De spanning om Polen neemt toe. De indruk van Qaladier's rede Alle COUPONS en LOSSINGEN NI HEUSE Co.'s BANK Dagblad voor de Provincie Zeeland Het bezoek van de Koningin aan België. EERSTE BLAD. Hosty VRIJDAG 31 MAART 1939 53 c JAARGANG - No. 155 Beproeft de geesten. Beraad te Londen. Britsche garantie te Warschau fyisjt I ftr Ituh 3 et. 12 ituk» 50 ct. Bl| ApothtHtri »n Orogliftn. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. GOES. Uit de Provincie UK* Xiu^, Jannen staan, [n stil te zijn. Iteeds dichter- ïoek van een van een vos voorgeschreven ian in afwach- lorraad hebben: puburg:' f 20 of hnd, waar een [e jacht gerech- Jn van diens In zonder voor- lakte, jagen in vuurwapen en |n: P. R. te Ier en 5 d. h„ met Jt in beslag ge- patronen, lin strijd met de Irdening: J. M. trs hebben tus- Jir des morgens: of 3 d. h. bezoeker tus- len des morgens linden'. P. V. 'e leverwijk: Teder de G. te Bre- |B. v. B. te Ar Tlh. v. B., te B. ideim idem |e Vlissingen f 1 •RBERICHT. hedenmorgen |ssingen helder; bra tuur 3; mini- I hedenavond tot uur: hd: droog weer, (meest licht he re wind uit O Jtvorst, overdag Idag 3 u.: (g 3 uur; 762. (etsers: Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs ?2.ó0 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Het is bekend,zegt Groen van Prin- sterer, dat de Revolutie de mooiste en lieflijkste woorden beschikbaar heeft voor de meest hatelijke zaken. Vrijheid voorspelt en belooft ze. Dwang en verdrukking brengt ze. Overvloed van zegen voorspelt ze. Armoede en gebrek kleven haar aan. De revolutie is de omkeering van al wat goed en schoon is, van al wat lief lijk is ian wél luidt. Maarals de revolutie haar begin selen verbreiden wil, prijst zo die aan op een wijze, die er op gericht is de zinnen te betooveren. Wie luistert naar de beloften van com munisten, nationaal-socialisten en zooveel andere revolutionaire partijen, wordt be koord door sdhoone klanken. Wat Hitier al niet beloofde toen hij de macht in handen kreeg' Hij beloofde vrijheid voor de Kerk. En wat is er van terecht gekomen! Hij beloofde recht en gerechtigheidl Maar het recht is in Duitschland ge vlucht. Als de rechtbank een man als Ds Nie- möller vrijspreekt, dan wordt hij tege lijkertijd ingerekend en voorgoed van zijn vrijheid beroofd. Zeker, daarin zit tevens de erkenning van de groote beteekenis van de door Ds Niemöller gepredikte beginselen. Het nationaal-socialistisch bewind in Duitschland, heeft den moed heel de we reld uit te dagen. Maar het ds voor één ding bevreesd. De prediking van het Woord van God. Wat met Ds Niemöller gebeurt is een uiting van vrees. Maar toch ook een bewijs, dat er voor de gerechtigheid geen plaats is. De snelle opkomst van het nationaal- socialisme in Duitschland is mede hier uit te verklaren, dat de belijders van den Christus in de fascistische propaganda dien geest der revolutie niet hebben 'her kend. Zij hebben het nationaal-socialismo niet beproefd op de keursteen van Gods Woord. Zij hebben gevreesd voor het com munisme, maarze hebben vergeten beide stroomingen als revolutionair te verwerpen. Haddlen zij Gods Woord voldoende ge kend, ook in zijn beteekenis voor het politieke leven, dan zouden ze niet hebben meegewerkt aan de bestrijding van de revolutie door de revolutie. Wij gaan straks weer naar de stembus voor de Prov. Staten en de Gemeente raden. Zullen wij onze stem laten bepalien door bijkomstige dingen? Door te zien naar ons stoffelijk belang, en te luis teren naar hen, die hun kracht zoeken in scherpe critiek en mooie beloften? Of zullen we vragen naar de beginse len, die ons in 'Gods Woord zijn geopen baard. God heeft ons mede als vrucht van onzen strijd op staatkundig gebied, groote voorrechten geschonken. Onze vrijheid van godsdienst, van 'on derwijs ien opvoeding, van drukpers en vergadering, en zooveel meer. Er zijn geesten, die al die vrijheden bedreigen. Laten wij de geesten beproeven. En voorts de heillooze beginselen bestrijden en de doorwerking daarvan tegengaan. en o® lerika Het Engelsche blad de „Star" ver neemt, dat tot de onverwachte bijeenroe ping van het Engelsche kabinet, dat gis teren zitting hield, was besloten door Chamberlain naar aanleiding van de Duitsche perscampagne tegen Polen. De ministers zouden hebben beraad slaagd over die maatregelen, die Enge land zou moeten treffen in geval van plotselinge noodzakelijkheid. Ten aanzien van de genomen besluiten is nog geen verklaring in het parlement te verwachten, daar eerst Frankrijk moet worden ingelicht. Tusschen Londen en Parijs heerscht voortdurend het nauwste contact. Uit welingelichte bron wordt verno men, dat de Engelsche kabinetsraad be sloten heeft, Polen een unilaterale Brit- söhe garantie voor Polens onschend baarheid aan te bieden. De Poolsche minister Beek zal Maan dagavond in Londen aankomen voor het voeren van besprekingen: met Chamber lain, Halifax en anderen. H ©it s c h ij n t, dat de b e r i fc 'h - ten over een voortgaande Duitsche -troepenconcentra tie nabij de Poolsche grens, die Londen Woensdagavond laat bereikten, de beslissing van het Engelsche 'kabinet verhaast hebben. In bevoegde kringen wordt verwacht, dat Chamberlain vandaag in het Lager huis de sensationeele verklaring zal af leggen, dat Engeland en Frankrijk, inge val van een Duitschen aanval op Polen, het laatstgenoemde land onverwijld te hulp zullen komen. Chamberlain heeft gisteren in het La gerhuis voor Maandag een debat over de buitenlandsche politiek aangekondigd. Hij kon gisteren echter niet, zooals nor maal het geval zou zijn geweest, zeggen hoe lang het Paaschrecès zal duren. Duitsche waarschuwing. Het oifficieele orgaan van de nationaal- socialistische partij te Danzig, dé „Dan- ziger Vorposten", richt in een hoofdarti kel een waarschuwing tot Polen: „Het -groote Duitsche rijk", aldus de „Vorposten", kan niet steeds blijven zwij gen, als Warschau voortgaat te dulden, dat zich anti-Duitsche relletjes voordoen. Als Polien inderdaad niet w.ensc'ht grondire wijziging te brengen in zijn po^ litiek jerens Duitschland, dan moet een einde komen aan de anti-Duitsche strek king van officieele redevoeringen en aan de oorl'ogs-psychose, welke door zekere oproepen in Polen wordt opgewekt. Naar het Deutsche Nieuwsbureau uit Kattowit'z meldt, „komien ook in Ooste lijk Opper-Silezië steeds meer uitspattin gen voor van leden van chauvinistische Poolsche bonden tegen de Duitsche min derheid. Ongerustheid in Italië. De Italianen zijn op het oogen'blik meer in beroering gebracht door de betrek kingen tusischen Duitschland en Polien dan door de rede van Daladier. Zij die niet ten volle fascist zijn en niet geheel voor -de as Rome-Berlijn voelen, mee- nen, dat het grootste gevaar voor Europa uit Polen zat voortkomen. Als Duitschland een agriessieven wrok koestert wegens een weigering van War schau, met zijn voorstellen rekening te houden, en de zaak doorzet, zal, zoo ver klaren vele Italianen, de as de spanning niet kunnen weerstaan. De reactie in Engeland. De redevoering van Daladier heeft in Engeland diepen indruk gemaakt. Men keurt volkomen goed, dat de Fransche regeering besloten, heeft de op de zaak betrekking hebbende documenten te pu- bliceeren. Men hoopt te Londen, dat Rome de geboden gelegenheid te baat zal nemen, om Parij's Voorsteken te doen, velke in staat zullen stellen de tusschen beide landen hangende kwesties definitief te regelen. De „Times" schrijft, 'dat Daladier sprak als een man, die zeker is van zichzelf en zijn land. Zijn rede was zoowel een ant woord op de rede van Mussolini als eien contrast hiervan. 'Hij sprak kalm en met de overtuiging van de overwinning. Warme goedkeuring te Washington. De eerste reactie op de rede van den Franschen minister-president Daladier in Amerika is een warme goedkeuring. De radio-omnoepen noemden de rede kalm, waardig, vastberaden en gematigd. Mien maakte een vergelijking tusschen den waardigen toon van Daladier en de „hef- i tige demagogie van de dictatoren." In kringen van het ministerie van bui- terlandsche zaken wordt gezegd, dat men de houding van rankrijk ten aanzien 1 an de Italiaansche eischen volledig goedkeurt. Ook de Amerikaansche pers brengt hulde aan Daladier. De „New York Times" schrijft o.a., dat op de rede van Mussolini twee antwoor- t/ct/x- den zijn gegeven, n.l. de rede van Dala dier en -de verdubbeling van het leger in Engeland. In ItalliJ. Qayda schrijft in de „Gioraale d'Ita- lia", dat de radio-rede van minister-pre sident Daladier het onverzoenlijke stand punt van de Fransche regeering ten aan zien van de Italiaansche eisohen beves tigt, terwijl er tevens duidelijk uit hlJjikit, dat Parijs van plan is de deur voor on derhandelingen voor altijd te sluiten. Italië, aldus Gayada, neemt hiervan nota, Het heeft geen haast en zal afwachten. Ondertussohen blijft de kloof tusschen de twee landen bestaan en de geschiedenis zal eens uitmaken of zij niet de beslis sende rol in de tegenwoordige dramati sche Europe ösehe situatie zal spelen. Duitsche persstemmen. De Berlijmisohe bladen constateeren in hoofdzaak, dat „de redevoering van Da ladier geen ontspanning heeft gebracht." Italië, -aldus de Nachtausgabe, heeft van Frankrijk op de door Mussolini naar voren gebrachte eisohen een „ineen" ont vangen. De „bijdrage van. Daladier" is een te leurstelling te meer. De Berlijnsohe correspondent van het „Hamburger Fremdenblatt" schrijft o.a., „dat het dreunende en luide „nooit", dat Frankrijk van den aanvang af gesteld heeft tegenover de Italiaansche eisohen, herhaald is, zijl het ook met een'ige be perking in een iets verzoemender vorm. Geestdrift in Tunis. Hlavas meldt uit Tunis dat de rede van Daladier in alle kringen der bevolking met instemming is ontvangen. Tot laat in den nacht trokken geestdriftige groepen door de straten. Henzelfde beeld boden Soiuisse, Sfax, Bizerta en Gabes, waar oip de voornaamste punten luidsprekers wa ren aangebracht. Do „Depêche Tunisien- ne" schrijft dat vooral de passage, waar in Daladier zich tot de Mohammedaan- söhe bevolking richtte, indruk maakte. Aan -het eind van de rede werd de „Mar seillaise" gezongen door de geestdriftige menigte. Optochten trokken door de stra ten onder bet -zingen van nationale lie deren. FRANKRIJKS BETREKKINGEN MET ROEMEN lë. Gisteren is door de leiders van de han delsdelegaties een handelsverdrag tus schen Frankrijk en Roemenië gepara feerd. Overeenkomstig dit verdrag verdubbelt Frankrijk zijn aamkooipien van Roerneen- sche petroleum en zullen de invoerrech ten op Roemeensche landbouw-pro-ducten verlaagd worden. Het decreet tot verlaging van deze in voerrechten zal morgen worden uitge vaardigd, tezamen met een decreet, waar bij de invoerrechten op landbouwproduc ten uit Zuid-iSlavië worden verlaagd. 'Hierdoor 'kan 't reeds tusschen Parijs en Belgrado gesloten verdrag in werking treden. SLOWAKIJE GEEFT NIET TOE. In een vraaggesprek met den corres pondent van Havas heeft de Slowaaksche minister-president Tiso o.a. verklaard: Naar aanleiding van den Hongaarschen inval heeft onze regeering geen beroep op Duitschland gedaan, omdat zij de wereld wilde toonen, dat Slowakije in staat is, zelf zijn onafhankelijkheid en zijn grenzen te verdedigen. Toen wij' van de gebeurtenissen op de hoogte waren gesteld, hebben wij, zonder iemand te raadplegen, order gegeven, de Hongaren tegen te houden. Van toen af hebben zij geen pas meer voorwaarts kunnen doen. Onze delegatie is hedenochtend weer naar Boedapest vertrokken. Zij zal onze tegenvoorstellen overhandigen, die in één zin samengevat kunnen worden: terug keer tot de oude grens". AMERIKA ZAL „MUSKIETENVLOOT" BOUWEN. Binnen korten tijd zal de Amerikaan- sche marine een aanvang maken met den bouw van de zooAenaamdte „muskieten- vloot", die uit kleine, lichtbewapende met torpedo's voorziene vaartuigen zal be staan. De taak van deze „muskieten- vloot" is, de grootere oorlogsschepen bij den aanval -en de verdediging te onder steunen. De vaartuigen, die veel gelijkenis zullen vertoonen met dé „zelfmoord"- vloot van de Italiaansche marine, zullen ieder ongeveer 300 ton groot zijn. Hare Majesteit zal ook de tentoonstelling voor watertechniek te Luik bezoeken. Omtrent het programma van het offi- ciëele bezoek, dat de Koningin van 23 tot 26 Mei aan het Belgische hof brengt, kan, naar uit Brussel wordt gemeld, alvast worden meegedeeld, dat de aankomst, waarvan het uur nog niet definitief Is bepaald, in het station Brussel—Noord zal plaats hebben, Koning Leopold en Prins Karei van België zullen de Konin gin opwachten en begroeten, 's Avonds biedt Koning Leopold de hooge bezoek ster en Haar gevolg een galadiner aan ln het palels te Brussel. Den volgenden ochtend wordt de Ko ningin door het Brusselsche college van burgemeester en wethouders officiëel ten stadhulze ontvangen. Na den middag zal Hare Majesteit een tuinpartij bijwonen in het park en de groote broeikassen van het Koninklijke slot te Laken. Op het programma staat verder ook nog een feestvoorstelling in de Konink lijke opera vermeld. De derde dag zal voor het grootste deel gewijd zijn aan de internationale ten toonstelling voor watertechniek te Luik met een bezoek aan het Nederlandsche paviljoen. Terugkeer te Brussel in den loop van den middag. Deze dag wordt besloten met een galadiner in het ge zantschapsgebouw. Den volgenden ochtend keert Hare Ma jesteit naar Den Haag terug. DE STAKING IN PALESTINA. De staking van de Arabieren in Pales tina is vrijwel volledig. De militaire com mandanten hebben stnenige maatregelen genomen, o.a. is te Jaffa het verbod uit gevaardigd zich op straat te bevinden. Men is er 'in geslaagd, den rebellenlei der Bach'dli Ehmed te arresteeren, teza men met oen aantal andere verdachten. De daden van terreur duren voort; giste ren zijn vier personen gedood en vijf 'ge wond. DE BOTERHEFFING. Het bedrag van de heffing en steun- uitkeering op boter, is, behoudens tus- schentij'dscbe wijziging, voor de week van 30 Maart tot 6 April 'vastgesteld op 60 ct. per kg. (onveranderd). SURINAME DIT JAAR IN HET K.L.M. NET. Eenmaal per week met Lockheeds van Paramaribo naar Willemsstad. Naar gemeld wordt, is de kans groot, dat nog dit jaar, tegen December, de K.L.M. in West-Indië de luchtlijn Cura saoTrinidad zal verlengen tot Parama ribo. Hierdoor zal dan voor het eerst Suri name in het luchtnet van de maatschap pij worden opgenomen, hetgeen een groo te verbetering zal zijn voor het verkeer tusschen de Nederlandsche gebiedsdeelen in de West, daar thans de reis per boot van Suriname naar Curasao nog ruim 6 dagen in beslag neemt. Het nieuwe traject heeft een lengte van 900 km en het ligt in de bedoeling, dat dit stuk met Lockheed Super Electra vliegtuigen zal worden onderhouden. De dienst zal éénmaal per week wor den gevlogen. De duur der reis van af Trinidad bedraagt ruim drie uur. PRETTIGE VERRASSINGEN VOOR RENTETREKKERS VAN DEN RAAD VAN ARBEID. De Raden van Arbeid over bet igeheele land stellen thans een onderzoek in, of er wellicht verzekerden zijn, 'die ouderdoms rente genieten, terwijl zij op grond van een bepaald artikel van de Invaliditeits wet aanspraak kunnen inaikien op een in- validitei'tsrente. Dit is in het belang van de verzekerden zelf, omdat de invalidi- teitsrente over het algemeen iets hooger is dan de ouderdomsrente. Het verschil bedraagt ongeveer 15 tot 50 ct. per week. Deze bedragen zijn welis waar iniet hoog, maar zij' vormen voor de betrokkenen tocih een 'aardig meevallertje. Ook komit het wel eens voor, dat wedu wen of (minderjarige kinderen, die op grond van de wet recht hebben op een nitkeering, uit onwetendheid dat 'recht niet hebben doen gelden. "Wanneer nu aohteraf blijkt, dat perso nen aanspraak hebben op rente of uit- keeringen, die nog niet zijn uitbetaald, geschiedt de betaling daarvan met terug werkende kracht. Als gevolg hiervan werden te 's Gra- venhage een aantal oude mensohen en behoeftige weduwen dezer dagen op een Binnenland. Het bezoek van Koningin Wilhelmina aan België. Vergadering van het Centraal Bureaui van de tuinbouwveilingen. De handelsbetrekkingen met België. Buitenland. Zal Engeland aan Polen een garantie- verlklarlng geven? Verklaring van Chamberlain te verwachten. Beschouwingen over de redo van Da ladier. welke per I April 1839 vervallen worden aangenomen door alleraangenaamste wijze verrast. Door do activiteit van den Raad van Arbeid zijn hun bedragen ter band gesteld van eenige honderden of zelfs duizenden guldens, waar zij recht op hadden, maar waarop zij, vreemd genoeg, geen aanspraak had den gemaakt. Vele weduwen namelijk, die recht heb ben op wediuwenrente na hun zestigste jaar of wanneer zij 'blijvend Invalide zijn,, hebben, omdat zijl niet op de hoogte zijn van de wettelijke bepalingen, deze rente niet aangevraagd. Er waren vrouwen wier xnan reeds overleden is in 1921 en die dus van den Raad van Arbeid een be-' hoorlijke soimi konden ontvangen, welke hum zeer goed te ipas komt. Bovendien Ikirijigen zijl van nu af aan geregeld de we- duwenrente, waar zijl recht op hebben. NEDERLANDSCHE BLADEN IN PRAAG VERBODEN. Do regeering te Praag verbood 479 bui- tenlatnidscbe dagbladen, en tijdschriften, waaronder 41 Nederlandsche, 19 Belgi sche, 63 Engelsche, 123 Fransche en 54 Amerikaansche. Bovendien zijn alle Sow- jetorganen verboden. Onder de verboden Nederlandsche bladen bevinden zich alle communistische en sociaal-democratische bladen, en voorts de „Haagsche Post" en de „Groene Amsterdammer". NAAR MIDDELBURG! Wij vestigen nogmaals de aandacht op de vergadering die Zaterdagmiddag te uur in St. Joris te Middelburg wordt ■gehouden en waar de beer J. Schou ten, tijdelijk voorzitter van het Centraal Comité van A.-R. Kiesvereenigingen, hoopt te spreken. Eten opweklkiing om deze vergadering bijl te wonen schijnt ons vrijwel overbodig. Wie maar even kan, zal zajin best doen dezen middag vrij) te maken. 'En ook de vrouwen zullen niet gaarne thuisblijven. Allen zijn welkom. Partijigenooten en geestverwanten! DE NIEUWE POSTTARIEVEN. Wij herinneren dat morgen 1 April de gewijzigde posttarieven in werking tre den. Het locaal brieftarief wordt dan: tot 20 gr. 3 cent, 20100 gr. 6 cent, 100— 200 gr. 10 cent, daarboven als interlocaal. Aanteelkenrecht: 10 cent extra. Interlocale briefkaarten: 3 cent port, formulier kosteloos. Locale briefkaarten: 2 cent port, for mulier kosteloos. Prov. Schoonheidscommissie. Gedep. Staten hebben aan den heer M. Fernhout, te rekenen van 15 Maart j.l. af, eervol ontslag verleend als lid der Pro vinciale Zeeuwsohe Schoonheidscommis sie, zulks onder dankbetuiging voor de in die functie bewezen diensten. GOES Jaarvergadering Damvereen. D. I. D. Woensdagavond vergaderde boven staande vereeniging in de Ghr. Bewaar school, onder voorzitterschap van dhr H. Slabbekoorn. Na de opening volgde het jaarverslag van den secr. dhr G. Tem merman. Volgens dit verslag telde de ver eeniging op' 28 Maart 1938 34 leden en op 28 Maart 1939 32 leden. Het verslag van den penningmeester,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1