NI HEUSE Oo.'s BANK V-heyep Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. De stormbal geheschen. Vreemd. De Les. Buitenland. De strijd in Spanje. C.DE LEEUW, MIDDELBURG Onze leider komt! eus/n hadac! Belangrijkste Nieuws. DINSDAG 28 MAART 1939 53e JAARGANG - No. 152 Ingesloten vliegwiel, zwaardere verlichting .Twee in een GOES. N TOEKOMST &QUW. procent een last. van Veilingen avinciale bijeen- Valstar, voor- (ureau van Vei- issaris voor den over: „De moei- st van den tuin- ferschijnsel", al- t onze groenten ■nietigd worden )eten doen. Deze wanneer we be- in normale om- ird onzen afzet ien onze succes- lag worden aan- ;ing van de uit- dsche consump- braak ligt. moeten nieuwe onden. Het Cen- ïgen heeft con- rs. De steun van len tuinbouw is ig, waarop het inbouw gehand- gen initiatief is dit er, dan zal regeering onge in verleenen. r de algemeene nveilingen, wel- laand te Rotter- en voorstel in- ién procent van beschikking te entraal Bureau, jd- of waarborg- iculier initiatief rarden gesteund, snomen, dan zal 10.000 gulden be- rele, uit de ver deelde de heer de heffing van et over 1938 een uders der reeds zal leggen. Toch worden gemist, LLENUITVOER. itiwerp tegen en. ing voor Bloem- in Senaat van de rd-Amerika zijn, ichten in Neder- ld, eenige wets- n phyto-sanitai- ngen wordt mee- is land- en tuin- n te beschermen verspreiding van re landen door n planten uit die ing voor Bloem- ïoodzakelijk, dal ng er via H.M.'s de regeering der protesteert, dat jrp zou kunnen dat dit om rede- ndigen aard onze ;en, terwijl deze hoogste Amei'i- dit gebied een hebben gekre- m zelfs iederen zondheid moeten envak vertrouwt .■eden de Neder- eten te bereiken, naatregelen geen Vooral ook, om- derlandsche pro- .p van moreeten maar omdat dit ht een slag voor ;ijn, die zeer ern- ERBERICH7 hedenmorgen „jn betrokken; nperatuur 3; mi neerslag afgeloo- m lingen hedenavond tot uur: >sland, Drente en eenige lichte okken tot zwaar matige wind. 1. ncies in, hter, vind. iddag 3 u.: sa. nu en dan betrokken tot zwakke tot Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij ..Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs i2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. 't Was tot nu toe betrekkelijk stil in het politieke vaarwater. Een vreemdeling in het politieke Neder land zou niet den indruk krijgen dat hier over slechts een drietal weken moet wor den beslist over de samenstelling van Provinciale Staten en Gemeenteraden en in principe over die van Gedeputeerde Staten en de Eerste Kamer, Met uitzondering van de partij die ge woon is veel beweging te maken en die steeds poogt door veel beweging de aan dacht te trekken, worden door de ver schillende partijen kalm en rustig de voorbereidingen voor de op handen zijnde verkiezingen getroffen, Een der bladen meende in verband daarmee zelfs van een beklemmende stilte te mogen spreken, Maar dat is nu anders geworden. Bte Liberale Staatspartij1 heeft Zaterdag vergaderd. En haar nieuwe voorzitter, Prof, T'el- ders, heeft daar de politieke stormbal ge- hesehen. Nu gaat het er bij' de Liberalen met volle kracht op los! In zijn nogal opzien-barende 'rede merkt Prof. Telders o.m. op: „Als de heer Colijn vóór 1937 niet als de boven de partijen staande nationale figuur had geposeerddan zou de stem vani den kiezer in 1937 ondubbel zinniger en stellig ook anders hebben gesproken." Dat is toch wel vreemd. De heer Colijin beeft toch gedurende de geheele verkiezingsperiode in 1937 zich steeds als anti-revolutionair ge openbaard. Geen oogenblik beeft hij' er aan gedacht te „poseeren" als een bo ven de partijlen staande nationale fi guur. Men leze zijn Dep uitatenrede en zijin gedurende de verkiezingscampagne gehou den redevoeringen er imiaar op na. En als dat nog niet duidelijk genoeg was, dan is daar nolg het feit, dat de Liberale pers in artikelen en adverten tiën voortdurend de kiezers heeft ge waarschuwd wel te bedenken,, dat men door op Dr Colijin te stemmen, de anti revolutionaire opvattingen steunde. De uitspraak van den Liberalen leideï doet dan. ook wel vreemd aan. Hebben we hier misschien een staal van de spreekwoordelijk geworden pro fessorale verstrooidheid? De nieuwe leider van de Liberale Staats partij meent, dat de Kabinetsformatie van 1937 toch nog wel iets goeds heeft gehad. „De les is, dat verdoezeling van poli tieke tegenstellingen steeds tot verwarring en dientengevolge tot teleurstelling kan leiden". Deze uitspraak vermelden wij met ge noegen. En wel om deze reden, dat hier als juist erkend wordt, wat door Groen van Prin- sterer is geleerd en door mannen als Dt Kuyper en Colijn na hem, in practijk is gebracht. Vandaar dat de Antirevolutionaire par tij zich steeds van een pogen om een sehijneenheid te krijgen, afzijdig heeft ge houden. Zij was en is bereid tot samenwerking, in 's lands belang, met andere partijen. Mits, met handhaving van eigen beginsel. Gedachtig aan het woord van Groen: Hn ons isolement, of wilt ge liever een Hollandsch woord, in onze zelfstandigheid m onze beginselvastheid, ligt onze kracht". Men kan het betreuren dat een man als rrof Telders deze les zoo laat heeft ge leerd. Maar dat hij ze geleerd heeft kan niet temin tot blijdschap strekken. gen 10 uur: ietsers: De republikeinen trekken overal terug;. Onrust te Gibraltar. De nationalisten hebben tot dusver 2000 uerkante kilometer vruchtbaar grondge bied aan het front van Cordova bezet. Zij ei? l'nie der republikeinsohe for tificaties van Puertocalatraveno tot Pe- Darroya achter zich gelaten. D'e hevigste De nieuwe D K W is er En toch f 245.—. Tel. 669 - Vlissingschestraat 39-41 gevechten werden geleverd in de vallei van Pedroches, waar de republikeinen weerstand boden van uit goed gebouwde loopgraven, kazematten en ondergrond- sche schuilplaatsen. Op andere plaatsen echter gaven zij zich spoedig over. -Groote ongerustheid is in Gibraltar gewekt door het nieuws uit het nationalis tische Spanje, dat veel per soneel in de districten, gren zende aan Gibraltar is aan gekomen, om de forten rond om de rots te versterken. 'Gedurende het weekend zijn 4000 krijgsgevangenen aangekomen voor het ruwste werk, terwijl 750 ervaren mili taire ingenieurs het werk leiden. Ook is een aantal D'uitsche technici aangekomen voor den bouw van fortificaties. Ziji begonnen onmiddellijk met het werk, dat dag en nacht voortduurt. Pe rechtsche strijdkrachten hebben een nieuw offensief ingezet in de se toren Talavera en Toledo. Zij rukken naar het Zuiden op. Zij' zijn den Taag overgesto ken, zonder op tegenstand te stuiten en vorderen in de richting van Nava en Hermosa. 'Gemeld wordt, dat het offensief van Franco thans tot verscheidene sectoren van het front van Madrid wordt uitge breid. LITAUSCHE MINISTERIE AFGETREDEN. Moeilijkheden met de Duitschers in Memel. D'e Litausche regeering is afgetreden. Naar te Kaunas vernomen wordt, zijn tusschen de Litausche regeering en de vroegere oppositiepartijen onderhande lingen gevoerd, om te komen tot een ge meenschappelijk vaderlandsch front en reorganisatie van het kabinet. In welingelichte kringen wordt verno em dat moeilijkheden zijn ontstaan in de besprekingen tusschen N'orkaitis, een hoog ambtenaar van het Litausche minis terie van huitenlandsche zaken, en Ber- Tijdens zijn bezoek aan Zeeland bezichtigde Z. K. H. Prins Bernhard te Yerseke een der oesterkweekerijen, waar de hooge gast veel belangstelling voor het bedrijf toonde. tuleit, den nationaal-socialistischen presi dent van het Memeldirectorium, over bij zonderheden in het afstaan van Memel, ■vooral wat betreft het overdragen van Litausch bezit. De houding van Bertuleit wordt opdringerig genoemd. NAAR DIENSTPLICHT IN ENGELAND? Britsche stafchef en officieren bezoeken de Maginotlinie. De Engelsche Minister-president Cham berlain ontving gisteren den plaatsver-* vangenden leider der labourpartij. Ook beeft 'Chamberlain den leider der liberale oppositie, weer tot een onderhoud ge- noodigd. In politieke kringen acht men deze gesprekken van groot belang. Ofschoon over den aard der besprekin gen geen woord wordt losgelaten, blijven de geruchten aanhouden over pogingen tot samenwerking van alle partijen, om te komen tot een effectiever systeem van nationale verdediging. Eenige maanden geleden, heeft Cham berlain 'voor het lagerhuis beloofd, niet tot dienstplicht in vredestijd te zullen overgaan, zonder met het parlement over leg te hebben gepleegd. Het is bekend, dat in het parlement de meeningen over de manier waarop Brittannië's defensief systeem moet wor- I den versterkt, nog al verdeeld zijn. In conservatieve kringen wijst men er her- I haaldelijk 'op, dat die versterking niet noodzakelijk den dienstplicht insluit, al thans niet wat men op het continent on der dienstplicht verstaat. Naar Reuter verneemt, zal generaal Gort, de chef van den generalen staf, en kele dagen in Frankrijk doorbrengen en ■bij die gelegenheid troepenmanoeuvres bijwonen en een bezoek brengen aan de versterkingswerken van de Maginot-linie. Gisteren hebben geruchten de ronde gedaan over een scheuring in het kabinet en zelfs over de mogelijkheid van een aftreden van Cham berlain. Reuter verklaart echter, dat de geruchten ten aanzien van Chamberlain ongegrond zijn. Het gerucht be- treffende een scheuring in het kabinet is waarschijnlijk ontstaan door 'het feit, dat zonder twijfel over de kwestie van invoe ring van dienstplicht de ministers mis schien. niet allen dezelfde meening zijn toe-gedaan. Eden heeft te 'Grimsby een redevoering gehouden, waarin hij aandrong op de vorming van een „nietpartïjenregeering" op de breedst mogelijke basis. ANTI-BRITSCHE ACTIE IN BEZET CHINA. Uit Nanking is te Shanghai een vreem deling aangekomen die verklaarde, dat de Japansche militaire autoriteiten klaar blijkelijk een 'hevige anti-buitenlandsche campagne -gaan beginnen. Deze zal hoofd zakelijk tegen Engeland gericht zijn. Hij 1 April 's namiddags 2 M uur komt in Middelburg (St. Joris) spreken de heer Schouten, tijdelijk voorzitter van het Centraal Comité en dus thans leider on zer partij. Een advertentie heeft dit reeds bekend gemaakt. Mogen we alle geestverwanten opwek ken om te komen? Het zal ongetwijfeld een samenkomst worden waar bezieling zal zijn en waar die bezieling nog zal groeien, Do talenten van den spreker en bovenal zijn liefde tot onze beginselen garandeeren dat. De vergadering is met opzet geplaatst op een Zaterdagmiddag, om zoovelen als mogelijk is gelegenheid te geven tot be zoek. Ook dames zijn van harte welkom. Laten we den onderlingen band en den band aan onze beginselen, dat is aan Gods Woord, versterken door in massa te komen. DIT&E.LDT OOKaVOOF^ ONZE REGEMMANTELF), DAAR.ZE ZOOWEL VOOR, REGEN- ALS, VOOR^POfijT- MANTEL GEDRAGEN WOEDEN VAN: zeide, dat de winkeliers gedwongen wor den, anti-buitenlandsche biljetten te eta- leeren, die ook op de riksja's en andere voertuigen geplakt zijn. 'Gedurende tien dagen verschijnen op de frontpagina's van de bladen anti- Britsche artikelen. D'e officieeie „Hsin Pao" zegt brutaal weg in zijn koppen: „Verniel de Britsche vlag. Boycot Britsche goederen. Neem de Britsche eigendommen in beslag. Ghina zal herstellen, als alle Britsche Concessies opgeheven zijn, als iedere Engelsehman uit onze grenzen verdreven is." Tenslotte dringt de pers er bij de Chineezen op aan, alle betrekkingen met Engelschen te verbreken. De Japansche militaire autoriteiten in No'Ord-'Ghina hebben een verbod uitge vaardigd tegen bet verbouwen van hooge gewassen langs de spoorlijnen. Dezu maatregel is genomen, om alle mogelijk heden voor schuilplaatsen ivan Ohinee- sche guerrilla-benden teniet te d'oen. NIEUWE GRENSINCIDENTEN IN SLOWAKIJE. Het Hongaarsche Telegraafagentschap deelt officieel mede, dat de Slowaaksche troepen Zondag de grens hebben geschon den. De Slowaken werden teruggedreven. Zij lieten ac'ht dooden op het veld, velen werden gewond of gevangen genomen. De Slowaaksche troepen hebben ver der, aldus het Rong. Tel.-Ag., op 26 'en 27 Maart aanvallen gedaan in den sector Kiskolon. De Hongaarsche generale staf heeft bevolen, iederen nieuwen aanval met kracht af te slaan. Een Reuterbericht uit Bratislawa meldt hiertegenover: Naar verluidt zijn Hon gaarsche ongeregelde troepen en vrij- 'Soharen 'Slowakije aan den zuidkant bin nengedrongen. D'e Slowaaksche regeering heeft vijf lichtingen reservisten opgeroepen, doch uiteengezet, dat de 'oproeping bepaald blijft tot specialisten, de luchtmacht en de lichte artillerie. Officieel wordt medegedeeld, dat bij de grensincidenten van de afgeloopen dagen 23 Hongaarsche militairen en burgers Binnenland. D'e 'gezondheidstO'es,t'la'nd van Prinses Ju liana. Bijzonderheden over het nieuwe handels verdrag met Duitsohlanid. Geen staking op de scheepswerven te Rotterdam. en Schiedam. Buitenland. Mladirid gevallen. Naar dienstplicht in Engeland? Weer daden van terreur in Palestina. Nog steeds grensincidenten in Slowakije. welke per 1 April 1036 vervallen worden aangenomen door zijn gedood en 55 gewond, Do verliezen dor Slowaaken zijn niet bekend, doch 800 Slowaaksche en 211, Tsjechische en Mo ravische soldaten zijn gevangen genomen. Stafofficieren hebben zonder succes ge poogd een einde te maken aan de vijan delijkheden, welke gisteren den heelon middag hebben geduurd en des avonds werden voortgezet. In Slowaaksche politieke kringen wordt beweerd, dat de Hongaren pogen zooveel mogelijk Slowaalksch gebied in bezit te krijgen, teneinde druk te kunnen oefenen op de Slowaaksche onderhandelaars 'bij de grensafbakening. NOG HONDERD VLIEGTUIGEN VOOR FRANKRIJK BESTELD. De Fransche regeering zou nog eens 100 vliegtuigen in de Vereen. Staten be steld hebben. Er zullen wellicht nog meer orders volgen. MAATREGELEN VOOR DE FRANSCHE DEFENSIE. Daladier heeft president Lebrun een aantal decreten voorgelegd ter ondertee- kening; deze decreten hebben betrekking op de landsverdediging. Het zijn: 1. Een decreet, waarbij: de bemanningen der oorlogsbodems worden uitgebreid; 2. Eén decreet, waarbij' wijziging wordt gebracht in de wet van 13 December 1932 inzake de recruteering der zeemacht en de organisatie van haar reserves; 3. Een decreet, waarbij het technisch personeel bij; de marine wordt uitgebreid; 4. Een decreet inzake de verdediging der grensgebieden; 5. Een decreet, waarbij credieten wor den geopend voor een industrieele mobi lisatie. TERREUR IN PALESTINA HERLEEFT Gisterenavond is den bewoners van de wijk Musrara te Jeruzalem een verbod op gelegd om gedurende 48 uur het huis te verlaten, zulks in verband met het feit, dat een onbekende aanvaller een schot heeft gelost op een Jood, die ernstig ver wond werd. In Tiberias is onmiddellijk een bevel uitgevaardigd om gedurende bepaalde uren thuis te blijven, aangezien daar gisteren middag een Jood werd doodgeschoten. In Haifa is een Joodsch hulpagent doo- delijk gewond door op hem gerichte scho ten. Gistermorgen is een landmijn tot ont ploffing gekomen onder een trein op de lijn Lydda-Jeruzalem, tengevolge waar van drie goederenwagons ontspoorden en een Britsch soldaat benevens zes Arabi sche spoorweglieden gewond werden. Bij' operaties van een Britsch Regiment ■dat optrad in samenwerking met de lucht macht, is gisteren de z.g. „opperbevelheb ber' der Arabische rebellen, die kort ge leden van Damascus naar Palestina was terug gekeerd, gedood, toen hij een poging deed om door een rond een dorp bij Na- bloes getrokken cordon heen te breken. „ROME MOET DEN EERSTEN STAP DOEN", VOLGENS FRANKRIJK. „United Press" verneemt, dat de Fran sche ministers tot de conclusie gekomen zijn, dat de rede van Mussolini niet de deur voor onderhandelingen heeft geslo ten. Minister Bonnet heeft dit in een ver klaring aan de buitenlandsche pers be vestigd. Bonnet zeide echter, dat de regeering heeft beslo ten niet het initiatief te nemen v o o r het aanknoo- pen van onderhandelingen. De eerstvolgende stap moet door Italië gedaan wor den. In welingelichte kringen doet verder het gerucht de ronde, dat het kabinet zou hebben besloten, dat onderhandelingen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1