Stembus-verwachtingen. Chamberlain weer in het Lager huis aan het woord. Laatste waarschuwing. Alle COUPONS en LOSSINGEN NI HENDRIKSE Co.'s BANK Dagblad voor de Provincie Zeeland ichten. amma. EERSTE BLAD. Dat niet vergeten. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. De Koning van Irak bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Binnenland. I Ing. DINSDAG 4 APRIL 1939 53e JAARGANG - No. 158 GOES. I )p Betuwe en Maas onderzoek, in sa- en Gemeentepoli- an, dat hij kwitan- patroon ter incas- rtrouwd, niet aan- itanties uitschreef, tving. Vastgesteld tantal klanten van tuwe en Maas en 3 opgelicht. Eenige 3 zijn bereids door nomen. Bovendien iefstal van diverse deele van zijn pa gemaakt. Te zijnen ande artikelen, af- van zijn patroon, werd bij een huis- iestel aangetroffen, ■den gestookt. rwerpen. [1939 zijn aan het Joes onderstaande len aangegeven en fhtingen betreffen- bekomen: ïerken, 4 cein- haarkam in etui, landbeschermer, 2 ^ken bal, een haak- een paar kousen, ïorstel, 2 stelling- 5 portemonnaie's 2 regenbroekspij- rijwielzelfbinder, id, een schaartje, [B. autoplaat, een tochtscherm van [ijptang, een haar- Bijbel, 2 sjaals, portefeuille, een an, een gummi re- aierkisten, een zil- pr, een sigaretten- rmband. |cteur van Politie, RENEMAN. Bergharen (Gld.) raktijken van het fia" te Nuenen zaak, die zooge en of loten tracht treden, is uitkij- ril 1839. 375 en 415.5 M. 8,15 Ber. 10,00 fuurtje. 12,00 Ber. -1,20 Gram. 2,00 lodecursus. 4,00 en solist. 5,451 3er. 6,35 Sportpr. |„Naar de nieuwe i. 8,00 Ber. ANP, litatie. 9.30 KRO- llist. 10.30 ber. A 1.5 m. AVRO-uitz. fgelspel. 8.15 ber. \w. 10.15 gewijde Ir de vrouw. 10.35 Iken voor de huis- I zang. 12.15 ber. Albert's ensemble, jast (opn.) 2.45 u. ylvestre Trio. 4.30 Vhalfuur. 5.30 de 28 Ber. 6.30 psy- de kinderen. 7.05 8.00 ber. ANP. .20 Gram. 8.30 de 10.00 radiotoo- kwintet. 11.00 ber, ram. ïERBERICHT. hedenmorgen jissingen licht be- ;.W.; temperatuur 4; neerslag afge- hedenavond tot |9 uur: toenemende be- [m, later gedeelte- itige wind uit Z. hdering in tempe- Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij ..Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Abonnementsprijs iZM per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Ooes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. "Waarneer de voorteekens niet bedrie gen, dan 'zal de N. S. B. bij de komende verkiezingen geen al te best figuur ma ken. In 1937 heeft deze beweging, die toen meende haar groot en slag te kunnen slaan, een klap gehad waarvan zij zich niet gemakkelijk zal herstellen. Het optreden vairu de nationaal-socia- listi3che Kamerfracties en de meermalen jandsgevaarlijlke houding van de Mus- sert-pers hebhen er voorts niet toe mee gewerkt het vertrouwen in deze beweging te versterken. En dan is er het Belgische voorbeeld dat voor de N. S. B. weinig hoop geeft. In België is bij de Zondag gehouden ver kiezingen de nationaal-socialistisohe be weging zoo ongeveer vernietigd. Er izijh dus voor de N. S. B. weindig gunstige aanwijzingen. Overigens houden wij! er niet van de huid van den beer te verknopen voor deze geschoten is. En: „die zich aangordt be- roeme zich niet ais die zich losmaakt." Het is volstrekt niet onmogelijk dat een vrij groot aantal (kiezers zich opnieuw voor den wagen van Mussert laat span nen. Als we zien dat het hier en daar gelukt is leden van een roode en van een Christelijke vakorganisatie op de candi- datenlijst van de N. S. B. te laten tee kenen, dan blijkt daaruit dat deze bewe ging over een verborgen aanhang 'be schikt, 'die misschien grooter is dan me nigeen vermoedt. Daarom moeten wijl onze kracht zoeken niet in speculatieve stembusbesohouwin- gen, maar in rustige en ruist elooze pro paganda, in principieele voorlichting. Em dan geen eenzijdige voorlich ting. Want het gevaar dreigt niet van één kant. De toepassing yan de nationaal-socia- listische beginselen kan voor ons land niet anders dan noodlottig worden. Maar wie let op wat b.v. van liberale zijde in deze dagen gezegd en geschreven wordt, zal erkennen dat ook naar die zijl- de de grootste waakzaamheid geboden is. jen 10 uur: 763. ietsers: Bij het in de Eerste Kamer gevoerde begrootinigsdebat zeide de heer Briët tot den voorzitter van de S. D. A. P., den 'heer Vorrink en de zijnen, dat zij wel eens mochten bedenken: dat bet fascisme voortkomt nit dezelfde bron van menschvergoding, uit dezelfde opvatting van het naar de volmaaktheid heenschrijdende mienschdouxii, uit dezelfde scholen van wijsbegeerte, laffeeerig van Gods Woord, als waaruit liberalisme en socialisme zijn voortgekomen, en dat de voedingsbodem van het nationaal-socia- lisme het best was voorbereid in die lan den, waar het socialisme het sterkst zijn invloed heeft doen gelden. BRITTANNIE BEOOGT GEEN OMSINGELING VAN DUITSCHLAND. Het debat over den internationalen toe stand werd gistermiddag in het Lagerhuis geopend door den Labour-afgevaardigde Greenwood. Hij1 verklaarde te gelooven, dat, wanneer het Huis vanavond uiteen zou gaan, de wereld duidelijk zou weten, dat er in Engeland een algemeene ver foeiing van de laatste gebeurtenissen in Europa bestond en dat men* vastbesloten is met alle andere volken samen te wer ken bij' bet opwerpen van een machtig en onoverkomenlijken slagboom tegen agres sie. Hierop antwoordde Chamberlain: Dai) wij van onze traditianecle denk beelden zijn afgeweken, vormt een zoo be langrijke gebeurtenis in de Britsche poli tiek, dat ik meen te mogen zeggen, dat het eem hoofdstuk op zichzelf zal zijn, wanneer de geschiedenis zal worden be schreven. Reeds in September heb ik gewaar schuwd voor de mogelijkheid van zulk 'n wijziging als wij thans onder de oogen zien. Chamberlain citeerde eenige zinnen uit zijn radiorede van 27 September, waar in hij zeide er van overtuigd te zijn, dat weerstand moet worden geboden tegen elke poging om de wereld te overheer- sohen. Mijn informaties waren toen, evenals zij thans zijn, van dien aard, dat de oor log, zooals hij thans wordt gevoerd, een zoo verschrikkelijk iets is, dat het land niet kon vragen, nieuwe verplichtingen op zich te nemen, die ons wellicht in een oorlog zouden betrekken, tenzij een wer kelijk vitaal beginsel op het spel stond. Op grond van verzekeringen, die niet alleen aan mij, maar ook aan de geheele wereld waren gegeven, kon verwacht wor den, dat de buitenlandsohe politiek der Duitsche regeering grenzen had, dat de Duitschers geen andere rassen wilden overheerschen, maar slechts de Duitschers in aan hun land grenzende gebieden wenschten te assimileeren. Deze verzekeringen zijn thans in rook opgegaan Dit is een nieuwe factor die het vertrouwen geheel ver nietigd heeft en de Brit sche regeering gedwongen heeft dezen belangrijken nieuwen weg in te slaan. Hét is geen overdrijving, wanneer men zegt, dat de openbare meening in de ge heele wereld diep geschokt en verontrust is. Niemand kan meer dan ik betreuren, dat het noodzakelijk is dergelijke woorden te spreken. Evenmin als in September ben ik thans een man van den oorlog. Ik héb noch de bedoeling, nooh den wensch het groote Duitsche volk anders te behande len, dan ik mijn eigen volk behandeld wil zien. Met groote verwachtingen zag ik 't resultaat tegemoet der reeds in Duitsch- land begonnen handelsbesprekingen die, naar ik dacht, onzen beiden landen en vele andere staten van voordeel zouden zijn geweest, doch het vertrouwen, dat zoo deerlijk geschokt is, wordt niet ge makkelijk hersteld. "Wat wij' thans op ons nemen is een vast omlijnde verplichting, geldende voor een zekere omstandigheid, n.l. dat een poging gedaan zou worden de wereld door ge weld te overheerschen. Als deze politiek de po litiek der Duitsche regee ring zou z ij' n, i s het volko men duidelijk, dat Poten niet het eenige land zou zijn dat gevaar loopt. De laatste gebeurtenis sen hebben terecht of ten onrechte alle staten, die aan Duitse h land grenzen, helaas, bezorgd en onze ker gemaakt ten aanzien van D' uitschlands toekom stige plannen. Wat ook het resultaat mag zijn van de besprekin gen, thans tusschen Enge land en die andere landen gevoerd, zij houden geen bedreiging voor Duitsch- land in, zoolang Duitse In land een goede buur zal z ij n. Chamberlain kwam terug op Greenwoods verklaring over de omsingeling van Duitschland en. zeide: „Die gedachte is fantastisch. Wat wij voeren, is politiek van zelfverdediging" De zaak die ons ter harte gaat. is het behoud van onze onafhankelijkheid en daarmee bedoel ik niet alleen de Engel- sche ona/fhankeijkheid, maar die van alle staten, die wellicht door agressie worden bedreigd. Ik vertrouw, dat onze actie, die mgezet maar niet geëindigd is, zal blijken gericht te zijn tegen en niet op den ooTlog, waarmee niets gewonnen, niets genezen en niets beëindigd wordt, maar op gezon der grondslag, waarin de rede de plaats van het geweld zal innemen en bedreigin gen plaats zullen maken voor weloverwo gen besprekingen. (Luide toejuichingen,) De debatten. Dé volgende spreker, Churchill, zeide: „Ik ben het geheel eens met den eersten minister, wanneer hij duidelijk doet uitkomen, dat in onze politiek geen omsingeling van Duitschland is opgeno men. Wanneer Hitier vreest, dat hij onder den voet zal worden geloop en door Rus land, dat hij zal worden overvallen door Polen, door België of door Nederland, dat hij zal worden geïntimideerd door Denemarken, dan behoeft hij zijn onge rustheid slechts openlijk voor de wereld uit te spreken om de meest plechtige in ternationale waarborgen te ontvangen. Wij streven niet naar een veiligheid voor ons zelve, welke wij Duitschland niet wensdhen te laten genieten. Verrassend is de ommekeer der laatste paar weken. Wat gebeurd is, heeft niet alleen gevolgen gehad voor de regeering, maar is gekenmerkt door een herleving van den nationalen geest, die ons zelf verbaasd 'heeft evenals de vreemde lan den. D'e vraag is nu: kunnen wij' zoo door gaan? Het leven is ondraaglijk onder de huidige omstandigheden. Wij wachten om de twee weken op dictatoriale rede voeringen. Het zakenleven wordt tot stil stand gebracht, de arbeidsmarkt in wan orde gebracht, onveiligheid en ongerust heid hebben ons gelukkige land bewolkt -en boven Europa is 'het nog duisterder. Alle partijen wisten het en weten, dat wij ons niet moedwillig of lichtvaardig in een verschrikkelijken oorlog zouden storten. Maar wij zouden tien oorlog trékken, wanneer een stoutmoedig dictator zich moedwillig tot vernietiging zette en de Fransche republiek en het Britsche rijk zouden tezamen handelen. Deze twee machtige staten zouden vol harden, wanneer de gewelddadigheid een maal gepleegd zou zijn, welk leed zij ook zonden moeten verduren, totdat zij, of wel de overwinning hadden bevochten, of wel opgehouden waren te bestaan. Voor de eerste maal heeft Engelend het initiatief -genomen tegen de nationaal- siocialistische agressie. L1 o y d G e o r -g e juichte van harte den- ommekeer in 'de Britsche 'politiek toe. Engeland, zoo zeide hij, is bewonderd geworden, geëerbiedigd en gehaat. Enge land is gevreesd geworden. Men heeft Engeland echter nooit uitgelachen. De minister-president moet duidelijk doen uitkomen, dat wij de middelen heb ben om onze woorden tot feiten te ma ken. Ik hoop, dat de regeering onmid dellijke stappen zal ondernemen om de toetreding te verkrijgen van Rusland tot een o\ er eenkomst of pact van broeder schap en bondgenootschap. Eden herinnerde aan het communi qué, dat werd uitgegeven na zijn bezoek aan Moskou, vier jaar geleden en waar in verklaard werd, dat er geen tegen strijdigheid van belangen bestond tus schen de Britsche en de Russische regee- ringem in de belangrijke problemen der internationale politiek. „Wanneer wij op die basis staan, moet het mogelijk voor ons zijn, om de samen werking met de Sovjet te bevorderen". Spreker is er van overtuigd, dat de redevoering van Chamberlain een uiterst voortreffelijk effect zal hebben onder de mogendheden in Europa. STEMMEN BUITEN DE GEMEENTE. Wij brengen nogeens in herinnering, dat er voor de Statenverkiezingen de ge legenheid bestaat in een andere gemeente dan waar men op de kiezerslijst staat, te stemmen. Men behoeft hiervoor niet anders *e doen, dan ter secretarie van een willekeu rige gemeente van zijn voornemen tijdig kennis te geven. Tijdig, d.w.z. vóór 6 April a.s. Woensdag 5 April is dus de laatste dag! EEN RUSSISCHE TEGENSPRAAK. Geen accoord met Polen en Roemenië. Het Russische persagentschap meldt uit Moskou: Buitenlandsche bladen heb ben een bericht gepubliceerd, volgens het welk de Sowjet Unie zich verbonden of beloofd zou hebhen Polen in geval van een oorlog van wapentuig te voorzien en haar grondstoffenmarkt voor Duitschland te sluiten. Tass is gemachtigd te verkla ren, dat dit bericht niet in overeenstem ming met de feiten is, daar de Unie der gelijke beloften niet heeft afgelegd en een dergelijke verplichting niet op zich heeft genomen. BECK TE LONDEN AANGEKOMEN. Roemenië niet in het anti-aanvalsblok? Beek, de Poolsche minister van buiten landsche zaken, is gisteren te 16.33 uur te Londen aangekomen. Beek werd te Londen begroet door Halifax en den staf der Poolsche ambassade. Naast de politieke besprekingen, die Beck met Chamberlain en Halifax zal voe ren, zal de Poolsche minister zekere eco nomische en handelskwesties in groote trekken bespreken. Men verneemt, dat waarschijnlijk deskundigen naar Londen zullen komen, indien een economische overeenkomst wordt gesloten. Naar ver luidt zal Beek Vrijdag naar Polen terug- keeren. Uit betrouwbare bron wordt door „U.P." vernomen, dat tengevolge van complica ties, die zich hebben voorgedaan, Cham berlain zich er van onthouden heeft Roe menië te betrekken in het anti-aanvels- blok, tenminste, totdat de besprekingen met Beek, waarschijnlijk Woensdag laat, beëindigd zijn. Volgens de eene opvatting zal Roeme nië neutraal blijven, welke neutraliteit door Engeland gegarandeerd zou worden. Indien Duitschland Polen aanvalt, z,ou volgens dit plan Roemenië, in plaats van Pol»n automatisch te hulp te komen, neutraal blijven en zoo Duitschland de Poolsche uitweg naar de Oostzee via Gdynia en Danzig afsluit, zou Polen door Roemenië een verbinding krijgen met de Zwarte Zee. Roemenië heeft eenige vraagpunten te berde gebracht, die, naar door Chamber lain en Halifax gisteren in een confe rentie in Downingstreet 10 besloten is, met Beek besproken zullen worden. Waarschijnlijk is dit ook de reden, dat de Roemeensche gezant Tilea zijn bezoek aan Boekarest bekort heeft en gister naar Londen terugkeerde om aanwezig te zijn voordat in de besprekingen met Beek een beslissing genomen wordt. Naar vernomen wordt heeft Roemenië geweigerd de verzekering te geven, dat het Polen automatisch met militaire hulp zal bijstaan, tenzij Polen wederkeerig een zelfde belofte aflegt, zoowel ten aanzien van een Duitschen aanval als van een Hongaarsche agressie of van een aan- Binnenland. Overeenkomst inzake het Rijnverkeer. Torpedo-watervliegtuigen voor de ma rine. Buitenland. De Koning van Irak bij auto-ongeluk ge dood. Weer een rede van Chamberlain. De Poolsche Minister Beek te Londen. welke per 1 April 1939 vervallen worden aangenomen door val van Duitschland via hot Hongaarsche gebied. Dit is in Polen op verzet gestuit, omdat Polen er niet voor voelt, zijn vriendschap pelijke relaties met Hongarije te bederven. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat Roemenië als belooning voor zijn deel neming aan het „Halt Hitler-front ook verlangd heeft, dat de andere Balkansta- ten, leden van de entente, Joego-Slavië, Griekenland en Turkije, zullen beloven, dat zij Roemenië zullen bijstaan, indien Bulgarije door middel van geweld poogt de D'obroedsja te heroveren. EIWIT UIT MELK. Een nieuwe Duitsche uitvinding). Aangezien de eigen productie niet vol doende is om de behoefte te dekken, is Duitschland steeds genoodzaakt geweest om eieren uit het buitenland in te voeren. In 1937 werd b.v. voor een bedrag van bij na 100 millioen mark ingevoerd, om het sedert 1933 met meer dan 10 procent ge stegen eierenverbruik te dekken, en daar het land zuinig moet zijn met zijn devie zen, is naar middelen gezocht, waardoor de invoer zou kunnen worden beperkt. In derdaad schijnt men er thans in geslaagd eiwit langs kunstmatigen weg te vervaar digen, en wel uit melk. Dit melkproduct, dat „milei" gedoopt is, wordt gewonnen uit wei en ondermelk. Na een zuiverings proces verkrijgt men een melk-eiwitpoe- der, dat, naar men zegt, gelijke kwaliteiten bezit als het kippen-eiwit. Milei kan tot schuim geklopt, gebakken en gekookt wor den, heeft een fijnen melksmaak en is daarbij veel goedkooper dan versch eiwit. De bezetting van Valencia door de Spaansche nationalistische troepen. De binnentrekkende legerafdeelingen werden door een duizendkoppige menigte begroet. Koning Ghazi I van Irak is gisteren avond bij een auto-ongeluk te Bagdad ern stig gewond en aan de gevolgen overle den. Het ongeval heeft zich als volgt afge speeld. De koning reed zelf en 'keerde naar zijn paleis terug, toen hij om half twaalf in den avond in volle vaart tegen een paal van het electrische net opreed. De koning verloor onmiddellijk het bewustzijn en hij overleed tegen 1 uur tengevolge van een schedelfractuur en een hersenschudding. De kroonprins van Irak, Emir Faycal, is eerst 4 jaar oud. DR H. BRUGMANS TWEEDE KAMERLID. De voorzitter van het Centraal stembu reau heeft in de vacature in de Tweede Kamer, ontstaan door het overlijden van den heer W. Drop, benoemd verklaard dr H. Brugmans te Amsterdam. i f

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1