Belangrijke rede van den Franschen premier Engelands leger wordt uitgebreid 10SSI NI HENDRIKSE Co/s BANK nde Dagblad voor de Provincie Zeeland De onzijdigheid en afzijdigheid van ons land. EERSTE BLAD. Stemmen in een andere gemeente. DE SPANNING TUSSCHEN POLEN EN DUITSCHLAND. Belangrijkste Nieuws. De strijd in Spanje. ingeeft round" lord is ag, dat is niet /oor de sn niet is een ch een het is ijtje en er. DONDERDAG 30 MAART 1939 53e JAARGANG - No. 154 Frankrijks macht en vredeswil. De kwestie met Italië. GOES. [KERS te Goes 'RIL 1939, Goes, in de ten verzoeke JROE te Goes, oopen: WINKELHUIS aan de Lange groot 87 c.A. betaling, doch 39. ivraag bij den te bekomen Notaris. X) stuks. Golden Deli- Zoete Belle- 23, alles per ing Warmoe- ie prijzen der 3.20, 52—54 5—3.30, 56— g. 3.40—3.50. 64 kg. 3.55— 0. Aanvoer BERICHT. hedenmorgen en betrokken; ratuur 4; mi- ag afgeloopen idenavcnd tot lur: iets zachter sekenis, meest matige wind ig 3 u.: Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA %Ëemw Abonnementsprijs f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder Ietter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Een Brltsche uiteenzetting nopens de garantie-geruchten. Uit Londen wordt aan de T e 1 e g r. gemeld: De opnieuw opduikende geruchten, dat Nederland evenals Zwitserland en Bel gië zou worden ultgenoodlgd om toe te treden tot het antl-agressieaecoord, dat Groot-Brlttannlë en Frankrijk thans tot stand pogen te brengen, kunnen wij met de meeste stelligheid tegenspreken. Van de meest bevoegde Britsche zijde ver klaarde men ons, dat van een dergelijk voornemen der Britsche regeering geen sprake is, Evenmin la de Britsche regee ring van plan om Nederland of andere neutrale landen voor te stellen hun neu traliteit te garandeeren. Indexdaad zijn over deze aangelegen heden geen besprekingen met de Neder- landsche regeering gevoerd. In het diplo matiek contact van den laatsten tijd tus- schen Londen en Den Haag, Is deze kwestie niet eens aangeroerd. Men begrijpt en eerbiedigt hier vol komen het Nederlandsche standpunt van handhaving van de meest volstrekte een zijdigheid en is er blijkbaar dermate van overtuigd, dat Nederland op een garan tie-aanbod niet zou ingaan (evenmin als het het vorig jaar de door rijkskanselier Hitier aangeboden garantie heeft aan vaard), dat men de Nederlandsche regee- ïing zelfs niet in kennis heeft gesteld van de gedachtenwisselingen, welke met Frankrijk omtrent de positie ten aanzien van Nederland en andere neutrale staten zijn gevoerd. Dat dergelijke gedachtenwisselingen hebben plaats gevonden staat thans wel vast. Zij golden voornamelijk het scher per omlijnen van de omstandigheden, die Frankrijk onmiddellijk aan Engelands zijde en Engeland aan die van Frankrijk kunnen brengen. Tot dusver had de Brit sche regeering zich in haar officiëele ver klaringen alleen op het standpunt ge steld, dat, Indien Frankrijk zou worden aangevallen, Engeland zich tot ingrijpen genoopt zou zien, hoewel Chamberlain reeds tijdens de Septembercrisis liet uit komen, dat zich andere omstandigheden zouden kunnen voordoen, waardoor Frankrijk in een gewapend conflict wordt gewikkeld en waarbij Engeland zich evenmin afzijdig zou kunnen houden. Thans is men klaarblijkelijk een stap verder gegaan en heeft de consequenties aanvaard van de georgrafisch-strategi- sehe positie, waardoor bij eiken aanval op Nederland of België, Engelands levens- belangen op het spel komen te staan en bij eiken aanval op België of Zwitser land, die van Frankrijk, Dit behoeft geen nadere toelichting, De Integriteit der lage landen is voor Engelands veiligheid een eerste voorwaarde, Voor Frankrijk speelt Zwltserlands integriteit eenzelfde rol. De vraag was nu slechts of wanneer Enge lands levensbelangen ln het gedrang komen, zooals bijvoorbeeld bij een Duit- schen aanval op Nederland het geval zou zijn, Frankrijk zich mede geroepen zou achten deze levensbelangen te verdedi gen. Deze vraag Is door de Fransche re geering in bevestigenden zin beantwoord, nu zij aan den anderen Kant de over tuiging heeft gekregen, dat Engeland een soortgelijk standpunt zal Innemen ten aenzion van Frankrijks levensbelangen, indien deze door schending van de Zwit- sersche neutraliteit in het gedrang zou komen. Nederland en ook Zwitserland blijven hier volkomen buiten en men denkt er niet aan dezen staten te verzoeken om zich met de anti-a gresslepolitiek der groote mogendheden daadwerkelijk ln te laten. De waarborg voor het verzekeren hunner onschendbaarheid ls immers ge legen ln het vasthouden aan hun on- zijdlgheldspolitlek en het handhaven hunner neutrale positie. Indien dan ook Groot-Brittannië en Frankrijk tot zekere besluiten zijn ge komen nopens de consequenties, welke zij aan bepaalde gebeurtenissen zouden moeten vastknoopen, dan geldt het hier een eenzijdig stelling nemen, waarbij de neutralen niet zijn geraadpleegd en waarin zij niet zijn gemoeid. Intusschen schijnt Zwitserland, naar wij vernemen, langs officieuzen weg toch van den stand van zaken op de hoogte te zijn gebracht. 1 uur: 758. ers: De Fransche minister-president heeft gisteravond zijn aangekondigde radio rede gehouden. De minister-president begon zijn rede met de verklaring, dat hij' zich richtte tot de Franschen en tot al degenen in de wereld, die loyaal zijn en edelmoedig van hart. Er is één taal, die geen vertaling be hoeft, om door allen begrepen te worden: de taal van het hart. Een. ieder onzer vraagt zich af, of het land niet 'bedreigd wordt, of de naburen betrouwbaar zijn. D'e onzekerheid ver plicht de regeeringen voorzorgsmaatrege len te nemen. Verdragen wonden onder teekend, maar, vóór zij ivan kracht ge worden zijn, vonneni zij voor den eenen reeds geen waarborg meer en voor den andere geen 'hinderpaal. 'Overal vernielt een krankzinnige her bewapening iedere andere bedrijvigheid. Door een soortgelijke fataliteit, terwijl ongerustheid nieuwe ongerustheid wekte, bewapeningen nieuwe bewapeningen de den ontstaan is reeds vele malen oorlog ontketend. Wat wil Frankrijk Den vrede der vrije menschen Wat is de kracht van Frankrijk? Zijn moreele en materieele eenheid, die eens te meer tegenover het gevaar verwezen lijkt is! Wat is het vaste besluit van Frank rijk? Ziijin ideaal, zijn recht te verdedigen! Nocit is Frankrijk eendrachtigsr, vast beradener, sterker geweest. Het hoopt, dat de vrede gered zal wor den, want het haat den oorlog. Maar, wanneer het de oorlog zou worden opge legd of wanneer het voor den oorlog werd gesteld als voor het eenige alter natief voor verval of oneer, dan zou het in één aandrift opstaan, om zijn vrijheid te verdedigen. En Frankrijk is in staat, die vrijheid te beschermen! 'Gealarmeerd door de wanorde in Euro pa en de wereld, hebben de Franschen begrepen, dat voor eigen 'beveiliging een groote inspanning noodzakelijk was. Zij 'hebben die tot stand gebracht. Omdat ik bezield was door een helder inzicht in deze noodzakelijkheden heb ik volmachten gevraagd voor een periode, tijdens dewelke de vrede in gevaar kan zijn. Waarom heb ik die volmachten ge vraagd? waarom heeft het parlement zo mij verleend? Omdat er gehandeld en niet beraadslaagd moest worden. Omdat snel 'en stil bijzondere maatregelen geno men moesten worden. Wij hebben ook maatregelen van mili tairen aard genomen en de natie 'heeft met mannelijke vastberadenheid geant woord op onzen oproep, zooals zij dat ge daan heeft in alle ernstige uren van haar geschiedenis. Vredelievend en machtig als het is, kan Frankrijk de toekomst met vertrou wen tegemoet zien. De Fransch-ltaliaansche betrekkingen. De heele wereld verwacht hedenavond dat ik zal spre ken over de Franse h - Itali aanse he betrekkingen en ik zal daarover inderdaad spre ken met de grootste vrijmoe- d i g h e i 'd. Op 7 Januari 1935 werd te Rome het Fransch-Italiaansch accoord ondertee kend. Dit was bestemd om uiteindelijk de kwestie die tusschen beide landen han gende waren, te regelen en uit den weg te ruimen. Schikkingen zijn intusschen getroffen, do<or welke Italië rectificatie verkreeg van grenzen en afstand van gebieden in Afrika, benevens economische voordee len. Met de uitvoering van dit accoord heeft Frankrijk een begin gemaakt en nooit is 'het sindsdien opnieuw aan de orde ge steld. Slechts door een brief, gedateerd 17 December j.l. heeft graaf Ciano ons doen weten, dat hij het accoord van 1935 niet meer als geldig beschouwde. Van den anderen, kant heeft Mussolini in de rede, die hij Zondag j.l. heeft uit gesproken, gezegd: „In de Italiaansche nota van 17 December 1938 waren de Italiaansche vraagstukken ten aanzien van Frankrijk duidelijk vastgesteld, vraagstukken van koloniaal karakter. Deze vraagstukken hebben een naam: zij hasten Tunis, D' j 1 b o e 11 en het kanaal van Suez". De verwijzing naar den brief van 17 December gaf reden tot de veronderstel ling, dat dit document met juistheid de Italiaansche aanspraken bevatte. Een perscampagne heeft laten hooren, dat Frankrijk op di'en datum op de hoogte was gesteld van concrete eischen en dat het niet den brief van 17 December heeft willen publiceeren. G-'ij kuat hem miorgen lezen in dekranten, gevolgd d'oor het ant woord, dat wij eenige dagen later hebben doen toekomen aan de Italiaansche re geering. Maar reed's hedenavond wil Ik met na druk verklaren, dat die brief geen enkele nauwkeurige aanduiding bevatte, dat er noch sprake In was van Suez, noch van Djiboeti, noch van Tunis. Wat zegt de brief van 17 December? Hij zegt eenvoudig, dat Italië het verdrag van 1935 als niet meer bestaand be schouwt en de 'brief tracht die houding te rechtvaardigen. Het voornaamste argument, dat in den brief naar voren wordt gebracht, is het volgende: de verovering van Ethiopië en de instelling van het Italiaansche keizer rijk zouden nieuwe rechten ten gunste van Italië hebben gecreëerd. Ik behoef niet te zeggen, dat wij dit argument niet kunnen aanvaarden. Het zou beteekenen, dat iedere nieuwe ver overing, of iedere nieuwe concessie, nieu we rechten zou openen. Ik heb gezegd en ik herhaal het hfer, dat wij' geen centi meter van ons land, noch een enkele van onze rechten zul len afstaan. Frankrijk heeft 'de over eenkomst van 1935 geteekend. Getrouw aan zijn verplichtingen, is het bereid, de volledige en loyale uitvoering er van voort te zetten. In den geest van deze overeenkomst en op de basis, die ik heb uiteengezet en waaraan ik thans herinner, weigert Frankrijk geenszins om de voorstellen te onderzoeken, die het zullen worden ge daan. Men beweert, dat de Italianen in Tunis mishandeld zijn en zelfs vermoord. Dat zijn fabels. Integendeel, zij genieten de voordeelen, in elk opzicht, van het meest liberale regiem, zoowel voor hen als voor hun kinderen. Hebben de 900.000 Italianen, die in het Fransche rijk leven, zich 'over de Fran sche rechts vrijheid te beklagen? Zijn ze niet gelukkig, onder de bescherming van onze wetten en onze vrijheden te leven? De houding jegens Duitschland. Ook tegenover Duitschland heeft Frank rijk niet opgehouden getuigenis te geven van zijn goeden wil. Wij hebben de overeenkomst van Mün- chen geteekend en eenige maanden later de Frarusch-Duitsche verklaring. Wij hebben een missie naar Berlijn ge zonden, om er over een economisch ac coord te onderhandelen. Maar de verovering van Tsjecho-Slo- wakije en de bezetting van Praag door de Duitsche legermacht, hebben, den meest ruwen slag toegebracht aan die ge duldige pogingen. Gedurende jaren had men ons, om sommige daden te rechtvaardigen, ge sproken van het zelfbeschikkingsrecht der volken. Thans spreekt men van „v i t a 1 e ruimt e", wat niets an ders is dan het alt ij d durend groeien van de zucht tot ver overing. Uitnoodiging tot samenwerking. Namens mijn land noodig ik alle mo gendheden, die denken als wij, uit tot een vertrouwensvolle samenwerking; alle mo gendheden, die, zooals wij, bereid zijn te volharden in den weg van den vrede, maar die zich in één enkele krachtsin spanning solidair zouden verzetten tegen een aanval. Ik kan de hoop koesteren, dat alle ver standige menschen en die zijn er in alle landen 1 deze taal van het gezonde verstand zullen hooren. Wij brengen nog eens in herinnering, dat er voor hen, die op den stemmings dag, 19 April, niet in hun woonplaats vertoeven, gelegenheid is in een andere gemeente, mits in dezelfde provincie, te stemmen. Zij moeten zich daartoe minstens 14 dagen tevoren, dus op z' n laatst op 4 A p r 11 a. s, naar een of an dere gemeente-secretarie begeven om van hun voornemen kennis te geven. OORDEEL DER POOLSCHE PERS. Gisteravond is door officieele Poolsche kringen verklaard, dat geen ultimatum door Duitschland aan Polen ls gericht en dat geen druk wordt uitgeoefend door Duitschland ten aanzien van den status van Danzig. Poolsche politieke kringen verklaren, dat zij de waarschuwing, die de „Diplo matisch Politische Korrespondenz" heeft laten hooren, „met de uiterste kalmte" hebben opgenomen. I n het land in zijn geheel ge nomen, is de waarschu wing echter met veront waardiging ontvangen, als een poging, druk uit te oefenen op een trotsch en onafhankelijk volk. Te Berlijn wordt er zeer krachtig de na druk op gelegd, dat de betrekkingen tus schen Duitschland en Polen op het oogen- blik op volstrekt normale wijze voort gaan. D'e Warszawski Dziennik Narodowy, schrijft dat men van Duitsche zijde een verandering in de PoolschDuitsche be trekkingen tracht uit te lokken door het verzinnen van aanvallen op de Duitsche minderheid. Dat is het gewone refrein van de methode der Duitsche expansiepoli tiek, maar op Polen toege past, zal zij Duitschland iin een heel andere posi tie brengen dan bet tot dusver ontmoet heeft. D'e bijeenkomst van de parlementaire club van het kamp der nationale een- beid, waarop de maarschalk van den se naat, 'kolonel Miedzinsky gesproken heeft, was geheim. Volgens niet-officieele mededeelingen van personen, die de bij eenkomst hebben bijgewoond heeft Mied- zynsky zijn toehoorders te verstaan ge geven, dat, hoewel Duitschland geen eischen had gesteld, eischen van die zijde te verwachten waren en dat Polen daarop zou antwoorden met een krachtig „nee n". VRIJWILLIGERSSYSTEEM GEHAND HAAFD. Chamberlain heeft in het Engelsche Lagiorhuis bekend gemaakt, dat de regee- ring besloten heeft, het territoriale leger, dat thans zi|n vredessterkte van 130.000 man heeft, onmiddellijk tot oorlogssterk te uit te breiden, hetgeen efln vermeerde ring met ongeiveer 40.000 man meebrengt. Het aldus op oorlogssterkte gebrachte territoriale veldleger zal verdubbeld wor den, en zoodoende een sterkte krijgen van 340.000 mant. Op de vraag van het labourlid Bellen- ger, of besprekingen gevoerd zijn tus schen Britsche en Fransche ministers tij dens het bezoek van president Lebrun, betreffende de invoering van nationalen dienstplicht, heeft Chamberlain ver klaard: Dekwestieis bespro ken, maar ik kan niet open baar maken, wat tijdens deze besprekingen geschied i s. Op de vraag, of hij' kon tegenspreken, dat 'hij' de verzekering had gegeven, dat de een of andere vorm van dienstplicht spoedig ingevoerd zou worden, verklaar de Chamberlain: „Het is niet juist, mij. te vragen om verklaringen af te leggen over wat besproken is in particuliere gedach tenwisselingen." Greenwood juichte, als leider der op positie, de verklaring van Chamberlain toe, evenals de herhaling van het voorne men der regeering, om het vrijwilligers- systeem te handhaven. Chamberlain verklaarde 'hierop nog, dat er naar de meening der regeering bewijzen zijn, dat nog geenszins alle mo gelijkheden zijn uitgeput, die door het Binnenland. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over bijzondere wetgeving in oorlogstijd. De Prot.-jChr. Werkgevers over de belas tingplannen der regeering. Verbindendverklaring G. A. O. in de typo grafie. Vliegongeluk te Batavia. Buitenland. Belangrijke rede van Daladier. Engelands leger versterkt. De spanning tusschen Duitschland en Polen. welke per 1 April 1939 vervallen worden aangenomen door vrijwilligerssysteem te verwezenlijken zijn. Chamberlain's verklaring ten aanzien van de handhaving van het vrijwilligers systeem luidde; „Het lagerhuis zal zich herinneren, dat ik in een onlangs afge legde verklaring heb aangekondigd, dat ieder aspect van ons nationale leven, met inbegrip van de nationale defensie-pro gramma's, opnieuw zou worden bestu deerd. Tijdens deze bestudeering heeft de ro- geering onder meer den indruk gekre gen, dat het noodzakelijk is, nog meer ge bruik te maken van den geest van vrij- willigen dienst, die in het geheele land aan den dag treedt. In het bijzonder kan de regeering niet toestaan, dat recruten, die zich aanmelden voor het territoriale leger, afgewezen worden, omdat de een heden, waarvoor zij zich aanmelden, reeds boven de normale sterkte gekomen zijn. Bijgevolg heeft de regeering den toe stand overwogen en besloot zij tot boven genoemde leger-uitbreiiding. Een nieuwe, intensieve recruteerings- campagne voor de noodige manschappen zal noodzakelijk zijn. Het ligt voor de band, dat ook de divisies zullen verdub beld worden, die beschikbaar zijn voor overzees chen dienst. Er zal den territo- rialen een armband worden verstrekt, dien zij op hun burgerkleeding kunnen dragen, ten bewijze, dat zij vrijwillig heb ben di'enst genomen." Ook heeft de Tegeering bekend ge maakt, dat wettelijke maatregelen zijn genomen, om te Gibraltar een defensieve strijdmacht te scheppen, en te onderhou den en in tijd van nood controle op de voorraden uit te oefenen. UITVOERIGE REDE VAN HITLER VERWACHT. Na het te water laten van het tweede Duitsche slagschip van 35.000 ton, zal Hitier Zaterdagavond te Wilhelmshaven een rede houden, die, naar men verwacht, vrij uitvoerig zal zijn. SPAANSCHE STEDEN GEVEN ZICH AAN FRANCO OVER. De Madrileensche verdedigingsraad gearresteerd. Met uitzondering van Miaja en Gasado, zijn alle leden van den republikeinschen verdedigingsraad te Valencia in hechtenis genomen. De troepen van Franco zijn te 17 uur Valencia binnengerukt. Ook Carthagena meldt, dat de bevol king de zijde van Franco heeft gekozen. Te Burgos is een uitzending opgevan gen van Radio-Alicante, waarin gezegd werd, dat de stad zich aan Franco over geeft. Het geheele gebied rond Madrid met een straal van zestig kilometer, kan thans als bezet worden beschouwd. De troepen in Andalusie rukken naar Linares op zon der tegenstand te ontmoeten. 'Het Galicische legercorps is den op- marsch langs de kust der Middellandsche Zee begonnen. Telegram van Mussolini aan Franco. Mussolini heeft aan Franco het volgen de telegram gezonden: „Nu uw prachtige troepen na de bezet ting van Madrid gekomen zijn tot het doel van de slotoverwinning, wil ik u mijn groet en dien van het geestdriftige Ita liaansche volk zenden. Het Spanje van morgen, vrij, vereenigd en sterk, zooals het Spaansche volk en gij, Caudillo, het wenschen, is bezig uit deze bloedige krachtsinspanning geboren te worden. Ik verklaar nogmaals, dat ik de banden, die

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1