opheffing van de surtaxe d'orgine et d'entrepot voor het vervoer van goederen uit Nederlandsche havens van en naar Straatsburg. In de tweede plaats is in deze overeen komst vastgelegd een fixatie van de rege ling van de Rijm vaartpremies, waarbij1 Ne derland zich verplicht geen Rijnvaartpre mies in te stellen, en België zich verplicht ae Rijnvaartpremies niet te zullen verhoo gen. In de derde plaats zal krachtens de over eenkomst een gemengde commissie wor den ingesteld, welke voorstellen zal heb ben te doen tot regeling van de haven- en kadegelden van Amsterdam, Rotterdam, Antwerpen en Gent. Minister Patijn begon zijn uiteenzetting met een kort historisch overzicht met be trekking tot de bekende surtaxe d'origine et d'enntrepot. Naar bekend, worden deze rechten in Frankrijk geheven van goeder- ren, die van Nederlandsche havens wor den ingevoerd over den Rijm naar Straats burg, en die niet afkomstig zijn uit Ne derland, resp. uit Straatsburg naar Ne derlandsche havens worden vervoerd en niet voor Nederland zijn bestemd. Van de betaling van deze rechten was België door Frankrijk vrijgesteld. De Bel gische havens verkeerden dan ook len op zichte van de Nederlandsche havens in een voordeeliger positie. Reeds lang heeft Nederland getracht in deze situatie verandering te brengen. Bij de onderhandelingen over een nieuwe Riinvaartacte heeft de Nederlandsche de legatie zich altijd op het standpunt gesteld dat deze kwestie uit den weg diende te worden geruimd, alvorens Nederland tot een nieuwe acte zou toetreden. Een nieu we acte is tot nu toe evenwel nog niet tot stand gekomen, zooals békend, tengevolge van het uittreden van Duitschland uit de internationale Rijnvaartcommissie (1936V Het initiatief tot de overeenkomst, wel ke thans tusschen Frankrijk, Nederland en België is gesloten, is een tijd geleden uitgegaan van de Fransche regeering. 50) o Onwillekeurig richtte zij haar schreden naar het beschutte hoekje, waar de pur peren viooltjes bloeiden in weldadigen overvloed. Hoevble gebeurtenissen riepen deze in haar herinnering teruigl Het scheen nog niet zoo lang geleden, dat Trevor ze haar bracht op dien stralenden verjaardagsmorgen, als een liefdege schenk, als een symbool van zijin vurigen wensch, dat het ikiomende jaar haar niets anders dan voorspoed mocht brengen Hoe spoedig was die hoop verdwenen en, hoe ras was de dag aangebroken, dat hij eerbiedig het purperen kruis gelegd had op het graf van haar dierbare moe der. Ze herinnerde zich weer zijin hartelijke jongensachtige 'belofte, dat al de schoone bloemen voor haar alleen zouden worden bewaard. Eb. nu had ze zelf de vrijheid ze allen naar hartelust te plukken en zich te bewegen naar de gewijde plek, waar haar geliefden lagen, waarvan ze zoo lang verbannen was geweest. Maar Tre vor was ontrouw geworden en haar hon gerend hart kreet vergeefs naar de dier bare, sterke en teede^e tegenwoordigheid van haar eenigen, geliefden vriend. Strikt genomen gaat het hier om een aan gelegenheid, uitsluitend tusschen Frank rijk en Nederland. Maar aangezien de vrijstelling van betaling van rechten, wel ke Frankrijk tot nu toe aan België toeken de, mede onze Zuiderburen aanging, werd ook de Belgische regeering in de onder handelingen betrokken en heeft uiteinde lijk ook de1 Belgische regeering haar goed keuring aan de overeenkomst gehecht. De beteékenis1 van de overeenkomst is o.m. dat het aandeel van België in het Rijnverkeer is gestabiliseerd op het ge middelde van het verkeer over de laatste vijf jaren. Het grootste1 belang van deze overeen komst' ligtt overigens daarin, dat de onder handelingen tusschen Nederland en Bel gië, welke flat nu toe steeds invloed onder vonden van de tegenstrijdige belangen van Rotterdam en Antwerpen, thans ge makkelijker opgelost' zullen kunnen wor den. Aldus minister Patijn, die hiermee ken nelijk te verstaan gaf, dat de mogelijkheid om tot 'n bevredigende regeling tusschen Nederland en België inzake het verdrag van 1839 te komen, zeer aanzienlijk is versterkt. In België heeft de thans tot stand geko men overeenkomst hier en daar eenige ongerustheid gewekt. Minister Patijn stel de er prijs op er den nadruk op te leggen, dat deze overeenkomst zoowel voor België als voor Nederland voordeelig is. Voor een goede verstandhouding tusschen heide landen is dit zeker van beteekenis. Het voordeel door Nederland verkregen gaat niet ten koste van België, aldus mi nister Patijn. Naar aanleiding van desbetreffende vragen deelde de minister mede, dat de spoorwegtarieven buiten deze overeen komst zijin gehouden. De gratis sleepdienst tusschen Antwer- penjGent-Dordreoht blijft bestaan. Hier gold het een Fransohen eisch. fe/7 oud middel, in nieuwe samenstelling De slijmoplossende werking der oude kruiden en hoestbedwingende „codeïne'.maken tezamen AKKER' a Abdijsiroop tot ..'a-Werelds béste HoestsiroopDe beproefde Abdijsi roop zal ook Uw borstbenauwdbeden kunnen verlichten, ook voor U de vastzittende en prikkelende slijm 'losmaken, Uw afmattende hoest buien, evengoed als 't krlebelhoestje In den nacht stoppen. Volg de raad: „Neem bij 't minste kuchje AKKER's Abdijsiroop die U snel zal helpen. AKKER 'S vetetixkte M Een/c, der I geneeskr. kruiden tegen hoest. grlep.'Viafify bronchitis, asthma Flacon 90 ct„ f 1.60,f2.40, f 4.20, Alom verkrUgbajur MIDDELBURGSCHE BRIEVEN. Amice, Baar moest ik deze week denken aan een gebeurtenis, al heel lang geleden af gespeeld. Een historische gebeurtenis, die ik als jongen met het grootste genoegen hoorde vertellen. Ik bedoel de handig op gezette en welgeslaagde verrassing van Breda in de koude dagen van Maart T590, door middel van een turfschip. We beleefden bier ook een verrassing. De Gomtmunist Lou de Visser drong in „de Gouden Poorte", het gebouw der 0. D. A. P. Openlijk werd in een alhier gratis verspreid wordend advertentieblad meegedeeld, dat genoemde heer in het Vakvereenigingsigebouw „de Gouden Poor te" een redevoering zou 'houden in ver band met de Ikoimlende verkiezingen. De voorman van de dictatuur-aanbidding zou in het eigen huis der democraten eens gaan vertellen, hoe ze op 19 April en 14 Juni in Middelburg moeten stem men. Is dat nou een knap staaltje van die lui of is dat doorgestoken kaart? Want op 19 April zitten onze Zeeuwsehe Com- miunisten voor moeilijke problemen. In Zeeland hebben ze geen candidaten ge steld voor de Prov. Staten» We hebben in Middelburg een 200 Gemeente- en Ka ïnercommunisten, maar geen Staten-eom- mlunisten. Ik heb me afgevraagd op welke partij! de communisten in Zeeland nu hun stemmen zullen uitbrengen. Aanvanke lijk heb ik gedacht op de S. D. A. P. Maar ik weet zelker dat velen daar moeite mee zullen 'hebben. Want dictatuur en democratie zijn toch tegenstellingen. Ten minste dat leert 'het boek „Éénheid door D'eimlocxatie". En ook het Nederlandsch Verhond van Vakvereen. (lees S. D. A. P.) heeft ons dezer dagen zwart op wit mee gedeeld dat Communisme net zoo ver achtelijk is als fascisme. Nu ik tenminste de oogst van de laatste 14 dagen uit mijn brievenbus eens naga, lees ik van laatst genoemden dat de Communistische leer is onwaarachtig, gewelddadig en in strijd met recht en menschelijkheid. Nu kan het zijn dat de Communisten zelf beter zijin dan hun leer en bovendien een 'Communistische stem is ook een stem op 19 April a.s. Neen, eerlijk gezegd, ik begrijp van de D'e verkiezingscampagne kenmerkt zich tot heden door een ongekende rust. Het aantal vergaderingen dat door de diverse partijen wordt gehouden is niet groot. In de hoeveelheid lectuur waarmee we in den regel vóór elke verkiezing worden overstroomd, is tot heden van bescheiden omvang Alleen moet helaas geconstateerd, dat men van de zijde der N.S.B. weinig anders doet dan zich in krantjes en pamfletten schuldig maken aan demago gie, verdraaiing van woorden en feiten, enz. Blijkbaar wil men op die wijze de aandacht afleiden van de 'hoofdzaken. Maar die hoofdzaken zijn den laatsten tijd, ook door de gebeurtenissen in het buitenland, zóó duidelijk in het licht ge steld, dat elk meelevend kiezer er wel mee op de hoogte is en er bij het uitbrengen van zijn stem mee zal rekenen. Dat hebben ook de Belgische kiezers Zondag gedaan. D'aar hebben de Rexisten een "evoelige nederlaag geleden. Ook de socialisten kregen er klappen. Deze uitslag getuigt van het gezond verstand van het Belgische kiezersvolk. Het heeft de lessen uit de praktijk van het Duitsche nationaal socialisme ter harte genomen. Het lot, dat dezer dagen een kleinen staat als Tsjecho-Slowakije door de D'uitsche willekeur heeft getrof fen, zal daarbij stellig een krachtig woord hebben medegesproken. Vertrouwd mag worden, dat ook de Ne derlandsche kiezers en kiezeressen op 19 April dit zullen bedenken. Wat er nu weer met een anderen klei den staat, Albanië,is gebeurd is even schandelijk als het optreden 'tegen Oos tenrijk en Tsijecho-Slowakije. Eerst hoorde men, dat de Italianen troepen concentreerden in de Italiaan- sche havenstad Bari, aan de Adriatische Zee. En al heel spoedig vernam men, dat Italië van plan was een protectoraat over Albanië af te kondigen, in het soort van dat van Duitschland over Bohemen en Mtaravië. Op Goeden Vrijdag heeft de leiding van een zich toch altijd nog noemend Roomsch-Katholiek volk, een militaire actie tegen 'het kleine Albanië op touw gezet. Op den dag, waarop de Christen heid in den geest vertoefde op Golgotha, landden Italiaansche troepen in Albanië, werd de luchtmacht gereed gehouden om haar moordende bommen zoo noodig om laag te werpen. Het is goddeloos. De miniatuur-staat Albanië inloest er onder. En daartoe werd bet moment ge kozen, waarop de meeste regeeringsper- sonen in 'diverse landen met vacantie wa ren of zouden gaan. In navolging van het verheven Duitsdhe voorbeeld moest Al banië en feitelijk geheel Europa door wa pengeweld voor een voldongen feit wor den gesteld. De Albaneezen boden wel tegenstand. Maar het is te voorzien, dat a<ls van an dere zijde geen hulp wordt geboden, ver zet weinig zal baten, al zullen de Italia nen van de krijgszuchtige Albaneezen in de bergen nog wel Wat plezier kuninen ondervinden. Wederom is een kleine staat het slacht offer geworden van de machtswillekeur van een der totalitaire staten. We leven wel in een spannenden tijd. De Britsche staatslieden hebben met een duidelijkheid, waaraan geen ontko men meer is„ verklaard, dat de Britsche buitenlandsche politiek nieuwe wegen op gegaan is. Heel duidelijk is gezegd, dat het niet alleen Polen was, hetwelk de nieuwe Britsche politiek den nieuwen weg deed inslaan. Het was in de eerste plaats de inlijving van Tsjeöho-Slowakije, wellke de oogen voor de ware bedoelingen van Duitschland opende. Engeland waarborgt de onafhankelijk heid van alle staten, welke bedreigd wor den. Daarom is deze week te Londen een Britsch'Poolsoh acooord tot staind ge komen, waarover Duitschland natuurlijk buitengewoon ontstemd is. Dat het echter tot eer definitieve breuk der diplomatieke betrekkingen tusschen Duitschland en Engeland zal komen, ge looft men iin, welingelichte kringen niet. propaganda-tocht van Lou de Visser in onze stad voor de a.s. 'Statenverkiezing nog niet veel. Trouwens van de S. D. A. P. begrijp ik het ook niet, dat ze in eigen huis een spreker haalt, waarvan ze op denzelfden dag in een verkiezingsgeschrift meedeelt, dat de partij van de Communisten is een partij van de leugen en listen. ('Of slaat dit op de list van indringen in het huis van je vijand.) 'Ook de A.R. moeten het weer ontgel den bij de heeren van de S. D. A. P,. Hoe meer A.R., hoe imléér ellende. En daarom moet het maar eens uit zijn met die bende. Dat woord „bende", mijlne heeren, heeft overigens geen onaangenamen klank voor ons. Wij! kennen heel goed de uitdrukking „Gideonsbende" en heel dikwijls was dat een eerenaam. Of het met die bende uit zal zijin na 19 April, zullen tenslotte de kiezers uitma ken. Want die slikken ook maar niet alles wat hun Wordt voorgezet. Overigens blijft het ten onzent zeer kalm. De deining van 4 jaar terug, ver oorzaakt door de drukte waarmee toen een gloednieuwe partij aan de marlkt kwam, ontbreekt thans geheel. Door die deining zijn er toen in Zeeland velen uit hun evenwicht geraakt. Thans zou het omgekeerde wel eens 'kunnen plaats 'heb ben. Dat n.l. die partij! uit haar evenwicht geraakte. Zooals b.v. in België deze week gebeurde. Och, zooiets zouden we in Zee land ook wel apprecieeren. Morgen is het Paasohfeest. Dia.n zingen we de overwinningsliede- doetje qoed! Ze bukte zich en plukte eenige bloemen, terwijl baar tranen glinsterden als dauw op hun, donkere fluweelen blaadjes. Ze liep 'haastig naar het ikleine kerkhof, in de verwachting de gewijlde plek in een zeer verlaten en verwaarloosden toestand te zullen aantreffen, omdat het zoo ge- ruimen tijd niet verzorgd was door een liefhebbende haind. Maar to-en ze 'het vertrouwde hoekje bereikt had, waar het glanzende marme ren monument de wacht hield over de stille graven, kende haar verbazing geen grenzen. Want het graf bevond zich in keurig-verzorgden toestand en geen on kruid was er te hespeuren. En wat nog I wonderlijiker scheen, ze bemerkte door haar tranen heen, dat aan het hoofdeinde een kroon van. blanke viooltjes was ge plaatst en aan den voet een kruis van purperen viooltjes, zoo frisch en liefelijk, als waren ze er zoo juist neergelegd door de band van een lieven en trouwen vriend. Ze viel op haar knieën in bewonderen de dankbaarheid. Zou het kunnen zijn, dat Fay stilletjes haar deze lieve verrassing had bereid? Maar dan was het toch vreemd, dat ze juist deze lievelingsbloemen 'had gekozen en geschikt oip de door Trevor zoo gelief de marnier. Toen ze daar geknield lag in een diep stilzwijgen, vermengde zich een smach tend verlangen naar de levenden met een teedere herinnering aan de gestorvenen en aan haar trillende lippen ontsnapte de droeve klacht: „Als Trevor slechts trouw gebleven was, hoe gelukkig hadden we dan nu sa men kunnen zijn." „Hij is trouw," klonk plots een zware mannenstem, trillend van diepe ontroe ring. Ze blikte op in zoete verbazing en. zag Trevor's gelaat, gloeiend van liefde over haar heen gebogen. Zij' voelde haar handen innig gedrukt tegen zijn bonzend hart, terwijl hij stamelend uitriep: „Hanni.Hainni.mijm lang ge miste lieveling.... God zij gedankt, dat ik je eindelijk gevonden heb." Hij wilde haar steviger en inniger om klemmen met zijin beschermende armen, (m|aar ze trok zich terug met een zachte verontwaardiging en vroeg droef-verle gen: „Waarom, ach waarom.heb je mij zoo lang Ln den steek gelaten?" „Omdat jij je verborgen hield en ik je niet kon vinden," riep hij met hartstoch telijken, overtuigenden ernst. „Hoe kon je toch ooit aan mijn liefde twijfelen? Ze is onsterfelijik-eeuwig. Kijk mij eens in de oogen en zeg me dan of je nog langer gelooft, dat ik ontrouw geworden ben." Schuchter en bevend gehoorzaamde ze, onbewust openbarend haar eigen zoet liefde-geheim. Maar toen ze het deed, verdween plots al haar twijfel en vrees achtige onzekerheid als dunne morgen- wollkjes voor de rijzende zon, want zijn welsprekende, bruine oogen, zoo helder en trouw en verlicht door een glans van teere liefde en groot verlangen, waren niet in staat te misleiden. De raadselen van het verleden waren nog niet onthuld, maar ze bekotrümlerde er zich nu niet over. Ze was zich bewust van dat ééne, heer lijke feit, dat Trevor niet opgehouden had haar te beminnen. Slechts was de onstuimige jongenstoegenegenheid gerijpt tot de innige, hartstochtelijke toewijding van een man, die onsterfelijk is en eeuwig. Hanni's eenzame hart vloeide over van onuitsprekelijke vreugde en met een kreet van verrukking wierp ze zich in zijn uit gestrekte armen. „Eindelijk eindelijk," riep hij met een zucht van diepe en innige 'tevreden heid, en drukte haar vaster tegen zich aan, nog zekerder in het zalig gevoel van zijn onvervreemdbaar bezit. Toen bief ze haar lief, bevallig gezich tje naar -hein op en hij bezegelde zijn lief de met een eersten, langen, heiligen kus op 'haar bevende lippen. De tijd gleed ongemerkt voorbij, maar lang, lang bleven ze toeven, in de opge togen vreugde van een eindelijke ontmoe ting. Nu waren ze weer vereenigd, na zooveel jaren van wreed scheiden. Toen ze eindelijk aanstalten maakten om weig te gaan en vele woorden van lief de hadden gewisseld, vroeg Trevor ver langend: „Zullen we eens een kijkje gaan nemen ren ter eere van den opgestanen Heiland. In die gezindheid moeten we ook onzen stemplicht vervullen op 19 April a.s. Daaraan herinnert U STENTOR. Model voor intercommunale samen werking. Bij het Departement van Binnenland- ache Zaken is een model samengesteld voor een intercommunale samenwerking op het gebied van de bescherming van de burgerbevolking tegen luchtaanvallen. Hierbij wordt geregeld o.a. de gezamen lijke aanschaffing van materialen en het uitwisselen van al hetgeen van belang is ook voor de andere gemeenten. Van bet meeste belang is echter de onderlinge hulpverleening in geval van bom-inslag. Bij onderlinge hulpverleening is niet al leen een geldelijk belang betrokken, omdat men in geval van nood kan rekenen op personeele en materieele hulp van zijn buren, maar daarnaast heeft zij ook een moreel effect. De gemeenten moeten zich bij een der gelijke calamiteit niet beschouwen als een eiland in een woedende zee, maar weten dat zij hulp en steun kunnen vinden bij haar naburen. Op dit stuk bevat het mo del uiteraard slechts een bepaling van zeer algemeene strekking; de bedoeling is, dat de burgemeesters van de samenwer kende geneenten, toegerust met locale kennis, een regeling tot gedetailleerde hulpverleening maken. De bedoeling daar bij is, dat de gemeenten van de eerste en tweede gevarenklasse die zelf aanvalsob- ject zijn, haar personeel en materieel niet uitstralen, maar zelf wel hulp van haar buren ontvangen. In het bijzonder ten aanzien van verzorging van zieken en gewonden en van de brandweer is deze samenwerking van belang. In sommige gebieden, o.a. W a 1 c h e - in het oude, -dierbare Strathmore? Ik ver lang er zoo naar bet nog eens te zien, vóór 'de nieuwe eigenaar het hetrekt. Of is het te pijnlijk voor je, lieveling, als we samen gaan?" „Neen, ,o neen, niets kan me nu meer deren," antwoordde ze in een zalige roes. „Ik zou gaarne mijn geliefd tehuis nog eens terugzien." Zoo gingen ze hand in hand, als twee gelukkige kinderen, zich verheugend in de zoete wetenschap dat ze voortaan hun levenspad in trouwe liefde dag aan dag saimlen zouden bewandelen. In de schemerende, 'groenende een zaamheid van het kleine dennebosch toef den ze eenige oogenhiikken om oude her inneringen te verlevendigen. En toen Trevor haar opnieuw teeder 'in. zijn ar men drukte en uitstamelde zijn dankbare vreugde dat eindelijk, eindelijk zijn lang en vermoeiend zoeken was geëindigd, Was Hanni's geluk volmaakt. De dierbare, bekende en vertrouwelijke tuinen van Strathmore schenen heerlijker dan ooit te voren voor Hanni's begeeri- gen blik, gehuld nu in al de heerlijke be koring van een jubelend lentefeest. Het zou baar te hard gevallen zijta. een kijkje te nemen in het geliefde huis van haar jeugd en zich voor te stellen, dat het reeds in vreemde handen was overge gaan, had ze Trevor niet aan haar zijde gehad, wiens onmetelijke liefde niet ge doogde, dat ze ook maar het minste ver driet leed. OSlo't volgt.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 5