DE ZEEUW Levenswijding. Keel Verzachtend VICKS HOESTBONBONS TWEEDE BLAD Een Nederlandsche onder neming in De Belgische stembus. FEUILLETON DE INVALIDITEITSWET EN EEN GOUDEN REGEN Uit de Provincie VAN WOENSDAG 5 APRIL 1939, Nr 159. Uit den uitslag van de Belgische verkie zingen, zegt de „N e d e r 1 a n d e r", vallen ook voor niet-Belgen enkele leer zame conclusies te trekken. In de eerste plaats zien wij dat de Bel gische kiezers zich ondanks de ver warde tijden in overgroot© meerder heid hebben gehouden aan de bestaande groote partijen. De Katholieken, Socialis ten en Liberalen bezetten tezamen 170 zetels tegen 156 in de vorige Kamer. De Vlaamsch-nationalen zijn practisch gelijk gebleven (17 tegen 16), de Commu nisten konden geen winst boeken (9 tegen 9), twee partijloozen zijn gekozen en Rex zakte van 21 op 4 zetels. Dit laatste feit is ook voor ons wel de moeite van een nadere beschouwing waard. Rex, de partij van Léon Degrelle, zou het is nog slechts enkele jaren geleden de „beweging" zijn, die het „demo-libe rale" stelsel omver zou werpen en een nieuwe orde zou vestigen. Het „Rex vaincra", Rex zal overwin nen, was overal te lezen, haast zoo vaak als het „Mussert wint" hier te lande. Degrelle oreerde, ageerde en procedeer de over en tegen alles en iedereen. En bij de vorige verkiezingen boekte hij een wel niet groot, doch toch niet onbe- teekenend succes door 21 zetels in de Ka- mer en 8 in den Senaat te bezetten. Eenige jaren van voortgezette Rex-pro- paganda zijn voldoende geweest om den Beigen de oogen te openen. En zij hebben, als gezegd, van hun in zicht doen Hijken door D'egrelle, die zich zelf aan het hoofd van de candidatenlijst had gesteld, te degradeeren tot den aan voerder van een dwerg-partijtje, dat vier afgevaardigden in de Kamer zal hebben. Vier op tweehonderd en tweel Nu weten wij wel, dat Rex een achter uitgang kon verwachten omdat het mon- sterverband van deze groep met de Vlaamsch-nationalen sinds de vorige ver kiezingen verbroken was, maar zelfs als men dit in aanmerking neemt, dan nog is de nederlaag verpletterend. Temeer als men bedenkt, dat van het achttal recht streeks gekozen Rex-senatoren er na de stembus van Zondag j.l. nog één is over gebleven. 'Het zal ons benieuwen of ook Degrelle het thans, evenals de heer Mussert in 1937, maar beter zal vinden zijn Kamer zetel niet in te nemen. "Wij zien thans in België opnieuw be vestigd, dat het optreden der dictatuur partijen goeddeels op bluf is gebaseerd. Gelukkig zijn èn het Nederlandsche- èn het BelgischS volk voor dien Huf weinig ontvankelijk gebleken. In 1937 halveerden onze kiezers de N. S. Bi Thans hebben de Belgische stemge rechtigden er ten aanzien van Rex nog een schepje bovenop gedaan. Goed voorbeeld doet goed volgen. Laten de Nederlandsche kiezers over enkele we ken, als hun beurt komt, op even krach tige wijze blijk geven van hun afkeer van leiders-systemen, die nationaal zoowel als internationaal een gevaar vormen voor de vreedzame ontplooiing van de eigen volkskracht. en geneeskrachtig door de Vicks VapoRub ingrediënten 49) _0_ „Ik heb nooit een brief van haar ont vangen," riep hij bits. „Kwel me niet langer, Gretha, ik kan het niet verdragen. Maak me nu niet wijs, dat ze mij geschreven en tevergeefs op antwoord gewacht heeft." „Dat is precies de waarheid, niet een maal, maar tweemaal" zei Gretha streng. „Ze kon daaruit slechts oonoludeeren dat U te druk bezet was of te veel succes had om U nog in» te laten met Uw oude ken nissen van vroeger. Maar U kunt gerust wezen, ze heeft andere vrienden gevon den, die lief en trouw zijn en haar een zaamheid verlichten." „Dus ze dacht dat ik ontrouw gewor den was", kreunde Trevor dn groote ziels- folteriinig, 'Gretha, ik smeek je, zeg mijl of ze niet voorgoed voor mijl verloren is." „Ik zou het U werkelijk niet kunnen zoggen," was het twijfelend antwoord. „Ik weet wel, dat ze pijnlijk getroffen was door Uw stilzwijgen, toen zij U schreef in aaar groote smart. Maar ze is zoo edel moedig, dat ze imlogelijlk wel zal willen vergeven en vergeten." „Dus is ze nog niet getrouwd!" riep hij met een zucht van verlichting. „Duis was Sylvia's verhaal toch niet waar." „Sylvia's verhalen zdjln nooit erg geloof waardig", zei Gretha snaaiend." Maar Geldt ook voor dei provincie Zeeland. Men schrijft ons: In enkele bladen zijn berichten versche nen over e.en z.g. gouden regen, die in het gebied van den Raad van Arbeid te Den Haag zou zijn gevallen in den vorm van hoogere renten en kapitaaltjes krachtens de sociale verzekeringswetten. Waar deze berichten uiteraard ook in onze provincie verwachtingen hebben ge wekt en daarbij ook wel ongemotiveerde verwachtingen, is het goed er op te wij zen, dat wat in Den Haag is1 geschied, niets bijzonders is en geenerlei verband houdt met eenige wetswijziging of veran dering van interpretatie. Ook in de provincie Zeeland beeft de Raad van Arbeid in den loop der jaren een dergelijken gouden regen doen neer dalen. Van de in de periodieke staatjes van toegekende renten vermelde bedragen krijgt natuurlijk ook Zeeland zijn deel. In vele gevallen zijn ook belangrijke be dragen in eens uitbetaald kunnen worden, doch dit was alleen in heel bijzondere ge vallen mogelijk. Bijvoorbeeld: een verze kerde bad bij' het bereiken van den 65- jarigen leeftijd voldoende premiën voor het recht op ouderdomsrente ex art. 373 der I. W. Hij vroeg die rente wegens ge moedsbezwaren niet aan, doch na verloop van 11 jaren liet hij die bezwaren niet meer gelden en diende hij: een aanvrage in. Deze werd hem volgens de wet toege kend met terugwerkende kracht, zoodat hij voor de eerste maal 11 maal f 156 is f 1716 in handen kreeg. Eén weduwe, die van een dergelijk ge val kennis kreeg, herinnerde zich, dat zij enkele jaren geleden wegens gemoedsbe zwaren nagelaten had weezenrente voor haar kinderen aan te vragen krachtens de verzekering van wijlen haar echtgenoot. Zij vroeg die rente aan en haar kinderen, waarvan het jongste intufischen reeds den 14-jarigen leeftijd had overschreden, wer den alsnog in het genot gesteld van de weezenrente, die zij anders reeds hadden kunnen genieten van den datum van het overlijden van hun vader af tot den dag waarop zij den 14-jarigen leeftijd bereik ten. In vele gevallen wordt een ouderdoms rente vervangen door een hoogere invali- diteitsrente, hetgeen dikwijls nog gepaard gaat met verhooging van de rente der eohtgenoote van f 2,50 tot f 3 per week. Alleen bij den Raad van Arbeid te Mid delburg werden in 1938 niet minder dan 150 ouderdomsrenten vervangen door een hoogere invaliditeitsrente. Door de buiten dienstambtenaren worden deze omzettin gen reeds gedurende enkele jaren bevor derd, waar dat maar mogelijk was, en den laatsten tijd wordt dit zelfs nog meer systematisch gedaan met medewerking van de Rijksverzekeringsbank. Hierbij moet evenwel opgemerkt wor den, 'dat de invalliditeitsrenten nimmer met terugwerkende kracht worden toegekend doch ingaan op den dag van indiening der aanvrage. Van den stand der verzekering hangt af, of er inderdaad voordeel ligt in het aanvragen van invaliditeitsrente. Het behoeft geen betoog, dat men el kander op straat wel vertelt van deze ver zekeringsmogelijkheden en dan zijn ver der licht gaat opsteken bij den Raad van Arbeid. En zoo deelt ook het gebied van den Raad van Arbeid te Middelburg in den gouden regen, welke de Invaliditeits wet over ons land laat vallen. GOES. Qhr. Emigratie-centrale. Gistermiddag werd in de Prins van Oranje een niet druk bezochte vergade ring gehouden, uitgeschreven door de Ghr. Emigratie-Centrale. Nadat ze door da fM1. Vreugdenbil te Melis- kerke was geopend, verkreeg de heer A. "W a r n a a r, burgemeester van H a- k e r s w o u e. voorziitsr der Centrals, het woord. Eerst vraagt ISpr.: Is emigratie ge- wenscht? Deze vraag 'beantwoordt Sipir., In tegenwoordigheid van Adolf Hitler is Zaterdag te "Wilhelmshaven het nieuwe D'uitsche slagschip „Tirpitz' tewater gelaten. dat brengt mij iets in gedachten. Het ver wondert me, dat U Hanni den vorigen zo mer niet te Looiden hebt ontmoet, toen ze daarheen met haar vrienden een uitstapje maakte. Zijl zag ui toen imiet ©ylvia irn een auto rijden in het Hyde Park op een mor gen, wat haar natuurlijk in haar meening versterkte dat U haar vergeten was." „Was ze dus vlak bij' mij, en ik heb haar niet gezien," riep hij int verbijste ring. „Het lot is ons wel ongunstig ge weest. Maar waar is zij; nu? Ik wil van avond nog vertrekken. Vergeef inijm on- stuimigheiid, maar de gedachte, dat ze tevergeefs heeft uitgezien naar een le- vensteeken van mijl, toen ze eenzaam en bedroefd was, maakt me dol." Nu, geheel onverwachts, verdween 'Gre- tha's onverschilligheid! en ze greep on stuimig de hand van den dolkter en riep haitstoohtelijlk: „Ik dacht al, dat het alles een afschuwelijk misverstand moest zijn. Ik kon niet gelooven, dat u ontrouw zou kunnen worden. Ik zal heel graag helpen zooveel ik kan." „God zegene je," zei hij, hevig ont roerd. „Ik zal je altijd' danik verschuldigd blijven, als je mijl slechts helpen wilt mijn verloren lieveling weer te vinden. Het zoeken heeft zoo lang geduurd, en ik had het bijba opgegeven." „U moet geduld hebben," waarschuwde ze, anet een sohalkschen glimlach. Ze is juist op reis naar Zwitserland met domi nee Alan Mervyn en 'zijn dochter en een uitgelezen clubje vrienden. Haar heen en weer trekken is zoo onzeker, dat het nut teloos zon zdjfa haar te schrijven." „Ik zal vanavond nog naar Zwitser land vertrekken," zei Trevor met groote beslisth eid, een oogenbllk vex get end de vele zieken, die morgen zijh zorg weder zouden 'behoeven. „Is dominee Mervyn de bewuste jonge predikant, die haar wensohte te trouwen?" „Dat zou me niets verwonderen," was het lachende antwoord. „Het kind aan bidt Hanni gewoonweg en zij heeft een heel gelukkig en vredig tehuis in de pas torie. Dominee Mervyn noemt haar zijn hulppredikanite, oimldat ze hem zoo trouw helpt dn al zijn gemeentelijken arbeid." Opnieuw was het Trevor, of hoorde hij Sylvia's spottende stem, vleiend zeggen: „Hanni zou een uitstekende predikants vrouw zijin. Ze is te goed en te vroom voor een ander beroep." Een nieuwe vlaag viam vertwijfeling overviel hem. 0, als hij tenslotte toch nog te laat zou ko men! Als Hanni nu van haar heerlijke Zwitsersche reis eens verloofd zou terug komen of mischien als een beminnelijke bruid. Hij stapte de kamer onrustig op en neer, bleef toen plots vlak voor Gretba staan en herhaalde zijn gezegde: „Ik wil vanavond nog vertrekken om haar te zoe ken. Ik zou anders mischien reeds te laat komen en ik kan niet op haar terug komst wachten." „U zoudt haar op deze wijze missen," protesteerde Gretha beslist. „Ze kan nu ellken dag terug koimten en dan zult u haar vindennu, waar dacht u?" „Kwel me niet, Gretha. Ik kan het niet langer verdragen," smeekte hij. „Waar is ze al dien tijd verborgen geweest?" „In een afgelegen hoekje van Cornwall, in Silverton. Mlaar dominee Mervyn heeft GROOTSCH PLAN VOOR PLANTAGES ONDER NEDERLANDSCHE LEIDING. Aan een correspondentie 'van een mede werker van de N. R. Crt. te Rome is het volgende ontleend Met groeiende belangstelling hebben wij gedurende het laatste halfjaar den gang der onderhandelingen gevolgd, welke onze landgenoot de beer K. J. Ju nius Ingerman, eerst van Nederland uit, later te Milaan en in het allerlaatste sta dium te Rome, voerde met de Italiaan sche koloniale autoriteiten om te komen tot ©en Italiaansch-Nederlandsche samen werking wat betreft de stichting van cul tuurondernemingen iu Ethiopië. Bij den beer Ingerman, die als plan ter vele jaren op Java en Sumatra door bracht en later directeur was van cultu res in den Belgischen Congo, was reeds twee jaar geleden de gedachte opgeko men, dat er onder een geordend Itali- aansch bestuur voor Nederlandsch kapi taal en Nederlandschen ondernemings geest in Oost-Afrika mogelijkheden moes ten bestaan. Na-dat een eerst gevormde combinatie niet -de onverdeelde sympathie in financieele kringen bleek te vin-den, gelukte h-et hem toezeggingen te krijgen uit vooraanstaande financieele en plan terskringen en thans zijn de benoo-digde kapitalen voor de op te richten n.v., twee millioen 'gul-den, reeds toegezegd. Hoewel al spoedig bleek, dat men ook in Itailië wel o-o-ren had naar 'het plan, waren er toch ettelijke moeilijkheden te overwinnen en als de heer Ingerman thans alles in kannen en kruiken heeft, -dan dankt hij dit in de eerste plaats aan zijn vasthoudendheid en aan zijn eigen vast vertrouwen in de onderneming, die hij voorstaat. De 'gevraagde concessie is thans ver kregen en, meer dan dat, men staat er van Italiaansche zijde zeer welwillend tegenover. Mussolini persoonlijk beeft er zijn instemming mee betuigd en 'heeft er daarbij den nadruk op gelegd, dat men aan Nederlandsche ondernemers, die in Italië bekend staan wegens hun groote koloniale ervaring, hun technische kennis en hun betrouwbaarheid, wilde toestaan wat men aan geen andere natie nog heeft willen verleenen. Het verkrijgen van ver dere concessies1 voor andere buitenland- sohe gegadigden, ook al zouden het evem- tueel weer Nederlanders zijn, mag -men zo-o goed als uitgesloten -achten. Er zal nu, indien de resultaten van de exploratiereis, die beraamd wordt, gun stig blijken, worden opgericht de „Saio pa" (Societè, Anonima Italo-Ulandese di Piantagioni in Africa 'Oriëntale Italiana, dat is Italiaansch-Nederlandsche N.V. voor cultuurondernemingen in Italiaansch i Ooet-Afrika) met -zetel te Rome, doch waarvan een holding-company in Neder land zal bestaan. Het aandeelenkapitaal zal voor het -grootste deel Nederlandsch zijn en daardoor krijgen de Nederland sche financiers het recht, dat 2/3 -der commissarissen Nederlanders worden. De „Saiopa" zal te Rome worden be stuurd -door twee „amministratori dtle- gati", den heer Ingerman en graaf Giro- lamo Moroni, die vroeger directeur-ver tegenwoordiger was voor Itailië van -de United States Rubber Cy., en die Neder- landscb-Indië, vooral Sumatra heeft be reisd en uitvoerige rapporten heeft uit gebracht over de cultures daar. Een uitvoerend kantoor zal voorts te Addis Abeba worden gevestigd, met aan 'het hoofd een technisch -directeur, -die Nederlander zal zijn, zooals ook vrijwel het geheele technische personeel op -de plantages, de administrateurs-, inspec teurs, enz. Aan de „Saiopa" nu geeft de Italiaan sche regeering gebieden ter exploitatie voorloopig voor den tijd van 99 jaren, -daarna telkens voor termijnen van 30 jaar. De concessie geschiedt gratis, -doch voor de gronden moet jaarlijks een klein bedrag per hectare worden betaald bij wijze van erkenning -der Italiaansche souvereine rechten. Een belangrijk punt, gezien de in Ita lië geldende restricties, is dat zoowel de voor den uitvoer bestemde producten als ook de door de ondernemingen gemaakte winst vrijelijk mag worden uitgevoerd. Alles bij elkaar zeer mooie condities, die de Italiaansche overheid niet licht aan gegadigden van andere nationaliteit zal aanbieden. Er wordt niet voor niets uitdrukkelijk geëiscbt, dat uitsluitend Ne derlanders, Italianen en Abessiniërs door de maatschappij te werk mogen worden gesteld. De concessies bevinden zich in ver schillende deolen van bet uitgestrekte Ethiopië. Een belangrijk gebied is b v. de omgeving van Karrur. Een ander vindt men ten Zuiden van de lijn HarrarAd dis Abeba in het gebied van Cercer dicht bij de spoorlijn. Verder in de omgeving van bet Margarithameer op den bergrug van Tiggio en op de bergruggen Herosa en Galamo, waar vele beken ontspringen. De meestbelovende gebieden liggen in de landen van Galla en Sidamo stammen, in de streek van Gaffa. Dat is bet koffielan 1 bij uitnemendheid en het woord koffie in alle talen is niet anders dan de verbas tering van Gaffa. De koffieplant groeit daar in het wild. Er komt ook de mooi ste Arabica-koffie vandaan, een kwaliteit die ook thans nog zeer goede prijzen maakt. De bedoeling der 'S-aiopa zou zijn zich vooral toe te leggen op bergcultures: kof fie in de eerste plaats, doch ook thee en eventueel kina. Wellicht ook oliepalm, ve zel, ananas, enz-. Dit zal de toekomst leeren. gezien -de vele werkloosheid, bevestigend. Wiji zijn nog een van de m-ee-st bevolkte landen. V-oor vele jonge boeren is ge-en bestaansmogelijkheid. Ais er dus in an dere -deelen van -de werel-d go-ede kansen zijn, m-oeten we -die benutten. In -dit ver band kwam Sp-r. op tegen de minder waardige wijze waaróp- de N. S. B. over emigratie schrijft. Het zijn niet de slecht ste Nederlanders, -die in vorige eeuwen elders kolonies hebben gesticht. Emigratie is niet alleen -gewenseht en geoorloofd, maar -onder bepaalde oim- s't-andigheden zelfs geboden. Gods Woord wijst -ons hier op onzen plicht. Zijn -er nu mogelijkheden? De Vereen. Stalen hebben na -den wereldoorlog prac tisch de -grenzen gesloten. Daar worden zeer weinig emigranten toegelaten. -anada met zijn uitgestrekte mogelijk heden verdient meer omze aandacht. En kele -duizenden Nederlanders zijn er heen gegaan. Maar met -de crisis Ikwam ook hier verandering. De regeering wil niet voldoen aan den wensch van -de landbou wers om flinke landarbeiders en knechts toe te laten. juist een nieuwe plaats gekregen en wel heel eigenaardig, zeer binnenkort zult u Hanni in de oude, lieve pastorie te Strathmo-re kunnen aantreffen. Zij zal dan vlak bij' de poorten van het heerlijke huis wonen, 't welk haar eigendom eigen lijk behoorde te zijn. Is -dat geen bijzon dere samlenloop van -omstandigheden?" „En in hetzelfde huis waar ik geboren ben," riep Trevor ontroerd uit. „Weet je wel zeker, dat het waar is?" „Ja, heel zeker, maar ik vrees, dat er heel veel simiart zal gemengd zijn met dat genoegen. Nu, goeden avond, dokter Tre- mayne. U vergeet -mijn zieke boy toch niet?" „Neen, en je onbetaalbare goedheid voor mij evenmin," antwoordde hij met een 'zeldzamien glimlach. „Je komt nog miaar eens spoedig weer terug, om C-live ook te bezoeken. Je bent voor ons bed den ©en boodschapper van goede tijding geweest vandaag." „Ik zal het heel graag doen," stemde ze verheugd toe. „H-oe danlkbaar moet 'hij u zijn voor alles wat u1 voor hem gedaan hebt. Hij vertelde 'het mij vóór u binnen kwam. U is er in geslaagd door uw groote bekwaamheid aani 'zijn leven weer glans en schoonheid te geven. Hoe benijd ik uw heerlijke macht om de imlensohheid te te helpen en te zegenen." „Dat behoef je anders niet te doen," antwoordde hij vaardig en met een blijde tinteling in zijn oogen. „Gretba, jij' ver staat de zeldzame kunst om een kranke 'ziel te genezen, wat nog een veel hoogere vorm van liefdebetoon is. Ik kan je 'heusch niet genoeg dankbaar zijn." Er zijn in Canada nog mogelijkheden voor hen, die bereid -en in staat zijn er een bedrijfje op te zetten. Het minimum, waarover men moet beschikken is echter voor velen een bezwaar. De -emigranten mogen er een jaar in loondienst zijn. Dit is ©en belangrijke con cessie, -die verkregen is. Van -de positie der emigranten aldaar doet Spr. eenige mede-deelingen. Toen de ©migratie in Canada zoo be perkt was, werd aandacht geschonken aan Zuid-Amerdka. Noodgedwongen. Im mers, Canada kan een Protestantsch- öhristelijk land genoemd worden, terwijl Zuid-Amerika oppervlakkig Roomsch- Katholielfc is. ,'ian de emigratie naar Z.- merika imloet daarom leiding worden •.©geven. "et is jammer, dat de emigratie naar Brazilië in 1937 aanzienlijk is vermin derd. Er -is nu echter weer kans op ver betering. Argentinië biedt goede mogelijkheden Eveneens Chili. Zuid-Afrifca tretot ons bijzonder aan. Daarheen beeft de laatste jaren een be- EOOOFDSTUK XXV. Vreugde na smart. „O1 God, ik d-ank U," dat was de blijde en verrukte kreet die Hanni's bevende lippen ontsnapte, toen ze eindelijk na zooveel jaren haar geliefde -Strathmore weer terugzag. Dien eersten avond mia de aankomist van d-ominee Mervyn in de pastorie was ze stilletjes weggeslopen uit het geroeze moes van verwelkomende stemmen. Haar hart w-a-a overstelpt door teere herinne ringen, zoowel smartelijke als aange name, en zij verlangde nu ©en oogenblik alleen te zijn. De kamers, -die haar alle welbekend waren, schenen nog bewoond te zijn door -den -ouden predikant en zojto. zoon. Ze -had als haar kamlertje mogen uitkiezen het kleine vertrek boven -de voordeur, dat altijd Trevor's -geliefd heiligdom was ge weest in -den o-uden, gelukkigen tijld, en waar -de witte jiasmijlnen nog altoos -de vensterruiten binnengluurden. Z-iji -dwaalde den heerlijken', ouden, be kenden tuin in, waar ee met haar trou wen speelmakker zoo menig gelukkig uurtje had gesleten. H-oe levendig herin nerde zijl zich nog de geliefkoosde schuil plaatsjes achter struiken en in den boom gaard1 en aan den -oever van het kleine stroompje, dat vroolijk, murmelend voort kabbelde 'lanjgs bet groote, fluweelig- -zachte grasperk. -O, dat waren gelukkige dagen geweest en zelfs -de berinnering daaraan was reeds dierbaar voor baar vereenzaamde hart. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 5