DE ZEEOW Levenswijding. Het gevaar van de MB. BRIL TWEEDE BLAD De werkzaamheden van het Werkfonds. Brillen. ingang van ,0e Zeeuw" angen de nog nende num- f 2,60 per ten. Uit de Provincie FEUILLETON asslng ÏARE BRIL TE VORM f 4.50 gedelft 30 «■deel. enfondsen ge korting. ndelareu ii JMTIËN INTEN aangenomen EN te Middel- op KAART 1039, in het Notaris- •rtstraat te Mid- verkoopon: Middelburg: met erf en tuin il 122, groot on- aanvaarden 18 en erf aan de Stion 1, groot 1 ,50 per week. rs vóór en op :ens van 10—12 >p vertoon van met nadere in baar ten kan- in Notaris, Pijp- IS. sse gem. V'o- sse, Walsoor- de, Bruinisse ünisse f 3250; ge f3160; F 90. >rd door nota- eild: e Molenstraat met erfpacht GaJbriëlse Az bouwland en Kooper Jak. >ouwland aan juowland aan beldorp, in de iper >30. j. Wisse jlitie te Ber- rwegtog alvo- vergTOoten daarvan, bij of gedeelte- Lint, wonen- t inlichtingen imissaris van VAN MAANDAG 27 MAART 1939, Nr 151. De houding van de N. S. B. tegenover de internationale gebeurtenissen van deze dagen wordt zegt de „Nederlander" steeds zonderlinger en., gevaarlij- k e r. Zóó zonderling en zóó gevaarlijk zelfs, dat men slechts met moeite de verden king van kwade trouw op den achtergrond kan houden. Wat thans weer in het dagblad der Be weging van 18 Maart over de annexatie van Bohemen en Moravië wordt gezegd, is wanneer men het legt naast uitlatin gen van de N. S. B. over het Nederland- sche volk en Nederlandsohe toestanden precies van pas om een annexatie óók van Nederland te verdedigen! Erkend wordt, dat Duitschland de heer schappij' heeft verworven over een niet- Duitsch volk van geheel ander karakter. Maar neen, niet uit machtswellust is dat geschied. Alleen de noodzaak een onrust- haard uit te dooven was de beweeg reden èn de rechtvaardiging van Düitsch- land's handelen! De N. S. B.-correspondente en de redactie van het blad schrijft in een an der artikel ook al, dat „Duitschland geen chaos bij' zijn grenzen duldt" is dus van oordeel dat elk ingrijpen van Duitsch land tegen andere onafhankelijke staten gerechtvaardigd is, als er maar een „on- rusthaard" valt op te ruimen. Maar nu redeneeren wij' verder en vra gen in gemoede: Wie doet dag aan dag zijn best de goe-gemeente wijs te maken, dat Joden, vrijmetselaars, demo-liberalen in Nederland 'het heft in handen hebben en tegen Duitschland stoken? Antwoord: De N. S. B. Wie spreekt telkens van een hetze tegen Duitschland? De N. S. B. Wie noemde het voetbalverbod van bur gemeester Oud beïnvloed door de anti- Duitsche campagne? D'e N. S. B. Wie schrijft herhaaldelijk over terreur, over broodroof? De N. S. B. Wie schrijft onophoudelijk, dat ons par lementair democratisch stelsel niet vol doende kracht heeft? De N. S. B. Wie stelde de „kogelgaatjes" voor als een uitvloeisel van anti-Duitsche gezind heid in Nederland? De N. S. B, Wie noemde het „onbeleefd", toen de Nederlandsohe regeering op Hitler's aan bod onze grenzen te garandeeren het juis te antwoord gaf, dat de onaantastbaar heid van ons gebied een axioma is? De N. S. B. Kortom, de N. S. B. doet alles, om het te doen voorkomen, dat Nederland een broeinest is van anti-Duitsche boy cotcampagnes, georganiseerd door de Joodsohe en Marxistische democraten... EnDuitschland was volkomen ge rechtigd den Tsjechiachen „on- rusthaard uit te dooven". „Duitschland duldt geen chaos aan zijn grenzen". Een vraag tot slot. Als de Duitsche regeering nu eens on- noozel genoeg was om al de bovengenoem de beweringen van de N. S. B. over de toestanden in Nederland te geloóven en zij zou dezen „onrustthaard" willen uitdooven 'hoezou dan de houding der N. S. B. z ij' n Zouden dan de argumenten, waarmede thans de annexatie van het Tsjechenvolk wordt goedgepraat, wéér dienst doen? Hierop' mag de N. S. B. nu wel eens duidelijk antwoord geven. Want de tirade, dat de slechtste regee ring in Nederland haar liever is dan de beste in Berlijn zegt ons in het licht van de reactie der N. 'S. B. op "het Tsjechische gebeuren nog niet veel. MIDDELBURG. Opbrengst vlaggetjesdag. De Zaterdag gehouden verkoop vain vlaggetjes voor de afdeeling Middelburg van het Centraal Genootschap voor Kin- derherstellings- en Vacant i e k o 1 amies heeft niettegenstaande het slechte weer, doch dank ziji den ijlver der verkoopsters en de gulheid, waanmiee voor dit mooie doel werd gegeven, f 300,50 opgebracht, of ongeveer f 80 meer dan het vorige jaar. Ter aarde bestelling; wijlen den heer J. P. van Rigiteren. Zaterdagmiddag had op de algemeene begraafplaats alhier de ter aardebestel- limg plaats vam het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. P. vaia Rigteren, in leven directeur der N.V. Boekdrukke rij en Binderij J. G. W. Altorffer. Verschillende kransen en bloemstuk ken dekten de kist. 'Op den doodenakker waren vele 'be langstelenden aanwezig. De leden van de Zeeuwsche Vereen, vam Boefkdruk- kerspatroons brachten hum overleden collega naar zijin laatste rustplaats. Toen de kist boven 'het graf was neer gezet, heeft de heer Bakker uit Zaan dam. commissaris der N.V,, er op ge wezen wat deze in den overledene ver- Dr Eirnst Neumann (x), de leider der Memel-Duitschers, in gezelschap van zijn medewerkers op den dag van de hereeniging van het Memel- gebied met Duitschland. ^2) -o- Sylvia zal niet willen hooren van be- ZMn^Ug"' zuc^tte mevrouw Allister. „Maar als ze nog meer kostbare japon netjes noodig heeft, zal ze een man moe ten zoeken, om ze voor haar te koopen. Ik hoop, dat ze Lord Belmont zal trou wen. Hij is zeer rijk en kan haar boven dien een titel bezorgen." I Belmont is een verschrikkelijke losbol'gaf Clive verontwaardigd terug, „ik begrijp niet, dat u het toelaat, dat hij met Sylvia omgaat". „Dwaze jongen", zei zijn moeder luch- ig. „Sylvia is niet zoo overdreven dege- tfk als jij1 bent, en ze móet een rijke partij trouwen". „Maar waarom toch?" vroeg Clive on- g oovig. «Ze heeft zelf toch een aardig deel?" Mevrouw Allister schudde het hoofd en antwoordde met tegenzin: „Het gaat ons den laatsten tijd niet v°or den wind. Ik heb er reeds ernstig over gedacht Strathmore te verkoopen, enkele van onze grootste schulden te betalen". „Strathmore verkoopen om schulden te betalen, gemaakt door kostbare feestjes!" riep Clive met walging. „Wat zou Hanni wel zeggen van zulk een leven". „Hanni heeft met de zaak niet het minst uit te staan", was- het bitse ant woord. „En ze zal het waarschijnlijk toch nooit te weten komen ook, nu ze van den aardbodem schijnt verdwenen te zijn". „Ja, treurig genoeg", zuchtte Clive. „Maar het 'bevreemdt me niets, dat ze zich niet meer laat zien, want we hebben haar schandelijk behandeld en sindsdien heb ik geen oogenblik genoegen gehad. Ach, wist ik maar waar ik haar kon vin den". „Nu ik heb er niet het minste belang bij", snauwde mevrouw Allister. „Ik ben er volmaakt tevreden mede, omtrent haar bestaan onwetend te blijven. Wat zou je doen als je het wist?" „In de allereerste plaats zou ik Trevor Tremayne kunnen geruststellen. Het is ontzettend hard voor hem, dat hij' met al zijn titels en zijn groot succes deze groote teleurstelling moet dragen, die zijn leven dreigt te vergallen". „Onzin. Het leven van een man wordt niet zoo gauw vergald", was het zorgeloos antwoord. „Trevor Tremayne behoeft niet ver te zoeken om iemand te- vinden, die Hanni in de schaduw kan stellen. Hij zou een goede partij zijn voor ieder meisje i nu zijn vader dood is, en hij al den rijk- I dom van zijn oom geërfd heeft. Soms denk ik weieens, dat hij geen slechte partij voor i loren heeft. Nimmer was hem iets te veel als het betrof de belangen van de zaak te behartigen. Spr. was ook de tolk vam het personeel, toen hij een laatsten groet aan den overleden chef bracht. De heer G. Amsing Jr. uit Tholen sprak als hoofdbestuurslid van de Fede ratie van Nederlandsohe Boekdrukkers patroons en als voorzitter van de Zeeuw- sche organisatie. Namens beiden bracht Spr. groote hulde aan de nagedachtenis van den heer van Rigteren, die als een prettig collega, als een eenvoudig maar hartelijk mlan bekend stond en ook in het bestuur verschillende jaren goed werk heeft verricht. De heer L. Smit uit Goes sprak als waarnemend voorzitter van de Leerlin- gen-comimlissie in de Typografie, waar van de overledene voorzitter was en schetste wat de heer van Rigteren in die kwaliteit in het belang der typografie en de daarin werkenden heeft verricht. Db El. P. Borgman, voorganger der Vereen, van Vrij'z. Herv., heeft namens mevrouw van Rigteren en de verdere familie dank gebracht voor de vele blij ken van medeleven, die zij hebben mogen ondervinden. B. en W, van 'e Gravenhage hebben den gemeenteraad een aanbeveling voor gelegd voor de benoeming van drie school artsen. Voor de eerste vacature wordt als no. 2 aanbevolen de heer J, Broekhuysen, gemeente-arts te Middelburg en schoolarts te Vlissingen en te Souburg, terwijl voor de tweede vacature de heer J, Broekhuy sen als no. één op de voordracht is ge plaatst. De Geref. jeugdleidersorganisatie „Zeeland" vergaderde Zaterdagmiddag in het Mil. Tehuis. De voorz., de heer P. Cornelisse te Oostkapelle, verwelkomde de talrijke opgekomenen. Het financiëel verslag van den penning meester, dhr M. Fraanje, bleek in ont vangst en uitgaaf te sluiten met een ba tig saldo van f31,85. Door dhr J. J. C. v. d. Graaff te Arne- muiden werd gerefereerd over: „De op voeding van het geweten op onze K.V. en M.V. In den breede gaat spr. na de verschil lende definities, die van het geweten zijn gegeven en de opvoedbaarheid er van bij onze knapen en meisjes, die wij organi- seeren, en op de vele waarom's, die in die levensperiode worden gesteld en de antwoorden, die daarop gegeven dienen te worden. Hoe tenslotte de Wet Gods boven het geweten staat en dit zich daar aan dient te conformeeren. Hierop volgde een verduidelijkende ge- dachtenwisseling, waaraan door verschil lende leden werden deelgenomen. - Nadat nog eenlge huishoudelijke zaken waren afgedaan, werd deze uitstekend geslaagde vergadering door den voorzit ter gesloten. GOES. Nationaal Jongeren Verbond. Vrijdagavond hield het Nat. Jongeren Verbond afd. Goes een ledenvergadering. De belangstelling was gering. De voor zitter J. Dekker Wz. leidde het Hoofd bestuurslid Mr van Santen in, die hier na de afdeeling installeerde. Hierna sprak de Plaatselijke Propagandacommissaris een woord over de Propaganda-Actie. Een paar avonden staan op het pro gramma. In principe werd besloten mede te doen aan den wandeltocht van „De Amateur". Na de pauze voerde de heer van Santen het woord over het doel en het streven van het N.J.V. ZUID-BEVELAlND Kloetinge. Vrijdagavond werd alhier een ouderavond der o.l. school gehouden. Nadat de ouders in de gelegenheid waren gesteld de handwerken te bezichtigen zette de voorzitter in zijn openingswoord uiteen dat de oudercommissie in overleg met afd. Kloetinge van het Centraal Ge nootschap voor Kinderherstellings- en Va- cantiekolonies had besloten deze afdeeling de gelegenheid te geven haar doel nog eens onder de aandacht der ouders te brengen. Mevrouw Wouda, presidente der afdee ling, wees op het nut van de uitzending en sprak de hoop uit, dat èn de uitzen ding èn de financieele steun aan de afdee- Sylvia zou zijn, als het met Lord Belmont eens misliep". Glive woelde onrustig in zijn ruststoel, terwijl zijn stralende oogen vlamden van brandende verontwaardiging en heftig riep hij: „Trevor wil met niemand anders trou wen dan met Hanni en Sylvia is lang, lang niet goed genoeg voor hem". „Niet erg complimenteus voor je zus ter", merkte mevrouw Allister boos op. „Sylvia bezit groote bekoring en ze lijkt heelemaal niet oud. Laat mij je aanraden dat je ons aller belang het best kunt die nen door Hanni in vergetelheid te doen blijven en Tremayne gunstig te stemmen ten opzichte van Sylvia". Clive zuchtte zwaar, terwijl zijn moeder de kamer verliet. Hij was het slachtoffer van vele be schuldigende en kwellende gedachten, sinds Hanni gevlucht was uit Strathmore en hij had haar vriendelijke, onbaatzuch tige hulp gemist, meer dan woorden kon den weergeven. Hij gevoelde diep medelijden met zijn trouwen vriend Trevor Tremayne, wiens hoop telkens verijdelde, en dien hij; gaar ne zou geholpen hebben, indien hij' er maar toe in staat was. Twee jaren waren nu voorbij' gegaan en de jonge dokter vol tooide thans de opleiding voor zijn le venstaak in een der groote Londensche ziekenhuizen. En ofschoon hij zijn onderzoek nog ling met dezen avond zouden gebaat zijn. De directeur van het Centraal Genoot schap de heer Snel hield vervolgens een uiteenzetting over het werk der vereni ging, waarna de film „Het Paradijs der Kinderen" werd vertoond. In de pauze werden tot bestuursleden gekozen de heeren J. P, van Wel en Aug. Wagenaar in de vacatures ontstaan door de verplichte aftreding van de heeren W. Oostingh en B. van de Vrie. 's Heerenhoek. Landstorm- avvnd. Vrijdagavond had alhier een bijeenkomst plaats in de Jeugdhoeve van de verschillende landstormkorpsen uit den omtrek. Ongeveer 700 personen waren aanwe zig. Dhr Eckhardt heette alle aanwezi gen hartelijk welkom en in het bijzon der de Burgemeesters uit den omtrek met hun dames, den Pastoor, den Bur gemeester van 's Heerenhoek en kapitein Persant Snoep. Toen werd het vaandel van de afdee ling Driewegen ingewijd waarna kape laan van Zijl het woord verkreeg, die een gloedvolle rede hield over den B.V.L., waarna de aanwezigen zongen „Mijtn schild ende betrouwen". Vervolgens werd door 'kapitein Per sant Snoep een kort overzicht gegeven over de films Willem de Zwijger en 20 jaar B.V.L. die vertoond werden. Elen mooie sprekende en Mankllm. Nog werd medegedeeld dat de tweede spreker van den avond door ziekte verhinderd was te komen, n.l. Mr Dr Mes. Tot slot spralk Dis Mafcser van Bloods van Oudelande de aanwezigen toe. Woiphaartsdijk. De werkverschaffing op de hofstede yWeltevreden" van den heer M. J. Mol is voor een groot deel geëindigd. Nog een perceel af te graven grond zal gebruikt worden ter gedeelte lijke demping van het z.g. Vischgat in den Nieuwsabbingepolder. Een gedeelte der werkloözan is te werk gesteld aan het ügaliseeïen van het aangekochte bouwterrein aan den Prinses Juliana- weg. Lerseke. Een aantal bestuursleden van verschillende N.ed. Herv. vereenigingen kwam in vergadering bijeen om te spre ken over het stichten van een vereeni- gingsgebouw. Zoowel de voordeelen als de nadeelen van een eigen vergaderings lokaal als de vermoedelijke kosten wer den naar voren gebracht. De leiding der vergadering berustte bij Ds M. Bons. Een bestuur werd gekozen om een verder onderzoek in te stellen en plannen voor te bereiden. De eindles van den 2-jarigen alge- meenen tuinbouwoursus had in School I plaats. Over de stof deze 2 winters behandeld werden door de leeraren G, Hein en L. P, W. B'om vragen gestold, waarna de Rijikstuinbouiwconsulent, de heer Ir B. Bosma, aan de cursisten G. J Corna- Tisse, J. Slabbekoorn, J. van Willigen, A. v. d. Jagt Jzn,, W. Bami Jzin, D: van Oeveren, F. Bakker en M. Nieuwenhni- sen diploma's uitreikte. Den onderwij zers werd dank gebracht en een blijvend WAT HET WERKFONDS DEED EN DOET. Uit het verslag van het Werkfonds loo- pende van 1 April 1938 tot 1 Jan. 1939 blijkt duidelijk het belang van dit door de Regeering ingestelde fonds. Het volgende is er aan ontleend: Per 31 December 1938 was in totaal vastgelegd een bedrag van f 155.046.590,60 Dit bedrag kan als volgt worden onder verdeeld: Rijkswaterstaat f 26.794.469,99, overige Rijkswerken f 20.194.853,93, ge meenten f 75.480.435,98, prov. f8.480.110, waterschappen e.d. f 1.872.146,32, parti culieren, stichtingen e.d. f 3.584.550, sub sidies e.d. f 18.557.498,78, bureelkosten f 117.531,60. Hier volgt de raming van de werkgele genheid voor het jaar 1939, voor zoover i voortvloeiend uit het tot nog toe geblok- keerde bedrag en ongeacht nieuwe blok keering op grond van eventueele crediet- verhooging: totaal geblokkeerd f 155 mil- lioen, totaal gereed gekomen werken f 35 l millioen, blijft f 120 millioen, totaal thans in uitvoering zijnde werken f63 millioen, waarvan verwerkt f 39 millioen, blijft f 81 millioen. Hierbij' zijn verschillende werken voor meerdere jaren, terwijl een belangrijk deel moet worden besteed voor bijkomen de kosten, zoodat per saldo voor 1930 overblijft f 39.9 miljoen. Uit een bijgevoegde staat blijkt, dat van 28 plannen een of meer bestekkon zijn goedgekeurd, tot een totaal bedrag van f2.416.060. Hierop komt voor Zeeland voor: doortrekking Boulevard De Ruyter te Vlissingen f41.000. Voorts zijn er 32 plannen door de mi nisterieels commissie goedgekeurd, nadat, voorzoover noodig, met de arbeidersorga nisaties overeenstemming inzake de loo- nen was bereikt, tot een totaal bedrag van f 8.907.625. Hierop komt, u.m. voor: Middel burg bouw abattoir f 250.000. D'an zijn er 4-6 plannen tot een totaal bedrag van f 16.633.196 goedgekeurd door de ministerieele commissie, waarover nog met de arbeidersorganisaties moet wor den onderhandeld. Hierop komt voor de brug over de Zandkreek, f 1.060.000. Men ziet, dat Zeeland niet met het grootste gedeelte van den buit gaat strij'- ken. aandenken namens de cursisten over handigd. In den ouderdom van bijna 85 ja ren is alhier overleden de heer A. M. S t e k e t e e. Hij. was bijna 50 jaren kerkeraadslid der Geref. Kerk, waarvan 16 jaren diaken en 84 jaren ouderling. Schare. Vrijdagavond vergaderde de Gemeenteraad. Afwezig wegens ongesteld heid dhr P. II. A, Polderman. Medegedeeld wordt, dat de gemeentebe groting voor 1939 door Ged. Staten is goedgekeurd. Adolf Hitler tijdens zijn rede op het balcon van het stadstheater te Memel bij zijn bezoek aan het gebied, dat weder onder DUitsch bestuur gebracht werd. nooit had opgegeven, brachten al zijn ijve rige pogingen hem geen succes, en soms zou de moed hem zijn ontzonken, als hij niet had kunnen rekenen op Glive's stand vastige trouw. Clive, die onwankelbaar ge loofde in de uiteindelijke zegepraal der liefde. Gedurende al dien tijd streed Hanni in haar rustige schuilplaats in Silverton, moedig en dapper, om de rust van haar ziel te bewaren en de honger van haar hart te stillen door zioh geheel te wijden aan haar arbeid en het eenzame leven van Fay Mervyn te vullen met liefde en vreugde. Zij was altijd bereid zich te wije den aan de zelfopofferende zorg voor de zieken, de bedroefden en de lijdenden in Ds Mervyn's zeer uitgebreide parochie en bracht vrede aan vele bekommerde zielen en licht in menig versomberd bestaan. Maar er waren ook dagen, dat deze din gen haar niet ten volle bevredigden, wan neer haar gewonde ziel schreeuwde naar de dierbare vriendschap van den vriend barer jeugd. Wat zou ze niet willen ge ven voor een handdruk van hem, voor een klank van zijn welluidende stem, voor een blik van die bruine trouwe oogen, die haar dikwijls zoo welsprekend van zijn teere en trouwe toewijding hadden ge sproken. Herhaaldelijk kwamen haar in slape- looze nachten al de wreede teleurstellin gen, die ze sedert den morgen van haar vlucht uit Strathmore ondervonden had, weer voor den geest. Daar was haar eer ste afscheidsbrief, in aandoenlijke en smeekenden toon gesteld, waarop haar geen antwoord was verwaardigd. Dan had ze onmiddellijk na haar aankomst te Strathmore weer geschreven en verteld van het vredig tehuis, dat God haar had beschikt. Maar deze brief was terug ge zonden door de koude, machinale post dienst met een veelzeggende er dwars over geschreven regel: „Overleden". Toen in vertwijfeling had ze den moed gehad Tre vor te Oxford te1 schrijven, om hem haar deelneming te betuigen in zijn zwaar ver lies, en hem tevens verzekerende van haar veiligheid. Maar slechts hernieuwe en bittere teleurstelling was haar deel gewor den, want dagen achtereen wachtte ze te vergeefs op een antwoord, dat ze zoo ze ker hoopte te ontvangen van haar trou wen en oprechten vriend. Weinig kon zij vermoeden, dat Trevor, juist vóór haar brief was gearriveerd, te Edinburgh was ontboden voor belangrijke zaken betref fende de bezittingen van zijn oom, van wien hij' de geheel eenige erfgenaam was. Tijdens zijn afwezigheid lag de 'brief da gen lang onopgemerkt op zijn schrijftafel half verscholen onder een stapel waarde- looze papieren en werd tenslotte door zijn hospita in haar schoonmaakwoede on achtzaam opgenomen en verbrand. (Wordt vervolgd.) 3

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 5