GELD NI Fin. Mij. „Zeelandia" Goes Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Kieskring Goes. Zierikzee. Buitenland. Britsch-Poolsch accoord tot stand gekomen. Sensatie om de rede van lord Stanhope. Aanbevelend. C. J00SSE - St. Ad Ma a pstra a t 11 - Goes Lebrun tot president van Frankrijk herkozen. Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. DONDERDAG 6 APRIL 1939 53c JAARGANG - No. 160 massief gouden Trouw- en Verlovingsringen Fabrikaat H. D. Z. MIDDELBURG. beschikbaar voor den aankoop van een Automobiel WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. Uitgave; N. V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg; Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2-60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededeeüngen 60 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. OP DEN GOEDEN VRIJDAG (7 APRIL) ZAL „DE ZEEUW" NIET VERSCHIJ NEN. In de Centrale Goes heeft de Antirevo lutionaire partij in 1935 niet al te best geboerd. Sinds 1923 was hier een geregelde op gang. Van 3583 stemmen in 1923 -kwamen we bier in 1927 op 4115 en in 193-1 op 4247 stemmen. Maar in 1935 was er een niet onbelangrijke teruggang en daalde het stemcijfer voor de Antirevolutionaire lijst op 3934. Met uitzondering van enkele plaatsen, waar een kleine vooruitgang viel waar te nemen, was er over heel de linie eenige achteruitgang. Hier zullen dus alle krachten moeten worden ingespannen om zoo mogelijk het verlies te herstellen en althans het peil van 1931 te bereiken. Wij komen in dit district met een nieu wen lijsttrekker. Maar de heer Dominicus mag als no. 1 op de lijst nieuw zijn, een onbekend man is hij niet. In de organisatie van de A.R. partij neemt hij een vooraanstaande plaats in en ge durende de jaren, dat hij in de- Provinci ale Staten zitting haii heeft hij getoond, zoowel uit principieel als uit zakelijk oog punt het vertrouwen der kiezers ten volle waard te zijn. Dat er aanvankelijk in sommige krin gen zoo-al geen ontstemming, dan toch eenige teleurstelling viel waar te nemen, omdat -de heer Vogelaar, die zoovele jaren dit district met eere vertegenwoordigde, door de 'kiesvereenigingen niet opnieuw als no. 1 op de lijst werd geplaatst, met het gevolg, dat de heer Vogelaar zich te rugtrok, is verklaarbaar. Maar dit kan en mag geen reden zijn om niet met geestdrift als vroeger voor -de Antirevolutionaire candidaten, dragers van de Antirevolutionaire beginselen, in het vuur te ga-an. Ook in het district Zderikzee komen we met een nieuwen lijsttrekker. De heer W. den Boer, in wien de Anti revolutionaire partij zulk een uitnemen- den oandidaat had, trok zich, in verband met zijn gevorderden leeftijd, terug. Daardoor is voor onze vrienden in Zie- rikzee de verkiezingsstrijd niet gemak kelijker geworden. Er was hier de laatste jaren -een niet onbelangrijke vooruitgang. In 1927 was er, in vergelijking met 1923 (toen -het stemcijfer 1997 bedroeg) een verlies van 250 stemmen, maar in 1931 werd met 2069 stemmen de schade ruim schoots ingehaald en in 1935 werd, on danks de ongunstige omstandigheden met 2298 stemmen een topprestatie bereikt. Er zal hard gewerkt moeten worden om achteruitgang te voorkomen. Gelukkig is men er in geslaagd in den heer notaris1 J. J. van den- Ende -een nieu wen lijsttrekker te vinden, die als over tuigd aan-hanger van de A. R. beginselen en in verband met zjjin persoonlijke capa citeiten zonder eenige reserve warm kan worden aanbevolen. Laat het voor onze vrienden in den Kieskring Zierikzee een eerezaak zijn om het -hooge cijfer van 193-5 te handhaven en te zorgen, dat de heer Van den Ende met vlag en wimpel in de Staten wordt binnengehaald. Polen afkeerig van Ruslands deelneming. D1 e besprekingen te L o in- den hebben t-ot het resul taat g e 1 e i -d, -dat een Britsc'h- Pool-sch bondgenootschap v ir ij w e 1 -een voldongen feit is geworden. De -algemeene beginselen van politieke en economische samenwerking tusschen beide landen zijn vastgesteld. B-uitendien zijn Engeland en Polen bet, volgens de zelfde kringen eens -geworden over de be ginselen voor een regeling -der Joodsche kwestie in Polen. Beek heeft vastgehouden -aan het stand- Punt, dat Hongarije in-iet van het Oo-st- Eüropeesche defensieve verbond moet worden uitgesloten en dat Polen afkeerig is van Russische deelneming Gistermiddag te drie uur .heeft de Pool sche minister Beek zijln laatste onder houd gehad met Chamberlain en lo-rd Halifax. Vandaag zal minister-president Cham berlain in het Lagerhuis een verklaring afleggen over de Ehgeisoh-Poolsche on derhandelingen. De Poolsche regeering heeft verklaard, bereid te zijlni, van baar geheele macht -ge bruik te imtaken om Ehgeland te hulp te Iko-men indien dit l-a-nd wordt aangevallen, evenals Engeland Polen te hulp zal ko men bij bedreiging van -de onafhankelijk heid van Polen. In de -afgeloop-en dagen heeft Enge land, naar het Hbld. -meldt, bijl -de onder handelingen met Polen te verstaan gege ven, dat bet vast besloten is, alle verdere aanvallen op onafhankelijke staten tegen te -gaan. Engeland heeft een duidelijke definitie gegeven van wat 'het als z-ijn „vi tale belangen" in Wes.t-Eluropa en i-n de Middellan-dsche Zee beschouwt en wat -het bereid is in -Zuid-Oost-Etiro-pa te ver dedigen. De Polen van hun kant hebben Engeland verzekerd, -dat zijl onmiddellijk hun verplichting, Frankrijk te 'hulp te ko men indien dat land wordt -aangevallen, zullen mak-omen. K-olonel Be-ck beeft voorts uiteengezet waarom -zijn regeering aarzelt in nauwe betrekkingen mlet Duitsclbland te treden en -wel in -de e-er-ste plaats, omdat zij Duitschland niet tegen zich wen-scht in te nemen en ten tweede o-m-dat zijl liever ge-en Russische troepen op P-oolseh grondge bied wil hebben. Tegelijkertijd heeft kolo nel Beek er op gezinspeeld, dat Po-len er niets tegen zou hebben, indien Engeland en Rusland huh betrekkingen nauwer zouden aanhalen. Van Poolsche zrijlde is het vraagstuk van Roemenië meermalen ter s-p-rake -ge bracht. Van Britsohe z ijd e is Terk-laar d, dat aan B o e- karest een aanbo-d is -ge daan in -d e n -z e 1 f d e n zin als aan Polen, -en dat uit Boe karest antwoord is ontvangen, inhouden de, dat de Roemeensche re-geering be sprekingen -ho-udt met haar naburen van de Balkan-entente. De Po-len hebben zich bereid verklaard nauwere betrekkingen met Roemenië te wi-llen aanvaarden. Het schijnt dat de Po len geen lust hebben hun vriendschappe lijke betrekkingen met Hongarije Je ver storen. Polen is al eenigen tijd bezig Roemenië en Hongarije, welke land-en niet vriend schappelijk tegenover elkaar staan, na der tot elkander te brengen. Natuurlijk is -ook gesproken over Dant- zi-g -en de -Corridor. Op dit oogenblik kan niet veel daarover worden gezegd, maar -zelker is, -dat Polen niet bereid is ook maar een -duimbreed op te geven van w-at het als zijn vitale belangen beschouwt. Verier zial Engeland een leening aan Po len gev-en, iets wat reed-s be-ken-d was. VRAGEN IN HET ENGELSCHE LAGERHUIS. In het Britsohe Lagerhuis- ziju giste ren vragen gesteld naar aanleiding van een min of meer opzienbarende rede, j 1. Dinsdagavond door den eersten lord der admiraliteit, lord Stanhope, gehouden aan boord van -het vliegtuigmoederschip „Ark Royal" te Portsmouth. De „Daily Express" meldt in zijn num mer van Woensdag, dat hij- D'in-sdag om 11 uur 's avonds met drukken was begon nen, toen -het blad van de admiraliteit het volgende verzoek kreeg: „In het nationale belang beho-o-rt de rede van L-o-rd Stanhope, hedenavond aan boord van de „Ark Royal" gehouden, niet gepubliceerd te worde n". 'D-e vragensteller in het Britsche Lager huis was Greenwood namens de arbei der sfractie. Chamberlain antwoordde, dat de rede gehouden was bij- de invoering van een nie-uw plan inzake filmvertooningen voor de marine. Ze was niet -tevoren opgesteld. In zijn opmerkingen vestigde Stanhope de aandacht op het feit, -dat velen afwezig waren, omdat z-ij aan boord van hun eigen schepen moesten blijven, teneinde gereed te z-ijn om het geschut -te beman nen, iets wat in tijden van spanning nor maal is. Ik hoorde, aldus Chamberlain, dat nog al veel commentaar uitgelokt was doordat aanvankelijk geze-gd was, dat -deze rede naar alle deelen van het rijk werd uitge vonden. Aangezien men de rede naar mijn mee ning waarschijnlijk als iets sensationeels zou gaan -beschouwen, terwijl er daaren tegen geen grond vo-or eenige sensatie be stond, gaf ik order, de pers te verzoeken, de rede van Stanhope niet te publiceeren. Dit incident zal er in elk geval toe heb ben bij-gedragen, aan te to-onen, dat de ma rine voortdurend op alle gebeurlijkheden is voorbereid. Greenwood vroeg daarop, of Chamber lain Stanhope wel beschouwde als den juisten perso-on om zulk een belangrijken post te bekleeden en hij- vroeg de verzeke ring, dat zulke onbescheiden, onverant woordelijke en onvoorbereide verklaringen van de zijde van verantwoordelijke minis- programma, -dat geleidelijk zal worden uitgevoerd, om aan het land een maxi mum van veiligheid te verzekeren. DUITSCHLAND EN ITALIë IN OVERLEG. Dé chef van het opperbevel der Duit- sche weermacht, generaal Keitel, heeft op 5 en 6 April te Innsbruck een samen komst met generaal Pariani, onderstaats secretaris van het Italiaansche ministerie van oorlog en chef van den generalen staf. ÏOO procent kwaliteit garandeeren wij voor onze IP0* Aparte mooie modellen, geweldige collectie In lederen prijs. Tweede Paaschdag geopend. tera in de toekomst niet nogmaals zouden voorkomen. Chamberlain antwoordde: Stanhope heeft verklaard het -zeer te 'betreuren, dat zijn woorden, -die wellicht niet geluk kig gekozen waren, zooveel commentaar en onnoodige ontsteltenis hadden moeten wekken. Dit heeft niets te maken met de bekwaamheid van Stanhope, waarover ik alleszins voldaan ben. In het Hoogerhuis heeft Lord Stanhope -een verklaring afgelegd, gelijk aan die, welke Chamberlain in -het Lagerhuis af legde. Hij besloot: „Ik kan s-lechts mijn gro-ote -spijt betuigen, -dat eenigerlei op merkingen mijnerzijds, welke den nadruk legden op de gereedheid van de- vloot om aan alle gebeurlijkheden het hoofd te bie den, zelfs wanneer, gelijk thans, de Paaschverloven verleend w-orden, iets heb ben toegevoegd aan de werkzaamheden van den eersten minister of iemand on gerustheid hebben veroorzaakt". De minister -heeft slechts uiteen willen zetten, dat de vloot steeds gereed is, zelfs in tijden van verlof. Er is geen sprake ge weest van -de verwachting, dat onmiddel lijk zou moeten worden opgetreden of dat vijandelijke bommenwerpers elk oogenblik boven Engeland konden wo-rden verwacht. Met 506 van de 909 uitgebrachte stem men, waarvan 903 geldige, dus met een meerderheid van 53 stemmen, is Lebrun andermaal tot president van Frankrijk geko-zen. B-e-dousse, -de socialistische candidaat, behaalde 151 stemmen; Caohin, de com munistische oandidaat 74; Herriot, die geen candidaat was, 53; Justin Go-dart 50; Bouisso-n, die zich teruggetrokken had 16-; Piétri, die eveneens zijn candidatuur -had ingetrokken, 10 en -de teruggetrokken can didaat Queuille 7 stemmen. Vo-orts waren er nog twintig verspreide stemmen. De herkiezing van Lebrun was-, zooals békend, bedoeld als een manifestatie van nationale eenheid. Het congres was echter geen manifestatie van nationale -een dracht. Socialisten en communisten zijn met een eigen candidaat uitgekomen. Go- dart heeft z-ijn candidatuur van republi- keinsohe oppositie gehandhaafd en -de candidaten, die zich voor Lebrun hadden terug getrokken, zijn niet unaniem door hun vrienden gevolgd. De uitslag van de- presidentsverkiezing werd te 17 uur 20 door den voorzitter van den senaat. J-eanneney, aan het congres medegedeeld. De communistische afgevaardigden schreeuwden: „Aftreden!" De groote meerderheid der parlementen leden echter verhief zich van -haar- zetel-s om geestdriftig te applaudisseren. De communisten echter schreeuwden: „Aftreden!" waarop de andere parlements leden de Marseillaise aanhieven. DE KABINETSCRISIS IN BELG IE. Pierlot formateur. Minister-president Pierlot kreeg van koning Leopold opdracht, zich te oriëntee- ren, in welken geest een nie-uwe regeering zou kunnen s-amengesteld worden, daarbij rekening houdende met de resultaten en aanwij-zingen van de jongste verkiezingen. In verband met de internationale -situ atie zal de nieuwe regeering zich ook moe ten bezighouden met 't treffen van maat regelen, welke noo-dig zouden kunnen zijn voor een eventu-e-ele mobilisatie, voor de bevoorrading van de bevolking en voor de passieve luchtverdediging. Men voegt hier echter onmiddellijk aan toe, dat men hieruit niet het bes-luit mag trekken, dat België een mobilisatie van zijn leger aan -het voorbereiden is. Het be treft hier me-er speciaal een veiligheids Dammen. Om het club-kampioenschap van Zee land -Dammen 2e 'klasse, werd te Ierseke gespeeld tus-schen Ierseke II (kampioen af-d. B) -en, Middelburg II (kampioen afd. A). De uitsl-ag luidt D. -v. BovenJ, Freekenhorst 02; K. -de WeeJ. Stro-oband 11; F. v. d. BoomgaardJ. Bliek 11; W. Po-ley W. Semijn 02; J. GoemanJ. v. Wij-ck 02;J. Linden-berg-H. Louwerae 02; J. Ridderhof-W. Iman-se 1i; H. Bom -A. Walraven O2; A. de MuncfcW. Sinke 11; L. BomG. Lameijn 20; uitslag 614- in 't voordeel van Middel burg II. Middelburg LT, kampioen van 'Zeeland 2e klasse. „Animo"-avond. Dinsdagavond gaf de Ghr. Kweek- schoolvereeniging „Animo" haar zesde jaarlijksohe uitvoering. Voorzitter dhr Hotse Sytsma. Eén uitgebreid en zorgvuldig opgesteld programma werd vlo-t afgewerkt. Genoemd moeten worden: de pantocai ne: „Een vrijage in 1840". Eén mooi stuk je-I Ook de hoofdschotel: „Adel in livrei" viel zeer in den smaak. Beide stukken werden door de spelers goed beheerscht. De volksdansen bleken een succes te zijn en werden evenals de zangnummers van 't dames- en gemengd koor welke on der leiding van dhr C. Clement waren in gestudeerd door het publiek zeer ge apprecieerd. Mimi de Ru en Artje Sikkel zongen en kele solo's, welke -e-en hartelijk applaus uitlokten. Nadat de voorzitter de medewerkers en -werksters- bedankt had, sloot Dr K. Hui- zenga, directeur der Kweekschool, na een woord van groote- waarde-ering voor al het gepresteerde, dezen prachtigen avond. Geref. Meisjesvereenig-ingen. De tering Walcheren Noord en Zui-d van Geref. meisjesvereenigingen hield Woensdagavond een -gecombineerde ver gadering in de Noor-derkerk, die geopend werd door mej. J. -de Smit, waarna ds C. V e e n h o f van H -a a -r 1 e m sprak ove-r: „Gielooven". D-e spreker behandelde dit onderwerp als werkelijkheid en wilde niet door zelf ontleding nagaan, of wij het geloof wel bezitten. D-at do-en miensohen, bij wie het niet geheel in -orde is. Zij schrijven o-ver kenmerken, enz. Diaar ko-mt bij, dat over het zielsleven nog niet veel bekend is en er -geen verschil is tusschen -de zielkun dige beschrijving van -echt en valsch ge loof, daar -deze den inho-ud niet aangeeft. Ook kan men zichzelf niet volkomen eer lijk beschouwen. Oml het geloof te kennen, m-oeten wij naar de Schrift luisteren. Deze leert ons, dat het geloof is het aanvaarden van God als -de Waarheid. Men komt tot Christus, als het Woord im ons hart -grijpt, waar door het -geloof volstrekt eigen -bezit wordt. D-e-ze zekerheid berust niet op ken merken, miaar op het wonder, dat Go-d plaats neemt im een hart, dat zich richt naar Zijln W-oo-rd. Wij mogen gelooven, omdat Christus door den Doop de kinderen -der gemeente tot Zij-n eigendom verklaart. Nog een aanrijding. Gisteren heeft nog een tweede aanrij ding plaats gehad en wel tusschen een auto die in de Langede-lft reed in de- rich ting van de Markt en een wielrijder, die uit de St Janstraat kwam. Het bleef hier bij een lichte beschadiging van het rij-wiel. De politie stelt een onderzoek in. Binnenland. Invloed van de crisis op de gemeente- financiën. Gekoeld vervoer van tuinbouwproducten. Buitenland. President Lebrun herkozen. Een Poolsch-Engelsch accoord bereikt. Duitsche en Italiaansche legerchefs be raadslagen. Een sensationeels ministerieele redevoe ring. De Belgische kabinetskwestie. op gemakkelijke betalingsvoor waarden. Vraagt inlichtingen. Brand in een auto. Hedenmorgen reed een vrachtauto van Gefer. de K., waarin alleen wat hooi, pa pier enz. lag, over de kade en zoo verder over de Koningsbrug. Toen deze gepas seerd was, bleek, dat brand woedde in don auto, die zich zoo snel ontwikkelde, dat de bestuurder de wagen dwars voor den ingang van de Stationsstraat plaatste om overslaan der vlammen te voorko-men. Binnen enkele seconden brandden de houten wanden van den auto als een fak kel en -steeg een zware ro-otekolom op. D-e brandweer werd gewaarschuwd en was spoedig met de magirusspuit ter plaatse. Dleze behoefde geen dienst te doen, want met een slang op de waterleiding was het vuur spoedig gebluscht. De houten zijwan den en het date gingen echter geheel ver loren. De politie stelt een onderzoek naar de oorzaak in. Arnemulden. In den loop van dit jaar zal, nu ook de van Cittersweg is verhard, overgegaan worden tot verharding van den Kraaij-enholschen weg, welke weg toe gang geeft naar de hofstede van den land- houwer P. Koster. Deze weg verkeert vooral in het winterseizoen in zeer slech ten toestand. Deze weg zal in de toekomst een mooie verbinding via de Arnebrug naar Middelburg geven. Ook dit werk zal ih werkverschaffing worden uitgevoerd. Domburg. De aanleg van de model- sehuilloopgraaf op het terrein achter 'het „Groene Kruis"-gebouw is thans gereed gekomen. -De totale lengte is 3 maal 30 meter. D-e drie gedeelten zijn alle weer anders. Het is als het ware een staal kaart. De beide eerste zijn niet overdekt, dus open, waarvan de eerste -belegd is met graszo-den, terwijl -de tweede, de een voudigste, -dit niet is. Het derde gedeelte is overdekt. Die wanden en zoldering be staan uit oude trambiels, terwijl de bo dem beklinkert is. Zitplaatsen zijn aan gebracht. Het geheel is zig-zagsgewijze aangelegd. De grond werd door de ge meente gratis in bruikleen afgestaan, maar overigens zijn de kosten gedragen -door de afdeeling Domburg van de Ned. Vereenigin-g vo-or 'Luchtbescherming. De aanleg geschiedde o-n-der -de -deskundige lei-ding van -den secretaris dezer afdeeling d-en heer W. Trielier Jr. Gapinge. Dé A.-R. Kiesvereen. alhier oandddeerde voor den Gemeenteraad de he-eren: 1. L. Dlngemanse (aftr.), 2. M. Arendse (aftr.), 3. A. P. Wouters, 4. J. de N-oo-d, 5. W. Lo-uwerse, 6. D. Cop- p-oolse. Aagtekerke. D-e -Chr. Hist. Kiesvereeni- ging -alhier maakte voor -de a.s. gemeente raadsverkiezing de volgende eandidaten- lijst op: 1. C. de Visser, 2. -S. Kodde, 3. D. Hugense, 4. H. Peper, 5. J. Blaas. Wemeldinge. Dinsdag hield de vereeni- ging voor Ch-r. 'Onderwijs aan schippers kinderen haar jaarvergadering. Ds A. de Bruyn op-ende de vergadering. De secre taris ds M. P. van Dijk las het jaarver slag over 1938. Op 1 Maart Ikon de nieu we school worden geo-p-end, terwijl op 1 October het nieuwe schoolgebouw in ge bruik koin worden genomen. Met dank baarheid werd geconstateerd de groei van het aantal leerlingen (38 op 1 Maart, 65 eind Dec. 193-8). Ds F. Werges deed -rekening en ver antwoording. 'Ook kwaim) aan de orde -de huisvesting der kinderen. Aangedrongen wordt bij alle pleegouders op stipte naleving van het reglement voor 'huisvesting, terwijl hen tevens da-nk werd -gebracht voor alles wat zij voor -het vaak misdeelde schip perskind hebben -gedaan.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1