Nederland en de internationale toestand. e IBI CSHAG NI Fin. Mij. „Zeelandia" Goes Italianen bezetten Albanië. GELD Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Kieskring Tholen. Hulst. ZATERDAG 8 APRIL 1939 53e JAARGANG - No. 161 Voornaamste havens in hun macht. De regeering heeft Tirana verlaten. De Koning en regeering met onbekende bestemming vertrokken. Militaire voorzorgsmaatregelen der Regeering. Alle verloven ingetrokken. Verhooging der paraatheid aan kust en grenzen. ar H Belangrijkste Nieuws. beschikbaar voor den aankoop van een Automobiel Binnenland. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergó" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. FANOY, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2.00 per kwarten! Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Viissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeeltngsn 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Ook in den Kieskring Tholen komen wij voor de Statenverkiezingen met een nieu wen lijsttrekker. Nu de heer Sonke, die sinds 1923 voor de Antirevolutionaire partij in de Staten zitting bad zich niet meer beschikbaar stelde, is als no, 1 op de A, R. candida- tenlijst geplaatst, de heer J. Geuze1. In dezen Kieskring was in 1927 even als in Zierikzee, eenige achteruitgang. Wij liepen toen terug van 2281 tot 2005 stem men. In 1931 werd echter met 2171 stem men de schade ten deele ingehaald en in 1935 werd het stemcijifer zelfs opgevoerd tot 2345. Op het eiland Tholen was er op meer dere plaatsen eenige achteruitgang. In Poortvliet kwamen wij van 136 op 113 stemmen en in Stavenisse van 116 op 68 stemmen. Hiertegenover staat echter Noord-Be veland, waar belangrijke winst kon wor den geboekt. In Wissenkerke maakten wij een sprong van 560 op 805 stemmen en in Kortgene kwamen we van 114 op 153 stemmen. Daarentegen was er in 'Oolijns- plaat en Kats verlies, resp. van 39 en 21 stemmen. In dezen kieskring zullen dus alle krach ten moeten worden ingespannen om wat Noord-Beveland betreft te behouden wat bereikt werd en om in Tholen onze posi tie te verbeteren. Gemakkelijk zal dit niet gaan. Maar met een man als de heer Geuze als eersten candidaat schijnt het toch niet onmogelijk. Als er maar gewerkt wordt. Als maar alles wordt gedaan wat mo gelijk is om de beteekenis van de Anti revolutionaire beginselen, ook voor het provinciaal bestuur in bet licht te stellen. In den Kieskring Hulst verkeert de An tirevolutionaire partij in een bijzondere positie. Er is daar aan de candidaatstelling een hevige strijd in eigen kring vooraf gegaan. Het optreden van Mr P. Dieleman te genover de C. B. T. B. had bij velen in toenemende mate ontstemming gewekt en bet scheen zelfs een oogenblik alsof de sinds jaren bestaande band tusschen Hulst en Mr Dieleman zou worden door gesneden. Er is over deze zaak heel wat ver gaderd en geconfereerd. En het resultaat is geweest, dat de Cen trale Hulst, gehoord het advies van het Provinciaal 'Comité, besloot Mr Dieleman te handhaven. Dit is geschied nadat de volgende ver klaring was afgelegd: „Mr Dieleman is van oordeel, dat een standsorganisatie noodig is, ook op het gebied van Land- en Tuinbouw, die de Christelijke beginselen aanvaardt voor het denken en optreden met betrekking tot het maatschappelijke leven; hij zal meer dan in 't verleden 'het mogelijke doen om te verhinderen, dat aan zijn woorden en houding materiaal zal kunnen worden ontleend, om zulk een organisatie te be strijden. Mocht hij den schijn gewekt heb- ben de G. B. T. B. van sch ijn-chr ist en d om te hebben beschuldigd, dan betuigt hij daarover zijn leedwezen. Hij heeft het nooit bedoeld". Op grond van deze verklaring, waarin het goed recht en ook de noodzakelijkheid van organisaties' als de Chr. Boeren- en Tuindersbond wordt erkend is Mr Die!et- man, die indertijd vanwege zijn capacitei ten van de zijde der S. D. A. P. als „het college van Ged. Staten" werd aangeduid in den kieskring Hulst weer als no. 1 op de candidatenlijst geplaatst. En nu hieromtrent tenslotte overeen stemming is bereikt mag ook wérden ver wacht, dat ook in dezen kring het moge lijke zal worden gedaan om het Antirevo lutionaire stemmencijfer zoo hoog moge lijk op te voeren. Hulst heeft zich goed gehouden de laatste jaren. Van 2199 in 1923, steeg hier het aan tal stemmen op de A. R. candidaten uit gebracht in 1927 tot 2380. In 1931 kwam het tot 2512 en in 1935 werden 2633 stem men behaald. Eten geleidelijke stijging, die wel zoo on geveer verband zal houden met de uit breiding van het kiezerstal en die wan neer zooals verwacht mag worden alle zeilen worden bijgezet dit jaar zal wor den voortgezet. "Weer is een klein land ten offer geval len aan de mac'htswillekeur van een tota- Iitairen staat. Ditmaal was het Italië, dat het kleine Albanië heeft vertrapt en op geslokt. Laconiek wordt van uit Rome ge meld, dat Italië alleen troepen naar Albanië heeft gezonden om daar de orde te herstellen, en dat de troepen weer te ruggetrokken zullen worden, zoodra de toestand in Albanië weer normaal is. Niemand gelooft daar natuurlijk iets van, Musetolini waarschijnlijk zelf ook niet. De overrompelende aanval, die gister morgen door de Italiaansche troepen te- gen, Albanië is ontketend, heeft in enkele uren tijds geleid tot de bezetting van de kuststrook met de voornaamste steden en havens, terwijl nu in het 'binnenland ge vochten wordt. In een officieel communiqué uit Rome wordt medegedeeld, dat d'e Albaneesche havensteden Santi Quaranta, Valona, Durazzo en San Giovanni di Medua door de Italiaansche troepen zijn bezet. Te Durazzo is een escadrille verkennings vliegtuigen geland. In het noorden hebben de Italianen voorts Alessio bezet en- in het zuiden Delvine. Zij hebben inmiddels hun op- marsch voortgezet. Volgens te Durazzo ontvangen berich ten zou de Albaneesche regeering Tirana hebben verlaten en een toevlucht gezocht hebben te Elbassani. In de hoofdstad heerscht een ware chaos. De bezetting van dit kleine land is weer naar de metbode gegaan van overrompe ling door een geweldige militaire macht. Vrijdagmorgen bij1 het aanbreken van den dag verschenen 190 Italiaansche oor logsschepen voor de Albaneesche havens. 400 vliegtuigen van de Italiaansche lucht macht zetten koers naar Albanië. Zij strooiden over 't geheele land vlugschrif ten uit, van den volgenden inhoud; „Aibaneezen I De Italiaansche troepen, die vandaag op uw gebied ontscheept zijn, zijn de troepen van een volk, dat eeuwen lang uw vriend geweest is, en die u die vriendschap bewezen heeft. Pleegt geen ijdel verzet, want het zou terstond onderdrukt worden. Luistert niet naar uw overheid, die u verarmt en u thans er toe zou willen brengen nutteloos bloed te ver gieten. De troepen van Zijne Majesteit den Koning en Keizer van Italië komen en zullen blijven zoolang het noodig is om de orde, gerechtigheid en vrede te her stellen". Drie divisies ter sterkte van 35.000 man schappen zouden aan de actie tegen Al banië deelnemen. Andere berichten spre ken van 100.000 man. Terzelfder tijd vertrok het eerste eska der van de vloot. Tévens is het Oostelijke Italiaansche luchteskader gemobiliseerd. D'e haven van Durazzo zou vier maal gebombardeerd zijn, San Giovanni di Me dua, aldus het omroepstation, werd ge- heel verwoest. De Italianen hebben tot driemaal toe tevergeefs getracht troepen te Durazzo aan land te zetten. Ook te Me dua is een Italiaansch detachement, dat aan land trachtte te komen, terug gesla gen. 'Op alle plaatsen waar Italiaansche troe pen aan land gingen boden de Aibaneezen verwoed tegenstand. De Italiaansche strijd krachten waren echter ongeveer veertig maal zoo sterk als de Albaneesche. De gendarmerie en ook de burgerbevolking heeft zich onmiddellijk in den strijd ge worpen. Felle gevechten zijn geleverd om Valona de Dtoazzo. Deze kuststeden zijn evenwel in den loop van den middag in handen der Italianen gevallen, evenals Santi Quaranta en San Giovanni di Me dua. Italiaansche vliegtuigen bleven het binnenland bestoken. Een oproep van koning Zog. Koning Zog heeft het volgende beroep gedaan op het Albaneesche volk: „Albanië", zoo zegt hij, was bereid met Icalië een accoord aan te gaan, maar de Italiaansche eiscben vormen een bedrei- Gistermiddag werden van officieele zijde de volgende mededeelingen ver- strékt De gebeurtenissen in Albanië geven naar het oordeel der Nederlandsohe re- geering op het oogenblik géén reden tot ongerustheid. De regeering beeft aanstonds maat regelen genomen tot verhooging van de paraatheid aan de grenzen, o.a. 'hierin bestaande, dat het verkeer over de we gen aan de grenzen gedeeltelijk is afge sloten. Zooals bekend, werd in de afgeloo- pen week de bewegingsvrijheid van de militairen, betrokken bij' de grens- en kustbeveiliging, uit oefenings-overwegin- gen eenigszins beperkt. In verband met de gebleken noodzake lijkheid om de genomen maatregelen meer effectief te doen zijn, is het Paasdhverlof van een aantal militairen, behoorende tot bovenbedoelde categorie, bekort. Dé regeeringspersdienst meldde gister avond omstreeks half tien: De regeering heeft als voorzorgsmaat regel de militaire verloven doen intrek ken en de groot-verlofgangers, die zijn ingedeeld bij de kust- en grensheveiliging, doen weten, dat de mogelijkheid bestaat, dat zij: kunnen worden opgeroepen. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat deze eventueele oproeping dus uitslui tend het personeel betreft, dat betrokken is bij de kust- en grensheveiliging. Naar wij vernemen, zijn de ministers Colijn en Van Dijk, die gezamenlijk een Paasch-uitstapje per auto in de Arden nen hoopten te maken en 'zich reeds onderweg bevonden, op het vernemen van de berichten uit Albanië naar Den Haag teruggekeerd, waar zij gisteravond zijn aangekomen. ging voor de vrijheid des lands. D e koning dringt er bij zijn volk op aan tot den laat- sten druppel bloed tegen stand te bieden. Deze oproep heeft een diepen indruk gemaakt. Verder is een treffende oproep tot het Italiaansche volk uitgezonden, waarin een felle aanval wordt gedaan op het re gime van Mussolini. IHet Albaneesche persbureau meldde, dat de Albaneesche Kamer het Italiaan sch ultimatum eenstemmig ver worpen heeft. Het Albaneesche verzet. Terwijl van Italiaansche zijde het verzet onbeteekenend wordt genoemd (men stelt het van die zijde voor, alsof alleen in vrij heid gestelde gevangenen den opmarsch trachtten tegen te houden) wordt van of ficieele zijde bericht over uiterst krachti- gen, zij het ook uitzichtloozen strijd. Het mioreel van het leger, de gendar merie en de vrijwilligers, die het vader land gemeenschappelijk verdedigden, was uitstekend; de strijd werd met geestdrift gevoerd. Het persbureau; van het Albaneesche gezantschap deelt mede; „Na hardnekki- gen tegenstand van de Albaneesche strijd krachten zijp Sjin Djin (St. Jean de Me dua),, Durazzo, Valona en Santi Qua- rante in handen der aanvallers gevallen. De gendarmerie en de burgerbevolking blijven iederen duiimi gronds verdedigen." Volgens berichten uit Albaneesche bron hebben, de Aibaneezen op alle.pun ten waar Italianen aan land gezet waren, eeinwan- hopigen tegenstand gebo- d e n; het meest verwoed is te Valona en te Dturazizo gevochten. Gezegd wordt, dat de Albaneesche strijdkrachten werden overweldigd door een veertigvoudige overmacht. United Press vernam uit gezaghebben de Italiaansche militaire kringen, dat 140 Aibaneezen en naar schatting 25 Ita lianen gesneuveld zij'n. Voorts moeten er eenige honderden gewonden gevallen zijn. De strijdwijze van de Aibaneezen schijnt al heel merkwaardig te zijn. De mannen, die uitgerust zijn met oude ge weren en in kleine gewapende benden bpereerem, schieten uit de boomen en van de daken op de Italiaansche solda ten. Koningin Geraldine naar Griekenland. Te Athene wordt gemeld', dat Konin gin Geraldine van Albanië ter wille van haar veiligheid over de Griéksche grens is gékomen. 'De Koningin 'heeft, naar men weet, dezer dagen 'het leven geschonken aan een zoon. Onderhandelingen? Bevestigd wordt, dat te 10 uur Vrij dagmorgen een gevolmachtigde missie van koning Zogoe, bestaande uit den minister van economische zaken en een hooggeplaatst officier, vergezeld van den Italiaanschen militairen attaché, een conferentie met den Italiaanschen com mandant, generaal Guzzoni, heeft aange vraagd, om hem eenige voorstellen van den koning over te brengen. D'eze voor stellen zijn naar Roimie doorgegeven. tij Heeft Iemand over Ibis soms iets kwaads te zeggen Dan zal ik het op z'n Bep van Klaverens uit gaan leggen. ■r VOORDE PIJP Dobbelmannlekker, man 1 Indrukken in de hoofdsteden. P a r ij s In Frankrijk ziet men in het gebeurde een nieuw gevaar voor den vrede in Europa en schrijft men Italië bet voornemen toe een protectoraat over Albanië te vestigen. B e r 1 ij; n In officieele Duitsche krin gen acht men het optreden van Italië vol komen gerechtvaardigd. Londen: De Britsche regeering wil eerst de officieele rapporten afwachten, alvorens zich een oordeel 'over de situatie te vormen. Belgrado: Dé berichten over Al banië hebben in Joegoslavië een diepen indru'k gemaakt. De regeering neemt een afwachtende houding aan. Er bestaat geen verplichting voor Joegoslavië Alba nië te hulp te komen. Uit gezaghebbende bron wordt verno men, dat het niet waarschijnlijk is, dat Zuid-Slavië een actie tot steunverleening aan Albanië zal 'ondernemen. ATHENE. De Grieksche regeering slaat de gebeurtenissen met groote aandacht gade. Het publiek heeft zich tot dusverre van betO'Ogingen onthouden. WASHINGTON. Men verwacht, dat de regeering der Vereenigde Staten zal wei geren de bezetting van Albanië te erken nen en den Albaneeschen gezant zal toe staan te Washington te blijven, zooals dat ook met den gezant van Tsjecho-Slo- wakijle het geval is. «Men ziet thans dat de beide einden van de spil even agressief en trouweloos zijn. Britsche stap te Rome. De Britsche ambassadeur te Rome, Lord Perth, heeft zich naar graaf Biano begeven, ocni namens de Britsche regee ring opheldering te vragen over het Ita liaansche optreden in Albanië. De Duitsch-ltaliaansche militaire besprekingen. Generaal Pariani, de onderstaatssecre taris van, oorlog en chef van den gene- ralen staf van het Italiaansche leger, is gistermorgen teruggekeerd uit Innsbruck, Binnenland. Nederland neemt militaire voorzorgs maatregelen. Alle verloven ingetrokken. Buitenland. Italië bezet Albanië. Regeering en Ko ning met onbekende bestemming ver trokken. Spanje tot bet anti-komintern-paot toege treden. op gemakkelijke betalingsvoor waarden. Vraagt inlichtingen. waar hij besprekingen, heeft gevoerd met generaal Keitel, den Duitschen opperbe velhebber. Hij begaf zich terstond naar Mussolini om verslag uit te brengen. Welke snoodo planinon zouden nog meen in portefeuille zijn? Het pro gramma zal nog wel niet afgewerkt zijn, SPANJE TREEDT TOE TOT HET ANTI-KOMINTERN-PACT. Spanje heeft zich bij bet anti-komin tern-verdrag aangesloten. Officieel wordt medegedeeld, dat de Duitsche, de Italiaansche en de Japan- sohe regeering eenerzijds en de Spaansche anderzijds op 27 Maart j.l. te Burgos door haar diplomatieke vertegenwoordigers een verdrag hebben doen onderteekenen krachtens hetwelk Spanje tot het anti- komintern-verdrag toetreedt. DE VRIJWILLIGE DIENSTNEMING IN ENGELAND. In het lagerhuis heeft minister Brown medegedeeld, dat van den aanvang van de campagne voor den nationalen dienst tot eind Maart in totaal meer dan 750.000 aanvragen tot opneming bij de verschil lende diensten waren binnengekomen en dat in de laatste twee weken van dit tijd vak de aanvragen in aanzienlijk versneld tempo waren ontvangen. Niet de prijs, de kwaliteit bepaalt de levensduur van een kleedingstuk. Aange zien wij uitsluitend de beste kwaliteiten tegen den laagst mogelijken prijs leveren zult U na jaren nog zeggen: Ik neem geen risico, ik koop in Het Stoffenhuis, Goes, Opril MarktMagdalenastraat. Een vertrouwens adresl (Adv.) OPDRACHT VOOR NEDERLANDSCHE SCHEEPSWERVEN. Btoor de Vereeniging Tankreederij te Rotterdam is aan de N.V. Scheepswerf De nieuwe Maas te Vlaardingen opgedragen den bouw van een motortankschip, voor zien van een 200pk. brons motor uit Ap- pingedam, Het schip wordt gebouwd in de klasse bureau Veritas en internatio nale regelen nopens vervoer van brand bare vloeistoffen op de binnenwateren. Aan de N.V. de Arnhemsche Stoom sleephelling Mij. is door de Bataafsche Pe troleum Mij. te 's Gravenhage, opgedragen bet bouwen van drie motorsleepbooten, voorzien van een 100 pk. 2 cylinder tweetact Kromhout Dieselmotor en van een kortstraalbuis. De N.V, Scheepsbouwwerf D'e Merwede, v.h. Van Vliet en Co. te Neder-Hardinx- veld, ontving opdracht om voor binnen- landsche rekening te bouwen 3 elevator- klepbakken, elk groot 250 M3. DE BOTER HEFFING. Het bedrag van de heffing en steun- uitkeering op boter, is, behoudens tus- sc'hentijdsche wijziging, voor de week van 6 tot 13 April vastgesteld op 55 cent p. kg. VERDRAG NEDERLAND—BELGIë. Inzake scheepshypotheekbanken. Ingediend is een wetsontwerp tot goed keuring van het op 17 December 1938 te Brussel tusschen Nederland en Bel gië gesloten verdrag inzake Scheepshy- potheHoen. Biji Belgisch Kon. besluit van 7 Jan. 1936 en van 30 Juni 1936 wordt onder meer (geregeld de inrichting van het toe zicht op de ondernemingen, die gewoon zijn hypothecaire leeningen of hypothe caire credieten in België te verstrekken. Genoemde Belgische Koninklijke beslui ten zdjtn mede toepasselijk op Nederland sohe 'Scheepshypotheekbanken, voor zoo-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1