DE ZEEUW Levenswijding. 3ivaarzen planten TWEEDE BLAD De remmen los. 3 ascule met n. jmeisje. Uit de Provincie MIDDELBURG. Veroenlglna Handelsbelang. HOFSTEDE lot 15 H.A., sw. hypotheek ia 38, Bureau Jurg 40, Mid- EG, Krabben- CERSINSPAN ing en melk- EEN KALF flS. PERCEEL N, no. 12 n grond, bij Krabbendijke. ingel 2, Goes. 4e kalf. ingen, Vliet. 3 ODE lende werken klein gezin, melden na 7 RG, Zelleweg SIS JE Vrijdags den s: P. DEN de Ruyter 8, en 1 Mei: UDSTER, G.G. Liefst l-Beveland. Bureau „De uid I, i: EEN DAB- in, te Koude- racht geniet e melden na sse VAN DER 9, M'burg. ID n 2 personen bij M. VAN B 151. laai 15, Mid- a.s. B O D E, cht, bij JAC. ïb. te Elle- VAN DINSDAG 28 MAART 1939, Nr 152. Naar aanleiding van de rede die de nieuwe voorzitter van de Liberale Staats party, Prof. Telders, Zaterdag heeft ge houden, wijst de „Rotterdammer' er op, dat de partij naar het oude, naar som migen dachten, afgedankte anticlericale standpunt is teruggekeerd. „Met mag dit betreuren met het oog op de nationale eenheid; het geeft wel meer klaarheid in de politiek. De critiek, welke men nu uitstort over de daden van het Kabinet-Golijn, bewijst duidelijk, hoe men zich een regeering „op breede basis" had gedacht. Het is niet erg, dat men dr Colijn thans voor een partijman scheldt, die, nu ja, bij üe stembus van 1937 oen minder fraaie rol speelde; maar het ia wel erg, dat nmn blijkbaar gedacht beeft bom presi dent te kunnen maken van een ministerie, in naam nationaal, in wezen liberaal, Welk beleid zoo'n kabinet bad moeten voeren, blijkt bet beste uit wat do voorzit ter der Liberale Staatspartij tbans af keurt. 'Het zou moeten zijn: vóór vrijhan del, al bloedt ook liet bedrijfsleven dood; vóór ouderdomspensioen en tegen kin derbijslag, al zou dit de ontwrichting van heel de Ghristelijk-sociale wetgeving be- teekenen; een zoodanige werkloos heidsbestrijding, dat de bedrijven weer kunnen concureeren, ook al zouden de Ico nen dalen, tot beneden bet noodzakelijke minimum voor levensonderhoud; een onderwijspolitiek, om niet meer te noe men, welke de openbare school zooveel mogelijk beschermt tegen onaangename gevolgen van een logische toepassing der „gerechtvaardigde gelijkstelling". Ietwat onliberaal doet de passage aan, welke vordert „om alle onnationale uitin gen met de grootst mogelijke kracht te on derdrukken en aan Nederlanders, die door woorden of daden twijfel wekken ten aan zien van ons zelfstandig volksbestaan, on verwijld bet zwijgen op te leggen". Het ligt echter volkomen in de lijn van het oude liberalisme, dat in de geheele rede geen enkel woord, geen aanwijzing zelfs voorkomt, over de Christelijke grond slagen van ons volksleven; zelfs de in de laatste jaren gebruikelijke tirade over „zegen van Boven" of erkenning van een „Hoogere Macht" ontbreekt. Wel wordt smadelijk gewag gemaakt, van n of meer kerkelijke groepen, die zichzelf van een etiket „positief-christelijk" voorzien". De remmen zijn losgegooid; de liberale trein is on gang gekomen. Hve? In anti-clericale en onsociale rich ting; d.w.z.: achteruit óf op dood spoor." MAATSCHAPPIJ ZIEKENFONDS ZUID- EN NOORD-BEVELAND BESTAAT TIEN JAAR. Naar aanleiding van bet tienjarig be staan van bovengenoemd fonds is een keurig uitgevoerd gedenkboekje versobe nen waarin de oprichting en de ontwik keling worden gereleveerd, Het bevat ar tikelen van den oud-voorzitter, den beer Mr J. W. Goedbloed te Middelburg, van den tegenwoordigen voorzitter den beer Mr J'. A. A. Fransen van de Putte, van de bestuursleden-medici, van de bestuurs- leden-deelgenooten en een uitvoerig ver slag van den secretaris en den admini strateur. Aan bet laatste ontleenen wij, dat op I Januari 1929 werd begonnen met 2483 leden. Als administrateur werd benoemd de beer J, Meijers, Het bestuur bestond van bet begin af uit evenveel deelnemers (medici) als deelgenooten (vertegenwoordigers der le den) met een onpartijdig voorzitter, Op iedere 500 Ingeschreven leden wordt een vertegenwoordiger gekozen, die stem recht heeft op de algomeene vergadering. Op bet oogenblik beeft bijna iedere ge meente zulk een vertegenwoordiger als vertrouwensman. Hielden aanvankelijk de medici uit N.- Beveland en Oostelijk Zuid-Beveiand zich Z. K. H. Prins Bernhard verrichtte Zaterdag de tewaterlating van de „Prinses Beatrix" van de werf „De Schelde"' te Vlissingen. De Prins neemt de laatste beletselen weg. FEUILLETON 43.) _o- Maar van dit alles wist zij niets en de bitterheid van de steeds teleurgestelde hoop had langzamerhand haar sterk ver trouwen omgezet in een eigenaardige neerslachtige en matte berusting in het voor haar meest pijnlijke verlies. Ze had gevoeld, dat ze niet nogmaals pogingen zou mogen aanwenden om Trevor's aan dacht te trekken. Haar meisjestrots verbood haar langer te peinzen over haar dolenden ridder, uoch haar dwaze hart deed niet de ge ringste moeite hem uit de gedachten te bannen. Weer was het Juli, en stralend, heer lijk weder! Op zekeren mooien avond, toen Hanini naar de pastorie terugkeerde van een boodschap voor den predikant, kwam ray haar tegen vliegen in koortsachtige opwinding en riep luide: »Hanni, we gaan naar Londen! Vindt te het niet schitterend? Papa heeft uit Bonden een uitnoodiging ontvangen, en nu heeft hij; beloofd mijt en jou mij te ne men en ook tante Marie om de schilderijen in bet museum !te bekijken en de St Paul en de Westminster Abdy en al bet andere mooie van de groote stad. Is bet niet ver rukkelijk?" Fay's uitbundige vreugde werkte aan stekelijk en zelfs Hanni kon zich niet ont veinzen, dat ze heel graag de schilderijen van het seizoen wilde bezichtigen en deel nemen aan bet genot van een bezoek aan Londen. Maar het geheim van heel haar bunke rend verlangen was de stille hoop, dat ze door een of andere gelukkige omstandig heid Trevor nog eens zou mogen zien. Hij had haar jaren geleden eens verteld, dat hij zijn medische studiën zou moeten vol tooien door eenigen tijd practised werk zaam te zijn aan een der groote Londen- sche ziekenhuizen en het was eigenaar dig hoe dikwijls men in parken of musea geheel onverdachts vrienden aantrof. Zelfs, al gevoelde hij' geen liefde voor haar, dan zou 't toch nog een troost zijn Trevor's gelaat weer te aanschouwen en eens voor goed te vernemen, dat hij ook zonder haar vriendschap gelukkig en te vreden was. En zoo werd eiken avond bij haar vurig bidden nog deze smeekbede gevoegd: „Mijn God, mocht ik hem nog eens weer zien, den vriend, dien ik meende zoo trouw te zijn". afzijdig, in 1935 kwam hierin verandering zoodat bet fonds zich nu over beide eilan den uitstrekt. Het eerste boekjaar (1929) leverde een tekort van f 1030 op. Dit werd wegge werkt, doordat medici en apothekers be reid werden gevonden hun honorarium met plm. 25 pet te verlagen, een reductie, die eerst tijdelijk zou zijn, maar na enkele jaren definitief is geworden. De volgende jaren was er steeds winst, n.l.: 1930 f 590, 1931 f1440, 1932 f1620, 1933 f 2260, 1934 f1720, 1935 f1190, 1936 f 3600, 1937 f 3190, terwijl 1938 nog niet bekend is. Van deze totale winst, groot netto f 14.580, werd f 2865,87 besteed als tege moetkoming in de premiebetaling door steuntrekkenden, enz., terwijl f 2840,59 extra werd betaald voor specialistische hulp en de rest bij de reserve werd ge voegd, welke thans f 13.541,13 bedraagt. Op 15 Sept. 1936 trad de voorzitter, Mr J. W. Goedbloed af wegens vertrek naar Middelburg. Mr J. A. A. Fransen van de Putte werd zijn opvolger. In 1938 werd een eigen kantoorgebouw ingericht. Het ledental is gestegen van 2483 tot 13.251 op 31 December 1938. Tegen een matig tarief zoo lezen we in een der artikelen een van de laag ste in den lande, wordt steeds meer gege ven. Hoe meer leden, hoe meer het fonds kan doen. Daarom "wordt opgewekt tot aanmelding als lid, voor zoover men na tuurlijk niet boven de gestelde welstands- grens valt. Moge bet dit fonds, dat van groot nut is, verder wel gaan. Gisteravond hield de vereeniging „Handelsbelang" haar jaarvergadering dn St. Joris onder voorzittersohap van den beer L. A. S t o f k o pae r, die woorden van waardeering uitte aan de nagedachtenis van de overleden leden der vereeniging, da heerea J, G. A. van Heül ea J. P. van Rigteren. Dit werd staan de door de leden aangehoord. 'Spx. heeft waardeering voor hetgeen 'de regeering voor den middenstand doet, miaar wijst er op, dat miede door den steeds yergroöten trek naar de groote steden!, vele middenstandsbedrijven nog steeds in moeilijkheden verkeeren, an dere teren hun laatste reserve op, ter wijl een overgroot deel niet imieer over voldoend bedrijfskapitaal beschikt. Het grootste deel van den middenstand leeft thans in een apatischen toestand. Een 12-tal bedirijlven met circa 100.000 zaken zijn tbans in de werking der Ves tigingswet 'begrepen. Aan de examens tot het verkrijgen van het Middenstands diploma, die in Mei en November van het vorige jaar gehouden zijn, hebben in totaal 13.000 oamdMaten deelgenomen^ terwijl voor de examens die in Mei a.s. zullen worden gehouden, zich reeds bijna 14.000 candidaten hebben opgege ven. Van 'deze zullen 9400 het normaal examlen afleggen, 4300 hebben zich voor het lichtere examen, voor ouderen, aan gemeld. Doeltreffende maatregelen zijn nog niet genomen om den Handeldryvenden middenstand tegen verschillende vormen van bet groot-distributiebedrijif wa renhuizen en groot-winkelbedrijven, evenals de zich steeds sterker voordoen de verschijnselen van coöperatie, te steu nen. Wel is er eenig perspectief, gezien de mededeeling van den mlinister, dat het vraagstuk zijln bijzondere aandacht heeft en een speciaal onderzoek van deze ■aangelegenheid in bewerking is. Spr. betreurde bet, dat een poging tot het houden van een winkelweek schip breuk leed. an bet jaarverslag van den secreta ris, den heer A. S. de Jonge, ontlee nen wijl, djat het afgeloopen jaar over het algemeen voor den middenstand niet on verdeeld gunstig is geweest, zulks door de zeer groote werkloosheid en den on- zekeren internationalen toestand. Door- e enge nomen waren de omzetten niet zoo veel minder dan vorige jaren, doch mede door den feilen concurrentiestrijd en hooige lasten waren de winstmarges te gering. Het geheel gereorganiseerde incasso bureau kreeg 96 vorderingen te behan delen tot een bedrag van f 4469,86. Hier- HOOFDSTUK XXII. Viooltjes of sneeuwklokjes? Het was een snikheete zomerdag en het Londensche plaveisel was als gesmolten metaal onder de voeten van de beklagens waardige voetgangers, die moeizaam voortzwoegden over de gloeiende straten om bun dagelijkschen arbeid te volbren gen. Een eigenaardige lusteloosheid drukte Trevor Tremayne, terwijl hij' langzaam en loom de trappen van het groote zieken huis afdaalde, waar menige lijder hem dankbaar was voor zijn groote bekwaam heid en teedere, vriendelijke deelneming. Hij! bleef een oogenblik staan en keek uit met peinzende oogen over de zon-gebla- kerde straten. Toen greep hem plotseling een intens verlangen aan naar de koele schaduw van welig wuivende boomen en de zoete geur van zomerbloesems, als korte verlichting voor zijn afgematte geest. Een taxi binnenstappend, gaf hij1 ving een korte aanwijzing aan den chauffeur, en werd toen snel naar de poorten van het Hyde Park gereden. Daar de vroolij- ke en wufte massa ontwijkend, zocht hij een stil en eenzaam plekje in de parken, waar hij gewoon was zijn toevlucht te zoe ken als hij gedrukt werd door de koortsige haast en de rustelooze bewegelijkheid van van werden 24 posten met een totaal van f 1080.24 geïncasseerd. Van 7 processen zijb. er 4 met bet in gelijk stellen van bet bureau beëindigd, de andere drie zijn nog in behandeling, Over bet algemeen waren de ter inoasso gegeven vorderin gen van zeer dubieus gehalte. Het Incassofonds telde op het einde van bet verslagjaar 30 deelnemers. Voorts werd door bet bestuuir krach tig actie gevoerd tegen het handeldrijf ven van een bepaalde groep ambtenaren in overheidsdienst. Eveneens en dit met succes voor een langer openstellen dei winkels op Zondag in bet zomersei zoen. De secretaris herinnerde verder aan de excursie naar Amsterdam! op 20 Juli en aan de actie tegen de thans aan genomen bepaling over het zetten van fietsen tegen stoepen en trottoirs. De spaarkas der vereeniging beschikt thans nog over een reserve van f 15,33. Op het einde van 1938 waren in omloop 1297 zegels van 10 en 2575 van 25 ot. Do ledenlijst telde op 31 December j.l. 165 namen. De voora. merkte nog op, dat geluk kig bepaald is;, dat fietsen, die onder be heer van den eigenaar staan, wel tegen de stoepen en trottoirs mogen staan. De penningmeester, de heer F. B. de met een goed slot van f 12,63 en eindigde Boer, deelde miede, dat 1938 begon met een goed slot van f 75,90, ,De rekening van het Incassobureau wijst een saldo aan van f 70 00. Be vergadering herkoos bij acclamatie tot bestuursleden de heer en G. van Ne- ■denveen, L, Leijldesdorff en A. G. Ju lianus. De v o o r z. besprak nu de nieuwe be lastingplannen der regeering. Speciaal Het kauwen van WRIGLEY'S P.K. Is goed voor Uw gezondheid; het kalmeert en voorkomt overspannen zenuwen. Behalve dat de verkwikkende P.K. na eiken maaltijd de zenuwen sterkt, bevordert het de spijsvertering en houdt het de tanden schoon, gaaf en sterk. P.K. kauwen is een goede gewoonte voor jong en oud. Koopt vandaag nog enkele pakjes en houdt er steeds een paar bü de hand. h.t.3. Veel genot voor weinig geld: 5 cent, AAAAAAAAAAAAAA doelde spr. op de voorgestelde Nationale inkomsten- en winstbelasting, die betreft een beffing van 2 pot, van de winst van de b'tamon het Rijk gevestigd© rechtsper sonen, zoomede een bijzondere winstbe lasting van rechtspersonen naar een ta rief van 8 pot,, die zal worden geheven van de in Nederland door reohtsperso- wen gemaakte bedrijfswinsten, In den breede zette spr., mede aan de hand van een door hem voorgelezen adres van de Kamer van Koophandel te De „Prinses Beatrix" is Zaterdag van de werf van „De Schelde" te Vlissingen officieel door Z. K. H. Prins Bernhardtewater gelaten. Het schip verlaat de helling. de groote stad. Eén Juli.... dus de verjaardag van mijn lieveling", mijmerde bij met een be nauwende zucht. „O, dat ik wist, waar ik baar zou kunnen vinden! D'eze lange en wreede onzekerheid is bijna ondragelijk." Hy zat alleen met de peinzende oogen naar den grond gericht, en liet zijn ge dachten terugdwalen naar dien stralenden morgen, reeds lang geleden, toen bij haar een mooie mand met purperen viooltjes had geschonken, en zij hem had verzekerd, torwijl ze zich verblijdde in bun liefe lijke schoonheid, dat ze geen kostbaarder geschenk begeerde. Waar was ze nu gebleven, de teere speelmakker, de trouwe kameraad, de lief hebbende vriendin van vroeger? Was ze nu arm en eenzaam en verlaten, of zou ze wellicht, zooals bij den laat- sten tijd zoo dikwijls vreesde, als konin gin regeeren in het een of ander geluk kig huis, en voor hem voor altijd ver loren zijn? Hoe verlangden zijn oogen naar een blik op baar lieve bekoorlijk heid, boe smachtte zijn eenzaam hart naar haar trouwe vriendschap. Opnieuw verweet hij1 zich bitter, dat bij haar zijn liefde niet had verklaard bij hun laatste ontmoeting. Toch scheen ze het ook zonder zijn woorden wel begre pen te hebben. Levendig stelde hij' zich nog voor die laatste ontmoeting in bet kleine denneboscb na hun lang geschei- de-zijn en haar ongeveinsde blijdschap over hun weerzien. Hij herinnerde zich dien blijden, onvergetelijken morgen, toen zij samen hadden gereden en hij baar zijn begeerte voor zijn levensarbeid had toe vertrouwd. Hoe onmiddellijk had ze zijn beweegredenen begrepen en zich in zijn plannen ingeleefd, ja, zóózeer zelfs, dat hem bijna de woorden ontglipt waren: „Ik vraag me soms af, of wo die gulden toe komst samen zullen doorbrengen." Hoe dicht waren ze zij elkaar gebracht tijdens die heerlijke vacantie in Zwitser land waar ze zoowel vreugde als smart met elkaar hadden gedeeld. Hij herinnerde zich dien zonnigen morgen, toen ze sa men heel knus hun eerste bergtop had den beklommen, al hooger strevend en triumfeerend, blij genietend in de onge repte schoonheid der natuur rondom hen, als twee gelukkige kinderen. En na zijn droevig ongeluk, toen hy als weggehaald was van den rand van het graf, had hij haar aan zijn zijde gehad en ze had op hem neergeblikt met dien teederen blik van innig medelijden in haar stralende oogen. Hoe hadden haar zachte wangen gebloosd toen zijn lippen haar hand had den aangeraakt en haar de smachtende klacht was ontglipt: „Ik wist niet, hoe ik zonder jou had kunnen leven...." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 5