DE ZEEUW TWEEDE BLAD N. S. B. en S. D. A. P. Uit de Provincie. MIDDELBURG. ZUID-BEVELAND WALCHEREN. Onze snelste jager. NOORD-BEVELAND Kortgene. B. V. L. - a v o n d. Maandag avond werd in „de Stadswijnkelder" al hier een groote bijeenkomst gehouden van den Bijz. Vrijw. Landstorm. De Noord- Be\eliandsohe B.V.L.-ers waren in groe ten getale met hun huisgeinooten opgeko men, zoodat een 500-tal personen de zaal vulden. VAN DINSDAG 4 APRIL 1039, Nr 158. Onder het kopje „Opruiming", schrijft „De Arbeiderspers": „Bij de verkiezingen die onlangs in het kanton (provincie) Zurich zijn gehouden, zijn de fascistische vertegenwoordigers allen uit het vertegenwoordigend lichaam verdwenen. Natuurlijk had de leider van de Zwitsersche nationaal-socialisten zich in de laatste maanden ingespannen, om te betoogen, dat hij een „goed vaderlander" was en met geen enkele buitenlandsche macht iets te maken had of te maken wil de hebben; wij kennen hier den laatsten tijd in Nederland de woorden en de wijs van dit liedje. .Maar de kiezers keken ver der en zij begrepen, dat een democratisch volk, dat zijn onafhankelijkheid wil be waren, in de eerste plaats moet afrekenen met de voorstanders van de totalitaire denkbeelden in eigen huis en zoo verdwe nen de zes fascisten uit het kantonale parlement van Zürieh. Dat deze verschui ving er waarlijk een is in democratische richting, bewijst het feit, dat de dictatuur aanhangers van „links", de communisten, hun zeteltal van drie op één zagen terug- loopen. De sociaal-democraten wonnen vijf zetels in dit lichaam van 180 leden. Het blad wijst dan op België, waar in- tusschen ook onze zuiderburen het Rexisme wegvaagden, en vervolgt: Mochten er nog landgenooten zijn, die prijs stellend op het bewaren van een zelfstandig Nederland, niettemin neiging zouden gevoelen, hun stem aan de diena ren van den heer Mussert te geven, dan moet en kan hun worden duidelijk ge maakt, welke gevaren een nationaal-so- cialistische machtskern binnen onze grenzen moet opleveren. "Wij geven voor de bewapening het geld uit, dat noodig is; wij hebben ons stellig voorgenomen en dit geldt voor alle Nederlandsche partijen dat wij ons, mocht het onverhoopt noodig zijn, tot het uiterste zullen verdedigen. Doch deze on wrikbare wil en deze voorbereidingen zul len slechts volledig resultaat hebben, als ons volk bij de Statenverkiezingen de na zi's met afdoende duidelijkheid afwijst". "Wij merken hierbij" op, dat het resultaat nog vollediger zal zijn, als ook de S. D. A. P'. door de kiezers wordt terug gewezen. Met genoegen hebben we gezien, dat de S. D. A. P. ten aanzien van de defensie haar oude standpunt goeddeels heeft prijs gegeven en dat de „dappere ongehoor zaamheid" waarvan Albarda sprak thans geen toejuiching meer vindt. Maar wij vergeten niet, dat hier meer van een bekeering uit vrees, dan van een principieele ommekeer sprake is. En ook niet, dat een sterke S.D.A.P. beteekent: goede kansen ipoor de N. S. B. A.-R. GEMEENTEBESTUURDERS. De voorjaarsvergadering van de Zeeuwsche Vereeniging van Anti-Revo lutionaire Gemeentebestuurders zal plaats vinden op Maandag 8 Mei a.s. te Goes. Het Tweede Kamerlid, dhr W. Wage- riaar, zal refereeren over gemeente- financiën. Aangewezen als Directeur van het Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor te Delft de Referendaris der Posterijen, Te legrafie en Telefonie J. Ghr. Smid, thans Adj.-inspecteur der P.T.T. te 's-Graven- hage voorheen adj.- inspecteur te Mid- i delburg. De restauratie van den Abdijtoren. In de Raadsvergadering van 27 Juli 1938 werd een inieuiw crediet van f 37.000 verleend ter voortzetting van de werk zaamheden voor restauratie van den Ab dijtoren. Bij de beraadslagingen deelde de betrokken wethouder mede, dat het te vreezen was, dat dit crediet nog niet toe reikend zou zijn. Helaas moeten B. en W. nu imlelden, dat bedoelde vrees in werke lijkheid is verkeerd. „Nadat in het voor jaar 1938 rond het bovengedeelte van den Abdijtoren steigers waren gebouwd, werd een grondig onderzoek van de verschil lende onderdeelen mogelijk. Daarbij bleek een deel der koper- en lood-bekleeding alsmede een groot gedeelte van de hout werken, tegen de aanvankelijke veronder stelling iin, niet in tact te kunnen blijven. Dientengevolge znloest het gansohe boven deel van den toren vernieuwd worden en kon het voor 1938 opgemaakte werkplan slechts ten deele worden uitgevoerd. Een en ander brengt mede, dat het voot de restauratie beschikbare crediet allerminst toereikend zal zijn. Ofschoon als bekend mag worden aangenomen, dat restaura ties van dezen aard bijna steeds van groo- teren omvang worden dan waarop te vo ren was gerekend, hebben B. en W. thans getracht een zoo betrouwbaar mogelijke kostenbegrooting voor de nog te verrich ten werkzaamheden samen te stellen. "Waaruit blijkt, dat in de jaren '1037, 1938 en 1939 totaal f 74000 zal zijn be steed en voor 1940 nog f42000 noodig wordt geacht, goeddeels voor bet steenen gedeelte van den toren, waaraan verschil lende inwendige scheuren sijn ontdekt, zoodat belangrijke stukken zullen moeten worden afgebroken en weder opgemet seld, met bijvoeging van tamelijk veel zandsteen en andere natuursteen." Alzoo schreven B:. en iW'. op 25 November j.l. aan den Minister van 'O., K. en W. en verzochten zijl hem een zoo groot moge lijke rijksbijdrage in de geraamde som van f42.000 te bevorderen. In overleg met de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg is het totaal bedrag nader vastgesteld op f 47.000. Er is reden om aan te nemen, dat het Rijk bereid is voor 41 piet. bij te dragen of f 19.270, ter wijl aan de provincie Zeeland weder om 5 pot. zal worden gevraagd of f 2350. Voor het dan nog resteerende zal de ge meente een geldleening moeten aangaan. Rooilijn Langeviele en omgeving. Gedep. Staten hebben enkele opmer kingen gemaakt naar aanleiding van het raadsbesluit van 28 Sept. j.l. inzake vast stelling van rooilijnen voor de Potten- markt, de Langeviele, de Beddewijkstraat en de Schuiffelstraat. Zij1 vroegen o.a. of de vastgestelde rooilijnen voor de uitmon ding van de Pottenmarkt en de Lange viele wel voldoende zin hebben. Ged. Staten hebben dit bezwaar laten vallen, toen B. en W. bun bezwaren tegen een verder gaande rooilijn-bepaling ter kennis gebracht hadden en er op hadden gewezen, dat de gemeente beter kan stre ven naar een oplossing die althans bin nen afzienbaren tijd zal kunnen worden verwezenlijkt, dan naar een, die, al ware het alleen reeds uit financieel oogpunt, nog in geen lange reeks van jaren te be reiken is. Wel gaan B. en W. mede met den wenseb. van Ged. Staten om te bepalen, dat als geen overeenstemming zal wor den verkregen met den eigenaar van een perceel of een deel ervan, een ontwerp besluit tot onteigening als bedoeld in art. 34 der woningwet ingevolge art. 80 der Onteigeningswet zal worden ter inzage gelegd. Zij stellen den Raad voor in dien geest te besluiten. Gisteravond werd onder groote be langstelling van ouders, begunstigers en afgevaardigden van Walchersche ver een. door de Geref. Knatpenverg. „Sa muel" het 27ste jaarfeest gevierd in de Bcgardzaal. Uit de verslagen bleek, dat de groei er nog niet uit is. Et zijn thans reeds 74 leden, ondergebracht in 3 afdee- lingen. De avond werd met zang en mu ziek, opstellen, voordrachten en impro visaties onder leiding van den voorzitter G. Mandemaker, tot een uitstekend ge slaagde jeugdavond. Kloetinge. De Arjaclub „Groen van Pi'insterer" hield gisteravond haar maan- deilijksehe vergadering. Door het lid A. v. d. Guchte werd behandeld het onderwerp „Vreemde invloeden oorzaak van Neer- lands val in 1705", op welke inleiding een leerzame bespreking volgde. Een politiek maandoverzicht dat werd gegeven door P. Meeuwse gaf, in verband met de belang rijke gebeurtenissen der laatste weken, eveneens aanleiding tot bespreking van velschillende vragen. Ellewoutsdijk. Gemeen teraad. Vrijdagmiddag vergaderde de raad. Le den van stemhureaux werden benoemd. Toestemming werd verleend om de door den gemeente-ontvanger en den secretaris va,:a het Burg. Armbestuur gestelde ze kerheid op te heffen. Een verzoek van de Inrichting voor Doofstommen-Onderwijs te Rotterdam tot toekenning eener jaarlijksche subsidie wegens het bezoelk van een patiënte uit doze gemeente, werd afgewezen, in ver band met den ongunstigen finaneiëelen toestand der gemeente. Vervolgens besloot de Raad tot ophef fing der betrekking van onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier met ingang van 1 April wegens vermindering vim het aantal leerlingen. Aan"mej. P. H. 'erhage werd mitsdien tegen 'dien datum eervol ontslag verleend. IDe gemeentehegrootimg 1939 werd overeenkomstig het verlangen van Gedep. Staten nader vastgesteld. Bijl de rond vraag informeerde de heer Goetheer naar de nieuwe voorschriften voor de Werk verschaffing en verzocht B. en W. het noodige te verrichten opdat niet al te vlug tot stopzetting der werkverschiaf- fimg zal worden overgegaan, wanneer 'slechts enkele dagen een klein aantal werkloozen zich meldt. Driewegen. Loop der bevolking over de maand Miaart. Ingekomen: Francisous Johannes van de Waart, landarbeider met gezin van Ovezande B 38, naar Drie wegen nr 94. Vertrokken: Wilbelmdna Hannewijlk, dienstbode van Driewegen inr 147 naar Goes, Jacob Valokstr. 3. lerseke. De eerste Fransche zaaioesters zijn weer gearriveerd, de PTijs is zeer goedkoop. Het blijkt evenwel dat de kwa liteit niet zoo mooi is als b.v. 2 jaar ge leden, terwijl grootere zaaioesters van 45, 50, 55 kg per 1000 niet meer ver krijgbaar zijn. De oesterstand in Frank rijk moet bard achteruit gaan. 't Meeste Ibroed (van 1938) schijnt ook bevroren te zijn. Westkapelle. B. en W. hebben den da tum voor de stemming van den gemeente raad vastgesteld op Woensdag 14 Juni a.s. Loop der 'bevolking over 'de maand Maart. Ingekomen: Lena Dekker, dienst bode uit Middelburg. Vertrokken: Gornelia Roelse, dienst bode, naar Hilversum. Maandagavond sprak io het Evan gelisatiegebouw alhier Mr W. F. E Ba ron van der Feltz, lid van de Prov. Sta ten, over de a.s. Statenverkiezing. Na een korte bespreking over den in ternationalen toestand in Europa, be- ALS DIT TOESTEL DOOR DE LUCHT SCHEERT, IS HET OF DE ANDERE VLIEGTUIGEN VOORTKRUIPEN. De Java, onze jachtvliegersafdeeling te Soesterberg, beeft Zaterdag de kwalitei ten van de nieuwe F K 58, een van de al lersnelste, zoo niet de snelste luchtgekoel- de jager ter wereld, eens persoonlijk kun nen keuren. Wanneer men er rekening mee 'houdt, dat dit toestel 120 km sneller is dan het snelste toestel, waarover onze luchtmacht momenteel beschikt, kan men begrijpen, dat 't voor het puikje van onze militaire vliegers inderdaad een evene ment is geweest, toen zij achtereenvol gens in de F K 58 stapten. Zoodra de F K 58 boven het vliegveld was aangekomen, begon de testpiloot Tb. Goppens, de invlieger van de Koolhoven- vliegtuigfabriek, met een zij het maar be scheiden, toch hoogst spannende demon stratie om het verschil eens te laten zien met 'n gewonen jager. Met een duik vlucht van ongeveer 4000 m hoogte, waar in een snelheid van een 7800 km werd bereikt, schoot de kleine roofvogel omlaag om dan vlak boven het veld weer omhoog te schieten, zoo vlug, dat, vóór men ziob alles goed en wel beeft gerealiseerd, het toestel weer uit bet gezioht is verdwenen. Eenige malen werd dit kunststukje her haald, waarbij Goppens boven in de baan teruggekeerd weer rustig eenige tonneaus maakte of dwars en nu en dan onderste boven rondom bet veld vloog. Bijzonder interessant werd de demon stratie, toen kotrt daarop eenige z.g.n maandvliegers eveneens naar boven gin gen. Hierdoor kreeg het oog in de lucht een vergelijkingsobject. Waarmede gevlo gen werd, was toch een van onze moder ne typen. Doch wanneer men daarnaast de F K 58 door de lucht zag scheren, was het of de andere toestellen voortkropen. Men behoeft dan geen deskundige te z«ju oin dadelijk te begrijpen, dat een strijd tusschen die twee een spel zou worden van kat en muis. Ook in zoo'n duik blijft de F K 58 vol komen wendbaar en daarom zeer moeilijk trefbaar. Opmerkelijk was de vlotte wijze waarop zoo'n snelheidsduivel weer op den grond kan komen. Dank zij' de toepassing van remkleppen raakt de F K 58 met nog slechts een 110 'km snelheid het grasveld j en komt met korten uitloop tot stilstand. Nadat Coppens uit de cockpit is gekro pen en weer op den vasten grond staat, vertelt hij opgetogen van de groote be langstelling, welke deze pijlsnelle jager bij de Java in Soesterberg heeft onder vonden gedurende de drie dagen, welke sprak spr. in hoofdzaak de taak der Sta ten bij het besturen der provincie, de taak van het college van Gedeip. Staten en ook de beteefcenis der Staten als kiescollege voor de Eerste Kamer. Ehkele vragen, den spreker gesteld, werden beantwoord. De vergadering was zeer matig bezocht. Vrouwenpolder. Loop der bevolking over de maand Maart 1939. Ingekomen: Ds J. J. de Vries, Geref. Fred., A '107, uit Al melo; mevr. M. G. de Vries geb. Harten- berg, zonder beroep, A 107, uit Delft; Jac. Janse, lamdblknecht., A 101, uit Seroos- kerke (W.) Vertrokken: B. VoLmer, landb.kn., Ga- ip'inge B 121 naar Arnemuiden G 12; E Joziasse, dienstbode, Gapinge B 35, naar St. Laurens, Nadorstweg B 129. Domburg. Maandag is alhier het weg dek gereed gekomen van de vernieuwde traverse door de gemeente. Hierdoor i,- er ook een eiiad gekomen aan de ve keers- moeilijkheden tijdens het werk. Men is thans bezig aan het leggen van de 'egel trottoirs. Doordat de keuze is gevallen op een roode tegel blijft het landelijk as pect bewaard. Tevens is bijna gereed de restauratie bij daar geweest was. Stuk voor stuk had den de piloten van het klein halfuurtje, dat- zij konden vliegen een goed uur ge maakt. Wanneer men zoo snel gaat, schijnt ook de tijd snel voorbij te gaan. De heer Frits Koolhoven was ook op het veld aanwezig en hoorde met zicht baar genoegen het enthousiaste verhaal van zijn test-piloot aan, doch op onze vraag of de Nederlandsche luchtmacht reeds een bestelling op dit type had ge daan, moest hij nog ontkennend ant woorden. Dit toestel waarmee onze Java-vliegers hadden kunnen kennis maken, was n.l. het eerst gereedgekomene van de bestel ling, welke Frankrijk heeft gedaan. Een groot aantal ervan is thans bij de Kool hoven vliegtuigindustrie, waar thans een kleine duizend man werken, in aanbouw. Wat de Franschen op Villacoublay met de F K 58 hebben uitgehaald, grenst aan het onmogelijke, zoo vertelde de heer Koolhoven. Elke denkbare testproef werd genomen, alvorens zij ter bevinding kwa men, dat de belofte van den Hollander geen grootspraak was geweest. Op 350 m van het startpunt was een hindernis van 10 m hoogte geplaatst en bij de landing moest de machine ov,ex een hindernis van 8 m heen binnen 400 m stil staan. Op de fabriek in Rotterdam eischten zij nog een vleugelproefbelosting met 12 ton. Een met 14 ton werd genomen, welke bewees het geen zij' wilden weten. Met deze bestelling 'bij' de Nederland sche industrie zijn zij' niet over één nacht ijs gegaan. Met ongeduld wordt de afle vering van dit'legertje snelle jagers daar tegemoet gezien. De F K 58 heeft bij volle belasting en met gebruik van gewone benzine een ho rizontale snelheid van 504 km, de lan dingssnelheid bedraagt 110 km. Wat het stijgvermogen betreft, dit bedraagt in twee minuten tot 2000 m, in 4.3 minuten tot 4000 m, in 8 minuten tot 7000 m, in 23 mi nuten tot 10,000 m, wat zoo ongeveer zijn rntxiiaum hoogte is want hst z.g. plafond bedraagt 10.500 m. Het vliegbereik is 1220 km. Het vliegtuig is uitgerust met een 1100 PK. Hispano-Suiza. De tanks kun nen 600 1 benzine bevatten. Het gewicht bedraagt 1800 kg, de nuttige ballast 700 kg. Het is uitgerust met vier machinege weren van kaliber 13.2 mm onder eiken vleugel zijn er twee aangebracht in trom mels. Bij een zwaarderen motor van 1500 PK kan de snelheid opgevoerd worden tot 560 km. Van de luchtgekoelde jagers ia de F K 58 momenteel een der snelste toestel len, welke er 'bestaan. Hij werd door den heer Koolhoven zelf ontworpen en uitge werkt door Dr Schatsky. In Mei a.s zal waarschijnlijk de eerste serie aan Frank rijk worden afgeleverd. van. de woning waar de schilder Jan Tborop heeft gewoond. Dit gebouw is in 16e eeuwschen stijl thans bijna geheel nieuw opgetrokken en is een sieraad voor deze gemeente geworden. De gedenksteen, herinnerende aan Jan Toorop's verblijf, is natuurlijk gebleven. De A.R. Kiesvereen. kwam Maan dagavond bijeen onder leiding van dhr A. Francke tot bet stellen van candidaten voor de gemeenteraadsverkiezing. Nadat het zittend raadslid een overzicht had ge geven van de 'gemeentepolitiek der laatste jaren werden de navolgende candidaten gesteld 1. J. de Visser Szn. (aftredend),2. A. Francke Lz., 3. R. Bogaard, 4. W. de Buck, 5. B. Bakker. Burg. Schuit van Kortgene heeft de Z.K.H. Prins Bernhard bracht Maandag een bezoek aan de tentoonstelling „De Hofstadbloem" op Hout- rust te Den Haag. Rechts van den Prins den heer Riemers, voorzitter der expositie. Hr. Ms. flottieljeleider „Tromp", die de vorige week na een reis van bijna drie nmanden naar de Mid- dellandsche Zee in Den Helder terugkeerde, is Maandag voor revisie in het dok van de Ned. Dok- Mij te Amsterdam opgenomen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 5