NATIONALE DE ZEEUW TWEEDE BLAD Invloed van de economische crisis op de oemeente-linanciên. LEVENSVERZEKERING-BANK ROTTERDAM Binnenland. Uit de Provincie. WALCHEREN. ZUID-BE VELA ND verzekerd 607 de premie-reserve 207 mnifoen gulden millioen gulden NOORD-BEVELAND. THOLEN EN SINT PHILIPSLAND. SCHOUWEN-DUIVELAND. Gemengd Nieuws VAN DONDERDAG 6 APRIL 1939, Nr 160. Gemeentebelastingen en fondsuitkeeringen Een groot gedeelte van de onlangs ver schenen en door het Centraal bureau voor de statistiek samengestelde „statistiek der gemeentefinanciën 1938" wordt in beslag genomen daar een aantal bijzonderheden betreffende elke der gemeentebelastingen en de uitkeeringen aan de gemeenten uit het gemeente- en het werkloosheidssubsi- diefonds, Gemeentebelastingen. D'e totale geraamde opbrengst van alle gemeentebelastingen tezamen over 1938 beliep f 279 millioen, waarvan f 120 mil- lioen in de bovengenoemde fondsen wordt gestort. In eerstgenoemd bedrag is begre pen wegens zakelijke belastingen f 69 mil lioen of 25 pet. wegens persoonlijke be lastingen naar het inkomen en het ver mogen f 133 millioen of 48 pet, en wegens verteringsbelastingen f 76 millioen of 27 pet. Van alle door of ten behoeve der ge meenten geheven belastingen zijn de op brengsten der personeele (f 69 millioen) en der gemeentefondsbelasting (f 116 mil lioen) het belangrijkst. Voor elke der gemeenten boven 5000 inwoners is melding gemaakt van de op brengst van elk der rechtstreeks ten be hoeve dier gemeente geheven belastingen. Bij vergelijking van deze cijfers met de overeenkomstige cijfers voor vroegere ja ren blijkt duidelijk de invloed van de eco nomische crisis op de financiën der ge meenten, terwijl dit eveneens vooral merkbaar is uit de van jaar tot jaar toe nemende verhooging van het aantal op centen voor de personeele en gemeente fondsbelasting en uit den overgang naar een hooger genummerde klasse voor laatstgenoemde belasting. Bedrijfswinsten. Hoe belangrijk de winsten en retribu ties der gemeentebedrijven nog altijd zijn, vooral voor de grootere gemeenten, blijkt wel hieruit, dat voor de groep gemeenten boven 100.000 inwoners deze opbrengst over 1936 per hoofd der bevolking f 20 be liep, terwijl alle rechtstreeks geheven be lastingen tezamen voor deze groep f30 per hoofd opbrachten. Voor alle gemeen ten tezamen waren deze opbrengsten be langrijk lager en was de verhouding ook geheel anders (resp. f8 en f 18). Fondsuitkeeringen. Bovengenoemde publicatie bevat voorts voor elke gemeente gegevens betreffende de uitkeeringen uit het Gemeente- en het Werkloosheidssubsidiefonds. Berekend is o.a. ook voor elke gemeente hoeveel zij meer of minder zou hebben ontvangen, indien de ten behoeve van deze fondsen geheven belastingen rechtstreeks aan de gemeente zouden zijn ten goede gekomen. Hierbij bleek, dat de instelling van het Gemeentefonds over 1936-'37 aan 960 ge meenten een gezamelijk voordeel heeft opgeleverd van f 34 millioen en aan 100 gemeenten een gezamenlijk nadeel van 1 9 millioen, terwijl de instelling' van het werkloosheidssubsidiefonds over 1936 aan 461 gemeenten een gezamenlijk voordeel bracht van f 33 millioen en aan 599 ge meenten een gezamenlijk nadeel van f 14 millioen. PRINS BERNHARD BEZOEKT DE RIJSCHOOL. Z.K.H, Prins Bernhard heeft gisteren voor het eerst sedert verscheiden weken weer een bezoek gebracht aan de Rij school te Amersfoort. Na gedurende eenigen tijd de lessen te hebben gevolgd, zat de Prins in gezel schap van den inspecteur der cavalerie, commandant der lichte brigade, generaal- majoor H. P. M. baron van Voorst tot Voorst, en gep. luitenant-generaal H. A. O Fabius, oud-inspecteur der cavalerie, alsmede den burgemeester van Amers foort, J, C. graaf van Randwijck, en den directeur van de rijschool, luitenant-kolo nel D. A. Gamerling Helmont, aan een lunch in de officiers-cantine van de rij school aan. VERBINDENDVERKLARING GEWEIGERD. Van C.A.O. voor het chemigrafisch bedrijf. Be minister van Sociale Zaken heeft afwijzend beschikt op het verzoek van den bedrijfsraad voor het chemigrafisch bedrijlf tot verbindendverklaring van be palingen van de collectieve arbeidsover eenkomst, afgesloten tusschen de vereeni- ging van Ned. Qhemigrafische inrichtin gen eenerzijds en den Ned. litho-, foto- en chemigrafenbo'md, den Ned. Kath. grafisch en Bond en den Ned. Ghr. Gra- fischen Bond anderzijds. K. L. M, VLIEGT DIRECT NAAR AUSTRALIË. Eerste D. C. Ill onder leiding, van Scholte vertrekt 18 April a*sv Naar wij vernemen zal de K. L. M. van 18 April a.s. af een directen dienst ope nen van Amsterdam naar Sydney. Het ligt in de bedoeling dezen dienst van ge noemden datum af wekelijks te laten fun- geeren. D'e eerste bestuurder van de D. G. Hl op dezen directen dienst is de heer Scholte. BUITENLANDSCHE VLIEGERS NAAR DE K. L. M. Slechts één Amerikaan komt naar Nederland. Ook een Spanjaard: komt. Naar gemeld wordt, zal slechts één Amerikaansche piloot in dienst komen bij de K. L. M. Een contract is ook afge sloten met een Spanjaard, die in het link- scihe kamp heeft gestreden en naar Parijs was uitgeweken. Deze vlieger is reeds me disch goedgekeurd. Vermoedelijk zullen nog eenige vliegers1 uit andere landen wor den geëngageerd. NEDERL. CHR. DROGISTENBOND. Onder leiding van den Bondsvoorzitter den heer J. Bronkhorst, van Rotterdam, kwam de Ned. Ghr. Dro'gistenbond te Utrecht in jaarvergadering bijeen. In zijin openingsrede schetste de voor zitter de moeilijkheden, die in het Dro- gistenbedrijif nog vele zajtn, sprak den wenseh uit, dat er spoedig betere tijden mochten aanbreken en wekte op tot trouw aan het begiinsel en eendrachtig samen werken aan het gestelde doel. Het jaarverslag van den Secretaris ge waagde van een gestadigen groei. Het jaarverslag van den penningmees ter dhr J. Oozijlnsen te Barneveld, werd goedgekeurd. Met het besluit der Federatie, op geen andere wijze korting te verleenen dan door middel 'der 'bekende oassa-bonnen, kon de vergadering niet meegaan. Op overleg inzake deze kwestie werd aange drongen. Op voorstel van de afd. Den Haag, dat de Ned. Ghr. Broigistenbond een plaats in het Hoofdbestuur van den Chr. Midden standsbond zal hebben, werd besloten, hierover met den 'Ghr. Middenstands- 'bond in, overleg te treden. D'e aftredende Bestuursleden de heeren P. J. Gastelaars Sr. te Dieren en A. de Jager te Utrecht werden bij acclamatie herkozen. NIEUWE VELDJASSEN VOOR VELDLEGER. Drie modellen worden beproefd. Blijkens mededeeling van de commissie voor het model van de veldjas zal een drietal verschillende modellen veüdjassen binnenkort worden beproefd. Deze drie modellen, genaamd comman dant veldleger, model AA en model 4A (met slappen kraag), hebben een dubbele kraag, twee opgezette horst- en twee op gezette zijzakken, welke met vier bron zen knoopen worden gesloten; vier taille- haken, vijf groote bronzen 'knoopen; schouderbedekking zonder houten verhoo ging en geen uitmonsteringsbies'. Ook de binnenbewerking der nieuwe modellen wijkt af van de bestaande. Het wapen, waartoe de drager van de veldjas behoort, wordt aangegeven door padjes in de kleur van 'het tegenwoordige uitmonsteringslaken, dan wel in een an dere kleur. De infanterie en wielrijders krijgen blauwe padjes; de artillerie zwar- een roode bies, de huzaren-motorrijders met ele bies; de cavalerie, met uitzon dering van het 3e regiment huzaren to 's-Gravenhage, die de padjes krijgen me; een roode 'biese, de huzaren-motorrijders en de escadrons pantserwagens licht blauwe padjes; de genie en 'het corps pontonniers en torpedisten bruine pad jes; het korps motordienst blau w-groene de 'luchtvaartafdeding zwarte en de gre nadiers in plaats van padjes zgn. garde lissen. 'Op de padjes, c.q. op de schouder bedekkingen, komen de wapens én korps- ondeischeidingsteekenen. Daar het regimentscijfer op de padjes wordt aangebracht, verdwijnt dit van de veldmuts. In stede hiervan zullen op de veldmuts oranje-cocardes worden gedra gen. Daar 't commandant-veldleger-model zeer laag gekraagd is, zal bij dit model een das moeten worden gedragen. Het is de bedoeling, dat ook buiten dienst een koppel wordt gedragen, OPLEIDING BIJ RIJN- EN KUSTVAART VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN. De Centrale voor werkloozenzorg, ge sticht op initiatief van den Raad van Ned. Kerken voor practisch Christendom, op sut met 1 Mei een nieuwen cursus voot op leiding bij Rijn- en Kustvaart voor jeug dige werkloozen van 16 tot 24 jaar. Zij, die dezen cursus wenschen te vol gen, verbinden zich 6 maanden achtereen in het kamp Oude Mirdum (Friesland) te verblijven en moeten instemmen met de gewone bepalingen, geldende voor alle kampnemers. D'e deelnemers gaan eens per vier we ken naar huis en ontvangen een zakgeld van f 1,75 per week. 'Overdag wordt theoretisch onderwijs gegeven, aangevuld met gymnastiek-, zwem-, roei- en zeillessen en enkele prac tisch© lessen. 'Des middags of des avonds worden aan de Schipperssühool te Lemmer vakcursus^ sen gevolgd. Aan het einde van den half- jaarlijkschen cursus wordt voor elk der cursisten in overleg met de Arbeidsbemid deling voor de Scheepvaart een plaats aan boord van een Rijks- of kustvaartuig ge zocht. Gezien het groote tekort aan ar beidskrachten zal dit geen bezwaar ople veren. De nieuwe cursus wordt met 40 deelnemers begonnen. Er is gelegenheid om zich vóór 15 April aan te melden bij den secretaris van het Prov. Comité, den heer J. Lorier te Middelburg. MIDDELBURG. Transpcrtcolonrie's van het Rood© Kruis. Tweeden Paaaöhdag houdt de Bond van Transportcolonneis van het Ned, Roode Kruis1 haar jaarlijkschen Bondsdag te Middelburg. Nadat des morgens 't Bonds- bestuur in 't Schuttershof zijn vergade ring heeft gehouden, begeeft het zich naar het Station. Hier wordt te 12 uur door de uit heel het land komende en in uniform gekleed© afgevaardigden, een stoet ge vormd, die vooraf gegaan door het mu ziekgezelschap St 'Gaecilia langs de vol gende route zal marcheer en: Schipbrug, Stationsstraat, Koningsbrug, alle Kaden, Beatrixbrug, Dam NZ, Op den Dam wordt halt gehouden om bij het monument voor Koningin Emma een krans neer te leg gen, het gaat dan verder door Korte- en Langedelft, Burg, Balans, Abdij: rond, Ba lans; Spanjaardstr., Hiaringplaats, Bleek, Laan naar de Koepoort, Molenwater, Kor te en Lange Noordstraat naar de Markt, waar de stoet ontbonden wordt. Na een koffiemaaltijd heeft te 2 uur in 't 'Schuttershof de jaarvergadering plaats, te half zeven gevolgd door een gemeen- sohappelijken maaltijd. Des avonds heeft de 'feestelijke herden king van het 25-jarig bestaan van de Mid- delburgsohe transportcolonne plaats, die ook door de van elders gekomen afgevaar digden zal worden meegemaakt. Voor Dinsdagochtend staat een bezich tiging van de bezienswaardigheden van Middelburg op het programma met een afscheidslunch 'als slot. Oostkapelle. Morgen houdt de Raad een openbare vergadering ter behande ling van o.a.Aanvraag van den Chr. Be sturen Bond om verlenging van den ko- lentoeslag-termijin met vijf weken. Vaststelling van een exploitatie-veror dening voor het bouw-complex Duinweg (Uitbreidingsplan). Aanvraag van het bestuur der Bjjz. school oin beschikbaarstelling van gelden voor verandering van inrichting. Wolphaartsdijk. Nadat op 14 Maart j.l. door Dr van Gelderen te Middelburg exa- mien was afgenomen van hen die den tweejarigen cursus Eerste Hulp bij Onge lukken hadden gevolgd, had Dinsdag de Op 3) 1938 was bi} de Nationale uitreiking der diploma's plaats. D'r Vos gaf een uiteenzetting van het doel van dezen cursus. Hij sprak zijn groote voldoening uit dat met zulk een ijver deze cursus was gevolgd. De burge meester Teikte de diploma's en insignes uit. Hij: wenschte de cursisten geluk met het behaalde succes en dankte Dr Vos namens het Groene Kruis, waarvan deze cursus is uitgegaan, voor het vele werk dat hij hiervoor geeft willen doen. Ook zuster Dë Bel werd door 'Spr. dairnk ge zegd. De geslaagden zijn de dames A. Noteboom-Blok, J. v. d. Linde-Den Her der, J. v. id. Linde-Ritmeester, J. Linden- bergh-v, 'Oeveren, P. Overbeeke, A. Goet- heer, C. Verschuure, J. Smallegange, A. Simallegange, J. iSimlallegange, M. S'inke, S. Boot, en de heeren J. Sinke, D. van Wel, J. Verhage en W. v. d. Kreeke. Door de cursiste mcj. S. Boot werd Dr Vos en zuster de Bel danik gebracht onder aan bieding van een blijk van waardeering. Wissenkerke. Woensdagavond vond de eindles plaats van de E.H.B.O. 'Burgemeester Geuze opende deze bij eenkomst. Ouder de aanwezigen merkten we o.a. op ds Louwe-rso. wethouder v. ri. Maas, de gemeen te-secretaris en v8rsoh.it- lende bestuursleden vian de plaatselijke luehtbeisahermingsvereeniging. De cursus stond onder leiding van dr Bruijinzeel en zuster PUnselie. Uit de oefeningen bleek dat de cursisten met vrucht den cursus gevolgd hadden. Aan het eind der oefe ningen bracht burgeimleester Geuze dr Bruij'inzeel en zuster Punselie hartelijk dank voor het vele opofferende werk, dat zij zich ten behoeve der cursisten hadden getroost. Dokter Bruijnzeel dankte voor de waardeerende Woorden en de cursisten voor hun prettige medewerking en 'hoopte dat voor den vervolgcursus volgend jaar zich alle cursisten zouden opgeven. Hier op werd namens de cursisten door mejuf frouw Den Boer den dokter en de ver pleegster een stoffelijk blijk van waar deering aangeboden. Door ongeveer 20 dames werd aan den cursus deelgenomen. Thalen. Deze week zijn door de firma Gebr. B'aay en H. Baay, oesterkweekers alhier, duizenden kilo's Frans Oh e ziaai- oesters van een gewicht van plm. 30 kilo per duizend, op de banken in de Zeeuw- sche stroomen uitgezaaid. Wanneer zij Voldoende vet zijn, worden ze weer opge- kord en voor de consumptie verkocht. De kwaliteit van het zaad mloet goed zijn. De prijs is echter aan den hoogen kamt, zoo dat het risico voor de ondernemers groot is. Haamstede. Dinsdagmorgen om 8 uur arriveerden per vliegtuig op het vliegveld Haamstede, de Commissaris der Konin gin ilni Zeeland, J'lir Mr J. W. Q iarles van Ufford, Mr Teilegen, Griffier en de leden van Gedep'. Staten, Mr iele man, Mr Stieger, A. D. F. van der Wari en 'G. P. Vogelaar. De 'heeren waren ver gezeld van Ir J. J. van Leeuwen, hoofd ingenieur van den Prov. Waterstaat, Ir de Riaindtz, Inspecteur der Volkshuisves ting en Ir de Vink, Inspecteur van de Werkverschaffing in Zeeland. Door het gezelschap, waarbij! zich nog (gevoegd hadden burgemeester Jhr. R. Roëll, de directie van Zeebad Nieuw- Haamstede en Ir H. D'. Swaters van den Prov. Waterstaat, werd een bezoek ge bracht aan de tegenwoordige en toekom stige urgente verbindingswegen tusschen Nieuw-Haamstede en het strand. Verder werd met groote be- langsteling kennis genomen van het b e- bosscbing s,p 1 a n op Nieuw- Haamstede, terwijl tevens de ver- greeting van het vlieg veld een punt van bespreking uit maakte. Daarna heeft het gezelschap, waarbij zich nog had aamgesloten burgemeester Jhr. A. van Citters, een bezoek gebracht laan jhet Ri ij: k s w e r k v e r s q h a f - j fin ,gs object bij den heer B. Th. Boot C. Wz. te W e s t e n-S c h o u - Wen, waaraan een aantal werkloozen uit 'Zierikzee tewerk gesteld zijn. Ook aan Westen-Schouwen werd nog een bezoek gebracht en een en ander in o o gensc ho uw 'geno men. In den namid dag heeft het gezelschap zijin tocht ver volgd maar andere plaatsen op ons eiland, om 's middags om 5 uur weer naar Vlis- simgen terug te keeren. (Z. Nsb.) Voetbal, Middelburg. Uitgaand© van den Zeeuw- sohen Voetbalbond hadden gisteren wed strijden ilissohen Zeeuwsehe sohooJvoet- balelftallen plaats. Op het gemeentelijk sportterrein te Mid delburg hadden eerst op twee velden de ontmoetingen plaats tusschen H. B. S. Vlissingen en H. B. S. Goes A en tusschen het Gymnasium te Middelburg en de H. B. S. Goes B. Bij de eerst genoemde ontmoeting was de Stand bij de rust 11 en aan het slot 12. Bij de tweede ontmoeting was de ruststand 0O en de eindstand 01. Na deze twee wedstrijden speelden op het tweede veld H. B. S. van Middelburg tegen de MULO-sohool te Vlissingen. Ook nu was de stand bij de rust blanco en na dat de MULO in de tweede helft tweemaal gescoord had, heeft de H. B. S. de eer ge red, zoodat deze wedstrijd eindigde met 1—2. Winnaars waren dus de beide elftallen van de Goesohe H. B. S. en de MULOl school te Vlissingen. Bliksem in een huis ge slagen. Dinsdagmiddag ontlastte zich ook boven Wassenaar een hevig oinweer. De bliksem sloeg in een perceel aan den Lange Kerklaan, bewoond door den heer P. Hij trof den antennepaal, die ver nield werd, kwam bet huis binnen en wierp eenige wandborden naar beneden. De bewoner, die juist een kraan van de waterleiding vasthield, werd een oogen- blik in vlammen gehuld, doch de gevolgen beperkten zich gelukkig tot een verlam den pink. D1 e ooievaar is terug. Hoewel het aantal ooievaars in Friesland er niet talrijker op wordt, worden toch in de meeste gevallen de oude nesten elk jaar weer 'bevolkt. Lezer dagen zijn de eerste weer ge constateerd. Verdoovende middelen gesmokkeld. In den nacht van Maandag op D'insdag hielden een recher cheur en een agent van politie aan de grens van Princenhage en Breda een auto aan, bestuurd door den 29-jarigen S. uit Oosterhout. Daar S. bij1 de politie in een niet al te besten reuk staat, werd, hoewel alle pa- Op terugreis van Calabrië naar Rome legde Mussolini te Napels den eersten steen voor een nieuwe vliegtuigfabriek. Mussolini teekent het herdenkingsboek. De „Yankee Clipper" is na zijn grooten transathlantisohen tocht te Southampton aangekomen. De reusachtige vliegboot na behouden landing op de reede der-Engelsche havenstad.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 5