Alle COUPONS en LOSSINGEN N.V. HENDRIKSE Co.'s BANK Dagblad voor de Provincie Zeeland Amerika en de spanning in Europa. iramma. [e Stand EERSTE BLAD. District Middelburg. Vlissingen. Eendracht! T.FABERY DE JONGE Buitenland. Britsche vloot treft voor zorgsmaatregelen. Boekarest ongerust. Geruchten rond Albanië. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. WOENSDAG 5 APRIL 1939 53e JAARGANG - No. 159 Nederland, België en de Rijnvaart- GOES. reeds aardig duis- hen stond een ikken. Kees wees Weldra zaten de wel tusschen de Jladerte. Juist op iten hen thans. April 1939. 175 en 415.5 m. Al- |d door de NCRV. fit. 8.15 Ber., gram. schen). 10.30 Mor- 11.15 Zang met Ber. 12.15 Gram. gram. 2.00 Gram. Orgel. 4.00 Gam. 5.00 Kinderuurtje. ram. 6.30 Ber., cau- ïten. 7.00 Ber. 7.15 Gam. 8.00 Ber. ^richten. 8.15 Kon. Amsterdam, Utr. [len. 9.15 Gram. 9.30 Ber. ANP. 10.05 en huwelij'ksmoei- ledelaars" en gram. Il2.00 Schriftl. |501.5 xn. YA'RA-Uitz. i7,30—8.00 VPRO. |6 Ber.) 9.30 Gause- lorgen wijding.10.20 (inubedr. 11,40 Voor Gram. 12,15 Ber. |l2.45 VARA-orkest. Voor de vrouwen. Ir en. 5.306.00 „Te 1 en orgel. 6.05 De Jber.). 6,40 Voor de 1.00 VARA-kalender. |10 Causerie „Van 7.30 Bdjbelvertell. (8.03 Ber. ANP, VA Ji. 9.00 Radiotooneel. llO.lO VARA-orkest. 11.15 Gram. 11.30 Gram. liddag 3 u.: 753. ar fietsers: Irt1 April. |R Overleden: A. de lerens, 33 j. (M. G.) Iboren: .Adriaan z. v. tiarina Janse. Francke 22 j. jm. lijs 20 j. jd. (M. G.) levallen: N. Riemens T. Minderhoud geb. (M. G.) Ivallen: M. Labruijè- (M. G.) |n: J. Tange geb. De geb. v. d. Endt z.; ffooijer z. (M. G.) Maart 1939. dien: M. Labruijère- WEERBERICHT. van hedenmorgen Gissingen zwaar be- Z.-Z.W.; tempera- Idennacht 7; neerslag van hedenavond tot fcr 19 uur: and: zwaar bewolkt lijdelijke opklaringen, |atige tijdelijk krach- einig verandering in enmiddag 3 u.: Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs ti-60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vllssingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingsn 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De uitslag van de Statenverkiezing was in 1935 voor de A.R. partij in bet district Mlid del burg niet in alle opzichtten bevredigend. Er was niet alleen een relatieve1-, maar ook een werkelijke achteruitgang. Terwijl in '1931-, in dit district 4451 stemmen oip de Anti-revolutionaire lijlst werden uitgebracht, daalde 'dit cijfer in 1935 tot 4263. Een verlies dus van 188 stemmen. Ook voor de G.EL Unie was 1935 een slecht jaar. In vergelijking met 1931' was er een achteruitgang van 315 stemmen, waartegenover voor de S.D'.A.P. een winst stond van 315 en voor de S.G.P. een winst van 355 stemmen, terwijl de N.S.B., die voor het eerst met een lijst uitkwam, dadelijk 894 stemmen verkreeg. Naar verhouding belangrijke verliezen hadden wiji te boeken in Domburg (51), Aagtelkierke (45) en Arnemuiden (39) stemimien. Middelburg zelf gaf een verlies van 23 stemmen. Er zal in dit district dus heel wat moeten gebeuren om het peil van 1931 te bereiken, temeer daar sinds 1935 het aantal kiezers is gestegen van 17.948 tot 18.599. Gebleken is, dat thans een flinke actie wordt ontwikkeld. Daarvan spreken de gehouden verga deringen en daarvan getuigt ook de schriftelijke propaganda die gevoerd wordt. Laten hier iu de nog restende 14 dagen alle zeilen worden bijgezet! Zij bet district waar de hoofdstad van ons Gewest is gevestigd, alle andere districten ten voorbeeld. Met een man als den beer Van '1 Hoff als eersten candidaat moet het hier mo gelijk zijn opnieuw het peil van 1931 te bereiken. Ook voor het district Vlissingen was in 1935 de uitslag ver van gunstig. Vlissingen zelf 'hield zich uitstekend. Van 1785 in 1931, klommen wij' hier in 1935 tot 1920 stemmen. Maar in den kieskring als geheel lie pen wij terug van 3879 tot 3615 stem men. Terwijl het aantal stemmen in ver band met de toename 'van bet aantal kie zers had moeten s t ij g e n, was er een verlies van 264 stemmen. Aan dit verlies 'hebben inzonderheid bijgedragen Koudekerke met 68, en 0.- '8D' W.-Souburg met. 180 stemmen. Deze achteruitgang-over-hee -de-linie is mee te verklaren uit het feit, dat wij toen voor het eerst zonder onzen popu- lairen en in alle kringen hoog gerespec-. teerden voortrekker, den heer van de Putte in den strijd moesten. Houdt men daarmee rekening, dan had de teleurstel ling 'grooter kunnen zijn. Wat dit betreft, verkeert Vlissingen thans niet in al te gunstige conditie, om dat de eerste candidaat, de heer H. van Mazijk, buiten het district woonachtig is. Voor onze meelevende Anti-revolutionai ren zal dit ec'hter geen beletsel vormen om met volle kracht aan het werk te gaan. Zij weten dat de heer Van Mazijk een man is, die als overtuigd aanhanger van onze beginselen en vanwege zijn ca paciteiten en zijn 'kenilis van de Zeeuw- sohe toestanden, in aille opzichten be kwaam en geschikt kan worden geacht om onze partij, in de Staten .e vertegen woordigen en daar de gewestelijke belan gen te behartigen. De houding van de Centrale Vlissin gen, die om den heer Van Mazijk voor de Staten te behouden, eigen wenschen terzijd© stelde, kan niet anders dan waar deering wekken. Voor onze mannen in dit district is 'het nu ook een eere-zaak om te zorgen, dat straks de heer Van Mazijk met een hoog steuxmencijfer uit de bus komt! Is het nu in orde? Zijln we nu heen over persoonlijke of groepsteleurstellingen? Er waren bij de oamdidaatstelling voor de Staten teleur stellingen en met recht! Maar nu zijn ze toch weggewerkt, of op den achtergrond van ons bewustzijn gedrongen? Misschien kuininen ze later ter sprake komien. Nu gaan we toch eendrachtig naar de stembus? Nu ziijn we geen Z. L. M -ers, geen G.B.T.B.-ers, geen N.G'L.-ers, geen „Boe ren", geen „Democraten", geen „Stede lingen", geen „Plattelanders", geen „voordeeltrekkers", geen „teleurgestel- den" meer. Nu zijln we Amti-r evolutio nal r e n, d.w.z. Christenen, die naar Gods Woord willen leven en daarom „tijd en wijze" weten; de broederlijke liefde be trachten, ook met een door broeders be droefd hart; van uit d e binnen k a- m e r en niet van uit de vergadering (waar we overigens eerlijk voor onze opi nie hebben gestreden) inaar de stembus gaan. Zóó wi'lGodihet: „Dat de broe derlijke liefde blijive". Zóó alleen kunnen we ook straks den strijd des Heeren waardig strijden en wordt Gods naam om onzentwil niet gelasterd. JUWELIER HORLO0ER LANGE KERKSTRAAT 30 GOES De eerste Lord van de Engelsche admi raliteit, Earl Stanhope, heeft een rede ge houden over den ernst, waarmede men hier den toestand beschouwt. Hij' zeide daarbij o.m.: Even voordat ik het gebouw van de Admira liteit verliet, moesten or ders worden gegeven, dat de vliegtuigafweerkanon- nen van de vloot moesten worden bemand. Aan een vertegenwoordiger van de pers verklaarde Earl Stanhope„Het officieele antwoord op uw vraag is, dat de vloot voorzorgsmaatregelen neemt en dat zij steeds gereed is. 'Dit bericht bevestigt, hoe zeer men op zijn qui vive is. De directe aanleiding tot dezen maatregel i s d a t uit Berlijn is gemeld, dat Hitler van plan zou zij' n reeds a. s. Zaterdag een snellen overval op Enge land te d o en en zonder eenige voor afgaande waar schuwingen zond ere enige oorlogsverklaring de En gelsche vlootbases zou doen bom'bardeeren om door een onverwacht vernietigend offensief een „bliksemoor- 1 0 g" te winnen. Dit bericht is dadelijk niet meer dan een gerucht genoemd, zooals er de laatste weken zoo vele de ronde hebben gedaan. Engeland laat thans echter niets meer aan het toeval over. Sinds de bezetting te Praag door de Diuitsohors zijta. zoowel de vloot als het leger onder een kleine mo bilisatie gehouden en ook voor de Paaseh- vacantie zijn bijzondere maatregelen ge nomen. Dit bericht heeft natuurlijk in breeden .kring groote ongerustheid gewekt en de regeering heeft het noodig geacht in het Lagerhuis een kalmeerende verklaring af te leggen. VERHOUDING TOT DU1TSCHLAND BLIJFT GESPANNEN. Van gezaghebbende zijde wordt (vol gens Un. Press) verklaard, dat de Ver- eenigde Staten, zelfs als zij worden uit- genoodigd, niet zullen deelnemen aan de besprekingen met Frankrijk en Enge land, die, naar gemeld wordt, de moge lijkheid onder het oog zouden zien, hun ambassadeurs naar Berlijn te doen terug- keeren. Men verklaart, dat de verhou ding van de Vereenigde Staten tot Duit a c ïhland onveranderd is. Er zijn geen nieuwe gebeur tenissen geweest, die de ge spannen verhouding verbe terd hebben. Integendeel, de situatie is in>0g ernstiger ge worden, tengevolge van de in lijving van Bohemen, Moravia en het Memelgebied. Men zegt, dat Roosevelt geen onmid dellijke actie in beschouwing zal nemen om te komen tot herbezetting van den post van ambassadeur te Berlijn. Hij zou er de voorkeur aan geven, de mogelijke verdere gebeurtenissen in Europa in het voorjaar en den zomer af te wachten, in verband met de expansiezucht van Duitschland. Dien ernst van de internationale situa tie acht men in politieke kringen op dit oogenblilki zoo groot, dat het niet uitge sloten is, dat Minister Gafenco afziet van zijn plan, een bezoek aan Ankara en aan Parijis en Londen te brengen. Gafenoo is, naar het schijnt, van mee- ning, dat -in de komende dagen en weken zijn aanwezigheid in Boekarest noodza kelijk is. D e eerstvolgende drie of vier weken be schouwt men n a ral e 1 ij k -als de meest kritieke. Koning Carol heeft voorloopdg alle re cepties afge-z-egd. Engeland .schijnt vooral gesteld te zijln op een uitbreiding vain bet Poolsch-Roe- meenscihe bondge,nootschap in dien zin, dat bedreiging van de integriteit van één vain- beide de hulp van de ander teweeg brengen zou. Men is van meening, dat de consequen tie hiervan een Fransch-Ehgelsch-Poolsoh pact zou kunnen worden. ER ZOUDEN EERSTDAAGS ITALIAAN- SCHE TROEPEN WORDEN ONTSCHEEPT. Albanië is plotseling in het centrum van de internationale politieke belang stelling gekomen. Verschillende teekenen wijzen er op, dat tusschen Rome en Ti rana op het oogenblik een groote diplo matieke activiteit ontwikkeld wordt, om het Italiaansch-Albaneesche bondgenoot schap te versterken. Sommige be richten maken zelfs melding van de instelling van een Ita- liaansch protectoraat over Albanië. Van semi-officiëele Albanee- sche zijde wordt dit evenwel tegengespro ken. Anderzijds wordt gemeld, dat Italië in Bari en Brindisi troepen concentreert, welke eerstdaags aan de Albanee- sche kust aan land zouden wor den gezet. Bovendien zouden nieuwe Italiaansche troepenverschepingen plaats hebben naar Lybië en de Dodecanesos. De Romeinsche correspondent van de Times maakt melding van berichten over troepenconcentraties te Bari en Brindisi en voegt hieraan toe, dat er nog meer aanwijzingen zijn, dat Italië plannen koestert met betrekking tot Albanië. Het is, aldus de correspondent, moge lijk dat niet anders beoogd wordt, dan een wijziging in de betrekkingen tusschen Italië en Albanië, de instelling van een soort protectoraat, dat Italië meer zeg genschap zou geven en dit land in staat zou stellen, de Albaneesche rijkdommen vollediger tot ontwikkeling te brengen. Van het geld, dat totdusver in dit land is gestoken, hebben Italië zoo min als Albanië veel voordeel getrokken. De eco nomische positie is den laatsten tijd voortdurend slechter geworden en men gelooft, dat onder het volk groote on tevredenheid heerscht. Italië zou tot de conclusie gekomen kunnen zijn, dat het 't beste zou zijn, het land feitelijk in be zit te nemen. De voornaamste adjudant van koning Zogoe, generaal Sereggi, die als zeer pro- Italiaansch bekend staat, is kort geleden tot gezant te Rome benoemd. Voortdurend worden te Parijs uit ver schillende bronnen vrij verwarde berich ten ontvangen omtrent de betrekkingen tusschen Italië en Albanië. Volgens moeilijk te controleeren berich ten uit Tirana zouden de Italiaansche autoriteiten de Albaneesche regeering hebben medegedeeld, dat binnenkort te Valona aan de Albaneesche kust Itali aansche troepen zullen worden ont scheept. Dit zou tegen 5 of 6 April ge schieden. De Albaneesche regeering zou van het voornemen hebben doen blijken, zich tegen iedere ontschepingspoging te ver zetten. Tusschen Rome en Tirana zouden on derhandelingen worden gevoerd om tot een compromis te komen. In een semi-officiëele- Albaneesche ver klaring wordt gezegd, dat de in het buitenland loopende geruchten, volgens welke binnenkort een protectoraat over Albanië zou worden ingesteld, als onge grond kunnen worden beschouwd, daar Albanië nooit een schending van zijn onafhankelijkheid of integriteit zou dulden. Italië heeft een begin ge maakt met een aantal geheim zinnige manoeuvres van de zee-, land- en luchtmacht. De berichten over samentrekking van troepen te Bari en Brindisi werden gis ter gevolgd door berichten, volgens welke Italiaansche vliegtuigeskaders gister nacht met onbekende bestemming de luchthavens hebben verlaten. Volgens ze kere geruchten, die evenwel door Tirana worden tegengesproken, zou een aantal Nog het een en ander over de te Brussel gesloten) overeenkomst. De Brusselsohe correspondent van de „N. R. Crt" meldt: Omtrent de Fransch-Belgisch-Neder- landsche overeenkomst inzake gelijkstel ling van Nederlandsche en Belgische ha- vens wat betreft de vrijstelling van de Fransche surtaxes d'entrepot kan nu na der worden vernomen dat voor de geleide'- lijke toepassing van dit aceoord vijf perioden zijn voorzien. De eerste periode die met 1 Mei a.s. in gaat, slaat op -het Nederlandsch koloniale verkeer met bestemming naar den Elzas. De tweede periode vangt aan na een jaar en betreft de Fransche kustvaart, dat wil zeggen het verkeer tusschen den Elzas en een Fransche haven via een Nederland sche of Belgische haven. De derde perio de zal intreden binnen twee en een half jaar. Zij' is van toepassing op het Fran sche nationale verkeer tusschen den Elzas en de Fransche koloniën. De vierde peri ode vangt aan over vier jaar, zij betreft de Europeesohe goederen die met een sur- taxe d'origine zijn belast. De vijfde peri- orde zal na vijf jaar aanvangen, on toe passelijk zijn op de rest van het goederen verkeer. Door een Nederlandsche courant wordt gemeld, dat het nieuwe aceoord vermoe delijk het opgeven van het z.g. Moerdijk- kanaal-plan tot gevolg zal hébben. Van Belgische zijde wordt verzekerd, dat deze kwestie in den 'loop van de onderhande lingen niet ter sprake is gekomen. van deze vliegtuigen in Albanië geland zijn. Ook wordt gemeld, dat er infanterie vervoerd wordt naar de Dodecanesos, in het bizonder naar Rhodos, waar Goebbels eenige dagen geleden is aangekomen. Deze eilandengroep is geducht versterkt en uitgerust met nieuwe artillerie. Al deze militaire maatregelen worden volgens verklaringen van gezaghebbende Italiaansche kringen uitgevoerd in vol ledig overleg met Duitschland. Naar verluidt zouden dertig duizend man naar Bari en Brindisi gezonden zijn, waaronder bersaglieri, die bekend staan als de beste Italiaansche infanteristen. DE POOLSCHE MINISTER BECK TE LONDEN. De besprekingen veriaopen gunstig. Minister Beek heeft gistermorgen een onderhoud gehad met Halifax. Gisteravond' heeft hij een bezoek aan minister-president Chamberlain en mi nister Halifax gebracht. D:e Britsch-Poolsohe besprekingen zul len vanmiddag worden hervat. Officieel is medegedeeld, dat zij gunstig verkropen. Er wordt zelfs gezegd, dat Polen reeds heeft verklaard bereid te zijn tot een bila teraal defensief aceoord met Engeland te komen. Wat betreft de positie van Rusland ten opzichte van de internationale coalitie schijnt Beek duidelijk te hebben gemaakt dat Polen zijn traditioneele houding zal moeten handhaven, dat wil zeggen: Polen zou er nu, evenmin als bij de poging van enkele jaren geleden om een Oost-Euro- peeseh Locarno tot stand te brengen, aan kunnen denken zich openlijk in een ver drag van wederzijdsehen bijstand met Rusland te associeeren. Een ander punt waarop Beek gewezen heeft is de positie van Hongarije. Volgens den Poolschen staatsman zou het verkeerd zijn dit land als deelnemer aan de coalitie reeds geheel af te schrijven. Een van de moeilijkheden die de on derschrijving van 'het verdrag van weder zijdsehen bijstand tusschen Polen en Roe menië in den weg zou staan is de Hon- gaarsche kwestie. Polens betrekkingen met dit land zijn even hartelijk als die van Roemenië koel zijn. Het wachten is nog op de resultaten van de besprekingen die Roemenië nu met de andere leden van van de Balkan-entente voert. SPANNING AAN DE GRENS VAN MANDSJOEKWO. Aan de grens van de 'Sovjet-Unie en Mandsj'oekwo zijn weer 'grensincidenten voorgekomen, waarhij de partijen elkaar 'hevig hebben beschoten. De Mandsjoe- kwoische troepen zouden eenige verliezen hebben geleden, doch houden istand. Er heerscht een gespannen situatie. Naar Domei hieromtrent verneemt, zijn Zondagmiddag om halfvier 23 Sovjet soldaten bij Lioetsjia, in het Westelijk ge deelte der provincie Noord-Hsingan, over de grens getrokken en hebben de grens- patrouilles van Mandsjoekwo beschoten, wélke 'het vuur hebben beantwoord. Een uur later kregen de Sovjet-soldaten ver sterking van 40 militairen, die gewapend I Binnenland. Duitschland koopt weer eieren. Distributie van vleesch in 'blik. Buitenland. De Poolsch-Engelsche besprekingen. 'Britsche consul te Mosoel vermoord. Wat wil Italië met Albanië? Opzienbarende rede van den Engelschen Minister van Marine. welke per 1 April 1939 vervallen worden aangenomen door waren met twee lichte machinegeweren. Na een gevecht van drie uur zijn do Russen teruggetrokken, zonder dat do Mandsjoekwo'eris verliezen 'hadden gele den. Maandagochtend om 11 uur hervatten 70 Sovjet-soldaten, thans voorzien van kanonnen, den aanval. Er werden batte rijen aan de grens opgesteld, alsmede vier machinegeweren. Later kwamen tachtig cavaleristen en tachtig artilleris ten met drie stukken geschut en twee zware machinegeweren. Beide partijen staan nu tegenover elkaar en er heerscht een zeer gespannen atmosfeer. BRITSCHE CONSUL TE MOSOEL BIJ BETOOGINGEN VERMOORD. Tijdens betoogingen, die gevolgd zijn op het overlijden van koning Ghazi, is de Britsche consul te Mosoel vermoord door een velksmenigte, die het consulaat be stormde en het in brand stak. D'e staat van beleg is afgekondigd en vier uur later was de orde hersteld. Drijvers hadden een rouwende menigte tot een hartstochtelijke woede opgezweept door te vertellen, dat de koning door En gelschen vermoord was. In officieels kringen te Londen wordt vernomen, dat vier mannen, die verant woordelijk zouden zijn voor den moord op den Britschen cnsul te Mosoel, gearres teerd zijn en voor een speciaal gerechts hof zullen verschijnen. Korte Berichten. De Italiaansche marinebegrooting over het jaar 1939-1940 bedraagt in totaal 2.773.657.000 liie, hetgeen 760.657.000 lire meer is dan over het loopende jaar. Bij East Braintle in Massachusetts zijn twee marinevliegtuigen op een hoogte van 1000 M. met elkander in botsing ge komen en verongelukt. D'e twee bestuur ders en de beide waarnemers twunen om bet leven. PRINSELIJK PAAR TERUG NAAR SOESTDIJK. Na een verblijf van elf dagen ten Pa- leize Noord einde zijn het Prinselijk Paar en het Prinsesje gisteravond per auto naar Soestdijk terug gekeerd. WEERVOORSPELLINGEN EN HAARDENFABRIKANTEN Nadeeligen imvlaeid van weervoorspellingen' op den omrei Een eigenaardige opmerking bereikte het bureau van de Gooische Kamer van Koophandel van een barer berichtgevers in de haardenindustrie. Geklaagd werd over het feit, dat de K. N. M. I. in de Bilt reeds sedert een aantal jaren zachte winters voorspelt, door welke voorspelling de omzetten in het najaar ongunstig beïnvloed worden. Niet geheel zonder leedvermaak is gecon stateerd, dat, althans voor December 1938 deze voorspellingen er geheel naast zijn geweest. (Intusschen, zoo voegt de secretaris der Kamer er tusschen haakjes achter, kan men moeilijk verlangen, dat het Instituut anders voorspelt dan het meent, dat juist is, alleen om daarmee sommige industrie- en te gerieven. Wel zou gevraagd kunnen worden publicatie dezer voorspellingen op 'langen termijn, die toch weinig zeker heid bieden, achterwege te laten.) WAAROM NEDERLAND NIET WAS VERTEGENWOORDIGD BIJ DE PAUSKRONING. Verklaring van Dr Colijn. Op de vraag van Dt L. N. Deckers, be treffende het niet vertegenwoordigd doen I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1